|r~" KAATSHEUVEL JE Een gouden jubilaris in ons bedrijf Gemeenteraad Loonopzand to 113 OCTOBER §L Het Ivoren beeldje 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 13 OCTOBER 1950 6 arbeidsbureau AAA U V 9)- I De heer C. P. Didden her denkt heden de dag dat hij voor 50 jaren in dienst trad in ons bedrijf. Wij kiekten de jubilaris te midden van lei ding en personeel der Waal- wijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielcn, links in 1900, rechts in 1950. Het feest wordt heden fees telijk herdacht. (Aan'deze foto ontbreken 5 personeelsleden wegens' ziekte en militaire dienst). LUXOR-THEATER. Van Vrijdag tot en met Zon dag kan men hier „Gezworen Vijanden" zien. En dat alle maal om een onderwijzeres en een Indiaans stuk grond. Het gaat tussen een cowboy en een olie-magnaat. De laatste wint olie en de onderwijzeres. „De Wreker", die Maandag en Woensdag draait, is een film met nogal wat moorden. Het begint er mee en het ein digt er mee. Degene die wil wreken is het de hele film te doen om hem, die de opdracht heeft gegeven tot de eerste moord. Als hij dan zijn doel heeft bereikt, is hij net niet vlug genoeg met zijn revolver om het laatste schot te heb ben. Amsterdams nieuwe stadhuis moet volgens B. en W. aan de Amstel bij het Waterlooplein ko men. Daartoe zouden de Utrecht sestraat en de Bakkerstraat moe- en worden verbreed. De bouw kosten worden geschat op 25 millioen. Twee wethouders, o.w. mr. Frans v. Wijck, zijn tegen dit voorstel en verkiezen een plaais meer in *t nieuwe gedeelte. WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Enige metselaars. Volslagen schilders. Enige timmerlieden. Machine-bankwerker, tevens plaatwerker. Overleersnijders. Sn ij meester. Stikmeester. Opzoler. Ie Klas modelleur. Prima ophalers. Afmakers. Machine-zwikker. Kantenschrooier. Perforeerder. Bijtuigers. Leerling snijders. Mannelijke stikkers. Diverse arbeiders voor de zwikkerij. Diverse jeugdige schoen- en lederwarenarbeiders. Kantoor- en magazijnbedien den. Een halfwas meubelmaker. Opzichters voor goudmijnen in Zuid-Afrika. Meisjes voor confectie-ateliers Schoenstiksters Thuisstik- sters. Plaksters. Lederwarenstiksters. Geroutineerde handschaenen- stiksters. Ervaren kantoorjuffrouw. Dagmeisje. Dag- en nachtdienstboden. Werkster. Bieden zich aan: Een herenkapper. Leerlingen automonteur, leer lingen electro monteur, leer lingen machine bankwerkers en leerlingen timmerlieden, allen met opleiding Nijver heidsschool. Handzwikkers. Een hulpmodefleur. Arbeiders voor zwikkerij. Hulp-snij meester. Aankomend modelleur snij- meester. Leerling schoenmachine-mon teur. Diverse chauffeurs. Een paswerker. Kleermaker (grootwerker). Brood- en banketbakker. Grondwerkers. Diverse kantoorkrachten met Mulo- en H.B.S.-opleiding. Enige jongste vrouwelijke kantoorbedienden. Een leerling verkoopster. Aanmeldingen dagelijks tus sen 9 en 12 uur voormiddag op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, te lefoon 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 14 Oct. 1950. Het Arbeidsbureau Waal wijk verstrekt ook inlichtin gen aan adspirant-emigranten Bazel tegen de Zwitsers in het Openbare vergadciing van de raad der gemeente Loonopzand, te houden op Dinsdag 17 Octo ber 1950, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling openstaande no tulen. 2. Ingekomen stukken a. Van Gedeputeerde Staten o.m. 1. besluit van 16 Aug. 1950, G nr. 37169, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 5 Juni 1950 tot aankoop van grond van Th. A. J. M. Stassen te Gef- fen. 2. besluit van 4 October 1950, G nr. 38311, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 5 Juni 1950 tot aankoop van grond aan de Markt te Kaatsheuvel. 