5 Winkelsluiting wordt niet veranderd. tf'J'P vindt Het Ivoren beeldje DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. Gemeenteraad Loon op Zand besluit steeds de fijnste smaken in. Onrustig, gejaagd? „acht het van groot belang, dat een zo belangrijk onder deel van de belastingwetge ving als het winstbegrip is. zo helder en bondig mogelijk wordt omschreven." Na een algemene omschrij ving van het begrip „Winst" n.L „het bedrag van de geza menlijke voordelen, die onder welke naam en in welke vorm ook, worden verkregen uit bedrijf of uit zelfstandig uit geoefend beroep", regelen de artikelen 7 tot en met 12 de verdeling van de winst in jaarnoten, dus: regelen de be paling van de jaarlijks te be lasten winst. Artikel 7 geeft een algeme ne richtsnoer. Bij het bepalen van de jaarlijkse winst is, zo lang de belastingheffing niet wordt afgebroken, Vrijheid 't grondbeginsel. De belasting plichtige dient slechts de be perkingen in acht te nemen, welke de verstandige koop man zich naar goed gebruik oplegt, onder het voorbehoud, dat er continuïteit moet zijn in de gedragslijn en afschrij vingen en waarderingen niet naar gelang van het bedrijfs resultaat mogen worden ge regeld, waardoor immers de belangen van de fiscus on redelijk zouden worden ge schaad. Die vrijheid, welke ook naar de bestaande tekst aan de belastingplichtige wordt gelaten, leidt er onver mijdelijk toe dat bij de ene belastingplichtige een groter. bij de andere een kleiner deel van de in totaal te belasten winst tijdelijk onbelast blijft. Dat deel van de winst bestaat uit de stille reserves (vanuit fis caal oogpunt); verschillen tussen de geldswaarde en de fiscale boekwaarde van activa, en ver schillen tussen de contante waar de van de schulden en het bedrag, waarvoor zij tot op dat ogenblik bij het bepalen van de winst in aanmerking zijn genomen. Die stille reserves worden, evenals de hierna te bespreken open fiscale reserves, belast in het laatste jaar, waarin de winst van het bedrijf of beroep wordt belast. Vrijheid als grondbeginsel, doch vrijheid in gebondenheid. Het goed koop- mansgebruik (waaromtrent men gaarne wilde weten van de Mi nister of het accent nu ligt op „koopmans" of op „gebruik". De Minister legt liefst in het geheel geen accent), beperkt dus de vrij heid, in zoverre het de koopamn niet is toegelaten af te wijken van een eenmaal gekozen stelsel van waardering en afschrijving. Dfe jaarlijkse winst moet worden be paald volgens goed koopmansge- bruik, met inachtneming van een BESTENDIGE gedragslijn, onaf hankelijk van de vermoedelijke uitkomst en welke gedragslijn slechts gewijzigd kan worden, in dien bijzondere omstandigheden dit rechtvaardigen. VAN LOON. (Wordt vervolgd). MEJ*U Zachtjes sloop Koppie de hoek van het gangetje om, in de richting vanwaar hij het geluid van de dichtslaande deur had gehoord. Het was maar een korte gang, want even verder zag hij weer een hoek. De gang moest dus om de radio-kamer heen lopen, begreep hij. In het midden, recht tegenover een klein trapje, was de deur. Voorzich tig drukte Koppie zijn oor er tegen en luisterde. Hij hoorde niets. Of ja, toch, hij hoorde 'n geluid alsof iemand snurk te. Zou Krijn in slaap zijn ge vallen? Opeens schrok Kóp- pre van een harde stem, die „Hallo! Hallo!" riep, maar meteen begreep hij dat dat de radio was. „Hier politie-radio, hier politie-radio", klonk het, „commissaris Grijpgraag ver zoekt dringend opsporing en aanhouding van onbekende boot met bende bankrovers! Hallo, hallo! Commissaris Grijpgraag verzoekt.. Koppie