ELSHOUT RAAMSDONKSVEER Beschouwing over AMUüN Het Ivoren beeldje DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 OCTOBER 1950 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. Nog zo'n dikke en nog zo'n vette d'r bij Aanslag in de Archipel en W. meenden dat twee red dingsboeien hier wel voldoende was. De raad vond dat ook en nam het schrijven van dc heer Dek kers voor kennisgeving aan. De uitgaven en vergoedingen voor het openbaar lager onder wijs en het verschil tussen de uit keringen en de vergoedingen voor het bijzonder onderwijs over 1949 werden voorlopig vastgesteld conform het prae-advies van B. en W. Met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten zal 'n geld lening worden aangegaan groot 63.781.a 334% koers 100%, af te lossen in 50 jaarlijkse annu- iteiten van 2597.82, tot dekking van de kosten van de bouw van 6 woningwetwoningen. Deze wo ningen zijn reeds gebouwd en 1 e- woond. De kosten waren voorlo pig met een kasgeldlening gedekt. Deze schuld wordt nu geconsoli deerd door deze nieuwe lening. De heer Verschuur wees er op dat dc opbrengst van de bomen- verkoop moest worden belegd in effecten. Deze zullen wellicht geen 334 opbrengen. Was het daarom niet voordeliger om die 19.000.— opbrengst van de bo men te gebruiken voor deze wo ningbouw, waardoor dus een la ger bedrag geleend behoefde te worden De voorzitter zette uiteen d..t het om administratieve redenen bezwaarlijk was aldus te handelen en dat het ook slechts een miniem verschil kon uitmaken. De heer Verschuur en ook de overige raadsleden konden zich daarop geheel met het voorstel verenigen. 15 nieuwe woningen. Reeds in September hadden de raadsleden, na een rondschrijven van B. en W. dit college officieus gemachtigd om aan de heren Baaijens en v. Gerven architecten te Heusden, opdracht te geven tot he: maken van bestek enz. voor de bouw van 15 woning wetwoningen. Deze toestemming werd thans officieel door de raad bekrachtigd en tevens werd het benodigde crediet voor deze wo ningbouw verleend en werden B. en W. gemachtigd de rijkssteun hiervoor aan te vragen. De heer Te Vruchte vroeg waarom het grondwerk voor de laatste woningen afzonderlijk on derhands was opgedragen. Hij vond dat het grondwerk voorde liger zou kunnen worden uitge voerd door de aannemers van de bouw. D? voorzitter wees er op dat het gemeentebestuur zich in een noodpositie bevond. De rekenin gen moesten vóór een bepaalde datum ingediend zijn, anders kon deze woningbouw niet volgens de voorgenomen opzet uitgevoerd worden. Daarom waren B. en W. maar zo vrij geweest direct met dit grondwerk te laten beginnen, nadat de opgegeven prijs door de beide architecten nauwkeurig ge controleerd was. Spr. betwijfelde of het voordeliger zou zijn het grond- en bouwwerk in één hand te leggen. De ondervinding heeft wel anders geleerd, o.a. bij de bouw van 13 woningen. Toen had dc aannemer zulk een hoge prijs voor het grondwerk opgegeven, dat B. en W. na onderzoek een ander het grondwerk hebben la ten uitvoeren. Dc heer Verschuur had graag gezien dat er van het bouwvolu me voor deze 15 nieuwe wonin gen iets was afgenomen voor en kele ruimere woningen voor grote gezinnen. Mogelijk zou hieraan bij een volgend bouwplan gedacht kunnen worden. Dc voorzitter zeide dat in dit project geen woningen van groter volume konden worden opgeno men. Dit zal een volgend maal zeker geprobeerd worden. Benoeming gemeentearbeider. Voor de benoeming van een gemeentearbeider hadden B. en \V. de volgende alphabetische aanbeveling opgemaakt 1. G Dikmans, Nieuwkuijk. 