p£uünvee, Gunstige ontwikkeling werkloosheidcijfer. Het Ivoren beeldje 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. E.T.1 -Verslag 2de kwartaal 1950: viel, scheelde dat nog eens 11.000.—, er bleef dan bijna nog geld over. Er bleef dan nog over, zei de heer Ros, een vergoeding voor de ophaler en een auto kon desnoods ook nog. De heer Genuït zou over het bedrag kunnen heenstap pen als de gemeente zo spoe dig mogelijk alles voor haar rekening nam. De heer De Bas zag nog een mogelijkheid om de dienst tot stand te brengen door stap voor stap verder te gaan. De voorz. wilde het hele voorstel in stemming brengen en als het verworpen werd de volgende keer met een pri mitiever voorstel qomen. Ook wethouder Winkelman wilde alles of niets. Anders moest men maar wachten tot een volgend jaar. Daar de voorz. zag dat het voorstel toch geen kans maakte, stelde hij voor het van de agenda af te voeren en te wachten tot een volgend jaar. Daar ging de raad mee accoord. De heer Kraak vroeg nog of degenen die nu aangeslo ten waren bij de ophaaldienst nieuwe emmers kregen. De voorz. zei dat ze die in het begin hadden gekregen. On dertussen was hij sterk uitge breid en dat er nieuwe em mers beloofd waren. Daar over zou dus nog een voorstel in de raad komen. Daarmee waren we einde- lyk aan punt 8 toegekomen. De vooi*z. meende dat daar over niet gediscussieerd hoef de te worden, maar hij ver giste zich. De heer Kraak had met de gemeente-architect v. Willi- genburg ondervonden dat die een assistent nodig had en hij was bang dat het met de ha venmeester ook zo zou gaan. De voorz." echter meende dat de heer van der Schans het wel af kon. De heer Kraak zei dat er een vrouwspersoon aan de Labbegatse haven woonde en vroeg of die het niet kon doen. Hiermee zag de voorzitter een nieuwe fi guur opdoemen na een vrou welijke burgemeester een vrouwelijke havenmeester. De heer Oerlemans wilde ook iemand die aan de haven woonde aanstellen, want er waren schepen die 's nachts binnen kwamen en voor de ochtend weer wegvoeren. De voorz. meende dat dit bezwaar opgeheven zou worden door dat de havenmeester telkens als het hoog water was, zou gaan kijken. Dit had al goed gewerkt, want vroeger wa ren er zes schepen in twee maanden tijd geconstateerd en nu al tien schepen binnen 14 dagen. Toen werden met algemene stemmen P. v. d. Schans ge kozen voor de Labbegatse ha ven en J. Dolstra voor de Ca- pelse haven. Geen uitbreidingsplan voor Vrijhoeve. Vervolgens stelde de voorz. aan de orde punt 9 het uit breidingsplan. De heer Oerlemans had on dertussen tijd gehad om de situatie te onderzoeken en hij had geconstateerd dat landbouwer Stam van 4 h.a. grond er 3 verloor. Zijn boer derij was een van de grootste en zou er veel minder waard door worden. Geldelijke scha devergoeding zou een tege moetkoming zijn, meende der heer Oerlemans. De geprojec teerde weg langs de boerderij was in ieder geval zeer be- z waai'lijk. Daarom moesten B. en W. de Planologische Dienst ver zoeken een nieuw ontwerp te maken. De heer Oerlemans suggereerde de weg langs het gemeentehuis door te trekken tot de spoorlijn, temeer daar die misschien een hoofdver keersweg zou worden. De heer Dekkers sloot zich aan bij de heer Oerlemans. Ook hij was wezen kiiken en de boerderij van landbouwer Stam werd als een burgerhuis in een dorp. als een schip dat was afgetuigd. Wat hem nekt, zei de heer Dekkers, is de weg dwars door zijn lande rijen. Men moest de Midden weg laten vervallen, die was niet noodzakelijk. Hij meen de dat, als het Westerplan en een hoekie van het Ooster plan waren uitgevoerd, men al een heel eind was. De heer De Rooij merkte op dat er 60 woningen ge plaatst konden worden, 60 hu welijken werden er jaarlijks voltrokken, waarvan er onge veer 40 in de gemeente ble ven en 15 in Vrijhoeve. Alles zou zo bezet zijn. De heer Vos