D K G ST, B Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad L00N-0P-ZAND DRUNEN VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG Uil Nieuwkuijk's verleden KERSTNUMMER Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. a Zendt tijdig uwe ADVERTENTIE in voor ons dat VRIJDAG-OCHTEND reeds verschijnt. Doelmatiger reclame is niet denkbaar. De watersnood van 1880 MAANDAG 18 DEC. 1950 DE ECHO V 73e JAARGANG No. 102 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Openbare vergadering van de raad der gemeente Loonopzand op Donderdag 21 Dec. 1950 des avonds oin 7 uur ten gemeente huize. Agenda 1. Vaststelling openstaande no tulen. 2. Ingekomen stukken. a. Van Gedeputeerde Staten diverse goedkeuringen. b. diverse adressen, o.m. Van de R.K. Boerinnenbond atd. Kaatsheuvel, Loonopzand en de Moer en van de Maatschappij van de Landbouw te Sprang-Ca- pelle betreffende uitbreiding van de electrificatie en verbetering van de binnenwegen. 3. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeen komst voor het jaar 1951 met de N.V. Incassobank te Kaatsheuvel. Prae-advies Evenals in vorige jaren is ge schied, komt het ons wederom wenselijk voor met de N.V. In cassobank te Kaatsheuvel een re kening-courant overeenkomst te sluiten voor het jaar 1951. Het maximum, waarover op 'n bepaald tijdstip moet kunnen wor den beschikt, is becijferd op on geveer 200.000.—, zodat de te sluiten overeenkomst zich tot dil bedrag zal moeten uitstrekken. 4. Benoeming lid van het Alge meen of Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente wegens periodie ke aftreding. Prae-advies Aan de beurt van aftreden is de heer J. lansen, die door het Armbestuur voor herbenoeming wordt aanbevolen. Als tweede candidaat moge op de daarvoor nodige aanbeveling de heer A. J. P. Dekkers worden vermeld. 5. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling betreffende het welstandstoezicht op bouwwerken met een aantal andere gemeenten. Prae-advies Het toetsen van plannen voor nieuwe, alsmede voor uitwendige veranderingen van bestaande ge bouwen is o.i. noodzakelijk. De vaste jaarlijkse bijdrage per inwoner is op 0.05 gehandhaafd doch de verschuldigde leges per beoordeeld geval zijn lager. Wij hebben van 15 willekeurige bouw plannen, welke in 1949 t.a.v. wel- stanstoezicht zijn beoordeeld, be cijferd hoeveel er minder ver schuldigd zou zijn geweest bij toe passing van het nieuwe tarief. Voor deze plannen is in rekening gebracht 259.—, terwijl volgens het nieuwe tarief slechts 118. verschuldigd zou zijn. Dit bete kent dus een belangrijke verlaging en het bezwaar tegen de hoge kosten is hiermee waarschijnlijk ondervangen, 6. Voorstel tot uitkering van 5 van de wedde of het loon over het derde en vierde kwartaal 1950, alsmede liet verlenen van een voorschot op de tweede ver hoging ad 5% over het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1950 aan het personeel in dienst der gemeente. 7. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van keur loon voor vee en vlees. 8. Voorstel om aan 't gemeen telijk gasbedrijf een crediet te ver lenen van 4500.— voor de aan schaffing van een bestelauto. Prae-advies De grote uitgestrektheid van de gaskanalisatie van het gemeente lijk gasbedrijf momenteel bijna 30 k.m. groot vormt uiteraard voor een goed onderhoud van de dienstleidingen en voor het op vlotte wijze verlenen van service, een grote handicap. Immers, het verzorgingsgebied, dat zich enerzijds uitstrekt tot Loonopzand en anderzijds tot Vrljh.