3. Verzoek van de R.K. Jon gensschool St. Emiiius te Loon opzand om ingevolge artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een zestal nieu we schoolbanken. Prae-advies De banken zijn nodig tengevol ge van het feit, dat het eerste leerjaar 52 leerlingen telt,waar voor slechts 46 zitplaatsen be schikbaar zijn. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Waal wijk heeft bij schrijven van 16 September 1950, nr. C 1128 me degedeeld, dat tegen de voorge nomen aanschaffing geen bezwaar bestaat, terwijl de geraamde kos ten ad 421.30 de normale eisen, aan het geven van Lager Onder wijs te stellen, niet te boven gaan. 4. Voorstel tot het doen ver vangen van een aantal in de be zettingstijd vastgestelde verorde ningen. Wij wijzen er op, dat de ver vangende verordeningen, welke u thans ter vaststelling worden voorgelegd, op geen enkel punt afwijken van de hierboven ge noemde indertijd door de burge- meester vastgestelde verordenin- j gen. 5. Verzoek van het bestuur van de R.K. Jongensschool „St. Jan" te Kaatsheuvel om ingevolge ar tikel 72 van de Lager Onderwijs wet 1920 medewerking te verle nen voor het doen vervangen van de huidige houten ramen in de leslokalen door stalen ramen. Prae-advies De huidige ramen zijn inder daad slecht en niet voor afdoen de reparatie en verbetering vat baar. Een volledige oplossing kan alleen worden bereikt door het doen aanbrengen van stalen ra men. Daardoor zal een betere, constructief verantwoorde en tochtdichte afsluiting en een goe den ventilatie worden verkregen. De inspecteur van het lager on derwijs in de Inspectie Waalwijk heeft bij schrijven van 1 Sept. 1950 nr. C 1063 medegedeeld, dat een bedrag van 11.520.— voor vergoeding op grond van vorengenoemd wetsartikel in aan merking kan worden gebracht. 6. Verzoek van het bestuur van de R.K. Meisjesschool ,,St. Gerlachus" te Loonopzand om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermid delen voor de aan deze school toe te voegen lokalen tot een totaal bedrag van 7357.37. Deze aanschaffingen zijn uiter aard noodzakelijk om de te bou wen lokalen volledig voor het on derwijs geschikt te maken. De inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Waal wijk heeft medegedeeld, dat zij nerzijds tegen de voorgenomen aanschaffing tot een totaal bedrag van 7357.37 geen bezwaar be staat. 7. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de bedragen, bedeeld in artikel 55 ter, lid 1 en 2 der Lager Onderwijswet 1920. Dit bedrag beloopt voor 1949 2157.27. Het bedrag, dat in verband met het aantal leerlingen van die scholen voor dat kalenderjaai daarvoor .was beschikbaar gesteld beloopt 1252.09. Het verschil, hetwelk in dit ge- va! aangeeft het oedrag, waar mede de kosten het beschikbaar qestclde bedrag overschriiden, be draagt mitsdien 905.18. 8. Voorstel tot benoeming van een commissie van advies als be doeld in de Woonruimtewet 1947. De commissie, wier mandaat per 1 October 1950 is. beëindigd, werd gevormd door de heren S. J. C. de Cock, voorzitter; P. J. Broeders, J. W. v. Noije, H. J. Pooters, J. A. Vloenians. Wij stellen u voor over te gaan tot benoeming van een commissie voor het tijdvak van 1 October 1950 tot 1 October 1951. 