DE IMSTBMÏ WASPIK Voor de betere Textiels! DREINEN NIEUWKUIJK VLIJMEN RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG BORSTONDERZOEK HET TYPE, DAT ALTIJD SLAAGT 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 2 Van Loon-Schrauwers HEF RÖNTGENOLOGISCH DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. b.v. een elegisch voorspel. Hoe voortreffelijk de organist ook speelde, hij droeg zijn stukken „te zwaar" voor. Van Jan Zwart werd nog een orgelkoraal en een fan tasie over het Lutherlied ge speeld. Verdienstelijke stuk ken, maar hier en daar nog al droefgeestig. Het was een aangename verrassing Antoinette Blom te horen zingen. Dit was niet aangekondigd en stond ook niet op het programma. Zij zong met het kerkkoor een gedeelte van de „Messias" van Handel. Het is een buitenge woon genoegen naar haar prachtige, warme stem en uitstekende voordracht te luisteren. Ds. Hylkema van Willem stad sprak hierna een woord van dank tot allen, speciaal de heer Dirk Zwart, die hun steun voor de herbouw van de kerk hadden gegeven. Hij deed een beroep op de aan wezigen om ook te helpen opdat Willemstad weer een kerk krijgt. Het koor zong nog een stuk uit „Die Schöpfung" en de or ganist speelde een toccata van Jan Zwart over Psalm 146 vers 1. Rest ons nog te vermelden dat Ds. Jens dit mooie con cert opende en sloot. GESLAAGD. De koster van de St. _Anto- nius-kerk, de heer J. Verha ren, is geslaagd voor het kos ters-examen, dat in Veghel werd gehouden. FOEI ST. NICOLAAS Ik denk dat St. Nicolaas in de hemel een ernstige beris ping van Maria heeft gekre gen. En dat niet voor niets. Want het heeft weinig ge scheeld of St. Nicolaas was Zondagnacht tegen de Maria kapel gereden. Gelukkig heeft hij zijn wagen voldoende kun nen remmen, maar dat kon niet verhinderen dat 't paal tje voor de kapel in drie gro te stukken vloog en de auto behoorlijk wat schade opliep. St. Nicolaas was blijkbaar zo beduusd van de schok dat hij zowel zijn auto als zijn staf vergat. De volgende mor gen werden die gevonden. Van Sinterklaas geen spoor. Het valt ook niet mee om 's nachts te rijden na zo'n ver moeiende dag. GEMEENTEBODE A. DE LOUW t In de ouderdom van 53 ja ren overleed na een langdu rige ongesteldheid de heer A. de Louw-v. Nuenen, die sedert 1 Jan 1940 gemeente-bode van Waalwijk is geweest. In de overledene verliest de gemeente een accuraat en plichtsgetrouw beambte en de gemeentenaren een hulpvaar dige intermediair. Hij ruste in vrede. Grotestraat 282 WAALWIJK ST. CECILIA-VIERING. De parochiële kerkkoren hebben hun traditie voortge zet en ook dit jaar de feestdag van hun Pttrones, de H. Ce cilia, luisterrijk gevierd. Een verslag van de feeste lijkheden in de parochie St. Jan heeft U reeds in een vo rig nummer kunnen lezen. In de St. Antonius-parochie heeft het koor op de dag zelf, feest gevierd. Natuurlijk werd 's morgens begonnen met een H. Mis, waarbij, ook natuur lijk, de zangers hun schoonste geluid hebben laten horen. De gehele verdere dag is de ge zelligheid meesteres van het feest geweest. Het koor heeft eens heerlijk gegeten en een bescheiden borreltje zal er ook wel gedronken zijn. Zoals dat behoort zijn er heel wat nummers, solo's, kwartett etc. ten beste gegeven. In Besoijen werd de Cecilia- viering door de installatie van Pastoor Verbiesen uitgesteld. Nu is het feest Maandag j.l. gevierd. Op haar feestdag was reeds een H. Mis ter ere van de Patrones opgedragen. De zangers van de O.L. Vrou- we-parochie hebben in café Leenheers feest gevierd. Tij