-Capelle en de grens van de gemeente Waalwijk, moet geheel per rijwiel worden bediend. Van zelfsprekend is deze werkwijze zeer tijdrovend en kost veel ar beidsloon. Eenvoudige werkzaam heden, die op zichzelf slechts pl. m. een kwartier duren, vergen on der deze omstandigheden voor 't vak Loonopzand meer dan een uur. Moet bovendien materiaal, als buizen, verbruikstoestellen enz. worden vervoerd, dan gaan hiermede zelfs ettelijke uren ver loren, nog afgezien van de be zwaren, die deze werkzaamheden met zich brengen bij slechte weersomstandigheden Dezelfde bezwaren gelden voor de verzorging en het onderhoud van de straatverlichting. In het vak Loonopzand is deze verzor ging totaal onbevredigend. Van wege de grote afstand is de ver zorging in handen gelegd van de fa. P. v. Leest aldaar, welke fir ma de onkosten bij het gasbedrijf in rekening brengt. Controle is vanzelfsprekend zeer moeilijk. Het wordt dan ook noodzakelijk ge acht, dat het bedrijf de verzorging van de straatverlichting in het kerkdorp Loonopzand zelf ter hand neemt. De reeds opgesomde bezwaren van de te grote afstanden zullen zich voorts nog des te meer doen gelden, wanneer binnenkort de reeds in uitvoering zijnde uitbrei ding van de straatverlichting in St. Joachimsmoer en Hoge- en Lage Zandschel gereed komt. Teneinde de arbeidslonen be langrijk te kunnen beperken en te gelijkertijd de klachtendienst snel ler te doen functioneren, wordt de aanschaffing van een klein type bestelauto voor het bedrijf nood zakelijk geacht. De uit de aan. schaffing voortvloeiende jaarlijk se lasten zouden voor gedeelte behoren te drukken op het gasbe drijf en voor °P de gemeente, wegens kosten van onderhoud en verzorging der straatverlichting. 9. Voorstel tot verhoging van de gastarieven met 1 ct. per m3. Prae-advies Zoals u bekend zal zijn, wordt de aan de Staatsmijnen te betalen inkoopsprijs van het gas berekend aan de hand van de z.g. kolen- middenprijs. Deze kolenclausule is in de afgelopen jaren steeds ge stegen. In 1949 bedroeg zij n.l. nog 27.69 per ton, in 1950 reeds 28.40, terwijl volgens een van de Staatsmijnen ontvangen mede deling in 1951 op pl.m. 30.— moet worden gerekend. Deze omstandigheid heeft voor het gasbedrijf in 1951 tot gevolg een verhoging van de gasinkoops- prijs met pl.m. 4000.—. Daar enboven brengen de noodzakelijke vernieuwingen en verbeteringen van installaties en buizennet, als mede de enorme prijsstijgingen van gasmeters en materialen een belangrijke verhoging van de af schrijvingsbedragen met zich mee. Deze factoren zouden uiteindelijk resulteren in een nadelig slot van de begroting van het gasbedrijf voor 1951 van ongeveer 6000.-. Teneinde de begroting van dit bedrijf sluitend te maken, staat slechts één weg open en wel ver hoging van de verkoopsprijs van het gas. Het huidige tarief luidt als volgteerste 20 m3 p. maand 15 ct. per m3.; volgende 40 m3 per maand 13 ct. per m3; reste rende m3 per maand 9 ct. per m3; gas voor verwarming 9 ct. p. m3. Een verhoging van al deze ta rieven met 1 ct. per m3 zou het nadelig slot doen wijzigen in een matig batig slot. Bij een verbruik van 100 m3 per maand is onze gemiddelde gasprijs volgens het thans gelden de tarief 11,8 ct. per m3, terwijl deze prijs bij een verhoging over de gehele lijn met 1 ct. per m3, 12.8 ct. per m3 zal zijn. Na toepassing van deze verho ging ligt 't tarief nog steeds aan zienlijk lager dan dat van soort gelijke gemeenten zoals Waalwijk en Dongen, terwijl het in Tilburg vastgestelde tarief niet wordt overschreden. 10. Buitengewoon onderhoud aan 116 woningwetwoningen te Kaatsheuvel. Prae-advies Evenals dit is geschied voor de te Loonopzand na de eerste we reldoorlog gebouwde 43 woning wetwoningen is voor de te Kaats heuvel gebouwde 116 woningen een bestek vervaardigd, waarin de nodig gebleken buitengewone onderhoudswerken zijn beschre ven. Dit bestek, vergezeld van een kostenbegroting tot een be drag van 320.000.