I Wijde Wereld J WASPIK Waalwijkse en Langstraatse Courant KOREA. Dr. HtNK MJLLER. DRUNEN SPRANG IVOROL-tandpasta: het neusje van de zalm HEUSDEN VLIJMEN ft/ERMOGÊNf RAAMSODNK UIT DE Winterhanden? VRIJDAG 15 DBC. 1951. MAANDAG 11 DEC. 1950. Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHO VAN HET ZUIDEN OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 73e JAARGANG No. 101 Abonnement 15 cent per ween 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Korea blijft de aandacht van de hele wereld op eisen en dat is geen wonder wanneer men even overweegt, zoals wij al meermalen hebben gedaan, wat er afhangt van de afloop van deze strijd. Ener zijds knobbelt men de mogelijkheden uit die er voor de U.N.O.-troepen zijn om zich in Korea te hand haven, anderzijds slooft men zich uit om een manier te vinden om een einde te maken aan de onver klaarde oorlog tussen de Verenigde Naties en com munistisch China. Een eigenaardige situatie. Deze keer werkelijk opwek kende berichten en prognoses uit het kleine landje aan de andere kant van de wereld, waar de ene helft van de mensheid, hetzij daadwerke lijk, hetzij moreel, tegen de andere strijdt. Nog ingewik kelder wordt de situatie wan neer men in aanmerking neemt dat van de organisatie die de aanvallers bestrijdt een gedeelte onverholen sympa thie toont met deze laatsten. Maar dit terzijde. Met het opwekkende be richt bedoelen wij het volgen de. De hoop dat de Chinezen bij de 38ste breedtegraad de finitief halt zullen houden, slinkt. Korea is op de 38ste breedtegraad te breed om verdedigd te worden en daar om wordt rekening gehouden met een verdere terugtocht. En nu lazen wij: „Indien de U.N.O.-troepen weer in een Poesan-bruggenhoofd kun nen terugtrekken, zal de luchtmacht opnieuw een uit stekend doel hebben aan de lange communistische ver bindingslijnen en kan Mac Arthur misschien weer hard terugslaan." Maak u zich dus geen zorg als de U.N.O.-troe pen al maar achteruit gaan. want dan is het uitgerekend. Komen ze weer in een Poe san-bruggenhoofd terecht, dan is het geen kwestie van moe ten, maar van strategie: als ze maar daarheen kunnen te rugtrekken is het voor el kaar. Dat is het begin van een nieuwe victorie: de lucht macht gaat hem dan weer van katoen geven om eens lekker die lange communistische ver bindingslijnen te bombarde ren. Niets blijft er van over! En daarna? Wel natuurlijk MacArthur ,die kan dan mis schien weer hard terugslaan. Wat, misschien? Wel nee, dat staat als een paal boven wa ter. En dan kan het spelletje van voren af aan beginnen. We stellen ons zo voor dat, als MacArthur hard begint te slaan, China meteen er maar aan moet geloven. Het gevolg is vanzelfsprekend ^dat Rus land tussenbeide komt. Maar daarom niet getreurd, Mac Arthur weer terug naar zijn geliefde bruggenhoofd bij Poesan, de luchtmacht weer op die lange communistische verbindingslijnen en MacAr thur maar weer hard terug slaan. Driemaal in scheeps recht en de logische gang van zaken lijkt ons dan dat Rus land het slachtoffer wordt van dat hard terugslaan en als dat varkentje eenmaal is gewassen, leven we vast en zeker nog lang en gelukkig. Begrijpt ge nu waarom de U.N.O.-troepen zo vlot terug trekken? Krijgslist. Wat zijt ge bevreesd, kleingelovigen? Eigenlijk is de zaak veel te ernstig om er grapjes over te maken; er zijn teveel mensen levens mee gemoeid. Maar bovenstaande aanhaling lijkt ons toch nogal naïef. Heil van 'n Poesan-bruggenhoofd dur ven we alleen nog hopen als er niets anders meer te hopen overblijft en dan nog zweven we tussen hoop en vrees en van het laatste het meest. Bo vendien, de Chinezen zijn geen Noord-Koreanen en ze hebben heel wat meer mensen en materiaal te hunner be schikking dan hun rode broe ders. Nee, we hopen van har te dat de U.N.O.