L_ Wijde Wereld J Waalwijkse en Langsiraatse vCourant Belasting-moeilijkheden. WOONOORD voor Gerepatrieerden. UIT DE Frankrijk geeft voorbeeld. SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Dank zij belastingdruk betere kleding en voeding. VRIJDAG 27 OCTOBER '50 Uitgever Waalwijk&e Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN OPGERICHT 1873. DE ECHO Wi HET ZUIDEN He JAARGANG No. 87 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 60. TEL.-ADRES „ECHO". 't Huidige woonoord Schat tenberg heeft een veelbe wogen geschiedenis achter de rug. Toen het omstreeks 1937 werd ingericht, was bedoeld als opvangcentrum voor hen die over de grens vluchtten en in Nederland hun redding zochten. Ge durende de bezettingsjaren kreeg dit kamp een beruch te naam, doordat het als doorgangskamp voor de Jo den werd bestemd, die via Westerbork in grote aantal len naar het Oosten werden vervoerd. Na de bevrijding waren het de politieke de linquenten, die in de barak ken werden ondergebracht. En thans dient het voor de tijdelijke huisvesting van de gerepatriëerden uit Indo nesië, waarvan er in het momenteel als woonoord in gerichte kamp thans onge veer 700 personen gehuis vest zijn. Voor het einde van dit jaar worden in totaal nog ruim 18700 personen uit Indone sië in Nederland verwacht, zowel burgers als ex- K.N.I.L.-militairen. Het probleem om al deze mensen te huisvesten, is ex- een van de grootste orde. Maar met huisvesten alleen is men er niet. Talrijke vraagstukken doen zich voor, zowel op sociaal als economisch gebied, die om een oplossing vragen. Wij werden in de gelegen heid gesteld om ons in dit woonoord persoonlijk op de hoogte te stellen van de gang van zaken en kennis te nemen van de wensen en vei-langens die onder de be woners leven. Onze totale indruk daarbij is geweest, dat er met voortvarendheid gewerkt is om het de be woners zo gemakkelijk mo gelijk te maken en de weg terug naar de normale Hol landse maatschappij zoveel mogelijk te effenen. Uiteraard zijn bij dit moei lijke werk fouten gemaakt, maar nog dagelijks tracht men daarin verbetering te brengen, al blijven er dan ook nog vi-aagstukken over die niet zo eenvoudig op te lossen zijn. Dit opvangcentrum Schat tenberg doet bij de eerste aanblik nog steeds aan als een kamp. Nog staat het prikkel draad gespannen langs de pa len en wanneer men 't woon oord binnen wil gaan, is er een portier die naar de reden van het bezoek vraagt. En gemakkelijk is het niet om binnen te komen, ondanks het feit dat men hier toch te doen heeft met een vrije ge meenschap. De ooi-zaak hiervan is, dat de practijlc heeft bewezen dat er talrijke mensen met min der eerlijke bedoelingen trachten binnen te komen. Want de bewoners van Schat tenberg, die over het alge meen nog slechts korte tijd in Nederland zijn, hebben weinig of geen begrip van de waarde van het Nederlandse geld. En zo komt het voor dat men op allerlei manieren tracht goederen te verkopen tegen onredelijk hoge prijzen. Er is een oude fits verkocht voor 80.Artikelen met een waai'de van bijvooi-beeld 3.worden als „koopje" aangeboden voor 5.of meer. Van deze controle aan de ingang dient dus een zekere beschermende invloed uit te gaan en als zodanig is dit ook juist. Anders wordt 't echter wanneer blijkt dat zoals meermalen is voorgekomen bonafide bezoekers werden geweerd. Overigens: de bewoners zelf genieten een volledige vrij heid. Zij kunnen gaan en staan waar zij zelf willen. Maar het is ook te begrijpen dat zij, die voor een gx-oot deel reeds jaren achter het prik- keldx-aad hebben gezeten, nu eindelijk