I Wijde Wereldj VAL DA Waalwijkse en Langsiraatse Courant Engeland en Amerika Laat inzicht W.TIMMERMANS ZONEN Alle Bankzaken Alle Assurantiën UIT DE Raad van Waspik trekt aanmaning in KORTE BERICHTEN Neem een doos echte PA STILLES KEELPIJN Kassiors en Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K I DE ECHO m HEI ZUIDEN Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Het overleg tussen president Truman en de Engelse minister-president Attlee te Washington, verliep de eerste dagen vlot. Door de nood gedreven vonden beide landen elkaar op verschillende punten, waar over vroeger meningsverschil bestond. Later in de week kwamen echter enkele zaken naar voren waarover moeilijker overeenstemming te bereiken was. Dit spruit voort uit de verschillende standpun ten die Amerika en Engeland van het begin af aan hebben ingenomen tegenover communistisch China. MAANDAG 11 DEC. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. OPGERICHT 1873. Groot-Brittannië staat in een heel andere verhouding tegenover de Chinese volks republiek dan Amerika. De Britse regering is er als de kippen bij geweest om ze te erkennen, Amerika heeft tot nog toe hardnekkig geweigerd om daartoe over te gaan. Daaruit volgt dat het zich minder gebonden voelt tegen over China dan Engeland. Dit komt tot uiting in bei. der houding tegenover de Ko reaanse kwestie en het ver schil van mening dat hierover bestaat. Truman is van me ning dat de Koreaanse kwes tie opgelost moet worden vóórdat er gedacht kan wor den aan een bespreking van andere problemen, zoals Indo- China, Hongkong en de toe lating van communistisch Chi na tot de U.N.O. Ook eist hij dat de Chinese strijdkrachten worden teruggetrokken vóór dat Mao Tse Tung aanspraak kan maken op het lidmaat schap van de U.N.O. Dit standpunt kan men al leszins redelijk noemen. Op de eerste plaats menen wij dat deze opvatting van Tru man bewijst dat zijn regeling over de eerste schrik heen is. Immers, de officieuze voor waarden waaronder China en Amerika bereid zouden zijn tot onderhandelen, kwamen een heel eind met elkaar overeen. Zoals opgemerkt wa ren het trouwens van Chine se kant meest eisen, van Ame rikaanse kant meest conces sies. Deze voorwaarden zijn dus blijkbaar niet officieel ge worden. Gelukkig, geloven wij wel te mogen zeggen, want waren ze de basis ge worden voor overleg, dan zou dit een fikse nederlaag be tekend hebben voor het Wes ten. Waarmee we niet willen zeggen dat prestigeverlies op weegt tegen b.v. een wereld oorlog. Maar zo eenvoudig staan de zaken niet. Het is niet alleen een kwestie van prestigeverlies, terwijl dit ook grote gevaren inhoudt. De communisten grijpen nu een maal elk strohalmpje aan om door list of geweld hun in vloed uit te breiden. Het eni ge wat wij doen kunnen is te trachten dit tenminste met al le beschikbare middelen te voorkomen. Nu is het maar de vraag of het redelijke standpunt van Truman voor verwezenlijking vatbaar is. Zoals de zaken op het ogenblik staan in ieder geval niet. De U.N.O.-strijd krachten zijn in hun huidige positie en sterkte niet in staat om in Korea ook maar enige macht te doen gelden. Ze han gen vooralsnog van de gena de en ongenade van Mao's strijdkrachten af. Zal de be slissende strijd aan het diplo matieke front uitgevochten kunnen worden? Met andere woorden, zou de Westerse di plomatie sterk genoeg zijn om het Oostelijke blok te over troeven? Dit is ongetwijfeld een kans, zij het een kleine; want men dient wel in acht te nemen dat in geval van nood het Westen betrekke lijk beperkte doeltreffende dwangmiddelen achter de hand heeft, terwijl de tegen partij op een haast onuitput telijke macht kan steunen. Dit ziin natuurlijk zeer belang rijke factoren. Daarnaast is echter een absolute eenheid van front nodig, want 't min ste symptoom van verdeeld