-legers in Ko rea kunnen blijven en daar een bevredigend resultaat be halen, maar als ze het van 't Poesan-bruggenhoofd moeten hebben Ondertussen voeren de Chi nezen steeds meer versterkin gen aan. In het begin van de week zijn twee divisies Mon goolse cavaleristen met paar den en kamelen de Jaloe overgestoken en in Noord- Korea aangekomen. Op Mac Arthur's hoofdkwartier maakt men zich blijkbaar zorg over de aanwezigheid van deze troepen. De Nederlandse vrijwilli gers in Korea zijn ingedeeld bij het Achtste Amerikaanse leger, doch zij doen geen dienst aan de frontlijn. Na voltooiing van hun opleiding krijgen ze tot taak de verbin dingslijnen te beschermen. Daartoe worden ze als een zelfstandige eenheid uitge rust. Onmiddellijk na zijn terug keer uit Washington heeft mi nister-president Attlee over zijn besprekingen met Tru man verslag uitgebracht bij de koning, het kabinet en in het Lagerhuis. Hij zei goede hoop te hebben dat de strijd krachten der Verenigde Na ties zich in Korea zouden kun nen handhaven. Er bestaat ook geen meningsverschil met Amerika over het gebruik van de atoombom. De Chinese volksrepubliek heeft verteld dat zij gèen oor log wil, maar dat de oorlog haar was opgedrongen door de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. De Indiase afgevaardigde sir Benegal Rau heeft in de politieke commis sie van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties een resolutie ingediend die 't staken van de strijd op Korea beoogt en een andere die tot doel heeft de regeling van al le geschillen in 't Verre Oos ten. Ook Israël is met een plan gekomen tot oplossing van de kwestie Korea, geba seerd op de opvatting dat die oplossing geleidelijk moet gaan. De Israëlitische afge vaardigde heeft echter geen resolutie ingediend. Uitstel Benelux. Het verzoek tot uitstel van de Benelux-conferentie is van Nederland uitgegaan, zo werd in Den Haag meegedeeld. De moeilijkheden die zijn gere zen betreffen o.m. onze be talingsbalans. Nederland zal ter verwezenlijking van de Benelux voor de ministercon ferentie in Januari een ma nier moeten vinden om die sluitend te krijgen. Daartoe zal de consumptie moeten dalen, een deel van de investeringen moeten komen te vervallen, terwijl de pro ductie moet worden verhoogd. Daarnaast moet het monetai re evenwicht gehandhaafd blijven. Montgomery eist. De bevelhebber der strijd krachten van de Westerse Unie, veldmaarschalk Mont gomery, heeft in Brussel de eis gesteld dat alle landen van het Atlantisch Pact een mili taire diensttijd van twee jaar zullen instellen en wel zo spoedig mogelijk. Ook be pleitte hij nauwere samenwer king tussen de generale sta ven. In Engeland bestaat een twee-jarige dienstplicht, in Portugal zes jaar en in Italië voor de vloot ook twee jaar, de overige landen hebben alle minder of geen dienstplicht. De Belgische minister van defensie heeft een wetsont werp ingediend ter vergroting van het Belgische leger tot 150.000 man in 1951. Dit jaar waren er ongeveer 55.000 man onder de wapenen. De stafchefs van de landen van het Noord-Atlantisch Pact hebben te Londen volledige overeenstemming bereikt over het opnemen van Duitse een heden in het Atlantisch leger. Op 18 en 19 December wordt in Brussel een vergadering ge houden van de Atlantische Raad, die bestaat uit de mi nisters van buitenlandse za ken der deelnemende landen. Nieuw-Guinea conferentie. Er zijn een aantal stukken over de Nieuw-Guinea-confe- rentie openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat deze con ferentie op basis waarop de besprekingen nu worden ge voerd. onherroepelijk vast loopt. Tegenover de eisen van