Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant Belastingverlaging. Indonesië dreigt. Wat wil Yamin? UIT DE v.y Het nijverheidsonderwijs is een levensbelang Gemeenteraad WASPIK Besluit tot instelling van MAANDMARKT Tweemaal per jaar veemarkt MAANDAG 6 NOV. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 13e JAARGANG No. 90 Abounement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De kabinetscrisis die vorige week dreigde toen minister Lieftinck het amendement weigerde te aanvaarden dat de heer Lucas van de K.V.P. hardnekkig handhaafde omdat hij de middengroepen van meer loon- en inkomstenbelasting wilde ontlasten dan de minister, is 1.1. Donderdag afgewend. Minister Lieftinck gaf wat, hij nam wat, en de heer Lucas trok zijn amendement in. Aan dezfe vrede is een week van druk overleg voorafgegaan. Dit heeft de Minister er toe ge bracht twee in grijpende wijzigin gen in zijn ontwerp aan te bren gen. Eenerzijds een belastingver laging voor lagere en middelbare inkomens die de schatkist 31 millioen kost, anderzijds een ver zwaring van de omzetbelasting die deze 31 millioen goed moet ma ken; dit was een conditie sine qua non van minister Lieftinck. De wijzigingen die de minister heeft aangebracht, zijn iets an ders dan de heer Lucas had voor gesteld. Op de eerste plaats zijn de kosten voor de schatkist al 1-1 millioen mindfer, want het amendement Lucas zou 45 mil lioen kosten. Maar, zo zei de mi nister, bovendien zouden de on- gehuwden er meer van geprofi teerd hebben dan de gehuwden en enkele gezinnen met kinderen zou den meer belasting moeten beta len inplaats van minder. Dit was natuurlijk niet de bedoeling. Het amendement stelde een geleidelijke oplopende belastingverlaging voor voor vermogens tot 50.000, het gewijzigde wetsvoorstel bepaalt een maximum, en wel van 600 voor gezinnen zonder kinderen bij een inkomen van 15.000. De inkomens boven 50.000 worden nog iets zwaarder belast in ver gelijking met het oorspronkelijk ontwerp. De heer Hofstra van de P. v. d. A. had verdere belasting verlaging bepleit voor kleine in komens; ook htm kwam minister Lieftinck tegemoet, ja, hij schoot hem zelfs nog een eindje voorbij, zodat de heer Hofstra meer dan tevreden kon zijn. Ook de heer Lucas was tevreden over de mi nisteriële tegemoetkoming en zo trokken beide heren Donderdag avond hun amendementen in. De keerzijde van de medaille vormt de verzwaring der omzet belasting. De nota van wijzigin gen dienaangaande stelt de vol gende wijzigingen voor 1ver hoging van omzetbelasting voor diensten van 3 tot 4 procent; dit geldt dan bakkers, kappers, be grafenisondernemers, accountants enz.; 2. een aantal goederen wor den onder het tarief van 15 der weeldebelasting gebracht, i. p. v. 6 procent; 3. andere goederen worden getroffen door een ver hoogde belasting van 6 procent i. p. v. 3 4. op bananen en sinaasappelen moet een belasting worden geheven van 4 bij de invoer van Yi bij de verkoop door de groothandelaren; 5. de regering moet de bevoegdheid hebben om de invoerbelasting te verhogen als de binnenlandse on dernemers in een onvoordelige po sitie staan ten opzichte van de buitenlandse. Al deze verhogingen moeten tesamen ongeveer 31 millioen opbrengen, het bedrag dat de verdere belastingverlaging kost. Verschillende kamerleden waren over deze wijziging niet buitengewoon enthousiast, maar ze zagen toch wel in dat ze van twee kwaden het minste moesten kie zen, terwijl de minister er nog op wees, dat de omzetbelasting nog altijd mag worden doorberekend. De heer Hofstra wilde nog wat aan de hoge inkomens tornen, om daarop te besparen, maar daar voor voelde minister Lieftinck niet veel, hoewel hij het idee niet zonder mfeer afwees. De eindstemming over al dit belastinggedoe volgt pas als alles is afgewerkt. Geen K.P.M.