WAALWYK BERKDIJK ST. JOACHIMSMOER L00N-0P-ZAND Voor de betere Textiels! uitbreidingsplan BIOSCOOP-PROGRAMMA 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 7 Van Loon-Schrauweri Gemeenteraad WAALWIJK Korte toelichting bij het ontwerp der gemeente Waalwijk V/2% is y2% 5 M% 100 tonen een spel, dat de naasten liefde predikt en de verfoei lijkte Amerikaanse rassendiscriminatie op waardige wijze veroordeelt. Een vreselijk geheim drukt zijn stempel op het leven van een doktersfamilie. Het geheim der af komst... de negerafkomst. Verloren Grenzen is een film met tranen... een film met een hart R.K. THUISFRONT. We willen nog even de aan dacht vestigen op de filmavond, die R.K. Thuisfront Zaterdag in het patronaat geeft. Voor zeer velen zal alleen het filmwerk „Strijd om de atoombom" vol doende aantrekkingskracht heb ben een paar uren in de patro naatszaal door te brengen, daar naast echtter mag het sympathieke doel ook nog voor een laatste maal ons R.K. Thuisfront te steu nen niemand onverschillig zijn. Onze gerepatrieerde jongens zul len ongetwijfeld hier hun propa gandawerk kunnen verrichten. DE DESK-REVUE. 't Vorig seizoen heeft Kaats heuvel van een KJ.M.V.-revute mogen profiteren, waarvan de her innering nog steeds bij allen, die m gezien hebben, voortleeft. Weer staan we bijna voor een revue-avond, of laten we maar zeggen voor meerdere revue avonden, waarin Desk's lief en leted, zijn verleden en heden be speeld en bezongen wordt. Wat ons nu geboden wordt mogen we nog niet verklappen, doch zoveel is zeker, dat de Desk-revue, voor al niet voor de K.J.M.V.-revue zal onderdoen. Reeds maanden is een enthousiast stel aan 't werk onder goede leiding en met een lust tot arbeiden, die verbaasd doet staan. Avond op avond wordt gere peteerd in spel en zang en dans, om daarna nog uren aan decor, verlichting en versiering te be steden. Tot in de puntjtes wordt alles verzorgd, want hij, die de leiding heeft, heeft een naam en wil die vooral niet verliezen. Begin November zal de heer Pieter Borsten Kaatsheuvel laten zien, wat gotede regie en rijke fantasie kan klaar toveren als er enthousiast gewerkt wordt. AGENDA. Zaterdag 21 October 8 u. n.m. Patronaat, film „Strijd om de atoombom", ten bate van het R.K. Thuisfront. Zaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 uur n.m. en 8.30 u. n.m. Apollo- Theater: Verloren Grenzen. Alle leeftijden. Zaterdag 8 u. n.m. Parochie huis Berkdijk Harm. St. Jan en Kom. films. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harm. Apollo. Uitvoering. A.s. Zondag 22 October om 8 uur des avonds zal in het patro naatsgebouw een uitvoering wor den gegeven. „Voor elck wat wils" is de mooiste titel die men er aan zou kunnen gteven. Muziek en film is de hoofdschotel van de avond. De harmonie St. Jan zal het muzikale gedeelte verzorgen en onnodig nog te zeggen dat het weer echt St. Jan's zal zijn. Het andere gedeelte zal bestaan uit het vertonen van enktele ko mische films. We noemen geen titels, want wat dit zal worden is een verrassing op zichzelf. A.s. Zondag dus moet het Patronaat te klein zijn. Weer thuis. Niettegenstaande het reeds eni ge dagen is geleden dat Leo de Jong weer in zijn ouderlijk huis is teruggekeerd, na enkele jaren militaire dienst in Indonesië, kun nen wij het niet nalaten alsnog daarvan iets