Wijde Wereld j Waalwijkse en Langsiraatse Courant Generaal Mac Arthur hield woord. Duitsland wordt verdedigd. Onze arbeids-pro- UIT DE ductiviteit is nog steeds zeer laag. Gemeenteraad Sprang-Capelle. UITBREIDINGSPLAN SPRANG EN CAPELLE GOEDGEKEURD, VAN VRIJHOEVE VERWORPEN. Raad vindt vuilnisophaaldienst te duur. VRIJDAG 22 SEPT. 1950 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN X ?3e JAARGANG No. 77 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEl'VF.L TEL. 06. TEL.-ADRES „ECIIO". De dollarbalans ook nog ongunstig. Door het Centraal Planbu reau is weer een korte publi catie uitgegeven, waarin een overzicht wordt gegeven van de belangrijkste cijfers van 't centraal economisch plan '50. Achtereenvolgens is 'n over zicht gegeven van de resul taten van 1949 en het eerste 1 d^el van 1950, van de facto ren waarmee in 1950 rekening moet worden gehouden, van de doelstellingen en instru menten van economische po litiek en van de richtcijfers voor 1950. Ten aanzien van de toestand in ons land wordt gezegd, dat het nationale inkomen, uitge drukt in marktprijzen, in de vier afgelopen jaren de waar de van 10, 12, 14 en 16 mil liard gulden heeft gehad. Globaal gesproken wordt geconstateerd, dat de arbeids productiviteit in de industrie met ten minste één punt per kwartaal is gestegen. Intussen wordt het niveau nog steeds laag genoemd, ook in verge lijking met andere Europese landen. Zo bedragen de indexcijfers voor de arbeidsproductiviteit in de industrie (op basis 1935 —'38 100) Ver. Koninkrijk 118, Zweden 118, Ierland 113, Finland 107. België komt op de negende plaats met 93 (1937 100) en Nederland daarna met 81. Ten aanzien van de beta lingsbalans wordt opgemerkt, dat het dekkings-percentage van de invoer door uitvoer van goederen het getal 72 be reikte, na 57 te zijn geweest in 1948. Voor de oorlog was 't cijfer gewoonlijk tussen 70 en 75% gelegen. Ofschoon in ver band met de gewijzigde om standigheden een hoger per centage (circa 90%) nodig zal zijn om onze betalingsbalans zonder buitenlandse hulp m evenwicht te houden, kan niettemin van een opmerke lijke verbetering worden ge sproken. De industriële productie be reikte in 1949 als gemiddelde 126% van 1938. Dit komt neer op 112% van 1948. Nadat de cijfers van de eerste 3 maan den van 1950 een grotendeels door seizoenbeweging te ver klaren afvlakking vertoonden, werd in April en Mei weer 'n stijging van enkele punten ge registreerd. De landbouwpro ductie was in 1949 als gevolg van een sterke uitbreiding van de melkproductie en van de veehouderij, gecombineeH met een goede oogst, 122 'o van 1948. De dienstenproduc tie bedroeg in 1949 103% van 1948. Voor de totale productie van bedrijven resulteert hier uit een toeneming van 1943 op 1949 van 9%. Het volume van de con sumptie van goederen en diensten lag daarentegen 3% lager dan in 1948 en bedroeg 105% van 1947. Vervanging van binnen landse consumptie door uit voer was de taak waarvoor Nederland stond en deze taak is in 1949 in belangrijke mate vervuld. Er zal in de richting van uitvoervergroting nog verder moeten worden nage gaan ten einde het evenwicht in de betalingsbalans te be reiken. De werkloosheid in ons land blijkt stijgende te zijn, doch van een enigszins omvangrij ke werkloosheid is nog geens zins sprake. Veeleer kan wor den gezegd dat de werkge legenheid hier te lande gaan deweg weer normalere afme tingen gaat aannemen. De monetaire situatie wordt gekenmerkt door een grote mate van stabiliteit in de geldcirculatie; sinds begin '50 zelfs door een geringe daling. Samenvattend wordt gezegd, dat gedurende 1949 een be langrijke bijdrage werd ge leverd tot het herstel van net evenwicht in de betalingsba lans van Nederland met een niveau van consumptie, dat onder de gegeven