-schepen naar Ambon. De president van de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam heeft in het kort geding tussen de republiek der Zuid-Molukken en de Koninklijke Parketvaart Maat schappij de eiseres in het gelijk gesteld en de K.P.M. verboden, zolang de krijgsverrichtingen te gen de republiek der Zuid-Mo lukken duren, haar schepen ter beschikking te stellen van de Re- publiek Indonesia om daarmee personen en materiëel naar het gebied van de Republiek der Z.- Molukken te vervoeren, waarom deze republiek niet heeft vfer- zocht. Het kost de K.P.M. een dwangsom van 250.000 voor elk schip dat ze toch ter beschikking stelt. n zijn uitspraak overweog de rechter, mr. C. V/. Thöne, dat de republiek zowel volgens interna tionaal recht als volgens het Ne derlands recht een staat is en dat zij met recht het haar toegekende zelfbeschikkingsrecht uitoefende toen het door de republiek Indo nesia niet werd toegepast. De raadsman van de K.P.M. had de bevoegdheid van de Nederlandse rechter om over de daden van een souvereine staat te oordelen bestreden en de rechter gaf toe dat dit over het algemeen wtel waar is, maar ontkende het nu het ging over de erkenning van misbruik of miskenning der fun damentele menselijke rechten en vrijheden, die Nederland en Indo nesië in het Uniestatuut zijn over eengekomen. Chinezen in Korea. Het is niet bij geruchten over de aanwezigheid van Chinese strijd krachten in Korea gebleven, het is een feit gebleken. Het hoofd kwartier van generaal MacArthur heeft het bekend gemaakt en als tastbaar bewijsmateriaal zijn er zelfs krijgsgevangenen gemaakt. Chinezen en Noordkoreanen doen nu gezamenlijk hevige aan vallen op de stellingen der Ver enigde Naties. Ze hebben de ver bonden troepen in de loop van de vorige week over een front van 80 km teruggedreven en een Ame rikaans regiment bij Oensan, 100 km ten Noorden van Pjongjang, ingeslotenVerkenningsvliegtuigen meldden dat grote formaties Chi nezen van de Mandsjoerijse grens oprukken in de richting Taetsjon- Oensan, waar een felle strijd woedt, omdat de communisten de opdracht hebben gekregen de be langrijke energie-stations aan de Jaloe tot elke prijs te verdedigen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dal de Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog tot 27 October 27.610 man bedroegen, van wie 4.403 doden, 18879 gewonden en 4.328 vermisten. „Willem de Zwijger"-prijs. Ter nagedachtenis aan de Ame rikaanse journalisten die in Juli 1949 bij de vliegramp bij Bombay, na een oriëntatiereis door Indone sië, om het leven zijn gekomen, heeft de Nederlandse regering de „Willem de Zwijger -prijs inge steld voor de Amerikaanse jour nalist die het beste artikel over Nederland zou schrijven. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt en bestaat uit een gouden medaille en 2500 dollar. Een deskundige Amerikaanse jury beoordeelt de bijdragen. Donderdag werd de „Willem de Zwijger '-prijs voor het eerst uitgereikt door Albert Balink, voorzitter van het uitvoerend co mité van het Willem de Zwijger fonds, in het Walsdorf Astoria Hotel te Nfew-York. De winnaar was de 34-jarige journalist Daniël L. Schorr, Nederlands correspon dent van de Christian Scier.ce Monitor. Hij heeft de prijs tc danken aan een bijdrage over de spontane geste van Borculo om hulp aan te bieden voor het Ame rikaanse stadje Warren' toen dit door een Tornado was geteisterd. Bij de plechtigheid waren tegen woordig de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten, de heer J. H. van Royen, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, dr. Herman Baruch, en vele vooraanstaande persoonlijk heden uit de Amerikaanse publi- citeitswereld, onder wie vertegen woordigers van de bladen en