i Wijde WereldJ Waalwijkse en Langstraatse Courani £én dC&K&G.. Plechtige opening Primeur voor Nederland UIT DE van het gerestaureerde Gemeentehuis te Drunen Schoenstiksterscursus aan R.K. Huishoudschool MAANDAG 9 OCTOBER '50 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 82 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De Engelse resolutie over de toekomst van Korea is door de Algemene Vergadering der U.N.O. aangeno men, wat wil zeggen, dat het nu niet meer aan twijfel onderhevig is dat men zal trachten haar uit te voe ren. Zo zal er dan één democratisch Korea gesticht moeten worden, natuurlijk onder toezicht van de Ver enigde Naties. Dit brengt op de eerste plaats militaire consequenties met zich mee, want het is ten enen male onmogelijk dit ene Korea te verwezenlijken zo lang nog een gedeelte van het Noorden in handen van de communisten is. Daarom is t eigenaardig dat generaal Mac Arthur nu juist aan de Vei ligheidsraad om een duidelij ke uitspraak is gaan vragen of hij de 38ste breedtegraad moet overschrijden. Verwon derlijk op de eerste plaats omdat, goed beschouwd, die overschrijding van de 38ste breedtegraad door de U.N.O.- troepen al een feit is. Er is ons tenminste steeds voorge houden dat niet Zuid-Korea- nen en U.N.O.-troepen, maar alleen de verbonden legers, waar ook de Zuid-Koreanen toe behoren, tegen de commu nisten strijden. Welnu, dan zijn ze, op het ogenblik dat Mac Arthur om orders vraagt, al een behoorlijk eind op Noordelijk gebied doorge drongen. Anderzijds echter zijn de niet-Koreaanse strijd krachten tot op heden angst vallig ten Zuiden van de grens gebleven. Het is nu maar de vraag of dit politieke of militaire oorzaken heeft. Over het algemeen heerst wel de mening dat de politiek hierin een rol speelt; toch is het niet onmogelijk dat het de bedoeling is allereerst het veroverde gebied van alle vij andelijke elementen te zuive ren. Doch dan rijst weer de vraag of de wel oprukkende troepen in zoverre aan de con trole van het opperbevel zijn ontsnapt. Men kan zich voor- j den verbonden, 't Leger moet i i rr r) AAr A TYiO cratische wereld in Korea een grotere overwinning staat te behalen dan zij zelf beseffen. Laten we het hopen. Communistische nederlaag in Wenen. Een tweede nederlaag van Moskou kunnen we dichter bij huis signaleren. De com munistische stakingsactie, waar de Russische bezettings autoriteiten bijna openlijk achter stonden, is op een vol komen mislukking uitgelopen. Twee dagen hebben de satel lieten van het Kremlin het volgehouden om te ageren tegen de regering, en dan nog in hoofdzaak in de Russische sector. Daar werden openbare gebouwen bezet, barricaden opgeworpen en de treinenloop werd gestremd. Op sommige plaatsen durfde de Oosten rijkse politie niet ingrijpen omdat alles geschiedde onder het wakend oog van een Rus. Toen het echter niets bleek uit te halen en het in de Wes telijke sectoren al maar rus tig bleef, heeft het stakings comité het program, dat be groot was op tien dagen, af gelast. In arren moede deelde de onder Sovjet-contröle staande radio van Wenen mee, dat de staking „haar doel had bereikt." De Oosten rijkse communisten zijn blijk baar geen hoogvliegers! Aanbod van Egypte. Egypte heeft aangeboden één of twee millioen soldaten te leveren voor het U.N.O.- leger, maar het heeft aan dit aanbod een aantal voorwaar- stellen dat de Koreanen er nu op uit zijn om zo snel moge- lijk een volledige overwin ning te behalen, terwijl te genwoordig ook politieke en militaire vraagstukken zo nauw samenhangen, dat de doorsnee-mens met de feiten en vermoedens niet goed raad meer weet. Zo krijgt de bui tenstaander een min of meer verward beeld van de stand van zaken. Want bij dit alles komt nog bij, dat men in kringen van de Veiligheids raad te Lake Success van oor deel is dat door de resolutie van 27 Juni zelf generaal Mac Arthur gerechtigd is de be ruchte breedtegraad te over