bleef op zijn standpunt, d.w.z. hii was voor het volledige uitbreidings plan. Er was gesuggereerd dat hij de voorzitter naar de ogen zou kiiken, dit was ech ter nooit zijn bedoeling ge weest. De voorz. deelde mee dat de Planologisch Dienst op het bezwaarschrift van landbou wer Stam* had geantwoord dat er nog 2 h.a. overbleven. Hij wilde er echter nu niet over discussiëren of er een of twee h.a. overbleef, maar als er een nieuw plan kwam moest een andere boer de dupe worden. Land was er nu eenmaal no- Commissaris Grijpgraag stapte, omringd door tien agenten, op de voordeur af, gaf een paar tikken met zijn sabel tegen het hout en riep: „Open doen! Politie!" Maar de deur bleef dicht. „Neen, commissaris, dat lukt niet!" riep Kees Knip, „ze houden er geen dienst meisje op na! Komt U maar mee!" Kees Knip liep naar de zij kant van het huis, waar hij bij zijn vorig bezoek al een ruit had ingedrukt en klom door het raam naar binnen. De commissaris wilde hem volgen, maar dat ging niet zo gemakkelijk, want hij was nog al dik en stijf. „Wacht u maar!" riep Kees Knip, „ik maak de voordeur wel even open". Toen Kees de voordeur had opengemaakt en de commis saris met zijn agenten had binnengelaten, hielden zij even krijgsraad. „Ik snap er niets van!" zei Kees Knip, „alles is stil! En Koppie zou hier in de vesti bule wachten!" Opeens kreeg Kees een idee. „Kom mee, commissaris!" riep hij en rende naar de kel dertrap, holde naar beneden en deed het licht aan. Ver schrikt sprong hij achteruit en viel haast in de armen van de commissaris, die omringd door de agenten in de deuropening stond. De kelder was leeg. Alle kistjes en ook de koffer waren weg. En van Koppie Kopij was evenmin een spoor te ontdekken! dig en geen boer miste het graag. Zo hefte men de moei lijkheden niet op. Met een weg naar het sta tion was het plan al in eerste opzet voorgesteld aan de Pla nologische Dienst. Die had er bezwaar tegen gemaakt dat dit voor een gemeente met drie dorpskernen veel te uit gebreid was. Er zou 700 a 800 m. straat moeten bijkomen en de voorz. was bang dat ook Ged. Staten dit te uitgebreid zouden vinden en niet goed keuren. Bovendien zouden met zijstraten landerijen en landen doorgeknipt worden. De voorz. bleef dan ook bij zijn voorstel, dat ook goedge keurd was door de Planolo gische Dienst. De heer De Bas stelde ver volgens voor vast over de 2 delen Sprang en Capelle te stemmen. Eer het zover kwam yroeg echter de heer Maijers het woord met zo'n onstuimigheid dat de voorzit ter er van schrok. De heer Maijers vond dat de boerderij van de heer Stam de dupe van het plan werd. Als landbou wer kon hii daar niet voor stemmen. Hij hield 't er meer bij eerst de open liggende stukken vol te bouwen. De voorz. stelde daarna vast dat over het uitbreidingsplan in drieën gestemd zou wor den 1. het plan Sprang van B. en W.; 2. het plan Capelle van de meerderheid van het college van B. en W.; 3. het plan Vrijhoeve van de voor zitter van het college van B. en W. De heer De Bas had ge merkt dat wethouder Maijers het ook eens was met het wes telijk deel van Capelle, daar over kon dan wel ineens ge stemd worden. Wethouder Winkelman wil de over Sprang en Capelle tegelijk stemmen en dan de weg waartegen de heer Dek kers bezwaar maakte (die wilde het Bergse Pad door trekken naar de Korte Nieuw- straat) nog even bekijken. De heer De Bas vond dit goed als de begraafplaats niet in het gedrang kwam, maar de voorzitter vond het toch beter over elk der delen apart te stemmen. Bij de nu volgende hoofde lijke stemming werd het uit breidingsplan voor Sprang met algemene stemmen aan genomen, dat voor Capelle met zes tegen 5 stemmen, n.l. van de heren Timmermans, De Rooij, Oerlemans, Maijers en Dekkers en dat van Vrij hoeve werd met 5 tegen 6 stemmen verworpen. Hier stemden tegen de heren Tim mermans, De Rooij, Oerle