wel eens in een om geving willen leven zonder prikkeldraad. Geen benijdenswaardige taak De Coördinatie-commissie voor gerepatriëerden heeft een weinig benijdenswaardige taak. Nog vele duizenden ko men er terug uit Indonesië en het gx-ootste deel van hen staat vreemd tegenover de Hollandse Maatschappij. Het zal daarom nodig zijn dat zij met begrip worden ontvan gen. Onlangs is er een Provin ciaal comité gevormd, waar van de heer J. Cramer te As sen voorzitter is. Ook is er reeds een plaatselijk comité, dat op vex-schillende manieren tracht de ontvangst en 't ver blijf in het kamp zo goed mo gelijk te doen zijn. In de schouwburgzaal zijn reeds enkele concerten gege ven en ook op andex-e wijze wordt er voor ontspanning ge zorgd. Er staat een ruime caru tine ter beschikking, waarvan ook geregeld gebruik zal wor den gemaakt. Ook worden er nu cux-sussen op het gebied van huishoudelijke voorlich ting gegeven, teneinde de huismoeders op de hoogte te stellen hoe zij zich hier in Ne derland op de snelst mogelij ke wijze kunnen aanpassen. Daarnaast wordt er op ve lerlei andere wijze getracht de bewoners die voorlichting te geven, die zij nodig heb ben/ Voor de Coöx-dinatie-com- missie betekent dit echter dik wijls bergen werk. Er zijn im mers moeilijkheden te over voor deze mensen, voor wie de koinst naar Nedei-land in de meeste gevallen een nieuw beginnen betekent. Uitbreiding nodig. In het voor gezinsbewoning ingerichte deel van dit op vangcentrum zijn momenteel ruim 200 gezinnen (rond 700 personen) gehuisvest. Aan de uitbreiding van deze capaciteit wordt echter voortdurend ge werkt. Spoedig hoopt men in staat te zijn om nog aan ruim 100 gezinnen meer tijdelijke huisvesting te verlenen. Tot het einde van 1950 wordt namelijk aan de hand van de thans beschikbare ge gevens het aantal te verwacn- ten „burgers" op 9700 ge schat. Bovendien worden er aan ex-K.N.I.L.-gezinnen nog 9000 personen verwacht, ter wijl voor de eerste helft van 1951 het vervoer van „bur gers" op 1600 geraamd wordt. Daar ongeveer 60% van deze gezinnen niet over een eigen opvangaares beschikt, zou voor het lopende jaar moeten worden voorzien in huisves ting voor ongeveer 2500 ge zinnen en voor het eerste half jaar van 1951 voor circa 2100 gezinnen. Dit alles stelt de betrokken instanties voor enorme pro- blemen, omtrent de oplossing waarvan men zich nog geen definitief beeld heeft kunnen vormen. Eén van de wegen die men daartoe inslaat, is, om het voor de gemeente zo aanti-ekkelijk mogelijk te ma ken, mensen uit de woonoor den in de gemeenten op te nemen. Was het voornemen zo, dat men voor elke 4 gezinnen die men opnam bouwvolume kreeg voor een duplexwoning, thans zal voor het opnemen van gezinnen uit woonoorden een aanmoedigingspremie aan de gemeenten worden ver strekt van 25%. Een nieuw begin. We hebben zo hier en daar eens een praatje kunnen ma ken met de bewoners. Zij zijn tevi-eden, over het algemeen zelfs zeer tevreden, ondanks de vele moeilijkheden waar mee zij nog dagelijks te ma ken hebben en de donkere toekomst die voor hen ligt. Want voor velen van hen is dit reeds de derde keer dat zij geheel opnieuw moet be ginnen. Met slechts enkele bezittingen zijn zij naar Ne derland gekomen, zonder te weten wat de toekomst zou brengen. Reeds op weg naar Nederland is er voor hen ge zorgd, maar er doen zich al lerlei problemen voor die weer nieuwe moeilijkheden zich brengen. Zo kan men bijvoor beeld voorschotten krijgen voor het aanschaffen van kle ding. Maar de consequentie daarvan is, dat men dan reeds dadelijk weer met de schul den zit. Dat is