heid zal aangegrepen worden om het (diplomatieke) Wes terse front te doorbreken. Daarom zijn op de eerste plaats al meningsverschillen tussen Amerika en Engeland zeer ongewenst, vooral waar het gaat over Korea. Engeland zit uiteraard in een moeilijk parket: het heeft communis tisch China erkend en mag geen onenigheid met de Ver enigde Staten riskeren. Het zoekt blijkbaar een comnro- mis wanneer het met de Chi- nP7en wil onderhandelen over Korea èn Formosa, wat Tru man niet wil. maar aan de an dere kant niet meer aandringt op toelating van do volksre publiek tot de U.N.O. Met 't eerste kómt het Mao een eind tegemoet, met het tweede de Verenigde Staten. Is dit de manier? Nee, zal mogelijk ie mand zeggen die, koste wat kost, verdere uitbreiding der communistische invloedssfeer wil voorkomen. Ja, zal mo gelijk het standpunt zijn van iemand die nog wel tot enige concessies bereid is om een volgende oorlog tenminste uit te stellen. Wie er gelijk heeft is dan wel heel moeilijk te zeggen. De 38ste breedtegraad is bij dit alles wel een heel belang rijke lijn, al is ze dan denk beeldig. Wat moet er gebeu ren als de Chinezen deze over schrijden? Want dan is het zonneklaar dat ze het vaste voornemen hebben de troepen der Verenigde Naties hele maal uit Korea te verdrijven. Twee mogelijkheden staan er open: ofwel de U.N.O. trekt haar troepen onder de Chine se druk inderdaad terug met alle gevolgen van dien, ofwel ze wendt alle middelen aan om te voorkomen dat al haar troepen geëvacueerd moeten worden. Ook in dit opzicht fiepen de inzichten van Tru man en Attlee uit elkaar. De president is een voorstander van krachtige maatregelen, wat men in het geheel van zijn politiek zal begrijpen, de Engelse minister-president is er huiverig voor omdat hij be vreesd is voor de Engelse be langen in China. Wat moet 't zwaarst wegen? Tenslotte zijn er dan nog afgezien van het communis tische geroep van: Eruit! de bemiddelinesnogingen van en aantal Aziatische landen met India aan het hoofd. Deze pogingen zijn op zichzelf na tuurlijk zeer prijzenswaardig, maar in de tegenwoordige tijd mag men toch ook wel voor zichtig zijn om zich niet te vredelievend te tonen. Men loopt gevaar in het commu nistische vaarwater terecht te komen, waardoor goede be doelingen een falikante uit komst zouden hebben. Niets is gevaarlijker dan te zorgen voor koren op de communis tische molen. Daarom moeten vredesacties passen in het vaam van de algemene poli- 'iek der Verenigde Naties. Mogelijk sorteren bemidde lingspogingen dan enig gun stig effect. Als puntje bij paal tje komt moet het niet-com- munisHsche deel van de we reld als een muur staan, zelfs wanneer het uiterste gevraagd wordt. Per slot van rekening ligt dan in krachtige eenheid onze enige kans. Men ziet dat het probleem ingewikkeld en zorgwekkend is. Nochtans mogen we niet wanhopen, want er zijn nog mogelijkheden. Of ze gebruikt zullen worden en tot het ge wenste resultaat zullen leiden, is een andere vraag. Wij voor ons kunnen niets beters doen (ook daar mag wel eens op gewezen worden) dan gehoor te geven aan de oproep van Z. H. de Paus om te bidden voor het behoud van de vrede. Tenslotte is aan Gods Zegen in deze wel heel veel gelegen. Indonesisch voorstel. De Indonesische delegatie bij de conferentie over Nieuw Guinea heeft een schriftelijk voorstel ingediend om 't pro bleem op te lossen. Het houdt in dat de voorzitters van bei de delegaties een verklaring zouden moeten afleggen waar in wordt vastgesteld dat de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. De feitelijke overdracht zou dan over een half jaar moeten .plaats hebben. Van te voren zou dan moeten worden vast gesteld welke de positie van Nederland in Nieuw-Guinea zal zijn in cultureel, finan- tiëel-economisch en sociaal opzicht. Vrijdagmiddag