mans, Maijers, Dekkers en Winkelman. Bij het plan Ca pelle had wethouder Winkel man de hierboven vermelde conditie gesteld. De punten 10 en 11, die nauw verbonden waren met het uitbreidingsplan, werden zonder discussie of stemming aangenomen. Volgens punt 12 werden in de commissie van onderzoek voor de gemeente begroting benoemd de heren De Rooij, Kraak en Vos. Bij punt 13 merkte de heer Kraak op dat de electrificatie van de Hoge Akkerweg ver schoven werd naar 1951, ter wijl er maar een bedrag van 2670 mee gemoeid was. Hij vond het klein dit, waar de mensen op zaten te wachten, te verschuiven, terwijl men een bedrag van 31.000 zo maar zou willen voteren. De heer Dekkers was het opns. Nu dat andere toch niet doorging, was deze uiteave voor dit jaar nog v?l geoorloofd. De heer Ros klaagde dat het zo lang duurde eer een werk door de P.N.E.M. uitgevoerd werd en daarom had hij geen bezwaar tegen verschuiving. Voor de Winterdijk was ver leden jaar al opdracht gege ven, maar de mensen zouden deze winter nog wel in het donker zitten. Hij vroeg B. en W. een onderzoek in te stel len, waarom het werk aan de Winterdijk zo lang duurde. Wethouder Maijers, het woord vragend en verkrij gend, zei het met de heer Dekkers eens te zijn en dat hij de uitgave nu wel verant woord achtte. Nu begreep de voorzitter er niets meer van. In de vergadering van B. en W. was de heer Maijers voor het voorstel, nu was hij er tegen. Wethouder Maijers zei dat dit aan de woorden van de heer Dekkers lag. Overi gens vond hij dat hij toch wel van mening mocht veran deren. De voorzitter zei dat hij zoveel mocht veranderen als hij wilde, maar dat het geen stijl was'voor een wet houder. Wethouder Winkelman was van mening dat de kwestie van de vuilnisophaaldienst en dit gescheiden moesten wor den gehouden. Dit was het belang van een kleine groep, de ophaaldienst was tot nut van de hele gemeente. Het was beter de electrificatie volgend jaar te laten uitvoe ren. De voorz. antwoordde de heer Ros dat de Winterdijk op de lijst stond bij de P.N. E.M. en op zijn beurt moest wachten. Toch zou hij er wel eens naar vragen. De heer Vos was er voor om de electrificatie, als die zo lang moest duren, toch maar direct op te dragen, anders duurde het nog langer. De voorz. merkte op dat er nog een kwestie van de waterlei ding tussen zat en dat het be ter was beide werken tegelijk uit te voeren volgend jaar. Hiermee waren blijkbaar de bezwaren weggevallen, zodat de raad met het voorstel van B. en W. accoord ging. Bij voorstel 14 vroeg de heer Kraak of het de bedoe ling was de wegen aan twee kanten te beplanten. Alleen de Juffrouwsteeg, antwoord de de voorzitter. De heer Kraak was teeen beplanting, aan Zuid- of Westkant. Dan werd de weg nooit droog en dat was een groot nadeel. De heer Dekkers drong er nog op aan de bomen goed bij te houden. Waarop de raad met het voorstel van B. en W. ac coord ging. Aan de orde was vervol gens -het benoemen van een woningcommissie en de voorz. dankte de aftredende com missie voor haar moeilijk en ondankbaar werk. Hii had zich gevleid met de stille hoon dat de dames en heren wel aan zouden willen bliiven. De heer Genuït dankte de voorz. namens de commissie voor do vriendelijke woorden en zei dat ze wel bereid zou ziin haar taak ook het vol gend jaar op zich te nemen. Zo werden met bijna alge mene stemmen herbenoemd de aftredende leden J. W. Genuït, J. W. Nieuwenhuizen, Mei. D. voor de Poorte, Mevr. Poldervaart-Collee en P. Spui- broek. De heer W. Braspen ning kreeg een stem. De voorz. wenste de commissie sterkte. Verhoging subsidie fanfarecorpsen. Naar aanleiding van punt 16 merkte de heer Timmer mans op dat een bedrag van 150 niet te hoog was. De muziekcorpsen werden altijd gevraagd en dan mocht de gemeente ze wel met zo'n be drag steunen. De voorz. had gedacht een pluimpje te krijgen