overdracht die de Indonesiërs hebben gesteld, hebben de Ne derlanders zich op het stand punt geplaatst dat de status van Nieuw-Guinea nu nog niet definitief bepaald kan worden. Trouwens Indonesië kan, strikt genomen, geen aanspraken op Nieuw-Guinea doen gelden. Nederland is wel bereid de toepassing van het zelfbeschikkingsrecht te zijner tijd te waarborgen. Degenen die op Nieuw-Guinea tot oordelen bekwaam zijn, hebben zich uitgesproken voor het Nederlandse bestuur en tenslotte verwerpt Neder land de kwalificatie „kolonia lisme" die Indonesië aan het Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea belieft te ge ven. Inderdaad, de hoop op over eenstemming is niet groot. Mgr. Beran gearresteerd. Radio Vaticana heeft vol gens Reuter de arrestatie be kend gemaakt van Mgr. Jozef Beran, aartsbisschop van Praag en primaat van Tsje- cho-Slowakije. Hij zou weg gevoerd zijn met onbekende bestemming. Tegelijk met hem is gearresteerd de bisschop van Spis, Mgr. Johan Vojtas- sah. Mgr. Beran was in feite al een gevangene van de com munisten, want sinds lang mocht hij zijn paleis niet meer verlaten. In het jongste pro ces van Praag werd hij door de „bekentenissen" der be schuldigde priesters herhaal delijk in opspraak gebracht. In totaal zijn nu zeven Tsjecho-Slowaakse bisschop pen in arrest. W. J. Andriessen neemt ontslag. De heer W. J. Andriessen heeft met ingang van 1 Dec. ontslag genomen als bestuur der van de K.A.B. en van de Kath. Bouwvakarbeidersbond. De aanleiding hiertoe is ge weest het steeds meer tijd vragende werk, verbonden het lidmaatschap der Tweede Kamer en het voorzitterschap der Katholieke Volkspartij. Ontwikkelingsavond voor de Jonge boeren en boerinnen. Dinsdagavond werd in de gymnastiekzaal een ontwlkkelinqs- avond gehouden voor de Jonge boeren en boerinnen. De spreker van deze avond was de eerw. pater Adam, die een lezing kwam houden over de verhoudingen die er moeten bestaan tussen jongere mensen. De spreker kon pas om half negen tegenwoordig zijn en voor die tijd werden er door en kele jonqé boeren en boerinnen enige declamaties ten beste gege ven. Om half negen arriveerde pater Adam, die de verdere avond in een boeiend en helder be'oog de verhouding schetste, die er moet bestaan tussen de jonqen en het meisje, de hoqe idealen welke zij moeten nastreven en de achting welke zij voor elkander moeten hebben. Na een korte inleiding en na de alqeméne wereldtoestand te h"b- ben geschilderd met de ieugd van deze tijd, kwam snreker to' de conclusie dat de Brabantse jetted nog evenwichtig is, maar er is hier en daar al een kentering waar te nemen. In een olrvdvol en sunoestief bétoog sooorde pater Adam de Tonne Boeren en Boerinnen aan te bewaren wat men non bezit: een groot qeloof en de echte boe- rengeest en het boerenkarakter. Het was voor de boerenjeugd een leerzame avond. Winkelactie. De winkelactie alhier is ten einde. Naar wij vernemen werd een gezamenlijke omzet behaald van 126.000.Dinsdagavond werden voor de laatste maal de prijzen toegékend. In totaal was er 700 ter beschikking gesteld, waaronder prijzen van 100, 50. 25, 10, 5 en 2.50. De uitslag van deze toekenning is als volgt I 1361 100; F 1848 50; L 2937 50; K 6443 25; D 1387 25; K 2083 25; M 4132 25; M 5409 10; H 4962 10; G 3750 10: D 4090 10; M 7340 10; L 4942 10; E 9971 10; J 4929 10; E 4132 10; C 7334 10; L 9401 5; B 5988 5; A 8665 5; G 2060 5; D 7390 5; H 1190 5: F 5811 5; J 5098 5; F 9452 5; G 9327 5; M 6574 2.50; J 7099 2.50: B 7956 2.50; G 4477 2 50; G 729 2.50; F 3917 2.50; C 5012 2.50; E 6985 2.50; L 7842 2.50; I 1962 f 2.50: F 8550 2.50; E 5711 2.50; C 2630 2.50; M 8052 2.50; H 1818 2.50; G 6490 2.50; K 5232 2.50; D 8266 2.50; M 2393 2.50; B 4285 