L Wijde Wereld] mJLLWYR Waalwijkse en Langsiraatse Courant UIT DE Openlijke Chinese agressie. Gemeenteraad Waalwijk Verkoudheid ORGELCONCERT IN DE HERV. KERK. VRIJDAG 1 DECEMBER '50. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HEI ZUIDEN ?3e JAARGANG No. 97. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De oorlog in Korea heeft in de kortst mogelijke tijd een zeer onaangename wending genomen. Nog nauwelijks een week geleden drongen de U.N.O.- troepen in een snel offensief door tot de Mand- sjzoerijse grens, nu dreigen ze overweldigd te wor den door een Chinees tegenoffensief, waaraan naar schatting 250.000 man deelnemen, terwijl er nog ruime reserves klaar staan. Onomwonden wordt nu officiéél gesproken over „onverholen Chinese agres sie". Waar zal dit heen leiden? Twee vragen dringen zich, voor alle andere, bij degene die dit alles aanziet naar vo ren. Op de eerste plaats: Hoe kon generaal MacArthur vo rige week de verantwoording op zich nemen om in een dagorder aan zijn soldaten te verklaren dat ze met Kerstmis thuis zouden zijn? En vervolgens, in nauw ver band hiermee, wat voert de Amerikaanse inlichtingen dienst uit? Waartoe dient deze instelling? Misschien lijken deze vra gen wat scherp gesteld, maar wij hebben reden om aan te nemen dat ze niet alleen bij ons opgekomen zijn. Men moet veronderstellen dat de opperbevelhebber der U.N.O.- troepen goede verwachtingen koesterde 'toen hij zijn dag order uitgaf, dat hij dus niet veel tegenstand meer voorzag, dat hij dus niet bemerkt had dat zich een compleet Chinees leger klaarmaakte voor een offensief. Of heeft hij te .veel vertrouwd op de beleefdheid of vriendelijkheid der Chine zen, in de hoop dat zij het bij symbolische hulp aan de Noord-Koreanen zouden la ten? In Mac Arthurs laatste boodschap staat tenminste te lezen: „De hoop dat de Chi nese interventie slechts een symbolische zou zijn op de basis van vrijwilligheid, zoals dit zo vaak openlijk bekend werd gemaakt, is de bodem ingeslagen". Dat het vrijwil ligers zouden zijn die in Ko rea strijden, werd trouwens vorige week al ontkend. Maar nu komt de vraag over de Amerikaanse inlichtingen dienst. Het is gedurende de Koreaanse oorlog al meer dan eens gebleken dat deze dienst niet feilloos werkt. Nu echter staat men toch wel een beetje verstomd over het feit dat een leger een offensief begint en dat het een paar dagen later teruggeslagen wordt door een tegen-ofensief van een leger, dat op 250.000 man geschat wordt, blijkbaar zeer tot ver rassing van de legeraanvoer ders. Men voelt, hier klopt iets niet. Het getuigt van een verregaande zorgeloosheid, om niet te zeggen lichtzinnigheid, dat dit kan gebeuren, temeer daar de opperbevelhebber doodgemoedereerd belooft dat de soldaten met Kerstmis thuis zullen zijn. Deze belofte had toch wel op een hechtere basis gegeven mogen worden. Nu krijgt men niet alleen de bittere pil van geweldige te genslag te slikken, maar bo vendien heeft door de schuld van de legerleiding het mo reel van de troepen een ge voelige klap gekregen. Wij voor ons kunnen moeilijk aan nemen dat de Chinezen tot hun offensief zijn overgegaan omdat Mac Arthur zijn belofte aan zijn soldaten deed. Dit zou wel een erg duur grapje zijn, waarvan het effect waar schijnlijk niet kan opwegen tegen de verdere consequen ties. Al met al is het voor ons 'volslagen onbegrijpelijk dat dit heeft kunnen gebeuren. Nu hebben we 't nog maar gehad over een enkel aspect van de zaak. Op 25 Juni over. viel in een uithoek van