ra diostations van wie vertegenwoor digers bij de vliegramp om het le ven zijn gekomen. De minister president, dr. W. Drees, president Truman en de Amerikaanse mi nister van defensie, George C. Marshall, zonden telegrafische ge lukwensen, waarin zij vooral het Nederlandse initiatief tot instel ling van de „Willem de Zwijger- prijs" prezen. Dc Atlantische Verdediging. De minister van defensie der landen van het Atlantisch Pact zijn niet tot overeenstemming ge komen over de kwestie der Duit se herbewapening. Zij hebben een beslissing uitgesteld en zullen in December opnieuw in Londen bij eenkomen. Óp een persconferentie verklaarde Dean Acheson dat de Duitsers zelf geraadpleegd zullen worden over deze kwestie. Op de. conferentie heeft men de Franse en de Amerikaanse opvattingen niet bij elkaar kunnen brengen. De Fransen willen de sterkte der Duitse eenheden beperken tot regimenten, volgens het plan-Plé- ven willen ze dat trouwens met de eenheden van alle deelnemers aan een Europees leger. Acheson zei dat het Franse standpunt niet zoveel verschilde van dat der Verenigde Staten als wel leek. In het voorlopig verslag op de begroting voor Oorlog 1951 heb ben verschillende leden der 1 wee- de Kamer er hun voldoening over uitgesproken dat de Noordatlan- tische raad heeft besloten tot de vorming van een geïntergreerd leger op een zo vroeg mogelijk tijdstip; ze vinden het niet zo gunstig dat over de inschakeling der Duitsers nog geen besluit wordt genomen. Voorts dringen ze aan op verlenging van de dienstplicht ingevolge een wijzi ging van de dienstplichtwet. An dere leden vragen inlichtingen over de hogere legerleiding en hebben kritiek op de samenstel ling van de generale staf, „die uitpuilt van generaals en kolonels, die naast en vaak tegen elkaar werken en die van de troep wei- nig of niets weten." Hispano Suiza in ons land. Van officiëele zijde werd me degedeeld, dat thans aan de di rectie van Hispano Suiza toestem ming is verleend tot het vestigen van een fabriek, voor vervaardi ging van snelvurend geschut en munitie, in Nederland. Zij inves teert hierin 15 millioen Zwitserse francs. Over de plaats van vestiging van dit bedrijf, waar 500 arbei ders werk zullen vinden, wordt nog onderhandeld. In 1952 zal de fabriek volledig in bedrijf zijn. Melkprijs blijft 18 cent. Uit goed ingelichte bron ver nam „Trouw", dat de melkprijs (voor de boeren) voor het pro ductiejaar 1 Nov. 1950 t.m. 31 October 1951 wederom zal wor den vastgesteld op 18 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3.50 De Indonesische Nieuw- Guinea-commissie is in Ne derland aangekomen om be sprekingen te voeren over de toekomstige status van het Nederlandse gebied in het Verre Oosten. Bij aankomst op Schiphol heeft het fel-Mohammedaanse lid der commissie Mohammed Yamin, in tegenwoordigheid van zijn collega's Dr. Sikuman en de katholiek Kasimo, ver klaard dat de commissie naar huis wil gaan met Nieuw- Guinea in derzelver zak. De commissie is niet offi cieel, zei meneer Yamin. Wij vragen ons af wat ze dan wel is. Yamin heeft zelf verklaard dat zij uitgebreide bevoegd heden bezit. Maar enfin, dus niet officiëel. Maar wel gaat ze officiëel propaganda ma ken voor de Indonesische as piraties. Verder zei Yamin dat Indonesië bereid is tot con cessies als het Nieuw-Guinea krijgt, maar zo niet, dan zijn de Nederlandse belangen in Indonesië niet veilig. Op een desbetreffende vraag zei Yamin dat dit geen bedreiging, maar een realiteit is. En dat is het ook. Het gaat voor het gezag van Soekarno c.s. niet goed in het vrije en souvereine Indonesië. De wederopbouw vindt hoe genaamd geen vooruitgang, de levensstandaard is enorm hoog, de bevolking is bar slecht gekleed, de gezond heidszorg is zeer onvoldoende, de onveiligheid is