—, is aan het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting voorgelegd, ten einde hiervoor een rijksbijdrage te verkrijgen. Naar de mening van genoemd ministerie is de toestand dezer woningen zodanig, dat het niet verantwoord is de te verrichten werkzaamheden te omschrijven aan de hand van wat uiterlijk waarneembaar is. Op deze wijze toch is niet vast te stellen of voor het begrote bedrag de woningen weer in aanvaardbare toestand zullen komen. Teneinde over de vermoedelijke werkelijke kosten beter te kunnen oordelen, is de mogelijkheid overwogen eerst een blok van 4 a 5 woningen in regie zodanig te ontkleden, dat alleen nog het bruikbare gedeelte blijft staan. Daarna kan dan zuiver worden omschreven, wat moet worden gemaakt, zodat uiteinde lijk een nauwkeurige kostenbepa- ltng is vast te stallen. Blijkt dan dat de kosten voor herstel te groot zijn in vergelijking tot de waarde en levensduur der woningen, dan zal dienen over wogen te worden, of het niet be ter is dergelijke woningen in ver sneld tempo af te breken en door nieuwe te vervangen. Teneinde zo spoedig mogelijk tot de gewenste verbeteringen te komen, achten wij deze methode zeer wel aanvaardbaar en wij stellen ons voor de 4 woningen, staande aan de Zuidzijde van het Wilhelminaplein voor deze z.g. ontkleding" in aanmerking te doen komen. 11. Voorstel tot wijziging en aanvulling van de verordening tot heffing van een straatbelasting in de gemeente Loon op Zand. 12. Voorstel tot het beschik baar stellen van een aanvullend crediet in verband met de bouw van het gebouw voor gemeente werken annex brandweergarage. Prae-advies De aanbesteding van het ge bouw voor gemeentewerken an nex brandweergarage, tot de bouw waarvan Uw raad in de vergadering van 5 Juni 1950 be sloot, heeft plaats gehad en het werk is opgedragen aan de laag ste inschrijfster de fa. Gebr. van den Hoven, alhier, voor de som van 159.949.In het gevraag de en toegestane crediet was niet begrepen het architectenhonorari um, het dagelijks toezicht en het aanbrengen van de diverse in stallaties, o.a. centrale verwar ming, sanitair, electrische instal latie, linoleum-vloerbedekking enz. begroot op 40.030. 13. Voorstel tot het opnieuw, gewijzigd vaststellen van het be sluit tot het overnemen van nood woningen van het rijk. 14. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool „St. Ma ria'' te Kaatsheuvel om medewer king ex artikel 72 der L. O. wet 1920 voor het aanbrengen van centrale verwarming in de nieu we 5-klassige lagere meisjesschool in de parochie St. Jozef. Prae-advies Bij besluit van 5 Juni 1950 werd ex artikel 72 der L. O. wet 1920 medewerking verleend tot de bouw van een 5-klassigfe bijzon dere meisjesschool. De bouwkos ten werden geraamd op 12.000 per klas of 60.000 in totaal. Daarbij was geen rekening ge houden met de aanleg van cen trale verwarming. Thans wordt de principiële medewerking van de raad daarvoor gevraagd, wijl met de bouw van de school daar mee rekening is te houden. 15. Voorstél tot wijziging van de begroting 1950. 16. Voorstel tot vaststelling van de gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor 't dienst jaar 1951. Prae-advies Verwezen wordt naar het rap port van de commissie van on derzoek en het antwoord van burgemeester en wéthouders. 