Waalwijkse en Langsiraatse Courant Uit Loon-op-Zand' s verleden 0.£ J.tnfc ut aanto.c&t Tilbu ONTWIKKELINGSAVOND KA B. „Zwaar weer op komst?" Gemeente-begroting van Raamsdonk Prins Bernhard '9 JEF DE BROUWER: Griep? n Mijnliardtje O in Al wat Uw huid Hachelijk avontuur na middernacht - VRIJDAG 17 NOV. 1950. Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 93 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Eerlijk gezegd moesten de leden van de K.A.B. zich een beetje schamen. Het is een feit: een 75 mensen op een ontwikkelingsavond met een boeiend spreker als Jef de Brouwer is veel en veel te weinig.. Het bestuur van de K.A.B. doet alle moeite om een uit stekend winterprogramma in elkaar te zetten en uitsteken de sprekers uit te nodigen. Nu is het, op z'n zachts ge zegd, toch wel ondankbaar dat van de 1100 leden, die de Waalwijkse afdeling telt, er nog geen honderd op een ont wikkelingsavond komen. En het is zo hard nodig. Op één van de vorige vergaderin gen is het al gezegd. De tijd van de strijd is voorbij. Er is een andere tijd gekomen, die van het overleg en P.B.O. De arbeider moet, wat zijn alge mene ontwikkeling betreft, gelijke tred houden met de plaats die de arbeidersbewe ging in het huidige staatsbe stel gaat innemen. Maandagavond dus hield Jef de Brouwer, de hoofdre dacteur van „Oost-Brabant", een voordracht onder de titel „Zwaar weer op til?" Wij leven in een krankzin nige wereld, aldus spreker; deze uitspraak kan ik met tientallen voorbeelden accen tueren. In Noord-Limburg werd een sigarenfabriek ge bouwd, 2 maanden later werd dit geheel nieuwe gebouw aan Philips verkocht. Natuurlijk was de opzet van deze bouw dat in de nieuwe fabriek tot in lengte van jaren sigaren zouden worden gemaakt. Korte tijd geleden werden duizenden arbeiders in de si garen-industrie ontslagen om dat er geen werk was. Thans worden ze weer aangenomen, want de sigarenindustrie zit met enorme orders. Het leven is krankzinnig duur, U en ik weten dat er tallozen zijn die met hun week- of maandloon niet rond kunnen komen, maar ik ken een geval van een arbeiedr die op een bon van de St. Vin- centiusvereniging een pak kon kopen en toen hij in de winkel stond er nog een cos- tuum en een winterjas bij- kocht, die hij met 5 briefjes van honderd betaalde. Na het uitbreken van het conflict in Korea werd er 23 millioen van de spaarbanken gehaald en besteed. Als een Nederlands koop man krenten wil kopen, die uit Corinthië moeten worden ingevoerd, dan kan hij ze beter in Duitsland kopen dan in Corinthië zelf, want daar zijn ze goedkoper. Jaarlijks worden hier enorme hoeveel heden groenten doorgedraaid, terwijl men elders op de we reld aan de rand van de hon- ger-afgrond staat. Wij zijn geneigd te zeggen: Het is een gekkemans wereld. De gemiddelde leeftijd van de Nederlandse bevolking is voor de mannen 65 en voor de vrouwen 67 jaar. In Pa kistan stierf 48% vóór 't tien de jaar. De Nederlandse me dische missie doet hier prach tig werk. Over 20 jaar wonen er in Brabant een half millioen mensen meer. Wat doen we met dit bevolkingsoverschot? De boeren hebben geen land. In Frankrijk heeft men land over en mensen te kort. Het zou dus logisch zijn als er groepen Nederlanders in ko loniaal verband naar Frank rijk werden overgeplaatst. Maar Frankrijk zegt neen, en er is geen oplossing. Wat is de oorzaak van deze raadsels? Waar komen deze moeilijkheden vandaan? Wij leven in de eeuw der techniek. Daar moeten wij ons op bezinnen. We kunnen zo enorm veel dank zij de enorme vlucht der techniek en ook die der natuurweten schappen die zich voltrokken heeft binnen 2 generaties. Amper