de wereld het communistische Noord-Korea het Zuiden van dit land en deze worsteling tussen twee kleine landjes (eigenlijk maar één) dreigt uit te groeien tot een ramp, niet alleen politiek gezien, nog meer misschien van de men selijke kant bekeken. Geen weldenkend mens zal er zijn die het de U.N.O. kwalijk heeft genomen of neemt dat ze in dit conflict heeft inge grepen, want ze mocht niet lijdelijk blijven toezien. On dertussen heeft de actie dui zenden mensenlevens gekost, zowel burgers als soldaten, en nu het einde in zicht leek, dreigt het weer verkeerd te gaan. Dit is niet bemoedigend. Oorlog is in zich wreed, maar soms krijgt men de indruk dat tegenwoordig erg gemak kelijk met mensenlevens wordt omgesprongen. Wij be doelen hiermee niet speciaal de fout van generaal Mac Arthur, want er zijn veel er ger voorbeelden in overvloed. In ieder geval zijn weer dui zenden jongemannen de dupe van deze strijd tussen Oost en West. De wending in de strijd heeft allerwege de diploma tieke machine opnieuw in be weging gezet. Amerika heeft zijn verzoenende houding, waardoor het zich bereid ver klaarde grote concessies te doen tegenover China, laten varen en in de Veiligheidsraad heeft Warren Austin de Chi nezen openlijk beschuldigd van agressie. Hij stelde ver schillende vragen waarop hij wel geen antwoord zal krij gen en vroeg de resolutie aan te nemen, waarin de terug trekking van de Chinese strijdkrachten wordt ge vraagd. De Chinese delegatie verklaarde niet over Korea te willen spreken, natuurlijk om tijd te winnen, waarin 't deze keer een machtige steun heeft aan de Sovjet-Unie. Ongetwij feld zal de zaak voor de Al gemene Vergadering moeten komen eer er iets 'positiefs ondernomen kan worden, want in de Veiligheidsraad zal de Sovjet-Unie met haar veto alle maatregelen en besluiten onmogelijk maken. Spoed is echter geboden. Aan het front zijn de UNO- troepen niet in staat de Chi nese overmacht te weerstaan, daar ze niet voldoende reser ves hebben, terwijl de vijand ze bij de hand heeft, uit een haast onuitputtelijk reservoir. De Zuid-Koreanen worden 't ergst toegetakeld. Proces in Praag. Het is weer zo ver en het is eindelijk zo ver. Het is weer zo ver dat de commu nisten, nu in Tsjecho-Slowa- kije, een opzienbarend proces met even opzienbarende be kentenissen in elkaar hebben gezet, en het is eindelijk zo ver dat ze Mgr. Beran, pri maat van Tsjecho-Slowakije en Aartsbisschop van Praag, rijp achten voor openlijke be schuldigingen van spionnage en verraad, zodat we ook hem eerdaags voor de beulen kun nen verwachten. Negen priesters staan op 't ogenblik terecht, onder wie de vicaris-generaal van het aartsbisdom Olomouc, twee abten, een aartsdeken, twee kanunniken, een theoloog, een pater Salesiaan en de eerste secretaris van Mgr. Beran, de Zeereerw. Heer Jan Boukal. Ze worden natuurlijk be schuldigd van spionnage en samenzwering tegen de vei ligheid van de staat. De eerste beklaagde, de vi caris-generaal Mgr. Zela, wei gerde een schuldbekentenis, maar die distilleerde de „rech ter" wel uit hetgeen hij ver telde. Zo was het opvolgen van orders uit het Vaticaan staatsgevaarlijke activiteit. De 70-jarige aartsdeken hadden de heren blijkbaar met meer succes bewerkt. Dr. Cihak be kende vlot, zelfs dingen waar van hij niets wist. Van ver zegelde brieven wist hij zeker dat het rapporten waren van spionnen. Na zijn bekentenis vroeg hij vergiffenis. Dinsdag was het de beurt van Mgr. Beran. Zijn eerste secretaris, dr. Boukal, be schuldigde hem