dens het diner werd Pastoor Verbiesen door de vice-voor- zitter van het kerkkoor, dhr. H. Couwenberg, toegesproken. De Pastoor beantwoordde zijn woorden en gaf de beste wen sen voor het koor. Vanzelfsprekend was met 't diner het feest niet afgelopen, 's avonds zijn de zangers lus tig doorgegaan. Het koor van St. Clemens heeft eveneens Maandag de feestdag gevierd. Ook begon nen met een gezongen H. Mis, en goed ook! En verder heb ben ze ook de gehele dag luis terrijk gefeest. Ze hebben ge dineerd, een borrel gedronken en heel veel gezongen natuur lijk. De laatste loodjes! Zaterdag 2 December a.s. loopt 't röntgenologisch borst onderzoek in deze gemeente ten einde. De opkomst van de bevolking is tot nu toe zeer bevredigend geweest. Reeds meer dan 7500 personen heb ben zich laten onderzoeken en daardoor begrip getoond voor dit mooie sociale werk en ui ting gegeven van verantwoor delijkheidsgevoel, zowel te genover hun huisgenoten als hun medemensen. Het aantal van ruim 7500 personen is bij zonder gunstig, aangezien men er rekening mede dient te houden dat de schoolkinderen (circa 30% van de totale be volking) door de schoolartsen- dienst door middel van de Von Pirquet tuberculine reac tie onderzocht worden en der halve buiten dit bevolkings onderzoek vallen. Naar wij vernamen heeft de ervaring geleerd, dat toch een betrekkelijk groot aantal per sonen geneigd is om pas te elfder ure van de gelegenheid die voor zulk een nuttig on derzoek gegeven wordt, ge bruik te maken. Het is van het allergrootste belang er op te wijzen dat Zaterdag 2 Dec. a.s. om 12.30 uur de röntgen- apparaten gedemonteerd, en verplaatst worden naar een andere gemeente, waar men а.s. Maandag met dit werk moet aanvangen. Verder willen wij er nog op wijzen dat ook enkele perso nen achtergebleven zijn om de uitslag van de foto te komen vernemen. Zoals bekend, is het mogelijk om 3 dagen na de opname dit te vernemen. Zij, die achtergebleven zijn, worden in hun eigen belang aangeraden zich daarvoor nog te melden. Deze medische dienst houdt tot en met Dins dag 5 December 12 uur v.m. zitting. Moge evenals in zovele plaatsen van onze provincie een percentage van 95 tot 100 procent van de bevolking van het röntgenologisch borston derzoek gebruik maken. Wij verwachten dat iedereen zijn plicht kenne en aan de oproep van het Gemeentebestuur ge volg zal geven. Het devies is derhalve: Ieder kenne zijn burgerplicht En verschijne voor het röntgenlicht en wel uiterlijk vóór a.s. Za terdag 2 December 12.30 uui\ Het geldt hier een belang voor ieder individu en voor de gehele gemeenschap, om zijn voorbeelden bekend, dat onderzochte personen met grote dankbaarheid aan dit onderzoek terugdenken omdat zij hierdoor gewaarschuwd, na korte tijd weer volwaardi ge mensen waren in de maat schappij. Neem dan een direct besluit en ga N.B. De werktijden zijn Vrijdag 1 Dec. van 912 uur v.m., 25 uur n.m. en van б.308.30 uur des avonds en Zaterdag 2 Dec. van 912.30 uur v.m. „VISSCHERSLUST". „Visscherslust" houdt haar laatste algemene vergadering in 1950 op 16 December a.s. 8 uur in het clublokaal van de heer Fr. v. Helvoirt, Putstr. 