honderd jaar geleden bestond de stoommachine nog niet. Wij herinneren ons de tijd nog dat er nog niet ge vlogen werd en er geen telex bestond. Hier ligt de oorzaak van de moeilijkheden. De gevolgen van deze ont wikkeling der techniek zijn verschillend. De wereld is kleiner geworden en de mens heeft zich een andere levens mogelijkheid geschapen. De mens is op de materie verliefd geworden en is gaan zeggen: de materie is alles, zij is de totaliteit van het zijn. Het communisme is niet de staatkundige of militaire ver schijnselen. Het is het histo risch materialisme, d.w.z. het materialisme dat in de histo rie is geëvolueerd. De materie is God geworden. Maar dit is onwaar. De sociale waarde van de arbeid is groter dan de eco nomische, en de morele waar de is nóg belangrijker. De ar beid heeft primair een men selijkheids waarde. Niettemin zijn ook wij zo de materialis tische geest doortrokken dat wij ons het eerst afvragen: wat brengt ons de arbeid, wat levert die op? Toen Prof. v. d. Ven on langs zei dat de arbeid op de eei'ste plaats morele beteke nis had, werd hij niet begre pen, zelfs niet door Professor Romme, die hierover in de „Volkskrant" schreef. Toen Prof. v. d. Ven hem vroeg zijn rede nog eens goed na te lezen, werd zijn niet-mate- riële visie pas begrepen. De materiële visie is enorm diep ingevreten. Het is wonderbaarlijk hoe de kerk nu, in deze materia listische tijd, het dogma van de lichamelijke tenhemelop neming van Maria afkondigt. Waarom is dit dogma niet eerder afgekondigd? Kort na 1854 gingen ook stemmen op om Maria's tenhemelopne ming eveneens tot dogma te verklaren. Maar toen schreef Paus Pius IX aan Koningin Isabella van Spanje: Voor al le dingen is een tijd gesteld. Maar nu heeft de kerk het oog doen richten op de ge sublimeerde materie. Wij heb ben het lichaam gecultiveerd o.a. door de sport. Maar te gelijkertijd wordt dit lichaam vernietigd en richten wij cre matoria op. Men verbrandt 't menselijk lichaam dat voor de hemel bestemd is. In deze tijd zette de Paus, geïnspireerd door de H. Geest, de materie in het centrum. Hoe ver zal de vermateriali- sering van de wereld gaan? Is er inderdaad zwaar weer op til? We moeten weten dat de geest dominant is. Wij leven in een ontzaglijke tijd, die 't begin kan zijn van een nieuw luisterrijk tijdperk. Denk ook aan de beloften van Fatima. Er is een donkere lucht, maar aan de andere kant een groot licht. Op de ontwikke ling van de wereld kunnen wij individueel invloed uit oefenen. Als wij, alle katho lieken van de wereld, goed zouden leven volgens de doc trine van de kerk. dan zou alles op zijn pootjes terecht komen. Wij leven in het 24e uur en wij kunnen ingaan in het ge luk of het ongeluk van de nieuwe dag. Nu trachten wij te vluchten uit de techniek in een krankzinnig gebruik van genotmiddelen, bioscoop enz. Is er zwaar weer op til? Wij moeten ons geweten op het weegschaaltje leggen. Wij mogen nooit defaitist worden en nooit wanhopen. Anders zal het vraagteken achter „Zwaar weer op til?" inder daad weggenomen worden. De voorzitter van de K.A.B.- afdeling, de heer Smolders, dankte de spreker voor zijn eminent betoog en spoorde de leden aan zoveel mogelijk mensen naar de ontwikke lingsavond mee te brengen. In aansluiting op het ver slag van de vergadering der Raamsdonkse gemeenteraad in ons vorig nummer, tijdens welke de begroting werd vastgesteld, geven wij onder staand een samenvatting van het verslag der Commissie van Onderzoek en de Nota van Antwoord der begroting. In samenwerking met de gemeente Oosterhout en an dere gemeentebesturen zal een streekarchivaris worden