luisterde niet meer. Hij moest gebruik maken van dat geluid uit de luidspreker om de deur onhoorbaar te openen. Voorzichtig drukte hij de knop omlaag en duwde de deur een eind open. Hij keek naar binnen en zag Krijn bij de radio zitten. Hij sliep. Vlug glipte Koppie naar binnen en deed de deur weer zachtjes achter zich dicht. Dc fractie Malicns w as Dinsdagavond weer in de raad aanwezig en zij heeft verscheidene inalen de, zij het parlementaire, degen gekruist. In de raadsvergadering van Dinsdag waren alle leden aanwe zig. De voorzitter. Mr. van der Heijden, opende om 7 uur met de Christelijke groet en stelde de vaststelling der notulen aan de orde. Na enkele opmerkingen van de heer Mallens betreffende de brief die de fractie Mallens B. en W. had gezonden, werden ze op zijn voorstel in stemming gebracht en met 9 voor en 5 stemmen tegen vastgesteld. Naast de goedgekeurde raads besluiten was nog binnengekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende salariswijzi- ging voor verschillende ambtena ren. De wijziging werd z. h. st. goedgekeurd. Punt 3 van de agenda ver meldde een verzoek van de St. F.milius-school om 6 nieuwe schoolbanken. De heer Mallens prees het zuinige beheer van de school. De benodigde medewerking ver leende de raad. De verordeningen uit de bezet tingstijd, die opnieuw vastgesteld moeten worden, werden z. h. st. vastgesteld. De R.K. Jongensschool van St. Jan vroeg de medewerking van de raad om de houten ramen van de school door nieuwe te kunnen vervangen. Een bedrag van 11.550 zou daarvoor nodig zijn. De heer Beerens krijgt de in druk dat het schoolbestuur denkt dat de gelden de belastingbetaler op dc rug groeien. Hij wil het grote bedrag niet zonder meer toestaan. Hij meent verder dat het schoolbestuur reeds vergoe-l ding voor herstel van oorlogs schade had ontvangen en veron derstelt dat dit bedrag in minde ring moet worden gebracht. De voorz. deelt mede dat het hier reeds een oude aanvraag, n.l. van eind 1948, betreft. In derdaad heeft de school oorlogs schade-uitkering ontvangen. Des tijds is door B. en W. bezwaar gemaakt tegen het voorstel om dat deze uitkering nog niet was verrekend. Ik heb zelf geconsta teerd, aldus de voorz., dat de ramen zeer slecht zijn, de inspec teur kwam tot dezelfde bevin ding. Thans is de afrekening oorlogsschade binnen en hierte gen hebben wij geen bezwaar. Het bedrag van die uitkering is besteed, maar was niet voldoen de om alles te herstellen. De heer Mallens vindt het be drag t? hoog. De voorz. antwoordt dat de raad de verbetering goed moet keuren. Dc heer Mallens De reed ver leent medewerking aan het be drag. De voorz. Neen, de raad ver leent medewerking aan het feit, i.e. de verbetering der ramen. De vernieuwing wordt dan z. h. st. goedgekeurd. Punt 6. De St. Gerlachus- school te Loonopzand vroeg de raad medewerking bij het «aan schaffen van meubels en leer middelen tot een bedrag van 7357.37. De heer Grootswagers gelooft dat verschillende schoolbesturen te veel vragen. Hij krijgt de in druk dat door deze hoge bedra gen de toekomstige exploitatie kosten moeten worden gedekt. De voorz. zegt dat het bedrag inderdaad hocg is, maar elke school heeft nu eenmaal een be hoorlijke uitrusting nodig. De in specteur heeft gerapporteerd dat aanschaffen van nieuwe meubelen enz. nodig is. B. en W. oefent op de besteding der gelden toe zicht uit. De voorz. zegt verder dat men er rekening mee moet houden dat vroeger de bijzondere scholen stiefmoederlijk zijn behandeld. Daarom zijn de bedragen nu zo hoog. Z. h. st. gaat