14 alhier. Naast de gewone agenda punten komt voor: huldiging „Waar is Koppie?" vroeg Knip nog eens en het was hem aan te zien dat hij erg ongerust was over zijn kleine vriend. Commissaris Grijpgraag die er na het gevecht een beetje verfomfaaid uitzag, wat hij misschien nog erger vond dan de buil op zijn voorhoofd die hij had opgelopen, liet 't hele schip doorzoeken, maar Kop pie was nergens te vinden. Slim en Niek werden met Krijn aan boord van de poli- tie-boot gebracht en toen gaf de commissaris bevel de kist jes met goud ook aan boord te brengen. Kees Knip stond het huilen nader dan het la chen. Zouden die boeven de dappere Koppie Kopij over boord gegooid hebben? Aan hun gemene tronies te zien waren zij tot alles in staat; de drie, die zij hier gepakt hadden tenminste; de vierde kerel, de stuurman, had hij niet gezien. Somber keek Kees Knip, terwijl hij wachtte tot de agenten de kistjes hadden overgebracht, over de zee uit. Hij vergat helemaal een foto te maken! Opeens keek hij op. Hoorde hij iemand roe pen? „Commissaris!" riep hij, „luister! Ik hoor iemand!" De commissaris luisterde nu ook. Heel zwak hoorden zij om hulp roepen. van de heren D. Verschuren en A. Kleyne, die 25 jaar lid van de vereniging zijn. Ove rigens belangrijke punten als Pacht- en Pootvis-overeen- komsten, alsmede 't niet ver lenen van visvergunning aan allen die contributie-schuld hebben. Voorts wordt op Dinsdag 5 December van 57 uur n.m. het St. Nicolaasfeest gehouden met de kinderen der henge laars, die zich daarvoor heb ben opgegeven. Enmet St. Nicolaas zelf er bij. DE OUDEN VAN DAGEN. De Ouden van Dagen, vervuld met nieuwe levenslust en levenskracht, aangemoedigd door de steun, mild dadigheid en sympathie die ons van alle standen wordt gebracht, vooral door de toezegging van vele prijzen voor het Rik- en Barakconcours dat Maandag 11 December a.s. door ons en voor ons wordt gehou den, gevoelen zich ook verplicht dank te brengen aan „De Echo van het Zuiden", die altijd op de bres staat voor alles wat de naam en plaats Waalwijk kan ver edelen en verheffen. Moge de oude, beste Sint Nicolaas niet vergeten de Waal wij kse Ouden van Dagen, dit zal ons ten zeerste behagen. De Commissie van Vijf. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Drunen, te houden op Donderdag 30 Nov. 1950 te 7.30 uur ten gemeente huize. Agenda Opening. 1. Vaststelling notulen van 8 November 1950. 2. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de verordening d.d. 1 Sept. 1950 waarbij bepaald is, dat geen vergunningen mogen worden verleend voor de verkoop van sterke drank ten Zuiden van het kanaal. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de d.d. 4 Aug. 1950 vastgestelde verorde ning op de heffing van inen- tingsgelden. 4. Voorstel van B. en W. tot onbewo<jnbaarverklaring van het pancj Grotestraat 185, ei gendom <van W. C. v. Oos- tcrhouü.1 5. Voorstel van B. en W. tot a. intrekking van de hypo theekregeling woningbouw gemeente Drunen vastgesteld bij raadsbesluit van 28 Janu ari 1949; b. vaststelling van een bouw- credietregeling. 6. Verslag van de commissie belast met het onderzoek van de rekening 1949. 7. Periodieke aftreding per 31 December 1950 van Adr. v. d. Wiel als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. De voordracht luidt 1. Adr. v. d. Wiel. 2. L. Th. v. Drunen. 8. Periodieke aftreding per 31 December 1950 van M. van Huiten Hzn. als lid van de Commissie van Toezicht van de Vakschool voor Schoen makers. De aanbeveling luidt 1. M. M. v. Huiten Hzn. 2. B. v. Leest. 9. Verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool om be schikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van 5 rubbermatten. 10. Voorstel tot vaststelling der vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet voor de bijzon dere scholen voor 1951. 11Voorstel van B. en W. tot wijziging der regeling inzake ziektekostenverzekering ge- meentepersoncel. 