van samen zwering en spionnage. Na Fe bruari 1948 had hij een plan gevormd om Tsjecho-Slowa kije van het volksdemocra- tisch regiem te bevrijden met behulp van een Nederlandse strijdmacht die door Brit se en Amerikaanse kapitalis ten naar Tsjecho-Slowakije zou worden gezonden. Je moet er maar opkomen. Nu moet men niet denken dat dr. Bou kal het alleen tegen Mgr. Be ran had, nee, hijzelf was ver trouwensman van de Gestapo geweest en vanaf 1937 was hij spion van het Vaticaan. Al le hoogwaardigheidsbekleders hadden een loyaliteitsverkla ring tegenover Hitier gete kend. Waarschijnlijk de reden waarom Mgr. Beran in een concentratiekamp heeft ge zeten. Mgr. Beran is ook spi on. Deze verklaring was voor de „rechtbank" voldoende be wijs. De kgnunnik van de St. Vi- tuskathedraal in Praag, Ja- roslav Kulas, begon zijn be kentenissen met te verklaren dat hij schuldig was aan hoog verraad en spionnage en dat hij vlijtig met de Gestapo had samengewerkt. Mgr. Beran was met spionneren begonnen zodra hij tot aartsbisschop van Praag en primaat van Tsjecho-Slowakije was be noemd. En zo gaat deze trieste co- medie maar door, als er niet ingegrepen wordt, gevolgd door vele andere. VERLAGING LEVENSPEIL OF MINDER KAPITAAL IN NIEUWE FABRIEKEN? Bij de algemene beschou wingen over de Rijksbegro ting verklaarde minister Lief- tinck dat hij, indien hij zou moeten kiezen tussen een verlaging van het levenspeil en minder kapitaal in nieuwe fabrieken, onvoorwaardelijk voor het eerste zou kiezen. Dinsdag, bij de behandeling van het hoofdstuk „Economi sche Zaken", kwam de woord voerder van de K.V.P., dhr. Jansen op deze belangrijke probleemstelling terug. Ook hij bleek van mening te zijn dat men slechts in uiterste noodzaak het tempo van in vestering zou mogen vertra gen. Enkele weken terug had de heer Hofstra (P.v.d.A.) reeds duidelijk gemaakt dat de P. v.d.A. eventueel liever een andere keuze zou doen. Ge bruikte de heer Hofstra toen echter nog de vragende vorm, bij het debat van Dinsdag liet zijn partijgenoot Nederhorst zich over dit punt zeer posi tief uit. Verlaging van levens peil achtte hij zowel uit so ciaal en economisch als uit politiek oogpunt niet aan vaardbaar. Voor een verlen ging van de arbeidstijd bleek de heer Nederhorst niets te voelen en hij betreurde dat juist de minister van Econo mische Zaken hierop zo sterk de nadruk had gelegd. De heer Janssen (K.V.P.) liet zich over dit punt voorzichtiger uit. Hij erkende, dat aan een verlenging van de arbeidstijd vele bezwaren kleefden en vooral daarom was het goed dat eerst om het advies van de Soc. Economische Raad was gevraagd. Beide woordvoer ders gingen er intussen van uit, dat onze economische po sitie als gevolg van de gebeur tenissen in Korea zeer zorge lijk is geworden. De heer N. v. d. Heuvel (K.V.P.) erkende dat de over heid de laatste tijd wat meer aandacht wijdde aan de mid denstand. Toch kon tot nu toe nog niet worden gesproken van een constructief beleid. De afschaffing van de onder nemingsbelasting was een be langrijk winstpunt, maar er bleven nog verschillende fis cale maatregelen over, die speciaal voor de middenstand nadelig zijn. Dat voor het al gemeen belang schadelijke prijsafspraken werden tegen gegaan, keurde hij goed; de prijsafspraken die een gezon de prijsvorming ten doel had den, mochten hiervan echter niet de dupe worden. Een wettelijke regeling van het cadeaustelsel bleef hij no dig achten. In de avondvergadering werd de begroting van bin nenlandse zaken behandeld. Er