omstandig heden en vergeleken met voor de oorlog, als bevredigend en een niveau van werkgelegen heid, dat als zeer bevredigend kan worden aangemerkt. De zwakke stee blijft echter het De minister van buitenlandse zaken van de Verenig de Staten, Frankrijk en Engeland, te New-York in conferentie bijeen, hebben ten aanzien van Duits land verschillende besluiten genomen die dit land v/eer een deel van de plaats die het onder de vol keren van West-Europa toekomt, teruggeven. Er zal echter geen West-Duits leger, wel een grotere politie macht, noch zullen de Westerse Drie een afzonder lijke vrede sluiten, wel de nodige stappen doen om de staat van oorlog op tc heffen. Dit zijn de voornaamste be sluiten die de Grote Drie heb ben genomen: 1. Ze zullen de nodige stappen doen met be trekking tot hun wetgeving om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. 2. Amerika, Engeland en Frank rijk zullen iedere aanval op West-Duitsland of Berlijn be schouwen als een aanval op henzelf. 3. De Grote Drie staan de vorming van een mo biele Duitse politiemacht toe tot 30.000 man. 4. West-Duits land mag een ministerie van buitenlandse zaken oprichten en diplomatieke betrekkingen aanknopen met vreemde mo gendheden. 5. Alle beperkin gen betreffende tonnage, snel heid en aantal van de door Duitsland voor de export te bouwen vrachtschepen wor den opgeheven. 6. Tenslotte mag ook de Duitse staalpro- ductie verhoogd worden, voor zover dit ten goede komt aan de defensie-inspanningen van het Westen. De Grote Drie blijven voor een verenigd Duitsland, maar menen dat dit niet valt te verwezenlijken zolang de Sov jet-Unie de voorstellen om de mocratische verkiezingen te houden in heel Duitsland ne geert en gecontroleerde ver kiezingen organiseert in Oost- Duitsland zoals die op 15 Oc tober. Zij beschouwen de W. Duitse regering vooralsnog als de enig wettige. De op te richten politie macht wordt op federale leest geschoeid en zal de staten moeten beschermen tegen mogelijke opstandige bewe gingen. De bondsregering moet echter volmachten krij gen om de hele politiemacht te gebruiken. Die zal de be schikking krijgen over lichte wapens. Wat de buitenlandse be trekkingen betreft, houden de Hoge Commissarissen 't recht van veto indien bepaalde be sluiten ingaan tegen de be langen der bezettende mo gendheden. Ten aanzien van °en vredesverdrag houden de Westelijke geallieerden vast aan een gezamenlijke vrede met de Sovjet-Unie. Het op heffen van de staat van oor log staat daar dus los van. Door deze besluiten hebben de Grote Drie dus doen blij ken dat zij West-Duitsland niet wensen prijs te geven aan een aanval, waar ook al op duidde het versterken van de bezettingstroepen door de Verenigde Staten en Enge land. Bovendien gaat Duits land een zelfstandiger plaats innemen in West-Europa door eigen buitenlandse betrekkin gen, terwijl het economisch vooruit gaat door de ophef fing der beperkingen ten aan zien van handelsvrachtsche pen voor de export. Een be langrijke stap voorwaarts. Rood China niet in U.N.O. Dinsdag is de vijfde jaar vergadering geopend van de Algemene Vergadering dei- Verenigde Volkeren. In de eerste bijeenkomst al kwam het voorste] van India aan de orde om de communistische regering van China tot de U.N.O. toe te laten. Het werd verworpen met 16 stemmen vóór, 33 tegen en 10 onthou dingen. Een voorstel van de Sovjet-Unie om nationalis tisch China te wippen, werd eveneens verworpen. Wel nam de algemene ver gadering een Canadees voor stel aan om een commissie samen te stellen die de kwes tie van de Chinese vertegen woordiging in de U.N.O. zal bestuderen. Britse staalindustrie wordt genationaliseerd. De Britse staalindustrie wordt met ingang van 1 Jan. 1951 genationaliseerd. De La- bour-regering heeft Dinsdag