9. Voorstel tot het bouwen van duplexwoningen. Prae-advies Gedeputeerde Staten dezer pro vincie berichtten ons begin Au gustus, dat aan deze gemeente een extra bouwvolume is toege wezen, groot 290 m3, voor de bouw van een duplexwoning ten behoeve van de huisvesting van gerepatrieerde militairen. Met aanwending van een nog aanwe zige reserve van het bouwvolu me voor 1950 is het mogel-jk ge bleken om vier duplexwoningen te doen bouwen. Hiervan zouden wij er twee te Loonopzand aan de Westzijde van de Gasthuis straat en twee te Kaatsheuvel aan de Oostzijde van de Hilse- straat gebouwd willen zien. Teneinde geen rechten verloren te laten gaan, is er aan een ar chitect opdracht verleend tot het ontwerpen van een bouwplan en is de bouw dezer woningen aan besteed. Dit bouwplan kan door het Ministerie van V/ederopbouw en Volkshuisvesting in behande ling worden genomen, als de no dige credieten beschikbaar gesteld zijn en besloten is om rijkssteun voor de bouw en exploitatie de zer woningen aan te vragen en te aanvaarden. 10. Voorstel betreffende ver legging van een gedeelte van de Eftelingsestraat. Prae-advies Van het landgoed van de heer Mombers aan de Eftelingsestraat zouden na de verkoop van een gedeelte daarvan, dat nodig is voor het natuurpark „De Efte- ling", enkele hectaren aan de Noordzijde van deze weg blijven liggen. Bij zijn toestemming tot ver koop van de nodige grond voor het natuurpark heeft de heer Mombers geconditionneerd om door een wegomlegging zijn bezit een aaneengesloten complex te doen vormen. Deze wegomlegging is echter niet alleen van belang voor de heer Mombers. De Efte lingsestraat buigt enkele honder den meters vóór de provinciale weg onnodig ver om naar het Zuiden een verlegging naar het Noorden, zoals is aangegeven, geeft de Eftelingsestraat een be ter verloop, terwijl deze aanmer kelijk wordt verkort. Ook is de wegomlegging van belang voor 't natuurpark, voor al met het oog op bezoekers van 't zwembad, omdat aan de Zuid oosthoek een directe toegang bui ten de provinciale weg om tot het park verkregen wordt. Wij menen, dat er voldoende redenen zijn om tot deze wegom legging te besluiten. 11. Voorstel tot verkoop van grond aan C. Soijer. Prae-advies Als gevolg van grondaankopen door de gemeente en de rechthoe kige afbakening op de Tramlaan van de erven der nieuwe wonin gen, is 't erf der woningen Tram laan 222 en 224 zeer klein en on- practisch geworden. De eigenaars van deze woningen hebben bij verkoop van een deel van hun j grond, welke de gemeente nodig had, de voorwaarde gesteld dat de gemeente zoveel in haar ver mogen lag zou bevorderen dat dit erf eveneens rechthoekig op de Tramlaan afgebakend zou wor den. Het bewerkstelligen van deze afbakening is niet mogelijk zonder gebruik te maken van het aan de Westzijde aansluitend perceel B 5492, eigendom van C. Soijer. Een gelukkige omstandigheid is dat de grond, gelegen Westelijk van laatstgenoemd perceel, weer eigendom van de gemeente is. Wij hebben met de eigenaars der betrokken percelen overleg gepleegd en deze hebben zich met de volgende oplossing accoord verklaard. De eigenaars van het perceel B 5494, de kinderen Klijn, kopen van perceel B 5492 een gedeelte, groot 110 m2, terwijl de eigenaar van laatstgenoemd perceel van 't perceel B 5493, eigendom van de gemeente, een gedeelte groot 190 in2 aankoopt. Het verplaatsen van de terreinafschciding rond en van kippenhokken op het perceel B 5492 zal door de zorg van de gemeente geschieden. De prijs voor het aan C. Soijer te verkopen perceelsgedeelte zou- den wij willen stellen op 302.30 waarbij de prijs is aangehouden, j waarvoor dit gedeelte kort gele den is aangekocht en waartegen het prijzenbureau voor onroeren de goederen geen bezwaar heeft gemaakt. 12. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeentereke ning met de daarbij behorende bedrijfsrekeningen over 't dienst jaar 1949. Voor het onderzoek door de commissie en het antwoord van B. en W. moge naar de desbe treffende rapporten worden ver wezen. 13. Aanbieding der gemeente begroting voor het dienstjaar 1951 met de daarbij behorende bedrijfs- begrotingen, en benoeming van de commissies van onderzoek dier be grotingen, als bedoeld in artikel 37 van het reglement van orde. 14. Voorstel tot vaststelling van wijzigingen van de begroting 1950. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Als hij ooit komt terwijl ik uit ben, wees dan heel voorzichtig, kindje. Hij hoort zeker tot het genre jongelui die je graag eens ten tijdje 't hof maken, zonder dat ze er enige ernstige bedoeling mee hebben. Je moet volstrekt niet alles geloven wat ze vertel len. O, daar geloof ik nooit een woord van, Tante. Je kunt je eens met hen amuseren, maar, over het geheel, zijn de mannen het n.iet waard dat je enige ernstige gedachte aan hen wijdt. Dat is nu misschien wel wat al te boud gesproken De liefde is en blijft een grote macht in het leven en al die moderne jongeda mes, die beweren dat ze niet trouwen willen, zijn soms 't eerst in de netten verstrikt. Ik wilde je alleen maar even waarschuwen, kindje, dat je positie bier anders is dan op Huize Merkesteijn. Een jongeman die ie riaar zou behan deld hebben met alle verschuldig de eerbied, kan hier wel eens een loopje met je willen nemen, omdat je toch maar „winkeljuffrouw'' bent. Zo is de wereld nu eenmaal. Ik kan heel goed op mijzelf passen, tantetje. Maakt u zich over mij dus maar geen zorgen riep Mies met vrolijke lach. HOOFDSTUK VI. Ik heb al lang naar u uit gekeken, begon Theo een paar dagen later, toen hij Mies ont moette op het eind van de straat. En ik wist niet of het wel veilig zou zijn om te schrijven. O. tante Julie zou zeker m'n brieven niet open maken. Maar wel zou ze willen weten van wie ze kwamen. Wat heeft u mij te zeggen Wel, dat ik kaartei} heb voor een gecostumeerd bal, eén liefdadigheidsfeest, te geven door de eersten uit de stad, op Dins dagavond. Zou u geen kans zien daar met mij heen te gaan Het zal toch wel de moeite waard zijn. O. kon ik toch maar Ik kan heel gemakkelijk het costuum van een Spaanse danse res voor u krijgen van 'n vrien din van mij, die nagenoeg net zo'n figuurtje heeft als u en ook van dezelfde grootte is. U zou zich bij haar op de flat kunnen verkle den. Zij is toch zo aardig en hulp vaardig dat ze u graag van dienst zou willen wezen. Kunt u niet zeggen dat iemand u de kaarten gegeven heeft zonder in 't minst van mij te spreken Tante zou natuurlijk willen weten wie ze mij gegeven heeft en waarom. Neen, als ik dan ga, moeten we et iets anders op ver zinnen. Misschien kan ik wel een dag vrijaf krijgen om bij 'n vrien din te logeren. Voor die ene nacht zou ik ook best in een pen sion kunnen gaan. Maar ik vertel niet graag leugens aan tante Julie. Dat begrijp ik. Mijn vrien din, mevrouw Bakker heet ze is een alleraardigste vrouw, maar haar man heeft haar in de steek gelaten. Zij zou u graag bij zich op de flat nemen, dan be hoeft u niet zo vroeg naar huis. Ik zal het haar gaan vragen, of schoon ik van tevoren al weet dat ze ja zegt. Toch lijkt het mij wel wat te veel van haar gevergd, ik ben haar totaal vreemd. Theo bleef echter bij zijn op vatting en