de raad accoord. De bedragen van punt 7, ing. de L. O. wet, werden voorlopig vastgesteld. Punt 8. Voorstel van de be noeming van de commissie van advies ingevolge de woonruimte- wet. In de oude commissie had den zitting de heren Broeders, van Noije, Pooters en Vloemans. Het mandaat van deze commissie was 1 October beëindigd. De heer Beerens vraagt zich af of het niet wenselijk is de com missie ruimere bevoegdheden te geven en te belasten met het ge ven van advies aan B. en W. over te huren woonruimte, ten einde een vlottere gang van za ken te verkrijgen. De voorz.: De commissie heeft de bevoegdheid B. en W. eigener beweging te adviseren. De heer Beerens Als met de adviezen dan ook maar rekening wordt gehouden. De voorz.: Dat is vanzelfspre kend. De heer de Cock heeft uit de woorden van de heer Beerens be grepen dat de commissie de be voegdheid moet krijgen zelf hui zen toe te wijzen, maar hij meent FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Nog nietJij dan O, ik zou wel altijd met je willen blijven doordansen. Maar weet je wel hoe laat het is Over twaalven zeker Over drieën Neen, in alle e;nst kindje, ik geloof dat je er beter aan zult doen, nu te gaan. Dan moet het maar. O, Theo, het is zo verrukkelijk ge weest. dat er maar nooit n einde aan had moeten komen. Het 2al zijn als het ontwaken uit 'n heer lijke droom tot de droeve, nuch tere werkelijkheid. Och, die gewaarwording hebben wij allen op z'n Ireurt, antwoordde hij enigszins bit ter. Maar aan dergelijke „pretjes" hoeft voor ons bei den nog geen einde te komen, Mies. Nu je ééns hier geweest bent, zul je het nog wel eens meer gedaan krijgen. En, zo lang mijn verlof duurt, zal ik je telkens eens zien mee te nemen naar dergelijke ge legenheden. Ja. dat is het juist, dan zal ik niemand meer hebben. Kóm, kóm. Ik geloof niet dat je ooit verlegen bent ge weest om een cavalier. (Dit zei hij met een cynisch lach je). Ik ben maar een episode. Toch kunnen wij samen nog wel wat van het leven genie ten. En omdat ik ook graag zou hebben dat je zo mooi mogelijk bleef gedurende die tijd dat ik het voorrecht heb je tot geleide te dienen, raad ik je aan om nu te vertrek ken. Toen ze in de taxi door de stille straten reden, leunde zij mat achterover. Je hebt gelijk, Theo, ik ben moe. Maar het is ver rukkelijk geweest. En wat is nu mijn belo ning dat ik je zo'n prettige avond heb bezorgd? Kom, een paar kussen is toch geen te hoge prijs, vind je wel? Hij sloeg z'n arm om haar heen en trok haar naar zich toe. Maar zij maakte zich on stuimig los uit die omarming en sprak hooghartig: Ik verkoop mijn kussen niet! Zelfs niet voor zo'n prettige avond. Toe, bederf nu niet alles voor mij. Ontneem mij niet. die aangename her innering. Wat? Gun je mij nu niet eens een paar kussen, die je wél bereid was elders te ge ven? Ik hield je toch voor edelmoediger. Trillende van drift en ver ontwaardiging, antwoordde Mies: En ik hield jou voor een man van eer! O, jou kleine peperbus! Waarom zou je mij nu niet net zö goed eens kussen, als iedere andere man. Wij mo gen elkaar toch graag, niet waar? Of wilde je mij soms wijs maken dat je nog nooit gekust werd? Hoe durf je zulke dingen tegen mij zeggen! Behandel je alle vrouwen op deze manier? Mevrouw Bakker ook? Mevrouw Bakker is een ou de vriendin; die moeten wij buiten beschouwing laten. Natuurlijk zou ik haar niet gevraagd hebben je te loge ren, als ik niet wist dat je een aardig kind was. Maar een meisje dat gekust wordt door een man als Eddie de Klerk, hoeft nu niet zo preuts te