2. H. Smetsers, B nr. 89 Herpt. 3. H. Smetsers, B nr. 21 Herpt. Nadat dc raad in geheime zit ting over deze candidaten was ingelicht, werd er gestemd met 't volgende resultaat Nr. 1 kreeg 3 stemmen, nr. 2 eveneens 3 stemmen en no. 3 één stem. Bij de tweede stemming verkreeg de heer G. Dikmans uit Nieuwkuijk 4 stemmen en H. Smetsers, B 89 Herpt 3 stemmen, zodat eerstgenoemde benoemd is. Eerst na een half jaar proeftijd kan diens definitieve aanstelling volgen. Van de Ned. Herv. Commissie voor Maatschappelijk Werk in het E.and van Heusden en Altena was een verzoek om subsidie ont vangen. B. en W. stonden hier niet afwijzend tegenover, doch zouden nog even een afwachtende houding willen aannemen om te zien hoe de verschillende Diaco nieën en gemeentebesturen in het Land van Altena op deze aan vraag reageren. In Wijk en Aal burg heeft de raad er afwijzend on beschikt en in Eether. werd het aangehouden. Naar de me ning van B. en W. behoeft Heus den in dit geval niet de primeur te hebben. De heer Dekkers waardeerde het dat B. en W. er niet afwij zend tegenover stonden. Heusden met zijn overwegend katholieke bevolking, behoefde hier inder daad niet de primeur te hebben. Hij vond dat het besluit van de raad van Wijk en Aalburg niet getuigde van een sociaal ontwik keld gevoel. De afwachtende hou ding van de gemeente Eethen vond hij een beter figuur en hij hoopte dat men in het Land van Altena algemeen het streven zou steunen om het sociaal-maat schappelijk werk op hoger peil te brengen. De raad ging er mede accoord dat het verzoek werd aangehou den. De motor-gazonmaaicr. B. en W. stelden voor een mo tor-gazonmaaier aan te schaffen. In hun prae-advies wezen zij er op dat het regelmatig bijhouden van plantsoen en grasstroken zon der mechanische hulp niet langer doenlijk was Dit jaar was dit wel overduidelijk aan het licht geko men. De wallen zagen er o.a. zeer onverzorgd uit en als straks na schoonmaking van de Demer en de voltooiing van het Burcht plein er nog meer grasperken ontslaan, wordt het bijhouden ze ker ondoenlijk. Aanvankelijk hadden B. en W. het plan een motor-gazoninaaier aan te schaffen voor de prijs van 1595.—, doch na een bezoek van een deskundige bleek dat een gazonmaaier niet geschikt was voor de wallen. Men zou die dan haast iedere week moeten maai en. Daarom werd geadviseerd een maaimachine met z.g. vingerbalk aan te schaffen, waardoor men de wallen zeer kort kan afmaaien zodat ze slechts 4 of 5 keer per jaar behoefden te worden ge maaid, terwijl men met deze ma chine tevens op gazonhoogte kan maaien, zodat zij voor beide doel einden geschikt was. De prijs van deze machine bedroeg 2320. Verschillende raadsleden gaven hun al of niet deskundig oordeel over deze machines. Algemeen was men het er over eens dat aanschaffing nodig was. Sommi gen trokken het in twijfel of de voorgestelde machine inderdaad voor alle genoemde doeleinden geschikt was, doch gezien de re putatie van de fa. Jean Heybroek uit Bilthoven en het feit dat de machine eerst zou proefwerken en alle instructies zouden worden gegeven, werd besloten tot aan schaffing over te gaan. Hierna kwam een voorstel van B. en W. in behandeling om van de P.T.T. een perceeltje grond aan te kopen aan het Oud- heusdens Eind van ongeveer 400 m2.' De breedte is ongeveer 15 '4 m en er kunnen 2 woningen van 345.5 m3 inhoud op gebouwd worden. De kosten, inclusief af rastering. komen op 2.18 per m2, het bouwrijp maken komt on 300.