te berichten. Dit niet alleen omdat het hier Berkdijks laatste repatriant betrof, maar nog meer, omdat deze thuiskomst op ongekende wijze is gevierd. Het comité onder voorzitter schap van dhr. A. Snoeren ver dient dan ook alle lof. De gtehele voorgevel was versierd met kleur rijke lichtjes, waarmede de Dreefstraat nog pas is be deeld geworden. De gehtele straat heeft drie dagen in feeststemming doorgebracht. Des Maandags werd de thuiskomst in huiselijke kring ge vierd en om 8 uur kwam de har monie St. Jan. Bij monde van de voorz., dhr. v. Meert, werd de terugkerende hartelijk gefeliciteerd. Even tevo ren had het buurtcomité de Jong geluk gewenst en hem een nieuwe fiets aangeboden en buiten heer ste een gezellige drukte. Dinsdag en Woensdag detelde de gehele buurt in de feeststem ming, in 't bijzonder moet hierbij het buitengewoon gastvrij onthaal van Vader de Jong vermeld. EINDELIJK. Op 27 October a.s. zal eindelijk de hteugelijke dag van inwerking stelling van de transformator zijn aangebroken, waarop voor het eerst in ons dorp de zo lanq be geerde electriciteit de petroleum verlichting zal gaan vervangen. Op deze dag zal tevens onze harmonie voor het eerst enkele stukjes ten gehorte brengen, het welk voorzeker als 'n prestatie mag beschouwd worden na zo'n korte voorbereiding. Wij wensen hen veel succes. BURG. STAND VAN 1 T.M. 15 OCT. 1950. Geboorten Johannes F M zv M Kroot-KÜjn Theodorus H J zv C J Dirksen-Balvers Hui- berdiua dv P v Beek-v Strien Johannes PAM zvABCM de Ruijter-Horvers Hendrikus zv L A Oomen-Netten. Adri- ana C G dv J J v Rooij-Verschu ren Johannes A M ^v J G v d Hoek-Timmermans Wilhelmus L J zv L A v Luxemhurg-Pul- lens Johanna W M dv A van Gool-v d Linden Martinus H zv N J Netten-v Gooi Johan nes A J zv W J Smulders-de Wit Wilhelmus P J zv L C v Gorkom-v Korven Antonius B P zv J C van der Maae-Kuijpers Wilhelmina G J G dv W de Vries-v Beers —.Maria H P dv W G Dielen-v d Schoor. Huwelijksaangiften P L M Paijmans 25 jaar te Tilburg en W J E Meijer 28 jaar alhier. A v Beek 26 jaar en P G Ver- duijn 27 jaar beiden alhier. Huwelijken Geen. Overlijden B L A Geerards echtg van J v d Schoot 50 jaar. Gerardus Damen 76 jaar. Ingekomen personen: J W Blom van Goirle ALM van Guns van Brunssum Chr HEM Nijkamp van Weert AM Braber van Ooltgensplaat A J Bergman van Boxtel. Vertrokken personen H A P Dannenberg naar 's-Gravenhage. H J v d Heuvel naar Oss. A C v d Linden* naar Sprang-Ca- pelle M J Snoeren naar Dru- nen J v Boxtel naar Egmond aan Zee J v Rijzewijk naar Tilburg PW Broeks naar Udenhout J M Dingemans naar Egmond aan Zee. Feestdag Gilde St. Hubertus. Het jongste gilde, St. Hubertus, opgericht in 1842, vierde Dinsdag de jaarlijkse statiedag. De dag werd btegonnen met een plechtige H. Mis, waarin het zielboek der overledenen werd voorgelezen. Onder tromgeroffel werd geza menlijk kerkwaarts getrokken, waarna allen zich weer verzamel den in het verenigingslokaal van Concordia, waar allen op enkele glaasjtes werden getracteerd en zich enige tijd bezighielden met enkele vermakelijkheden onder ling. In de namiddag waren ook de dames der leden van de partij en werd onder vrolijke muziek overgtegaan tot dansen, waarbij de oude dansen wederom hoogtij vierden. Om 6 uur werd een mu zikale rondwandeling door het dorp gemaakt, waarna