avond het pleit tegenover de Conservatieve aanval gewon nen met 306 tegen 300 stem men. Iedereen was naar het Lagerhuis gehaald, uit de zie kenhuizen, van veraf, van dichtbij, en het hielp. Er zul len dit jaar geen verkiezin gen meer worden gehouden in Engeland. Zo werd de motie van Churchill, waarin wordt be treurd dat de Labour-regering in deze tijd van spanning en gevaar nodeloos het land ver deelt, verworpen na een ru moerig debat waarin niets nieuws werd verteld. Maar Churchill beloofde, als de con servatieven nog eens aan de macht komen zullen ze de na tionalisatie onmiddellijk on gedaan maken. Noord-Koreanen trekken terug. Men krijgt de indruk dat de kansen in Korea definitief ge keerd zijn. Met één van hun fantastische operaties, de in vasie, hebben de Amerikanen de vijand in de rug aange pakt en met succes. De Noord- Koreanen zijn in de loop van de week op alle fronten op de terugtocht moeten gaan, ter wijl hun verbindingslijnen door de verrassende aanvallen der U.N.O.-troepen zijn afge sneden of worden bedreigd. Ook in het Zuiden gaan de verbonden legers vooruit. Op vele plaatsen braken de Ame rikanen door, bezetten Waeg- wan en rukten verder op naar Koemsjon. Bij Seoel zijn Amerikaanse mariniers de Han overgestoken. Het vliegveld Kimpo wordt druk gebruikt voor een lucht brug naar Japan, waarlangs voorraden voor de troepen in het Noorden worden aange voerd. Twee punten die al in vorige vergaderingen aan de orde waren geweest kreeg de Raad van Sprar.g-Ca- pelle Maandagavond nog eens te behandelen, n.l. de reorganisatie van de vuilnis-ophaaldienst en de uit breidingsplannen voor de verschillende dorpskernen. Van de laatste kwamen er nu toch twee door, maar dat voor Vrijhoeve kon geen genade vinden bij de meerderheid van de raad. De voorstellen van B. en W. betreffende de vuilnis-ophaaldienst echter leden ten tweede male schipbreuk. der begroting niet gedacht „het komt wel in orde", maai er was uitgerekend dat bij een bijdrage van 5.per huisgezin alle kasten gedekt konden worden. Wethouder Winkelman gaf toe dat 5. wel hoog was, maar wanneer men de ophaler wekelijks een fooi gaf van 14 ct., dan werd dit ook 5.— per jaar. Resumerend concludeerde wethouder Winkelman dat de reorganisatie van de vuilnis ophaaldienst nuttig en nood zakelijk was. Raad blijft op zijn standpunt. DE PRIJSSTIJGINGEN IN EUROPA. De oorlog op Korea en de her bewapening in de wereld, tezamen met aankopen voor voorraadvor- ming van officie zijde en paniek aankopen, hebben de prijzen van de voornaamste grondstoffen in West-Europa geleidelijk doen stij gen. In enkele landen worden de prijzen voor het ogenblik beteu geld door regeringsmaatregelen of door dreigende controle. In an dere landen hebben de grote voorraden van voedsel en grond stoffen of contracten voor aan kopen op lange termijn tot dus ver voorkomen, dat het publiek iets van dc prijsstijging bemerkte. Het zwaarst werden de landen getrofffen die, om hun industrie ën gaande te houden en hun be volking te voeden, afhankelijk zijn van import. Maar ook in landen waar de gezochte grondstoffen geproduceerd worden, heeft de overweldigende vraag in binnen- en buitenland, als gevolg van herbewapening en „veiligheid voor alles"-aankopen, de prijzen enorm doen stijgen. KOFFIE WORDT DUURDER. Maximumprijs 1.92 per 250 gram. Zoals minister Mansholt in dc Tweede Kamer reeds heeft aan gekondigd, zal de regering geen subsidie meer verlenen op koffie in verband met de toenemende subsidielast van 's rijks schatkist. Het wegvallen van deze subsidie heeft tot qevolg dat de koffie duurder wordt. Na de opening had eerst de beëdiging van het nieuwe raadslid G. de Rooij plaats. Nadat deze de voorgeschreven eden had afgelegd, heette de voorzitter, burgemeester Smit, hem