Wijde Wereld J DE LRNGSTRMT Waalwijkse en Langsiraatse Courant SOVJET-UNIE. DRUNEN ELSHOUT Uit Loon-op-Zand's verleden SPRANG RAAMSDONK UIT DE Oproep van TRUMAN tot NIEUWE VERKEERSWET - MIJNHAR&TJE5: DE CACHET VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 13e JAARGANG No. 85 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". President Truman heeft in Sari Francisco, de geboor teplaats der Verenigde Naties, een rede gehouden tot het Amerikaanse volk, waarin hij zich echter speci aal richtte tot de Sovjet-Unie. In een viertal pun ten heeft de president nog eens duidelijk uiteenge zet wat de wereld van de Sovjet-Unie verwacht om duidelijk haar vredeswil te tonen. Die vier punten zijn: 1. De Soviet-Unie moet de beginse len van het handvest der Ver enigde Naties in Practl^ brengen; 2. Zij moetUZ°alSe^ andere leden der U.N.O., een beroep doen op deN°or^ Koreanen om de,Jtry3 Htt nen en Plaats maken voor een vrije uitwisseling van inlich^ 1&niegmoaethS bij de Naüeï afsluiten" om "en uit- te stellen en alle andeie w penen en strijdkrachten ld- grijpend te verminderen en aan internationale regels onderwerpen. Ondubbelzinnig voegde Tiu man hier aan toe: „Zolang de Sovjet-Unie dit niet doet, zo lang zij geen werkelijke be wijzen van haar vredelieven de bedoelingen geeft, zijn wij vastbesloten de gemeenschap- oelijke verdedigingsmacht van de vrije wereld op te bou wen". Hij wees op de voort durende bedreiging die de legers van Moskou en zijn sa tellieten voor de vrede vor men, zowel in Europa als in Azië en hij was van mening dat de vrije landen k1301)1 tegenover kracht moeten stel- lei! Ten opzichte van Korea verklaarde Truman dat de Noord-Koreanen spoedig niet meer in staat zullen zijn om doeltreffende tegenstand te bieden tegen de troepen der Verenigde Naties Door de strijd in Korea had de U.N.O. bewezen een systeem van in ternationale orde te kunnen scheppen en gezag te bezitten om de vrede te handhaven. Tenslotte sprak Truman nog over de noodzakelijkheid van een spoedig vredesverdrag met Japan. Zoals men ziet heeft Tru- mans rede niet veel nieuws gebracht. Dat is ook niet no dig, want practisch al wat er op het ogenblik in de wereld gebeurt, komt neer op de die pe tegenstellingen tussen Oost en West. De president heeft daarom alleen nog eens scherp geformuleerd wat no dig is om ooit tot 'n vrucht bare samenwerking te komen. Het zijn de oude eisen, maar eisen zonder welker vervul ling het niet gaat. Het lijdt geen twijfel of de verwezen lijking er van zal nog wel enige tijd op zich laten wach ten, want de goede wil die Truman van de Russen vraagt is nog ver zoek. Verschillen de punten immers die Truman noemt, met name het IJzeren Gordijn, vormen een basis waarop het Sovjet-imperium rust. Wat zou er overblijven van de communistische meer derheid in diverse satelliet staten als er een vrije me ningsuiting was? En slavernij op zo grote schaal als in Rus land heerst, is onbestaanbaar bij een toepassing van de be ginselen van het handvest der Verenigde Naties. Zo kan men doorgaan. Om al deze redenen kunnen we Trumans rede moeilijk beschouwen als een ommekeer in de internationale politiek en de verhoudingen tussen Oost en West, want het ant woord der Sovjets kan niet twijfelachtig zijn. Ondertus sen is het standpunt van de vrije wereld weer eens helder uiteengezet door de hoogste autoriteit, met de verzekering dat wij paraat zullen zijn. Ook dat heeft zijn waarde. Wisjinsky: Wij en China ook. Wisjinsky, de Russische mi nister van buitenlandse zaken, heeft er in de politieke com missie der Uno op aangedron gen, dat de