l Wijde Wereld] Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT DE Een Pyrrhus-overwinning W. TIMMERMANS ZONEN SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. BANKIERS TE WAALWIJK bi*i mi Gemeenteraad Drunen, MAANDAG 13 NOV. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO W HET ZOIDEN 73e JAARGANG No. 92 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GRÖTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. TEL.-ADRES „ECIIO". Politiek is een ongewis bedrijf en de wil des volks is zeer grillig. Dit zijn twee conclusies die men uit de Amerikaanse verkiezingen in de afgelopen week kan trekken. Temeer als men daarbij vergelijkt de uitslag van de presidentsverkiezingen in 1948. Toen werd de republikeinse candidaat Dewey als overwin naar gedoodverfd, maar het opinie-onderzoek werkte verre van feilloos, want Truman won glansrijk tegen aller verwachting in. ii De glans is van de over winning, als men het zo mag noemen, die de democraten nu behaald hebben, wel af. In derdaad, ze hebben de meer derheid behouden in het Con gress, zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Se naat. Maar hoe? Volgens de uitslagen die wij op het ogen blik ter beschikking hebben is dp democratische meerder heid in het Huis van Afge vaardigden teruggelopen van 90 tot 34, in de Senaat van 12 tot 2. Kan men in zo'n ge val van een overwinning spreken? Licht wel, maar voor wie? Laten we eerst even de vol ledige samenstelling van de volksvertegenwoordiging ge ven: Huis van Afgevaardigden: 234 democraten (vroeger 259); 200 republikeinen (vroeger 169); 1 onafhankelijke. Senaat: 49 democraten (vroeger 54); 47 republikei nen (vroeger 42). De onderzoekers van de pu blieke opinie hadden zich deze keer, gedachtig de débacle van de vorige keer, wijselijk wat op de achtergrond gehou den. Dat neemt natuurlijk niet weg dat er prognoses ge maakt werden, maar ze wis selden nog al. De kansen voor Truman stonden niet erg hoog, meende men, vooral in de eerste helft van het jaar, hoewel men wel degelijk re kening hield met de mogelijk heid van een verrassing. Toen kwam Korea, waarbij Tru man buitengewoon doortas tend optrad en meteen stond het hele Amerikaanse volk pal achter hem. Doch ook dit zakte later weer enigermate af door verschillende oorza ken. Tot er een aanslag werd gepleegd op de president en er waren er die meenden dat dit wel zo op het sentiment van de Amerikanen zou ge werkt hebben dat de kansen van Truman opnieuw zouden stijgen. Nu kan men de zaak van verschillend standpunt bekij ken. Voor degenen die een complete democratische ne derlaag verwacht hadden, is het natuurlijk meegevallen. Waarschijnlijk zijn er dat ech ter niet zo heel veel geweest. Anderzijds kan men ronduit van een democratische neder laag spreken, omdat 'n groot deel van de kiezers de partij ontrouw is geworden, hoewel dit zeker voor een deel on redelijk is. Immers, een feit is, dat ook bij deze verkie zingen de meerderheid van 't Amerikaanse volk zijn in stemming met de regerings- politiek heeft betuigd. Dit mag men een democratisch succes noemen. Bovendien houdt de uitslag een les in, omdat men er uit heeft kun nen zien, met name de ver antwoordelijke personen, dat die regeringspolitiek niet on verdeeld geappreciëerd wordt. De presidentsverkiezingen volgen pas in 1952. Er volgt ongetwijfeld een moeilijke tijd in het Amerikaanse par lement, niet alleen voor de regering, maar ook voor ons, die er door de omstandighe den heel wat mee te maken hebben. Truman kan met zijn knappe meerderheid niet doordrijven wat hij wil en zal dus