aangesteld. Op de begroting is hiervoor een post van 500 uitgetrokken. De kosten voor de burger lijke luchtbescherming zullen voor de gemeente 500.be dragen. Het rijk zal vermoe delijk in de kosten van de luchtbescherming een bijdra ge van 75% leveren. De commissie van onder zoek der begroting, bestaande uit de heren D. Lankhuizen, A. L. Rodenburg en A. A. Verschuren, acht deze post, gezien de tijdsomstandighe den, noodzakelijk. In de nota van antwoord delen B. en W. mede dat door het feit dat de koop van het weiland van Zijlmans is mis lukt, de plannen voor een zwembad stop staan. Er wordt overwogen wat men 't beste op korte termijn kan doen. De kosten welstandstoezicht werden op verzoek van de commissie op hetzelfde be drag gebracht als vorig jaar. Eén der leden der commis sie had bezwaar tegen 't hou den van kermis op Zondag. Een ander lid meende dat, ge zien de overwegend boeren bevolking van Raamsdonk- dorp, de kermis daar beter in October kon worden gehou den. Bovendien achtte dit lid het gewenst dat er niet teveel grote inrichtingen op de ker mis te Raamsdonk-dorp ge plaatst zouden worden. Weer een ander lid voelde er niets voor de kermis te splitsen. B. en W. antwoordden hier op dat de raad vroeger be sloten had geen wijziging in de kermisdagen te brengen. B. en W. zijn niet voornemens hieromtrent een nieuw voor stel te doen. Wat betreft de grote inrichtingen op de ker mis, merken B. en W. op dat het dikwijls moeilijk is een behoorlijk bezette en variante kermis te krijgen. Met de verbetering van de Kerklaan zal in 1951 een aan vang worden gemaakt. Op een desbetreffende vraag der commissie delen B. en W. mede dat er in het uitbrei dingsplan inderdaad een park geprojecteerd is, doch dat er nog overleg gepleegd moet worden met de Inspectie van de D.U.W. Over aankoop van grond wordt onderhandeld. In de begroting wordt voor gesteld de vergoeding per leerling voor het gewoon la ger onderwijs te brengen op 20.en voor het uitgebreid lager onderwijs op 35.De commissie is van oordeel dat deze bedragen nog niet te hoog zijn. B. en W. geven de raad in overweging de bedra gen te verhogen tot respec tievelijk ƒ22.en ƒ36.per leerling. De raming van de subsidie voor het Doofstommen-Insti tuut te St. Michiels-Gestel wordt op verzoek van de com missie verhoogd van 500. tot 750.Ter gelegener tijd zullen B. en W. hiervoor een voorstel indienen. De gemiddelde kosten per leerling aan een school voor bijzonder onderwijs bedragen J' 174.—. Uit de Nota van Antwoord blijkt dat de kosten van de bijdragen ten bate van het nijverheidsonderwijs in de af gelopen 2 jaren 5865.— heb ben bedragen. De kosten voor het komende jaar zijn hoger geraamd. B. en W. achten dit een gunstig verschijnsel, daar er uit blijkt dat er meer aan bieding komt voor 't nijver heids-onderwijs. De inrichting van 'n speel tuin heeft de volle aandacht van het gemeentebestuur. De commissie wijst op de noodzakelijkheid alles te doen wat mogelijk is om de vesti ging van de industrie te be vorderen. B. en W. delen mede dat de aankoop van industrie terreinen op vele moeilijk heden is gestuit. Momenteel beschikt de gemeente slechts over twee kleine terreinen aan de Julianalaan; deze ma terie heeft echter de volle aandacht. De gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk hulp betoon krijgt een subsidie van 31.000. Verscheidene verenigingen en instellingen zullen weder om subsidie bekomen. 