een zorg die velen drukt. Hier en daar kon zelfs de stille hoop worden vernomen dat misschien deze voorschot ten wel kwijtgescholden zou den worden. Maar daar ziet het er op het moment niet naar uit. Het leven gaat echter dooi en het stelt zijn eisen. Er is veel nodig in de gezinnen. Vriendelijk klampen de kleu ters je aan, wanneer je door het kamp loopt. Zij zijn zich nog niet bewust wat er zich rond en om hen afspeelt. Maai de ouderen weten en beseffen dat er nog heel wat werk verricht zal moeten worden aleer zij zich een in alle op zichten bevi-edigende be staanszekerheid hebben ver worven. Ruim 3 maanden is Schat- tenbei-g nu weer bevolkt. In die drie maanden zijn er 32 kinderen geboren. En binnen afzienbare tijd zullen ook de 11 barakken, die thans wor den ingericht, bevolkt zijn. En dan stemt het tot voldoe ning Ds. Snijders te kunnen horen zeggen dat hij bewon dering heeft voor de instan ties, die er voor hebben ge- zorgd dat tot op heden alles nog een zo goed verloop heeft gehad. i „Wij zijn op de goede weg", aldus Ds. Snijders, die voor zitter is van „Kerkelijk en Particulier Initiatief", „maar we zijn nog niet daar waar wij zouden willen zijn". Dit is ook de conclusie van ons bezoek aan dit woonoord. In betrekkelijk korte tijd moesten er bergen werk ver zet worden. En zijn ver zet. Met man en macht is er gewerkt. Tekortkomingen waren daarbij niet uitgeslo ten. Maar de uit Indonesië re patriërende kan er in elk ge val van vei'zekerd zijn dat er getracht woi-dt hem op alle mogelijke manieren tex-zijde te staan, op welk gebied hij ook hulp nodig heeft. Jr. Het Franse kabinet heeft zich uitgesproken voor een verenigd West-Europees leger onder één minister van defensie. Het wenst in dit leger ook Duitse eenheden op te nemen, maar die moeten beperkt blijven tot de lagere eenheden en geen aparte af delingen vormen. Hiermee heeft de Franse regering weer een goede stap verder gedaan op de weg der militaire samenwerking en het met de Straats- burgse voorstellen verder gebracht dan alleen een academisch debat. Het kabinet bex-eikte volle dige instemming over deze kwestie na een langdurige ka binetszitting. De minister van voorlichting verklaarde na af loop van de vergadering dat de oppositie van de Franse x-egering ten opzichte van de directe of indix-ecte vorming van een Duits leger gehand haafd bleef, maar dat de re gering constructieve voorstel len had over de vorming van een Europees leger onder ver antwoordelijkheid van een Europees minister van defen sie. Dinsdagmiddag heeft minis ter Pléven het plan aan de Nationale Vergadering voor gelegd. De landen die bij de verdediging van West-Europa geïnteresseerd zijn, zouden dan een gezamenlijke confe rentie moeten beleggen te Pa rijs, iets wat volgens de Fran se minister-president binnen enkele weken zou kunnen ge beuren. De vorming van het Europees leger zou ook geen vertraging brengen in de be wapeningsplannen die al ten gevolge van het Atlantisch Pact op stapel staan. Voorts zou volgens het plan het ge zamenlijke leger niet in de plaats van de nationale legers komen. De deelnemende sta ten houden een deel van de strijdkrachten onder eigen be heer, terwijl ze een contin gent zouden moeten afstaan voor het Europese leger. Dit is in enkele grote ti*ek- ken het plan van de Franse regering om de noodzakelijke Duitse eenheden bij de ver dediging van West Europa te beti-ekken zonder dat er we zenlijk gevaar van de kant van een nieuwe Deutsche Wehrmacht kan dreigen. Ze heeft blijkbaar geredeneerd dat het beter is een initiatief te nemen dan er later tegen wil en