was veel waardering voor het beleid van minister Teu- lings. Minister Teulings verklaar de nadrukkelijk, dat ook de gemeentebesturen deel heb ben te nemen in de beharti ging van de algemene belan gen. De minister' erkende de grote betekenis van de ge meentelijke autonomie, maar er kunnen zich moeilijkheden voordoen van die aard, dat die autonomie beperkt moet worden. AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. In de Rocky Mountains is 'n Amerikaans vliegtuig neer gestort. Behalve de drie leden der bemanning waren er nog tien missionarissen en acht kinderen aan boord. Het toe stel was op weg van Califor- nië naar Montana en is ver moedelijk tegen een bergwand gevlogen. Het wrak ligt op 'n zeer ontoegankelijke plaats, zodat men nog niet weet wat het lot der inzittenden is. Men vreest echter het ergste. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk op Donderdag 30 Novem ber 1950 om 7.30 uur ten ge meentehuize. Punten van behandeling: 1. Beëdiging van het nieuw benoemde raadslid F. Kem perman. 2. Vaststelling van de notu len der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken, a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbe sluit van 25 Mei 1950 tot verkoop van bouwter rein aan het Vredesplein en aan de Jan de Rooy- straat, aan de N.V. Lan- dis Gyr alhier. 2. Goedgekeurd raadsbe sluit van 27 Juli 1950 tot aankoop grond ten Oos ten van de Kerkstraat van de Erven G. Loonen te Oosteind. 3. Koninklijk goedgekeur de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grond belasting, vastgesteld bij raadsbesluit van 31 Au gustus 1950. 4. Goedgekeurd raadsbe sluit van 27 Juli 1950 tot aankoop van een strook grond aan de Bernhard- straat van het Water schap „De Binnenpolder van Waalwijk". 5. Goedgekeurd raadsbe sluit van 31 Aug. '50 tot aankoop van grond aan de Noorder-Parallelweg te Baardwijk, van L. A. Pullens aldaar. 6. Goedgekeurd raadsbe sluit van 31 Aug. '50 tot ruiling van grond aan de Noorder-Parallelweg te Baardwijk met C. N. v. Haren te Tilburg. 7. Goedgekeurd raadsbe sluit van 31 Aug. '50 tot ruiling van grond ten Westen van de Baard- wij"ksestraat, met C. A. Vermeer—Mulders te Baardwijk ei L. de Bont te Heveadoip. 8. Goedgekeurd raadsbe^ sluit van 31 Aug. 1950, nr. 28, tot wijziging der begroting 1950. 9. Goedgekeurd raadsbe sluit van 28 Sept. 1950, nr. 31, tot wijziging der begroting 1950. 10. Goedgekeurd raadsbe sluit van 28 Sept. 1950 tot verkoop bouwterrein ten Oosten van de Kerk- str. aan H. J. F. Smelt 11. Koninklijk goedgekeur de verordening tot bepa ling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de heffing van onderne mingsbelasting, vastge steld bij raadsbesluit van 28 Sept. 1950. 12. Goedgekeurd raadsbe sluit van 13 Oct. '50, nr. 34, tot wijziging der be groting 1950. 13. Goedgekeurde raadsbe sluiten van 26 Oct. 1950, nrs. 35 en 37, tot wijzi ging der begroting 1950. 14. Goedgekeurd raadsbe sluit van 26 Oct. 1950 tot het aangaan ener re keningcourant - overeen komst met de Nederl. Handel Maatschappij. b. Van de Minister van On derwijs, Kunsten en We tenschappen. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 26 Oct. 1950, nr. 20, houdende goed keuring o.a. van de bij raadsbesluit van 27 Juli 1950 noodzakelijk ver klaarde uitbreiding van het leerplan der am bachtschool alhier met een afdeling voor elec- tro-techniek. c. Van de Besoijense Wo ningbouwvereniging. Verslag en balans/reke ning van verlies en winst over 1949. d. Van de Bond van Land en Zuivelarbeiders. Gro ningen. Uitnodiging om aan de minister van sociale za ken te verzoeken, de loonnorm voor de bere kening der overbrug gingsuitkering aan werk loze landarbeiders te herzien. e. Van de Bond tegen het Schenden door het vloe ken van Gods heilige Naam. 