Sovjet-Unie en opgenomen worden in de voorgestelde commissie, die een wakend oog over de vre de in de gehele wereld zal houden. De Sovjet-Unie was voorstander van een dergelij ke commissie „omdat zij voor de vrede is". De Grote Vijf dienden ech ter lid van de commissie te zijn, een standpunt, dat tot nu toe niet door de voorstanders van de commissie gehuldigd is. Voorts stelde Wisjinsky de opneming van Tsjecho-Slowa- kije of van Polen voor. Wisjinsky was er tegen, dat een commissie zou worden in gesteld, „om de middelen tot handhaving en versterking van de vrede te onderzoeken' Een dergelijk lichaam zou in breuk op de rechten van de Veiligheidsraad maken. Voorts diende er inderdaad een gewapende strijdkracht ter beschikking te staan- „om met goed gevolg tegen iedere agressie gebruikt te worden. In deze dient men echter te handelen in overeenstemming met het handvest, dat effec tieve maatregelen voor de vol brenging van deze hoge taak overweegt". Wisjinsky drong nagmaals aan op het houden van be sprekingen van de grote mo gendheden over dit onder werp. De voorstellen in de re solutie .der zeven mogendhe den noemde hij strijdig met 't handvest. Britse Dakota verongelukt. •Dinsdagmiddag is een Da kota van de British European Airways te Mill-Hill bij Lon den verongelukt. Van de 29 inzittenden kwamen er 28 om het leven, terwijl de steward 50 meter van 't toestel zwaar gewond werd gevonden. On der de slachtoffers bevindt zich een Nederlander. Toen het vliegtuig ongeveer een kwartier op weg was van Londen naar Glasgow, seinde de piloot dat de motor niet in orde was en hij terug zou keren. Het kwam nog wel bo ven het vliegveld, maar stort te brandend neer bij een landhuis te Mill-Hill. Korea. De U.N.O.-troepen houden als 't ware een wedloop naai de Noord-Koreaanse hoofd stad Pjongjang. De Amerika nen drongen een voorstad binnen op 8 km. van Pjong jang zelf en stuitten daar op hevige tegenstand. De Zuid- Koreaanse troepen stieten 15 kilometer ten Zuid-Oosten van de hoofdstad op een ver dedigingslinie. De marine van de Verenig de Naties heeft verschillende Noord-Koreaanse mijnenleg- gers en andere schepen in de grond geboord. Duurdere sigaretten en benzine. De Tweede Kamer heeft Dinsdag het wetsontwerp tot opschorting van de omzetbe lasting voor de sigarenindus- trie voor de tijd van twee jaar aangenomen. Hierdoor wordt de prijs van sigaretten vanaf 90 ct. verhoogd. Oor spronkelijk was het de bedoe ling de verhoging in te laten gaan bij de sigaretten van 70 cent de 20, maar dit is op het laatste ogenblik gewijzigd. Met ingang van 1.1. Woens dag is de benzineprijs in Ne derland verhoogd met 1,2 ct. per liter. Dit houdt verband met de prijsstijgingen op de wereldmarkt en van de zee vrachtprijzen. Voor het gezin. Zondag is in Deurne 't Ge zinscongres 1950 gehouden van de R.K. Bond „Voor het gezin". Albert Welling hield bij deze gelegenheid een voor dracht over het onderwerp „Voor het gezin geen aalmoes, maar recht". Hij wees er op dat bij de woningnood het ge zin met kinderen nog altijd wordt geweerd en dat bij de industrialisatie de ongehuw- den en gehuwden zonder kin deren de voorrang genieten. Ondertussen staat ook Z. H. de Paus sterk op de rechten van het gezin, vooral op het recht op een rechtvaardige levenwijze. De spreker kwam tot de conclusie dat veel so ciale en economische maatre gelen juist ten behoeve van 't gezin onuitgevoerd zullen blijven, als niet eerst de waar dering voor het gezin weer 't geestelijk bezit wordt van ons hele volk. voor een onderzoek ter plaatse. De eigenaar, de heer Fr. Kuipers, wiens familie deze grond