gezamen lijk werd aangezeten aan de heer lijke koffietafel en onder de groot ste geztelligheid werd de avond verder gesleten, waarbij zelfs jon ge biggen en bomen verhandeld werden. Gilde St. Crispijn. Woensdagavond hield het Gil de St. Crispijn zijn jaarvergade ring in de verenigingszaal van Concordia. De hoofdman de heer M. Brands opende deze vergadte- ring en sprak de wens uit dat er voortaan een boete zou worden geheven, wanneer de leden niet op tijd aanwezig zijn bij het af halen van de Hoofdman en Ko ning op de feestdag. Verder werd medegedeeld dat volgend jaar om een nieuwe Konirtg moet worden geschoten daar dezte dan, na zes jaar, volgens traditie moet worden vervangen, waarop werd vastqe- steld deze dag te bepalen op Za terdag met Kermis, waarbij zoals gebruikelijk de andere Gilden zul len worden uitgenodigd. De heren L. v. d. Sanden en C. van Loon Lzn., die als Dekens fungeren, werden bij acclamatie herkozen, terwijl een 6-tal nieuwe leden tot de vereniging werden toegelaten. Een keurig verzorgd jaarverslag werd uitgebracht, waaruit bleek dat met een batig saldo kon worden gesloten. Voorgesteld werd om volgend jaar detel te nemen aan een Gilde- feest, waaraan door belanghebben den aan de wedstrijden zal wor den meegewerkt. Door het bestuur zal in over leg met bevoegde personen een nieuw reglement worden samen gesteld, daar het oude destijds door brand gedeelttelijk werd ver nietigd. Een flinke tractatie werd gaarne door alle leden aanvaard, waarna de vergadering werd ge sloten. K. A. B. Door de Kath. Arb. Beweging werd besloten deze winter weer te benutten door het gteven van ont wikkelingsavonden, waarvan de eerste zal worden gehouden a.s. Donderdagavond in de zaal bij mej. de Wed. Wijtvliet. Als spre ker zal optreden de heer Vriens van de K.A.B. Boekententoonstelling. Om op het gebied van goede lectuur een gunstigte uitwerking te verkrijgen, werd reeds vorig jaar een boekententoonstelling gehou den, die bijzonder geslaagd is. Dit jaar zal wederom een boe kententoonstelling worden gehou den in de scholen der Eerw. Fra ters op Zaterdag en Zondag 4 en 5 Novembter. Het eerste doel van deze ten toonstelling is iets te laten zien van wat er zoal op 't gebied van goede lectuur bestaat en van ad vies te dienen bij eventuele aan koop van boeken of kerkboeken enz. PASTOOR KEMPS OVERLEDEN. Dinsdag 17 October j.l. 's avonds om kwart voor vijf, overleed in het St. Joseph- ziekenhuis te Veghel in de ouderdom van 59 jaar de Zeereerw. Heer Willem F. J. M. Kemps, in leven pastoor van de parochie van O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen te v.m. Besoijen. Pastoor Kemps werd gebo ren in Dinther op 4 October 1891. Hij werd priester gewijd op 16 Juni 1916 en was daar na bijna 20 jaar werkzaam als professor aan het Klein Semi narie te St. Michiels-Gestel. Op 20 Maart 1936 werd hij benoemd tot pastoor van dc parochie O.L. Vr. Onbevlekt Ontvangen alhier, welk pas toraat hij tot voor kort heeft waargenomen. Dat zijn bij zondere belangstelling uitging naar de opvoeding van de jeugd, is, gezien zijn omgang met studenten gedurende zijn leraarschap, wel begrijpelijk. Vijf maanden geleden moest pastoor Kemps zijn ambt we gens ziekte neerleggen, waar van hij niet meer is mogen herstellen. In pastoor Kemps verliest Besoijen een goed herder en