miWYR Waalwijkse en Langstraatse Courant Opleiding tot kunstzin Problemen rond Econo mische samenwerking Gemeenteraad Waalwijk Hoe dit te verbeteren? Zoals wij hierboven reeds opmerkten hebben op de eer ste plaats de Scholen en ertor- hie taak. Niet alleen de Mid delbare, maar ook, misschien èri wel vooral, de lagefe scho len. Het wordt. Wel tijd dat we van „Jarig Jetje iou trac- tefen" gaan afstappen en eeris Wat beters gaan iingen. Als wij ons goed herinne ren, was in onze lagere school het summum van ónze teken kunst als we twee potjes, die nog wel tegen elkaar stonden, precies na konden tekenen, waarbij dan het voornaamste ALS UW SPIJS- AAMBEI ENZALF MüNHARDThelpMM „OEFENING EN VERMAAK'' IN ROELOFSARENDSVEEN. MAANDAG 23 OCT. 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN OPGERICHT 1873. Bureaux: GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 93e JAARGANG No. 86 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Er zijn heel veel mensen, helaas, die zich niet de min ste moeite gunnen om b.v. naar radio-concerten te luis teren. „Ik hou niet van klas sieke muziek" is meestal een dooddoener in zo'n kwestie, of „ik snap toch niks van Bach of Tsjaikowski". Maar als je dan deze mensen eens, zon der dat zij het zelf weten „Capriccio Italienne" laat ho ren, vinden zij het mooi. Na tuurlijk, men kan niet ver langen dat iemand onmiddel lijk enthousiast wordt als hij een solo-sonate van Bach hoort. Het is duidelijk dat men heel wat muziek gehoord en bestudeerd moet hebben om vele stukken van Bach te kunnen waarderen. De naam Bach is voor velen 'een ver schrikking. Nu kun je wel gaan vertellen dat Bach het grootste muzikale genie was, maar dat helpt je niet. Van jongs af aan moet de mens opgeleid worden om la ter van muziek te kunnen houden en zichzelf daarmee een onpeilbare levensvreugde te kunnen verschaffen. Ieder mens, hoe jong, hoe oud, vindt bepaalde stukken muziek mooi. Natuurlijk be doelen wij hiermede niet de swing of de schlager. De een wordt ontroerd bij een wals van Strauss en een aria van Gigli, een ander bij het horen van een symfonie van Beet hoven. x Laatst zag ik een scholier opveren toen hij de eerste to nen van Beethovens 4e piano concert hoorde; hij dacht dat het de Rhapsody in blue was. Toen hij hoorde dat het Beet hoven was, keek hij zwaar op zijn neus. Maar in ieder geval was Beethoven wel in zijn achting gestegen. Hier ligt een enorme taak voor de school en veel ver enigingen. In Waalwijk be staat reeds het loffelijk stre ven zoveel mogelijk scholie ren naar muziek-uitvoeringen te doen gaan. Dit is echter nog verre van voldoende. De jeugd moet op geleid worden en niet ineens in de concertzaal worden ge zet. Wij kunnen ons levendig voorstellen hoe een jongen van een jaar of zestien zich verschrikkelijk kan zitten te vervelen als hij een piano recital van twee uur moet be luisteren. Maar dat zal hij niet doen bij een half uurtje ge zellige muziekles, met behulp van gramofoonplaten op school. Zo'n opleiding is dringend noodzakelijk. Een liefde voor de muziek geeft niet alleen enorm veel vreugde op latere leeftijd, maar is ook 'n krach tige stimulans voor de alge mene ontwikkeling en de ont wikkeling van het taalgevoel. Nu hebben wij de muziek als voorbeeld genomen. Inderdaad moeten ontzaglijk veel men sen leren luisteren. Maar ve len ook moeten leren zien. Wij hebben eens iemand ge vraagd hoe hij de kruisweg vond in de St. Jan in Waal wijk. Hij moest verklaren er nog nooit langs gelopen te zijn!!! Over dezelfde kruisweg vroegen wij eens een kennis welke staties hij het mooiste vond, de terra-cotta of de ge kleurde. Deze kennis wist niet dat de terra-cotta plekken ook kruis- weg-staies waren. Hij had ze wel