l Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant W. TIMMERMANS ZONEN nieuwe herder UIT DE In 1951 drie infanterie-divistas Incasso's Informaties Giroverkeer Verhoging crediet oud-gemeentehuis BOEKENTENTOONSTELLING DANKTELEGRAM AAN ENGELAND. Kassiers an Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K I RAAD VAN WASPIK in de Gildenbond Luisterrijke intocht in v.m. Besoijen Parochie O. L. Vrouw ontvangt haar MAANDAG 27 NOV. 1950. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HEI ZUIDEN 'S V 73e JAARGANG No. 96. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". In een bijlage van de Memorie van Antwoord van Minister s'Jacob aan de Eerste Kamer wordt een overzicht gegeven van de verliezen die de strijd krachten in Indonesië geleden hebben. Gesneuveld of aan bekomen verwondingen overleden zijn: Kon. Landmacht 1602; K.N.I.L. 722; Kon. Marine 202. Overleden ten gevolge van ziekte of ongevallen: Kon. Landmacht 987; K.N.I.L. 1098; Kon. Marine 140. Totaal aantal gesneuvelden 4751. Een droeve balans. In zijn Memorie vah Ant woord deelt de minister mee, dat aan Nederlandse Strijd krachten op nader te noemen data het volgende gereed is: a. Voor de landstrijdkrach ten zullen in de loop van 1951 worden geoefend en, zover mogelijk, uitgerust: drie in fanterie-divisies met een be perkt aantal legerkorpstroe pen, territoriale troepen en een aantal afdelingen lucht doelgeschut; b. Voor de lucht strijdkrachten zullen eind '54 gereed zijn: 21 squadrons ge vechtsvliegtuigen, voor lucht verdediging en steun aan de landstrijdkrachten en een beperkt aantal squadrons voor artillerie-waarneming en luchtverkenning; c. Voor de zeestrijdkrachten zullen eind 1954 gereed zijn: een vlieg kampschip, twee kruisers, twaalf jagers, zes andere es- corteurs, vier onderzeeboten, 48 mijnenvegers, klein varend materiëel, ongeveer 100 vlieg tuigen en de brigade mari niers. De totale zee-, land- en luchtmacht in 1951 wordt op 36000 man geschat. Voorts deelde de minister van oorlog o.a. nog mee dat aan een beroep in het kader van de V.N. op Nederland ge daan door de regering gevolg zal worden gegeven, voorzo ver West-Europa daardoor niet onverantwoordelijk van defensieve kracht ontbloot wordt. De minister acht het raad zaam voorshands te werken met één staats-secretaris om in het beleid met betrekking tot de drie onderdelen een zo groot mogelijke eenheid te krijgen. Wat de Nationale Reserve betreft is de minister van oor deel, dat zij nooit de taak kan overnemen van de legereen heden in de verdediging tegen vijandelijke valscherm- en luchtlandingstroepen. Wel kan ze een waardevolle aanvul ling vormen. De mening dat de voorwaarden voor dienst neming in de Nationale Re serve verbeterd dienen te worden, zal de minister in overweging nemen; daar zal echter een groter rendement tegenover moeten staan. Hij verwacht ook dat door de in middels ingevoerde nieuwe organisatie het aantal vrij willigers beduidend zal toe nemen. De vraag of het kader is getoetst op politieke betrouw baarheid en of genoegzaam wordt gewaakt tegen de aan wezigheid van verraderlijke elementen op gewichtige pos ten, kon minister s'Jacob be vestigend beantwoorden. Amerikaanse gevangenen vrijgelaten. De Chinezen in Noord-Ko- rea hebben 27 lichtgewonde Amerikaanse krijgsgevange nen vrijgelaten. Ze hadden gezegd niet tegen de Ameri kanen te willen vechten. Men vraagt zich intussen af waar aan deze mensen die gene reuze handelwijze te danken hebben. Enerzijds wordt reke ning gehouden met een pro paganda-stunt, anderzijds lo pen er geruchten over vredes onderhandelingen die met de Chinese communisten ge voerd zouden worden. Echter werden ook in de Chinees- Japanse oorlog en in de strijd tussen nationalisten en com munisten wel krijgsgevange nen vrijgelaten. In totaal schijnen op diver se sectoren van het front al een honderdtal gevangenen naar de U.N.O.