heeft de Ne derlandse delegatie op het In donesische voorstel geant woord. Uit het parlement. De Tweede Kamer heeft zich de afgelopen week beziq gehou den met de salarissen van de hoogste ambtenaren. De reaerinq had een werenntwfero innediend om die met 95 te verhooen en minister Teulinns, de minister van binnenlandse zaken, heeft dit ont werp ijverig verdedigd. Nochtans kon het geen genade vinden in de ogen van de meerderheid der Ka mer. De heer Tuin van de P. v. d. A. diende een amendement in waarin hij voorstelde de verho ging van 25 terug te brengen op 5 Hij had er o.m. bezwaar tegen dat de salarissen van de hoogste ambtenaren zoveel ver hoogd werden, terwijl andere werkers maar 5 kregen. Minis ter Teulings kon betogen dat die verhoging in werkelijkheid heus niet zo geweldig was, dat de re presentatiekosten er in waren be grepen, dat steeds meer hoge ambtenaren wegtrekken naar het bedrijfsleven omdat ze het daar veel breder hebben, de heer Tuin handhaafde zijn amendement en werd daarin gesteund door Anti revolutionairen en Christelijk His- torischen. K.V.P., V.V.D. en de heer Weiter stonden aan de zij de van de minister. Maar dit was niet genoeg. Zo werd het amen dement aangenomen met 43 tegen 36 steramen. P. v. d. A., Commu nisten, A.R., C.H. en S.G.P. broederlijk tegen K.V.P., V.V.D., de heer Weiter en de regering. Daarop werd de behandeling van deze zaak geschorst. Donderdagavond heeft minister In 't Veld, minister van weder opbouw en volkshuisvesting, in de Tweede Kamer meegedeeld dat dit jaar waarschijnlijk 50.000 woningen gereed zullen komen; er waren er 40.000 geraamd. Voor het volgend jaar wordt er naar gestreefd ook 50.000 woningen te bouwen. De heer Andriessen van de K.V.P. wfees er op dat de kleine gezinswoningen steeds klei ner worden, wat hij een gevaar achtte. Ook drong hij er bij de minister op aan meer bouwvolu me beschikbaar te stellen voor kerkenbouw; één procent is te weinig. Minister In 't Veld stond niet onwelwillend tegenover deze wens. Dan werd er door verschil lende sprekers nog gepleit voor hulp aan de minst draagkrachti- gen als op 1 Jan. 1951 de huur verhoging ingaat. Frankrijk accoord. De Franse regering heeft toe gestemd in het compromisplan om Duitse eenheden op te nemen in het Atlantische leger. Aanvanke lijk hadden de socialistische mi nisters gedreigd de regering ten val te zullen brengen als het voorstel werd aanvaard, doch per slot van rekening gaven zij zich toch gewonnen. Frankrijk zal volgende maand op een conferentie van West- europese landen te Parijs voor stellen doen een Europees legtr te vormen. De westelijke bezettingsmogend- heden staan op het punt stappen te doen om de Westduitse indus trie te laten werken voor de ver dediging van het Westen. Hier voor moeten de bestaande bepa lingen over de ontwapening wor den verzacht. De plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken der landen van het Atlantisch Pact hebben in beginsel overeenstemming bereikt over het opnemen van Duitse gevechtseenheden in het Atlan tisch leger. De politieke en mili taire aspecten die aan deze zaak vast zitten worden deze week in Londen besproken. BEREIDHEID TOT ONDERHANDELEN. De besprekingen in Washington tussen president Truman en de Britse ministerpresident Attlee zijn na de zesde vergadering op Blair House afgesloten, zonder dat de twee staatslieden een volledig ac coord hebben bereikt inzake een gemeenschappelijke politiek voor het Verre Oosten. Attlee heeft geen afstand willen doen van zijn oude standpunt, dat de Chinese communisten terstond de plaatsen van de gedelegeerden van Tsjang Kai Sjeck dienen in te nemen in de Organisatie der Verenigde Naties. Truman blijft zoals vóór de conferentie hiertegen gekant. Attlee heeft hem echter wel kun nen overhalen tot meer inschik kelijkheid tegenover Pekingde president eist niet meer het terug trekken van de Chinese roepen uit Korea, vóórdat er onderhan delingen met Mao Tse Tung kun nen worden ingeleid. In een com muniqué van 2000 woorden, dat Vrijdagavond werd uitgegeven, verklaren de twee staatslieden dat zij bereid zijn met Peking bespre kingen over Korea te openen. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de Chinese communisten niet behoeven te rekenen op eenzijdige concessies van de Westerse mo gendheden. Truman en Attlee hebben ver der uitdrukkelijk bepaald, dat het gemis van een accoord inzake de toelating van communistisch Chi na tot de UNO geen belemmering zal vormen in het nastreven en het bereiken van de doeleinden, die zij gemeenschappelijk hebben aanvaard, namelijk: een gezamen lijke actie om de vrede te bewa ren, versterking van de kracht dei- vrije landen, bestrijding van de oorzaken van vrees, armoede en ontevredenheid, en onverzettelijk heid tegenover elKe daad van agressie. NIEUW-GUINEA CONFERENTIE. De ministerraad heeft zich Vrij dagmiddag in een spoedzitting be raden over het Indonesische voor stel, dat als basis moet dienen voor de oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. De daarin vervat te gedachte, om de voorzitters van de beide delegaties uiterlijk op 27 December te laten verkla ren, dat de souvereiniteit over West Nieuw-Guinea zal worden overgedragen, heeft het kabinet verworpen. Het heeft een tegen voorstel op schrift gesteld, dat om drie uur in de namiddag aan de Indonesische ministers in de Trè- ves-zaal werd overhandigd. EMIGRATIE. Emigranten vliegen naar Nieuw- Zeeland. Donderdag zal van Schiphol het eerste K.L.M.-vleig- tuig met emigranten naar Nieuw- Zeeland vertrekken. Zij zullen in Palmerston North voet aan wal zetten. Deze vlucht is de langste die tot nu toe door de K.L.M. werd uitgevoerd. De afstand naar Palmerston North is n.l. bijna 21.000 kilometer. Maandag 18 de zer vliegen 60 emigranten naar Canada. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Franse Dakota van de lijn Casablanca-Perpignan is bij het Spaanse dorp Recasens aan de Frans-Spaanse grens neergestort. Het toestel is tijdens slecht weer tegen een bergflank aangevlogen en daarna in brand gevlogen. Zes personen verloren het leven. Drie anderen werden gewond. ZES PERSONEN VERDRONKEN. Door de gladheid van de weg en een zeer zware mist is Vrij dagavond om zeven uur een auto met zes personen door de leuning van de brug over het Linthorst- Homankanaal bij Beilen gereden en in het water gestort. De lijken van de zes slachtoffers werden na een uur dreggen pas geborgen. De zes mannen keerden van hun werk terug uit de Noordoost polder en waren op weg naar hun woonplaats Emmen. De auto reed in de mistige avond over de spiegelgladde weg Meppel-Assen in de richting Beilen. Ten Zuiden van Beilen ligt, na een gevaarlij ke bocht, de brug over het ka naal. Met een hevige klap schoot de wagen door de ijzeren brug leuning heen. KRANIGE REDDING BIJ BRAND. Moeder werpt vier kinderen uit het raam. Vrijdagavond heeft in de Ge rard Doustraat te Amsterdam een 30-jarige vrouwvier van haar kinderen uit de tweede verdieping van een brandend huis naar be neden gegooid in de armen van ijlings toegesnelde buren. Toen de kinderen in veiligheid waren, sprong de vrouw zelf. Dit was 't hachelijke toneel, dat zich in de tijd van één minuut afspeelde voor de ogen van een saamge- stroomde menigte, die met span ning op de gezichten deze bewon derenswaardige redding beleefde. Niet een van de kinderen, noch de moeder een Indonesische vrouw, Soesah Martodiwongso geheten raakte bij deze sensa tionele ontsnapping uit een door vlammen ingesloten verdieping gewond. De vrouw, die moeder is van I zes kinderen, van wie er twee niet thuis waren, nam direct haar vier kinderen