voor deze verhoging met 15 maar dat viel hem tegen. De heer De Bas was het met de heer Timmermans eens, maar hij was bang dat Ged. Staten het er niet mee eens zouden zijn. Inderdaad, zei de voorz., vroeger was het 50, dat bedrag was later op ver zoek van Ged. Staten ver laagd tot 40. Dat kon best zijn, vond de heer Dekkers, maar dan kon de raad zich nog wel van zijn beste kant laten zien. De heer Kraak sprak als penningmeester. Hij had al een lening moeten sluiten en nu had hij nog geen geld. Vele instrumenten waren nu al 30 a 35 jaar oud en er moesten nieuwe komen. De hr. Timmermans maak te van zijn wens een voorstel, dat gesteund werd door de heren Oerlemans en Dekkers en de raad nam het zonder stemming aan. De twee laatste voox-stellen werden zonder meer aangeno men, al wilde de heer Oerle mans telkens iets zeggen, maar 't was ook telkens voor het volgende punt bedoeld. Zo kon hij bij de medede lingen zeggen wat hij op zijn hart had. Hij vond onder b het verschil tussen aanne mingssom en begroting zo groot. Ging de architect daar mee accoord Dat moest hij wel, antwoordde de voorz., want er werd niet lager inge schreven. Teruggrijpend op a. vond de heer De Bas het eigenaardig dat de school die in de vuur linie had gestaan, het minste oorlogsschade had geleden. Erkentelijk was hij voor ver betering aan de school, maar betreurde het dat er niet een stuk bestraat was. Onder b. merkte de heer De Bas op dat het bedrag dat uitgegeven werd aanmerkelijk hoger lag dan het gevoteerde. Hij zou daar in het vervolg zijn goed keuring aan onthouden. Weth. Winkelman echter antwoordde dat het schoolbe stuur nog niet eens een ver zoek had ingediend om mede werking van de gemeente. Waarom werd dan die me dedeling gedaan, vroeg dhr. De Bas. Beleefdheidshalve, antwoord de weth. Winkelman. Naar aanleiding van de an dere opmerking van de heer De Bas zei de voorz., dat het toch wel een beetje eigenaar dig was als de gemeente an dermans grond ging bestra ten. Maar hij zou zien wat er kon gebeuren. Ook de heer Dekkers was niet helemaal tevreden over de school, hij had nog ruitjes ontdekt waar gaatjes in zaten en zo. De voorz. had zich eveneens aan sommige dingen geërgei'd en hij zou er over spreken. Tenslotte merkte de heer Ros nog op, dat er in de lan taarn op het Wolfsnest al sinds de bevrijding geen lamp meer zat. Daar zou naar gekeken wor den, beloofde -de voorzitter. En dit was het eind van deze vergadering. De voorz. sloot met gebed. ABONNEERT U OP DIT BLAD. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 3) Helena stond op en verliet de kamer. Maar Mies bleef nog een tijd zitten,terwijl er vaag 'n plan netje rijpte in haar geest. Ze wil de weg van „Huize Merkesteijn", ze wilde er zelfs geen nacht meer zijn, want Eric zou Helena ko men opzoeken en Mies voelde dat ze hem niet weer ontmoeten kon. Haar liefde voor hem was dood. Hij had ze vernietigd door zijn verraad. Ze zou geen enkele man meer vertrouwen, ze zou niet haar leven bederven door droeve en spijtige gedachten aan zo'n zwak keling. Wel verlangde ze weg te komen van die plaats, waar ze zo dikwijls samen gewandeld en ge droomd hadden, want dan zou ze die episode gemakkelijker kunnen vergeten...... EergisterenZe keek het bericht in, dat Helena haar gegeven had, en onder 't lezen dacht zij: Nu, twee da gen geleden was Eric ook op „Het Huis" geweest en had haar nichtje alleen gesproken. Waarschijnlijk had Helena hem toen meegedeeld dat door de dood van Jan Segers Mies helemaal geen vooruitzichten meer had. En gisteravond was hij bij Helena met zijn aan zoek te voorschijn gekomen. Want zij was alleen door het bezit van Huize Merkesteijn al rijk! Nu, uit een bepaald oogpunt bezien, zouden ver reweg de meesten hem gelijk geven en zij zouden ook wel zorgen dat hij niet de indruk kx*eeg dat hij haar hart ge broken had. Ik