terdege met de oppositie rekening moeten houden. In verband hiermee schijnt het er voor de toewijzingen voor het Marshall-plan niet best uit te zien. Ook op ander ge bied zullen wij ongetwijfeld de terugslag van deze verkie zingen ondervinden. Vooralsnog is er weinig re den tot bezorgdheid voor de democratische partij. De laat ste overwinning lijkt een Pyrrhus-overwinning, meer dan ze het is. Immers, de meerderheid is behouden ge bleven, terwijl er nog een kostbare les aan toegevoegd is. En politici van het formaat van Truman zullen daaruit lering weten te trekken. Bij de gouverneursverkie zingen is Thomas Dewey her kozen tot gouverneur van de Li J Li! LJi Ni LU staat New-York, terwijl de re publikeinen ook in andere staten bij de strijd om het gouverneurschap de overwin ning hebben gehaald. Het ge volg hiervan is dat de meer derheid der staten een repu blikeinse gouverneur hebben gekregen; tot nu toe was de verhouding juist andersom. Begrafenis Koning Gustaaf. Onder overweldigende deel neming van zijn volk is ko ning Gustaaf V van Zweden Donderdag te grave gedragen. Meer dan 100.000 Zweden stonden opgesteld langs de route die de koninklijke be grafenisstoet ging, terwijl ko ningen, prinsen en vooraan staande staatslieden het stof felijk overschot volgden. Aan het hoofd liep Koning Gus taaf VI, de zoon van de over leden koning, gevolgd door prins Bertil van Zweden, ko ning Haakon van Noorwegen en koning Frederik van Dene marken, prins Willem van Zweden en President Paasi- kivi van Finland, Prins Bern- hard en prinsen uit Noorwe gen, Engeland, België, Dene marken, Luxemburg en Ethio pië. Vanuit de koninklijke rouw kapel, waar het stoffelijk overschot van de koning stond opgebaard, trok de stoet naar de Ridderholmkerk, waar de dienst werd geleid door aartsbisschop Yngve Brillioth. Vóór de eigenlijke begrafenis nam de minister president de gouden konings kroon van de kist, de ere wacht droeg de overledene naar het familiegraf en ter wijl het orgel speelde, de klokken luidden en saluut schoten dreunden, zonk de kist in het graf. Daarna gin gen de vlaggen in top. In de Waalse kerk in Den Haag werd Donderdag een rouwdienst gehouden ter her denking van koning Gustaaf V, die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van H.M. de Koningin, verscheidene ministers en andere autori teiten. I - 'I Noodtoestand gerepatriëerden. Minister Teulings van Bin nenlandse Zaken heeft in de Tweede Kamer naar aanlei ding van de behandeling van het wetsontwerp Huisvesting Gerepatriëerden gewezen op de noodtoestand die ontstaan is bij het huisvesten van deze mensen. Nog maar 40% van hen kan bij terugkeer in Ne derland een eigen woning be machtigen, de rest komt in doorgangskampen terecht en moet wachten tot ze gehol pen wordt. Hierdoor wilde de minister de staatsrechtelijke bezwaren die verschillende kamerleden hadden tegen het ontwerp, overwinnen. In het wetsontwerp wordt n.l. be paald dat provinciale inspec teurs van de Dienst Maat schappelijke Zorg het recht hebben woningen te vorderen ook buiten de gemeentebestu ren om. Men zag hierin een aantasting van de gemeente lijke autonomie. Voorts hadden sommige le den bezwaar tegen de duur van de wet. Minister Teulings achtte het nodig dat ze min stens van kracht zou blijven tot midden 1952, maar de heer Ten Hagen van de P. v. d. A. wilde haar werking beperkt houden tot 1 September 1951. Donderdag is de Tweede Kamer ook begonnen met de algemene beschouwingen over de rijksbegroting 1950. Het Amsterdamse Raadhuis. Het nieuwe raadhuis voor de gemeente Amsterdam is een kwestie