Weer gaat een klooster weg Voor de bitere Textiels I HET VERNIEUWDE RAADHUIS TE DRUNEN Het Ivoren beeldje DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 Jaarverslag K.N.I.L.-gezinnen naar St. Norbertus DUURDERE COUPONS VOOR ZIEKENFONDS PREMIE. Binnenkort zullen voor de pre mie der verplichte ziekenfonds verzekering couponboekjes ver krijgbaar worden gesteld, waar van de prijs in vergelijking met de tegenwoordige is verdubbeld. Dit betekent echter geen verho ging, maar een voorschot op de door de werkgevers te betalen premie. De nieuwe boekjes zullen geleidelijk aan worden ingevoerd en vanaf 1 Januari 1951 zullen alleen couponboekjes van 't nieu we model verkrijgbaar zijn. ONZE VEESTAPEL OP HET HUIDIGE OGENBLIK. Blijkens de door het Cen traal Bureau voor de statis tiek verstrekte uitkomsten van de herfsttelling 1950 telt de Nederlandse rundveestapel thans 2.707.000 dieren, het geen ten opzichte van Sept. 1949 een uitbreiding betekent met 164.700 stuks of ca. 7%. Het peil van September 1939 is hiermede op 26.000 stuks na bereikt. Het aantal melk- en kali koeien steeg met rond 5% en bedraagt thans 1.515.600 stuks. Het aantal stuks vrouwelijk jongvee onderging een sterke uitbreiding, n.l. met 91.500 stuks of 9%, hiervan nam het aantal stuks drachtig jongvee met 24.000 stuks, d.i. met 8%, toe- j- De varkensstapel is sinds September 1949 met niet min der dan 407.800 stuks (23%) uitgebreid en omvat thans 2.173.500 dieren, een aantal, dat nog nimmer in Nederland is geteld. Het aantal mestvar- kens nam naar verhouding 't sterkste toe, n.l. met rond 319.000 stuks of ca. 39%. De fokzeugenstapel kwam op 306.400 stuks en is thans 10% groter dan in September '49. Weinig paarden en schapen. De paarden- en schapenstal zijn daarentegen blijkens de thans bekend gemaakte desbetreffende uitkomsten van de in Mei j.l. gehouden land bouwtelling 1950 sterk in gekrompen. Het aantal land- bouwpaarden daalt gestadig. Vergeleken met Mei 1949 be draagt de vermindering 23.500 stuks of 8.5%. Het aantal nog niet in het landbouwbedrijf medewerkende paarden van 2 jaar en jonger daalde met ca. 9.600 dieren (23%). Mede in verband met de voortschrij dende mechanisatie geeft het aantal medewerkende land- bouwpaarden van 2 jaar en ouder een achteruitgang te zien, n.l. van 233.500 stuks in 1949 tot 219.500 stuks in 1950 <6%)- t De schapenstal vertoonde een daling ten opzichte van Mei 1949 met ruim 74.000 stuks (16%) en bereikte daar mede een dieptepunt. Zo daal de het aantal ooilammeren, bestemd voor de fokkerij, ten opzichte van 1949 met ruim 12.000 stuks (10%) en 't aan tal fokooien met ruim 40.000 dieren (19%). De sterkste in krimping kwam voor in de ca tegorie der fokrammen (60 procent). De totale schapen stapel bedraagt thans slechts 57% van die in 1939. SPELD UIT LONG VERWIJDERD. Patiënte maakt het goecl. Mej. Tijsterman, de 25-jari- ge Amstelveense, is Zaterdag met goed gevolg geopereerd in de kliniek van de Temple- universiteit te Philadelphia. Prof. Jackson heeft de speld uit de rechterlong verwijderd. De patiënte maakt het goed. Morgen officiële opening door prof. De Quay Begin 1940 werd het nieuwe raadhuis van Drunen, gebouwd door de architect E. Nijsten, in gebruik ge nomen. In het najaar van 1944 werd het door het oorlogsgeweld gedeeltel ijk vernield, op 1 Maart 194J stortte door stormgeweld de achtergevel in, waar door het gebouw helemaal onbruikbaar werd, en morgen, 7 October 1950, zal het geheel herstelde en vernieuwde gemeentehuis dan eindelijk oliicieel in gebruik worden ge nomen. Dit zijn zowat de voornaam ste data uit de korte, maar uiterst bewogen historie van Drunen's raadhuis. Hoogte punten kan men ze niet noe men, want tussen de twee openingsdata liggen een tien tal jaren waarin de Drunen- aren niet veel plezier van hun gemeentehuis hebben mogen beleven. De eerste