heb toch altijd nog tante Julie, dacht zij. Ik heb haar wel wat verwaarloosd, maar ik geloof dat zij mij toch nog wel bij zich zou wil len hebben. Ze is altijd heel goed en lief voor mij geweest en ik zou graag bij haar in de zaak gaan. In ieder geval zal ik haèr eens polsen hoe zij daarover denkt. Wil ze het niet, dan zal ze zich niet ge neren om „neen" te zeggen. En dan zou ik nog wel een ander baantje vinden. De stem van Helena aan de open balkondeur wekte haar ineens uit haar gedroom. Zeg Mies, dat is toch bij geval niet van jou? De tuin man heeft 'm gevonden in 't bloemperk onder je venster. Helena hield de ring om hoog met de gele steen, die Mies de vorige avond 'gedra gen had Ja, die heb ik verloren! riep zij enigszins verlegen te rug. Eric had haar die cadeau gedaan in de eerste geluks- roes, toen ze tot de ontdek king waren gekomen dat ze elkaar lief hadden. Hij had er bijgevoegd: Draag die, liefste, als je alleen bent, en op de dag dat onze verloving er offi cieel doorgaat zal je een an dere hebben. Deze ring is van mijn vader, dus past er goed op. Ze had 'm dan ook gedra gen 's nachts en wanneer ze er zeker van was dat ze een paar uur alleen zou zijn. Ze had 'm ook de vorige avond aan gehad en daar ze zijn uit spraak immers niet als beslis send had opgevat, had ze ver geten hem de ring terug te geven toen ze scheidden. Maar zodra ze, na het horen van die aankondiging van zijn verloving met Helena, boven op haar eigen kamer gevlucht was, had ze de zware ring van de vinger gerukt en 'm uit 't raam gegooidv om 'm maar kwijt te zijn. Ze had er zich helemaal geen rekenschap van gegeven waar het ding te recht zou zijn gekomen. Maar, wilde je iets verlie zen, dan lukte het immers nooit. Vuurrood van schaam te en vernedering nam ze 'm uit de hand van Helena, maar besloot hem aan Eric terug te sturen. Ik wist niet dat je er zo een had, zei Helena argeloos. Het is een herenring. Een px-achtige topaas, zeg. In het vervolg mag je er wel wat beter op letten, kindje. Hij zal je veel te wijd zijn. Die dag verscheen Eric niet meer op „Huize Merkesteijn", ofschoon Helena hem toch wel verwacht had. Ik denk dat hij het te druk heeft, zei ze aan tafel Maar dan had hij toch wel eens kunnen opbellen. Je ziet er moe uit, Mies. Zou je niet liever naar bed gaan? Hoor eens, Helena, ik zou morgen graag een dag vrij-af hebben. Dan ging ik naar Am sterdam om tante Julie op te zoeken. Ik heb haar in geen tijden gezien. Ja, maar dan moet je niet „Gedurende de verslagperiode (het tweede kwartaal 1950) zette de gunstige ontwikkeling in liet werk loosheids-cijfer, welke zich in het cijfer van ultimo Maart, hoewel zwak, reeds aftekende door, en koxi, na een lichte stijging van de werkloosheid in April geleidelijk een verbetering van de situatie op de ar beidsmarkt worden waargenomen." der werkloosheid waar te ne men en in de districten der Gewestelijke Arbexdsbureaux in Eindhoven en Tilburg (waaronder Waalwijk ressor teert) een stijging. In ons dis trict is die overigens heel ge ring: van 686 tot 760 of van 1,1% tot 1,2%. Tegenover een afname in de bouwvakken, de landbouw en het verkeers wezen, stond hier een belang rijker toename in de leder nijverheid, de metaalnijver heid, de textiel-industrie en de vrije beroepen, waarvan de afnemende werkgelegen heid in de lederindustrie ver re weg de belangrijkste was. op één dag heeri en weer rei- zen. Dat is veel te vermoei end! Tante Julie? Die herin ner ik mij nog wel. Ze heeft een antiquiteiten-zaak, is het niet? Ja, ze heeft na de dood van haar man de zaak voort gezet. Het was index-tijd een goudwinning, heb ik wel eens horen zeggen. Tante is altijd heel aardig voor mij geweest, maar ik heb haar nu in geen jaren meer geschreven. Dat zal ze wel ondankbaar van mij vinden. Zei je daarom, dat je in een winkel wilde gaan? vroeg Helena