gezien, maar er verder geen aandacht aan geschon ken. Men loopt schoonheid vaak zonder meer voorbij. Hoeveel inwoners van Geertruiden- berg zouden op een prachtige herfstmorgen hun markt eens goed bekeken hebben? Het zullen er niet veel zijn. Op de recente (niet zo bar goede) tentoonstelling in het raadhuis in Waalwijk spraken wij iemand, een hoofdonder wijzer nog wel, die niet wist dat Picasso nog iets anders had geschilderd dan abstracte schilderijen enz. En met de literatuur is het evenzo droevig gesteld. onderdeel „de schaduw" was. Naar onze mening moet er een nieuwe methode worden gezocht. Op vele middelbare scholen worden regelmatig kunstenaars van naam uitge nodigd een voordracht te hou den, maar het is o.i. van be lang reeds in de hogere klas sen van de lagere school te beginnen. Een groot arbeidsveld ligt er ook voor de jeugdbeweging en de jeugd-staindsorganisa- ties. Wij schreven in ons vorig nummer over de vergaderin gen. Hier ligt een prachtige gelegenheid om prima verga dering te kunnen houden door de leden op te voeden in de liefde voor de kunst. Maar niet alleen de jeugdvereni gingen ook de grote standsor ganisaties kunnen veel bijdra gen tot verhoging van de kunstzin bij haar leden. Dit lijkt ons enorm belang rijk. De Waalwijkse Kunstkring verricht in deze baanbrekend werk en dat zij groot succes heeft, is gebleken uit het op treden van Hans Henkemans. Als men de belangstelling voor deze uitvoering vergel- lijkt met het optreden van Stefan Askenase b.v., nu ruim drie jaar geleden, dan is er toch wel winst geboekt. Maar de Kunstkring bereikt vooral bij haar muziek-avon- den nog veel te weinig pu bliek, hetgeen de waarheid van ons artikel bewijst. De opleiding tot kunstzin is bitter noodzakelijk en wat wij hier schreven geldt voor het geheel en gelukkig ziet men ook in andere plaatsen, o.a. Katsheuvel strevingen in de goede richting. De economische samenwerking tussen de landen van West-Eu ropa is niet iets wat zoinaar van een leien dakje is gegaan of gaat. Integendeel, ze werpt heel wat problemen op en brengt heel wat standpunten tegenover elkaar, die de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking moet zien op te lossen. Men moet zich ondertussen niet verbeelden dat het met het voortschrijden der or ganisatie steeds gemakkelijker gaat, want telkens kunnen er ge beurtenissen voorvallen die een nieuwe kink in de kabel vormen. We hoeven uit het recente verle den maar te herinneren aan de oorlog in Korea. Er is een verschil tussen hoe de regeringen en hoe de publieke opinie tegenover de economische 'samenwerking staan. Gaan we na waarin dat verschil bestaat, dan blijkt dat de publieke opinie ver der gevorderd is op de weg naar het ideaal dan de diverse rege ringen. Misschien zal iemand zich daarover verwonderen, maar een regering heeft altijd met veel meer factoren rekening te houden en kan dus niet zo radicaal spreken en handelen als het volk. Het is overigens veel prettiger en voor deliger dat het publiek wat voor uit is, dan dat het met alle geweld achter de gebeurtenissen moet worden aangesleept. En een feit is ook dat parlementsleden in Straatsburg, bevrijd van hun on middellijke verantwoording tegen over hun regering, heel wat vrij moediger tegenover de vraag stukken staan dan in de eigen volksvertegenwoordiging, terwijl ze bovendien hun ministers ver vooruit zijn. TARIEVENKWESTIE. Een van de voornaamste moei lijkheden waarmee de O.E.E.S. heeft te kampen, is de kwestie der tarieven. De Nederlanders zijn in principe een vólk van vrij handelaren en dat onze economie na de oorlog geleid werd was noodzaak nu streeft men weer zoveel mogelijk naar vrijmaking van dz handel. Onze invoertarie ven zijn laag, maar