i2.50. De prijzen moeten voor 20 De cember ter gemeente-secretarie worden afgehaald. Kinderfeest. Binnen het kader van de pas gehouden winkelactie had de R.K. Het is tien jaar geleden dat hij stierf: op Sinterklaasdag 1940. Het onrecht, zijn land aangedaan door een ont- cristelijkt germanendom, was voor zijn fijnvoelende, ro- maanse geest en het sneuve len van zijn enige zoon in dat gruwelijke jaar, en voor zijn zwak lichaam te veel; we moesten ze er beide door ver liezen. Slechts zelden ben ik met hem in een meer persoonlijk, intiem gesprek geweest, maar men behoefde met deze grote, open man niet lang en veel te praten om hem door en door te kennen: hij was wer kelijk een open boek, en wel één waarvan de inhoud heel wat rijker was dan de band. Door en door christelijk was hij; de liefde tot God en de evenmens was richtsnoer van al zijn denken en doen. Daar om kon hij ook geen onrecht zien en hij zou er tegen strij den met inzet van zijn gehele persoon en tot zijn laatste ademtocht. Zijn aanhankelijk heid tot Vlaanderen en Vla mingen zijn er het bewijs van: hij zag een land en een volk dat onrechtvaardig behan deld werd en hij vocht er voor om ook hier recht te ver schaffen. Ook in zijn eigen land zag hij tussen de beide oorlogen volksgroepen, die te kort kwamen aan sociale voorziening. Deze idealist, die zo weinig geschikt leek voor practische politiek, werd ge meenteraadslid, wethouder en Tweede Kamerlid om voor 't recht van die groepen te kun nen strijden. Idealist was hij voor de vol le honderd procent, maar een strijdbaar idealist en boven dien een, die met beide voe ten op de grond stond. Hoe gek het ook klinkt: hij had misschien zakenman kunnen zijn. Eehoort de manier immers, waarop hij leiding kon geven zonder te laten voelen dat er leiding was, niet tot de psy che van de moderne zaken man? Maar naast dat: 't zoe ken van fouten en gebreken in de opbouw van ons maat schappelijk leven en 't nemen van maatregelen tot wegwer ken van die fouten, wijst dat niet op een zakelijke, naast een idealistische instelling? Deze Brabants-geworden Am sterdammer zag het tekort aan middelbaar onderwijs in Brabant, werkte met vol idea lisme aan uitbreiding er van, maar ging eerst over tot het leggen van een stevige grond slag: de Vereniging voor Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant. Hij zag de noodzaak en de plicht om te komen tot een Katholiek Mid delbaar Onderwijs en hij wist dat daarvoor op de eerste plaats katholiek opgeleide le raren noodzakelijk waren. De practijkman kwam tot het op richten van de R.K. Leergan gen. Hij zag nood en onrecht bij sommige kleine groepen: de idealist ging in de politiek Dr. Moller is hij geweest als man van de wetenschap; Henk Moller werd hij en het was een ere-naam als leider en stuwer van jongeren; Dr. Moller was hij als politicus. Maar in al zijn functies heeft hij iets groot verricht: wij zijn trots op hem en zijn hem dankbaar. Wij missen hem nog steeds, maar we misgun nen hem niets, want het is met hem als met Wim Snit- ker, die met hem geestelijk zoveel gemeen had: Want ik leef niet bij stenen beelden en niet meer uit den schijt van Brood, als God zijn dienaar in de weelde der eeuwigheid aan tafel noodt. K. H. had weinig succes; slechts enkele partijen werden gewonnen van de twee zestallen. Volgende keer beter. St. Barbaraschuts. De St. Barbaraschuts heeft haar jaarlijkse teerdag wéér ge houden in café H. Boom en allen waren zeer voldaan. Voetbal. Uno Animo 1Vlijm. Boys 1. Verleden week reeds gemeld, maar dit was een misverstand, maar Zondag zal dan bovenge noemde wedstrijd worden ge speeld en het zal er spannen: Uno Animo om de leiding te behou den en Vlijmen om in de run