die de gemeente raad al vele jaren heeft bezig gehouden. In 1935 werd be sloten het aan het Frederiks- plein te bouwen, maar daar was nu niemand het meer mee eens. Onlangs nu hadden een meerderheid van B. en W. en een minderheid van dit college elk een plan inge diend, waarvan het eerste een stadhuis voorstelde aan het Waterlooplein -en het andere een stadhuis in de nieuwe wijken. Twee dagen heeft de raad er over beraadslaagd en het resultaat was dat beide plannen werden verworpen, benevens alle plannen die ge durende het debat uit de raad naar voren waren gekomen. Het besluit van 1935 blijft dus van kracht. m Piekuren van 13 Nov. 28 Jan. In dit tijdperk zal de uiter ste zuinigheid met electrische energie moeten worden be tracht. Van 7.309 uur 's mor gens en van 4.306 uur des avonds zijn de piekuren, be halve Zaterdag en Zondag. Er mogen in die tijd geen licht-reclames branden, de treinen worden half verlicht en de radio zwijgt. In kantoren moeten zo wei nig mogelijk electrische ka chels ontstoken worden en zo weinig mogelijk licht, en ook particulieren moeten het ge bruik van electriciteit zoveel doenlijk beperken. draagt 't inkomen meer dan 2400 gulden per jaar, dan heeft men van het vierde kind af recht op de bijslag, wanneer het inkomen niet meer bedraagt dan 2600 gul den (eerst was deze norm gesteld op 2100 gulden). Van het vijfde kind af heeft men recht, wanneer het inkomen hoogstens 2800 gulden (aanvan kelijk 2200 gulden) per jaar be draagt. Verder heeft men telkens eerst van een volgend kind af recht, naarmate het inkomen tel kens 200 gulden inplaats van de oorspronkelijk voorgestelde 100 gulden hoger ligt. De kinderbijslag zal voor het derde kind niet 23 cent, doch 25 cent per dag en van het vierde kind af inplaats van 28 cent per dag 30 cent bedragen. VORDEREN VAN WOONRUIMTE. Voor gerepatriëerden van na 1 Januari 1949. Het wetsontwerp „Huisvesting gerepatriëerden"' is zonder hoof delijke stemming door de Tweede Kamer aangenomen. Alleen de communisten waren tegen. Vol gens hot wetsontwerp zoals het er nu ligt, kunnen allen die na 1 Ja nuari 1949 uit Indonesië naar Ne- Kantooruren: 9 tot 13 uur en 1 4 tot 15 uur. 's Zaterdags van 9 tot 10.30 uur. Inlevering der kwartjes en stuivertjes. Wij menen goed te doen onze lezers er nog eens op te attenderen, dat de geldigheid van alle zilveren en zinken kwartjes, alsmede van alle nikkelen en zinken stuivers op 15 November a.s. afloopt. Men zal dus goed doen te zorgen, dat men de nog res terende geldstukken ten post kantore inwisselt. Na 15 No vember hebben deze geen waarde meer. De gangbaarheid dezer muntstukken heeft eigenlijk al opgehouden sedert 15 Au gustus j.l. MEER KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN. In een nota van wijzigingen op het wetsontwerp voor kinderbij slag aan kleine zelfstandigen stelt de regering belangrijke verbete ringen voor door de grens der in komens, waarbij men recht heeft op bijslag, voor de onderscheiden groepen te verhogen. De inkomensgrens, waaronder men recht heeft op bijslag voor elk kind beneden 16 jaar, wordt, te rekenen van het derde kind af, van 2000 gulden per jaar ver schoven naar 2400 gulden. Be- derland zijn teruggekeerd en nog geen fatsoenlijke huisvesting heb ben, van de bijzondere maatrege len profiteren. Eerst gold 't wets ontwerp alleen de mensen die na 1950 aankwamen of zullen aanko men. Minister Teulings deed ech ter een concessie aan mr. J. Alge- ra (A.R.), die eerst de wet wilde laten gelden voor allen die na 15 Aug. 1945 zijn gerepatrieerd. Door de wet krijgen rijksamb tenaren