glimlachend. Maar een antiquiteiten-zaak is geen ge wone winkel. En toch zou 't je niet meevallen, na 't leven dat je hier hebt gehad. Begin in ieder geval met een paar dagen naar Amsterdam te gaan. Ik kan mij best redden; dus dit hoeft geen bezwaar te zijn. Toen Mies een uur later naar bed ging, dacht zij: Vreemd, dat ik niet méér houd van Helena Ze is toch zo gul en edelmoedig. Maar och, wat komt het er ook eigenlijk op aan? Het kan me niets meer schelen. HOOFDSTUK III. Hoe krijgt Brunt het nu in z'n hoofd om juist vandaag ziek te worden? meende me vrouw Schoevers, terwijl ze de ontbijttafel opruimde. Ik moet vandaag naar Hilver sum; daar is een heel belang rijke veiling en dan moet ik het opzicht van de zaak dus aan jou overlaten, Mies. Denk je dat je er genoeg van weet VERSLECHTERING TEN- OPZICHTE VAN VORIGE JAREN. Met deze hoopvolle consta tering begint het Economisch Technologisch Instituut te Til burg zijn sociaal-economisch overzicht van de werkloosheid in Noord-Brabant over het 2e kwai'taai 1950. Er moet echter aanstonds aan toegevoegd worden dat er niettemin een aanzienlijk niveau-verschil bleef bestaan met de werk loosheid in de correspon derende maanden van het vo rige jaar, zodat wederom moet worden vastgesteld dat een verdere verslechtering van de werkgelegenheidsmo gelijkheden in Brabant is op getreden. In cijfers en pro centen uitgedrukt wil dit zeg gen dat er op 30 Juni 1948 4025 werklozen waren of 1,1 procent van de mannelijke beroepsbevolking, op 30 Juni 1949 8705 of 2,4% en op 30 Juni 1950 10007 of 2.7%. In het hele land waren op 30 Juni j.l. 60643 mannen of 1,9 procent werkloos. TOENAME IN DE LEDERNIJVERHEID. De vermindering van de werkloosheid met 3213 perso nen is voor 90% te danken aan de verbeterde werkge legenheid in de bouwnijver heid, de landbouw en in ver band daarmee bij de groep pex-sonen in algemene dienst, en kan, voornamelijk worden toegeschreven aan de verbe tering van het seizoen. Ander zijds echter was er in be paalde bedrijfstakken een minder gunstige ontwikkeling gaande, voor 70% te wijten aan een afname van de werk gelegenheid in de voedings- en genotmiddelen-industrie. In de metaalnijverheid is die ongunstige ontwikkeling al gaande sinds 31 Juli 1947. In de lédernijverheid nam de werkloosheid tussen 28 Febr. en 31 Mei toe met 123 pex-so nen, van 151 tot 274. Od 23 Februari kwam het district van het arbeidsbureau Waalwijk op de 20ste plaats (van de 22) wat het aantal werklozen betreft, n.l. 120 of 1% van de mannelijke be- x-oepsbevolking, op 31 Mei was het een plaatsje geklom men tot de 19de plaats met 176 werklozen, dit is 1,5%. De verdeling over de ver schillende bedrijf skiassen was in de ledernijverheid 64, de bouwnijverheid 35, personen in algemene dienst 26, metaal nijverheid 19, vrije beroepen, onderwijs en godsdienst 12 en dan nog enkele categorieën met minder dan 10 werklo zen. VERSCHUIVINGEN IN DE WERKLOOSHEID. In de gebieden die in het verslag de „traditionele werk- loosheidsgebieden in Noord- Brabant van na de oorlog" wox-den genoemd, n.l. de dis tricten der Gewestelijke Ar- beidsbureaux in Breda en Den Bosch viel in het tweede kwartaal een vex-mindering om dat klaar te spelen, kind? O, ik kan mij toch niet al te zeer vergissen, Tante. De meeste dingen zijn geprijsd, is het niet? En als ik soms twijfel, dan kan ik altijd vra gen of zo'n koper nog eens terugkomt. O, dat vooral niet doen, want als ze eenmaal weg zijn zonder iets gekocht te hebben, dan zie je ze nooit weer. Je moet juist profiteren van het ogenblik als de kooplust in hen zit. Maar zoals je zegt, alles is geprijsd, dus eigenlijk zijn vergissingen niet goed mogelijk. Toch wilde ik wel dat dit nu niet zo gelopen was: Je bent nog wel wat heel jong om alleen te staan voor een zaak als deze. Ik houd mij veel te veel voor een onbedreven buiten meisje, Tante. Ik