ning te blijven. Wordt Zondag verloren dan zijn de illusies voor het kampioenschap verkeken. Dus Boys, U weet wat er Zondag op het spel staat, van het begin af aan aangepakt, mogelijk is er succes te behalen. Supporters geeft U vroegtijdig op om teleur stelling te voorkomen. Haarsteeg 2Vlijm. Boys 2. Dit wordt een spannende wed strijd. Haarsteeg op revanche be lust en Vlijmen om in de run- nung te blijven. Een voorspelling is te veel gewaagd, een gelijk spel zou voor beiden geen slecht re sultaat zijn. Vlijm. Boys 3Herptse Boys 2. Vlijm. Boys spelen Zondag thuis tegen Herptse Boys een wedstrijd met de beste kansen voor Vlijmen, want in Herpt werd reeds gewonnen. Maar Boys neemt de zaak niet te gemakke lijk op, want een wedstrijd is niet gewonnen voor dat het eind signaal klinkt. Dus opgepast. Geref. Kerk. Op hun verzoék is door de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier ontheffing verleend aan de heren C. W. Wachtels van den Berg en W. van Driel, die resp. waren gekozen tot ouderling en diaken. Voor de verkiezing van een ouderling en een diaken zijn thans als dubbeltallen gesteld: voor Winkeliersvereniging voor Zon dag j.l. een groot kinderfeest ge organiseerd, waarop tevens de behaalde prijzen van de etalage wedstrijd zouden worden uitge reikt. Dit feest wérd gehouden in de grote hal van het veilingge bouw, dat voor deze gelegenheid door de directie van de veiling welwillend was afgestaan. Ruim 1000 kinderen uit Drunen en Els- hout en verdere belangstellenden waren aanwezig toen de voorzit ter der Winkeliers-vereniging de heer F. Wagemakers deze bijeen komst opende. De voorzitter bracht in zijn openings- en wel komstwoord dank aan de direc tie van de veiling voor het wel willend afstaan van het veiling gebouw en aan het onderwijzend personeel, speciaal de Eerw. Zus ters uit Elshout, voor hun wel willende medewerking om deze middag toezicht te willen houden. Eerst werden de kinderen ver gast op de verschillende goochel trucs van dhr. P. Tromp uit Hoorn. Deze goochelaar verstond de kunst om de pl.m. 1000 k n- deren geruimé tijd te boeien en bezig te houden. Iets was op zich zelf al een compliment waard is. De E.A. heer Burgemeester Snels welke inmiddels was gear riveerd, reikte hierna persoonlijk de prijzen uit, welke met de eta- lagefouten-wedstrijd werden be haald. Alvorens hiertoe over te gaan sprak Burgemeester Snels de kinderen eerst toe. Spreker prees de ijver van de kinderen in de wedstrijd en vond het van de Winkeliersvereniging een pracht idee om aan de win kelactie dit kinderfeest te verbin den. Bij deze laatste woorden vooral sluiten wij ons zeer gaar ne aan. Een woord van waardering had Burgemeester Snels ook voor de winkeliers van Drunen en Elshout voor de fraaie prijzen w-lke zij voor de kinderen beschikbaar hadden gesteld. Dol gelukkig namen de kinde ren daarna de zelf gekozen prij zen uit de handen van Burge meester Snels in ontvangst. Na de prijsuitreiking werd het feest voortgezet met een prima verzorgd poppenspel-programma, eveneens gepresenteerd door de heer Tromn. Dat het Jan Klaas- sensoel bij de kinderen noq steeJs in trek is. is deze middaq op dit feest duidelijk oeMeken. Onder wijl warden de kinderen nog ge- tracteerd. De schoolleugd uit Drunen en Elshout heeft die middag echt genoten. Het was goed bedacht om aan deze winkelactie deze kindermiddag te verbinden. De Winkeliersvereniging heeft eer van haar werk. Oricntatlerit. De oriëmatierit van de rijver- eniging de Echo is vanweqe de slechte toestand van het terrein Zondag j.l. niet doorgegaan en is vferzet naar Zondag a.s. Het par cours is pl.m. 7 km. GESLAAGD. Me). A. Gijswijt slaagde dezer dagen voor het examen machine- schrijven. Ze