sedert jaren bezit, gaf onmiddellijk zijn volle toestemming. Dus werden in de maand Juli deze zomfer ver schillende opgravingen verricht. Aanvankelijk leverde dit onder zoek weinig succes op, hoewel men toch reeds verschillende aan wijzingen vond. Vooral de mening dat de kerk wel aan de Waal wijkse baan zou gfelegen hebben, bracht ons op een dwaalspoor. Het werd een taai en moeizaam zoeken maar dank zij het enthou siasme en volhouden van m n trouwe medehelpers, werd ten slotte bij een nieuwe poging meer oostelijk, ons volhouden beloond. Men stifet al spoedig op een graf. Met zorg werd het skelet blootgelegd en, dank zij de kurk droge laag zand, waarin het werd aangetroffen, geheel gaaf bevon den, zelfs de lijnen van de kist tekenden zich nog mooi in het grondprofiel af. Spoedig volgden nu meerdere aanwijzingén. Er werden nog tientallen graven ontdekt en dank zij de hoge lig ging van de grond overal mfet het zelfde resultaat, hoewel toch de laatste begrafenis moet hebben plaats gehad vóór 1396, dus plus minus 540 jaren geleden. Als bij zonderheid dient nog vermeld, dat overal waar gfegraven werd. stukken van heel oud aardewerk werden gevonden. Ons vermoe den is daarom, dat onder dit christelijke kerkhof een oud-ger- maanse begraafplaats ligt, waarop later ook de christenen hun doden begroeven, omdat de streek ge kerstend was. Het kerkhof was dus gevonden. Maar nu de kerk! Intussen wa ren de laatste aardappelen ge rooid, die nog een gedeelte van het veld in beslag hadden geno men en verleden week wferden de onderzoekingen voortgezet, terzij de van de voornoemde begraaf plaats. Allereerst werden meterlange lagen steenpuin en mortel gevon den, tot we Zaterdagmiddag de eerste vast aaneen gesloten en ge metselde steenlaag vonden. On dertussen zijn de opgravingen voortgezet en hebben we een enigszins rond lopende muur ont dekt. Met welk gedeelte van de kerk wfe hier te doen hebben is nog niet uit te maken. Het betreft hier de overschot ten van een kerkje, waarschijnlijk gesticht in 1233 door Hendrik van Lotharingen en Brabant en toege wijd aan de H. Willibrordus. Dat de H. Willibrordus inderdaad de patroon is geweest, blijkt even eens uit het bovenaangehaalde stuk uit 't Bisschoppelijk Archief. Daar staat immers dat de inwo ners van Loon „tot ewige memo rie daer soude stellen een steene casse instellende het beelt van de heijligen Heer Sint Wilboirt, wel- cke van der aide kereke, nu ver- vallen, patroon is geweest. Hoe het komt dat men de H., Willibrord als patroon van de kerk heeft verlaten en Sint Jan Baptist hiervoor in de plaats als patroon van de nieuwe kerk heeft aangenomen, is nog niet goed te achterhalen. In ieder geval heeft men de oude patroon willen eren door een stenen kappelletje op Kerkenakker. Over de oude kerk is verder nog een stichtingsbekrachtiging van 1267 te vinden. Het was Paus Clemens IV die deze bekrachti ging gaf. Slechts 159 jaren heeft deze kerk dienst gedaan, nanteltjk tot 1392, toen werd ze verlaten en de tegenwoordige kerk in ge bruik genomen onder Pastoor Hen- ricus van Stiereken, welke zich noemde pastoor van Venloon en Sprange. Het verlaten kerkje hefeft ech ter nog bestaan tot de tweede helft van de zestiende eeuw. Het was toen in geheel vervallen toe stand geraakt en de kerkmeesters van Venloon vroegen toen omdat alles „ewech" gesleept werd, de kerk te mogen afbreken en de af braak te mogen verkopen en het geld te mogen gebruiken voor de nieuwe kerk, die ook zeer arm was. Laten we hopen, dat deze op gravingen nog enkele bijzonder heden meer over het eerste kerk je van Loon zullen onthullen. JOH. RIJKERS, M.S.F. Verder trad de vereniging nog op in Nov. 1947 met „Storm- Onze Jongens in Indonesië. Naar wij vernemen vertoeven momenteel nog zes Drunensfe jon- cjens in Indonesië, die eenter ook spoedig naar Holland zullen repatriëren. Het zijn de soldaten W. Wlerkx, J. van Delft, J. van Veggel, C. Brok Lzn„ G. van der Linden en Sergt. L. de Geus. Filmavond. Voor de leden van Herwonnen Levenskracht zal a.s. Dinsdag avond een filmavond worden ge houden. Naast een propaganda film over de T.B.C.