L Wijde Wereld Het gemeentelijk badhuis Kü» m f WAALWYK Waalwijkse en Langstraatse Courant Engeland en Europa RUILVERKAVELINGSPLAN UIT DE Een groot Voor de betere Textiels! TREINEN OOK OVERDAG MET BRANDENDE KOPLAMPEN. Voorziet in een behoefte mmmmm VRIJDAG 17 NOV. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET 20IDEH 73e JAARGANG No. 93 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' In twee Europese parlementen zijn deze week dingen gezegd over een Europese federatie die voor ons Ne derlanders van belang zijn. In het Engelse Lagerhuis werd een debat gehouden over de Raad van Europa waarin de regering zich distanciëerde van een En gelse deelname. Als reactie daarop heeft prof. Romme in de Tweede Kamer gezegd dat er dan maar een Europese federatie zonder Engeland moet komen. Dat was bij de algemene beschouwingen over de rijks begroting 1951. In het Lagerhuis deelde de onder-minister van buiten landse zaken mee, dat Groot- Brittannië niet in staat is de voorstellen voor de oprich ting van een Europees leger onder een Europese minister van defensie, te aanvaarden. Evenmin was het Engeland mogelijk deel te nemen aan een Europese federatie met een Europese grondwet als basis. Natuurlijk moest de re gering zichzelf even 'n pluim op haar hoed steken door uit te laten komen dat ze eigen lijk toch veel breder kijkt dan die Europese federatie: want onder-minister Davies zei: „Groot-Brittannië heeft ver plichtingen op grotere dan Europese schaal, door name lijk toe te treden tot 't Noord- Atlantisch Verdrag." Enge land zou willen bekijken op welke manier het met de an dere Europese landen zou kunnen samenwei'ken, maar het kon geen verplichtingen aangaan zonder eerst te we ten in welke mate de Britse souvereiniteit zou moeten worden prijsgegeven. De As- semblée van Straatsburg moet volgens de Britse regering beschouwd worden als een gelegenheid om van gedach ten te wisselen, echter zon der bevoegdheden. Davies zei, dat, hoewel Engeland bereid is enige economische conces sies te doen, het zijn houding zoals die tegenover het plan- Schuman is aangenomen, niet heeft veranderd. De voorzitter van het inter nationale bestuur voor Euro pese eenheid, Duncan Sandys, die namens de oppositie sprak, zei dat Davies' reden met onsteltenis in Europa zou worden gelezen. Hij was wel voor een Europees leger, maar ging aangaande een fe deraal Europa een heel eind met de regering mee. De volgende dag al had de leider van de K.V.P.-fractie in onze Tweede Kamer, prof. Romme, gelegenheid om op 't standpunt van de Britse re gering in te gaan. Hij deed dit bij de algemene beschouwin gen over de begroting voor 1951. Zijn mening was dat de Europese federatie dan maar door moest gaan zonder En geland, als er anders geen mogelijkheid was. Prof. Rom me meende dat er na de de batten van de vorige dag in het Lagerhuis wel geen ster veling meer zou zijn die niet inzag dat Engeland in ieder geval voorlopig niet mee zou doen aan een Europese fede ratie. Hij vroeg het standpunt van de regering: geen fede ratie of een federatie zonder Engeland. Inderdaad is het weer eens duidelijk geworden, wellicht voor velen ten overvloede, dat van Engeland geen construc tieve handelwijze ten over staan van een Europese fede ratie hoeft verwacht te wor den. Het is zeer verknocht aan zijn souvereiniteit, maar daarin staat het niet alleen. De overgrote meerderheid der staten kan er slechts met pijn een gedeelte van afstaan ten behoeve van het algemeen be lang. Engeland echter heeft nog een ander struikelblok op de weg naar Europa: zijn im perium, of liever het gemene best, iets waar wij al eerder op gewezen hebben. Zijn de materiële banden in de afge lopen jaren wat losser gewor den, er is veel wat de leden onderling nog sterk bindt en Engeland voelt zich op de eerste plaats verantwoordelijk voor die verbondenheid. En wie zal zeggen dat het onge lijk heeft? Voor Europa volgen hieruit natuurlijk enige consequen ties. En zou het niet het bes te zijn gevolg te geven aan wat professor Romme ter ta fel bracht: dan maar in ieder geval voorlopig een Europese federatie zonder Engeland? „Vredescongres" op drift. Het communistische