doen tegenover een ander die haar een prettige avond heeft bezorgd. Eddie de Klerk Ineen ging Mies een licht op. Dus hij had haar dan toch wel gezien op die bewuste avond, op de flat in de Beet- hovenstraat, en de Klerk had hem niet de ware reden van haar bezoek medegedeeld. Theo hield het er dus voor dat zij ook één van de meisjes was geweest wier portretten in de lege lijstjes daar op de schoorsteenmantel hadden ge- staan, en dat zij dus ook wel Eddie gekust zou hebben. Daarom had hij alle eerbied voor haar verloren en had hij haar nu zo beledigd. Daar de Klerk niet de ware reden van haar bezoek had genoemd, kon zij het nu ook niet doen. IJskoud vroeg ze: Omdat ik kapitein de Klerk nu kende, waarom zou ik hem dan nog 't recht heb ben gegeven om te doen zo als jij het zo even wilde? Wel, de Klerk moet ze ker in het geheel niets heb ben van preutse vriendinne tjes. En als een meisje af scheid komt nemen van een jongeman op zijn flat, eer hij het huwelijksbootje instapt, en zij drinkt een likeurtje met hem en verbergt zich als zijn dat de taak van de commissie hierdoor te zwaar wordt. De voorzitter zegt dat de com missie desgewenst deze bevoegd heid kan krijgen, indien zij dit noodzakelijk acht. De heer Mallens merkt op dat de commissie instructie van de raad kan krijgen en stelt voor Mijnhardt's Zenuwtabletteo sterken en kalmeren Uw zenuwen. deze instructie op te stellen voor de commissie wordt gekozen. De voorz. acht het niet vrucht baar over dit punt te blijven spreken en wil liever eerst laten stemmen. Er wordt gestemd en met 11 geldige stemmen van de 15 wor den gekozen de lieren De Cock, Broeders, v. Noije, Pooters en Vloemans. Punt 9. De bouw van vier du- plex-woningen. De heer Beerens vraagt of dit het bouwvolume is dat voor de Ouden van Dagen was gereser veerd. De voorz. deelt mee dat dit in derdaad zo is, maar de Stichting Ouden van Dagen heeft het niet meer nodig. De heer Mallens vraagt zich af hoe B. en W. er op komt nog 3 extra duplex-woningen te bou wen. Ik dacht, aldus de heer Mallens, dat we langzamerhand wel van de duplex-woningen zou den afstappen. De Katholieke fractie van de Amsterdamse raad heeft verklaard dat de duplex- woningen een gevaar zijn, zowel voor de volksgezondheid als voor de moraliteit. De Burg. antwoordt dat hij de toestanden in Amsterdam niet kent en daarmee geen rekening behoeft te houden. Het percenta ge duplex-woningen in de ge meente Loonopzand is klein en sommige kleinere en oudere ge zinnen zijn in duplex-woningen uitstekend op hun plaats en er ook tevreden over. Bovendien heeft in dit geval de bouw van andere dan duplex- woningen finantiële gevaren. De huizen die nu gebouwd worden zijn uitstekend en zullen na 10 jaar ongeveer eengezins-woning worden. Het is het streven van B. en W. de duplex-woningen bij voorkeur aan kleine of oudere gezinnen toe te wijzen. Daarna gaat de raad z. h. st. met het voorstel accoord. Punt 10 betreft de verlegging van een gedeele der Eftelingse straat. Dit moet om verschillende redenen gebeuren (zie ons vorig nummer) De raad vindt het zonder meer O.K. Punt 11. Voorstel tot aankoop grond van C. Sooijen. (Zie prae- advies in ons vorig nummer) De heer Mallens heeft gezien dat de prijs dezelfde is als de vroegere. Hij vraagt wat de prijs is van het afbreken van schutting en kippenhokken en de bouw van een nieuwe schutting. Hij infor meert of dit niet door een Kaats- heuvelse aannemer gedaan kan worden. De voorz. zegt dat het ver plaatsen van de schutting enz. door het gemeentepersoneel ge schiedt. Er