-linies te zijn teruggestuurd. Treinramp in New-York. Een volle personentrein is Woensdagavond op 'n viaduct in de New-Yorkse voorstad Queens in volle vaart op een stilstaande trein ingereden. Het voorste deel van de eerste boorde zich door de achterste wagons van de laatste; twee werden er totaal openge scheurd. De droeve oogst van deze ramp was 76 doden en 333 gewonden. De oorzaak van de ramp staat niet vast. Er werd ge zegd dat de voorste trein was gestopt om twee vrouwelijke passagiers uit te laten die in de verkeerde trein waren ge stapt. De bestuurder echter verklaarde dat hij moest stoppen voor een onveilig signaal. De meeste van de ruim 2000 passagiers die de beide trei nen vervoerden, waren op weg naar huis ter viering van „Thanksgiving Day''. Dit ongeluk is één van de grootste treinrampen in de Verenigde Staten en de ern stigste in de staat New-York. Straatsburg niet succesvol. De Raad van Europa heeft niet erg veel succes gehad in zijn vergadering te Straats burg. Men is n.l. niet veel ver der gekomen op de weg naar een verenigd Europa; er was blijkbaar te weinig animo van verschillende kanten. De grote voorvechters, zoals Ge orge Bidault en de Neder landse Mej. Klompé, hebben hun uiterste best gedaan. Maar aan de andere kant stond een weerbarstig Enge land met daartussenin de wankelmoedigen, die eerst de kat uit de boom willen kij ken. Daarom was de stemming niet opgewekt. Ondertussen is er toch een resolutie aangenomen met 73 tegen 7 stemmen met 17 ont houdingen, waarin het comi té der ministers wordt uitge nodigd het veto af te schaffen en in bepaalde gevallen door een tweederde meerderheid te vervangen. Voorts wil de Assemblée dat de ministers de algehele geheimhouding laten vallen en elk minister voor zich de gelegenheid krijgt eventueel mededelin gen te doen. Vrijdag heeft de raad zijn zitting voor dit jaar besloten, zonder veel bereikt te heb ben. Het koninklijk bezoek aan Engeland. Een beknopt overzicht te geven van het bezoek dat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard van Dinsdag tot Vrijdag aan En geland heeft gebracht, is niet goed mogelijk. Het is zo rijk geweest aan pracht en praal, aan enthousiasme en harte lijkheid, maar ook aan wijze woorden dat men dit eigen lijk niet met een klein stukje kan afwerken. We moeten echter volstaan met enkele hoogtepunten te memoreren. Zo b.v. het dankwoord van Koningin Juliana aan Koning George op het Staatsiebanket in zij o.m. zei: „Wanneer ik op Buckingham Palace, waar- Groot-Brittannië begroet als de moeder van vele naties, die ver over de werelddelen verspreid liggen, dan begroet ik het evenzeer als een essen- tiëel lid van de Europese ge meenschap. Ik noemde in het kort wat het al voor Neder land heeft betekend tijdens de oorlog. Ik kan geen over tuigender bewijs bedenken, dat het tot deze gemeenschap behoort. Wij kunnen Europa niet toestaan een afzonderlij ke, autarkische eenheid te worden. Het moet openstaan voor andere naties en groe peringen van naties der we reld, zoals een onderdeel van een levend organisme be taamt. Maar in de dringende noodzaak van tegenwoordig, kunnen wij in Europa, in een zeer reële en levende ver wantschap samenwerken en onze gemeenschappelijke pro blemen oplossen." Tegenover de Lord Mayor, bij de ontvangst in Guildhall, verklaarde H.M. de Koningin dat Haar bezoek niet alleen een beleefdheidsbezoek was, zelfs niet enkel een bewijs van vriendschap tussen beide landen, maar zij wilde er vooral de nadruk op leggen „hoezeer wij elkander nodig zullen hebben in de toekomst. Wij gevoelen, dat wij moeten maken een wereld van een dracht. Alle tegenwoordige omstandigheden vergroten de drang naar deze aanstaande eenheid. Misschien is 't moei lijk voor de mensheid haar geesteshouding even vlug te veranderen als de tijd verder gaat, daarbij doet het ons dan goed, dat heden ten dage de belangen van vredelievende naties moeten worden geco ördineerd, dat een militaire strijd tussen hen, zoals dit bestond, even ondenkbaar is geworden als oorlog tussen Uw of onze graafschappen of provincies." „Wij moeten leren elkan ders lasten te dragen. Blijk baar is het enorm moeilijk voor menselijke wezens om de efficiëncy