's-Gravenhage. Verzoek om toekenning gemeente-subsidie. 4. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der la ger onderwijswet aan het bestuur der R.K. Jongens- en Meisjesscholen te Be- soyen voor aanschaffing van leermiddelen 1544.70 en 1929.45). 5. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der lager onderwijswet aan 't bestuur der Christelijke School te Besoijen voor aanschaffing van leermid delen (ƒ682.12). 6. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 101 der lager onderwijswet aan 't bestuur der Nuts-U.L.O.- school voor aanschaffing van leermiddelen 135.-) 7. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding inge volge art. 101 der lager onderwijswet over 1949. 8. Voorstel tot vaststelling van verordeningen op de winkelsluiting. 9. Voorstel tot het verstrek ken van een voorschot aan het gemeente-personeel op de in uitzicht gestelde tweede 5%-salarisverho ging. 10. Voorstel tot vaststelling ener regeling inzake het verstrekken van bijdra gen in te betalen premies van verzekering tegen ziekenhuiskosten door het gemeente-personeel. 11. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening. 12. Aanbieding gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1951. v 13. Wijziging der begroting 1950. 14. Voorstel tot het verlenen van een garantie inzake de organisatiekosten van het in Waalwijk van 11 t/m 14 Januari 1951 te verspelen Europees bil jartkampioenschap an ker-kader 47/2. (zie prae- advies nr. 371). 15. Voorstel tot beschikbaar stelling van een crediet en het aanvragen van rijks bijdragen ten behoeve van dé bouw van 8 wo ningwetwoningen aan de Pieter Vreedestraat. (zie prae-advies nr. 366). 16. Voorstel tot ruiling van grond tussen de Mr. van Coothstraat en de Kerk straat. 17. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de An dreas Zijlmansstraat. 18. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Bur gemeester Smeelelaan. 19. Voorstel tot verkoop bouwterrein aan de Floris V-laan aan de Vereniging tot Stichting en Instand houding van Scholen voor U.L.O., M.O. en V.H.O. op Prot. Chr. Grondslag te Waalwijk en Omgeving. Prae-advies Nr. 371. Onderwerp: Deelname garantiefonds Eur. biljartkampioenschap. Van 11 tot 14 Januari zul len te Waalwijk de wedstrij den om het Europees kam pioenschap Anker-Kader 47/2 worden gespeeld, hetgeen mo gelijk is door een bijzon dere beschikking van de Uni on Internationale des Fédéra- tions des Amateurs de Bil- lard" (U.I.F.A.B.) te Luxem burg, die dit tournooi heeft toegewezen aan Waalwijk in verband met het 40-jarig ju bileum van „De Nederlandse Biljartbond" en de omstan digheid dat de heer Kees de Ruyter, Europees kampioen- 1949, in Waalwijk woont. De organisatie van het tour nooi is in principe opgedra gen aan 't district „De Lang straat" van de Ned. Biljart bond. Aangezien die organi satie evenwel vrij omvang rijke voorbereidende werk zaamheden vraagt, is een speciaal comité daarvoor in het leven geroepen. Dit comité heeft een finan ciële opzet gemaakt. Daaruit blijkt o.m., dat aan inkomsten geraamd wordt een bedrag van 10.650.