vredes congres dat in Sheffield was georganiseerd, is na een uur vergaderen naar Warschau overgeplaatst. Mr. Attlee deelde in het Lagerhuis mede dat hij het congres niet had kunnen verbieden, doch wel de vredesapostelen verhinde ren Engeland binnen te ko men. Waar hij uiteraard in is geslaagd en omdat er geen gedelegeerden kwamen ver dween ook het congres. In Sheffield werd nog een protest-vergadering belegd waarop de (argeloze) rode deken van Canterbury zei om „voort te gaan op het chris telijke pad naar de vrede". Toen hierop iemand „nonsen- ce" schreeuwde, werd hij prompt de zaal uitgezet. In Warschau hebben intus sen al flinke scheldpartijen plaats gevonden. De Chinese delegatie stelde voor Gene raal Mac Arthur maar tot oor logsmisdadiger te verklaren, want hij ~was de grote agres sor in Korea. De Britse regering heeft in tussen over deze affaire he vige critiek te slikken gekre gen. Churchill was er erg kwaad over dat het congres door het ontactisch optreden der regering veel te veel pu bliciteit had gekregen. 't Is ook erg moeilijk om 't ieder naar de zin te maken. K.V.P. wil bredere basis. Prof. Romme, weer hersteld van zijn val waarbij hij een beenwond opliep, heeft in de Tweede Kamer een pleidooi gehouden voor het herstel van het kabinet op brede ba sis, zoals in 1948. Door 't ver trek van minister Schokking is er geen Christelijk-histori- sche minister mee, waar mr. Jacob geen lid van de C.H.U. is. Prof. Romme kon zich niet indenken dat de regering zou ingaan op de suggestie van de zijde van de Partij van de Arbeid om het kabinet parle mentair te maken, d.w.z. al leen steunend op de twee grote partijen K.V.P. en P. v. d. A. De katholieke fractie-leider deelde nog mede dat de KVP „op enkele puntjes na" het met het regeringsbeleid eens was. Storm in Azië. Door Azië gaat een storm van oorlog en opstand. In vele landen heerst de oorlogs god en tienduizenden mensen worden hem geofferd. In Nepal, waar nationalis ten onder aanvoering van hun koning Tribuvana een op stand hebben ontketend tegen het dictatoriale gezag van de minister president, rukken de opstandige troepen op naar de hoofdstad. Boven de hoofd stad zijn pamfletten uitge worpen waarin met bombar dementen wordt gedreigd als de regeringstroepen nog lan ger tegenstand bieden. Uit Kalimpong in India wordt bericht dat de Chinese opmars in Tibet is stopgezet. Andere berichten echter spre- ken^van een voortzetting van de opmars. Tibet heeft intus sen de Veiligheidsraad om steun verzocht tegen de rode agressie. Maar waarschijnlijk zal er wel geen steun worden verleend en zal ook „het dak der wereld" een communisti sche volksrepubliek worden. In Korea hebben de ver bonden strijdkrachten succes geboekt. Het Amerikaanse 7e Regiment Mariniers is opge rukt tot het Tsjosen-reservoir dat met de bijbehorende krachtinstallaties voor de electriciteitsvoorziening van Mandsioerije zorgt. De Chinese 124e divisie die dit gebied moest verdedigen heeft zich, na zware verliezen te hebben geleden, terugge trokken. Aan het Noordelijk front is de winter reeds ingezet en beide partijen maken zich klaar voor een winter-oorlog. Als er geen oplossing ge vonden wordt, waarbij de Chinezen zich uit Korea te rugtrekken, zal het hier een langdurige geschiedenis wor den. Ruilverkavelingsplan in de westelijke sector van de Langstraat zal productieverhoging en ontsluiting brengen. Het ruilverkavelingsplan, dat momenteel ter inzage ligt in de raadhuizen van Capelle, Waspik, Dongen, 's Grave- moer en Raamsdonk, zal aan een chaotische verkavelings toestand in een gebied van bijna 900 hectaren een einde maken. Het plan, waarvan de Centrale Cultuurtechnische Commissie een uitgebreid rapport aan de Ged. Staten van Noord-Brabant heeft ge zonden en officiëel „Ruilver kavelingsplan Eendennest" heet, bestrijkt ongeveer het volgende gebied: Begrensd door de 's Grevelduinse sloot en de 's Gravemoerse vaart in het Westen, door een gedeel te van de weg 's Gravemoer- Waspik, de Schotse Hooglan dersstraat tot het Klippen- steegje in Waspik-Boven in het Noordelijk deel, het laat ste steegje wordt dan in Oos telijke richting gevolgd. De Oostgrens ligt verder