12. Voorstel van B. en W. in zake toetreding tot de regio nale brandweer. 13. Aanbieding en vaststelling gemeentebegroting, begro ting Burgerlijk Armbestuur en Woningbedrijf 1951. 14. Voorstel tot verkoop van grond aan de N.V. 's-Her- togenbossche Schroevengie- terij M. Lips. GESLAAGDE UITVOERING. Het talrijke publiek dat Zon dagavond de opvoering van het toneelstuk ,,Geef mij uw hand" bijwoonde, heeft genoten van de uitstekende vertolking van het stuk door de leden van „Kunst Adelt". Na elk bedrijf weerklonk een tevreden en uitbundig ap plaus. De regie was bij de regis seur H. v. Engelen in goede han den. VERGADERING „DE VOORUITGANG". In café Boom werd de jaarlijk se vergadering gehouden van de Coöp. Stoomzui vel fabriek „De Vooruitgang". De opkomst was groot, want er was veel belang stelling voor de lezing van Dr. Kirch, directeur van de gezond heidsdienst voor dieren in Noord- Brabant. Nadat de agenda was afgewerkt, werd overgegaan tot verkiezing van twee bestuursle den. Aftredend waren A. v. Vugt en A. Boom, die beiden met al gemene stemmen werden herko zen. Als leden van de commissie van toezicht werden gekozen C. v. d. Biggelaar te Haarsteeg en H. v. d. Broek te Bokhoven. Ver schillende leden maakten gebruik van de rondvraag, welke vragen door de voorzitter en de directeur bevredigend werden beantwoord. Hierna gaf de voorzitter 't woord aan Dr. Kirch voor het houden van zijn lezing, welke tot onder werp had de t.b.c. bestrijding en de mortus bang bij het vee. Aan het aandachtig gehoor en het apl plaus \vas te merken dat de uit eenzetting goed in de smaak was gevallen. Dr. Kirch gaf na zijn lezing nog gelegenheid om vra gen te stellen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Tot slot sprak de voorzitter dankwoorden tot Dr. Kirch en tot de leden voor hun opkomst. UITVOERING VLIJMENS MANNENKOOR. Zaterdag 25 en Zondag 26 November gaf Vlijmen's Mannen koor in de zaal Toonkunst een uitvoering met medewerking van 't Kleinkunst ensemble Jan Gros- veld met de cabaretrevue Bloem motieven. Zaterdag was het voor donateurs en Zondag tegen en- trée, waarvan de opbrengst be stemd was voor de Missie van Pater v. Kessel op Borneo. Beide avonden was de zaal goed bezet, vooral Zondag was er veel belangstelling. Beide avonden sprak de voorzitter een openingswoord, waarna Vlijmen's Mannenkoor onder leiding van M. v. Helvoirt enkele nummers ten gehore bracht, die goed wer den uitgevoerd. Daarna was het de beurt aan het revue-ensemble. Terstond was te merken dat het een hoogstaande avond zou wor den onder de goede leiding van H. v. Hoof. In deze cabaretrevuë werkten mede twee dochters en twee zoons van Jan Grosveld, die in Vlijmen geen onbekenden zijn, maar in deze revue hun goe de naam nog verhoogden, vooral Anna viel bij het publiek zeer in de smaak door haar prachtige stem en haar voordracht. Ad van de Ven was een kracht zoals men ze zelden op 't toneel ziet, voor al zijn verschillende typeringen vielen op en hij droeg veel bij tot het grote succes van Bloemmo tieven. Verder was Joop Reijner de man van de muzikale omlijs ting en hij bracht er de stemming goed in. Het waren avonden van hoge kunst en het daverend ap plaus was ten volle verdiend. Na afloop dankte Pater van Kessel Vlijmen's Mannenkoor voor de medewerking aan de Mis sie en als tolk van het publiek dankte hij het ensemble Jan Gros veld voor het gebodene. Vlijmen's Mannenkoor kan met genoegen terugzien op haar eer ste winteruitvoering. ST. NICOLAAS BEZOEKT