mee naar een raam aan de voorzijde. In gebrekkig Nederlands riep zij de mensen op straat toe, dat zij haar kinderen op moesten vangen. Eerst nam zij haar baby van drie maanden, die in een dekentje was gewikkeld, in de arm. Volkomen beheerst liet zij het kindje vallen. De buren vingen het op in hun handen. Op precies dezelfde manier werd het tweejarig dochtertje van de vrouw gered. De buren hadden twee dekens op straat gegooid, die door de omstanders als een vangzeil wer den opgehouden. Daarin sprongen een jongen van vier en een jon gen van 6 jaar. De moeder klau terde door het half geopende raam op de vensterbank en riep de mensen op straat toe, dat zij nu zelf zou springen. Ademloos keek de menigte toe. Even leek het of de vrouw aarzelde, maar volko men beheerst berekende zij de sprong en zij viel precies in een van de dekens, zonder ook maar een schrammetje op te lopen. Z.-N. SANATORIUM. Voor de vestiging van een t.b.c.-sanatorium van 250 bedden heeft het bestuur van de Inter- Nadat de notulen van de vori ge openbare vergadering waren vastgesteld ontwikkelde zich een debat over het beroepsschrift, dat door de Gez. Schoenmakers was ingediend tegen de aanmaning van B. en W. van 3 Aug. 1950. Als we het goed hebben begre pen zit de zaak zo in elkaar: De Gez. Schoenmakers hebben een huis dat door een vrij kleine verbetering weer bewoonbaar is te maken. De eigenaars wensten dit evenwel niet te doen en B. en W. zonden hen toen een lastge ving om dit huis op eigen kosten op te knappen. De verordening, ingevolge welke een dergelijke lastgeving kan worden gedaan, laat een beroepstermijn van een maand. Eerst nu hadden de Gez. Schoenmakers een bezwaarschrift ingediend, met de mededeling dat zij zelf wensten te bouwen (en dus het oude huis niet opknap pen) zonder evenwel definitieve plannen aan B. en W. voor te leggen. Derhalve stelden B. en W. voor het beroep van adressanten „niet ontvankelijk" te verklaren en het voor kennisgeving aan te nemen. Maar dat ging niet zo gemak kelijk. Verschillende leden maak ten hiertegen ernstig bezwaar, omdat het een „bijzonder geval" was. De heer Brokx: We moeten de verordening soepel toepassen. De voorzitter: Neen, want dan komt Uw eigen verordening op losse schroeven te staan. Er is nu eenmaal een beroepstermijn ge steld en daar moet men zich aan houden. De hefer van Kuijk was het hiermee niet eens en zei, met krachtige stem, dat het hier een „bijzonder geval" betrof. De voorzitter: U kunt dit be handelen, maar dan handelt U in strijd mfet de woningverordening. De heer v. Kuijk: We hebben met een bijzonder geval te doen. De einenaar wil zelf gaan bou wen. We mogen niet in het eigen domsrecht ingrijpen. Wij leven in Holland, niet in Rusland. De voorzitter: We leven in een noodtoestand en we móéten soms in het eigendomsrecht ingrijpen. Overigens hebben we nog geen Russische toestanden. Een Lid Nou De voorzitterWat dit geval betreft, men kan zich niet beroe pen dat men niet wist dat er een mogelijkheid tot beroep was. Ieder wordt geacht de wet te kennen. De heer Brokx: 't Is misschien wel schande, maar ik ken ze toch ook niet. De voorzitter: Als U dit be handelt, slaat de raad zichzelf in het gezicht. Als de mensen ern stig plannen hebben om te bou wen, zal B. en W. zeker mede werking verlenen. Maar we mo gen de rechtszekerheid niet aan tasten. De heer v. Kuijk: Die mensen moeten we niet oo ontzaglijk ho ge kosten jagen als het huts toch in het voorjaar tegen de grond moet. De voorzitter: Het is momen teel niet het vooruitzicht dat er kerkelijke Prot. Stichting Zuid Nederlands Sanatorium, zijn keu ze laten vallen op een boscom- plex ten zuiden van Breda, op 1 km afstand van de rijksweg rich ting Moerdijk. NIEUW SYSTEEM WONINGBOUW. Burgemeester Loeff van s-Her- togenbosch heeft in Plan-West een complex