te vatten van de toepassing van deze aloude waarheid. Alleen falen we, samen winnen we. Toch heb ik groot vertrouwen in het Britse volk, het meest prac- tische ter wereld". En H.M. besloot: „Het is een voorrecht vandaag te leven, en mor gen". Dan moeten we nog noemen het Nederlandse diner in Cla- ridge Hotel, de ontvangst der Nederlanders in Austin Fri ars, een buitengewoon onge- dongen samenzijn, en niet te vergeten het bezoek aan de sociale instelling in één der armste wijken van Londen, waar Engelse kinderen voor H.M. de Zevensprong dans ten. Ongetwijfeld heeft dit bezoek grote indruk gemaakt op het Britse volk. Vrijdagmiddag zijn H.M. de Koningin en Prins Bernhard per Dakota, geëscorteerd door straaljagers van de Royal Airforce en Nederlandse Spit fires, in Nederland terugge keerd. FUSIE AANSTAANDE OP ZIEKENFONDS-GEBIED. Twee van de grootste en be langrijkste Nederlandse orga nisaties van ziekenfondsen bereiden een fusie voor. De Centrale Bond van Zieken fondsen, gevestigd te Utrecht, en de Federatie van Maat schappij-ziekenfondsen voe ren besprekingen, welke wanneer zij slagen zullen leiden tot een samensmelting van beide organisaties en de bij haar aangesloten zieken fondsen. De voorbereidende bespre kingen voor deze grote fusie zijn Donderdagavond in Utrecht geopend. Zij werden gevoerd tussen enige bestuur ders van de Centrale Bond en enkele afgevaardigden van de Maatschappij-ziekenfondsen. VERKEERSWET 1 JAN. IN WERKING. De Wegenverkeerswet en het Wegenverkeersreglement zullen op 1 Januari 1951 in werking treden. KONINKLIJK PAAR WEER THUIS. Vrijdagmiddag tien minu ten over half twee kwam de Douglas „Dakota", waarmede Koningin Juliana en Prins Bernhard de terugreis uit Londen maakten, op 't vlieg veld Soesterberg aan. De Prins bestuurde zelf het toe stel. Aan boord had het Ko ninklijk Paar een telegram van dank gezonden aan de Britse Koninklijke Familie. Een escorte van Britse vliegtuigen begeleidde het toestel boven Engels gebied. Boven Nederland werd het tegemoet gevlogen door Ne derlandse jachtvliegtuigen. Direct na aankomst begaf het Koninklijk Paar zich naar Soestdijk. De Koningin en de Prins der Nederlanden hebben van het vliegtuig uit, waarin zij naar Nederland terugkeerden, het volgende telegram aan de koning en koningin van En geland verzonden: „Bij het verlaten van de Britse kust stellen wij er prijs op u nogmaals onze diep gevoelde en warme dank te betuigen voor de onvergetelijke dagen, die wij doorgebracht hebben in uw gastvrij land. De mani festatie van vriendschap, die ons ten deel viel, heeft de banden tussen onze bei de volken nog meer ver sterkt. Wij zullen steeds de beste wensen voor u en de uwen blijven koesteren. Juliana, Bernhard". PRINS BERNHARD NAAR DE „KAREL DOORMAN". Prins Bernhard zal in zijn functie van inspecteur-gene raal der Koninklijke Marine op 28 en 29 November een bezoek brengen aan de „Karei Doorman", welke bodem thans tezamen met de „De Bitter" en de onderzeeboten „Zwaardvis" en „Tijgerhaai" onder commando van kapi tein-ter-zee C. W. Slot oefe ningen houdt in de Middel landse Zee, waaraan ook een heden der Britse marine deel nemen. Aan boord van de „Karei Doorman" zijn onder meer in gescheept een eskader „Fire- Fly"-viegtuigen en een eska der „Seafury"-vliegtuigen. De Prins zal op verzoek van de Koninklijke Marine de vliegtuigmakerelectromon- teur eerste klasse A. J. de Mots, die wegens ziekte niet met de „Karei Doorman" kon vertrekken, in zijn vliegtuig vervoeren, zodat deze alsnog een deel van de oefenreis zal kunnen meemaken. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Vrijdagavond kwam de voltal lige raad van Waspik onder voorzitterschap van burgemeester Couwenberg in spoedeisende raadsvergadering bijeen, 't Ging op de eerste plaats om een ver hoging van het crediet voor de verbouw van het oud gemeente huis. Na de opening met gebed wer den eerst de notulen van de vo rige vergadering vastgesteld en de ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen, o.a. een mededeling van B. en W. dat ze 81.