welkom en herinnerde er aan dat de heer De Rooij een groep vertegenwoordigt die zegt de gemeente-belangen voor te staan. Hij constateer de dat alle raadsleden dat doen en dit kon dus geen aanleiding geven tot wat dan ook. De heer Rooij van zijn kant dankte Tte voorz. voor zijn woorden van welkom, hij beloofde te doen wat hij kon voor het gemeentebelang en hoopte op een prettige samen werking. De notulen der vergadering van 21 Juli werden zonder op- of aanmerkingen ongewij zigd vastgesteld. De ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aange nomen en een verzoek van J. Paulides om gebruik te ma ken van de hypotheekregeling tot 85% van de stichtings- kosten voor woningbouw werd op voorstel van B. en W. aangehouden. De voorstellen 5 en 6 (zie ons nummer van j.l. Maan dag) werden zonder discussie of stemming aangenomen. Nog eens de vuilnis-ophaaldienst. In Korea hebben de zaken nu definitief een keer genomen. Van McArthur zelf wist men, dat dit moment eens zou komen, want -eeds eijide Juli sprak hij in zijn eerste rapport aan de Ver. Naties het vertrouwen uit, dat een brug- nenhoofd zou kunnen behouden blijven en dat men daarna tot een strategisch offensief zou kunnen overgaan om de tegenstander over de 38e breedtegraad terug te wer pen. Alleen, in die dagen leek dat wel wat optimistisch, en nog meermalen daarna was het be paald nodig zich te herinneren wie en wat McArthur was om in de goede afloop van de strijd te kunnen blijven geloven. Nu door de invasie bij Seoel de situatie als bij toverslag is veranderd, weet men niet enkel dat generaal-ik- kom-terug eens te meer zijn woor den heeft waar gemaakt, maar worden ook veel zaken opeens duidelijk. Men wist b.v. dat Amerika kort na het uitbreken van de Ko reaanse oorlog het gehele korps mariniers heeft gemobiliseerd en bovendien tenminste een 5-tal di visies van het leger. Tot voor enkele dagen was echter nog maar één divisie Mariniers op Korea in de strijd geworpen, de drie of vier andere welke tot het korps behoren, bleven „zoek". Thans doelbewust weet men, dat die werden gereserveerd voor 'n grote taak, als eenmaal daartoe de tijd nog steeds lage niveau der ar- I ZQU gekomen zijn. En men weet beidsproductiviteit, in t bij- I nu 00k wat de Amerikaanse zonder in de industrie, zij het vjoot) behalve haar gestage hom dat ook hier regelmatig voor uitgang wordt geboekt, ter wijl ook de positie van de dol larbalans, hoewel aanzienlijk verbeterd, nog steeds ernstige zorgen baart. bardementsacties en patrouilles, al die tijd heeft uitgevoerd Het is een tot het laatst aan toe goed bewaard geheim geble ven, waar de invasie zou worden uitgevoerd. Dat kon ook, want de strijdgrachten der Ver. Naties hadden het onbetwiste meester schap ter zee en in de lucht. Maar dat er binnen niet te lange tijd iets van dien aard ging komen, kon ook de tegenstander weten, want reeds "énkele malen waren kleinere afzonderlijke acties tegen eilandjes voor dc Oost- en West kust uitgevoerd, acties die alleen maar biijken te hebben gediend om dc vijand op een dwaaispoor te brengen. Vlak vóór de kust van Seoel werd een getijbeweging uitgevoerd, welke de indruk moest wekken dat Mac Arthur bij Koen- san, aan de Westkust vlak te genover het Naktong-front, een nevenfront op ging richten. Het kwam in werkelijkheid meer dan 150 k.m. Noordelijker, aan de moeilijke kust van Seoel, waar het getijdeverschil tot de grootste van de gehele wereld behoort, namelijk niet minder dan negen meter. Voor de Noord-Koreanen blijkt de invasie een volkomen verrassing te zijn geweest. Ze verliep dan ook met dc reqelmaat van een uurwerk. Ondanks hun erkende vechtcapaciteiten cn mi litaire kwaliteiten, die hun aan- vangssuccessen verklaren en te vens de reeks tegenslagen voor MacArthur, kan