opening had plaats in een kommervol le tijd, toen de ernstige toe stand van feestvreugde weer hield, toen volgden er vijf jaar bezetting die wel eindig den met de bevrijding, maar ook toen werd de blijdschap getemperd door de smart van het verlies aan mensenlevens en vernieling en beschadiging van vele gebouwen in de ge meente, waaronder raadhuis en kerk. Provisorisch konden de belangen der gemeente in het zwaar getroffen bouw werk behartigd worden. In 't voorjaar van 1949 kon eindelijk met het herstel be gonnen worden, maar toen goed en wel de steigers waren opgetrokken, raasde er een storm over het land, waar tegen de wrakke gevels van 't Drunense raadhuis niet be stand bleken. De achtergevel stortte in en het geheel werd nu volkomen onbruikbaar, de gemeente-instellingen moesten voorlopig elders onderge bracht worden. Daarna werd het herstel, of liever de herbouw, radicaal aangepakt. Architect Nijsten jj ontwierp een nieuw plan dat het raadhuis een monumen- taler aanzien zou geven: o.a. door een trap aan de voorzij de en een loggia aan de West zijde. Vroeger zou deze laatste overbodig zijn geweest, omdat het raadhuis in de schaduw van de kerk stond, wat inder tijd ook wel als een bezwaar is gevoeld. Nu is dat allemaal anders geworden. Momenteel staat er geen kerk en als die komt zal ze een eind terug ge plaatst worden, zodat er een ruim plein voor raadhuis en kerk komt. Een practisch idee, dat tevens veel zal bij dragen tot verfraaiing van dit gedeelte der gemeente, vooral wanneer er voor een passen de beplanting wordt gezorgd, zoals de bedoeling is. Verder zullen Stationsstraat en To renstraat zo gericht worden dat ze beter op elkaar aan sluiten en met dat al onder- "aat het centrum van Drunen ongetwijfeld een metarmofose ten goede, ondanks de wonden die de oorlog er geslagen heeft. Slaagt men er boven dien in het volgend jaar te be ginnen met de herbouw der kerk, pastorie en Zusterkloos ter, dan zal binnen afzienbare tijd één der pijnlijkste won den geheeld zijn, terwijl 't ge heel meer aangepast is aan de eisen van de tegenwoordige tijd. Wij zijn een beetje van het raadhuis naar het plein er voor en nog verder afge dwaald. Maar we zouden nog binnen moeten kijken. Want ook het interieur heeft mee gedeeld met de verbeteringen die een algehele restauratie heeft meegebracht. Daar is kunstsmeedwerk, glazeniers kunst, portretkunst enz. van J. M. van Delft, Toon Ninaber van Eyben, Lode Sengers. Van deze laatste is er een portret van H.M. de Koningin en een kruis voor de raadszaal, Ni naber van Eyben heeft een gebrandschilderd raam ver vaardigd waarop de meest ka rakteristieke middelen van be staan in Drunen zijn uitge beeld: de schoenmakerij, het natuurschoon, de land- en tuinbouw en de schroeven- gieterij. Men ziet, Drunen heeft niettegenstaande veler lei tegenslag, een zowel van binnen als van buiten stijlvol en monumentaal raadhuis ge kregen waarop het trots mag gaan. Feest. Nu staat Drunen aan de vooravond van de heropening van zijn gemeentehuis, waar van de herbouw na de laatste verwoesting in 1949 onder ar chitect Nijsten met bekwame spoed is voltooid door de be kende aannemersfirma J. de Bont-Van Huiten te Nieuw- kuijk. Men heeft gemeend er een feestelijke dag van te moeten maken. En terecht. Wanneer een werk na zoveel strubbelingen en moeite ten slotte zo'n fraai resultaat op levert, dan mag dit gevierd worden. Zoals wij al gemeld hebben zal de officiële opening plaats hebben door de Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, Prof. Dr. J. E. de Quay, in een plechtige raadszitting 's middags om 2 uur. Er zijn nog andere feeste lijkheden georganiseerd door een speciaal comité, onder voorzitterschap van de heer Kamp. Het dag-programma luidt als volgt: 's Morgens om half 10 plech tige H. Mis. 