onge veer op de scheiding van de gronden, die hoger en lager dan 1 meter N.A.P. liggen, de Nieuwe Vaartseweg en de Loonse Dreef vormen de Zuidgrens. Dit oorspronkelijk gebied was ruim 550 ha. groot. Om verschillende redenen werd hieraan een ander gebied toe gevoegd, n.l. bij de Hoge Brug langs de Donge tot aan het electrisch gemaal Raamsdonk. De grens loopt tot aan Raams donk, tot aan de spoorlijn langs de Westelijke berm- sloot. In het Noorden is de grens verlegd tot iets ten Zui den van het Molenpad en buigt dan enigszins naar het Oosten af langs de Loonse Dreef. De gemeentesteeg vormt nu de Zuidgrens. Hoe nodig de ver kaveling is. In de Buitendijkse velden en Benedenkerk is er niet al leen een slechte verkave lingstoestand, maar hierdoor is er een onbeschermde lig ging der landerijen en staan deze bloot aan verstuiving, aldus zegt het rapport der Cultuurtechnische commissie, en verder: In het gebied bevinden zich vele lange en soms zeer smal le perceeltjes. Ook in Was pik-Boven, ten Zuiden van de Carmelietenstraat is de toestand slecht en bestaat er gevaar voor verstuiving, evenals in de Overakkers en de gronden van het Molen- vlok. De opname van de Loonse Dreef in het plan heeft als reden dat er behoefte is uit wegen te projecteren. Door de uitbreiding onder de gemeente Dongen kan een belangrijke oppervlakte aan aarden wegen worden gere duceerd. In het te verkavelen gebied bestaan slechts enkele grote aaneengesloten percelen. Ve len hebben eigen gronden en pachtpercelen zeer verspreid liggen. Vooral onder de ge meenten Waspik, Raamsdonk en Capelle zijn vele zeer on doelmatig gevormde kavels. In het gebied rond de moe rassen en Eendennest is de toestand niet minder chao tisch. Het oorspronkelijke karak ter van deze, we kunnen zeg gen woeste gronden, zal door de reeds ingetreden peilver- laging vermoedelijk verloren gaan. De mogelijkheid dient te worden onderzocht, zegt de commissie, om van dit gebied productieve graslanden te maken, maar men dient reke ning te houden met de wen sen van de Natuurweten schappelijke Commissie van de Voorlopige Natuurbescher- mingsraad. Het is van het grootste be lang hier een betere toestand te scheppen, en de kleine ka vels samen te voegen tot gro tere en doelmatigere kavels. Tevens is de ontsluiting van het verkavelingsgebied een gebied<^ide eis. De water-toestand. Door de aanwezigheid van gemalen en hoofdleidingen behoeven geen nieuwe kunst werken te worden gebouwd. Het Waterschap De Beneden Donge heeft hier al heel wat in orde gemaakt. Wel behoeft de detailontwatering verbete ring, en tevens moeten nieu we secundaire leidingen wor den aangelegd. Het Water schap heeft ook plannen om de waterinlaat te verbeteren. BI] het eerste kuehen DAM PO-PASTILLES Wvoorkomen erger In het plan is nog een be langrijk project opgenomen van een nieuwe provinciale weg van 's Gravemoer naar Kaatsheuvel, die aansluit op de grote weg Loon op Zand Waalwijk. Verder is er een weg geprojecteerd van de Hoge Zandschel naar Waspik- Boven en een belangrijke bochtafsnijding bij de Hoge Brug. Op 20 November zal in Waspik nog een informatieve bespreking worden belegd en op 15 December zal dit uiterst belangrijke plan in stemming komen. Naar men ons op het ge meentehuis in Waspik mede deelde zijn nog slechts weinig bezwaren tegen het plan in gebracht. De Cultuurtechnische com missie spreekt in haar rap port de verwachting uit dat, gezien dc belangrijke produc tie-verhoging die de uitvoe ring van het plan zal bren gen, het Rijk een ruime bij drage in de verkavelingskos- ten zal verlenen. BEZUINIGING TOT 150 MILLIOEN. Minister Lieftinck wil 100 tot 150 millioen gulden bespa ren. De regering zal daarover zo spoedig mogelijk met de Staten-Generaal overleggen. Dit deelde minister Lieftinck mede in de Tweede Kamer. De minister ging niet in op de aard van de besparingen. Ze worden doorgevoerd op de gewone dienst en de uitgaven van tijdelijke aard. De minis ter noemde ook het Land- bouw-Egalisatiefonds, waar uit artikelen worden gesub sidieerd, die in de eerste le vensbehoefte voorzien. Een gedeelte van de besparing wordt bereikt door meer eco nomisch te werken. Alle