17. Rondvraag. m 1 Toneeluitvoering R.K.J.B. De R.K.J.B. afd. Drunen geeft op Tweede Kerstdag en Nieuw jaarsdag mét medewerking van de Boerinnenbond een uitvoering in de gymnastiekzaal. Dit zal de eerste keer zijn dat de R.K.J.B. en de Boerinnenbond gezamenlijk een uitvoering geven en men dus voor de eerste maal met een ge mengde bezétting voor het voet licht komt. Opgevoerd zal worden het be kende toneelspel van Kees Spie- rings „Dorp in Onrust". De R.K.J.B. heeft in de afge lopen jaren reeds verschillende malen met succes een uitvoering gegéven. Gezien de prestaties van het verleden en de intensieve voorbereidingen voor deze uit voering, menen wij te mogen ver onderstellen dat de R.K.J.B. de belangstelling zal ontvangen, die zij zeker verdient. Wij wen sen de spelers en medewerkers veel succes. fi-r~S5 Ontwikkelingsavond K.A.B. A.s. Donderdagavond 7.30 uur zal in de gymnastiekzaal de uit gestelde ontwikkelingsavond wor- den gehouden van de K.A.B. De spreker voor dezé avond, de eerw. pater Henricus, zal wegens ziekte vervangen worden door de eerw. pater Simion uit Breda. Het on derwerp voor deze avond zal zijn Arbeid voor ons- Volk. Met dit onderwerp zal de industrialisatie en al wat daarmede samenhangt worden besproken. Toegang vrij, zaal verwarmd. R.K. MIDDENSTAND. De Vlijmense Winkelweek be hoort tot het verleden en is weer geslaagd. Deze week vanaf Maan dag tot en met Vrijdag kunnen de bonnen worden ingewisseld bij v. d. Hout, Café Den Braai. Men ontvangt voor elke veertig inge leverde bonnen een entreebewijs voor de show-avonden, die in Januari gegeven zullen worden. De Middenstand gééft het pu bliek en de kopers weer een paar mooie avonden, die zeer zeker alle andere ver zullen overtref fen. Op deze plaats komt de com missie en de winkeliers 'n woord van lof toe voor hun initiatief. ZUSTER JANSEN. Als een mart ging het door het dorp: Zuster Jansen, de zo hoog de prijswinnaars. Na afloop bleet men nog een paar uur gezellig bijeen. Vlijmense Boys. De Vlijmense Boys dié voorne mens zijn een wedstrijd te spelen voor Pater van Kessel voor de Missie v. Borneo hebben toch wel pech, want de wedstrijd vastge steld voor 2de Kerstdag tegen R.K.T.V.V. Tilburg, kan wéder- om geen doorgang vinden wegens 't inlassen van de competitie-wed strijd TheoloR.K.T.V.V. Op nader te bepalen datum zal de wedstrijd worden gespeeld. UITVOERINGEN. De Vlijmense Toneelvérenigin- gen hebben een rooster opge maakt voor de 2e winteruitvoe- ringen, en wel Volharding 6 en 7 Januari in café B. Oremans: V. G. T. 14 en 15 Januari in café Joh. Peijnenborg en Utile Dulci 21, 22 en 23 Januari in het Patro naat. De Harmonie Concordia zal op 27 Januari haar eerste wintéruit- voering geven. Vlijmens Mannenkoor geeft haar tweede winteruitvoering in café Joh. Peijnenborg op 1 en 2 April. De Toneelvereniging Volhar ding haar derde winteruitvoering 7 en 8 April. geachte vroedvrouw van Vlij men, bij iedereen bekend om haar grote bekwaamheid, is voorzien van de laatste H. Sacramenten. Te vlug kwam deze tijding. Te erg is haar ziekte en te hard hééft deze haar aangetast. Velen spreken er dagelijks over en wan neer men in een gezin binnen komt zal de eerste vraag zijn: Hoe is het nu met de Zuster, en of men nader heeft vernomen. Wij weten met heel de geméente Groot Vlijmen dat tijdens haar afwezig heid een leegte was in de gezin nen waar zij dagelijks binnenliep om te zien hoe het moeder en kind was. Vele huismoeders zullen in stilte onder haar wérk door een klein schietgebedje bidden om toch die goede zuster troost te kunnen geven. Laten wij deze week eens extra aan haar denken, wie wij allen zonder uitzondering zoveel verschuldigd zijn. Hopen wij dat zij genezen mag en ons allen met haar raad en daad zal kunnen blijven bijstaan. Zuster Jansen, alle moeders wensen U beterschap en Zalig Kerstfeest. IJSPRET. De winter, die ieder jaar zijn intrede doet met gladde wegen en ijspret, hééft in onze gemeente de jeugd op de gehaats gezet. Was vorig jaar een ijsbaan aangelegd in miniatuur, velen met Uw cor respondent hopen dat er gauw een ijsclub komt. Wintersport op ijs en sneeuw is gezond en brengt oud en jong op de been. Wie zal de kat