van 74 nieuwe wo ningen geopend, gebouwd vol gens het ontwerp van prof. G. H. M. Holt uit waarbij het systeem van de baksteen- montagebouw is toegepast. Den Bosch heeft hiermee met Bergen op Zoom de primeur voor ons land. TE VEEL STROOMVERBRUIK TIJDENS PIEKUREN. Ernstige storingen verwacht. Het is gebleken, dat in enkele gemeenten tijdens de piekuren het verbruik van electriciteit nog niet voldoende verminderd is om de levtering van electrische ener gie tijdens deze uren veilig te stellen. Wanneer niet tot grotere beperking van het electriciteits- verbruik wordt overgegaan, zijn tijdens de komende donkere da gen en bij grotere koude, zonder twijfel moeilijkheden te verwach ten, aldus deelt het ministerie van Economische Zaken mede. De electrische centralen hebben er op gewezen dat beperking van het electriciteitverbruik in de piek uren strikt noodzakelijk is. Indien men zich niet aan de voorgeschreven bepalingen en wenken houdt, is het heel moei lijk te vermijden, dat in bepaalde delen van het land ernstige sto ringen bij de levering van elec triciteit zullen voorkomen. veel gebouwd zal worden. Er is gebrek aan materialen en bouw vakarbeiders. De heer v. Kuijk stelt voor de aanschrijving van 3 Augustus (zie boven) in te trekken. Dit voorstel werd aangenomen. Tegen stemden de heren Van Dongen, Kuijsten en v. d. Broek. De voorzitter: Ik zal dit voor stel niet ter goedkeuring voor dragen. Hierna volgde de vaststelling van de gemeente-begroting en de begroting van het Burgerlijk Arm bestuur. De voorzitter stak een pluim op de hoed van het gemeentelijk administratief personeel en voor al de typiste, die de begroting en de Memorie van toelichting zo uitstekend hadden verzorgd. De heer v. d. Broek onder streepte deze woorden en bracht hulde aan Mej. Jansen die geheel alleen 't typewerk had verzorgd. Hij bracht verder hulde aan het prachtige voorwoord der memorie van toelichting, waarin gezegd wordt dat God alles leidt. Spr. vroeg zich af of de raad inderdaad steeds in die geest had gewerkt en moest constateren dat zulks niet altijd was gebeurd, b.v. bij de verbouwing van het oude raadhuis. Maar, zei de heer v. d. Broek, gedane zaken nemen geen keer. We moeten elkaar stil zwijgend beloven dat wij altijd zullen werken tot heil van de ge meente onder Gods zegen en de voortvarende leiding van de voor zitter. De begrotingen werden vervol gens goedgekeurd. De agenda werd toen 'n beetje door elkaar gegooid en eerst werd nu punt 6 behandeld: Voorstel tot machtiging tot op neming van kasgeld voor 1951. Gelijk in voorgaande jaren was het ook nu nodig kasgeld op te nemen om in de behoefte aan kas geld te voorzien, hetgeen de raad goed vond. Toen was punt 8 aan de beurt: Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant - overeen komst. Omdat er momenteel moeilijk geld te krijgen is, was een der gelijke overeenkomst noodzakelijk geworden. Het crediet in-reke ning-courant bij de Bank van Ne derlandse Gemeenten was in het voorstel vastgesteld op 50.000. De raad keurde het goed. Punt 4 was een voorstel tot heffing van marktgelden. De ont- werp-verordening hiervoor werd door de raad bekrachtigd. Ook de heffingspercentages straatbelasting resp. 6 en 3 voor de gebouwde en ongebouw de eigendommen, werden aldus vastgesteld. Punt 7 was een voorstel om 't perceel van L. Smits aan de Zandschel en de percelen Engel- seweg 4 en 6 op het electrisch net aan te sluiten. L. Smits zou de helft bijdra gen in de aansluitingskosten zijn de 1000.De aansluiting zou evenwel niet voor 1951 zijn uit gevoerd. In de Engelsestraat zou den de kosten 510.bedragen. 