overal groot. Het Indonesische volk is on tevreden. Om nu deze onte vredenheid te compenseren, heeft Soekarno aan zijn volk Nieuw-Guinea beloofd. Hij heeft grote groepen, waaron der het leger, weer opge zweept, blijkbaar met 't oog merk Nederland voor een ver schrikkelijke dilemma te stel len: We krijgen Nieuw-Gui nea of de Hollanders gaan er aan. Dat weten de Nederlanders overzee maar al te goed. Er is geen macht in Indonesië die een massale moordpartij kan tegenhouden. Er moet nu een uitlaat ge vonden worden voor de op winding, die Soekarno wil lens en wetens zelf heeft ge kweekt. Is er dan nog reden om een conferentie over Nieuw-Gui nea te houden? Het lijkt van niet. Maar gelukkig worden we gesteund door Amerika en Australië, die heus wel weten dat de Indonesiërs niet in staat zijn het primitieve volk van Nieuw-Guinea op te lei den. Bovendien is wel geble ken dat het Indonesische le ger niet in staat is een be hoorlijke getrainde tegenstan der met succes te bestrijden. En Nieuw-Guinea is van enorm strategisch belang, dat weten we ftog uit de afge lopen oorlog. Op de komende conferentie zal de Nederlandse delegatie de Indonesiërs duidelijk moe ten maken dat Nederland het enige land is waarbij de be langen van het Papoea-volk in goede handen is. Dat zal heel moeilijk, zo niet onmo gelijk zijn. De Indonesische leiders weten zelf ook drom mels goed dat dit zo is, maar zij geven het niet toe omdat er, vooral op Java, nu een maal de stemming heerst van: Nieuw-Guinea. koste wat kost, veroveren. Maar op de eerste plaats dient de Indonesische com missie te weten dat zij in Ne derland niet moet aankomen met een chantage, zoals Ya min vertoont. Dit dreigement is geen basis om onderhande lingen te beginnen over een zo uiterst belangrijke kwestie als de onderhevige. Nederlandse officiële krin gen hebben Yamin dan ook prompt van repliek gediend en hun ernstige verontrusting uitgesproken over des heren Yamin's verklaringen. Noch tans heeft het hem niet be haagd zijn uitlatingen in te trekken, noch een nadere ver klaring hierover te geven. Nederland mag zich in geen geval laten verleiden om aan de conferentietafel te gaan zitten zonder dat Yamin ge noegdoening over zijn dreige ment heeft gegeven. Het moet de Indonesische delegatie worden duidelijk gemaakt dat dergelijke chantage-methoden in een rechtsstaat niet te pas komen en dat Nederland er daarom niet van gediend is. Trouwens, als oud-lid van de Volksraad had Yamin toch moeten weten dat practijken als deze niet thuis horen in diplomatiek verkeer tussen bevriende naties, zoals Neder land en Indonesië (moeten) zijn. Maar aangezien hij het niet weet, moet de Neder landse regering weigeren met hem in contact te treden en het Nederlandse volk zal elke (propaganda moeten afwijzen. het kind tot logisch denken tc brengen. Op deze wijze leert het kind oorzaak en gevolg ervaren nvt hetgeen hij riet zijn handen doet. De mening van deze spreker over het V.G.L.O.-onderwijs is, dat deze jonge tak van onderwijs dz handvaardigheid als doel en niet als middel ziet. 't Brengt dc kinderen een teveel aan theoreti sche kennis bij, welke het niet in dc practijk leert benutten. Als voorwaarden van het door hem bepleite N.O.