de bel aanbinden? Welke ondernemende caféhouder, of soms de geméente zelf? Wij wachten af. Bouwvakarbeiders. Verzilvering vacantiebonnen. In café P. v. Eggelen zal Vrij dag 22 Dec. van 7 tot 11 uur n.m. de verzilvering plaats vin den van de vacantiebonnen, to taal 7 stuks. Na die datum is ver zilvering niet meer mogelijk. Onderling Concours Rozenknopje. Bovengenoemde vereniging, gé- vestigd in café H. Boom, hield een onderlinge koppelwedstrijd. Na een spannende strijd was de uitslag als volgt: 1 H. v. d. WielA. Peijnenburg 663 pnt.; 2 M. v. d. HeuvelH. Boom 652 pnt.; 3 H. HenkensM. v. Es- donk 650 pnt.; 4 P. v. Engelen- M. v. d. Hout 634 pnt.: 5 H. v. d. Pol-H. v. Vugt 632 pnt.; 6 Drees OpbroékHarrie Boom 631 pnt. De prijzen werden onder een toepasselijk woord van de voor zitter uitgereikt aan de dames van KADERCURSUS. Woensdagavond had in café M. Achten de tweede les plaats van de kadercursus, die door de Dioc. Bond van de landelijke K.A.B. deze winter voor het dis trict Langstraat wordt gehouden. Als docent trad op kapelaan Kolsteren uit 's-Bosch, die het onderwerp „De bestuurder en zijn verplichtingen ten aanzien van de godsdienstig-zedelijke taak van de beweging" behandelde. Spr. ging eerst over tot uiteen zetting van de doelstellingen en werkwijze van de K.A.B. in haar geheel, om de toekomstige be stuurders van de afdelingen een inzicht te geven van wat de be weging voor de maatschappij be tekent, waarna hij overging tot de behandeling van de godsdienstige vraagstukken, aan de organisatie verbonden. Met tal van voorbeel den duidde hij aan in welke om standigheden vele mensen nog verkeren en dat zodoende de ge stelde idealen nog lang niet zijn bereikt, waardoor de geestelijke belangen zeer worden benadeeld. Wij moeten pal staan en strij den voor onze beginselen, aldus kapelaan Kolsteren, willen wij niet verliezen wat wij reeds be zitten, terwijl het toch onze taak is het rijk van Christus mede te helpen uitbreiden. Nadat hij nog enige aandacht had gewijd aan het probleem der emigratie en het belang had toe gelicht van een goede Credo Pug- no-club, werd de bijeenkomst door de voorzitter van de afde ling Elshout met de chr. groet ge sloten. ONTWIKKELINGSAVOND. In café M. Achten hield de plaatselijke afdeling van de NCB in samenwerking met de RKJB Donderdagavond in het kader van haar winterprogramma haar twee de ontwikkelingsavond, waar als spreker optrad rector Jansen met het onderwerp „Godsdienst en Organisatie". Spr. werd door de voorzitter van de NCB, de heer F. v. Beijnen, welkom geheten, die tevens de belangrijkheid van de ontwikkelingsavonden uiteen zette. De spreker, daarna het woord verkrijgende, gaf in 'n en thousiaste en inhoudrijke rede een overzicht van de huidige toestand waarin het katholieke gezin, me- gesleept door de moderne op vattingen der liberalistische we reld is komen te verkeren. Het gezin is, aldus spr., een organisa tie in het klein, mits goed beleefd, een der machtigste organen in de samenleving. Daarom wordt bij de ontkerstening der maatschappij eerst begonnen met te trachten 't gezinsleven te ontwrichten. Wil de wereld weer terug tot God, dan zal, aldus spr., de hei ligheid van het gezin moeten te rugkeren en zullen de mensen zich meer moeten onthouden van de materie, om het door de Schepper gestelde doel te bereiken. Met nadruk beklemtoonde hij de grote waarde verbonden aan de opvoe ding der jeugd, omdat daarvan de toekomst van de maatschappij voor een groot gedeelte afhangt, terwijl als allesbeheersende factor de liefde aanwezig moet zijn. Met een dankwoord werd deze zeer geslaagde avond, die zeer goed was bezocht, gesloten. ABONNEERT U OP DIT BLAD. ALGEMENE VERHOGING VAN COURANTEN-ABONNEMENTSPRIJZEN PER 1 