als belang rijke restrictie hebben wij kwan titatieve beperkingen aan de in voer in ons land gesteld. Nu is de O.E.E.S. natuurlijk erg inge nomen met onze lage tarieven, doch zij wil van ons ook voor de rest liberalisatie. Daartoe is onze regering in principe graag bereid. Echter, uitgaande van de opvat- ting „voor wat hoort wat", stelt zij als voorwaarde van het laten vallen onzer kwantitatieve res tricties een aanzienlijke tariefs verlaging der andere landen. Dit standpunt verdedigt Nederland op de bijeenkomsten der O.E.E.S. hardnekkig, omdat het er van overtuigd is dat anders de nage streefde integratie niet verwezen lijkt kan worden. is als in 1949. Ook de Ameri kaanse hulp in de vorm van het Marshall-plan, die in 1952 af- loopt, komt in een nieuw licht te staan. Het accent wordt verscho ven naar militaire hulp en in dit opzicht wordt dan nog de vraag gesteld wie het meeste nodiq heeft. Desalniettemin is er toch wel het een en ander bereikt. Vooral gezien het feit dat in de O.E.E.S. alle besluiten genomen worden met eenparigheid van stemmen, zodat dus één land een voorstel, waar alle overige landen voor zijn, kan doen kelderen, moet men zeggen dat we vooruit zijn gekomen. Men heeft er van afge zien om de integratie ineens tot stand te brengen, omdat dit toch niet zou gaan. Daarom heeft men de zaak bij stukjes en beetjes aangepakt en de vorderingen die gemaakt worden met het plan- Schuman voor de eenmaking van de kolen- en staalindustrie, be wijst dat deze partiële integratie goede kans van slagen maakt. Daarna zullen weer andere tak ken van industrie volgen en zo komen we er wel. Het blijft jam mer dat men Engeland niet mee heeft kunnen krijgen met 't plan- Schuman. Men kan het daarover verwijten maken, doch dient dan tevens te bedenken .lat het poli tiek en economisch nauw met de rest van zijn imperium is verbon den. D politieke samenhang is al in twee oorlogen bewezen, door dat de verschillende dominions zich telkens bij Engeland in een gezamenlijke strijd aansloten. Eco nomisch hebben ze natuurlijk be paalde voorrechten op de Britse markt en als Engeland zich nu aansluit bij het plan-Schuman, komen er op die markt ongewens te concurrenten. Dit zou uiter aard Engeland in een moeilijke positie brengen. Ja, en zolang het nog grotere voordelen ziet in zijn imperium Europa is op de goede weg, al kan de gang door allerlei om standigheden bemoeilijkt en ver traagd worden. Is er echter de vaste wil tot samenwerken en wordt ons de pas niet ontijdig af gesneden, dan komen we op de duur waar we zijn moeten. ONGUNSTIGE INVLOEDEN. De Europese samenwerking is de laatste maanden zwaar beïn vloed door de gebeurtenissen op Korea. Dadelijk na het begin van de oorlog daar ls de defensie in het centrum der belangstelling komen staan, waardoor aanzien lijk meer offers van ons worden gevraagd. Dit heeft vanzelfspre kend invloed op orts industriali satieprogramma, ,nièt alleen om dat er arbeiders aan de gewone industrie worden onttrokken voor werk in de oorlogsindustrie (wat door West-Duitsland met zijn vele werklozen een uitkomst is) maar ook omdat we door de gro te bedragen die we aan de defen sie moeten besteden, minder te investeren hebben. Dit heeft tot gevolg dat de ont wikkeling in 1950 niet zo gunstig Openbare vergadering op Don derdag 26 October 1950, te 19J^ uur, ten gtemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notu len der beide vorige vergaderin gen. 2. Ingekomen stukken, o.m.: a. Van de Gedep. Staten 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Mei 1950 tot aankoop van 4 arbeiderswoningen aan de Put straat, van de N.V. André van Hilst. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Mei 1950 tot verkoop bouw- te ;tl.i aan de Burgemeester Moo- nenlaan aan J. H. M. Mombers. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Augustus J950 tor aankoop industrieterrein aan de Zorcerdijk- weg van de Nederlandse Stalen Veerenindustrie Van Gent Co. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Augustus 1950 tot aankoop van grond ten Westen van de Zomerdijkweg van het Burgerlijk Armbestuur van Besoijen. b. Van A. P. de Raat alhier. Ontslag als lid van de raad. c. Van de voorzitter van het hoofdstembureau 1. Afschriftbesluit tot benoemd- verklaring F. Kempérman tot lid van de raad. 2. Mededeling dat de heer F. Kemperman zijn benoeming tot lid van de raad heeft aangenomen. d. Van J. C. van der Lee al hier Verzoek teruggaaf van ver gunningsrecht. 3. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid F. Kemperman. 4. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden overeenkom stig artikel 72 der lager onder wijswet aan het bestuur der R.K. Meisjesschool te Baardwijk voor aanschaffing van benodigdheden voor het ondferwijs in lichamelijke oefening. (Voorstel 1008). 5. Voorstel tot vaststelling ener nieuwe verordening op de heffing van straatbelasting, intrekking der op 31 Augustus 1950 vastgestelde gelijknamige verordening en wijzi ging van de nieuwe verordening. (Zie prae-advies 352). 6. Voorstel tot het aangaan ener rekening - courant - overeenkomst met de Nederlandsche Handel Maatschappij N.V. 7. Aanbieding gemtente- en be- drijfsrekeningen over 1949. 8. Wijziging der begroting 1950. 9. Voorstel tot vaststelling Van straatnamen prae-advies nr. 351 10. Aanbieding ontwerp-uit- breidingsplan. 11. Voorstel tot wijziging der tarievenverordening. 12. Voorstel inzake toeken ning premie op de voet van de premieregeling woningverbetering en -splitsing. 13. Voorstel tot verkoop van bouwterrein. Prae-advies Nr. 352. Heffing straatbelasting. Behalve het voldoen aan een administratief verzoek van Oed. otateu, sieuen D. en w. voor in te voegen 1. de Haven en de /Somerdijk weg. Wij zijn van mening, dat hieraan zoveel uitgaven zijn ten koste gelegd en dat zij mede daar door zodanig comfort bieden, dat heffing van straatbelasting ge rechtvaardigd is. 2. de L»r. Mollerlaan (de Dr. Molierstraat vervalt), de Hertog Janstraat, de Mr. Luijbenstraat en de Pieter Vreedestraat. Prae-advies No. 351. Onderwerp i Straatnamen. Bij Uw besluit van 30 Juni '49 werd aan de meest Noordelijk ge legen zijstraat ten Oosten van de Putstraat de naam gegeven van Dr. Molierstraat, teneinde daar mede de nagedachtenis te eren van een man, wiens naam als de grote bevorderaar van het mid delbaar onderwijs in Noord-Bra bant onafscheidelijk is verbon den aan de geschiedenis, de eman cipatie en de opkomst van dit ge west. In de loop van het volgend jaar zal worden begonnen met de aanleg van de geprojecteerde laan welke de verbinding vormt tus sen de Burg. van der Klokkenlaan en de Kerkstraat via de Burg. Moonenlaan. Aangezien aan de Oostzijde van deze laan de nieu we R.K. hogere burgerschool zal worden gebouwd, komt het ons bij nader inzien beter voor de naam van Dr. Moller aan deze laan te verbinden, zodat wij U voorstellen deze laan te noemen ,,Dr. Mollerlaan De tegenwoordige Dr. Molier straat moet in verband met het vo renstaande worden herdoopt. Wij stellen U voor aan deze straat de naam te geven van Pietér Vree destraat (Pieter Vreede was om streeks 1795 een bekend Brabants afgevaardigde in de Nationale Vergadering, die hoewel Lei» denaar van geboorte algemeen wordt beschouwd als de grote strijder voor de ontvoogding van Staats-Brabant en als gangmaker van het Brabants verzet tegen de economische landspolitiek in die tijd). Verder behoort ook de nieuw aangelegde straat verbindende de (tegenwoordige) Dr. Molierstraat met de Mgr. Zwijsenstraat 2e straat N-Z ten Oosten van de Putstraat een naam te krijgen. Wij stellen U voor ook aan die straat de naam te geven van een bekend Brabants emancipator en dezé te noemen „Mr. Luijben* straat" (Mr. J. Luijben heeft oiü- streeks 1830 als Brabadt afgevaaH digde iri de Tweede Kamer onver-' moeid geijverd voof de gelijkge rechtigdheid van de provincie Noord-Brabant) Tenslotte behoort nog een naam te worden gegeven aan de korte straat, welke ongevëer tegenover de Wilhelminastraat is aangelegd vanaf de Grotfestraat naar dé Winterdijk en bedoeld is als aan zet van een later uit te voered erleringsorganai vai streak zijn, dai is C\<tB OVIT (Mijnhardt) een uitkomst. Carbovit: actieve absorbtiekool dragées volkomen on schadelijk. Doos 40 ct. en 1 Gld. doorbraak in de richting van de ontworpen provinciale weg in de buitenpolder. Gezien de ligging van deze straat in het centrum der oude gemeente, stellen wij U voor deze straat te noemen „Her tog Janstraat" (naar Hertog Jan II van Brabant, dié Waalwijk in 1303 stadsrechten verleende). Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Praeadvies nr. 353. Wijziging der „tarieven- verordening". De Commissie van Bijstand voor de gemeentelijke Licht- en Wa terbedrijven vestigt er onze aan dacht op. dat de artikelen 30 en 31 der „tarievenverordening" voor die bedrijven niet meer aan de tegenwoordige omstandigheden aanpassen en daarom herziening behoeven. Artikel 30 dier verordening gaat uit van het beginsel, dat niet al tijd een gas- en electriciteitsmeter gelijktijdig in een woning aanwe zig is. In de loop der jaren is hier in evenwel verandering gekomen en wel in deze zin, dat men thans practisch in iedere woning beide meters gelijktijdig aantreft. Aan de in dit artikel getroffen regeling inzake de inning der mtterhuren bestaat thans dan ook geen be hoefte meer. De inning dezer hu ren kan naar onze mening nu op een veel eenvoudiger wijze gere geld worden en wel tegelijk met die van de bedragen verschuldigd wegens afgeleverd gas, electrici- teit en water en waarop artikel 31 betrekking heeft. Artikel 30 zou dan gehëel kunnen komen te vervallen. Naast de wijziging voortvloeien de uit het bovenstaande behoeft artikel 31 echter ook nog enige wijziging. Volgens het 3e lid van dit ar tikel worden de kwitanties 2 maal I aangeboden en wordt, zo bij de tweede aanbieding nog geen beta ling volgt, een waarschuwing ge zonden. Voor dezé waarschuwing is 0.10 verschuldigd. Moet we gens wanbetaling tot afsluiting worden overgegaan, dan is voor het herstellen der aansluiting vol gens die bepaling 0.50 verschul digd. Deze bepalingen nu eisen ver betering. Op de eerstfc plaats vraagt het tweemaal aanbieden der kwitan ties zowel van de geldophalers als van de administratie veel tijd en onproductieve arbeid. Wij zou den gaarne bepaald willen zien, dat de kwitanties slechts éénmaal worden aangeboden en dat, zo het verschuldigde niet binnen 8 dagen na die aanbieding is be taald, bij de tweede aanbiéding f 0.25 extra verschuldigd is. Wij zijn er van overtuigd, dat het dik wijls nodeloos doorsturen van de geldophalers in niet geringe mate zal kunnen worden ingeperkt. Het thans verschuldigde bedrag van 0.50 voor het herstellen der aansluiting dekt in gfeen enkel op zicht de daaraan verbonden kos ten. Willen deze gedekt worden, dan dient hiervoor een bedrag van 2.50 geëist te worden. In het thans bestaande artikel is verder niet voorzien, dat een verbruiker weigert de met wegne men of verzegélen van de meter belaste persoon in zijn perceel toe te laten. Ook hiervoor zou, naar wij menen, een voorziennig moe ten worden getroffen en wel in deze zin, dat de verbreking van