schrijden. Trouwens, een be handeling van deze kwestie in de raad zou niets als narig heid meebrengen. Zodat dus niet alles helemaal helder is. In ieder geval hebben thans ook de Amerikanen de grens overschreden. Politiek gezien ligt de zaak nog helemaal in de nevel. Rijst de vraag b.v. hoe Rus land uiteindelijk op dit be sluit zal regeren. Het is dui delijk dat het er helemaal niet mee eens is. Het lijdt immers geen twijfel of, als er een maal werkelijk democratische verkiezingen worden gehou den, het communistische spel is er tenminste officiéél uit gespeeld. Dit zou dan wel een heel onfortuinlijke nederlaag worden van de Sovjets en de eerste keer na de oorlog dat ze een gebied moeten prijs geven na de talrijke geslaag de annexaties. Tot nu toe was het Korea-avontuur beperkt gebleven tot een militaire dé- bacle, nu echter dreigt 't pre cies andersom uit te komen dan berekend was: verlies van grondgebied dat eerst zo listig verkregen was. Is deze mogelijkheid er bij genomen? Men krijgt sterk de indruk van niet. Daarom zal 't Krem lin zich ongetwijfeld met hand en tand tegen de voorgeno men regeling verzetten. En wat daar het resultaat van zal zijn? Wij zijn tegenwoordig ge makkelijk achterdochtig te genover zogenaamde commu nistische nederlagen, omdat wij er altijd een hinderlaag achter vermoeden. De tijd heeft ons in deze wijs ge maakt, maar van de andere kant misschien toch een beet je al te wantrouwig. Ook het Sovjet-regime heeft zijn zwakke plekken en kan even goed beleidsfouten maken, zo dat het zich inderdaad in de reactie van de U.N.O. kan hebben vergist, zoals velen van ons. Wij willen niet al te opti mistisch zijn, maar de moge lijkheid bestaat dat de demo- bewapend worden door Ame rika en de andere landen van de Atlantische Unie, de troe pen moeten bestemd worden voor de verdediging van het Suez-kanaal en de Britse troe pen moeten daar dan terug getrokken worden. Jawel, mijne heren. Sparen voor het huwelijk. De Nationale Spaarraad heeft een plan ontworpen om bij jongeren tussen 18 en 25 de zin voor het sparen te sti muleren, en dit bij het minis terie van Financiën ingediend. Het houdt in dat over een ge deelte van het loon van jon ge werknemers geen loonbe lasting wordt geheven als ze dit naar de Spaarbank bren gen. Ze moeten dan echter op zich nemen niet aan het zo ge spaarde geld te komen voor ze gaan trouwen of tot onge veer hun 25ste jaar. Ze krij gen dan een apart spaarbank boekje en de werkgever zorgt dan telkens dat het bepaalde bedrag er bij geschreven wordt. De Nationale Spaarraad verwacht van dit plan niet al leen dat het zal bijdragen tot vermeerdering van de minst sparende categorie, maar ook dat het indirect de productie zal verhogen. Immers, het grootste bezwaar dat de werk nemers tegen overwerk heb ben, is dat er een groot ge deelte van het zo verdiende geld naar de belastingen gaat. Als deze regeling wordt goed gekeurd, komt dit bezwaar te vervallen. Het is nu maar afwachten hoe de bevoegde instanties er over denken. Het lijkt in ieder geval nog niet zo gek. Textielhandelaars ontevreden. De textielhandelaars hebben in een motie aan minister Van den Brink hun ontevreden heid uitgedrukt over de prijs- stop die hen is opgelegd. Ze zijn er niet over te spreken dat van tevoren geen overleg met hen is gepleegd, dat het hun verboden is de vervan gingswaarde van de goederen te berekenen dat hun winst marge maar met 10% ver hoogd mag worden. Tegen over deze geringe verhoging van de winst staat een grote verhoging van de kosten zo wel door prijsstijgingen in 't binnenland als op de wereld markt, zeggen ze. STEUNNORMEN VER HOOGD, ONDERHOUDS PLICHT VERLAAGD. Met ingang van 2 October zijn de steunnormen ver hoogd: gezinnen van man en vrouw krijgen er één gulden per week bij, alleenstaanden en kostgangers vijftig cent per week. De brandstoffentoeslag voor gezinnen is verhoogd met vijf tig cent en bedraagt thans 