-bestrijding za ook een speelfilm worden ver toond, getiteld „Toendra VROEGMIDDELEEUWSE KERK VAN LOON OP ZAND TERUGGEVONDEN. II. Iedereen, die de prachtige om geving van Loon op Zand enigs zins kent, weet' ook het mooie Bfestloon te vinden. Maar dat vlak daarbij de plaats ligt, waar eer tijds de kom van het dorp van Loon was, dat zullen zelfs nog mensen uit Loon niet weten. Van ouds heet deze plaats „Kerkenak ker" en zoals nu gebleken is wel heel terecht. Zoals in menige an dere plaats in Brabant zijn er in Loon ook plaatsen waaraan le genden verbonden zijn. Enkelen, die ik omtrent „Kerkenakker hoorde vertellen, wik ik hier aan halen. Het gebeurde bij „Kerkenak ker", het is een tachtig jaar ge leden, dat boer B. en z'n broer Just met kar en paard door de Waalwijksfe baan reden. Plotse ling klonk vanaf Kerkenakker een gezang en het paard werd zo schichtig, dat het aan het hollen sloeg en eerst tot stilstand kwam in de Grotestraat in Waalwijk. Er gebeurden wondere dingen bij „Kerkenakker", want al hebt ge misschien nog nooit van een nachtelijke begrafenisstoet ge hoord, de oudere mensen weten U nog te vertellen, dat hun vader of grootvader het zelf heeft mee gemaakt, dat hij anderhalf uur lang een begrafenis heeft rond zien trekken op .^Cerkenakker' En wanneer men op Kferkenak- ker in de aarde een kuiltje maakt en op z'n knieën luistert, dan hoort men nog de klokken luiden van de verdwenen kerk. Overle veringen zijn taai en kunnen het lang uithouden. Maar al vinden we deze verhalen prachtig en sporen we iedereen aan, om wan neer er nog meer bekend zijn, ze ons ter ore te brengen, toch waren niet deze verhalen de eerste aan leiding om zo lang en aanvanke lijk met zo weinig succes op Ker kenakker te zoeken naar sporen van een kerk. De eigenlijke aanleiding was het vinden van een document in het archief van het Bisdom 's-Herto- genbosch, dat de bisschoppelijke archivaris met zijne bekende wel willendheid en hulpvaardigheid ons ter hand stelde. In dit stuk, gericht aan „den eerweerdige Heer, Hfeer Lauren- tius Metsius, biscop van 's-Her- togenbossche" verklaren de inge zetenen van Venloon anders ge noemd Loon opt Sant, dat daar in verleden tijden een „cleijn kereke" was, de eferste kerk van Loon. Deze kerk die toentertijd reeds lang vervallen was, werd genoemd „die aide kereke". Ze stond ongeveer een kwartier van de tegenwoordige kerk af. Deze gegevens waren belang rijk genoeg om een nader onder zoek in te stellen. Oudere ge schiedschrijvers wferden geraad pleegd, zoals Jacob van Ouden hoven, Busschinger, Bacienne, v. d. Aa en vele andere. Oude ar chieven werden nageslagen, die vertelden, dat de kerk inderdaad ,,zes boogscheuten weegs" naar het Westen was verlegd, door de geweldige zandverstuivingen, die bijna al het omliggende land onder het duinzand bedolven. Behalve de plaats en de naam van Kerkenakker, kwam nog een ander archiefstuk ons de richting wijzen. Dit stuk vertelde ons dat den akkfer waarop de oude Kerk lag, was gelegen ten noorden van den akker, waarin „den Wetering leit". Nu is er op het ogenblik ook van den wetering niets meer terug te vinden, dan den naam in de Weteringstraat, maar toch kon den we onze richting nu genoeg bepaald vinden. Voer alles - was feehter de toe stemming van de eigenaar nodig In het St. Norbertusgesticht zijn de werkzaamheden begonnen om 15 Nov. de K.N.I.L.