— per woning. Gezien de gunstige ligging en de schaarste aan bouwterrein wordt deze aan bieding van de P.T.T. geaccep teerd. Met de Bank voor Nederlandse Gemeenten zal ook voor 1951 een rekening-courant overeenkomst worden aangegaan tot een bedrag van 50.000. De voorzitter deelde tenslotte nog mede dat de aanbesteding voor aanleg van wegen op en rio lering van het Burchtplcin bin nenkort zal plaats hebben. B. en W. kregen hiervoor de nodige machtigingen. De raad ging hierna over in geheim comité ter behandeling van belastingreclames. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Koppie Kopij had het ge voel of hij drie dagen gesla pen had. Heel langzaam werd hij wakker, knipperde eens met zijn ogen en ging rechtop zitten. Alles deed hem pijn, maar zijn hoofd nog 't meest; waar was hij eigenlijk? Hij keek eens om zich heen, maar veel kon hij niet zien, want 't was schemerachtig donker. Hij zat op de grond, dat zag hij wel. In de kelder van het eenzame huis? Neen, dit wa ren planken en daar in die kelder was de vloer van steen. Maar wat was er dan toch gebeurd? Hij probeerde goed na te denken, maar hij voelde zich duizelig en zijn hoofd deed zo'n pijnJa, wacht eens, nu herinnerde hij zich iets. Hij had een zware klap met een zacht voorwerp op zijn hoofd gekregen en toen had hij nog gevoeld dat hij opgepakt werd. Ja, zo was t gegaan. En toenneen, verder wist hij niets meer. Gek was dat! Maar waar wasja, dat was waar ook, waar was Pieter Primeur ge bleven? Zouden ze hem ook.... ja, dat moest wel. Toen Pie ter Primeur het licht had uit gedraaid hadden zij stemmen gehoord, er waren mannen de keldertrap af komen rennen en toentoen had hij die klap gekregenen nu waar was hij nu? Wat was dat toch voor een raar geluid? Boemboemboem, ging 't maar, aan één stuk door. En de vloer trilde'enja, de vloer danste alsof het een schip waseen schip! Nu wist hij het! Hij zat op een schip! De zeereis! Koppie was op eens klaar wakker. Maar toen hij voetstappen hoorde nade ren, liet hij zich weer opzij vallen en deed net of hij nog sliep. Langzaam ging de deur open. DE EERSTE MARKT IN DEN BERG. Het was Vrijdagmiddag een drukte van belang op Geertrui- denberg's prachtige marktplein. Door een stralende voorjaarszon overgoten werd de eerste markt sinds 27 jaar gehouden, met nieu we kramen en 119 kooplui. En het was er druk ook. Wij willen niet zeggen dat wij alle Bergse mensen kennen, maar zo te zien waren er heel wat kopers uit de omliggende gemeenten. Het was jammer dat door pech met een vrachtwagen een aantal kramen later kwamen. Om even over half drie kwa men B. en W., de gemeenteraad, het bestuur van V.V.V. en enige bestuurderen van de bond van markt-, straat- en rivierhandel in de raadszaal bijeen om de markt officieel te openen. Burgemeester Bianchi bracht in zijn welkomstwoord dank aan de organisaties van markthandelaren, in het bijzonder aan het hoofdbe stuurslid, de heer v. Vught uit Den Bosch, voor de medewerking die het gemeentebestuur had mo gen ondervinden. Hij wees er op dat het de eerste keer niet zo goed liep als het wel lopen moest en sprak er zijn spijt over uit dat juist vandaag de wagen met kra men pech