-onderwijs zaq de heer Nijst, dat er een klas aan de ambachtsscholen moet worden toegevoegd, welke aansluiting geeft op het lager onderwijs. Verder, dat de kinderen direct na de zesde klasse naar de Nij verheidsschool komen, zodat zi; daar een jaar aansluitend onder wijs krijgen en twee jaar alge meen vormend onderwijs. In top klasse kan tenslotte gespeciali seerd onderwijs als sluitsttk van de opleiding worden gegeven. Technische opleiding levensbelang. Van meer algemene strekking was het betoog van drs. H. Moo- nen. directeur van het Technolo gisch Instituut vooi Noord-Bra bant. Deze spreker ging dieper in op de industrialisaticplannen van de regering, die in een klein aan tal jaren niet minder dan 3.5 mil liard zullen vragen. De industria lisatie heeft echter geen zin, wan neer er geen gespecialiseerde ar beiders ter beschikking staan om de fabrieken te bevolken. Neder land, arm aan grondstoffen, kan zijn betalingsbalans dan in even wicht brengen en houden, wan neer het zijn intellect exporteert. Dit betekent dan, dat het hoog- waardige exportartikelen moet fa briceren, hetgeen alleen mogelijk is als ons land beschikt over een corps arbeiders, wier technisch kunnen boven de middelmaat uit stijgt. Er is amper een kwestie van keus. Wanneer het Nijverheids onderwijs wordt verwaarloosd, leidt dit tot een faillissement van de naties. Mej. E. H. v. d. Wcyer, direc trice van de R.K. Huishoudschool te Haarlem, vertolkte de ..Strijd lust" van allen, die bij het Huis- houdschoolonderwijs werkzaam zijn. Tegen de actie om het V.G. L.O.-onderwijs op de voorgrond te plaatsen, komt ..een warm kloppend N.O.-hart in opstand" aldus deze spreekster. Haar be toog hield een groot aantal grie ven in tegen de wijze waarop de Huishoudscholen worden tegen gewerkt. De slot-conclusie van mej. v. d. Wcyer was, dat de L.Ó.-krachten op de intellectuele vorming van het kind zijn gesteld, terwijl het N.O.-onderwijs het meisje geschikt maakt voor haar toekomstige taak als moeder. In een half uur tijd werkte de raad van Waspik Vrijdagavond een agenda van 15 punten af. Veel belangrijks was er dan ook niet te beleven. Van het meeste gewicht was wel de instelling van een markt, die op elke derde Zaterdag van de maand zal gehouden worden. Ook hier waren trouwens niet veel woorden nodig om tot overeenstemming tc raken. Het gaat er bij het V.G.L.O.- onderwijs niet om de jongen te leren, maar om hem te hebben. Dit ernstige verwijt werd geuit op een bijeenkomst, die was belegd door de Katholieke Vereniging van Directeuren en Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs ,,St. Bernaraus". welke bijeenkomst in het Casino te Den Bosch werd gehouden. De kwestie, die door verschillende sprekers wprd aar gesneden, komt in het Kort hier op neer, dat het Nijverheidson derwijs het V.G.L.O. niet doel matig genoeg acht om het kind van 12 jaar een juiste voorberei ding te geven op zijn later leven. Wij ontlenen onderstaande aan 't verslag in 't Brab. Nbld, De heer I. P. Nijst, directeur van de Ambachtsschool in Maas tricht, ontvouwde het plan van het vernieuwde N.O.-onderwijs, dat er op gericht is het kind een algemene vorming te geven door het vak, dat hij heeft gekozen. Er is onderscheid te maken in kinderen, die een theoretische in telligentie bezitten, deze zijn ge schikt voor H.B.S.-onderwijs, Mulo en Lycea, en kinderen met een practische intelligentie. Deze laatste groep moot onderwijs krij gen, dat rekening houdt met hun geaardheid. Het N.O.-onderwijs doet dit. Zij geeft het kind een algemene ontwikkeling tijdens het werk, omdat zij bet werkstuk niet ziet als doel, doch als middel om Nadat burgemeester Cou- wenberg de vergadering met gebed had geopend, werden de notulen van de vorige ver gadering ongewijzigd en zon der aanmerkingen vastgesteld. Bij de ingekomen stukken be vond zich een mededeling van B. en W. dat ze besloten had den tot opname van kasgeld tot een bedrag van 50.000 en het goedgekeurde raadsbesluit tot verbouwing en verhuur van het oude gemeentehuis. Alle stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Bij de aanbieding der ge meentebegroting, het volgen de punt van de agenda, deel de de voorzitter mee, dat met veel moeite en met opsoupc- ring van de hele reserve de begroting sluitend was ge maakt en dat, als de toestand niet veranderd, ze