WASPIK. Het was wel heel erg mistig, toen St. Nicolaas per boot moest aankomen, maar ondanks dit was de H. Man op tijd aanwezig om een bezoek aan Waspik te bren gen en de kinderen trotseerden de mist al evenzeer, want een grote schare was present. Burgemeester en Wethouders hebben Z. H. officieel ontvangen, waarna de rondgang door de ge hele gemeente begon op z'n rossi nant, omgeven door z'n knechten en voorafgegaan door de harmo nie. Dat er overal grote belang stelling was en groot enthousias me onder klein en groot, behoe ven we niet te zeggen, vooral ook omdat met gulle hand lekkernijen werd rondgedeeld. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 9) Gerard begreep er niets van; de majoor en de oude Squire waren dus niet één en dezelfde. Toen u sprak van de Squire, dacht ik dat u haar vader meende? kon hij nog niet nalaten te vragen. Neen, neen, sir! Niet van uw grootvader, maar van diens vader praatte ik. „De oude Squire" noemde een ieder hem. Die hoorde nog tot de „oude garde", woonde al tijd op zijn landgoed en deed geregeld aan de jacht tot hij te oud werd. Majoor Cornish is hier enkel maar eens nu en dan een paar maanden ge weest, nadat de Squire ge storven is. Misschien dat hij meer hield van zijn eigen landgoed in Dartmoor en hij was ook eigenlijk te ziek om aan sport te doen; feitelijk was hij toen al stervende, heeft vader mij wel eens ver teld. Maar, zoals ik reeds ge zegd heb, ik was toen niet thuis. Ik geloof niet dat u het zich ook zult herinneren, want u moet niet veel meer dan een jaar of vier, vijf ge weest zijn toen hij stierf. Zo ongeveer, mompelde Gerard. Daar hij zag dat Caster klaar was met zijn werk, ging hij weg en liep langzaam naar het huis terug. Hij begreep hoe langer hoe minder van de situatie. Dit alleen was hem duidelijk dat er het een of ander geheim school onder degenen met wie hij nu zo nauw verbonden was. Toen hij naderbij kwam, hoorde hij stemmen in de ontbijtkamer en zag hij Mrs'. Cornish zitten met een kleur van opgewondenheid, terwijl een slank meisje met de rug naar hem toe stond. Ofschoon hij haar gelaat niet kon zien, kreeg hij onmiddellijk de in druk dat zij hem niet onbe kend was. Mrs. Cornish spi-ak met grote nadruk: Je bent te impulsief! Je doet precies wat je hart je op een ogenblik ingeeft, zonder rekening te houden Verder kwam zij niet, want ze zag de jongeman en ging voort: O, daar is Claude! Ik geloof niet, dat je Queenie al ontmoet hebt, ofschoon je ons misschien van haar hebt ho ren spreken? Het jonge meisje keerde zich om en de herkenning was wederzijds. Ze lachte en knik te vrolijk. I O, ja, we hebben elkaar al ontmoet, hè neef Claude? ilk zie aan uw gezicht dat u zich ook herinnert die ochtend op de rots, toen de wind het u zo lastig maakte met de krant! en u zo vriendelijk was mij de behulpzame hand te bieden! viel hij in. Die ontmoeting met 't jon ge meisje, van wie hij in ge dachten zo dikwijls vervuld was, maar met wie hij toch zo uiterst vluchtig had kennis gemaakt, was hem inderdaad een verrassing. Mrs. Cornish kwam echter tussenbeide met een verma nend: Ga nu naar je kamer, Queenie. Je zult er zeker wel naar verlangen je wat op te frissen na je lange reis? Weet u waar ik ook erg naar verlang? Om het hele huis eens te zien, zei ze met een blik over haar schouder naar Gerard. Het volgend ogenblik was zij weg en Claude liep 't ver trek op en neer, een vrolijk wijsje neuriënd, want hij voelde ineens grote vreugde in het leven. HOOFDSTUK V. Claude en Queenie voelden