ben toch se cretaresse geweest? Ja, maar omdat je nu goed datums onthouden en brieven schrijven kunt, daar om moet je nog niet denken dat je veel presteren zoudt in een zaak als deze. Alle bedrij ven eisen een zekere routine. Maakt u maar niet onge rust, Tantetje. Ik heb zo'n idee dat ik in deze éne dag wel tweemaal zo veel verkoop als u. En ik voel mij volko men veilig, hoor Dus, ook wat dit betreft, kunt u best gaan. Toch strookte het niet met de enigszins ouderwetse op vattingen van mevr. Schoe vers, om het mooie, jonge nichtje alleen in de zaak ach ter te laten. Ze hield waarlijk van het kind en zou haar ééns een aardig sommetje nalaten. (Wordt vervolgd). MET DE NODIGE BEZORGDHEID. De eindconclusie van het vex-slag is, ondanks de gesig- naleex'de gunstige ontwikke ling van het werkloosheids cijfer niet optimistisch. Resu merend concludeert 't E.T.I. n.l. „dat gedurende de perio de 28 Februari 1950 tot 31 Mei 1950 een, zij het nog beperk te, afbrokkeling van de indus triële werkgelegenheid valt te constateren. Weliswaar werd deze afname van de indus triële werkgelegenheid nog verdoezeld door de, als gevolg van het seizoen, verbeterde omstandigheden in de Bouw vakken en de Landbouw; zij uitte ziph toch ondubbelzinnig in die gebieden waar de eco nomische structuur minder door laatstgenoemde bedrijfs takken werd beheei'St (Til burg en Eindhoven). Alhoe wel deze ontwikkeling voor 'n belangrijk gedeelte het gevolg was van de in de onderzochte periode op hun ergst zijnde moeilijkheden in de sigaren- industrie, gaat ook in enkele andere economische sectoren de ontwikkeling in een rich ting, welke met de nodige be zorgdheid moet worden gade geslagen". De industriële werkgelegen heid in Noord-Brabant en haar ontwikkeling wordt in een ander deel van het so ciaal-economisch overzicht on der de loupe genomen. VERKEERD KIPPEN HOUDEN. Een massa kippenhouders be ginnen. met een mengelmoesje die ren v«n allerlei slag, die niet in een ren, een hok thuis behoren. Komen ze op een tentoonstel ling, dan worden ze bekoord en de rommel moet weg. De verlei ding was te groot. Het opruimer betekent steeds tegen lage prijs weg doen. Men zoekt dan in een pluimveeblad waar mooie dieren te koop zijn en bestelt daar. Zo doende valt men van het ene ui terste in het andere, wat steeds op schade zal uitlopen. De lief hebberij verflauwt gaandeweg en komt al spoedig beneden 't vries punt. Ik ken verscheidene kippen houders, die aldus te werk zijn gegaan. Neen, dan is het verstan diger eerst eens om raad te gaan vragen bij iemand, die reeds jaren met succes kippen houdt en vra gen wat hij er van denkt of an ders de hulp inriepen van de me dewerkers aan 't pluimveeblad, waarop men geabonneerd is. NEDERLANDSE WORDT IN AMERIKA GEOPEREERD. Speld in rechtcrlong. De 25-jarige mejuffrouw Jo hanna Tyterman uit Amstelveen heeft een speld in haar rechter- long en is op weg naar dr. Che valier in Philadelphia, die heeft medegedeeld de speld te kunnen verwijderen. Voor zij naar Amrika ging ver bleef zij drie weken in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam, waar zij werd behandeld door dr. Lubbers. Daarna vertoefde zij enige da gen thuis en werd vervolgens S weken door prof. Huizinga in Groningen befiandeld, alles zon der resultaat. De moeder van Johanna is weduwe, verder heeft zij nog twee broers. Vier weken geleden stuur de een van de broers een rönt genfoto van het geval naar Dr. Jackson in Philadelphia. Deze werd in Nederland bekend toen hij enige jaren geleden een splin ter verwijderde uit een long van een Nederlands jongetje, dat ook speciaal naar Amerika vloog om zich door hem te laten behande len. Dr. Jackson schreef na ont vangst van de foto naar Neder land „Ik geloof de speld door de luchtpijp te kunnen verwijde ren."

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6