een sympathiek priester en zijn parochianen hebben hun waardering voor hem, wan neer de gelegenheid zich voor deed, dan ook ondubbelzinnig getoond. Het eeuwfeest van zijn parochie heeft hij echter niet kunnen beleven. Dc solemnele uitvaart en begrafenis zullen morgen ge houden worden in de paro chiekerk van O.L. Vr. Onbe vlekt Ontvangen. De plech tigheden zullen worden ver richt door de Hoogeerw. Heer A. J. v. d. Brekel, Deken van het dekenaat Waalwijk, met assistentie. Vóór de H. Mis zullen de Lauden worden ge zongen door de Schola Can torum van het Missiehuis te Kaatsheuvel, terwijl het kerk koor een twee-stemmige Re quiem-mis zal uitvoeren. keren 29 i. te Waalwijk E. A. M. A. Steger 47 j. te Oir- schot en M. C. A. J. Witlox 37 j. te Waalwijk. Gehuwd: A. A. van de Wa ter 29 j. en C. A. v. d. Lee 28 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: W. v. d. Kolk van Sprang-Capelle C. Ha- verhals van Sprang-Capelle J. A. 't Hooft van Sprang- Capelle C. H. M. v. d. Vel den van Tilburg B. H. de Groot en echtg. van Weesper- karspel F. J. Desaunois van Spanbroek M. Hommel en gezin van Sprang-Capelle I'. Diefenbach van Echteld. Grotestraat 282 WAALWIJK Vertrokken: M. A. J. T. Verwiel naar Den Haag E. H. Janssen naar Arnhem H. A. M. F. en A. M. F. Lam- booy naar Eijsden T. Goe- mans naar Wassenaar M. J. H. v. Geenen naar Amster dam H. Tissen naar Ede J. G. v. Nieuwenhuijzen naar Leiden A. P. G. Jansen naar Tilburg P. M. v. Ha ren naar Amsterdam C. v. Kelvoirt naar Amsterdam. MUSIS SACRUM „Tromba", de film die van Vrijdag tot Zon dag draait, is de geschiedenis van een domptteur, die door zijn intri ges veel leed heeft veroorzaakt in een circus. Zijn trouweloosheid drijft hem steeds verder, maar als hij een van de actrices wil hypno tiseren mislukt hem dat, waarna hij ook de macht kwijtraakt over zijn tijgers. Toegang 18 jaar. Maandag en Woensdag optera op het witte doek, n.l. „Rigoletto" van Giusseppe Verdi. Hij wordt uitgevoerd door de beste Italiaan se solisten. Daar het blijkbaar de bedoeling van deze film is op de eerste plaats verfilmde opera te zijn, zal er meer te genieten zijn voor operaliefhebbers dan voor filmminnaars. LUXOR- THEATER„De Bengaalse Lanciers" is een ver haal over een Engels regiment te midden van vijandige stammen in Brits-Indlë. De hoofdpersonen zijn een drietal officieren die hachelijke avonturen beleven, maar tenslotte het regiment een grote overwinning bezorgen, al kost dit een van hen bet leven. Deze film draait van Vrijdag tot Zondag. Maandag en Woensdag kan men zich vermeien in het luchtige genre van „De Geveltoerist", een komisch geval met veel dwaas heid. Beide films 14 jaar. EEN PLUIM VOOR MARIA uit de Victoriestraat en dat andere communicantje, die van hun heerlijk feest gebruik maakten om voor Salatiga een inzameling te houden. Bravo, wat zal de Pastoor in Salatiga met jullie bijdrage blij zijn. Jullie hebt een goed voor beeld gegeven voor heel wat grote mensen, die nog maar steeds niets voor de missie van Salatiga hebben geofferd. Maar enfin, Zondag is het missie-Zondag en dan zullen toch wel veel mensen aan Salatiga denken. Trouwens, de volgende week is de laatste week van de inzameling. Wie daarna nog geld wil storten, kan het niet meer, dus: Zorg dat Uw bijdrage op tijd komt. S. v. A. VERANTWOORDING. Vorig bedrag 641.25 Maria uit de Victorie straat ging op haar lste H. Communiedag met het stromandje rond, opdat haar grote broer behouden uit Indië zal terugkomen. Voor de missie in Java kerk te Salatiga 5.55 Jevo 2.50 Van een Eerste H. Communie 3. ZONDAGSDIENST 22 October 1950. Dr. Lenglet. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 22 October '50. 10 uur: Ds. W. L. Jens. 6.30 uur: Ds. W. L. Jens, Catechismus. NIEUW RAADSLID. De heer A. P. de Raat heeft wegens vertrek uit de ge meente ontslag genomen als lid van de gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid. In zijn plaats is benoemd ver klaard de heer F. Kemperman. DE BEDRIJFSTELLING.. De tweede phase van de al gemene bedrijfstelling, die in ons land wordt gehouden, is begonnen. In de eerste helft van October werden aan on geveer 500.000 adressen for mulieren door tellers uitge reikt. Thans wordt een aan vang gemaakt met de inzame ling der uitgereikte vragen lijsten, die gedurende de 2e helft van October zal plaats- vind"" uitreiking is over het algemeen zeer bevredi gend verlopen. De formulieren waren zoveel mogelijk van te voren geadresseerd. De mees te gemeenten konden vóór de uitreiking het adresmateriaal nog in belangrijke mate aan vullen. Bovendien hadden de tellers, die de formulieren uitreiken, opdracht, naar be drijven te zqeken, waarvoor zij geen geadresseerde formu lieren hadden ontvangen. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte adres sen konden zo nog met vele duizenden worden aangevuld. Indien de bedrijven er voor zorg dragen dat de volledig beantwoorde formulieren, dit wil zeggen de vragenlijst met de bijbehorende omslag, ge reed ligeen als de teller deze komt ophalen, zal ook de in zameling binnen de gestelde termijn kunnen plaatsvinden. SPORTWEEK 1951. Woensdagavond kwam de Veteranen Gymnastiek Ver. „Ons Huis" in vergadering bijeen. De opkomst was zeer goed. Het voornaamste punt van de agenda was: Vaststel ling datum van de te houden Sportweek in 1951, welke dit jaar door bijzondere omstan digheden moest worden afge last. Met algemene stemmen werd besloten de Sportweek 1951 te houden van 2 tot en met 10 Juni. De toezegging van de di verse sportverenigingen uit onze plaats is minstens gelijk aan die van dit jaar. Verder werd besloten in 't kader van de Sportweek een paar bal-avonden te organi seren en wel de eerste op Maandag 23 October a.s. in zaal „Thalia". BLINDENTONEEL. Zaterdag 28 October komen de blinden van het Blinden instituut te Grave een uitvoe ring geven in de Gildenbond. Ze spelen dan een Frans ver- zetsstuk. Herberg „De Vier Winden". De muzikale omlijs ting wordt verzorgd door „The Melody Band" o.l.v. P. v. d. Hoven. De baten van deze uitvoe ring komen ten goede aan het Blinden-Instituut. Gaat mon er heen, dan heeft men dus niet alleen een interessante avond, maar men steunt bo vendien een zeer goed doel. AANRIJDING. Donderdagmorgen om on geveer 8 uur kwam 'n vracht wagen door de Hugo de Grootstraat uit de richting Haven gereden en wilde de Kerkstraat indraaien. Daar er *-en B.B.A.