de toevoer zo nodig ook kan ge schieden door afsluiting op de openbare Weg en dat wanneer 'n aldus verbroken toevoer moet worden hersteld, daarvoor de wer kelijke kosten, tot een maximum van 50.door betrokkene ver schuldigd zijn. Bunrgemeester en Wethouders van Waalwijk. VOOR SALATIGA. Vorig bedrag 656.80 Alle beetjes helpen. Daarom geven wij op Missie-Zondag ieder een kleinigheidje uit de spaarpot voor de kerk in Salatiga. Adelbert Harry Dieudonné Machteld N.N., Waalwijk Van een bruiloft, Waalwijk N.N., Waalwijk N.N., Rosmalen Uit dankbaarheid van Opoe 0.50 0.50 0.50 0.50. 1.— 3.64 2.— 1.— 1.— Totaal 667.44 PASTOOR KEMPS TEN GRAVE GEDRAGEN. Op treffende wijze hebben de parochianen van Besoijen de laatste eer bewezen aan hun, naar menselijke bereke ning, te vroeg ontslapen her der. Sinds Woensdag stond het stoffelijk overschot van Pas toor Kemps opgebaard in de kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, waar dagelijks honderden parochianen hun dierbare dode een laatste stil le groet brachten en een ge bed voor zijn zielerust stort ten. Iedere avond bij het ro zenkransgebed was de kerk geheel gevuld. Zaterdagmorgen om 10 uur werd in dit stijlvolle Gods huis, waaraan vele kaarsen en stemmig zwarte bekleding een bijzondere sfeer gaven, de solemnele uitvaartdienst ge houden. Uit de overgrote be langstelling bij deze uitvaart en begrafenis bleek nog eens te meer hoe geacht en bemind de overledene was bij zijn pa rochianen, zowel als bij zijn vele priestervrienden. Vele familieleden, een grote schare geestelijken van heinde en ver, onder wie de vicaris-generaal van het bisdom, Mgr. F. Hen- drikx èri de presidenten van Groot èrt Klein Seminarie, Burgemeester Lambooyi het kerkbestuur, deputaties van verschillende verenigingen en honderden parochianen kwa men de laatste eer bewijzen. De solemnele requiem-mis werd opgedragen door de Hoogeerw. Heer A. J. v. d. Brekel uit Kaatsheuvel, De ken van het dekenaat Waal wijk, met assistentie van de Zeereerw. Pater Verheggen, die 't pastoraat heeft waarge nomen en de Zeereerw. Heer Pastoor Rath, pastoor te Mill, De Schola Cantorum van 't Missiehuis der Paters van de H. Familie te Kaatsheuvel, onder leiding van Pater v. d. IJssel, zong zeer stichtend en geschoold vóór de H. Mis de Lauden en verder ook de vas te en wisselende Gregoriaan se misgezangen en de Litur gische gezangen bij de verde re begrafenisplechtigheden. Het kerkkoor der parochie van O. L. Vrouw, onder lei ding van de heer P. Broos, voerde op zeer verdienstelijke wijze de Missa Quinta van M. Haller uit. De leden van de Liturgi sche Dienst in deze parochie zorgden voor een goede re geling in de kerk. Deken v. d. Brekel wijdde na de H. Mis vanaf de kansel nog een treffend „in memo- riam" aan de dierbare over ledene die hij terecht een priester noemde naar Gods Hart. Iemand met een voor beeldige plichtsbetrachting, zowel gedux-ende de 20 jaren dat hij als leraar aan 't Klein Seminarie de toekomstige priesters moest voorbereiden als gedurende zijn 14-jarig pastoraat in Besoijen, waar hij zich bemind maakte door zijn eenvoud, zijn liefdadig heid, zijn zorg voor de jeugd en zijn oprechte godsdienst zin. Zijn parochianen kunnen hun herder het beste blijven eren door zijn raadgevingen te blijven opvolgen en hem te gedenken in hun gebed. Namens de parochianen en namens de vele priestervrien den van de overledene, be tuigde de gewijde spreker zijn hartelijke deelneming aan de familie bij het verlies van hun beminde zoon, broer en oom. Voor hen en voor de overledene moet het een troost geweest zijn dat zij hem gedurende Zijn ziekbed in hun nabijheid hadden èri hem tot de laatste dag hun zorg en liefde konden wijderi. Spr. besloot zijn