s het vol gend jaar wel niet meer slui tend zou zijn omdat de uit gaven steeds groter worden, terwijl er geen inkomsten te genover staan. In de commis sie van onderzoek werden be noemd de heren Zijlmans, Brokx en v. d. Broek, terwijl de heer Smits als plaatsver vangend lid werd aange wezen. Zonder meer werd de ge meenterekening 1949 voorlo pig vastgesteld, in de gewone dienst met een nadelig saldo van 31.368.79 en in de ka- pitaaldienst met een nadelig saldo van f 165.765.83. Van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1949. die vervolgens ter goed keuring werd aangeboden, waren inkomsten en uitgaven gelijk. Ze werd goedgekeurd. Bij het voorstel tot vast- stellign van het bedrag per leerling ex. art. 101 der L.O.- wet aan de bijzondere scholen voor 1951, gaven B. en W. een uitvoerig prae-advies. Hierin merkten ze op dat als maat staf diende te worden geno men een bedrag dat voldoen de moet worden geacht voor de redelijke behoefte van een in normale omstandigheden verkerende school. De R.K. Jongens- en Meisjesschool kunnen geacht worden in nor male omstandigheden te ver keren, in tegenstelling met de Christelijke school, die door het geringe aantal leerlingen kan worden aangemerkt als in bijzondere omstandigheden te verkeren. Voor 1949 werd "het bedrag per leerling vast gesteld op 19, wat voor de Christelijke school later werd verhoogd tot 27. De inspec teur was echter van oordeel dat deze bedragen nog niet voldoende waren. Hij stelde dan ook hogere normen voor. maar B. en W. waren van oor deel dat volgens de vroegere normen een bedrag werd ver kregen dat voldoende moet worden geacht om in de rede lijke behoefte van deze scho len te voorzien. Ze stelden dan ook voor het bedrag per leerling vast te stellen op 22. Waarmee de raad accoord ging. Markt. Punt 7 was het voorstel tot instelling van een maand- markt. Aan het prae-advies van B. en W. ontlenen wij 't volgende: Naar algemeen nog bekend, bestonden er in vroegere ja ren in deze gemeente twee zeer bloeiende halfjaarlijkse markten, die tot in de verre omgeving algemeen bekend waren en zeer druk werden bezocht. Deze markten werden ge houden op de laatste Donder dag van Maart en de tweede Woensdag in November. Door welke oorzaken ook, maar een feit bestaat nu eenmaal is in der jaren loop het bezoek van deze markten dermate teruggelo pen, dat bij raadsbesluit van 8 Februari 1940 goedgekeurd door Ged. Staten 17 Februari d.a.v. G nr. 482 tot opheffing van de markten werd beslo ten. Het is ons College evenwel opgevallen dat de laatste ja ren ook en vooral zeer vele ingezetenen uit deze gemeen te regelmatig de week- en andere markten in de omge ving bezoeken. Met belangstelling en inte resse hebben wij deze gang van zaken gevolgd en 't feit geconstateerd dat de in de laatste jaren in de omgeving ingestelde markten zich in toenemend bezoek mogen ver heugen. B. en W. hebben dan ook gemeend dat deze toenemen de belangstelling van de zijde van het publiek voor de mark ten aanleiding geeft voor de her-instelling van een markt in deze gemeente. De omstandigheid dat de gemeente niet de beschikking had over een behoorlijk en ge schikt gelegen marktterrein, heeft B. en W. noodgedwon gen weerhouden terzake reeds eerder een voorstel te doen. Door de verwezenlijking van het plan tot verbetering van de Kerkvaartse haven, als gevolg waarvan het Zui delijk gedeelte van deze ha ven is gedempt, heeft de ge meente de beschikking gekre gen over een centraal gelegen terrein, dat bij uitstek ge schikt is voor het houden van markten. Nu deze terrein-moeilijkheid is opgelost, meenden B. en W. dan ook dat er niet langer gewacht mag worden om de her-invoering van een markt daar te stellen. Gaarne onderschrijven B en W. de in dit schrijven naar voren