-gezinnen te kunnen ontvangen. In de com missie van toezicht is benoemd de Edelachtb. heer Burgemeester als voorzitter, de Zeereerw. Heer pastoor ,vice-voorzitter, de Wel edel Zeergel. heer Dr. P. v. d. Wouw en 't hoofd der school, de Weled. heer D. v. d. Brink. De toneelclub S. Norber- tus heeft het Kerstspel „Brofeder Thomas en de drie rovers in stu die genomen. De verbouwing aan de jongensschool vordert zo snel dat zeer binnenkort de klassen weer onder één dak zullen zijn. Ruim 5 jaar heeft men daar al naar uit gezien. Einde nederlaag-tournooi. Wij publiceren hier de einduit slagen van het nederlaagtournooi biljarten ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de biljart club EEBC alhier. Eerste klassers tegen EEBC 1: No. 1 Nooit Gedacht Drunen gewonnen met 30 caramboles no. 2 Spel en Ontspanning, Hel- voirt gewonnen met 17 3 OOO Drunen verloren met 23; 4 Waal wijkse Biljartclub verloten met 31; 5 Prins Bernhand Drunen verlo ren met 35; 6 Juliana Haarsteeg verloren met 53; 7 Waalwijk ver loren met 81. 2de klassers tegen EEBC 2 No. 1 Nooit Gedacht 2 Drunen gewonnen met 13 camarboles 2 De Vrolijke Poedelaars 1 Dru nen gewonnen met 73 Oefening en Vermaak Nieuwkuijk verloren met 8: 4 Nooit Volleerd 1 Herpt verloren met 12; 5 OOO 2 Dru nen verloren met 14; 6 OOG 1 Waalwijk verloren met 36; 7 Eendracht 2 Waalwijk verloren met 59; 8 Oefening baart Kunst Vlijmen verloren met 59; 9 S en O 2 Helvoirt verloren met 68 10 Juliana 2 Haarsteeg verloren met 69. Derde klassers tegen EEBC 3. No. 1 Nooit Gedacht Drunen gewonnen met 20 caramboles 2 DVP 2 Drunen gewonnen met 9; 3 Wcrffshoek 1 Drunen verlo ren met 5; 4 WBC 3 Waalwijk verloren met 10; 5 DVP 1 Els- hout verloren met 18; 6 OBK 2 Vlijmen verloren met 30; 7 DVP 3 Drunen verloren met 37Prins Bernhard 2 Drunen verloren met 38; 9 Nooit Volleerd 2 Herpt. verloren met 44; 10 O en^V 2 Nieuwkuijk verloren met 47; 11 Wolfshoek 2 Drunen verloren met 50; 12 OOG 3 Drunen ver loren met 54. De extra prijs, een prachtige biljartqueu, uitgeloofd voor het toebrengen van de grootste ne derlaag aan een EEBC. espeier, werd gewonnen door L. v. Ra- vensteijn van Nooit Gedacht le Drunen met een verschil van 38 caramboles. Zaterdag 21 October a.s. zal in het clublokaal van EEBC bij de Gez. Klerks, de prijsuitreiking plaats vinden. Die dag is er nog gelegenheid tot het spelen op de barak en de vogelpik. Op het ogenblik is de stand van de ba rak C. v. Delft van DVP uit Drupen 109 pnt.; W. v. d. Brand van Juliana te Haarsteeg 100 pun ten; W. Pulles van Eendracht te Waalwijk 94 punten. De stand van de vogelpik is thans No. 1 Grevenbroek uit Herpt 51 pnt.; 2 B. van Iersel uit Helvoirt 48 pnt.; no. 3 staan 2 kanshebbers, n.l. J. de Gouw van Wolfshoek en C. v. Haren van Eendracht te Waalwijk, beiden met 37 punten. Parochiële Ontwikkelingsavond. Vrijdagavond na het Lof van half acht zal in de zaal van de Jongenscongregatie alhier de eer ste parochiële ontwikkelingsavond worden gegeven. Spreker is dhr. Handgraaf van de K.A.B. Spreker heeft een zeer actu eel onderwerp „Emigratie en wat daarmede samenhangt." Daar deze ontwikkelingsavond direct na het Lof begint, kan ver wacht worden dat de zaal tot in alle hoeken gevuld zal zijn. Dilettanten -V ereniging „Gezelligheid". De Dilettantenvereniging „Ge zelligheid alhier bestaat dit jaar vijf