de provinciale inspec teurs van maatschappelijke zorg het recht woningen te betreden om na te gaan of woonruimte vrij is. Zij mogen woonruimte vorde ren buiten de gemeentebesturen om als deze onwillig zijn. MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. Na 1 Januari 1950 zullen voor consumptieaardappelen maximum prijzen worden ingevoerd, die naar soort en kwaliteit verschil lend zijn voor klei- en zandaard- appelen. Voor zandaardappelen zullen de gemiddelde prijzen worden vastgesteld voor Januari 12 cent, Februari 13 cent, Maart 13H ct., April 14 ct. en Juni 15 ct. per ki lo. De maximumprijzen voorklei- aardappelen zullen gemiddeld 2 ct. per kilo hoger liggen. Bij de huidige loonstandaard en bedrijf suitkomsten heeft menig vrijwilliger bij de brandweer een hogër inkomen dan 8 per dag. Rekening houdende met de per centsgewijze uitkering van het verzekerd dagloon bij verschillen de ongevallen is het wenselijk het verzekerd dagloon te stellen op 15 per persoon. Hiérvan valt 8 onder de werking der Onge vallenwet, terwijl een aanvullende verzekering tot een dagloon van 7 kan worden gesloten bij een particuliere Maatschappij. Zoals reeds opgemerkt bedraagt de maximum uitkering ingevolge de Ongevallenwet bij overlijden 30% van het verzekerd dagloon, in dit geval dus 30% van 8.— is 2.40. Bij de aanvullende ver zekering zou een verzekering van een uitkering ineens bij overlijden van 5000.—, 15000 - bij blij vende invaliditeit en 7.— per dag bij tijdelijke invaliditeit ons inziens het meest doelmatig zijn De premie voor een dergelijke aanvullende verzekering bedraagt volgens opgaaf 2.55 per per soon. Bij een personeel van 54 le den bedraagt derhalve de jaarpre mie 54 x 2.55 is 137.70. Door dit geringe jaarlijkse be drag aan premie kan de gemeente zich in alle opzichten verzekerd gevoelen in de financiële belan gen van het brandweerpersoneel volledig te hebben voorzien. Het is ons bekend dat vele gemeenten tot bovengenoemde aanvullende verzekering voor haar brandweer personeel zijn overgegaan. Wij stellen Uw raad derhalve voor eveneens tot het sluiten van een aanvullende verzekering tot bo vengenoemde bedragen over ie gaan. 2. Het is Uw raad bekend, dat wij reeds meerdere malen pogin gen hebben ondernomen om de Duinweg van een behoorlijke ver harding te voorzien. De totale kosten voor het aanbrengen van een grintdeklaag met oppervlakte behandeling, afgestrooid met pa- relgrint, zullen bedragen 15.300. De kosten van de Technische Dienst worden voorlopig geraamd op 250.—, zodat de totale kos ten gesteld kunnen worden op 15.550.—. Wij stellen Uw raad het verharden van de Duinweg voor te willen besluiten tot wij ziging van de begroting 1950 voor tot een bedrag van 15.550.—. 3. Reeds in de dienst 1949 werd een bedrag uitgetrokken voor ver bouwing van de woning Kerk straat 62 tot 2 bovenwoningen en toevoeging van een nieuw leslo kaal aan de bestaande Jongens school te Elshout. De kosten zijn zó hoog, dat een redelijke exploi tatie niet mogelijk is. Wij willen ons thans slechts beperken tot het uitbreiden der school. De totale kosten zonder architecten-hono rarium enz. zullen bedragen ruim 13.000.-. 4. Aan een vroegere volontair werd, nadat hij ongeveer 1 jaar ter secretarie werkzaam was, een gratificatie toegekend. De huidige volontair M. Berkelmans uit Vlij men is thans langer dan 1 jaar ter secretarie werkzaam. De hem opgedragen werkzaamheden ver richt hij zeer accuraat, terwijl hij ten aanzien van zijn werk steeds een grote plichtsbetrachting be toont. Wij stellen voor hem een gratificatie van 250.