zich zeer tot elkaar aange trokken. Ze waren beiden jong en knap en het onver wachte van de ontmoeting deed die nog eens zo roman tisch schijnen. - De voortdurende tegen woordigheid van „de oude lui" deed hem echter nooit alleen zijn; tot ze eindelijk, na een week, toch eens aan die chaperonnage ontsnapten en vrolijk en uitgelaten als een paar kinderen naar het schuitenhuisje gingen, waar, heel uitnodigend, een bootje al voor het gebruik gereed lag. Ik zal roeien en dan moet jij het roer voor je re kening nemen, zei Queenie. Als neef en nicht konden ze natuurlijk heel ongedwon gen met elkaar omgaan. Na een tijdje voortgeroeid te hebben, rustten ze uit in het diepe gedeelte van de vijver. Queenie leunde over de rand van het bootje om naar haar beeltenis te kijken. Neen, maar! Net een spiegel! riep zij. Hij kwam vlak naast haar staan en lachend vroeg ze: Treft het je ook?We lijken zo op elkaar, dat wij wel broer en zuster konden zijn! Ja, dat is zo! gaf hij toe. Je hebt mij dus altijd aan mezelve doen denken. Daar om had ik zo'n idee dat ik je al eens eerder gezien had. Juist!In je spiegel. Je bent mijn dubbelganger. Dat heb ik wel dadelijk ge zien, en toen ik die morgen na de ontmoeting op de rots terugging, had ik net een ge voel of ik mijn tweelingbroer had ontmoet en met hem ge sproken had. Ja, het is treffend. Al leen ben jij heel mooi en ik doodgewoon. Nu, maar zo vreemd is het eigenlijk ook niet als je bedenkt dat we beiden Cor nishes zijn. Maar is dat wel zo? Zeker, antwoordde zij overtuigd. Gerard zei hier niets op; hij kreeg een gevoel of hij 'n bedrieger was tegenover het meisje, wier liefde hij tracht te te winnen. Op dit ogenblik verfoeide hij de belofte van stilzwijgen, die zijn aangeno men ouders van hem geëist hadden. Vertel mij eens iets van jezelve, vroeg hij. Is dit voor het eerst dat je op Belrewar- de bent? Ze knikte en hij ging voort: Waar is je thuis? Met droeve uitdrukking op haar gelaat en in de toon van haar stem, antwoordde zij: Ik heb geen thuis! Ik werd opgevoed in een kloos ter in Italië. Ik herinner mij daar nog een villa aan zee, óók met een heel mooie tuin en waar ik woonde met „Ma- dre". Ik heb opgemerkt dat je altijd spreekt van: „Madre", ofschoon ze toch je tante is? Ja, maar zij is de enige moeder die ik ooit heb ge kend en Charlotte heeft mij geleerd haar zo te noemen, toen ik nog maar een heel klein kind was. Ik werd naar een klooster gezonden en ben daar gebleven tot mijn acht tiende jaar. Ik heb zelfs wel eens gedacht dat ik daar al tijd zou blijven. Altijd?Als non be doel je dan, Queenie? O, maar daar ben je, dunkt me, in het geheel niet voor aan gelegd. Neen, ik voelde er ook geen roeping voor, ofschoon het voor vele vrouwen de schoonste vervulling is. Maar ik voelde er mij als een ge vangen vogeltje, en dus heb ben ze mij ook vrijgelaten. Een Ierse van groot doorzicht, een zekere Mrs. O'Neill, die daar een tijd in pension is geweest, heeft haar overreed om mij met haar naar Ierland te laten gaan om nog wat van de wereld te zien, eer ik de sluier aannam. Ik zal nooit teruggaan. Wordt vervolgd. HENRI BELLETABLE. Onze gunstig bekende toneel vereniging Henri Belletable" gaf Zaterdag en Zondag haar eerste winteruitvoering, die in 't teken stond van flinke belangstelling en goed toneelwerk. Opgevoerd werd het toneelstuk „Boerinne". Het spel kwam uitstekend tot z'n recht door de goede actie der to nelisten, maar niet minder door goede verzorging van het toneel, zodat de aanwezigen werkelijk 'n prettige