jaar en de vereniging heeft ter viering van dit eerste lustrum een spfel ingestudeerd, waarmede zij het publiek wil tonen, dat zij in staat is, na 5 jaren van studie op dit gebied, iets te kunnen pres teren dat ieder zal kunnen waar deren. Met de eerste uitvofering die Gezelligheid gaf op 26 Febr. 1946 van het drama „En vergeef ons onze schulden", had zij reeds zo veel succes dat dit stuk op 27 en 28 Febr. d.a.v. nogmaals moest worden vfertoond. En zo ging het trouwens ook met de daarna door Gezelligheid gebrachte stukken: de zaal was steeds uitverkocht en verscheidene keren werden door de vereniging in andere plaatsen uitvoeringen gegeven. Onder leiding van dhr. Bogers wferden ook een tweetal stukken uit de bezettingstijd voor het voet licht gebracht, nl. „Ende Dispe- reert niet" (Sept. 1946) en „Plicht of Liefde" (Maart 1947). eiland" en voorts met het open luchtspel „In naam van Oranje, dat ter gelegenheid van de Kro ningsfeesten twfeemaal in onze ge meente met overweldigend succes werd gespeeld. Intussen was de regie overge gaan in handen van de heer C. Dekkers uit Waalwijk, wat voor de vfereniging een. niet geringe verbetering betekende. In het vernieuwde gebouw, dat voorzien is van een voor de ver eniging onmisbaar en uitstekend voor dit doel geschikt podium, waardoor Gezelligheid ook weer veel beter haar vleugels kon uit slaan, werd in Sept. 1949 opge voerd het mooie stuk „Nederland leeft", terwijl in Januari van dit jaar voor de eerste maal een blij- spel voor het voetlicht werd ge bracht, n.l. „De Gebroeders Kal koen". waarmfede zij zeer veel succes boekte. Dit laatste stuk werd door Gezelligheid ook op- voerd in Waspik, waarvan de ba ten ten goede kwamen aan het T.B.C.-fonds D.E.L. Ook trad Gezelligheid op te Kinderdijk, waar „Ende Despe- refert niet" op zeer verdienstelijke wijze en met succes werd opge-^ voerd. Tot slot bracht Gezelligheid in April van djt jaar nog: „Als je nog een moeder hebt dat op uit stekende wijze werd uitgebeeld en uit het bovenstaande blijkt wel overduidelijk dat de vereniging in haar 5-jarig bestaan niet heeft stil gezeten en de liefhebbers al menige mooie avond heeft be zorgd. Zoals reeds werd gemeldt wordt het eerste lustrum geviferd met de opvoering van het tropenspel „Boeng Toni", een spel in drie bedrijven van Arie van der Lugt, waarin een beeld wordt gegeven van de moeilijke taak die onze jongens in Indië hadden te ver vullen. Deze uitvofering zal worden ge geven op Zaterdag 28 en Maan dag 30 dezer. Niet alleen onze jongens die in Indië hebben mee gemaakt wat hier in dit spel wordt weergegeven, maar eenieder zal dit stuk zekfer willen zien, om daardoor een betere indruk te krijgen van het leven onzer mi litairen en ook der Hollandse bur gers in Indië, gedurende de laat ste moeilijke jaren. Het bestuur van Gezelligheid, bestaande uit de hferen P. Schie- don, voorzitter, S. A. Ramsteijn, seer., A. Versteeg, penn., I- A. de Jong, Alg. Adj. en mej. C. Versteeg-Hermans, comm., stelt alles in het werk om de vereni ging op hoger pfeil te brengen en het publiek goede ontspannings avonden te bezorgen. Wij verwachten evenals voor heen ook voor de uitvoeringen op 28 en 30 dezer weer veel belang stelling; dat de bezoekers gfeen spijt zullen hebben van hun op komst, daarvoor staat „Gezellig heid" onder de bekwame leiding van haar regisseur U borg. N. E. O. Het eferste elftal van onze voet balvereniging N.E.O. krijgt a.s. Zaterdagmiddag P.T.T. uit Til burg op bezoek, voor de compe titie. Dit belooft weer een span nende match te worden want hoe wel N.E.O. het voordeel van het eigen veld