-bus uit de richting Besoijen kwam, wilde de vrachtwagen stoppen, doch hij slipte. Tengevolge hiervan moest de chauffeur van de bus naar rechts uitwijken, maar ook hij slipte en kwam met de voorkant van zijn wagen tegen een auto van de Fa. A. v. H. terecht, die daar in de Grotestraat stond ge parkeerd. Het gevolg voor de bus was een beschadigde voorkant en een kapotte mo tor. De politie heeft de zaak in onderzoek. KILINOA-HAWAIÏANS. Dinsdagavond om 8 uur traden in Musis Sacrum, voor de tweede maal sinds hun be staan, hier ter plaatse op, de Kilinoa-Hawaiïans uit Eind hoven met hun muzikale show „Die zijn raak". De zaal was redelijk bezet. De Kilinoa-Hawaiïans wa ren echter niet alleen, want er was nog een accordeon virtuoos, twee zingende Zwer vers, concurrenten van Schol- te en van 't Zelfde, een jode- laar, de Walco's met solo-kla rinettist enz. Niet alleen waren deze Zuidzee-musici de clou van de avond, maar ook de Walco's met hun 16-jarige Solo-kla rinettist, die eveneens groot succes hadden. Een goede conferencier hield de zaal tussen de num mers bezig met grappen. De liefhebbers hadden het ongetwijfeld naar hun zin en daar was het immers om be gonnen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Joanna V. A., dv. J. G. A. Smit-Pulles te Loon op Zand Ludovicus C. M., zv. P. J. Maaijwee-v. d. Avoird Jan, zv. J. Knulst-Rehm Eduardus A, zv. M. A. Wage- makers-Florian Cornelia S. M., dv. C. P. Heemskerk-van Heijst Anna, dv. A. J. Roo- mer-Borodawka Johannes H., zv. A. Brands-de Gouw Henricus J. A. M., zv. J. J. M. van Heeswijk-Schomaker Theodora M., dv. W. Lamers- v. d. Sanden. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: C. A. Soe- ters 31 j. te Sprang-Capelle en H. J. Blom 34 j. te Waal wijk J. T. Schilders 30 j. en J. J. Verhelst 26 j., beiden te Waalwijk A. J. M. Jan sen 31 j. te Den Haag en E. J. C. M. de Mol 31 j* te Waal wijk W. Haverhals 34 j. te Loon op Zand en E. C. Bak- De Gemeente Waalwijk be staat uit de hoofdkern Waal wijk met ter weerszijden aan sluitend de dorpskernen Baardwijk en Besoijen. Uit gangspunt voor het uitbrei dingsplan was de gedachte, dat Waalwijk in verband met zijn centrumfunctie zal moe ten streven naar de concen tratie van de bebouwing. Alle bebouwing is dus (behoudens kleine uitzonderingen) gecon centreerd om de kern Waal wijk. Het bovengenoemde uit gangspunt heeft aanleiding gegeven tot een ver doorge voerde symmetrische opzet. De Stationsstr. is de hartader van het uitbreidingsplan en wordt ter weerszijden bege leid door de Mr. v. Coothstr. ten Westen en de Wilhelmi- nastraat ten Oosten van de Stationsstraat, die de aanslui ting vormen van de city. Aan weerszijden van de city zijn vrijwel gelijkwaardige woon wijken ontworpen; bovendien moest de bestaande St. Anto- niusparochie een bescheiden afronding verkrijgen. Waalwijk lijdt tot dusver sterk aan het euvel, dat alle leven te uitsluitend geconcen treerd blijft langs de Grote straat. Het heeft daarbij prin- cipiëel nog geheel de struc tuur van de Langstraatge meenten. Eén van de voor naamste opgaven van het uit breidingsplan was om Waal wijk een grotere diepte te verschaffen. Dit is jgeschied door het projecteren van een nieuwe West-Oostverbinding op ongeveer 400 M. ten Zuiden van de Grotestraat. Deze ver binding zal het tot dusver be staande grote gemis aan West- Oostverbinding opheffen. In het plan is opgenomen een tracé voor een provinciale omleggingsweg in de verbin ding Den Bosch-Geertruiden- berg. Met deze verkeersweg is Waalwijk op zeven punten verbonden, n.l. twee