dank in geduwd te worden of de onontbeerlijke eenheid te doorbreken. Het getuigt dan ook van een rui me blik van de Franse rege ring dat zij zich over een aan tal bezwaren heeft heengezet en met algemene instemming een project aan de Nationale Vergadering heeft kunnen voorleggen. Een groot gevaar dat in weer een nieuw plan schuilt is natuurlijk dat het op de lan ge baan geschoven wordt.. Al vorens de conferentie tussen de geïntex-esseerde landen be gint, zou eerst het plan-Schu- man ondertekend moeten zijn. Dit zou volgens minister president Pléven binnen en kele weken kunnen zijn, maar afgezien van de vraag of de onderhandelingen werkelijk zo vlot zullen verlopen, be tekent dat toch weer uitstel van enkele kostbare weken, een uitstel dat we ons in de huidige omstandigheden moei lijk kunnen veroorloven. En zal men zo gemakkelijk tot overeenstemming geraken over het Franse voorstel? De defensie van Europa is nu eenmaal een zaak die weinig uitstel kan lijden en geen re kening kan houden met mo gelijke nationale gevoelighe den. Omdat echter het Franse plan een weg opent naar een Europees leger verdient 't in ieder geval de aandacht, voor al nu op 28 October in Was- de eenmaking van geheel China en van de nationale verdediging in 't Westen". Nog pas had de Tibetaanse delegatie die in India was van haar regering opdracht ge kregen naar Peking te gaan om onderhandelingen te voe ren over de toekomst van Ti bet. De Engelse autoriteiten in Hongkong hadden verlof gegeven om over deze kolo nie te reizen. Nu is dat waar schijnlijk niet meer nodig. De delegatie wist echter van niets Kardinaal Mindszcnty. Uit Hongarije dringen be richten door dat de gezond heidstoestand van kardinaal Mindszenty snel achteruit gaat. Zes artsen zouden hem onderzocht hebben en ver klaard hebben dat de kardi naal niet langer gevangen ge houden kon woi'den. Nu zou hij in een zwaarbewaakte wo ning voortdurend onder dok tersbehandeling zijn. Er schijnt kans te bestaan dat de kaï-dinaal wordt vrij gelaten, daar de communisten niet zouden willen dat hij in gevangenschap zou sterven. Tekort van 257 millioen. De minister van financiën heeft nu aan de Tweede Ka mer laten weten dat het te kort op de begroting 1951 257 millioen zal bedragen. In de millioenennota werd 't tekort (onder voorbehoud) (Vervolg 3). Vervolg winstbepaling. De mogelijkheid tot wijzigen der gedragslijn betekent dat niet on der alle omstandigheden aan het eenmaal gekozen systeem van waardering en afschrijving streng moet worden vastgehouden. Verboden blijft iedere willekeu rige verandering van het eenmaal gekozen systeem. Is iets goed koopmansgebruik als slechts enkele ondernemingen een bepaalde gedragslijn volgen? Dit hangt in sterke mate af van de betreffende ondernemingen. W anneer het ondernemingen zijn, die op het gebied der be drijfsadministratie een zeer goede reputatie hebben, kan men zeggen, volgens de Minister het feit dat er slechts enkele zijn, die een be paalde gedragslijn volgen, is geen reden om niet te spreken van göfed koopmansgebruik. Wanneer het echter ondernemingen betreft, die eigenlijk geen betekenis hebben of van weinig allure zijn, dan is er reden om daarover anders te denken. Uitsluitend goed koopmans gebruik bepaalt voortaan wel ke activa en passiva in aan merking komen voor de be rekening wan het bedrijfsver mogen. Dit is een belangrijke verandering. Was voorheen goed koopmansgebruik de norm voor het in aanmerking hington de conferentie van de Atlantische Verdedigingsraad begint. Op het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft men vex-zekerd dat ook Groot. Brittannië voox-stander is van Duitse deelname aan de op bouw der verdediging van West-Europa. Truman spreekt tot U.N.O. Ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de on- dei-tekening van het handvest der Verenigde Naties, heeft president Truman voor de Algemene Vergadex-ing van de U.N.O. een rede uitgespro ken waarin hij dx-ie voor waarden voor algehele ont wapening formuleerde. Zou een plan kans van slagen wil len hebben, dan zal het alle soorten wapens moeten in sluiten, met algemene stem men moeten zijn goedgekeurd en waarbox-gen moeten bevat ten die de nakoming door al le landen vex-zekeren. De pre sident betoogde echter dat de enige weg die de vredelieven de landen in de huidige om standigheden openstaat een van bewapening is om zich te beveiligen tegen agressie. De Verenigde Staten, zei Tru man, hadden door bittere er varing geleerd dat zij niet al leen op onderhandelingen konden vertrouwen voor het bewaren van de vrede. De in vasie van Korea had aange toond wie het waren die hun toevlucht zouden nemen tot openlijke agressie als hun dat uitkwam en daartegen moes ten de Verenigde Naties op treden. Dat het volk van bij na ieder land dat bij de UNO is aangesloten het besluit van de V. N. om de agressie op Korea met geweld tegen te gaan, steunde, achtte Truman een bewijs dat het verlangen van mannen en vrouwen over de hele wereld naar interna tionale orde en recht één van de sterkste krachten van onze tijd is. De secretaris-generaal van de U.N.O., Trygve Lie, meen de dat er nu een betere mo gelijkheid bestaat dan ooit sinds 1945 om een vreedzame wereld op te bouwen. Ook min.-president Drees heeft gesproken ter gelegen heid van het eerste lustrum van de U.N.O. Hij gaf toe dat de organisatie der Verenigde Naties vele teleurstellingen heeft gebracht, maar wees an derzijds ook op de hoopvolle resultaten die zij op verschil lend gebied heeft bereikt. Met voldoening memoreerde hij het aandeel van Nederland inzake de actie op Korea. Aan de commandant van het Ko- rea-detachement werd bij deze gelegenheid een U.N.O.- vlag aangeboden. Opmars in Tibet. Het Chinese communisti sche nieuwsagentschap heeft officiéél bekend gemaakt dat het Tweede Leger opdracht heetf gekregen Tibet binnen te rukken „ter voltooiing van gesteld op ƒ117 millioen. Voorts heeft minister Lief- tinck zich bij het debat over de loon- en inkomstenbelas ting verzet tegen een amen dement van de heer Lucas (K.V.P.), die opkwam voor nog grotere belastingverla ging voor de middelgrote in komens. Hij beloofde met een eigen voorstel te komen dat doelmatiger zou wei'ken. Prijsverlaging in België. De Belgische regering heeft de spanning tussen lonen en prijzen op een andere manier opgelost dan dooF loonsver hoging. Ze heeft met verte genwoordigers van werkge vers en werknemers onder handeld en als resultaat van deze besprekingen heeft zij een prijsverlaging geprocla meerd vart 5%. Mocht op 20 December blijken dat dit stre ven niet het gewenste effect heeft, dan zal ter compensa tie een loonsverhoging moe ten worden gegeven. Ernstige ongelukken. Eind vorige week ontplof ten er twee mijnen, één in Renkum toen enkele jongens er mee aan het spelen waren, waarbij twee jongens werden gedood en twee ernstig ge wond; een tweede op 't strand bij Katwijk aan Zee toen een kind er op trapte; drie kin deren werden gedood. Verder kostten vei'schillende ver- keex'songelukken nog aan di verse mensen het leven, in Tilburg aan één, in Roosen daal aan één, terwijl er nog drie gewond werden, in Am sterdam werd een meisje oven-eden, in Coevorden raak- te een jongetje tussen een electrische klapbrug en werd gedood en in het IJ verdronk een schipper. Een trieste oogst van een weekeind. 