moest krijgen. De heer v. Vught dankte hier na namens de kooplieden voor het initiatief van het gemeentebe stuur. Alle begin is moeilijk, al dus spr., maar in de toekomst zal het beter gaan. Het is de bedoe ling om volk van de randgemeen ten te trekken. Als een markt goed gaat, zijn er drie groepen mee gediendde gemeente, de winkeliers, want een markt brengt altijd veel mensen in de stad, en de marktkooplieden zelf natuur lijk. Door een goede samenwer king zal er in Den Berg een goe de markt kunnen worden opge bouwd. De burgemeester dankt de spre ker en zegt dat, wanneer de zaak geordend is, het wel beter zal io- pen. Hij bracht dank aan de se cretaris van de kooplieden-orga nisaties, de heer v. d. Hoven, en de andere bestuurderen voor de moeite die zij zich getroost heb ben om vandaag de ouverture te maken. Inderdaad, aldus de burgemees ter, zal een florerende markt zo wel voor de middenstand als de gemeenschap van voordeel zijn. Het gemeentebestuur is bereid aan alle redelijke wensen tege moet te komen. Met dc wens uul het goed zal gaan, verklaart de burgemeester dc markt voor geo pend. Een charmante jongedame fun geert dan namens het gemeente bestuur als gastvrouwe en biedt de erewijn aan. Het viel ons op dat de gemeenteontvanger hierbij de flessen beheerde. De heer Janssen bracht nog de gelukwensen van V.V.V. over en neemt de gelegenheid te baat om de aandacht te vestigen op een eventuele subsidie voor deze ver- eniging. Hierna werd de markt bezich tigd en wij zagen enkele notabe len reeds hun inkopen doen. De burgemeester liet zich zelfs de toekomst voorspellen. Het was druk op dc markt en er werd veel gekocht. Wij hopen van harte dat het de markt van Geertruidenberg in de toekomst uitstekend moge gaan. Met felle verontwaardiging en üiepe teleurstelling, zeiis bij degenen die altijd sympathiek tegenover de Indonesische aspiraties hebben gestaan, heelt net i e- deriandse volk vernomen van de laffe aanslag op het volk van Ambon. In strijd met de meeste elementaire beginselen van recht en wet is een grote, overwegend Javaanse, strijdmacht op Amooiï geland. Om het volk uit te moorden. Want daar komt het op neer. De dappere Ambonnese soldalen zullen inderdaad vechten „10 de iaalste man". De dagen van Madjapahit keren weer. Maar nu wil een vorst niet alleen over Java regeren, maar strekt zijn klauw uit naar alle bewoners van de Archipel. Overal is t goed gegaan. Bijna alle vol keren zijn reeds aan Djakarta onderworpen. Maar Ambon nog niet. Dat staat nu te ge beuren. Javaanse legers staan op Ambon om, met Neder landse wapens, een volk te vernietigen. Er is op Ambon en in de Zuid-Molukken geen sprake van een opstandige beweging van Nederlandse deserteurs. Een heel volk, van Ambon, Boeroe, Ceram en andere ei landen, heeft bewust gekozen voor de vrijheid in plaats van zich te scharen orider de re gering in Djakarta. Volkomen legaal is het geschied. De Am bonnese militairen hebben zich plechtig van het K.N.I.L. afgescheiden, omdat zij niet anders konden. Een republiek is uitgeroepen en een voorlo pige regering gevormd. Er is geen sprake geweest van re bellie. Op geen enkel eiland in de Zuid-Molukken is 't één moment onrustig geweest. Er worden op Ambon geen auto's gestolen, geen aansla gen gepleegd en geen onder nemingen aangevallen. Waarom zendt Soekarno zijn troepen, terwijl overal el ders waar zijn troepen zijn, alleen maar