-, waarvan 4500 aan bijdragen van particulie ren, terwijl de uitgaven wor den begroot op een bedrag van 11.150.Er wordt alzo een nadelig saldo geraamd van 500. Het Comité richt zich met een adres tot de Raad met 't verzoek de gemeente te doen deelnemen in een reeds door particulieren gevormd garan tiefonds. In het adres, dat ter inzage ligt, wordt o.m. be toogd, dat het tournooi voor Waalwijk, uit een sport-oog- punt, van uitzonderlijke be tekenis is, daar het tot nog toe niet is voorgekomen dat aan een gemeente als Waal wijk een dergelijk tournooi werd toegewezen, voorts, dat het voor de hier gevestigde industriële en handelsonder nemingen van betekenis is, omdat in de dagen van 't tour nooi de ntfam Waalwijk door pers en radio voortdurend zal worden genoemd. Het Comité verzoekt de Raad eveneens van zijn belangstelling te wil len doen blijken door boven bedoelde deelname van de ge meente in het garantiefonds en wel voor 2000.in deze zin, dat, wanneer 't tournooi financiëel een tekort oplevert, de gemeente de eerste 500.- daarvan geheel voor haar re kening neemt en het restant daarvan voor twee/derden. Gezien het vorenstaande, zijn B. en W. van mening, dat bij dit sportgebeuren wel een algemeen belang van onze in gezetenen, zomede van de ge meente als zodanig, mag ge acht worden te zijn betrok ken. Dat aan de naam van onze industriële gemeente daardoor op deze bijzondere wijze weer meer bekendheid wordt gegeven, is zeker niet zonder betekenis. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met B, en W. stellen daarom voor aan het verzoek te vol doen en wel door deelname van de gemeente in het ga rantiefonds op de wijze als door het Comité verzocht. Wellicht ten overvloede mo gen B. en W. er nog op wij zen, dat door de vermakelijk heidsbelasting tijdens 't tour nooi ook inkomsten aan de gemeente ten goede komen. Prae-advies Nr. 366. Onderwerp: Bouw van 8 woningwet woningen. Zoals B. en W. bij schrij ven dd. 3 November j.l. reeds mededeelden, heeft onze ge meente voor het jaar 1950 alsnog de beschikking gekre gen over bouwvolumen voor 8 woningwetwoningen. De voor deze bouw op 11 Nov. j.l. gehouden openbare aan besteding heeft als resultaat gehad een laagste inschrijving ad 73.360.geleverd door de firma Fr. Schuurkens te Tilburg. B. en W. stellen zich voor de betrefende woningen te doen bouwen aan de Noord zijde van de Pieter Vreede straat, waardoor aan 't Noor den van de bestaande bebou wing ten Oosten van de Put straat een afsluiting verkre gen wordt. De totale stichtingskosten zijn 90.786.—. B. en W. stellen voor de nodige gelden voor de bouw dezer woningen beschikbaar te stellen, alsmede aan 't Rijk een zo hoog mogelijke jaar lijkse bijdrage te vragen, zulks overeenkomstig bij gaand ontwerpbesluit. ZONDAGSDIENST 3 December 1950. Dr. Lenglet. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 3 December 1950 10 uur: Ds. W. L. Jens. Bediening van de H. Doop. Collecte „Geestelij ke^ Be langen". ST. NICOLAAS-COLLECTE. De straat-collecte tijdens 't bezoek van St. Nicolaas op Zondag j.l. gehouden door leden der K.J.M.V., bracht een bedrag van 325 op. R.K.H.B.S.—M.M.S. Zoals wij reeds hebben medegedeeld heeft de edel achtbare heer J. Princen, bur gemeester van Raamsdonk, het lidmaatschap aanvaard van het plaatselijk bestuur van bovengenoemde scholen, zulks in de vacature van Mr. Heere aldaar. Ook de heer J. Timmermans alhier heeft deze benoeming aangenomen ter vervulling van de vacature van wijlen de heer J. v. Ier- sel. 