2.50 per week gedurende 'n periode van 26 weken. Alleen- wonenden krijgen in den ver volge over eenzelfde periode 1.25 bijslag per week. Voor de ondersteunden van 65 jaar en ouder zijn, wat de steun verlening en de brandstoffen- bijslag betreft, overeenkom stige maatregelen genomen. Dc onderhoudsplicht zal aanmerkelijk worden verlicht. Met ingang van 18 September treedt deze regeling voor nieuwe gevallen in werking. Alle bestaande gevallen zul len opnieuw worden bezien. HONDERD ZUSTERS DOOR PRAAG UITGEWEZEN. Een transport van 100 kloos terzusters is uit Tsjecho-Slo- wakije in de Amerikaanse zo ne van Duitsland aangeko men. De zusters zijn voorlopig in een kamp voor ontheem den ondergebracht. Het is niet bekend waar zij zich zullen vestigen. De eerste groep van hon derd zal, naar verluidt, wor den gevolgd door andere transporten. De Tsjechische communisten hebben 600 kloosterzusters verboden nog langer in het onderwijs en in andere functies voor het alge meen welzijn werkzaam te zijn. Verwacht wordt, dat zij allen zullen worden gedepor teerd. AANTAL WERKLOZEN GEDAALD. Het verloop van de werk loosheid gaf in September een daling te zien. Het aantal werkloze mannen liep terug van 56.027 tot 49.135. In ver gelijking met dezelfde periode in 1949 betekent dit een da ling met 2300 personen. De verbetering van de werk gelegenheid komt hoofdzake lijk door de seizoenwerkzaam heden. Vele landarbeiders, veenarbeiders, grondwerkers en losse werklieden konden door het slechte weer is machinaal rooien practisch uitgesloten bij het rooien van aardappelen te werk wor den gesteld. De werkloosheid daalde in alle provincies, maar liep^het sterkst terug in Dren te, in Noord-Brabant 't minst. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5413 naar 6098 en de vraag naar vrouwelijk per soneel daalde. REEDS 4Yi TON VOOR KON. WILHELMINAFONDS. De vereniging „Koningin Wilhelminafonds" maakt be kend, dat de landelijke collec te voor de kankerbestrijding heeft opgebracht een bedrag van J 450.000. Hiervan werd te Amster dam 110.000 gecollecteerd, inclusief de 2000 tijdens de ballonrace bijeengebracht. In enkele steden zal de collecte binnenkort nog worden ge houden. HOEVEEL RADIOLUISTE RAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 October 1.445.736 tegen 1.439.202 op 1 September. Op 1 September waren er 485.003 aangeslotenen op het Rijksradio- distributienet tegen 486.739 op 1 Augustus. EXTRA BOUWVOLUME VOOR GEMEENTEN. Er dreigt een noodtoestand te ontstaan, nu van de uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen, die voor lopig zijn gehuisvest in opvang centra en kampen, slechts een ge ring aantal een blijvende woon ruimte heeft gevonden. Voor meer dan twee duizend gezinnen zal in de komende maanden nog woonruimte moeten worden ge vonden. POLITIEKE DELINQUENTEN. Massale gratie op komst. Voor bepaalde categorieën van politieke delinquenten (zoals jeugdige en wapendragers) zal worden nagegaan wie van dege nen, die reeds geruime tijd ge detineerd zijn en tot de minder zwaar gestraften behoren, voor spoedige vrijlating in aanmerking komen. Bij de beoordeling van elk geval zal onder meer gelet worden op de aard van de delic ten en het gedrag in de gevange nis. BRUTALE ROOFOVERVAL. Bult5000.- Er is een brutale roofoverval gepleegd op de caféhouder J. Stoutjesdijk te Stavenisse. Een tot heden onbekend gebleven man heeft hem in het café neergesla gen, waarna hij verdween met een portefeuille, inhoudende 5000 gulden. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. splitsen in A en B, vrij zwaar zijn. Vervolgens deed de heer Pullens een beroep op de Waalwijkse schoenfabrikanten om hun medewerking te ver lenen aan dit onderwijs, dat van zoveel belang is voor de schoenindustrie. Tenslotte bracht hij dank aan het be stuur van de school, Mej Van Slobbe, Mej. Michels, Deken Heezemans en aan allen die aan de totstandkoming van deze opleiding hadden mee gewerkt. Een stimulans. Nadat de Zeereerw. Heer Pastoor de heer Pullens en de commissie had bedankt voor het vele werk dat zij had ge daan, sprak de burgemeester een kort woord. Op de eerste plaats een felicitatie aan het adres van het schoolbestuur, Mej. Van Slobbe, Mej. v. Laar hoven en de commissie. Hij was van mening dat binnen 10 a 12 jaar alle schoenstiksters deze cursus gevolgd zouden kunnen heb ben en sprak de hoop uit dat als het mogelijk was de Waal wijkse schoenfabrikanten dis criminatie in de beloning zou den maken tussen degenen die wel de moeite hadden ge nomen de opleiding te volgen en zij die dit niet hadden ge daan. Verder hoopte hij dat de cursus zou strekken tot nog hogere kwaliteit van het Waalwijkse product. Tenslotte sprak de lerares, Mej. v. Laarhoven, nog een dankwoord tot Mej. Michels (die bericht van verhindering had gezonden), de directrice, het schoolbestuur, de commis sie van advies en de fabrikan ten, die haar met alles gehol pen hadden. De meisjes spoor de zij aan om er mee voor te zorgen dat deze cursus een succes zou worden. Nadat vervolgens een ver versing was aangeboden, kre gen de genodigden de gele genheid het keurig ingerichte lokaal te bezichtigen, waarna de tabrikanten nog een be spreking hielden over de be langen van de cursus. Met deze opleiding is weer een belangrijke tak van on derwijs, zeker voor onze in dustrie, in Waalwijk geïntro duceerd. En we sluiten ons graag aan bij de woorden van de Zeereerw. Heer Pastoor, die de wens uitsprak dat de opleiding onder Gods zegen zou mogen strekken tot voor deel van Waalwijk en zijn in dustrie. In tegenwoordigheid van Z. E. Vrijdagavond had er in Waalwijk weer een gebeur- tenis plaats op onderwijsgebied, zij het dan in een geheel andere tak dan gewoonlijk. Zo'n plechtigheid is zelfs in ons land eerder nog niet voorgekomen. In de R.K. Huishoud- en Industrieschool werd n.l. de eerste cursus voor opleiding tot schoenstikster ge opend, zoals wij hierboven al schreven een primeur voor Nederland. Het belang van deze gebeur tenis werd geaccentueerd, niet alleen door de aanwezig maar ook van vertegenwoor digers der Waalwijkse schoen fabrikanten, de K.A.B. en de K.A.V. Toen Vrijdagavond om half acht het bestuur van de school, de commissie van ad vies voor de cursus, de geno digden en de cursisten in een der lokalen van de Huishoud school bijeen waren, sprak de voorzitter van het schoolbe stuur, de Zeereerw. Heer Pas toor Ras, allereerst een woord van welkom tot de aanwezi gen, speciaal tot de burge meester. Hij concludeerde hieruit belangstelling voor 't werk dat al lang was voorbe reid en nu eindelijk zou be ginnen. Een lange voorgeschiedenis. Vervolgens gaf de Zeereerw. Heer Pastoor het woord aan het lid van de commissie van advies, de heer C. Pullens, die in enkele korte trekken de voorgeschiedenis van deze cursus schetste. Al in 1939 waren er plannen tot oprichting van een schoen- stiksters-cursus, waarvan De ken Heezemans, toentertijd Pastoor in de parochie St. Jan, de grote promotor was. Deze zag wel liever 't meisje in het gezin, maar hij was realist genoeg om het belang van een goede opleiding tot schoenstikster in te zien. Hij was er dan ook de initiatief nemer van niet alleen, maar ook een doorzetter. Het heeft heel wat voeten in aarde ge had eer het zover kwam, het was soms een lijdensweg, zei de heer Pullens, met perioden van stilstand en Pastoor Hee zemans heeft de fabrikanten duchtig moeten aanporren. In '45 waren er grote moei lijkheden, daar er geen ma chines beschikbaar waren. Dit memorerend, vond de heer Pullens gelegenheid om het schoolbestuur lof toe te zwaai en voor de wijze waarop het steeds de helpende hand had gereikt om de moeilijkheden op te lossen. Maar, zo zei hij, misschien heeft de vertraging toch nog wel geluk voor ons gebracht, want nu hebben we met medewerking van het rijk de beschikking gekregen over 20 