58 DODEN. Berggidsen hebben op 2000 meter hoogte de lijken der in zittenden gevonden van het Canadese vliegtuig, dat een val van 700 meter heeft ge maakt, nadat het tegen een berg was gevlogen in de Franse Alpen. Onder de 58 inzittenden be vonden zich 12 priesters. Alle passagiers, op drie na, waren Canadese pelgrims, die naar Rome waren gekomen ter ge legenheid van de Zaligver klaring van Margeritha Bour- geoys. Z. H. de Paus heeft in zijn particuliere kapel een H. Mis opgedragen voor de slachtoffers. VADER VAN 12 KINDEREN AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. De heer Haesen, die bij een boerderij-brand op de Keutel- berg, bij Heerlen, zware ver- wondingne opliep, is in het ziekenhuis overleden. Bij de poging om zijn kind en het geld te redden vatten de kleren van vader Haesen vlam. VI. HOEVEN, AKKERS EN LANDERIJEN. (Vervolg). Behalve van een hoeve, die aan het bisdom 's-Bosch toebehoor, is er in 1670 op de Meulenstraeï ook nog sprake van een huizingc van de Hoeve van de Abt van Postel, geleoen onder Loon, groot omtrent 2 loopensnet. Verder lag daar ook nog „den Garsthcf" of „Gersthof". Waar de hoeve gestaan heeft, die de naam draagt van „Aen 't hoen of Jacorpcnhuis" is nog niet achter haald, misschien staat ook dit in verband met de hoeve ,,'t Veld hoen" op de Clokkenberg. Aan de rechtvaert lag de Schoutens- hocf. Tot slot zij nog vermeld een huizinge genaemt „het Hert" en het „Huis ten halve". Akkernamen Het spreekt van zelf dat we hierbij een beroep doen op onze boeren, want dat zijn op slot van rekening ae men sen, die de namen van de akkers het beste kennen en ook 't langst bewaard hebben. Ik geef hier de namen van de akkers, zoals ik ze gevonden heb in verschillende cijnsboeken. Misschien zijn er reeds veel van verdwenen, maar ook zijn er nog verschillende in gebruik tot op de dag van van daag. Omstreeks 1650 vinden we in Loon de volgende De Loonakker De Houdtmey- er De BersackerDen Heyac- ker De Doelacker De Pijlac- ker De Vloetspacy De hooge Boschacker De NachtcgcalDe acker tegens de Pan Den Boe- rencuyl Den achtersten Dries De Hoocht Diereken hooghen acker (op 't Westerloon)Het Bosken De PeerdenweyDen Keelacker (deze moet achter de Oude Bossche Baan liggen) Diereken Hoofken Het Kijff- weijke Den langen acker Het cort hoecxen De Hoefnagelen dellen De voorste weyde De Roubosschen De Gaerdriessen (Land van Kleef) De leemkuy- len (Moer) Den Berghacker (Land van Kleef); Den Huysac- ker Het Verlaet 't Persoons Aert Hermanslant Den degen wert De Vlasroot Den ouden Kerckacker: De leege wijde; Cus- tersackerWieltiesweijde De leege Weijkes Oeijenslant De hooge Imus; De Cromstraetenac- ker De Hooger Sinnen De ver loren kostDen mionsteracker Cuijpersackeren; Het Hockelbosch; De Malieweij Den Lockaes; De Geijster; De Panweijde; De Stenweijde; 't JonckerHeijen van Hitslandt Het Nonncnven; De groote Strepen; De drie hont; Het BijllDen Heijligengeestac- ker (eigendom van de tafel van de H. Geest of het armbestuur) Behalve deze akkers ligt er in Loon nog den Uilenhoek. Hier zijn wel enkele aanwijzingen, dat we hier te doen hebben met een heel oud stuk van Lcon. Het is n.l. heel goed mogelijk, dat deze Uilenhoek niets met de vogel der wijsheid heeft uit te staan, maar wel iets met Ule of Wule, wat een afkorting is van Willibrord. Vlak bij deze Uilenheuvel ligt ook de Kraaiheuvel. Ook dit is een zeer oude naam; de kraai was bij de Germanen nog al in ere als voorspellende vogel. Zelfs in onze tijd zijn er nog mensen, die be weren, als er een kraai zo akelig heeft zitten krassen, dat er dan spoedig een dode zal zijn. Nu we toch met de bergen (zo als de heuvels in ons lage land genoemd worden) bezig zijn, wil len we even wijzen op de Potten- berg. Reeds in een schepenenpro tocol van 1464 is er sprake van een Heydevelt onder Venloen aen den