is geen sprake van een nieuwe schutting omdat prac- tisch al het oude materiaal nog gebruikt wordt. De kosten zijn zo gering mogelijk en zal weinig boven het normale arbeidsloon liggen. Punt 12. Voorlopige vaststel ling gemeenterekening 1949. De heer de Cock vraagt waar om de werken voor de straatver lichting in de Moer en Berkdijk zijn uitgesteld. De voorz. deelt mede dat dit een gevolg is van een misver stand tussen PNEM, uitvoerder en gemeente, maar dat nu spoe dig een aanvang kan worden ge maakt. Volgende week Vrijdag krijgt de Moer licht en zo gauw de transformator in Berkdijk klaar is zal ook hier stroom worden geleverd. De heer Mallens heeft grote bezwaren tegen sommige opmer kingen der commissie en consta teert verschillende beledigingen aan het adres van B. en W. De voorz. antwoordt dat B. en W. de opmerkingen van de heer Mallens zeer op prijs stelt en dat hij formeel gelijk heeft. Sommige opmerkingen horen er inderdaad niet in thuis. B. en W. meent echter dat de opmerkingen niet zo erg zijn als de heer Mallens voorstelt. De heer van Noije vindt de schoolgeldmaatstaf niet aantrek kelijk en verzoekt B. en W. een nieuwe maatstaf te zoeken. Ver der verzoekt hij de leerlingen, die niet anders dan per fiets kunnen komen, ook vergoeding te geven. vriend bij hem komt, dan kun je dit toch niet bepaald preuts noemen. Ja, ik weet wel dat dit „modern" heet, maar wat dit betreft ben ik dan nog heel ouderwets. Ineens besefte hij, dat hij razend jaloers was op Eddie, op Eddie de Klerk, voor wie geen man ware eerbied voel de en die door zijn kussen 'n smet had geworpen op de lip pen van dit jonge meisje en dat hij Mies o zo graag voor zich had gehad. Ik heb hem niet gekust, antwoordde zij op zachte toon, want ze begreep dat hij haar toch niet geloven zou. Niet? Nu, dan moet Ed die wel veranderd zijn! Enfin, in ieder geval bied ik je mijn excuses. Ik begrijp de zaak dan niet, zie je. Neen, blijkbaar niet, ant woordde zij sarcastisch. Steeds speelde ze zenuw achtig met het topazen-collier en zo viel ineens het volle licht van een straatlantaarn op de grote steen aan haar middelvinger. A propos, waar heb je die vandaan, als ik vragen mag? Ik heb een bijzondere reden om dat graag te willen weten. En ik heb er mijn bij zondere reden voor om het je niét te willen zeggen. Hij werd mij gegeven door een oude vriend! Zo....? Je "kunt aardig „foppen" hè? vroeg hij met grimmige lach. Zal ik je eens vertellen waar je die vandaan hebt? Je hebt 'm opgeraapt van de vloer bij je Tante. On der het souper heb ik er naar zitten kijken, en toen werd 't mij opeens duidelijk. Er zijn maar twee zulke ringen, voor zover ik weet, met het wapen van mijn vader er op, en in die ouderwetse zetting; één daarvan was van mij. Ik heb 'm verloren op de dag dat ik het eerst bij je in de winkel kwam. Het is mij echter niet eerder ingevallen dat ik 'm daar verloren zou hebben. Ik had 'm bij mij in een enve loppe, omdat hij mij te nauw was en ik 'm naar de juwe lier wilde brengen, maar ik dacht dat ik 'm op straat ver loren was. Iemand bij jullie in de zaak heeft 'm gevonden en 'm aan jou gegeven, is 't niet? Neen! klonk 't uitdagend van Mies. Als er maar twee ringen van die soort waren en de één behoorde jou, dan is dit dc andere! De volgende minuut had zij zich voor dat antwoord wel de tong willen afbijten, want als Theo nu wilde weten aan wie de tweede ring behoorde, dan zou ze dus Eric en zichzelve verklappen. In dat geval, viel Theo in, is dit de ring die mijn oom heeft gegeven aan Eric Valen- tijn; en