's Middags om 2 uur plech tige raadszitting met officiële opening, waarop direct om 3 uur défilé der verenigingen. Daarna aanbieding van een cadeau namens de Drunense verenigingen, o.a. een statie portret van H.M. de Koningin en aubade door de kinderen, die daarna zullen worden ge- tracteerd. Om 6 uur concert op het Raadhuisplein. 's Avonds om 8 uur dansen. Zondag 8 October om 4 uur concert op het Raadhuisplein en om 8 uur dansen. Morgen zal het weer een grote en feestelijke dag zijn voor de gemeente Drunen, en niet zonder reden. POSTBESTELLING IN DE BIESBOS. Postbesteller in de Biesbos is een speciaal vak. Men moet een beetje pioniers- en avonturiers- bloed hebben om er aan te begin nen en men moet een ijzeren ge stel hebben om 't een leven lang vol te houden. In de tijd dat de postman in de Biesbos zijn ,,wijk" doet, kan zijn collega in de stad heel wat meer tassen leeg maken. De man in de Biesbos trekt er met zijn roei- en motorboot een hele dag op uit, een brief voor een boerderij en een postwissel voor een andere, een paar kilometer verderop, naar de overkant met het bootje waar een jachtje met vacantiegangers ligt en weer verder de wijde stroom op, waar een schippers- gezin verlangend uitziet naar be richten van de familie. Men kan zich zo raar niet ver stopt hebben in de Biesbos, of de PTT vindt u. Het adres Jansen, Biesbos" komt terecht als de postbode uit Drimmelen er zijn zinnen op zet. En dat doet hij nu al vijfentwintig jaar met de groot ste zekerheid. Vijfentwintig jaar daarvoor deed zijn vader het, in een wat langzamer tempo overi gens. Hij bleef op zijn route n.l. altijd een nacht over en trok de volgende morgen verder. Dat kon zo in die tijd, toen het rythme nog zo veel rustiger en bezadigder was. Maar zoals overal in den lande ging ook de PTT in de Biesbos met haar tijd mee, al kan men daar dan nog steeds niet bui ten het in deze streek nooit falen de hulpmiddelde roeiboot. .Van dit waarschijnlijk unieke aspect van het pcfcrtbedrijf heeft de PTT thans een film vervaar digd. Van Loon-Schrauwer» Grotestraat 282 WAALWIJK van de Heemkunde-vereniging Onsenoori INLEIDING. Wanneer we even een terug blik werpen op de werkzaamhe den van onze vereniging over het afgelopen jaar, dan mogen we ons wederom geLukkig prijzen over datgene wat we bereikt hebben en wat we voor ons nageslacht hebben mogen vastleggen. STRAATNAMEN. De vererende opdracht van het gemeentebestuur om mede te wer ken aan het plan tot vaststellen van straatnamen, heeft onze vere niging gaarne aanvaard. Bij de vaststelling nu van deze straat namen in de gemeenteraadsverga dering van October '49 was onze vereniging wel dankbaar, maar niet voldaan over de besluiten van deze raadsvergadering. Zij ging daarop in appèl en met de kracht van enige prominente figuren uit de geschiedeniswereld wist onze vereniging in een later gehouden raadsvergadering meer succes te behalen. Zij betreurt het nog steeds dat sommige oude ge schiedkundige namen zonder meer verdwenen zijn. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 7) Intussen kreeg zij een heerlijke inval. Ze had nog een paar ou derwetse, kostbare sieraden, en misschien zou ze die kunnen ver kopen of belenen om het tekort aan te vullen, als ze kans zag die volgende morgen heel vroeg uit te gaan. Het was een naar geval, maar als kapitein de Klerk nu maar zweeg, dan kon alles nog wel in orde komen. Wacht, dan zal ik het geld even halen, zei de jongeman en stond op. Ik ben nu wat blij dat u hier gekomen is, want ik had niet graag gehad dat het beeldje mij de neus voorbijgegaan was, bovendien <s het geen onaardige ontmoeting geweest met u. Ik be. grijp heel goed dat Theo bij u in de winkel komt. Hoor eens, mag ik u ook een likeurtje presenteren? O neen, dank u riep zij verschrikt. Ik ben al veel te lang weg geweest en tante wist niet eens dat ik uit was. Toe, maakt tl de deur weer open en iaat