nieuwe machines. De heer Pullens prees de di rectrice, Mej. Van Slobbe, voor haar activiteit, de in- spectrice van het Nijverheids onderwijs, Mej. Michels, voor haar hulp en wees op de moei lijkheden die zich hadden voorgedaan om een lerares te vinden. Tenslotte had Mej. v. Laarhoven zich bereid ver klaard het vak te gaan leren en nu kon hij haar het getuig schrift van bekwaamheid overhandigen, waardoor ze de bevoegdheid kreeg om les te geven in het schoenstikken. Zij was de eerste in het land die deze bevoegheid kreeg en de Huishoudschool had de pri meur van de opleiding. Dhr. Pullens feliciteerde Mej. v. Laarhoven, het bestuur van de school en de Waalwijkse fabrikanten hiermee. Vandaag is de cursus be- konnen met 54 leerlingen, welk aantal de verwachtingen heeft overtroffen: 32 voor de avondcursus, 8 voor de mid dagcursus, 9 tweede-jaars van de Huishoudschool zelf en nog 5 anderen. De meisjes wees de heer Pullens er op, dat schoenstik ken geen geestdodend werk is, integendeel vaardigheid van hoofd en handen vereist. Hij spoorde ze aan hun cursustij d nuttig te besteden. De duur van de cursus is nog niet vastgesteld, maar wel zei de spreker dat de eisen voor het diploma, dat men denkt te de Commissaris der Koningin in de prov. Noordbrabant, prof de Quay, is op plechtige wijze cn met veel feestelijk vertoon het ge restaureerde gemeentehuis in I)m- nen officieel in gebruik genomen. Vele autoriteiten uit de gemeente zetten aan deze plechtigheid de nodige luister bij. Z.E. prof. de Quay bezocht tevens de Lips fa brieken en toonde grote belang stelling voor al wat er in Drunen op economisch, cultureel en soc i aal gebied leeft. Een gloriedag voor Drunen. De dag begon met een plech tige H. Mis, opgedragen door de HoogEerw. Heer Deken Rooijac- kers, geassisteerd door Pastoor Versteeg en kap. v. Erp. Na deze H. Mis werd in de raadszaal het door de geestelijk heid der gemeente Drunen ge schonken kruisbeeld gezegend. Deken Rooijackers voerde bij de ze gelegenheid het woord en wees op het gelukkige feit dat wij hier in een land leven waar het nog mogelijk is het kruisbeeld ook in de openbare gebouwen de voor naamste plaats te geven. Han gende tussen de twee statiepor tretten van H. K. H. Prinses Wil- helmina en H. M. Koningin Juli ana, erkent men op deze wijze reeds svmbolisch dat alle gezag van God komt, aldus Deken Rooijackers. De E.A. Heer Buigemeester Snels dankte de geestelijqkhid van Drunen voor dit prachtige zinvolle geschenk. Inmiddels was ook Z.E. de Commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant, prof. de Quay gearriveerd en na het ge bruiken van een verversing, on derhield hij zich geruime tijd met de aanwezige raadsleden en de autoriteiten. In de loop van de voormiddag bracht Z.E. ook nog een bezoek aan de Lips fabrieken alhier. Des namiddags had in 'n plech tige raadsvergadering de officiële ingebruikneming plaats van het herstelde gemeentehuis. Deze ver gadering werd bijgewoond door Z.E. de Commissaris, Mej. Gel- dens, secretaresse van H. M. de Koningin, de heer Kieboom, chef van het kabinet van de Commis saris en een keur van geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit de gemeente en omgeving. Zo merk ten wij op de diverse burgemees ters uit de omliggende plaatsen, commandanten van politic en brandweer, architect Nijsten, aan nemer de Bont, ambtenaren van bouw- en woningwelstand en di verse andere autoriteiten uit ge meente en provincie. De E.A. Heer Burgemeester heette bij de opening allen van harte welkom, in 't bijzonder Z. E. de Commissaris, Mej. Geldens, de heer Kieboom en tenslotte liet gehele elite gezelschap, dat aldus spr., door zijn aanwezigheid aan deze plechtigheid de nodige luis ter bijzette. Want deze dag, aldus burgemeester Snels, is voor Drunen van uitzonderlijke betekenis. Het bouwwerk dat wij thans in gebruik mogen nemen, is uit het puin nieuw en wellicht schoner te voorschijn