die is nu verloofd. Je schijnt dan wel vele van mijn vrienden gekend te hebben! De taxi hield stil voor het blok flat-woningen van mevr. Bakker. Theo bracht Mies tot aan de deur die hij voor haar open deed met de sleutel die Greet hem gegeven had, en vroeg spottend: Nu, welke is het, de mij ne of de zijne? Met verachtelijke uitdruk king in de ogen, zei ze: Wordt vervolgd. De voorz.: Wij zullen zien of er een oplossing gevonden kan worden. Het is echter moeilijk. Dat er geen vergoeding voor de fietsers wordt gegeven, is inder- daar een lacune. Wij zijn bezig ook hier de juiste maatstaf voor te vinden. Dan wordt de rekening met al gemene stemmen goedgekeurd. Voor de gemeente-begroting dienstjaar 1951 worden de nodi ge commissies benoemd. Hiertoe is de raad eenvoudig in tweëen gesplitst. Punt 14. De wijziging van dit punt is voor de bouw van het rioleringsgebouw te Loonopzand. De oorspronkelijke raming be droeg 23.000, het blijkt echter dat de nieuwe raming aanmerke lijk hoger ligt, n.l. 45.000. Di verse kosten die eerst niet waren geraamd, zijn in dit bedrag be grepen. De heer Mallens heeft heel veel aanmerkingen op de voorstellen. In de begrotingswijzigingen wor den werken gevoteerd, die nooit in de raad zijn geweest, o.a. het buizennet in de Schoolstraat. In de ramingen wordt wel het mate riaal begroot, maar men vergeet de andere kosten, aldus de heer Mallens. De School in de Moer zou slechts per klas 1 leerboekje heb ben. Spr. wenst dit niet aan te nemen, of misschien is de inspec tie van gemeentewege onvoldoen de geweest. Nogmaals verklaart de heer Mallens dat verscheidene bedra gen nooit in de raad zijn geweest. De Voorz. zegt dat het hier geen enkel nieuw werk betreft. Deze werken zijn zeer normaal en moeten regelmatig gebeuren, zo als het schilderen van de gashou der. En de school moet een nieu we methoude hebben. De inspec teur gaat hiermede accoord. De gasleiding in de Gasthuisstr. moet eveneens worden vernieuwd. De heer Mallens Deze wer ken horen op de begroting thuis. De voorz. Dit zijn geen nieu we werken, maar normale kapi taalsuitgaven. De heer Mallens zegt dat zulke grote werken, als nieuwe buizen, het schilderen van de gashouder enz. op de begroting moeten staan. Hij wenst stemming. Met 12 voor en 3 stemmen te gen (Mallens, Grootswagers en Elshout) gaat de raad met het voorstel accoord. Punt 15 behandelt de winkel sluiting (zie prae-advies vorig nummer). Het bevreemdt de heer Beerens dat het advies eenzijdig is ge vraagd en niet de organisatie van winkelbedienden is ingeschakeld. Hij vraagt zich af waarom de be staande verordening nu te wijzi gen, terwijl'de winkelsluitingswet op komst is. Hij vraagt tevens controle over de gemengde bedrijven. Bakkers en kruideniers, die ijs verkopen en dus 's Zondags open mogen zijn, kunnen ook gemakkelijk wat anders verkopen. Hij stelt voor de winkelslui tingsverordening te laten zoals ze is. De voorz. zegt dat B. en W. niet veel aandacht aan dit ont werp heeft besteed, omdat dc wet toch op komst is. Op advies van de middenstandsorganisatie is de verordening gewijzigd. Het is echter slechts voor korte tijd. Controle op de gemengde bedrij ven is zeer moeilijk. Men zoekt echter naar een oplossing. De heer Beerens ziet Hevel geen verandering in de bestaande toestand. Verschillende leden ondersteu nen het voorstel van de heer Bee rens en het wordt in stemming gebracht. Het wordt aangenomen met 10 stemmen voor, 4 tegen en 1 blanco. 