— te ver lenen. 5. De WelEerw. Pater Tarci- sius van Schijndel van het Cister- ciënserkiooster „Mariënkroon" te Nieuwkuijk, is reeds lange tijd in onze gemeente bezig met het on. derzoek naar de vroegere bezit tingen van de oude Cisterciënseh- orde, n.l. het klooster Mariëndonk te Elshout en de uithof te Giers- bergen. Deze objecten zullen in de toekomst voor opgraving in aan merking kunnen komen. Hiertoe is het echter noodzakelijk dat een luchtfoto van de objecten wordt gemaakt. Blijkens opgave van Z. E. zouden de kosten hiervan be dragen pl.m. 85.—. Waar de qemeente uiteraard zeer geïnte resseerd is bij dit oudheidkundig onderzoek en mede ter stimulering van de onderzoekingen door Pa ter Tarcisius, hebben wij de eer Uw raad voor te stellen bovenge noemde kosten ad 85.— voor rekening der gemeente te willen nemen. 6. In de Stationsstraat, tussen de brandweerkazerne en de boter- fabriek bevindt zich geen brand- krann, terwijl de eerste brand- kraan in de Achterstraat, gezien vanuit de Stationsstraat, ligt ter hoogte van de tuin van Th. Els hout. Voor een effectieve brand bestrijding van de percelen, gele gen tussen de boterfabriek, de brandweerkazerne en het eerste gedeelte van de Achterstraat is 't absoluut noodzakelijk een brand- krann bij te plaatsen en wel in de Achterstraat (pl.m. 10 m. vanuit de Stationsstraat). Eventueel zou hier kunnen worden volstaan met het verleggen van de brandkraan in de Achterstraat (bij tuin Th. Elshout) naar een meer Weste lijk gelegen punt. In de Burg. v. d. Heijdenstraat, zoals deze thans in gebruik is, be vindt zich slechts één brandkraan en wel ter hoogte van het laatste perceel. De afstand van de Sta tionsstraat tot deze brandkraan is naar U bekend te groot om hier van bij brand gebruik te kunnen maken. Het is daarom gewenst ongeveer in het midden van de Burg. v. d. Heijdenstraat (tegen over perceel no. 14) een brand kraan bij te plaatsen. De kosten voor het aanbrengen van een nieuwe brandkraan be dragen 420.—, terwijl ons de kosten voor het verplaatsen van een brandkraan nog niet bekend zijn. Wij merken hierbij nog op, dat bij het aanleggen van een hoofdleiding door de Waterlei ding Mij. Oost-Brabant" gratis de benodigde brandkranen wor den aangebracht. Waar het hier echter betreft het aanbrengen van een nieuwe brandkraan op een reeds aanwezige hoofdleiding, destijds nog gelegd door het Ge meentelijk Waterleidingbedrijf te 's-Bosch, komen deze kosten ge heel voor rekening van de ge meente. 7. Zoals U bekend, heeft de gemeente een extra toewijzing ontvangen voor de bouw van 20 woningwetwoningen met vermin derde bijdrage ten behoeve van de industrie en een voor de bouw van een duplex-woning voor ge repatriëerden. De kosten van de 20 woningen, zoals deze door het Ministerie van Wederopbouw zijn goedgekeurd, zullen bedragen' in totaal 152.000.—, terwijl de kosten van de duplex-woning zul len bedragen pl.m. 10.000.—. Omtrent de bouw van 20 wonin gen is overeenstemming verkre gen met de N.V. Grootel's Bouw Mij. te Eindhoven voor de som van 140.000.— en voor de du- plexwoning was de laagste in schrijver D. W. J. van Vianen te Ammerzoden voor een bedrag van 8300.—. Wij hebben de eer llw raad voor te stellen een crediet be schikbaar te willen stellen tot een bedrag van in totaal 162.000.