(XX) hadden opgenomen van de rekening-courant. In hun prae-advies bij hun voorstel tot verhoging van het crediet voor de verbouw van het oud gemeentehuis tot woning, merken B. en W. op, dat de raad van 21 September j.l. besloot een crediet van 9000 ter beschik king te stellen voor de verbouw en 4500 tot inrichting van het overige perceelsgedeelte tot brandweer-garage. Dit laatste echter achtte de districts-inspec- teur voor het brandweerwezen een te primitieve oplossing, zo dat hij aanried een nieuwe ga rage te bouwen, wat mettertijd toch zou moeten gebeuren. Hier over zouden B. en W. nadere mededelingen doen bij de behan deling der gemeentebegroting 1951. Zij hadden vervolgens ge dacht om in dit gedeelte de po litiepost onder te brengen, wat het voordeel bood dat later de rest van de woning zou kunnen dienen als dienstwoning voor de postcommandant. De districts commandant van de afdeling huisvesting van de Rijkspolitie was hierover in beginsel zeer gunstig gestemd. Bovendien zou door deze oplossing de admini stratieve dienst van gemeente werken, van Bouw- en Woning toezicht in de vrijkomende ruim te van de politiepost in het ge meentehuis ondergebracht kun nen worden. Een plan hiervoor hopen B. en W. op zeer korte termijn aan de raad te doen toe komen. Voor de verbouw had onder tussen op 15 November de aan besteding plaats. Inmiddels wa ren de prijzen der bcuwmateria len echter zo gestegen dat de laagste inschrijvers, de aanne mers G. van den Broek en Wed. L. Fitters ingeschreven voor 19464. Na overleg bleken ze bereid dit bedrag te verlagen tot 16.500, terwijl de kosten uit eindelijk begroot waren op 14.827.63. Na rijp beraad meenden B. en W. de uitvoering van het plan niet te mogen uit stellen, temeer daar de aanne mingssom nog slechts 1672.37 boven het begrote bedrag uit ging. Ze stelden daarom voor het oorspronkelijk beschikbaar gestelde crediet te verhogen met 8000 tot 17000. De heer van Kuik vond dit wel een erg groot verschil en kon zich moeilijk voorstellen dat dit alleen aan de bouwmaterialen lag. De voorzitter verzekerde hem echter dat dit toch zo was en ook de architect had gezegd dat het bedrag verantwoord was. Wethouder van Dongen merk te nog op dat later op aandrin gen van de raad nog besloten was de plafonds te verhogen. Vervolgens vroeg de heer van Kuik hoe de gemeente bij even tuele aanneming van het vooistel tegenover de huurder stond. De huur zou dan toch ook verhoogd moeten worden. De voorz. maak te hem duidelijk dat dit niet zou gaan, daar die huur contractueel was vastgelegd. Op een vraag van de heer de Glas antwoordde de voorzitter dat, als de plannen met de poli tiepost niet zouden doorgaan, al leen de verbouwing van 't woon huis zou overblijven. De heer Brokx zei dat men ztch nog maar niet te druk moest maken over de bouw van een nieuwe brandweergarage. Daarna ging de raad zonder stemming met het voorstel ac- coord. Het volgende punt was het voorstel tot aankoop van grond. In het prae-advies merkten B. en W. op dab, nu het plan tot ver betering van de Kerkvaartse ha ven weldra verwezenlijkt zal zijn, de gemeente de beschikking heeft gekregen over een prachtig cen traal gelegen terrein, met aan sluitend een perceel cultuurgrond van 0.19.80 ha. Een geheel hier mee vormend, ligt er een stuk grond ter grootte van pl.m. 0.32.80 ha., toebehorend aan de N.V. Scheepswerven v.h. P. en a! Ruijtenberg. Dit wilden B. en W. aankopen voor de prijs van 1000. Het prijzenbureau in Den Bosch had er geen bezwaar tegen gemaakt. B. en W. waren van oordeel dat door deze aankoop het eigendomsperceel van de ge meente ten zeerste in waarde zou stijgen. De heer van Kuik vond het bezwaarlijk dat er een uitweg was over dit perceel en vroeg wat de gemeente er mee wilde doen. Aan het eerste was niets te doen, antwoordde de voorzit ter en B. en W. stelden voor het stuk te verpachten, dan zou het zijn geld wel opbrengen. De voorzitter meende dat er wel liefhebbers voor zouden zijn. Daar niemand meer het woord verlangde werd het voorstel zon- ler meer aangenomen. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring. In twintig minuten was het gebeurd. Het boek is de uitdrukking van de menselijke vrij- heidswil. Maar in zijn edelste vorm is het ook het bewijs van zelfbeheersing, verdraagzaamheid en be grip. Het brengt ijle, maar onvernietigbare verbin dingslijnen tot stand, dwars door alle kunstmatige beperkingen en begrenzingen heen. Adriaan Morriën. De boekdrukkunst, deze Moeder van alle uitvindingen, is de grootste gave, maar ook de felste vijand van 't mens dom geworden. Toen Laurens Janszoon Koster door een toe val zijn eerste matrijzen in het zand zag afgedrukt, heeft hij stellig niet geweten wat een adembenemende gave hij de mensheid had gegeven. Het is onmeetbaar wat de boekdrukkunst ons heeft ge bracht. Alles wat belangrijk was, of alleen maar scheen, is op papier gezet. En ver spreid. Niets is zo machtig, zo brutaal als het woord, het gedrukte woord, dat tot in de uiterste hoeken van onze sa menleving doordringt, dat niets verzwijgt en al wat op deze aarde is openlegt. De magische lettertekens van 't woord ontsluieren alles. Het woord bereikt allen en smeed allen, hooggeleerden en eenvoudigen van geest, in zijn onverbrekelijke band. De kunst van het drukken heeft zich gemanifesteerd in "net boek. Zonder het boek zou de wereld ontzaglijk veel le ger zijn dan nu. Vanaf de vroegste tijden heeft de mens geweten dat hij zijn gedach ten moest optekenen opdat zij bewaard bleven. In de tijd voor de boekdrukkunst, toen in de kloosters de vespers nog niet werden verzet voor een voetbalwedstrijd, be steedden monnikken tiental len jaren van hun leven om boeken te schrijven. Zo gauw het mogelijk was werd het woord Gods, de H. Schrift, gedrukt om alle volkeren der aarde te bereiken. Toen be gon de glorie van het boek. Door het boek is de mens er in geslaagd al zijn emo ties, zijn gedachten, al wat hem ontroert of treft levend te maken. Want het boek is niet alleen een aantal bladen papier met inkt bedrukt. Het boek heeft zijn eigen leven. En niet alleen het leven „an sich" door de schrijver ge geven. Neen, zo gauw het de uitgeverij heeft verlaten, be gint het zijn eigen levensgang. Wanneer het gegeven wordt krijgt het iets mee van de ge ver, de liefde, de intentie, een gebaar van hoogachting of vriendschap. Eenmaal in ie mands bezit krijgt 't iets van de bezitter, een bepaalde in timiteit of wat dan ook. Bo vendien, een boek bewaart iets van de tijd waarin het ge schreven is. Maar het boek is ook aan gegrepen om te vernietigen, te verbrijzelen, de grootste schoonheid en de kostbaarste schatten van de mens kapot te maken. Sommige boeken zijn geworden tot een perma nente moord of vergiftiging. Voor ons is dit wel één van de zwaarste zonden. Door dit feit is het goede boek een des te grotere schat en de boeken die wij bezitten zullen wij des te meer waar deren en als een kostbare ga ve behoeden. Nederland staat vooraan in de wereld van het boek. En daarom is het een alleszins loffelijk initiatief van de Boekhandel De Visser-van Everdingen de eerste boeken tentoonstelling sinds het be gin van de oorlog in Waalwijk te organiseren. Een 35 uit geverijen hebben deze expo sitie verzorgd. En hoe! Het is een kostelijke ver zameling die U wordt ge toond in één van de kleinere, intiem en smaakvol ingerich te zalen van de Gildenbond. Een keur van de allerbeste Nederlandse, oorspronkelijke en vertaalde buitenlandse boeken zijn hier tentoonge steld. Wij zouden allereerst wil len wijzen op de prachtige plaatwerken van Rembrandt, van Gogh en zoveel ar.deren, die bij tientallen aanwezig zijn. Daarnaast de voortreffe lijke foto-boeken van Martien Coppens, de tekeningen van Jo Spier, Doeve enz. Er is een parade van de Ne derlandse auteurs: Coolen, Bordewijk, v. Schendel, v. Duinkerken, Aafjes, Bloem, en buitenlandse bestsellers: Gejaagd door de Wind; Het 25e uur; De Gulbrandsen tri logie. Men vindt er de nieuwste encyclopadiën, de volledige componisten-serie van alle grote meesters, Chur- chills' mémoires, de