hieruit alleen maar geconcludeerd worden dat de tegenstander van hogeschool strategie geen kaas gegeten heeft. Immers, juist bij Seoel ligt het strottehoofd van het front. Langs daar lopen de twee enige wegen, waarlangs 't leger kon bevoor raad worden. Het verzuim om hier voldoende troepen in reserve te houden, is een kapitale blun der geweest. Dc tweede blunder van de viiand is dat hij zich heeft laten verleiden om te gaan veen- ten od een front dat niet minder dan 250 k.m. zuidelijker lag. Bei de fouten zullen vrijwel zeker blijken van beslissende betekenis te zijn geweest voor de afloop van deze oorlog. MacArthur gaat nu de „lange arm" van het vijan delijk leger afzagen. De tegen stander komt dan tussen hamer en aambeeld te zitten, zonder kans op verdere toevoer. Dit zou in derdaad, zoals MacArthur reeds heeft te kennen gegeven, tot ge volg kunnen hebben dat de strijd nog vóór de winter definitief be slist wordt. Als het bericht in „France- Soir" van j.l. Vrijdag juist is, dan zou Moskou zijn gevolgtrekkingen reeds hebben gemaakt en op het punt staan om stappen tc doen ter beëindiging van het conflict. Het blad voegde er aan toe dat Moskou heeft ingezien, dat de Koreaanse affaire gaat mislukken, de solidariteit van de Ver. Naties heeft vergroot en de Atlantische Unie heeft verstevigd. Dit is ze ker allemaal waar, maar eon te genovergestelde reactie van Mos kou mag toch niet geheel als uit gesloten worden beschouwd. Het is bekend genoeg, dat Molotov persoonlijk vertwijfelde pogingen doet om Mao er toe te bewegen aan het conflict in Korea deel te nemen. Mao heeft tot dusver zijn gezond verstand gebruikt, maar men kan nooit weten. Een tweede critiek punt wordt de overschrij ding van de 38e breedtegraad, als eenmaal het Naktong-front gaat ineenstorten. Het is nu wel onge veer zeker, dat men te Washing ton besloten heeft dit straks te gaan doen Zullen China en Rus land dit gedogen Als ze het ge dogen, zou dit wel een aanwijzing zijn dat er voorlopig inderdaad geen oorlog komt, zoals de mees ten aannemen. Maar het moet nog blijken, dat het gedoogd zal wor den. Daarom vormen de nu aan brekende weken voor de gehele wereld een uiterst gewichtige pe riode. Als ze zonder complicaties verstrijken, zal zij heel wat vrijer kunnen adem halen. Br, Nbld. De voorz. voorzag al wel dat het met punt 7, het voor stel van B. en W. tot reorga nisatie van de vuilnisophaal dienst, niet zo vlot zou gaan. En dat kwam uit. Om te beginnen was dhr. Vos verwonderd over dit voor stel, omdat de raad zich nog kort geleden had uitgespro ken tegen verplichte aanslui ting. Daarom had hij een an der voorstel verwacht, maar omdat dit er nu eenmaal was, wilde hij hierover spreken. Hij verwachtte wel dat die 31500 goed begroot zouden zijn, maar die 12000 voor vuilnis-emmers konden wel vervallen. Vuilnisemmers wa ren voor keukenafval en 85% van de bevolking had geen keukenafval. Voor 't meren deel ging het over hegknip sel, behangselpapier in de schoonmaaktijd e.d. Verder voelde de heer Vos ook nu nog niets voor verplichte aansluiting evenmin als voor wijziging van de politieveror dening zoals was voorgesteld. Ook de heer Oerlemans had ernstig bezwaar tegen ver plichte aansluiting op dezelf de argumenten en daarnaast had hij bezwaar tegen de kos ten van 5.per jaar, om dat die te hoog zouden zijn voor arme mensen. De heer Ros was niet tegen vuilnisophaaldienst, echter wel tegen het beschikbaar stellen van 31.500. Dit leek hem een luxe die hij voor een noodlijdende gemeente als Sprang-Capelle niet geoorloofd achtte. We leven in een tijd van versobering, aldus de heer Ros, vooral voor de wer kende stand. Als de gemeente nu dit bedrag voor de vuil nisophaaldienst uitgaf, dan gaf ze een verkeerd voor beeld. Van iemand die