genoot haar oplei ding bij de Zusters. TONEELUITVOERING. „Het Forum" gaf Zondag in 't patronaat een geslaagde toneel uitvoering. De stukken „Moeder Antje" en „De Witte Vrouw", een ernstig en een luimig stukje vielen bij het publiek zeer in de smaak. De burgemeester vertolkte na afloop de dank der aanwezi gen. PECH GEHAD. Met winkelacties kun je van al les meemaken, ook in Heusden. Daar ging meneer N., winkelier en fabrikant van luxe lederwaren, iets kopen bij de handelaar in melkproducten, meneer P. Nu had meneer P. geen loten meer in voorraad en gaf derhalve, in afwachting van nieuwe aanvoer, wat loten van zichzelf (of zijn vrouw). Laat nu op een van die loten een prijs van 1000.— val len. Sjonge, je moet maar pech hebben. Kruisbooggezelschap Roze jacht. Bovengenoemde vereniging ge vestigd in café A.- v. Vugt heeft een onderling concours georgani seerd en volgens de punten gaat het er spannend naar toe. De schutters zijn verdeeld in 3 klas sen, A, B en C. De stand is als volgt: Klasse A: 1 Frié v. d. Wiel B. Oremans 359 pnt.; 2 Tijs de LaatWilh. v. d. Wiel 355 pnt.; 3 B. v. d. GriendtJo Herman 349 pnt.; 4 C. v. d. Meijden Ant. v. Vugt 342 pnt.; 5 Fr. Her manC. de Gouw 207 pnt. een wedstrijd minder 6 B. v. Gestel Jos Kivits 108 pnt., twee wed strijden achter. B. klasse: 1 Ma rie de LaatAndr. v. d. Meij den 307 pnt.; 2 M. Vennings Piet v. Bers 299 pnt.; 3 A. Ekéls Walter v. Bers 164 pnt. een wedstrijd achter. Klasse C: 1 Has van BeijnenRien de Laat 335 pnt.; 2 Thomas de RuijterBer- thus v. d. Meijden 308 pnt.; 3 Jan LammersM. v. Overdijk 280 p. Dit is de stand na drie wed strijden, nog 3 wedstrijden moe ten worden gespeeld; er zit nog spanning génoeg in. GESLAAGD. Voor het diploma typen slaag de Zaterdag te Den Bosch onze dorpsgenote mej. Jo v. Bokhoven. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters van J.M J. alhi re. Biljart wedstrijd. Poedelvrees gevestigd in Café Oremans nam deel aan het ne- derlaag-tournooi in Hélvoirt, maar ouderling M. van Beek eu J. W. Genuit en voor diaken C. H. Klaasse en Ph. Verbeek. HARMONIE MARIJKE. Nu het concours te 's-Grave- moer ten einde is, mocht de Har monie Marijke alhier, die op ge noemd concours een le prijs be haalde, bericht ontvangen, dat door Marijke op dit concours de hoogste prestatie geleverd werd van de deelnemende muziekver enigingen, waarvoor haar een mu ziekwerk naar keuze werd toege kend. Voorts ontving haar direc teur, de heer P. C. van Iersel uit Waalwijk de eerste directeurs- prijs (instrumentaal). Harmonie en directeur wensen wij van harte geluk met deze mooie onderscheiding. Het con cours-comité was vol lof over h-t door Marijke onder directie van de héér van Iersel gepresteerde. Voor Marijke zal dit mooie succes zeker een aansporing zijn om alles in het werk te stellen haar prestaties steeds hoger op te voeren. VR1JHOEVE-CAPELLE. Coöperatie. De Coöp. Broodbakkerij „Ons Belang" hield j.l. Maandagavond in 't Café van v. Dijk aan het Bruggetje haar algemene leden vergadering. Toen de voorzitter, de héér H. Karsten te ongeveer 7.30 uur de vergadering opende, bleek de zaal goed gevuld te zijn. De voorzitter schetste de groei en bloei der vereniging in haar 20-jarig bestaan en herdacht daarbij haar overleden voorzitter voorzitter het zakelijke gedeelte der agenda sloot en overgegaan werd tot het feestelijke gedeelte van deze avond. De aanwezigen werden onthaald op worstenbrood, krentenbollen, sigaren en een biertje. Te onge veer 11 uur meende het bestuur dat de tijd van huiswaarts keren was aangebroken. De heer Jac. Vos dankte namens alle aanwe zigen bestuur met commissarissen en bakkers voor de gezellige avond. De voorzitter sloot daar na deze geanimeerde