mij gaan. Neen, ik wil niets gebrui ken, dank u Maar daar wilde hij niet van horen. Neen, zo ongastvrij kan ik niet zijn om u te laten gaan zon der iets. Dat is mijn gewoonte niet, ofschoon ik zoals u wel zien kunt aan die lege portretlijstjes, PUBLICATIES. Ook heeft de vereniging in het afgelopen jaar wederom verschil lende historische en folkloristische publicaties uitgegeven in het streekblad ,,De Echo van het Zuiden", waardoor een groot ge deelte voor het nageslacht be waard is. Ook in Brabants Heem verscheen een artikel betreffende de fundering van het aloude klooster Mariëndonk. VERGADERINGEN. Gedurende de wintermaanden kwam onze vereniging trouw in vergadering bijeen voor het hou den van gedachtenwisselingen be treffende verschillende onderwer pen. Niet altijd werd het nut van deze bijeenkomsten door al de le den gewaardeerd. Laten we ho pen dat het komend jaar hieraan meer aandacht wordt geschonken. LEZING. Eind Januari hield de ZEerw. Heer P. Breugelmans voor onze vereniging een zeer interessante en leerzame lezing ovr Heemkun de. Op duidelijke wijze zette de spreker de werkwijze van de Heemkunde uiteen, waarna hij verschillende practische wenken voor de bloei der vereniging op noemde. EXCURSIE. De vastgestelde excursie door het bestuur onzer vereniging kon wegens moeilijke omstandigheden niet doorgaan. Deze zal echter in het begin van het nieuwe jaar onzer vereniging gehouden wor den. Nadere berichten hieromtrent zullen nog verstrekt worden. Aan de voorgestelde excursie, die door Brabants Heem werd ge organiseerd naar de Biesbosch en het Land van Heusden. werd door onze vereniging niet deelgenomen. BODEMONDERZOEK. De onderzoekingen te Elshout, die wegens de bebouwing van de grond gedurende het voorjaar en deze zomer hebben stil gelegen, hebben geleid tot 'n grootscheepse actie van andere onderzoekingen, waarin de vereniging een volledig succes heeft mogen boeken. Toen dan in het voorjaar door de bebouwing van de akkers het werk te Elshout voos verder on derzoek kwam stil te liggen, heb ben we andere punten opgezocht met behulp van de wichelroede, waarin de heer C. de Gouw onze vereniging eqn zeer grote steun is waarv or we hem daarom dan ook langs dece weg onze hulde en dank brengén'. Zo krijgen! we eerst Nieuwkuijk zelf, waar, wein de maand Juni ook een fundering mochten ont dekken, waarvan we tot heden nog niets naders kunnen mede delen. Hierop volgt onmiddellijk Hees been bij Heusden met zijn rijk verleden, waar we eerstens ont moeten de fundering van het al oude kasteel van de heren van Heesbeen en vervolgens de fun dering van het eerste Cisterciën- serinnenklooster Dank zij onze bekwame tekenaar A. Veltman hebben we reeds het een en an der op kaart kunnen vastleggen. Na dit onderzoek volgt Haar steeg, waar we reeds schreven over de kapel uit de jaren 1690 tot heden en waar de fundering van haar eerste ontstaan te vin den was. Hoewel we reeds vele aanduidingen hierover bezitten, zal dit onderwerp nog veel tijd in beslag nemen om hiervan iets meer te kunnen vertellen. Nog meerdere proeven zijn er in de afgelopen zomer genomen en zo ontdekten we in Vlijmen vermoedelijk de fundering van de aloude Hongerenburg van de he ren van Vlijmen uit het grijze verleden. Tot slot hebben we Giersber- gen onderhanden genomen, daar we reeds uit de oude archieven weten, dat dit gehucht eenmaal in zijn geheel heeft toebehoord aan het Cisterciënserinnenklooster Ter Kameren bij Brussel. Ook hier mochten we reeds enige aandui dingen in ontvangst nemen. Deze onderzoekingen zijn alle slechts zeer provisorisch geschied en nadere mededelingen kunnen we de eerste jaren hierover dan ook zeker niet verstrekken. Veel studie zal er nog nodig zijn om dit alles eenmaal tot klaarheid te brengen, maar het begin is ge maakt. AANWINSTEN. Ook mocht onze vereniging in het afgelopen