heeft, zal P.T.T. de puntjes zekfer niet cadeau geven. Het tweede elftal gaat naar Ca- pelle om een wedstrijd te spelen tegen Wit-Zwart. Voetgangers zijn niet ver plicht zich aan verkeerslichten te storen. Het Staatsblad van 7 Oct. bevat de tekst van het Kon. Besluit inzake het nieuwe Wegenverkeersreglement. Deze nieuwe verkeerswet kent geen maximum snelheid in letterlijke zin. Voortaan zal de snelheid zodanig moeten worden geregeld, dat 't voer tuig tot stilstand kan worden gebracht binnen de afstand, waarover men de weg kan overzien en waarover deze vrij is. De voorrang van snel verkeer op langzaam rijver- keer blijft gehandhaafd. Trams krijgen weer voorrang op motorverkeer. die pijn verdrijft en kouafzet*Oen75<( Andere voorname punten uit dit reglement z.ijn: Het berijden van de linker rijbaanhelft bij het inhalen op of vlak vóór een wegkruising of -splitsing wordt verboden. Voortaan moet ook buiten bebouwde kommen in het al gemeen alleen aan de rechter wegzijde worden stilgestaan. De tegenwoordige stopver bodsborden gaan het wacht-, d.w.z. parkeerverbod aange ven; de borden met een „doorgehaalde P" vervallen voor dit doel. De aanwezigheid van me chanische richtingaanwijzers op auto's is voortaan ver plicht. „Clignoteurs" zijn de finitief „Amerikaanse" knip perlichten voorshands nog toegestaan. Op buitenwegen is het vol doende afstand houden van voorliggers voor het in voegen van inhalend verkeer nu verplicht gesteld. Voetgangers zijn niet ver plicht zich aan de (rood-geel- groene) verkeerslichten te storen. Er komen rijbewijzen voor 5 verschillende categorieën motorrijtuigen. Normaliter is bij de rijbe wijs-aanvrage geen medische keuring meer vereist. Rijwielen met hulpmotor tot 50 c.c. inhoud en 6 p.k. vermogen, worden ten aanzien der verkeersvoorschriften met gewone fietsen gelijk gesteld; op verplichte rijwielpaden be draagt de maximum-snelheid 20 km., op andere rijwielpa den moet met uitgeschakelde motor worden gereden. Uit de wet zelf zij gewezen op de strengere strafbepalin gen voor verkeersdelicten, in het bijzonder voor overmatig alcoholgebruik door bestuur ders van alle voertuigen. In trekkingstermijn rijbewijs kan tot tien jaar worden verlengd. Verder wordt de geldigheids duur van de rijbewijzen vijf jaar in plaats van twee jaar. Ook Raamsdonk zal deelnemen aan de grote Winkelweek van 25 November tot 5 December, waar over in ons blad onder Raams- donksveer reeds werd geschreven. Deze week had een vergadering van de middenstand plaats, waar" in de heer Rudenburg de organi satie en het belang uiteenzette. Reeds 15 deelnemers gaven zich op en de overigen zullen door enige leden worden bewerkt. - De toneelclub St. Bavo heeft in studie „De ommekeer" van H. M. Lamboo. De datum der uitvoering zal nader worden bepaald, Het bevolkingsonderzoek op tuberculose zal waar schijnlijk binn enafzienbare tijd wettelijk worden geregeld. Een wetsontwerp betreffende de organisatie van dit onder zoek is reeds bij de Tweede Kamer ingediend. Het debat over de Raad van Europa in de Tweede Kamer is uitgelopen op een door de woordvoerders van alle frac ties (behalve de communis ten) ondertekende motie, waarin de Regering wordt verzocht de aanbevelingen van de Raad richtlijn te doen zijn voor haar beleid. Vice-admiraal H. C. W. Moerman zal aanblijven als Staatssecretaris van Marine. De bedoeling is om vice-admiraal Moorman ook te belasten met de functie van Staatssecretaris van Oorlog. Dit laatste is dan tijdelijk en zal ingaan met de datum, waarop mr. Fockema Andreae wordt ontslagen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5