wanorde en cha os heerst. Op Zuid-Celebes b.v.: Voor de T.N.I. er kwam, was het er rustig en kon men op zijn eentje honderden ki lometers door het land toe ren. Maar nu zijn er duizen den guerilla's. Ga nu eens naar Java. Niemand durft FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 8). Onderweg dacht zij over het gebeurde van de vorige avond na, maar ze hield het er vast voor, dat Theo haar niet herkend had. En kapitein de Klerk zou haar, om wille van zichzelf, niet ver klappen. Hij zou zeker gezegd hebben dat een van zijn vriendin netjes afscheid van hem was ko men nemen voor hij in het huwe lijk trad. Ze kreeg maar een goede honderd gulden voor haar ju welen. Dit viel haar erg te gen; maar, gelukkig kon zij er de ontbrekende vijf en twintig nog wel van haar spaargeld bijleggen, zodat, te genover Tante, het tekort ge dekt zou wezen. Juist kwam ze uit de win kel, toen ze Theo haast tegen het lijf liep. Beleefd nam hij de hoed af en zei: Nu, dat had ik ook niet durven hopen. Mies antwoordde blozende: Ik moest een boodschap doen voor Tante. Wat een heerlijk weer is het ook. Laten wij dan even een eindje opwandelen. Wilt u wel geloven dat ik heel wat aan u gedacht heb, sinds wij elkaar onlangs ontmoetten? Het spijt mij erg, maar zo lang kan ik nu niet uitblij ven. Tante heeft gisteren heel wat gekocht op die veiling en ze is nu op het ogenblik bezig de dingen uit te pakken, en te prijzen. Komt u één dezer dagen maar eens kijken. Maar ze heeft u nu toch uitgezonden. U kunt wel wat vertraging hebben gehad, want we moeten nog even praten over de dancing. Weet u wel? Mies schudde het hoofd. Kunt u dan niet met mij praten in de winkel, waar Tante bij is? Ik moet nu waar lijk zo gauw mogelijk gaan. weet niet half wat voor een gewichtig persoontje ik ben. O ja! Of ik dat besef. Maar in ieder geval zal ik u thuisbrengen. Ik vind niet dat j u op uw leeftijd zo alleen 1 mag lopen. U bent zeker nog f geen zeventien? Over veertien dagen ben ik al één en twintig. Dat is wat anders. Ach, u zult eigenlijk ook S best op u zelf kunnen passen, antwoordde hij een beetje sar castisch. Maar neen, hij kon onmo gelijk de vorige avond gezien hebben dat zij het was. An ders zou hij haar wel ge- 1 vraagd hebben naar dat Boed- dha-beeldje en ook hoe zij aan het adres gekomen was, dat hij haar toch niet ge- geven had. Nu, wanneer zal de dan- 1 cing dan plaats hebben? vroeg hij toen ze al dicht bij de win- i kei waren. Als we dan eerst samen eens gingen dineren in een hotel en u kleedde zich voor de gelegenheid? O, maar denkt u nu dat Tante dit ooit goed zou vin den? Neen, daar is geen spra ke van. Maar nu moet ik als een haas weg. Die wandeling heeft je zeker goed gedaan, zei me vrouw Schoevers, toen haar nichtje binnenkwam. Of heb je je soms zo gehaast? Dat zou mij erg spijten. Je moet maar profiteren van de enke le mooi dagen die er nog zijn. Kijk eens, hoe vind je deze uitstalling? Zijn dat geen prachtige dingen? Wacht, dan zal ik eerst even mijn mantel uit doen, Tante, en dan kom ik uw schatten bewonderen. Mies legde het geld in de cassa en had alle hoop dat haar vergissing dus maar voor goed tot het verleden zou', be horen. Mevrouw Schoevers was namelijk met hart en ziel verdiept in een Sèvres-o3es- ■sert-servies, een poederdoos a la Marie Antoinette en nOg enkele van die curiositeiten. Eerst nadat de winkel ge sloten was, sprak ze: Je hebt