met een klein inkomen een radio kocht van f 500.zou men zeggen dat hij het in zijn hoofd had. Nu wilde de heer Ros dit wel niet van B. en W. zeggen. Maar voor de ophaal dienst zag hij liever een an der middel gebruikt. Ieder die zijn vuil zelf niet kon ber gen, moest het iedere week maar aan de straat zetten en dan moest er maar iemand aangesteld worden om het op te halen. Een dag in de week was voldoende. Dit zou geen grote kosten meebrengen. De heer Kraak sloot zich aan bij de heer Ros. In Don gen had hij gezien dat het huisvuil met paard en kar werd opgehaald en men gaf de man die het deed dan een fooitje. Zou dat ook hier niet kunnen Ook de heer Genuit was t voorstel tegengevallen. Hij was verschrokken van het be drag en vroeg zich af of het niet op een soberder manier kon, b.v. door aanbesteding. Verder was hij evenals de meeste van zijn voorgangers, tegen verplichte aansluiting, waartegen de raad zich de vo rige vergadering al in meer derheid had uitgesproken. De heer Genuït kon het voorstel dus zo niet goedkeuren en gaf in overweging met een ander te komen. De heer Timmermans wilde alleen maar weten hoe >ie kosten van de ophaaldienst op het ogenblik waren, waar op de voorzitter hem ant woordde dat er geld bij moest. Vervolgens nam hij op zich het voorstel van de meerder heid van B. en W. te verde digen, al leek het een hopelo ze zaak. Op de eerste plaats waren B. en W. op verzoek van de raad zelf met een voorstel gekomen. Zij hadden de dienst graag zonder ver plichting gesteld en hadden dit ook overwogen. Ze waren echter zelf geschrokken van het grote bedrag en meenden dat dit niet zonder tegenpres tatie ging. Toch waren ze met dit voorstel gekomen. De voorzitter kon zich niet verenigen met de woorden van de heer Ros over verso bering. Dit kon niet uit het oogpunt van volksgezondheid. Als men zag wat andere ge meenten (ook kleinere) daar aan besteedden door de aan leg van plantsoenen, zwem baden, enz., dan maakte Sprang-Capelle toch maar een armelijke indruk. Nu liet de voorz. nog buiten beschou wing dat het vuil soms bij anderen neergegooid werd, maar daarvan afgezien lag het vuil overal maar te rot ten. Op die manier werden ziekten en ongedierte ge kweekt. En dan was een men senleven toch altijd nog meer waard dan enkele duizenden guldens. B. en W. durfden niet zo'n groot bedrag be schikbaar te stellen zonder tegenprestatie van de kant der bevolking, tenzij de heer Vos er een voorstel van wil de makenWat de vuilnis emmers betrof, het gemeente bestuur had een circulaire uitgegeven om de ophaal dienst te bevorderen en had daarin emmers beloofd, die moesten dus toch gegeven worden. Aan de heer Oerlemans antwoordde de voorz. over die 5 per jaar, dat dit 9 cent per week betekende of f 1.25 per drie maanden. B. cn W. hadden al overwogen dit be drag per kwartaal te laten innen, dan werd het niet zo veel. Het groot vuil gratis ophalen, zoals de heer Ros had gesuggereerd, kwam practisch neer op een gratis ophaaldienst. Het systeem om de ophaler een fooi te geven, waarover de heer Kraak had gesproken, was voor gemeen te-ambtenaren verboden en bovendien achtte de voorz, dit toch wel al te primitief. Het aan te schaffen auto mobiel zou ook gebruikt kun nen worden voor andere doel einden. Dit zou dan een ze kere ontlasting betekenen voor andere posten. Intussen, als de raad het voorstel wilde verwerpen, even goede vrienden, zo be sloot de voorzitter. Wethouder Winkelman sloot zich aan bij 's voorzitters mo tieven betreffende de volks gezondheid. Daarnaast was t ook een veel zindelijker ge zicht en anders was het een kweekplaats van ongedierte. Wat de vuilnisemmers be trof, het gebruik van aller hande bakken en doosjes en kistjes was een onsmakelijk gezichter werd in gewroet door kinderen