gebrachte argumenten, die voor de instelling van een markt pleiten. De opvatting, dat een markt bezien wordt als een concur rent van de neringdoende in de gemeente, mag wel als ver ouderd worden beschouwd. De ervaring heeft bewezen dat 't tegendeel het geval is en dat, als een markt floreert, ook de neringdoenden daarvan de vruchten kunnen plukken. Van een goede markt profi teren zowel de winkelstand, de marktkoopman als het ko pende publiek, zodat uit die hoofde een her-instelling geen bezwaar kan ontmoeten. Oorspronkelijk hadden B. en W. de idee een weekmarkt -jeep uftz jeeut 'uajpis ut op teruggekomen, omdat zij vrezen dat de concurrentie van de markten in de omge ving te groot zal zijn en een dergelijke markt geen levens vatbaarheid zal hebben, zo dat zij bij voorbaat tot mis lukking zou zijn gedoemd. Dit risico meenden B. en W. niet te moeten nemen. B. en W. hebben daarom gemeend zich voorlopig te moeten be perken tot de instelling van een maandmarkt van onge regelde goederen, met daar naast op de oude data van de vroegere halfjaarlijkse mark ten voor het verhandelen van vee en ongeregelde goederen. Indien in de practijk blijkt dat deze markten reden van bestaan en levensvatbaarheid hebben, kan later nog de in stelling van een weekmarkt worden overwogen. In het vertrouwen dat deze markten dezelfde bekendheid en dezelfde aantrekkings kracht zullen krijgen als de vroegere markten in deze ge meente, stellen B. en W. voor bijgaand ontwerp-besluit ter zake aan te nemen. De heer v. Kuik vroeg of het de bedoeling was er ook een veemarkt aan te verbin den. Hierop antwoordde de voor zitter dat de maandelijkse markt bedoeld was voor wil de goederen, maar dat er tweemaal per jaar veemarkt gehouden zou worden en wel op de oude data: de laatste Donderdag van Maart en de eerste Maandag in November. Daar de heer v. Kuik op perde dat tegen deze data staan, beloofde de voorz. dat mogelijk bezwaren zouden be- B. en W. de datum nog eens zouden bekijken. - De heer de Glas roemde het initiatief van B. en W. Hij meende in de stukken gelezen te hebben dat alleen aange slotenen bij de Vakgroep toe gelaten zouden worden, maar hij vroeg uitzondering te ma ken voor de plaatselijke han delaren. De voorz. antwoordde dat dit geen wet van Meden en Perzen was, maar alleen be doeld was om verkapte bede larij tegen te gaan. Natuurlijk zou de regeling ten opzichte van ingezetenen soepel toe gepast worden. De heer Brokx stelde voor om iedereen een vaste plaats aan te wijzen om geharrewar te voorkomen. De voorz. zei dat het de be doeling was om, als de veror dening was goedgekeurd, een commissie uit de raad te be noemen om de marktbelangen te behartigen. De markt zou gehouden worden elke derde Zaterdag van de maand. Hierop ging de raad met 't voorstel accoord. Bij het voorstel met betrek king tot bezettingmaatregelen werden in vervolg op een vroeger genomen besluit het vermenigvuldigingcijfer voor de ondernemingsbelasting vastgesteld op 2.4 en een ver ordening vastgesteld tot slui. ting van de kapperszaken op Dinsdagmiddag vanaf 13 uur, omdat de nieuwe wetten in deze nog niet in werking tre den. De drie volgende voorstel len hielden enkele admini stratieve wijzigingen in, op verzoek van Ged. Staten, van verordeningen die al op 21 September waren vastgesteld: het waren de verordeningen op de heffing van besmette lijke ziektegelden, waarvan 't bedrag voor onderzoek werd gebracht op S 5.—, voor ver pleging op 8.op de hef fing van vergunnings- en ver- lofsrecht en wijziging van de legesverordening. Met betrekking tot het ver gunnings- en verlofsrecht merkte de heer Brokx op dat hij hièrin iets heel geks had gezien. Het vergunningsrecht bedroeg 40.—, terwijl het

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5