jaar wederom enige oude historische en folkloristische voorwerpen uit onze gemeente Pastoor van Rijckevorsel aan 't woord ACTIE MISSIEKERK SALATIGA. Door bemiddeling van de directie van „De Echo van het Zuiden", werd in dit blad een lijst geopend van bijdragen voor een nieuwe kerk in onze missie van Salatiga. Hoe broodnodig die kerk is, weet U uit de artikelen die mijn vriend S. v. Adelberg over de missie van Salatiga heeft geschreven. Ik betuig bij deze mijn hartelijke dank aan al de edelmoedige weldoeriers die ons geholpen hebben. Ik kan U al vast vertellen dat de plannen op het ogenblik klaar liggen en dat we hopen spoedig met de bouw te beginnen, als gij mij maar wilt blijven steunen! Pater L. VAN RIJCKEVORSEL. Salatiga, 12 Sept. 1950. ontvangen. We memoreren hier o.a. enige zeer mooie oude pren tjes, landkaart, oude munten, etc. BESLUIT. Aan het einde van dit verslag moge een woord van waardering gericht worden aan al de leden, die onze vereniging trouw bleven. Mogen ze ook wederom het nieu we Heemkundejaar hun steun en hulp bieden bij het vele werk dat ons allen nog wacht, opdat wij door onderlinge steun en samen werking veel tot stand mogen kunnen brengen. In ons vorig nummer schre ven w ereeds over de ophef fing van bovengenoemd ge sticht; thans ong enige bijzon derheden Het St. Norbertus-gesticht is het tweede klooster in de Langstraat dat wordt opge heven. Korte tijd geleden ver trokken de Zusters van 't Ge zelschap J.M.J. uit v.m. Be- soijen en nu gaan de Broe ders van Liefde Elshout ver laten. Elshout, de bedevaartsplaats van de Langstraat, waar de Wonderbare Moeder elk jaar door luisterrijke bedevaarten grote eer wordt gebracht, zal na 15 October geen klooster voor mannelijke religieuzen meer hebben. Na 15 October zal het St. Norbertus-gesticht bewoond worden door een 20 a 30 K.N.I.L.-gezinnen. Dan zal 't klooster gevuld zijn van zwa re militaire stemmen, het rol lende Nederlands van de In dische Nederlander en mis schien wel Maleis. Dan zal de rust van 't klooster verkeren in het frisse geluid van tien tallen spelende kinderen. De bewoners van Elshout zullen de Broeders zeer node zien vertrekken. Een klooster in Brabant is zo geheel ver groeid met de gemeenschap, dat er een leegte achterblijft als de bewoners vertrokken zijn. Wij hebben dit in v.m. ME Besoijen gezien, we zullen 't weer zien in Elshout. Oorspronkelijk was 't kloos ter een tehuis voor oude heren, die onder de goede zor gen van de Broeders van St. Norbertus hun levensavond in de rustige sfeer van ten dorpsklooster, in de rustieke lanen en bossen van de om geving hadden. In 1932 werd de aard van het klooster omgezet in een psychiatrische inrichting, n.l. de na-verpleging van Voor burg-patiënten. Jarenlang hebben de Broeders hier hun prachtig werk verricht, on danks de vele moeilijkheden van een onvoldoende accomo- datie. In 1949 verschenen er an dere Broeders in Elshout. Door gebrek aan roepingen werden de Broeders van de Congregatie van St. Norber tus in die van de Broeders van Liefde opgenomen. Op 18 December 1949 hield de Con gregatie op te bestaan. De Broeders van Liefde zetten de verpleging voort. Hoe vaak hebben wij de patiënten uit „den" Elshout niet zien lopen, al of niet ver gezeld door een broeder. Spoedig zullen wij ze niet meer zien. Reeds drie weken geleden vertelde ons Broeder- Overste dat de Rijksgebou wendienst overwoog het St. Norbertus-gesticht te bestem men voor K.N.I.L.-gezinnen. Toen kon de Overste nog niets definitief mededelen. „Dat gaat niet altijd even vlug", zei hij met een glimlach. Maar waarschijnlijk is het nog vrij vlug gekomen. Zater dag j.l. kwam de beslissing binnen: Voor 15 October zul len de Broeders het St. Nor bertus-gesticht hebben verla ten. Het hele gesticht is nu min of meer in rep en roer. Na tuurlijk moet voor zo'n over. plaatsing heel wat georgani seerd worden. Maar deze Broeders hebben wel meer voor een moeilijkheid gestaan. St. Jozefdal in Eindhoven zal de nieuwe standplaats wox-den. 