avond hebben me< ge maakt en ook de vereniging kan bogen op een welgeslaagde uit voering, zoals wij dat van haar oewoon zijn. TONEELCLUB. Naar wij vernemen heeft de to neelclub Animo" een nieuw stuk in studie genomen, n.l. „Hel spook van de Vrijburcht" van Mar. Jansen en Gerard Nieien. UITVOERING. De Kajotters gaven op Zater dag en Zondag j.l. een winteruit voering in het Henricusgebouw. Voor het voetlicht werd gebracht het stuk „Mijnheer Klaproos". Het was zeer jammer dat deze avonden niet beter bezocht wer den. De diverse rollen werden op sublieme wijze vertolkt, speciaal de hoofdrol, die zeer zeker niet gemakkelijk was. BIO VACANTIE-OORD. Ieder die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aardige filmpjes van het Bio Vacantie-oord, welke Stichting tweemaal per jaar in de bios cooptheaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collec teert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stich ting Bio Vacantie-oord, waarvan de bestuursleden geheel belange loos hun functies waarnemen, zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland in de leef tijd van 614 jaar raar het Bio Vacantie-oord Russenduin te Ber gen a. Zee, ongeacht religieuze of politieke gezindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel dat door de Sichting Bio Vacantie- oord wordt nagestreefd, is, dat deze kinderen aldaar nieuwe krachten en nieuwe levensvreug de zullen opdoen. Op Donderdag 30 November a.s. vertrekken uit onze gemeente drie kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit ideale vacantie-oord en wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie terugkeren. MINDER BELASTING OP SIGAREN. De Eerste Kamer heeft 't wetsontwerp goedgekeurd waarin wordt voorgesteld de sigaren van omzet- en invoer- belasting vrij te stellen en de omzetbelasting op sigaretten van meer dan 90 ct. per twin tig te verhogen van 3 tot 6 procent, dit als vergoeding voor de fiscus. Deze wet, die bedoeld is als steun aan de sigarenindustrie, treedt in werking op 1 December. FRANS KABINET WANKELT. Dinsdag hebben de socialis tische ministers van het Fran se kabinet hun ontslag inge diend. De aaleiding hiertoe was de aanneming van een communistische motie tegen de minister van defensie Jules Moch, die de communisten willen laten vervolgen omdat hij betrokken zou zijn in de zaak der generaals, die inder tijd nogal stof heeft doen op waaien in het land. De motie werd aangenomen met 235 tegen 203 stemmen met 37 onthoudingen. Nadat de so cialistische ministers hun ont slag hadden ingediend, is min.-president Pléven naar president Auriol gegaan om het ontslag van het hele ka binet aan te bieden. De pre sident wilde het echter niet aanvaarden. De overwinning van de communisten was overigens maar half, want om Moch werkelijk voor het Hoge Ge rechtshof te krijgen hadden ze 286 stemmen moeten ver zamelen. COURTS-MAHLER OVERLEDEN. De bekende schrijfster Me vrouw Hedwig Courts-Mahler is op 83-jarige leeftijd te Te- gernsee in Beieren overleden. Courts-Mahler is de produ- cente van een eerbiedwaardig aantal liefdesromannetjes die in geen uitleenbibliotheek die prijs stelt op de klandizie van een brede lezerskring mogen ontbreken. Tijdens haar leven werden 27 millioen exempla ren van haar boeken gedrukt. VLIEGONGELUK. Een Dakota van de Indone sische luchtmacht is Zondag op een berghelling ten Oosten van Bandung neergestort. Twaalf personen werden hierbij gedood, twaalf ande ren warden gewond.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2