— voor de bouw van 20 woning wetwoningen met verminderde bij drage en een duplexwoning. Het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan J. Schaars en 't voor stel van B. cn W. tot vvrKoop van bouwgrond aan J. Schaars langs de Heistraat werd in gehei me vergadering behandeld. Het prae-advies vermeldt hieróver nog het volgende Bij raadsbesluit van 8 Septem ber 1950 werd een perceel grond langs de Badhu«sstiaat verkocht aan J. Schaars, zulks voor de bouw van een woning en een constructiewcrkplaats. Thans is door Schaars een verzoek inge diend om het aan hem verkochte perceel om te ruilen tegen een ge lijkwaardig perceel langs de Hei straat, juist ten Westen van de heer Knippels. Blijkens het door adressant in gediende verzoek, heeft de N.V. Lips zich in verbinding gesteld met de heer Schaars en hem ge wezen op de uitbreidingsplannen van de N.V, in de njaste toe komst. Aangezien Schaars in de toekomst zelf ook tot uitbreiding hoopt te komen, vreest hij, dat beide bedrijven op de duur met elkaar in conflict zullen komen. Om dit te voorkomen vraagt ver' zoeker thans aan de gemeente hein in de plaats van het terrein langs de Badhuisstraat, grond langs de Heistraat ter beschikking te wil len stellen. In verband met de verkoop van grond aan Schaars heeft de N.V. Lips contact opgenomen met de gemeente, zulks met het doel om de beschikking te krijgen over het resterende gedeelte van het ter rein langs de Badhuisstraat. In dien de uitbreiding van het bedrijf dit beslist nodig maakt, voelen wij er in principe wel voor hiertoe over te gaan, mits echter de no dige waarborgen worden gegeven en bovendien slechts onder bepaal de door de gemeente te stellen voorwaarden. Aan verkoop van grond aan Schaars langs de Heistraat is voor de gemeente een voordeel verbon den als gevolg van de omstandig heid dat hier geen onbebouwde afstand van 30 m. behoeft te blij ven liggen, zoals langs de Bad huisstraat het geval is. Al met al zijn wij van oordeel, dat de ver koop van de benodigde grond aan Schaars door de gemeente geenszins bezwaarlijk is te achten. Na de debatten in geheime ver gadering nam de raad het voor stel van B. en W. in de openbare vergadering aan. Tevens werd aangenomen (waarover eveneens in het geheim werd gedebatteerd) het voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwgrond tussen dé brandweerkazerne en M. v. d. Broek aan Dr. v. d. Wouw. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. mmm BESOIJEN KRIJGT EEN NIEUWE HERDER. Kapelaan J. C. J. Verbiessen benoemd. „Zet maar in de krant", zei ons kapelaan Verbiessen in een telefoongesprek, „dat de nieuwe pastoor niet zo'n erge beste is, dan valt het allicht mee, en verder zal O. L. Heer me wel helpen". Nou, ga maar eens een pas toor zwart zitten maken. Dat valt om de drommel niet mee, zeker als je hem niet kent. We vroegen kapelaan Ver biessen naar een foto. Daar voelde hij niet zo heel veel voor, maar hij beloofde er desondanks een te sturen. Nee, we geloven dat 't met de nieuwe pastoor best ge troffen is. In elk geval maakt hij op ons de indruk van een prettig iemand, tenminste hij heeft ons in ons eerste tele foongesprek hartelijk laten lachen. De nieuwe pastoor is met zijn benoeming zeer ingeno men. „Daar zal Deken Heeze- mans ook wel een beetje voor gezorgd hebben, die wist na tuurlijk wel wat ik wenste en ik geloof dat ik het in jullie parochie van O. L. Vrouw best getroffen heb". De nieuw benoemde Pas toor werd op 9 Mei 1904 te Rosmalen geboren. Hij stu deerde aan de seminaries van ons bisdom en werd in 1930 priester gewijd. Hij was ka pelaan te Nijmegen, Mill en Oisterwijk. In 1943 werd hij benoemd tot kapelaan van de St. Catharina-parochie te Eindhoven, waar Deken Hee- zemans pastoor is. Vorige week heeft kapelaan Verbiessen reeds een bezoek aan zijn nieuwe parochie ge bracht. Op het feest van St. Catha- rina, 24 