't Is jammer dat de Broeders vertrekken. Een klooster in de buurt geeft al tijd een vertrouwd gevoel. Zo'n gemeenschap van bid dende en werkende mannen of vrouwen is altijd een licht punt in deze moeilijke tijden. Daarom is het jammer dat de Langstraat weer een klooster gaat verliezen. Maar ander zijds is de huisvesting van K.N.I.L.-gezinnen zeer urgent. Op vele plaatsen in Nederland wonen ze in minder goede kampen, en het is gelukkig dat er ergens voor deze men sen goede huisvesting wordt gevonden. Wij doen een beroep op de inwoners van Elshout om de nieuwe bewoners met de tra ditionele Brabantse gastvrij heid tegemoet te komen. De K.N.I.L.-militairen, waaronder mogelijk Indo-Europeanen en Indonesiërs, zijn een andere sfeer gewend dan de ons zo vertrouwde dorpsgemeen schap. Zo'n andere gesteld heid kan soms tot moeilijk heden aanleiding geven. Help deze mensen, die ons land tot het laatst hebben gediend, die al heel wat hebben moeten doorstaan, het land, waar zij geboren en getogen zijn, on der de druk der omstandig heden hebben moeten verla ten en in Nederland in een hun bijna onbekende levens sfeer zijn geplaatst. Tot slot wensen wij de Broeders in hun nieuwe woon plaats Gods rijkste zegen toe. GEEN UITSTEL VOOR ASPIRANT -STUDENTEN. Het verdient aanbeveling om aspirant-studenten eerst hun dienstplicht te laten vervullen al vorens zij hun hogere studie be ginnen, aldus heeft de Minister van Oorlog, Schokkiny, medege deeld. Het is practisch niet moge lijk, de studenten, die reeds op 18-jarige leeftijd hun studie aan een universiteit hebben aangevan gen, hun dienstplicht te laten ver vullen voordat zij hun studie heb ben voltooid. Daarom dient hun uitstel verleend te worden tot 'n termijn, die redelijk geacht kan worden om hun studie te voltooi en. Uitbreiding van deze regeling tot de leeftijd van 19 jaar is niet mogelijk. Uit deze groep immers worden over het algemeen de re serve-officieren en dienstplichtige onderofficieren gerecruteerd en bij later uitstel zouden zij te laat in dienst komen. nu mijn leven beteren ga. Ik ge loof wel, dat ik nog eens met weemoed zal terugdenken aan de ze aangename dagen, maar eens moet een man toch tot een huwe lijk komen. Voor Theo wordt het ook tijd, ofschoon hij een toon beeld van braafheid is vergeleken bij mij. Kijk, drink dit eens uit. Het zal u goed doen. Op uw ge zondheid Hij dronk zijn eigen glaasje in één teug uit, maar zij zette haar glas zo weer neer. Nu zal ik u niet langer la ten wachten, maar ik zal u thuis brengen, dan kan ik meteen eens zien waar Theo die Boeddha van daan heeft. Hallo Er werd gebeld en hij keek naar Mies met.waarlijk teleurge stelde blik. Bezoek mompelde hij. Het kan wel iemand zijn, wie ik vra gen moet binnen te komen en u moet hier niet aangetroffen wor den, om wille van ons beiden. Kruip achtér dat gordijn, terwijl ik open doe Ik zal wel zo gauw mogelijk van de bezoeker zien af te komen. Kan ik niet in een andere kamer gaan en van daaruit weg glippen, terwijl u aan het praten is vroeg Mies smekende. Maar hij had de deur al ontslo ten en was in de hal. Er bleef haar dus niets anders over dan te doen wat hij haar gezegd had. Ze kroop achter het zwarte gordijn en stond nu voor een openslaande glazen deur, die toe gang gaf tot een brandladder. Kon ze die deur maar open krij gen zonder leven te maken. Uit de hal klonken stemmen en haar hart leek ineens stil te staan, want die ene stem herkende zij. Het spijt mij, maar ik ging voor enkele minuten uit, dus liet ik de deur even aanstaan. Dat is toch anders heel on voorzichtig, kerel. Er had wel 'n inbreker kunnen komen en die zou mij dan waarschijnlijk doodge schoten hebben als ik ineens bin