16. Rondvraag. De heer Sins vraagt de aan dacht van B. en W. voor het fietspad aan de Dreefsestraat, dat zeer slecht is. De voorz. zegt dat er sintels nodig zijn, maar die zijn moeilijk te krijgen. Er wordt een andere oplossing gezocht. De heer van Kuijk attendeert op verschillende zeer slechte land wegen, o.a. het 2e Straatje. De voorz .deelt mede dat reeds contact is gezocht met de Heide- Mij. om de wegen op te knapen. Het aantal sintels is echter mo menteel zeer miniem. De heer van Kuijk Het 2e Straatje wordt zeer stiefmoeder lijk bedeeld. De voorz.: Wij zullen hieraan extra aandacht besteden. De heer Mallens merkt op dat voor de bouw, verbouw en ver nieuwing van scholen 192.000 is gevoteerd en voor leermidde len 10.000. Hij vraagt of er nog meer bedragen zijn, die niet door een geldlening worden ge dekt. De vooz.: Alle gevoterde be dragen zullen in de begroting 1951 worden opgenomen. De heer Beerens De bewoners van de Tramlaan hebben enorme last van de vuilverbranding. Hij veronderstelt weliswaar dat hier waarschijnlijk kwajongens aan 't werk zijn, maar hij vraagt toch of er iets aan te doen is. De voorz. antwoordt hem dat het zoveel mogelijk wordt be streden. De heer Beerens zegt dat de DE WET OP HET KLEUTER-ONDERWIJS. Betekenis voor Noord-Brabant. In de ontwerp van Wet voor het kleuteronderwijs is het een verheugend verschijn sel dat in principe de open bare en bijzondere scholen worden gelijkgesteld. Dit ontwerp is de eerste stap op de weg naar een ge zonde financiering van het kleuteronderwijs. Het ligt n.l. in het voornemen der rege ring voor alle scholen een jaarlijkse bijdrage van 1.40 per leerling te verstrekken. Een onlangs gehouden en quête van het „Provinviaal opbouw orgaan Noord-Bra bant" heeft uitgewezen dat 't aantal leerlingen in Noord- Brabant 34.370 bedraagt en dus zou 't kleuteronderwijs in onze provincie 1.374.800. ontvangen. Evenwel heeft de regering natuurlijk aan dc scholen redelijke eisen ge steld om de subsidie te ver krijgen. Het is gebleken dat ver scheidene scholen hieraan niet voldoen en dientengevolge kan men zich een voorstelling maken dat de nieuwe wet ook sanerend zal werken. Uit verschillende bereke ningen is gebleken dat deze rijkssubsidie niet voldoende is. Alleen de salarissen van hoofdleidsters en leidsters be droegen in 1948/'49 een totaal van 1.325.200.gulden. Ten einde een geheel ge zonde financiële basis voor 't kleuteronderwijs, zal 't nood zakelijk zijn aanvullende sub sidiëring van gemeentewege to verkrijgen. De mogelijkheid tot een dergelijke subsidiëring is in het wetsontwerp geregeld. In Noord-Brabant zijn reeds tal van gemeenten tot subsi- die-verhoging aan het kleu teronderwijs overgegaan, na dat uit de enquête van het „Provinciaal Opbouw Noord- Brabant" gebleken was, dat zulks nodig was. Zowel het wetsontwerp als de door vele Brabantse ge meenten gevoerde subsidie politiek vormen een bewijs van waardering voor al het geen tot op heden door par ticulieren, zowel religieuzen als leken, op dit gebied is verricht. Moge dij een stimulans zijn om op korte termijn 't kleu teronderwijs het aanzien te geven, dat overeenkomt met de belangrijkheid van deze vorming. ziekenfondspremie voor de Ouden van Dagen niet in orde is. De regeling is niet bevredigend. De voorz. antwoordt dat men zich met bezwaren hieromtrent tot B. en W. kan wenden. Deze regeling is ministerieel en als hij niet goed wordt toegepast moet men betrokkenen naar B. en W. verwijzen tot nader onderzoek. En hiermede was de vergade ring beëindigd en sloot de voorz. met de Chr. groet. HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2