piëteitvolle toespraak met de schone Bede, ontleend aan de Liturgische gezanggn van d^zeplechtig heid: „Ten Paradijze Voerèö U Gods engeien, Heer geef hem de eeuwige rust ert het Eeu wige Licht verlichte hem". Nadat de celebrant met zijn assistenteri de absoute had verricht, werd het stoffelijk overschot in een lange rouw stoet, onder het zingen van 't „In Paradisum" door de Scho la Cantorum plechtig, uit de kerk grafwaarts gedragen. Pastoor Kemps rust nu bij zijn voorgangers onder de z.g. Calvarieberg op het kerkhof van zijn parochie waarvoor hij nog zoveel had willen doen, doch waarvan hij het 100-jarig bestaan, in Juni '51, niet meer heeft mogen be leven. Maar bij zijn parochianen zal hij nog lang in dankbare herinnering voortleven en in hun gebeden worden herdacht. Hij ruste in vrede. voorzien van de naam NIEUWE INSPECTEUR. Tot inspecteur van de Be lastingen alhier in plaats van de heer C. Slagmolen, die naar Rotterdam is vertrok ken, is benoemd de heer W. J. Dijsterveld uit Venlo. TONEEL. Op uitnodiging van de R.K. Fabrieksarbeidersbond, die op 18 November zijn jaarlijks patroonsfeest viert, zal Baard- wij ks Toneel op die datum in de R.K. Gildenbond een opvoering geven van het vro lijke spel in 3 bedrijven: „Als de klok waarschuwt" van R. en C. H. Feenstra. Baard wij ks Toneel, dat een goede reputatie geniet, zal on getwijfeld zijn best doen deze reputatie hoog te houden. Op Zaterdag 25 en Zondag 26 November d.a.v. voert Baard wij ks Toneel ditzelfde stuk op voor haar donateurs in het Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk. NAAR HUIS. Met 't troepenschip „Skau- gum" komen de volgende mi litairen uit onze omgeving naar huis: Korp. A. P. J. Kemmeren, Kloostersestraat 104, Loon op Zand. Sld. W. J. Bakkers, Sta tionsstraat 33, Waalwijk. Sld. I. L. L. van Gelder, Dr. Ringersstraat 8, Waalwijk. Sld. I W. J. B. v. Nieuwen- huyzen, St. Josephstraat 45, Dongen. Sld. I P. Harberden, Maas dijk 7, Raamsdonksveer. Sld. H. P. Zwart, Heistraat D 153, Sprang-Capelle. Met de „New Australia" ko men naar huis: Sld. H. E. P. Bergmans en gezin, Wilhelminaplein 6, Dongen. Sergt. Maj. W. J. B. Snels en gezin, Westeinde 7, Waal wijk. Met de „Grote Beer" ko men terug: Sld. L. W. Herman, Winter dijk 47, Waalwijk. Sld. A. F. Stokkermans, Tramlaan 202, Kaatsheuvel. Sld. J. A. v. Veggel, Eind- straat 45, Drunen. Sld. P. J. Maas, Wilhelmi nastraat 1 c, Dongen. Sld. A. D. Westbrink, P 15 Vrijh.-Capelle. Sld. J. M. v. Dongen, Dorps straat 19, Geertruidenberg. Schr. Ill L. P. M. Brekel- mans. Mgr. Völkerstraat 16, Kaatsheuvel. Lt. Kol. Aalm. W. Kwaai- taal, Veenestraat 20, Geertrui denberg. KOPEREN JUBILEUM. Koperen jubilea zijn ge woonlijk niet van zo bijzon dere aard dat ze naar buiten de aandacht trekken, maar er zijn natuurlijk uitzonderingen die de regel bevestigen. Tot die uitzonderingen behoort 't jubileum van Mej. L. Smeele, die Zondag het feit vierde dat zij 12% jaar verloskundige was. Deze dag werd ingezet met de hoogmis in de paro chiekerk van St. Jan tot in tentie van de jubilaresse en van één tot half drie werd een receptie gehouden, waarvan velen gebruik maakten. Aan het begin boden de gezamen lijke patiënten een groot ma donnaschilderij en één van de eerste „klanten" van Mej. Smeele overhandigde een horloge, Onder degenen die de Jubilaresse kwamen fe- liciteren waren ook kapelaari Wasseriberg namèris de paro chie-feestelijkheid ert wethou der Smolders hamerts hét ge: meentebestuur, Verder werd het feest in de huiselijke kring gevierd, waar het niet minder gezellig om was en ook hier bij ontbrak het niet aan waar derende woorden. Gisteren vierde het koor „Vox Laeta" té Roelofsarendsr

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1