vergadering met dank aan alle belangstellen den. Pastoor Rovers bediend. Aan Pastoor Rovers, wiens toe stand momenteel zorgwekkend is, zijn uit voorzorg de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Mogelijk enig licht omtrent de vermissing van lt. Brokx. Naar wij vernemen zijn op Su matra in 't Paren Baroese overblijfselen gevonden van twee -uistangs. KrtcUMAMfcK Uw tergende winterkwaal legt liet af tegen de weldadige warmte van Af. >ljn»ttll«nde Thormogfena De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat dit de vliegtuigen zijn, waarmee de luitenant vliegers Brokx en Scherf op 10 October 1949 zijn gestart en van w.e sindsdien niets meer is gehoord. Een expeditie is op weg voor nader onderzoek. Moge zij enig licht brengen in deze voor de familie zo droeve onzekerheid. DE MOORD TE HANK. Over de roofmoord te Hank zijn thans de volgende bijzonder heden bekend geworden. De dader, de jonge-los-arbéider F. v. d. S. had een schuld aan v. d. G. Hij zou met een 20-jarig Rotterdams meisje morgen gaan trouwen. Het schijnt dat v. d. G. die terugbetaling van zijn geld eiste, v. d. S. tot de roofmoord heeft aangezet. Een chauffeur heeft de moorde naar de nodige inlichtingen ver schaft en hem van Mol al; een gemakkelijke prooi aangewezen, v. d. S. heeft toen de gangen van v. Mol nauwkeurig nagegaan en op 5 December toegeslagen. De buit bédroeg 7500. Alle drie, moordenaar en mede plichtigen, hebben hun misdrijf bekend. WINKELACTIE. De eerste Raamsdonkse Win kelweek is met succes ge ëindigd. De deelnemende winke liers hielden een vergadering en hierop werd medegedeeld '•dt de totale omzet ruim 35.000 h 'd bedragen, hetgeen een zeer rped resultaat is. Het bedrag van de opbrengst der verloting wordt beschikbaar gesteld aan het Wit-Gele en het Groene Kruis. i/f» Scheepvaart. Gedurende de maand Novem ber passeerden de rolbrug over de Donge 2657 schepen met een in houd van 399214 ton. K. J. M. V. De Jonge Middenstand ver volgde haar winterprogramma op Maandag j.l. met een spreekbeurt door de Eerw. frater Alphonsus, met het onderwerp „De Midden stand in Padang". Spreker, die ruim 10 jaar op Sumatra verblijf hield, wist op prettige wijze de aanwezigen te boeien door zijn uiterst leerzame en mede-oprichter H. Boer. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing aoor de secretaris A. Blom, onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De aftredende bestuursleden de heren K. Karsten en T. Groen wérden met bijna algemene stem men herkozen en namen onder dankzegging voor het in hen ge stelde vertrouwen deze herbenoe ming aan. Als commissarissen werden de aftredenden, de heren W. van Beek, A. Snijders en J. Vos met algemene stemmen her kozen en ook deze h ren lieten zich deze benoeming welgeva'len. Tot leden der commissie belast met het nazien der rekemng en verantwoording over het afgelo pen verenigingsjaar wérden door de voorzitter aangewezen d» h%- ren P. Nieuwenhuizen en J. Spulj- broek. Van de ron'vraag werd geen gebruik gemaakt, zodat de uiteenzetting. Vele vragen wer den door de Eerw. spieker nog beantwoord. Voor 100 voldaan besloot de voorzitter te half 11 de bijeenkomst. Paard dood op straat. Een paard van de landbouwer E. Berende kwam in de Koning straat Dinsdagmiddag door de gladheid te vallen. Onmiddellijk hierop was het dood. Duivensport. Kampioenen Combinatie G'berg en Omstreken 1950. Oude duiven per hok. 1. P. de Keijzer met 9747 pnt. 2. Fr. Hanegraaf 8170 pnt. 3. S. Zijlmans 7666 pnt. 4. C. Krooswijk 7546 pnt. 5. C. v. Eyl 7486 pnt. Kampioen Vitess° per du'f. 1. S. 7,ijimans H 48 590031 met 1874 pnt. 2. J. v. d Kieboom H 48 641571 met 1848 pnt.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1