laatste lijk uitgekomen atlassen, prachtige actuele biographiën en daarnaast een prachti ge bibliotheek van populair wetenschappelijke werken, bijbels, kerkboeken. Het is inderdaad onmogelijk een overzicht te geven. Het is een genieting om op deze expositie enige uren te toeven. Bij de opening Zater dagavond wensten wij dat we millionair waren. S. v. A. Heel Besoijen en velen van v daarbuiten waren Vrijdag avond samengekomen aan de Sprangseweg om Pastoor Ver- biesen een luisterrijke ont vangst te bereiden. Die werd nog verhoogd door de politie- kapel uit Eindhoven, waarbij wij nog een Besoijenaar ont waarden. Aan de grens van de paro chie begroette de voorzitter van het kerkbestuur Pastoor Verbiesen. De parochie heet U harte lijk welkom, aldus de heer Teurlings. U komt hier als opvolger van Pastoor Kemps, die gedurende 14 jaar onze herder is geweest. Moge God hem de eeuwige rust geven. Ik breng dank aan Pater Ver- hegge, die zo ongelofelijk veel voor de parochie heeft ge daan. Als blijk van dank en waardering moge ik hem deze vulpen aanbieden. Zich vervolgens richtend tot de nieuwe Pastoor, zei de heer Teurlings: Ik ben er van overtuigd dat Eindhoven U met lede ogen ziet vertrek ken, maar wij zijn blij dat wij U als onze herder in ons mid den mogen verwelkomen. Wij zullen alles doen om de last, die op Uw schouders komt te rusten, zoveel mogelijk te verlichten. Nogmaals van har te welkom. Pastoor Verbiesen dankte voor deze woorden van wel kom. Het klinkt voor mij on gelofelijk, zei Z.Z.E., dat ik mij Pastoor hoor noemen. Daar moet ik nog aan wen nen, evenals gij aan mij zult moeten wennen. Ik dank Pa ter Verhegge recht hartelijk voor hetgeen hij voor mijn nieuwe parochie heeft gedaan. En laat ons nu maar niet lan ger wachten, want het is nog al koud hier. Hierna werd de nieuwe Pastoor, voorafgegaan door de Eindhovense harmonie, de Welpen, de Gilde en gods dienstige verenigingen van de parochie, naar de kerk ge bracht. Door een haag van bruidjes met gele herfstbloe men in de hand en waarvan een vijftal de letters „WEL KOM" droegen, ging het naar het altaar. Na het Veni Creator, dat door allen werd meegezon gen, las Deken Heezemans, die geassisteerd werd door Deken v. d. Brekel, Pastoor v. d. Meijden en Pater Ver- hegge, de bisschoppelijke be noemingsbrief voor. Voor het altaar legde de nieuwbenoemde Herder de voorgeschreven eden af. Een heldere stem klonk door de kerk: Juro et promitto, Ik zweer en beloof Het was doodstil in de over volle kerk toen Deken Heeze mans de sleutels van de kerk overgaf. Alle voorgeschreven cere moniën werden verricht: de opening van het tabernakel, de gang langs de preekstoel, biechtstoel, doopvont en sa cristie. Staande op het altaar, Pastoor Verbiesen geknield voor zich. sprak de Hoogeer waarde Deken de installatie woorden uit: „Ik stel en bevestig en in stalleer U in het daadwerke lijk bezit van de Parochie in Besoijen volgens de benoe mingsbrief, in de naam van de Vader, de Zoon en de Hei lige Geest". Deken Heezemans richtte zich, volgens de kerkelijke voorschriften, in enige ver maningen tot de parochianen: Zojuist, bij de luisterrijke intocht, kwamen mij onwille keurig de woorden van het Evangelie van overmorgen in gedachten: „En Hij zal zijn engelen zenden met luidschal- lende bazuinen en ze zullen zijn uitverkorenen verzame len van de vier windstreken". Elke vergelijking gaat mank en ook deze vergelijking is niet geheel juist. Maar gij zijt vanavond ook gekomen met schallende bazuinen en van de vier windstreken om Uw herder te verwelkomen. Ik dank de Deken van Kaatsheuvel dat hij mij in de gelegenheid heeft gesteld de installatie te verrichten. Ik ben blij dat ik weer eens in Waalwijk, waaraan ik zulke dierbare herinneringen heb, het woord tot U mag richten. Uw herder, Pastoor Kemps, is overleden. Houdt de herinne ring aan hem in ere. Bid voor hem, bid veel voor hem. Dat is Uw plicht van dankbaar heid en erkentelijkheid. Uw nieuwe Pastoor is zes

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1