gisteren een le lijke fout gemaakt in het kas boek, jongedame. Je hebt het Boeddha-beeldje genoteerd voor vijf en twintig inplaats van twee honderd "vijftig gul den. Gelukkig dat de koper wel de prijs hebt. laten be talen, want anders, zou ik het je niet vriendelijk, "hebben af genomen. Neen, dat 'begrijp ik, en het spijt mij d at ik die fout bij het optekenen maakte. Maar dat koirit, het was nog al een knap j ongmens en op dat ogenblik wijdde ik zeker meer aandacht aan hent dan aan het boek.. zich 's avonds maar even bui ten de bebouwde kom te be geven. En zo is 't op Sumatra en overal, waar de A.L.R.I. rust en orde zegt te hand haven. Maar op Ambon is het rus tig, zoals bij U thuis in de huiskamer. In de Zuid-Mo lukken leeft de mens in de veilige beschutting van zijn „pela", een hechte vriend schapsband ongeacht gods dienst of stand. Een prachtig systeem van hulpvaardigheid en naastenliefde. Sinds eeu wen bestaat de „pela" en nooit werd die verstoord, maar nu Wat moet Soekarno op Am- bon zoeken, wij hebben het al meer gevraagd, misschien wat sago en vis? Of een handje vol mensen, die alleen maar 300 jaar Nederland hebben gediend. De Zuid-Molukker heeft geen spoor van overeenkomst met de Javaan. De geestelij ke gesteldheid van de bevol king is geheel anders dan die van de mensen op Java en Sumatra. Ook volkenkundig behoort de Zuid-Molukker meer tot de Melanesische dan tot de Maleise groep. Religieus zijn de sinds eeu wen gekerstende Ambonne- zen de antipode van 't over grote deel der Indonesiërs, die voor 9/10 Islamiet zijn. Wat doen Soekarno's troepen daar dan? Och, alleen maar een volk onderwerpen. De Ambonnees kon maar niet begrijpen dat Nederland, dat hij met lichaam en ziel diende, hem buiten trapte. Hij wist niet hoe hij het had dat het regiem, waartegen hij ja ren vocht, plotseling zijn vriend moest zijn. Hij snapte niet waarom al zijn wapen broeders zijn gevallen. En ook niet dat hij de man, Soekar no, die hij eerst gevangen moest nemen (want ook dat deden Ambonnezenü) later als zijn president moesten er kennen. Hij begreep het niet, net zo min als U en ik. Teneinde raad greep hij 't laatste middel aan en scheid de zich van Indonesië af. Maar daarmee kwam hij in oorlog met Soekarno. En Soe karno zond zijn legers. Die nu plotseling heel dapper zijn, omdat ze weten dat ze velé malen sterker zijn. Het zijn dezelfden die op het vliegveld Magoewo in grote getale de benen namen toen een hand vol Ambonnezen naar bene den sprong. Het zijn dezelf den, die het hazenpad kozen wanneer zich een Ambonnees liet zien. Maar nu hebben ze duizen den Ambonnese gijzelaars op Java en ze weten dat hun overmacht groot genoeg is om de bevolking van Ambon te vernietigen. Ja, ze kunnen dapper zijn. Wat kunnen wij doen? Practisch niets; als wij in derdaad zouden ingrijpen, zijn duizenden Nederlanders in In donesië ten dode opgeschre ven. Wat wij wel kunnen doen is bidden. Bidden opdat God voor dit dappere trouwe volk dat zo verknocht was aan Ko ningin en Nederland, uit komst zal geven. Laat ons ook op andere wij ze tonen van de sympathie voor het Ambonnese volk, door geldelijke steun of wal dan ook. Reeds hebben zich vrijwil ligers aangemeld om de Am bonnezen te steunen in hun wanhopige strijd. Ze zullen niet weg kunnen, vanzelf niet. Maar ons gebed en, als we kunnen, onze geldelijke steun kunnen wij geven voor Am- bon. Het. secretariaat