electrische en diesel- electrische treinen van de Ne derlandse Spoorwegen zullen voortaan dag en nacht met brandende koplampen rijden. Dit besluit is genomen, om dat de treinen bij donker of mistig weer gemakkelijker te herkennen zijn bij onbewaak te overwegen. Verder zullen lijnwerkers op kleine station emplacementen er mee ge diend zijn. Het branden van de koplampen is vooral van betekenis voor de groen-ge- verfde treinen. In het polder land zijn zij vaak zeer moei lijk te onderscheiden. OP BON 486 en 494 125 GRAM KOFFIE. Met ingang van Vrijdag 17 November zijn de bonnen 486 (van de A en B kaarten) en 494 (van de D kaart) aange wezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bonnen blij ven geldig tot en met 2 De cember. Om distributie-technische reden zijn ditmaal twee bon nen aangewezen. De eerstvol gende bon-aanwijzing ge schiedt op 21 December (na vijf weken dus). Daarna volgt weer een bon-aanwijzing na zes weken. REGERING HEEFT CRITIEK OP HOUDING VAN AUSTIN Minister Drees heeft in de Tweede Kamer zijn teleur stelling uitgesproken over de houding, welke de Ameri kaanse voorzitter van de Vei ligheidsraad Austin heeft aan genomen ten opzichte van de kwestie-Ambon. „Het is prin- cipiëel volkomen onjuist dat de voorzitter van de Veilig heidsraad de behandeling van het rapport van de UNCI over Ambon tot het einde toe heeft uitgesteld", aldus de minister-president. De plannen waren er al lang, maar de uitvoering heeft nog al enige tijd op zich laten wachten. Nu is het zover: het gemeentelijk badhuis gaat gebouwd worden en het lijdt geen twijfel of het zal in een grote behoefte voorzien. Immers, irt de nieuwe ge meentewoningen is wel een douche-ruimte geprojec teerd, maar de dure installatie is er de schuld van dat er geen douches aangebracht kunnen worden. In de toekomst zal men dus in het badhuis goedkoop kunnen baden, waardoor dit gebrek voor een groot deel is opgeheven. Hoe het zal worden? We drukken hierbij een foto af van de maquette, die er een idee van geeft. Men ziet, het wordt niet zo maar een ge bouw; er is wel degelijk naar gestreefd een mooi geheel, dat behalve gemak ook ver fraaiing zal brengen in het stadsbeeld. Het wordt opge trokken in rode baksteen en wordt met genuanceerde ge dekt, zodat het een aantrek kelijke indruk maakt. Alle hulde aan de ontwerper, de directeur van gemeente werken de heer Kobben. De inrichting. Dc gevel die U links op de foto ziet komt langs de Bern- hardstraat. In deze voorbouw bevinden zich een voorpor taal en een wachtkamer, ter wijl de bovenverdieping in gericht wordt als woning voor de badmeester. De front breedte is 1116 meter en de diepte 8 meter; de nokhoogte is 10.60 meter. Naast deze voorbouw ziet men op de foto de achter vleugel, die 17 meter lang is en llh meter breed; hierop wordt geen aparte bovenver dieping gebouwd, zodat de nokhoogte niet meer dan 9 meter is. In deze achtervleu gel bevindt zich de badruim- te, bestaande uit een kantoor en een magazijn ten behoeve van de badmeester, drie kuip baden en achttien douche- baden. een toilet en een haardroogkamertje. Aan de kant van dc Wilhelminastraat is ook nog gezorgd voor een overdekte fietsenstalling, die men op de foto eveneens kan waarnemen. Het gehele ge bouw wordt onderkelderd. Zoals gezegd komt het bad huis aan de Bernhardstraat tussen de drie gemeentewo ningen en de tuin van de Zusters. De langste tijd van wachten zal nu wel voorbij zijn, want volgende week Woensdag heeft op het Raad huis de aanbesteding plaats. De architectuur en de direc tie berusten bij het bureau gemeentewerken, dat zeker alle eer van zijn werk heeft. Wij zijn blij deze bijzonder heden te kunnen vertellen, want het spreekt vanzelf dat veler belangstelling naar dit propect uitgaat. En dat is, zoals wij boven al opmerk ten, geen wonder. Het is dooi de duurte der tijden nu een maal niet mogelijk om alle huizen die de laatste jaren gebouwd zijn en worden van een complete badgelegenheid te voorzien. Het was blijk baar voordeliger het bedrag dat dit zou eisen te besteden aan een badhuis, waar ieder een van kan profiteren. Ook voor de arbeiders op de fa brieken is het ongetwijfeld een gemak als ze hiervan ge bruik kunnen maken en steeds fris en wel naar huis kunnen gaan. We kunnen dan ook slechts de hoop uitspreken dat nu spoedig met de bouw begon nen zal worden en dat het badhuis vele diensten zal be wijzen aan Waalwijk. VOOR SALATIGA. Vorig bedrag N.N., Waalwijk 766.50 2.