gekomen. Dan schilderde spr. de geschie denis van het nog zo jonge ge meentehuis, dat in 1939 werd ge bouwd en wiens geschiedenis een veelbewogen is geweest en kwam tenslotte tot de conclusie dat het, gezien de tegenslagen, welke men met het gemeentehuis heeft gehad, .niet anders kan of het moet voor de gemeente Drunen van daag een dag zijn van uitzonder lijke vreugde. Spr. bracht in zijn openings woord ook dank aan de familie Th. Elshout en de firma Rex, die in de moeilijke achter ons liggen de tijd het gemeentebestuur heb ben gehuisvest. Dan bracht spr. dank aan de architect Nijsten en de aannemer de Bont, onderaannemers en al len die hebben medegewerkt aan het tot stand komen van dit werk of de verfraaiing daarvan. Spr huldigde tevens zijn ambtsvoor ganger burgemeester v. d. Heij den, die hij de geestelijke vader noemde van dit werk. Wij kunnen ons, aldus spr., gelukkig prijzen thans een ge meentehuis te bezitten dat getui genis aflegt van de wilskracht van de Drunense bevolking, die nooit bij de pakken gaat neer zitten en het is voor de gemeente een gerust gevoel thans weer een een groeiende industrie beperkt gebleven zijn. De tijd bracht de strijd en het leed, de zegen en de nieuwe taak. En dit alles vindt thans zijn zinvolle uitdrukking in dit ver nieuwde schone gebouw der Dru nense gemeenschap. Het is dan ook uit naam der hier verzamelde vertegenwoordi ging van Drunense verenigingen op elk terrein, dat ik in de per soon van U Edelachtb. Heer Bur gemeester de gemeente Drunen geluk wens met dit historisch ge beuren. Het achter ons liggende leed en de achter ons liggende tijd, saam- gevat in de korte, veelbewogen historie van ons jonge, geteister de en weer verjongde raadhuis zijn thans in deze raadszaal mede zinvol gesymboliseerd door het kruis en de klok, geschenken van de geestelijkheid en de door Dru nen gekozen wereldlijke vertegen woordiging. En ik spreek namens het gehele Drunense verenigingsleven, in kern hier bijeen, de wens uit, dat Hij, Die ons voorging op het kruis, aan hen, die hier in Dru- nens belang door de tijden ver gaderen, de wijsheid, de edelmoe digheid en de kracht moge schen ken om Drunens wezenlijkste be langen te kennen en te dienen. Er is in de huidige spanningen geen tijd te verliezen. Wie het kruis en de klok in het oog houdt, verliest geen tijd en geen eeuwigheid, maar wint beide. Moge tot heil van Drunen en zijn levende bewoners dit de vrucht zijn van aller edelmoedige samenwerking in en om dit ver jongde raadhuis. Dan vroeg Z.E, prof. de Quay, de hoge gast van deze dag, het woord. Zijn woorden getuigden van een ruime, brede en realisti sche visie op de dingen. Een woord, een speech, een rede van een hoge gezagsdra ger, waarvan de inhoud 'n richt snoer, een leidraad was voor hen die ons vam meer nabij besturen. Na zich te hebben afgevraagd of het wel nodig was dat juist hij dit gemeentehuis" (het was reeds het derde in korte tijd) in gebruik stelde, zeide spr. het volgende Toen Uw burgemeester mij uit nodigde om op deze voor U zo belangrijke dag hier het nieuwe gerestaureerde gemeentehuis in gebruik te komen stellen, heb ik daaraan zeer gaarne gevolg ge geven, maar hem daarbij echter de voorwaarde gesteld dat ik niet enkel zou behoeven te komen voor het doel waarvoor hij ml] uitnodigde, maar dat ik in de ge legenheid zou worden gesteld ken nis te maken met datgene wat er huis te bezitten, waar de moeilijk- nis te maken met datgene wat er heden naar beste weten en kun- I °P economisch, cultureel en so ciaal gebied in Uw gemeente leeft. Dit, aldus spr., heeft grote nen worden bestudeerd en opge lost. De hoop uitsprekende dat men vanuit dit huis Drunen voor spoedig zou kunnen besturen, be sloot spr. zijn openingswoord. Hierna sprak namens de raad het oudste lid, de heer v. Wezel, die in een geestige speech de ge voelens van de raad wist te ver tolken, Het verheugde spr. op de eerste plaats dat