cityrand wegen, de Putstraat - Groen- steeg als verbinding met Doe veren en de Kerkstraat als verbinding met een nieuw aan te leggen industrie-terrein aan de Haven. Voorts zal de Besoijensestraat met het oog op 't doorgaand verkeer naar Tilburg doorgetrokken wor den tot aan de Provinciale weg, terwijl het Westen van Besoijen en bij Baardwijk aansluitingspunten ontstaan waar de nieuwe weg weer op het huidige tracé aansluit. Mede door het tracé van de Provinciale omleggingsweg kon in het centrum van Waal wijk een duidelijke structuur ontstaan. Van Noord naar Zuid vindt men eerst het bestuurs centrum met de kerk van de R.K. hoofdparochie. Op dit gemeentecentrum sluiten de Grotestraat en de Stations straat als winkelstraten aan. Vervolgens krijgt men langs de nieuwe West-Ooststraat 't kantoorcentrum, waarbij di rect Zuidelijk hiervan de ou de bestaande bedrijven aan sluiten, terwijl ten Zuiden van de spoorweg de nieuwe industrie-terreinen zijn gepro jecteerd. Teneinde Waalwijk als cen trum van de Langstraat ook een aantrekkelijke woonplaats te maken, heeft de groenver- deling bijzondere aandacht ge had. Er is naar gestreefd om voldoende groen in te voegen tussen de city en de Weste lijke en Oostelijke woonwijk. De nieuwe Oost-Westweg heeft ook als verbinding tussen deze groengebieden een nood zakelijke functie. In de nabij heid van deze nieuwe groen- partijen zijn een aantal open bare en bijzondere gebouwen ontworpen. Tegenover 't Wan delpark is geprojecteerd een gebouw voor de R.K. Hogere Burgerschool, annex Middel- bate Meisjesschool; meer Wes telijk is gedacht een zieken huis en een gebouw voor een Chr. Hogere Burgerschool, terwijl aan de Oostelijke brink een Nijverheidsschool, een Christelijke lagere- en be waarschool en een jeugdhuis zijn ontworpen. Langs het Broederhuis, tussen de Sta tionsstraat en de Mr. v. Cooth- straat, is een wijkje ontwor pen waarin de plaats voor de schouwburg is gedacht. Deze gebouwen zullen mede er toe bijdragen dat de kern van Waalwijk van de Grotestraat naar de nieuwe Oost-West ader wordt verplaatst. Na overleg met de kerkelijke au toriteiten blijkt het gewenst in het uitbreidingsplan ruimte voor een nieuwe R.K. Kerk te reserveren. Deze kerk is ge projecteerd in de arbeiders wijk ten Oosten van de Put straat. Zij zal hier één van de hoek-elementen van het plan uitmaken. De Oostelijke wijk is hoofd zakelijk als arbeiderswijk ont worpen. In de Westelijke wijk is in aansluiting bij het ge projecteerde wandelpark een villa-wijk je ontworpen, ter wijl hier verder een aantal middenstandswoningen zijn geprojecteerd. In aansluiting bij de Waalwijkse traditie zijn overal over het algemeen de bouwblokken wat dieper dan normaal ontworpen, waardoor voldoende diepe achtertuinen ontstaan. Omvang van het plan. Verwacht mag worden, dat Waalwijk als centrum van een betrekkelijk groot gebied een deel van het bevolkingsover schot van de wijde omgeving zal opnemen. Een bevolkings prognose van Waalwijk zal dus afhankelijk zijn van een regionaal demografisch onder zoek. Waar de gegevens voor zulk een onderzoek ons niet ten dienste staan, moeten wij ons tot een aantal voorlopige opmerkingen bepalen. De in de hierna volgende bijlagen opgenomen cijfers wijzen uit, dat Waalwijk van 1924 tot 1 Januari 1950 gegroeid is van 9169 tot 13823 