van de stichting „Door de eeuwen trouw", Floralaan 148 Eind hoven, zal Uw bijdrage graag ontvangen. S. Zie je, ik dacht wel dat ik er niet goed aan deed je alleen te laten. Maar in ieder geval, ik zal nu niet op je brommen, want overigens heb je je uitstekend gehouden. En als dat jongmens twee hon derd vijftig gulden kon geven voor het beeldje, dan kan hij wel eens terugkomen. O ja, dat denk ik ook! Nu, de dag daarop vertoon de Theo zich dan ook in de zaak en wilde een paar an tieke colliers zien. Als u het hebt, liefst een amethyst; zo niet, een topaas bijvoorbeeld. Mevrouw Schoevers, die hem niet kende, maar op wie hij ook al dadelijk een gun stige indruk scheen te maken, kwam met een vaas vol oude juwelen aan. Kijk, hier heb ik er een van donkere topazen, in een zetting van gedreven goud. Het is één van de mooiste die ik ooit heb gehad en het doet maar vijf en zeventig gulden. Ja, dat zal wel niet duur Eijn, maar hebt u nog niet zo'n koopje als bijvoorbeeld een paar dagen geleden? Mies, die achter in het ma gazijn aan het stof afnemen was, trad haastig te voor schijn. Goedemorgen. Hij boog beleefd, omdat hij niet wist of het Tante naar de zin zou zijn dat de jongelui elkaar al eer der ontmoet hadden. Mag deze jongedame het halssnoer eens omdoen, zodat ik het effect kan waarnemen? Zwijgende deed Mies de col lier om, terwijl Tante Julie toekeek. Prachtig! riep Theo. Pre cies wat ik hebben wil. Ja, ik neem het! Mies, die eens even een blik had geworpen in de mooie Venetiaanse spiegel, voelde zich ook getroffen door 't ef fect. Geel en groen waren on getwijfeld haar kleuren en van alle stenen hield zij nog het meest van topazen. Hoe heerlijk, als je toch van zulke dingen kopen kon, dacht zij, terwijl ze 't snoer inpakte en het aan Theo overhandigde. Ik zou ook nog graag de prijs weten van iets dat voor het raam lag. Misschien dat de jongedame mij even inlichten kan? Ik weet méér van de prijzen af, dan zij, sprak me vrouw Schoevers wat streng. Zeker, het was een innemend jongmens, maar zo lang ze niet heel wat meer van hem wist, wilde ze niet dat hij om haar nichtje ieder ogenblik in de winkel zou komen. Theo wierp een teleurge stelde blik naar Mies en wees op goed geluk naar een mar meren klokje, dat anders heel duidelijk geprijsd stond. O, vijftig gulden, zie ik nu. Dank u wel! Goedemor gen! Zeg, Mies, was dat de jongeman die twee honderd vijftig gulden gaf voor het ivoren Boeddha-beeldje? Ja, Tante, antwoordde Mies blozende. Een man zou haar nooit meer het hoofd op hol brengen, maar zo'n flirte rijtje was weer eens een va riatie in haar eentonig bestaan en ze vond het heel prettig dat Theo haar bewonderde. (Wordt vervolgd). LEZING OVER VEEVOEDING. Door dc heer v. d. Arendonk, assistent van de landbouwvoor- Jichtingsdienst, werd voor de le den van de R.K.J.B. een lezing gehouden over het nut van een economische veevoeding. De le zing werd gehouden in verband met de cursus veevoeding, die deze winter zal worden gegeven door de heer D. v. d. Brink al hier. Een 19-tal leden van de R.K.J.B. gaven zich reeds op. VERGADERING K.A.B. Bovengenoemde vereniging hield in het Jongenspatronaat een le denvergadering die slecht bezocht was. De geestelijke adviseur ka pelaan v. d. Berg, was ook aan wezig. Na opening en een woord van welkom door de voorzitter, leest de secretaris de notulen. Hierna bespreekt de voorzitter de bijdra ge aan 't cadeau voor het te her openen gemeentehuis te Drunen. Deze bijdrage zal bestemd zijn voor de aankoop van een schil derij van H. M. Koningin Juliana. Spr. stelde voor om 25.