Pottenberch. Wie van onze lezers zou daar de plaats nog van aan kunnen wijzen De Klokken- berg hebben we reeds genoemd Teunissenheuvel zal ook wel nie mand meer weten. Maar de Mus- senberg weet nog iedereen. Akkernamen, die nu nog leven, zijn: Robbeskant, Princenakker, Dikbeer, Dircksmeer, Terwille- kes; Hannekemanakker, Berke ven, Bartelenakker, Padakker, Breede hei, Golfsloot, De Dellen, Doorendel, Konijnenwerd, Totse akker. En al zijn bijna alle Loonse Vennen verdwenen, toch zijn er nog enkele overgebleven, die de toekomst misschien ook zal doen verdwijnen. Allereerst het Leyke- ven en het Plakkeven of de Plac- ken, waar zoveel artefacten de zeer vroege bewoning bewijzen. Hier immers werden woonsporen ontdekt van 4000 voor Christus. Het Boersven en het Berkeven zijn verdwenen. De Galgenwiel houdt de herinnering levendig aan het feit, dat hier een Loonse galg stond, met twee raderen, om de misdadigers te tuchtigen. Tenslotte nog de Begoeing, een overblijfsel van het trotse grach tensysteem van het kasteel en Je Finantie, het oude tolhuis, res sorterende onder het departement van Finantiën, waaraan het zijn naam ontleent. De Koeisteeg en het Bedelaars pad zijn namen die zichzelf ver klaren. 't Kamp dankt zijn naam aan het feit, dat hier de huur troepen legerden tussen Loon en Waalwijk bij de Vrede van Mun ster in 1648. De Batterijen is de plaats waar de Franse troepen hun kanonnen opgesteld hadden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Maandag een kort z.g. werk bezoek gebracht aan Tilburg en de Tilburgse Textielschool en een Wollenstoffenfabriek bezocht. De Prins werd ver gezeld door zijn secretaris, Mr. J. Thomassen. Aan de grens der gemeente werd Z.K.H. verwelkomd door de burgemeester Mr. Baron van Voorst tot Voorst. Op het Paleis-raadhuis wer den een groot aantal geno digden aan de koninklijke gast voorgesteld. Hierna volg de een zitting in de raadszaal voor het aanboren van een viertal inleidingen. Prof. Dr. W. D. Heere, rec- tor-magnificus van de Kath. Economische Hogeschool, be handelde „De groei en de toe komstige ontwikkeling dei- stad." De directeur van Publieke Werken van Tilburg, Ir. J. de Jong, gaf een overzicht van „Het uitbreidingsplan der ge meente". Mr. B. J. M. van Spaen- donck, de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Noord-Brabant, sprak over „Verleden, heden en toekomst van de Tilburgse nijverheid". Prof. Dr. v. d. Ven, hoog leraar aan de Kath. Econo mische Hogeschool, tekende „De plaats van de Kath. Eco nomische Hogeschool in het economisch hoger onderwijs in Nederland". Nadat de sprekers en de in specteur,van het Gewestelijk Arbeidsbureau, Mr. Metz, nog enige vragen hadden beant woord, werd in de Burger zaal de lunch gebruikt. Na de middag werd de Mid delbare Textielschool bezocht en de Wollenstoffen-fabriek van de heer H. Enneking. In tientallen gevallen voor haar ge nezing, zulverhuid, gezondheid en verbetering nodig hpeft, Ie Pu rol Sint Nicolaas mag als kin dervriend een uitstekende re putatie genieten, hij heeft toch ook nog op een andere wijze bekendheid verworven en is stellig de meest krasse ruiter die ooit in het zadel zat. Een combinatie van die twee hoedanigheden leidde één dezer dagen tot het of- ficieuse bericht dat de goe de Sint in Waalwijk gearri veerd zou zijn: de trouwe schimmel zou zich al enige nachten achtereen stomme lend op de daken in onze vertrouwde omgeving ge waagd hebben En gedachtig de veel-ont- dekkende-blik van de goede heilige, gaat kleine Jan altijd prompt om 7 uur slapen, tipt Pa braaf de as van z'n sigaar in de asbak, in plaats van er naast, geeft Moe Pa