6716 NEDERLANDERS EMIGREERDEN VAN APRIL TOT JULI. Totaal 6716 pex*sonen emi greerden in het tweede kwar taal van dit jaar naar landen buiten Europa (uitgezonderd Indonesië, Suriname en de Antillen). Het betrof ditmaal 2561 mannen, 1679 vrouwen en 2476 kinderen (tot 16 jaar). Hiervan vertrokken 3586 personen naar Canada en 1602 naar Australië. Het to tale aantal emigranten in het eerste halfjaar van 1950 be draagt 9553. NEDERLANDSE ACTIE VINDT WEERKLANK. Chili en Pakistan nemen deel aan boete en gebed. De door Nederland begon nen wereld-actie voor gebed en boete en van protest tegen de terreur in de landen ach ter het IJzeren Gordijn be gint steeds meer weerklank te vinden. Zo heeft het U.N.O.- Actie-Comité te Rotterdam bericht ontvangen, dat ander half millioen protesten uit Mexico onderweg zijn. Voorts heeft mgr. Odorico de Lauri- sa, uit Villariea in Chili, me- nemen der activa, thans zo wel voor de activa als de pas siva. Mocht men voorheen slechts passiveren indien er sprake was van een reeds bestaande rechtsverhouding, thans be hoeft deze x-echtsverhouding niet meer aanwezig te zijn, mits het goed koopmansge bruik is, dat zeker bedrag wordt gepassiveex-d. Ook ten aanzien van het waarderen is er een belang rijke wijziging. Art. 10, lid 2, (oud) is niet weer opgenomen. Dit bete kent dat de activa voortaan niet moeten gewaardeerd, ten minste op de werkelijke aan- schaffingskosten of voort- brengingskosten. Hier eveneens de norm goed koopmansgebruik, doch denk om de continuïteit. Heeft men eenmaal een stel sel van waarderen gekozen, welk stelsel goed koopmans gebruik is, dan aan dat stel sel vasthouden. Echter niet tot het bittere einde. Er kunnen zich, zoals reeds is gezegd, bijzondere omstandigheden voordoen, welke verandering van systeem ï'echtvaardigen. Bijzondere omstandigheden. Welke zijn dat? Het aanmer ken als bijzondere omstandig heid zal waax-schijnlijk in voorkomende gevallen 'menig vechtpuntje opleveren tussen fiscus en belastingbetaler. De Minister doet bij voorbaat een beroep op de rechterlijke macht, door ta hopen dat deze aan het begrip „bijzondere omstandigheid" een ruime in houd zal geven. Artikel 7, lid 2, (nieuw) be vat een winstbepaling van bijzondei-e aard. Bij de be staande wettelijke regeling vindt bij overlijden geen eind afrekening plaats, behalve in zover de onbelaste reserve van de Wet Belastingherzie ning 1947 als passivum ver valt en daardoor in de winst wordt opgenomen, terwijl de belasting-administratie het zelfde standpunt inneemt ten aanzien van de Reserve As surantie Eigen Risico en de Reserve tot gelijkmatige ver deling van kosten en lasten. De stille reserves blijven tnans (onder de oude wet) dus onbelast bij de erflater. De rechtverkrijgenden hebben weinig reden om de stille re serves over te nemen door te beginnen met een boekwaar de, welke beneden de gelds waarde liggen. De Reserve Assurantie Eigen Risico en de Reserve tot gelijkmatige ver deling van kosten en lasten kunnen zij evenmin als zoda nig overnemen. Een wettelijke regeling welke het sluitend maken van de belastingheffing zoekt aan de kant van recht verkrijgenden, ware gecom pliceerd, niet afdoende om dat bij scheiding en deling de uit het bedrijf tredenden toch weer winst behalen en leidt - tot onbevredigende situaties in verband met het successierecht. Het dichten van de gaping (zie mijn reeds vroeger opgenomen artikel .Balanscontinuïteit") moet dus geschieden