November a.s., zal de nieuwe pastoor in de kerk van O. L. Vrouw plechtig worden geïnstalleerd. Wie de instal latie zal verrichten, is nog niet bekend. „O ja" zegt de kapelaan nog „vergeet vooral niet te zeggen dat ik zo gezond ben als een vis". We kunnen Besoijen op recht feliciteren met zijn nieuwe herder. J. VAN HEESBEEN „De Kamer van Koophandel". Voor de leden van de Ver eniging der Middelbare Vak schoolstudenten „Vedehova", hield de heer J. van Heesbeen Donderdagavond in Hotel Verwiel een interessante le zing over de Kamer v. Koop handel, waarvan spreker zelf voorzitter is. Na een wel komstwoord van de voorzitter van „Vedehova", de heer M. v. d. Assem, waarin deze zich speciaal richtte tot de Direc teur van de Vakschool, Ir. Roelofs Heyrmans, en ver schillende leraren, begon de heer v. Heesbeen zijn lezing met de opmerking dat bij ve len de kennis van de Kamer van Koophandel niet verder Cili*» I d i i li I r~n gaat dan het betalen van de jaarlijkse bijdrage. In 1851 werd het eerste Koninklijk Besluit uitgevaardigd, waar bij aan de Kamer van Koop handel een wettelijke onder grond werd gegeven. Voor dien waren de Kamers meer ingesteld op bepaalde be drijfstakken en bleven tot 1877 gemeentelijke instellin gen. Bij een wetsbepaling van 1920 kwam men tot de tegen woordige vorm en werd een splitsing gemaakt in groot- en kleinbedrijf. Van 1940 tot 1950 bleven de bevoegdheden be perkt tot de Provinciale Ka mers, doch de besturen wis ten het toch zover te brengen dat de districtskantoren kon den blijven bestaan. Enige weken geleden kregen de ge westelijke kantoren weer vol ledige zelfstandigheid. In de nieuwe wet is nu ook de be- stuursbenoeming geregeld, waarbij aparte besturen wor den benoemd voor het groot bedrijf en voor het kleinbe drijf, terwijl op verzoek van de Minister tevens een ver tegenwoordiger van de arbei ders wordt benoemd. Nu bij het district van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat ook het Land van Heusden en Altena is ge voegd, is de naam voortaan „Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant. Het doel van de Kamers be staat onder meer uit het uit voeren van de wettelijke voorschriften, zoals b.v. 't bij houden van het Handelsregis ter. De Kamer te Waalwijk heeft momenteel 3500 in schrijvingen. Zij moet zorgen dat geen firma's onder dezelf de naam in het Handelsregis ter worden ingeschreven. Ver der heeft de Kamer v. Koop handel tot taak de uitvoering van de wet op het Kleinbe drijf van 1937. Dat bij de ves tiging van een kleinbedrijf heel wat komt kijken, blijkt wel uit het feit dat voor ves tiging van een electro-tech- nisch bedrijf naast handels kennis en credietwaardigheid nog verscheidene diploma's vereist zijn. In 1949 werd het algemeen verbod tot vestiging van nieuwe bedrijven opge heven. Alleen voor het ves tigen van een bakkersbedrijf blijft het verbod nog van kracht. Van belang is verder de handëlsvoorlichting die de Kamer verstrekt aan Natio nale en Internationale han delsondernemingen. De jaar verslagen van de Kamers van Koophandel bevatten vaak aardige bijzonderheden. Zo wordt in het verslag over 1878 vermeld, dat toen in Waalwijk niet minder dan 148 schoenmakerijen en 42 looie rijen waren gevestigd, waar van de laatsten steeds met verlies werkten. Als incidentele taken van de Kamer van Koophandel noemde de heer v. Heesbeen o.m. de tabakssanering, de zeer ondankbare taak van ad viserend lichaam bij, de toe wijzingen van auto's en het geven van voorlichting op economisch gebied. Zo heeft

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1