stiekum twee schepjes suiker in z'n koffie en zijn alle huwbare dochters 's avonds klokke 9 van de straat De redactie wilde natuur lijk méér weten dan vage ge ruchten en zodoende werden twee afgevaardigden (repor ter en ik!) te omstreeks mid dernacht met een zoet lijntje de achteringang van ons be drijf uitgeloodst met als op dracht: „probeer te ontdek ken of de Sint werkelijk 's nachts al op de daken ver schijnt en als dat het geval is: een interview". Zo, daar stonden we dan op de Dijk en knipperden nog wat onwennig met onze ogen. De ene lantaarn wierp haar licht met sprookjesachtig ef fect op het dak van onze drukkerij. Nu moet het me direct van het hart, Reporter is een reuze knul. Werkelijk! In z'n ene jaszak had hij een pakje niet te versmaden siga retten en in de andere z'n tot vuist gebalde hand, waarin, zorgvuldig in een papiertje gerold, een extra-reuze-goede- sigaar om bij een eventuele ontmoeting met de Sint, roy aal uit de hoek te kunnen ko men. Kijk, dat is nu ongetwij feld scherpzinnig! Op goed geluk af die oude baas komt per slot van rekening overal stapten we gemoe dereerd de Goudmijn in. Re porter had z'n gymschoentjes aan, hetgeen me het weinig moedgevend gevoel gaf, al léén in de duisternis te lopen. Lang tijd om daarover na te denken had ik overigens niet, want we waren juist aan 't einde van de Goudmijn, toen m'n collega me ongeveer de stuipen op het lijf wist te ja gen daar tamelijk geheimzin nig te fluisteren: „Kijk kijkneee, daar, in die hoekIk kwam pas tot de conclusie dat het niet de Sint, maar een agent van ons onvolprezen politiekorps was, nadat m'n schoenen heerlijk vol met modderwater waren gelopen. In m'n verbouwe reerdheid was ik precies mid den in een grote plas blijven staan! „Och jee, wat heb ik een lol", meende ik beschei den te mogen opmerken, want mijn vriend kreeg een ver dachte hikbui. „Ben je altijd zo leuk?" Gelukkig kwam 't pakje sigaretten te voorschijn en geweldig dampend liepen we verder. Reporter geruis loos en ik zip-zappend in m'n met water gevulde schoenen. Toch verbeelde ik me dat Re porter steeds nog stiekum liep te grijnzen en telkens'moeite had een schaterlach te be dwingen. Toen we via de Gro testraat en Mr. v. Coothstraat ons (thans doelloze) station bereikten, liep hij weer ge zellig te praten en vertelde kostelijke verhalen uit zijn kinderjaren, over z'n eerste liefde enz. Het kwam zelfs zo ver dat we gezellig op een hekje gingen zitten en eer lijk is eerlijk, aan onze op dracht dachten we niet meer! Gelukkig kwam na een poos je de nachtwaker ons met een lamp - gelijk - een - vuurtoren wreed aan onze eigenaardige bezigheid herinneren en dap per stapten we verder. Ook in de Stationsstraat: geen Sint! In 't Haaike gekomen, beziel de ons slechts één gedachte: „lagen we maar onder ons wolletje". „Wat die Sint betreft" ora kelde mijn metgezel, „praat jes van de mensen natuurlijk. Ze zijn allemaal doodsbe nauwd voor die brave man en als de wind 's nachts langs de pannen strijkt, liggen ze te klappertanden op bed! Het heet dan dat de Sint over de daken huppelt!" Onze stemming daalde Reporter had nog steeds 't sigaartje in dezelfde hand ge klemd en klaagde over een stijve pols. Mijn voeten wer den bedenkelijk koud en mi serabel slenterden we naar de Markt, vastbesloten een be schut portiekje op te zoeken en wat uit de wind te gaan staan. Het sigaretje smaakte niet meer en moedeloos zak ten we in een donker hoekje huiverig bij elkaar. Zelfs ons laatste vonkje enthousiasme doofde nog, toen we de stille Markt zó voor ons zagen „Je vrouwtje ligt natuurlijk lekker te bed" merkte ik op. Reporter zat