— Totaal 768.50 ZONDAGSDIENST 19 November 1950. Dr. Lenglet. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 19 Nov. 1950. 10 uur: Ds. O. E. van der Brug, Oud-zendeling West- Java. NEDERLANDSE HANDELMAATSCHAPPIJ. Het is altijd prettig als men een kantoor binnenkomt en men wordt daar een beetje licht ontvangen, of men werkt op een kantoor en men zit er licht. Dit nu was tot voor kort bij de Nederlandse Han delmaatschappij niet het ge val. Alles stond in de bruine verf, de ramen waren on doorzichtig enz., kortom, het was ouderwets degelijk. Tegenwoordig huldigt men de opvatting dat ook 'n licht kantoor voornaam, zakelijk en degelijk kan zijn. En uit gaande van die opvatting heeft de nieuwe directeur van de Nederlandse Handelmaat schappij, de heer Bergman uit Haarlem, toen hij in Mei hier kwam onmiddellijk de koe bij de horens genomen en zijn zaak laten opknappen. De verbouwing werd toever trouwd aan de fa. M. Klijn- geld en Zn., het schilderwerk aan de firma L. Beijnen, de firma H. v. d. Heuvel zorgde voor de verlichting en de fa. Deerens uit Arnhem voor de verwarming. Het is nu zo ver dat men de vele verbeteringen zo'n beetje kan overzien. En al degenen die het interieur van vroeger kende, zal de grote vooruitgang kunnen consta teren. De kantoren zijn licht- crême geverfd, de vloer is vernieuwd en met linoleum bedekt, glas-in-lood vervangt de ondoorzichtige ruiten, er ij een moderne doeltreffende verlichting aangebracht, in plaats van onvoldoende ka chels is er centrale verwar ming gekomen en de loketten zijn gemoderniseerd en veel practischer gemaakt. Dit zijn zo enkele opvallende veran deringen ten goede. A.s. Maandag zal de Neder landse Handel Maatschappij weer geheel ingericht zijn en zullen de zaken hun normale loop herkrijgen. Voor de di recteur met zijn personeel is er dus het voordeel bijgeko men dat ze veel prettiger kunnen werken en voor de klanten dat ze in een aange namer omgeving zaken kun nen doen. WEER EEN TIMTUR-JUBILEUM. Dinsdag had Timtur weer een jubilaris in zijn midden. Ditmaal de heer H. van den Hoek, die 35 jaar op het be drijf werkzaam was. Om 11 uur werd de heer H. v. d. Hoek in de cantine door zijn collega's gefelici teerd en hem werd 'n prach tige sigarettenaansteker aan geboden. Hierna werd de ju bilaris door de directie ge huldigd, door de heer Klij- berg toegesproken en harte lijk gecomplimenteerd voor z'n trouwe dienstvervulling. Een gouden horloge en een geschenk onder couvert wer. den hem aangeboden. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar G. Hamers- Missot, Hooisteeg 10, hoopt op 13 Februari a.s. hun gou den bruiloft te vieren. Thans is reeds een comité gevormd dat zich met de bereidende werkzaamheden voor de feestviering zal be lasten. Het echtpaar Hamers-Mis- sot geniet een algemene be kendheid, doordat het een 20- tal jaren als voorbidders van het rozenkransgebed bij over lijden in de kerk van St. Jan fungeerde. Van Loon-Schrauwers Grotestraat 282 WAALWIJK DE OUDEN VAN DAGEN. De oudjes hebben er geen gras over laten groeien en hebben onmiddellijk een co mité gekozen om hun huis houden in het K.A.B.-gebouw te besturen. Het bestaat uit Hein Schouten, C. Heesbeen. Th. van Mier, Ton de Graaff en H. v. d. Brandt. Een zeer deskundig comité, zouden we zeggen. De eerste dagen hebben de oudjes al een druk gebruik gemaakt van hun nieuwe ho me. Er werd gekaart, gepraat, gerookt enz., al wat je op je oude dag onder elkaar al kunt doen. Het comité Ouden van Da. gen vestigt er de aandacht op dat zij, die iets kunnen en willen missen voor het tehuis, koffie, thee of een geldelijke bijdrage enz., maar even een seintje hoeven te geven aan één van de leden of in de Gildenbond. Het is zeer wel kom. OOR AFGEBETEN. Tijdens het spelen met zijn 3-jarige Duitse herder is An- toon Hornman zo ernstig door

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1