toen ze scheidden, luidde de afspraak dus zo, dal Mies de volgende Dinsdag vrijaf zou zien te krijgen. Ze zouden eerst samen gaan lunchen, dan zouden ze naar de bioscoop gaan; vervolgens samen dineren en dan zou hij haar voorstellen aan me vrouw Bakker, die op een flat woonde helemaal aan de buiten kant van de stad. Daar zou zij zich verkleden in het costuum van Spaanse danseres. Het zal je prachtig staan, meende Theo. Bijzonder opgewekt ging Mies naar huis, maar ze deed heel ge woon en kalm. Eerst toen de win kel gesloten was en de dames aan de thee zaten, begon ze op vlei ende, innemende toon, waar tante altijd voor bezweek Tantetje, u hebt mij eens gezegd, dat ik niet genoeg vrijaf nam. Daarom wilde ik nu vacantie vragen a.s. Dins dag, van de lunch af tot de vol gende dag om dezelfde tijd. Vindt u dat goed Mevrouw Schoevers sloeg haar nichtje eens onderzoekend gade. O, ik gun je graag eens vrij af, Mies. Maar je bent niet me dedeelzaam wat betreft je wijze van besteden van die vrije dag. Mag ik ook vragen, bij welke vriendin je wilde logeren en waar? Bij mevrouw Bakker, tante. Ik geloof niet dat u mij al eens van haar hebt horen spreken, maar zij is weduwe, of liever, haar man heeft haar in de steek gelaten, het arme vrouwtje. Ze woont helemaal aan de Westkant. Maar we zouden zo graag naar dat weldadigheidsfeest gaan, dat een van de hooggeplaatsten hier Dinsdag geeft. Mevrouw Bakker heeft een costuum dat ze mij le nen wil, als ik maar zorg voor de schoentjes en wat er verder bij komt. O, ik zou toch zo graag weer eens dansen, tante Julie. Hm Die kaarten voor dat bal zijn vijfentwintig gulden, heb ik in de krant gelezen. Mevrouw Bakker moet dan wel heel veel voer je over hebben. Vreemd dat je mij nooit eens eerder over haar gesproken hebt. Heb je haar ont moet of heeft zij je geschreven Ik geloof geen ogenblik dat zij ze gekocht heeft. Ik heb onder weg een wederzijdse kennis ge sproken, die juist bij mij wilde komen met een boodschap voor haar. Ik ben bijna meerderjarig, tante, moet u denken Nu, je bent ook oud genoeg om op jezelf te passen besloot mevrouw Schoevers met 'n zucht. Alles is heel anders geworden dan toen ik jong was. Mijn moeder zou in zo'n geval niet gerust heb ben tot zij wist dat zij een goede chaperonne had. Maar ik zal je de schoenen en kousen geven, kindje. Neen, daar zal ik heus zelf wel voor zorgen, tantetje, klonk het heel beslist, want Mies voel de zich toch al schuldig genoeg dat ze haar tante eigenlijk mis leidde, vandaar dat zij niets van haar wilde aannemen. Ik heb ge noeg geld daarvoor en u heeft al zo veel voor mij gedaan. Dank u wel. dat ik gaan mag. Mies was een en al opgewon denheid in het vooruitzicht van het bal. Het was al zo lang gele den dat zij gedanst had en zij was er zo dol op. Bovendien was Leo een cavalier, waar je mee voor de dag kon komen. Ze zou dus door velen benijd worden. Ik zal mij nooit meer enige illusie maken van een man, maar hij is toch wel heel aardig, dacht zij, terwijl zij zingende ter ruste ging. Misschien zou haar vreugde enigszins bekoeld zijn, als ze het gesprek had gehoord, dat bijna op datzelfde ogenblik werd gevoerd door Theo en mevrouw Bakker. Ik ben blij dat je je weer eens vertoond hebt, Theo. Het heeft weer iets van de tijd toen wij allen in Indië waren. Ik kan mij soms wanhopig-eenzaam voe len als ik denk aan die langver- vlogen dagen. Je moet van hem scheiden, Greet, zei hij, vol medegevoel. Ze schudde het hoofd, terwijl de tranen haar in de ogen kwa men. Neen, daar kan ik toch niet toe komen. Ik heb altijd zo het gevoel dat hij mij nog wel eens nodig kan hebben. Maar jij Theo, waarom ga jij toch niet rouwen Je bent nu dertig, dus het wordt wel zowat tijd, vindt je niet En het „ontdekken" geef je nu toch op. hè (Wordt vervolgd). 