— be schikbaar te stellen uit de kas der K.A.B.want als men de onder afdelingen hiervoor gaat aanspre ken, zullen de leden dubbel moe ten betalen, daarom wordt voor gesteld ze rechtstreeks uit de kas van de K.A.B. te betalen, wat werd goedgekeurd. Verder kwam aan de orde het indienen van voorstellen voor de vergadering van de Centrale Raad, die in November zal wor den gehouden. Parochiële ontwikkelingsavon- den. Zoals vorig jaar zijn de be sturen van de K.V.P., R.K.J.B. en K.A.B. voornemens gezamen lijk de parochiële ontwikkelings avonden te verzorgen Elk der verenigingen zal voor twee spre kers moeten zorgen. De K.A.B. is met haar twee sprekers al ge slaagd. Wat de andere twee ver enigingen betreft, kon de voorzit ter nog geen officiële mededeling doen. Op 20 October a.s. zal de K.A.B. starten met de eerste pa rochiële ontwikkelingsavond. Als spreker komt dan de heer Hand- graaf, vrijgestelde van de Bossche Diocesane Bond met het onder werp Emigratie en wat daarme de samenhangt". De zaal kan en moet dan vol zijn. Tweede spreker is de heer P. Vriens, voorzitter van de Bossche Diocesane Bond te Tilburg. On derwerp, datum en aanvangsuur zullen nader worden bekend ge maakt. Kadercursus. Op de Woensda gen 6, 13, 20 en 27 October zal een kadercursus worden gehou den voor dit district. Niet alleen het kader van de K.A.B., maar ook het kader van alle onderaf delingen wordt hiervoor uitgeno digd. Deze cursussen worden ge geven in het Patronaat te Haar steeg. De onderwerpen staan ge heel in het teken van het alge meen ontwikkelingsprogramma der K.A.B. Verder wijdde dc voor zitter uit over de per 1 Januari 1951 op te richten Sociale school te Waalwijk. Hij spoorde vooral de jongeren aan zich hiervoor .op te geven, daar zij het zijn, die straks een woordje zullen mede hebben te spreken, als de P.B.O. en de Bedrijfsradenwet op volle toeren zullen gaan werken. Dan is het nodig dat zij van de voor komende zaken voldoende op de hoogte zijn. Het lesgeld bedraagt 0.25 per week, plus aanschaf- fingskosten van boeken. Hiervoor kan men zich opgeven bij de se cretaris der K.A.B., Jac. Kruif, in de Bossen. Na nog een vraag van de heer Siegers, die de voorzitter toezeg de persoonlijk in behandeling te zullen nemen, werd de vergade ring met de chr. groet gesloten. 1 -1 «Kt I- I - i rliW VERGADERING HOUTBEWERKERS. Op Dinsdag 7 November zal voor alle houtbewerkers van Drunen en Elshout een vergade ring worden gehouden, dus ook voor hen die geen lid van de R.K. Houtbewerkersbond zijn. Ook de arbeiders, werkzaam in de hou- tenhakkenindustrie enz. zijn van harte welkom. Het uur van aan vang zal nog worden bekend ge maakt, dit zal echter vermoedelijk 7 uur zijn. Een hoofdbestuurder is dan aanwezig die een propa- ganda-actie zal inleiden. Dus alle houtbewerkers zijn van harte wel kom op deze bijeenkomst. SCHIPPER VERDRONKEN. De 40-jarige schipper v. d. Spek kwam ongelukkigerwijze van zijn Rijnaak te vallen en ver dronk. Het schip had ligplaats gekozen in Vlaardingen. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Het stoffelijk overschot zal naar Raamsdonks- veer worden vervoerd, alwaar de begrafenis zal plaats hebben.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6