de raad thans in zijn midden had Z.E. de Comm., alsmede Mej. Geldens en de heer Kieboom, die, aldus spr., door hun aanwezigheid een warme be langstelling aan de dag legden voor onze gemeente en het ge beuren op deze dag. In het kort schetste spr. ook de korte en veel bewogen geschiedenis van dit ge bouw en in geestige bewoor dingen bood spr. namens de leden van de raad een fraai geschenk aan, n.l. een prachtige klok, be stemd voor de raadszaal. Namens het gemeentepersoneel sprak de heer K. v. Dun en bood eveneens 'n uurwerk aan dat door burg. Snels in dank werd aan vaard, al liet, aldus de burge meester, het secretariepersoneel zich in het verleden niet veel aan de klok gelegen liggen. De heer v. Dun sprak, zij het dan in fi guurlijke zin, de hoop uit, dat men nog lange tijd de gelukkige bewoners zou mogen zijn van dit nieuwe gemeentehuis. Namens het Drunense vereni gingsleven in het algemeen sprak de heer L. v. Drunen de volgende woorden Drunen beleeft thans zijn his torisch ogenblik bij uitstek. Te aangrijpender omdat de zo bewogen historie van dit jonge, geschonden en herrezen raadhuis als een zichtbaar beeld is van Drunen zelf en zijn bevolking innerlijk en uiterlijk diep geschokt en geschonden door hetzelfde ge weld dat zijn raadhuis ontredder de, maar thans weer in herwon nen bezieling en bezinning klaar voor zijn taak. Hoeveel neutraler, hoeveel op pervlakkiger zouden onze gedach ten en gevoelens gebleven zijn, als deze plechtige ingebruikne ming in 1940 had kunnen geschie den in een Nederland vrij van geweld ener vreemde overheer sing zij zouden tot een burger lijke zelfingenomenheid met een stijlvol nieuw representatief ge bouw, sieraad van een oud-Bra bantse plattelandsgemeente met voordelen, alles wat men anders van veraf hoort en ziet, ziet men thans als het ware door een ver grootglas van dichtbij, duidelijker en sterker, hoewel wij dit alles toch niet in zijn klein geheel mo gen zien, maar in groter, wijder en breder verband, in het geheel van onze provinciale gemeenschap en tenslotte in ons nationaal be stel. In de wereld van thans en meer nog in de wereld van de toekomst, zullen wij ons steeds weer opnieuw moeten realiseren dat wij onze blik verder zullen moeten richten dan in ome eigen plaats en gemeente. Dan zoekt ook spr. het in groter verband en spreekt over Brabant in het alge meen. Vroeger had Brabant jaar lijks een bevolkinsoverschot van 5000 zielen. Dat wilde zeggen dat 5000 mensen ergens anders in den lande of in het buitenland een be staansmogelijkheid moesten zoe ken. In 1946 is dit overschot te ruggelopen tot 2200 en in 1948 had men zelfs een vestigingsover schot van 100, terwijl het echter vorig jaar weer terugliep tot een bevolkinsoverschot van 2200. In de toekomst zullen wij dus in groter verband in ons gewest naar meer bestaansmogelijkheden moeten zoeken. De jeugd van thans zal straks bij ons komen aankloppen. De leiders van heden zullen hun oog gericht moeten houden op de toekomst. Niet op het jaar 1951, maar 1970 en het jaar 2000. Uw gemeente, aldus spreker, en thans til ik U even uit het gëheel van onze provinciale gemeen schap, heeft thans een vestigings overschot, dank zij Uw groeiende industrie. De structuur van Uw dorpsgemeenschap zal door deze nieuwe vestigingen en groeiende industrie gaan veranderen. Neem deze verandering als een eis des tijds. De tijd staat niet stil en is niet stil te zetten, wij moeten le ven, ruimer, breder en wijder. In dit verband wees Z.E. ook op de onderlinge samenwerking tussen de gemeentebesturen onderling, waar dat nodig en mogelijk is. Wij moe ten als gemeente, aldus sprëker, niet trachten de primeur van iets te hebben en het beste, zonder aan een gezonde revaliteit iets te kort te doen bepleitte spreker met klem een nauwere samenwerking en samengaan op velerlei gebied. Z.E. noemde dan als voorbeelden

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1