15. Voorstel tot het vaststellen van een regeling als bedoeld in art. 6 der Winkelsluitingswet. Prae-advies De tijdens de bezetting door de burgemeester, waarnemende de taak van de raad, vastgestelde winkelsluitingsverordeningen, zul len per 1 December 1950 verval len. Onder deze bepaling valt ook de verordening, vastgesteld door de burgemeester dezer ge meente op 16 Mei 1944 waarbij is bepaald, dat de kruidenierswin kels op Woensdagmiddag geslo ten moeten zijn. Van ministeriële zijde is mede gedeeld, dat de inwerkingtreding der nieuwe winkelsluitingswet waarschijnlijk zo lang op zich zal laten wachten, dat 't verantwoord is op grond van de thans nog be staande weer nog verordeningen vast te stellen. Op ons verzoek hebben de af delingen Kaatsheuvel en Loonop zand der R.K. Middenstandsver eniging hun wensen medegedeeld betreffende de verplichte sluiting gedurende een halve dag per week van alle winkels. Zij wensen beide een verplichte sluiting van de kapperszaken op Dinsdagmiddag na 13 uur. Deze verordening geldt nog steeds en komt niet automatisch te verval len, zodat deze materie geen na dere regeling behoeft. Kaatsheuvel wenst verder de verplichte sluiting als volgt gere geld te zien Bakkers- en groentenwinkels op Maandagmiddag Alle overige winkels met uit zondering van de kapperszaken) op Maandagvoormiddag. Loonopzand wenst de verplich te sluiting voor alle winkels (eveneens met uitzondering van de kapperszaken) op Maandag voormiddag. 16. Rondvraag. WEER EEN ZESTAL JON GENS THUIS. Weer arriveerden een zestal jongens uit Indonesië dezer dagen in hun woonplaats. Maandagna middag waren het de militairen P. J. Oerlemans, Tramlaan 145 en L. F. C. de Jong, Dreefse weg 34, met W. Elshout, Schoolstraat die met het trocpentransporschip „Zuiderkruis" in de haven van Roterdam waren aangekomen, terwijl Dinsdagavond om half 9 M. H. v. d. Heijden, Hoofdstraat 48, L. Th. A. C. Sipt, Gasthuis straat 162 en P. H. G. v d. Vel den, Verl. Hoofdstraat 71, die Dinsdagmorgen met het troepen transportschip General M. D. Sturgis in de haven van Amster dam waren binnengelopen, thuis kwamen. Overal was het verlich ting en versiering, overal stond een buurtcomité klaar voor een welkomstgroet en het aanbieden van cadeaux en attenties, overal waren bloemen en felicitaties en ook 'overal was weer het actieve bestuur van R.K. Thuisfront op zijn post. 't Was weer een blijde inkomste na lange afwezigheid. JEANNE D'ARC. Het Apollo-theater komt weer met een eerste klas film uit. Vijf dagen achtereen. Zaterdag te be ginnen, zal de schitterende kleu renfilm Jeanne d'Arc vertoond worden en beslist vele liefhebbers van goed filmwerk trekken. Nooit tevoren werd op derge lijke wijze zulk een schitterend schouwspel verfilmd. Geladen met actie en kleur en met volle over gave gespeeld door een der groot ste actrices van het witte doek. En ook nooit tevoren werd een film op een dergelijke wijze door de wereldpers geprezen. De regie berust bij Victor Flemming de productie Walter Wagner. De geschiedenis van Jeanne d'Arc, de Maagd van Orleans, is overbekend en aangezien de film tot in de kleinste details de his torie weergeeft, is het onnodig hier het verhaal te vertellen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6