van de zijde van de erflater uit. Dit heeft liet billijkheidsvoordeel, dat de belasting over de stille re serves e.d. dan tevens de na latenschap verkleint, en daar door tevens voor alle erfge namen het successierecht ver mindert. (Wordt vervolgd). v. Loon. In het debat over de belasting - ontwerpen zei minister Lieftinck o.m. De Kamer vindt dc belas tingdruk te groot, maar weet de Kamer wel, dat het Nederlandse volk beter, gevoed en beter ge kleed gaat dan vóór de-oorlog? De wederopbouw vordert goed de industrialisatie houdt gelijke tred met het arbeidsaanbod; aan oorlogsschade worden vele hon derden inillioenen uitgegeven; het nationale inkomen is gestadig stijgende. En dat alles ondanks de hoge belastingdruk, neen. dank zij de hoge belastingdruk! Spreek niet van een vastgelopen belas- tingpolitiek, maar van een buig zame belastingpolitiek en daar door van een welvaartspolitiek, hield de minister de Kamer voor. Anderzijds vond hij het nodig, dat het Nederlandse volk voor ogen gehouden zou worden, dat dc hui dige belastingdruk onvermijdelijk is en dat niemand zich aan zijn burgerplicht belasting betalen degedeeld, dat de Katholieke Actie in dat land zich met grote ijver op het verzamelen van handtekeningen toelegt. Mgr. A. van Miltenburg, aartsbisschop van Karachi, die hoofd is van het Actie-comité in dat land, heeft mededeling gedaan van de inzending van 11.000 handtekeningen uit Pa kistan als bewijs van deelne ming aan de wereldactie van gebed, boete en protest. FUSIE TUSSEN A. R. EN C.H.? Naar wordt vernomen is te Voorburg een commissie ge vormd welke zich ten doel stelt een fusie te bewerken tussen de anti-revolutionnai- ren en de christelijk-histori- schen om te komen tot een protestant-christelijke volks partij. mag onttrekken. De omstan digheden, waarop men daarbij wel terdege moet letten, zijn op de eerste plaats de snel afnemen de omvang van de Marshall-hulp, waardoor we hij de handhaving van het monetaire evenwicht niet meer kunnen rekenen op het in flatoire effect van die hulp en verder de ontwikkeling van libe ralisatie in de handelspolitiek. Aan dit laatste kan Nederland zich onmogelijk onttrekken; dat zal het Nederlandse volk wel móéten aanvaarden. Verder ook minister v. d. Brink heeft hierop onlangs gewezen heeft zich de ruilvoet de laatste maan den in zeer ongunstige zin ont wikkeld; het tekort op onze beta lingsbalans dreigt daardoor ver groot te worden. En dan tenslotte de bewapening, waaraan Neder land noodzakelijk op zeer actieve wijze moet meewerken om het de mocratische deel van de wereld mede te helpen beschermen. Daarvoor zullen grote offers ge bracht moeten worden, offers, die de regering van ons volk meent te móéten vragen. Duidelijk en categorisch heeft prof. Lieftinck aangekondigd, dat hij bij zijn belastingpolitiek niet van plan is iets van ziju stand punt prijs te geven. Het saldo van de wetsontwerpen, zoals ze er nu liflflen, geeft een negatief bedrag aan van 38.000.000. Dat vond de minister een uiterste grens, hoewel hij het niet erg zou vin den wanneer het nadelig saldo nu eens 40 of 35 millioen uitein delijk zou gaan bedragen. Hoe erg de Kamer en heel Nederland het ook vindt, de belastingdruk blijft groot, het kan niet anders. Een verhoging van het belasting vrij 'minimum bijv. blijft achter bij hetgeen noodzakelijk moet wor den geacht, vond prof. Lieftinck, maar tot zijn leedwezen kon hij onder de huidige omstandigheden dit achterblijven toch niet ophef fen. Van belastingverlaging in de toekomst kan geen sprake zijn.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1