echter gemakke lijk in een hoekje gehurkt en het snurkerig gebrom deed me vermoeden dat hij in ge dachten al een heel poosje bij haar was.... Ik heb het me toen ook maar gemakkelijk gemaakt enme voor zichtig in de andere hoek la ten zakkenLoodzwaar drukte de nachtlucht op mijn oogleden. Zacht suisde de wind rond de kerktoren heel ver weg klonk de roep van een. nachtvogelgek opeens twee kerktorens lekkere warme wolken 't zal buiten wel koud zijn Plotseling een donderende klop!!! Nóg één!!! Een ge weldig tumult boven ons. een lawaai alsof de wereld verging!! Tientallen dakpan nen rammelden langs ons portiekje en kletterden op straatSchreeuwend sprongen we overeind en ril lend over al onze ledematen grepen we alkaar vast „Reporter", schreeuwde ik „Reporterwewat gege- beurterüü?" Maar z'n klap perende tanden overtuigden me, dat ook hij te wreed uit zijn slaap werd verstoord om de situatie te kunnen over zien„Oejj" kreunde hij,Oopas op!!!" Een groot voorwerp viel met een bons vlak voor ons op straat en bleef daar sidde rend liggenMaar alsof onze zenuwen nog niet genoeg op proef waren gesteld, kwam nogmaals een donker geval naar beneden tuimelen. „V-vv-verschrikkelijk" ril de Reporter„ver-ver schrikkelijk. Als verlamd keken we naar de donkere massa voor ons, waar lang zaam maar zeker beweging in kwamEen geheimzinnig wezen scheen zich op te rich ten en plotseling klonk een stem met een eingenaardig accent: „AiJou stomme schimmel! Wanneer geen pijn, vlug poten proberen „Salamandrijn", kreet Repor ter ('k weet nog niet wat hij daarmee bedoelde) „het is Zwarte Piet met de schim mel!" „Vlug", moedigde ik hem aan. „Vlug, het interview!!" Haastig schoten we uit het portiek. Maar plotseling hield Reporter me tegen, sloeg de hand voor z'n ogen en hape rend kwam er uit: „Zij oowat erg.... ze iskapotHevig ont steld keek ik naar de donke re gedaante vóór mij Maar weer greep Reporter m'n arm: „Nee, hier sufferd!" En met een zielig gebaar opende hij z'n hand en toon de me de totaal tot pulver geknepen sigaar!! „Kom", brieste ik kwaad. „Gooi weg die brokken! We moeten Piet helpen en dan..." „Ai" mompelde Zwarte Piet toen hij ons onverwacht ont dekte, „Twee hulpjes uit de hoek!!" en hij siste verbaasd. „Ja", verklaarde hij „Oude schimmel zéér oude schimmel en niet zo boel meer kunnen draag. Nu ben ik de Sint al reeds vooruitgekomen om jonge paard Nederlandse dak jes te leren. Zojuist is 't iets gemislukt, maar alles is goed geaflopen hè". „Ja", stotterde Reporter, want de schimmel stond in middels ook weer op z'n benen. „Reuze goed zelfs". Piet stopte ons elk een hand vol pepernoten in de hand en sprong vlug te paard „Mijnheer Piet", kreet ik en holde naar de ons zowat ont glippende prooi„Waar is de Sint??" „O", was het antwoord, „ar riveert over 5 dagen", en hij gaf het paard de sporen. „Een moment", schreeuwde ik, „waar logeert U??"Juist verstonden we nog,, bij de Broeders" en toen was het paard met Piet als ruiter in één sprong achter de kerk toren verdwenen Vermoeid veegden we het zweet van onze hoofden en slenterden langzaam naar de Echo terug. „Dus volgende v/eek komt de Sint zelf" mompelde de Reporter, „dus volgende week kunnen we hem officiëel ontvangen De komende dag kleurde voorzichtig de hemel met zachte tinten. In de drukke rij kwamen langzaam de per sen op toeren „Volgende week komt de SintPiet richt schimmel afPiet viel vanvol gende week.Rammelend rolden de pepernoten uit on ze handen en door de slaap overmand zakten we in een gemakkelijke stoel, welke de hoofdredacteur ons haastig toeschoof 11

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5