en honden, waardoor er gevaar was voor verstuiving. Daarom achtte hij het dienstig dat de ge meente emmers beschikbaar Stelde" A ir, Verder moest de raad m aanmerking nemen dat bij de 31.000 ook 8000 inbegrepen was voor een garage, die er toch moest komen, daar bij restauratie van de Sprangse kerk de centrale ingang onder de toren zou komen. B. en W hadden bij het opstellen In tweede instantie het woord voerend zei dc heer Ros nadrukkelijk dat hij be slist voor een vuilnisophaal dienst was en hij zou zijn steun aan dit voorstel geven als de kosten niet zo hoog waren. Nu achtte hij het niet geoorloofd. En hij kwam te rug op zijn versobering. Het was 5.hieraan, 5. daaraan en nu kwam dit weer. Voor veel mensen was het een bezwaar. Wat de auto betrof, in Waal wijk had de heer Ros zo'n wa gen zien rijden en daar was niets anders mee te doen dan vuil op te halen. Hij meende dat de kosten versoberd moesten worden en geheel op de begroting 1951 geplaatst. Over de verstuiving uit de vuilnisbakken had de heer Ros ook nog iets, er moest maar eens gezorgd worden dat het vuil op de centrale vergaderplaats ook niet ver stoof. (Nog al meer kosten, zei de voorz.). Dit hoefde niet veel te kosten. De heer Ros was niet tegen de bouw van 'n garage, want dat was nooit weggegooid, omdat die toch gebouwd moest worden. Dan bleef er maar 23000 meer over, concludeerde de voorzitter. De dienst moest niet ver plicht gesteld worden, meen de de heer Ros. Wie wilde moest dan zijn vuil op oen bepaalde dag buiten zetten en de ophaaldienst moest het dan opruimen. Wat volgens de voorzitter neerkwam op een gratis dienst. De heer Ros echter meende dat men spoedig zou zien dat velen geen vuil had den. Als het goed opgeruimd werd, was het geen vergader plaats voor ongedierte. Ook de heer de Bas had bezwaar tegen de 5.—. Als het te zijner tijd mogelijk was moest de dienst gratis wor den .Misschien volgend jaar al. Daarover was de voorz. echter niet optimistisch ge stemd. Welnu, als de begro ting dit niet toeliet, was de heer De Bas er niet voor. De gemeente was te klein voor een dergelijke dienst. De heer Vos was bang dat 80 van de vuilnisbakken niet aan de straat zou komen, omdat er geen vuil was. Ook de heer Dekkers dacht dat er niet veel vuil zou zijn. F 5.echter voor de ophaal dienst vond hij niet te veel, 9 cent per week was nog geen sigaar en als men dan zag hieveel er werd uitgegeven aan rook, snoep e. d. Als er komvorming was in de ge meente zou hij wel voor het voorstel zijn, nu echter niet. De voorz. betoogde dat hij nu al moeite had met de op halers, omdat het vuil in al lerhande spullen werd bui- tengezet. Daar er geen nieu we gezichtspunten naar vo ren waren gebracht, gaf het gesprokene hem geen aanlei ding tot verdere opmerkin gen. Hij gaf toe dac veel men sen 5.te veel zouden vin den, maar de raad zat er voor om verder te kijken. Overi gens, als het voorstel werd verworpen, hoopte hij ver schoond te blijven van opmer kingen als „Daar ligt vuil en daar". De politie zou blijven opletten, maar kon ook niet alles. Naar aanleiding van de woorden van de heer Ros, merkte wethouder Winkel man op dat dc wagen in een naburige gemeente zo was ge bouwd dat het bovenstuk cr af kon worden genomen. Ove rigens meende hij dat deze niet voor andere dooelemden werd gebruikt omdat hij voortdurend bezet was. Ondertussen hield de heer Ros vol dat het op een andere manier kon. Inderdaad, zei de voor zitter, na ruggespraak met wethouder Winkelman, maar die moest er eerst eens even over denken. Het zou dan echter weer op zijn Jan Boe- renfluitjes gaan. Men zou de bevolking kunnen verzoeken fatsoenlijke kistjes te gebrui ken, dit scheelde f 11.000.—. Als dan ook de auto nog ver-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5