nenkwam. Nu, gelukkig is dit dan niet gebeurd en ben je gespaard ge bleven. Ik ging wat sigaretten halen in de winkel op de hoek, maar die was gesloten en toen moest ik even doorlopen. Zo, dus je hebt mijn pakje open ge maakt Ik dacht dat dit voor mij hier achtergelaten was. Een mooi ding Is dat van jou Nu van jou. Ik heb het van morgen voor je bemachtigd. Het leek mij geschikter dan bijvoor beeld het een of ander huishou delijk artikel. Ja, dat is zeker zo. Dank je hartelijk, Theo. Maar je moet niet zo smijten met je geld, want dat ding zal enorm duur zijn geweest. Je zou verbaasd zijn als je wist hoe weinig het maar kostte. Waarachtig Eddie, ik geloof toch dat je gelijk hebt en dat daar ie mand Hij trad naar het gordijn toe, maar de Klerk hield hem tegen met een geagiteerd O neen, er is daar geen in breker Maar hij was al te laat. Reeds had Theo de gordijnen geheel te ruggeslagen, zodat hij nog juist 'n tere meisjesgedaante langs de brandladder zag verdwijnen. Toen hij gewaar werd dat het 'n vrouw was, zei hij niets meer. Alles zou nog goed gegaan zijn als zij niet in haar angst om ge volgd te worden, even had om gekeken, waardoor Theo haar ge zichtje duidelijk onderscheiden kon. Hij sloot de glazen de.ur, liet de gordijnen weer vallen zoals die gehangen hadden en sprak na drukkelijk, maar op ijskoude toon' Het spijt mij Was dan Ook niet zo'n doordrijver geweest, antwoordde de kapitein boos. Ik zei je immers wel dat het geen inbreker was. Maar je hebt mij zelf op het idee gebracht, man. Hoor eens Eddie, waarom kwam zij hier De Klerk draalde.. Maar daar hij zich overtuiqd hield dat Theo haar gezichtje niet gezien had en haar dus niet had herkend, en daar hij het eveneens van groot belang achtte dat zijn vriend niets zou weten van de vergissing met de prijs van het beeldje, loog hij Nu, waarom denk je dat zij hier kwam Om mij op te zoeken natuurlijk. Ik dacht dat je je met der gelijke dingen niet langer zou op houden, nu je eenmaal trouwen gaat Dat is ook zo, antwoordde Eddie, op beledigde toon wijzend naar de lege portretlijstjes. Maar daarom had ze mij toch nog wel even goedendag kunnen zeggen zonder dat daar nog iets achter gezocht zou behoeven te woren. Had jij dat arme kind nu ook maar niet achterna gezeten in je onhandigheid. In ieder geval is er nog niets misdaan. En hij meende wat hij zei, want hij wist zeer goed dat Theo hem niet verklappen zou tegen over zijn aanstaande vrouw. Op gewekt voegde hij er dus bij Dank je nog wel hartelijk voor je mooi cadeau. Zullen we nu nog een uurtje naar de club gaan HOOFDSTUK V. De volgende ochtend was het schitterend weer en tante Julie zond haar nichtje al vroeg uit. Mies moest maar eens 'n gezonde wandeling maken, vond zij. De honderd gulden van kapi tein de Klerk had Mies reeds bij het ontvangen geld gevoegd en tante, die bezig was met de ver schillende voorwerpen, die zij van de auctie had meegebracht, uit te pakken en er de prijzen op te zet ten, zou zeker nog in geen twee uren beginnen met dc kas na te kijken. Mies had verschillende waarde volle juwelen bij zich, die zij van haar moeder geërfd had en nog enkele moderne sieraden, die ze van Helena had gekregen. Ze was bijna in de verleiding geko men om er ook de topazen ring van Eric bij te voegen, maar die moest ze hem te eniger tijd toch weer terugzenden. Dit behoefde echter nog zo gauw niet, Eric was heel nonchalant en ze achtte hem best in staat dat hij die ring nog eens aan Helena zou geven of haar zou laten zien, en Helena zou hem dadelijk herkennen als de ring die de ochtend na het bal door de tuinman was gevonden. Neen, met dat terugzenden moest ze dan in ieder geval wach ten tot hij de tijd had gehad om de topaas te vergeten. Dat het een voorwerp van grote waarde was, daar twijfelde zij geen ogen blik aan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2