73e JAARGANG No. 100 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". De heer Brokx: Wij zijn er vlotter in dan de Nederlandse spoorwegen, daar moet het winst opleveren willen ze iets doen. De voorzitter: Wij zijn gelukkig de Nederlandse Spoorwegen niet. De raad ging z. h. st. accoord. Verder werd een voorschot op de 5 uitkering aan het gemeen- tepersoneel verstrekt. De R.K. Land-, en Tuinbouw school te Breda kreeg tot weder opzegging een subsidie van 25 per jaar. De voorzitter hoopte dat in 't vervolg meer jonge boeren uit Waspik naar de school zouden gaan. De raad keurde de subsidie goed. BIJ Met de 14e begrotingswijziging 1950 ging de raad ook z. h. st. accoord. Hierna stelden B. en W. voor 700.beschikbaar te stellen voor de bouw c.q. inrichting van een gebouwtje om slachtafvallen op te slaan, die vandaar door wagens van de N.V. Destructor te Son konden worden opgehaald. Het crediet werd beschikbaar gesteld. De voorzitter deelde nog mede dat de Wed. de Wit het per ceeltje, dat de gemeente destijds van de heer Ruijtenberg had ge kocht, wilde huren. Zij accepteer de de door B. en W. gestelde voorwaarden. En de raad vond het ook gofed. Aangezien deze vergadering waarschijnlijk de laatste van dit jaar was, dankte de voorzitter de raadsleden voor de prettige sa menwerking van het afgelopen jaar. De voorzitter besloot: Mo gen de genomen besluiten toe heil van de gtmeente strekken. Ik wens U allen een zalig en geluk kig uiteinde. Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. Uit een hoofdartikel in .1; Daily Express van 22 November 1950: ,,Het Britse volk heet koningin Juliana van harte v elkoiu, en het geeft de Nederlrrders de sympa thie, die voortkomt uit een ge meenschappelijke tegenspoed. Sedert de oorlog hebben de Ne derlanders het grootste dee: van hun imperium verloren. De Brit ten hebben belangrijke delen van het hunne laten schieten. Het verschd is ditde Britten hebben verloren door de dwaas heid en lafheid van enkelen van hun eigen mensen. De Nederlan ders leden verlies, omdat zij ver zwakt waren door de Japanse aanval en geplunderd werden (ai der aanmoediging van de Uno. Nederlands Oost Indië was een van de vreedzaamste, voorspoe digste en gelukkigste gebieden ter wereld. Het tegenwoordige Indo nesië is een onrustig gebied, gp- plaagd door binnenlandse twis ten Wat de Britten betreft, zij her inneren zich alleen, dat het Ne derlandse bestuur goed en ver standig was, dat 't vrede en wel vaart bracht aan veertig millioen mensen. In koningin Juliana begroet het Britse volk een grote koloniale natie, die verraderlijk is neerge slagen." En in het „Luzerner Tagfeblatt" het officieuze orgaan van 't Zwit serse kanton Luzern, kan men een behartenswaardig artikel over de toestanden in de republiek Indo nesia lezen. Hierin wordt aange toond, zoals het in de inleiding heet, wat er gebeurt indien een kleine staat zijn belangen aan gro te staten toevertrouwt. De schrij ver geeft een schildering van de huidige situatie in Indonesië, die iedereen, die van dit land houdt, pijn doet. Hij tekent de volkomen chaos, waarin roof en plundering noogtij vieren. Corruptie, inflatie, kortom alle verschijnselen van verval zijn aan de orde van de dag. De schrijver besluit met de mening „Amerika en de UNO, die de Hollanders er toe dwongen deze prachtig bestuurde gebieden te verlaten, zullen weinig vreug de beleven van deze nieuwe on- rusthaard en zij zullen ervaren, wat Aziaten zijn." B. Frankrijk Generaal De Lat- tre de Tassigny, bevelhebber der grondstrijdkrachten van de Wes terse Unie, is benoemd tot Frans Hoge Commissaris in Indo-China. Italië Vorige week heeft een lavastroom van de Etna op Si cilië zich uitgestort op het dorpje Renazzo, dat juist tevoren was ontruimd. Ook andere dorpjes lopen gevaar. De raad van de gemeente Waspik heeft Donderdag avond de aanmaning van B. en W. aan de Gezusters Schoenmakers na een levendige discussie tegen de wens van B. en W. ingetrokken.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1