't Bestuur van deze scholen besloot indertijd, zulks in overleg met het hoofdbestuur van O.M.O., niet alleen het bestuur aan te vullen, maar tevens uit te breiden, vooral waar deze meer en meer streekscholen geworden zijn, die haar leerlingen telt in al le plaatsen van de Langstraat van Vlijmen tot Made, van KaatsheuvelLoon op Zand en omstreken. Op uitnodiging van het be stuur zullen in het bestuur zitting nemen de heren VV. P. J. v. Nieuwstadt te Kaats heuvel en Louis v. Drunen te Drunen, die deze benoeming bereids hebben aangenomen. De installatie zal op de eerstvolgende vergadering plaats hebben. DE NIEUWE VERKEERSBORDEN. Een in vier-kleurendruk keurig uitgevoerd vouwblad, waarop alle belangrijke ver keersborden, overzichtelijk ge groepeerd, voorkomen, werd ons toegezonden door de N.V. Nederlandse Ford Automo biel Fabriek, Amsterdam. Ter bevordering van de ver keersveiligheid werden deze handige Vouwbladen in grote getale verspreid, terwijl deze voor auto-rijdend Nederland bij de Official Ford Dealers in ons land kunnen worden ver kregen. THEO BAYLÉ GAST BIJ „OEFENING en VERMAAK" Hedenavond heeft het reeds aangekondigde eerste winter- concert der Waalwijkse Lie dertafel plaats, welk program U reeds middels dit blad is toegezonden. Wij achten het overbodig de vele zangliefhebbers nog te moeten aansporen tot een be zoek aan dit concert. Immers, de naam van de alom gevier de bariton Baylé waarborgt ons reeds bij voorbaat een ge notvolle 'avond, waartoe het koor met zijn bekende eigen solisten ongetwijfeld het zijne zal bijdragen. VERGADERING TEXTIELARBEIDERS. Maandagavond werd in de Gildenbond een gecombineer de vergadering gehouden van de afdeling Waalwijk en Om streken van de Ned. Kath. Textielarbeidersbond „Sint Lambertus" en de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de textiel- en -kledingbedrijven „Unitas". De opkomst was zeer matig: er waren slechts 9 meisjes aanwezig. Het doel van deze vergadering was de werkne mers in de textielindustrie in nauwer contact met de orga nisatie te brengen. Voor deze vergadering waren twee spre kers uitgenodigd: de heer I. Rijpstra, secretaris van „Uni tas" en de heer G. Hoytink, propagandist van „St. Lam bertus". Beide sprekéi's behandel den de verschillende proble men van de werknemers in deze industriën. Zij deden een beroep op de aanwezigen om in hun omgeving 't werk van de bonden te propageren. De voorzitter van de aid. Waalwijk van St. Lambertus onderstreepte de woorden van de beide sprekers en zei dat het streven van de bond is, de mensen die in de textiel industrie werken in nauw contact met de bond te bren gen. Aangename verrassing. De bekende Delftse orga nist Dirk Jansz. Zwart heeft Maandagavond in de Herv. Kerk aan de Haven een or gelconcert gegeven ten bate van de herbouw van de Her vormde kerk te Willemstad, die, zoals bekend, op 29 Aug. j.l. door brand werd verwoest. De organist begon met een fantasie toccatine over „Zingt vrolijk, heft de stem naar bo ven" en een elegisch voor spel over Psalm 51 „Gena, o God, gena, hoor mijn gebed" van Jan Zwart. Beide opmer kelijke stukken. Het eerste deed ons soms aan Beethoven denken. Hierna speelde dhr. Zwart Bachs toccata en fuga in d moll. Een stuk dat iedere mu ziekliefhebber bekend is en waarnaar men graag luistert. Het werd uitstekend gespeeld. In het concerto van Handel in f dur, misten we de lichte vrolijke tint die dit werk ken merkt. Het werd, naar ons gevoel, te ernstig, niet spran kelend genoeg gespeeld. Dit is ook ons bezwaar tegen de Pastorale van Guilmant. Dit is een herderslied en ademt een andere geest dan

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1