inwoners. De gemiddelde woningbezetting in 1930 bedroeg 4,74, in 1940 4,66 en in 1950 4,91. Dit laat ste cijfer wijst op een groot aantal samenwoningen. Wij heben verondersteld dat de woningbezetting op de duur zal teruglopen tot 4,4. Het huidige aantal wonin gen bedraagt 2818. Hieronder zijn 36 noodwoningen. Op de duur zullen tenminste een 110 woningen in verband met sa neringsplannen, de totstand koming van het uitbreidings plan en de city-vorming ge sloopt moeten worden. (Deze sloping heeft in hoofdzaak be trekking op woningen, gele gen aan stegen ten Noorden van de Grotestraat). In totaal zullen dus nog 146 woningen (evengenoemde 110 woningen en 36 noodwonin- Totaal 1 654.30 gen) vervangen moeten wor den. 't Uitbreidingsplan biedt blijkens de bijlagen ruimte voor de bouw van 1937 nieu- wonineen. De totale woning voorraad zal dus mettertijd bedragen 2665 (n.l. 2453 -F 176 -F 36; zie hieronder) wo ningen 146 1937 4456 woningen. Bij een gemiddel de gezinssterkte van 4,4 biedt 't uitbreidingsplan dus ruim te voor de huisvesting van 19600 inwoners. Ten opzichte van het bevolkingscijfer ten tijde van het gereed maken van het ontwerp-uitbreidings- plan betekent dit een bevol kingstoename van ca. 6500 of wel 50%. In aanmerking nemende dat reeds momenteel een groot aantal arbeiders dagelijks van elders worden aangevoerd, welke arbeiders zich groten deels in Waalwijk zullen ko men vestigen zodra de wo ningvoorraad daar een ver ruiming heeft ondergaan, lijkt deze bevolkingstoename niet onwaarschijnlijk. Het Architectenbureau Verhagen, Kuiper, Gou wetor en de Kanitz. Gegevens betreffende dc Gemeente Waalwijk. Ie. Het aantal inwoners op heden bedraagt ruim 140U0, naar schatting gesplitst als volgt Waalwijk 8/UO, v.m. baardwijk 2900 en v.m. Besoijen 2400. 2e. Het aantal woningen op 31 December 1930 bedroteg 2059. 3e. Het aantal woningen op 31 December 1940 bedroeg 2453. 4e. Het aantal woningen, dat tussen 1940 en de datum van op zet van dit plan is bijgebouwd, bedraagt 1/6 plus 36 noodw. is 212. Totaal 2663. Intussen is het aantal bijgebouwde woningen in het raam van het uitbreidingsplan gestegen tot 365 (283 door ue ge meente, 46 door particulieren en 36 noodwoningen door de gemeen te) zodat de woningvoorraad thans is te stellen op: 2453 365 2818. 5e. Het aantal woningen, dat onbewoonbaar verklaard is of binnen korte tijd onbewoonbaar verklaard zal worden, bedraagt 25. Bevolking der gemeente Waalwijk peraantal woning woningen: bezetting: 1 Jan. 1924 9.169 1925 9.288 1926 9.437 1927 9.521 1928 9.568 1929 9.652 1930 9.731 2059 4,74 1931 9.919 2087 4,75 1932 10.126 2138 4,74 1933 10.274 2196 4,68 1935 10.697 2318 4,61 1936 10.806 2334 4,63 1934 10.538 2247 4,69 1937 10.913 2362 4,63 1938 11.078 2396 4,61 1939 11.242 2433 4,59 1940 11.429 2453 4,66 1941 11.630 1942 11,754 1943 11.943 1944 12.279 1945 12.573 L 1946 12.695 1948 13.178 1949 13.600 1950 13.823 2818 4,91 De verdeling van de woningen over de verschillende bebouwings- klassen is als volgt Herenhuizen in open bouw 30 Middenstandswoningen MA 163) idem MB 200) Kleine middenstandswoningen 140 7 Arbeidterswoningen AA 527) 6 7H% idem AB 772) Woningen bij winkels of kantoorpanden KWA 69) idem KWB 20) Winkelwoningen W 16) 7 f 1937 20 74 J4%

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 7