JANUARI a.s. De organisatie van de hier te lande verschijnende nieuwsbladen, „De Nederlandsche Nieuwsbladpers", heeft zich in verband met de zeer belangrijke stijging van de aan het uitgeven van een nieuwsblad verbonden kosten genoodzaakt gezien haar leden dringend te adviseren per 1 Januari 1951 een algemene abonnementsprijsverhoging toe te passen. De directe aanleiding tot dit in overleg met de organi satie der dagbladen opgestelde en op de abonnements prijsverhogingen der dagbladen afgestemde advies was een nieuwe zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpapier, die daardoor meer dan zeven maal zo hoog komt te liggen als de vooroorlogse. Deze papierprijs verhoging en de stijging van diverse andere aan het uit geven van een nieuwsblad verbonden bedrijfsonkosten zijn oorzaak, dat het vasthouden aan de bestaandd? zo lang mogelijk gehandhaafde abonnementsprijzen in geen geval verantwoord is. Overeenkomstig het advies van de vereniging „De Ne derlandsche Nieuwsbladpers" is de verhoging van de abon nementsprijs van „De Echo van het Zuiden" tot het uiter ste minimum beperkt. De abonnementsprijs wordt per 1 Januari a.s. met slechts 20 cent per kwartaal of 2 cent per week verhoogd. De nieuwe abonnementsprijs bedraagt derhalve 2.15 per kwartaal of 17 cent per week (franco per post 2.40). Hoewel de verhoging niet toereikend is om de stijging der kosten te dekken, kunnen de lezers er op vertrouwen dat de inhoud en het uiterlijk van de cou rant daar niet onder zullen lijden. NED. HERV. KERK. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn als ouderling herkozen de he ren Jac. v. d. Schans en H. de Bie en als diaken de heren J. v. d. Schans en J. Vos. GEREF. KERK. Tot ouderling bij de Geref. Kerk alhier werd gékozen J. W. Genuit en tot diaken Ph. Verbeek. JEUGD VERGA DERING. De drie jeugdverenigingen der Geref. Kerk. de J.V.. M.V. en K.V., houden a.s. Woensdagavond half in de vergaderzaal der Geréf. Kerk een gecombineerde Kerst samenkomst. De eerste helft der vergadering zal gewijd zijn aan een onderwerp over het Kerstgebeuren, terwijl in het tweede deel een Kerstdeclama- torium en Kerstdeclamatie zal plaats vinden. KERSTWIJDINGS- ZANGAVOND. Door de Chr. Gem. Zangver eniging Looft den Heer alhier zal a.s. Zaterdagavond half 8 in het Géref. Kerkgebouw een Kerstwij- dingszangavond gehouden worden onder leiding van haar directeur de heer P. Christ. Naast enkele kerstliederen zal o.m. ook een Kerstcantate wor den uitgevoerd. Ook het Kinder koor zal aan deze avond mede- werking vferlenen. N.E.O. Wegens het ongunstige weer kon de vastgestelde beker wed - strijd N.E.O.S.D.O. geen door gang vinden, j Dinsdagavond houdt N.E.O. een belangrijke ledenvergadering in haar clublokaal. De training dié om 7 uur begint, komt hierdoor J niet te vervallen. Het bestuur re kent op een trouwe opkomst der leden. TOESTAND PASTOOR ROVERS TE WASPIK. Naar wij hedenmorgen verna men, is de toestand van pastoor Rovers te Waspik, die in 't zie kenhuis te Breda verpleegd wordt, nog steeds zeer zorgwekkend, al is er geen onmiddellijk stervens gevaar. „Het bericht kan niet juist zijn; oude wijvenpraat en zwam. Zie maar, wat ik daareven heb ont vangen", gaf de heer Honcoop ten antwoord. Hij gaf de heem raad het bericht dat hij zojuist van de wacht uit Vlijmen ontvah- gen had. Het rapport was geda teerd 's nachts drie uur en meldde dat aan de dijk alles wel was. De heer J. v. Heivoort had dit rap port om één uur al ingevuld vandaar Alles welOngelukkig Haarsteeg, dat zo de dupe werd van de onverantwoordelijke hou ding en onoplettendheid van één persoon. Aan zestig stuks vee kostte dit het leven. Had de heem raad nu maar zoveel goed ge maakt als doenlijk was en zich gehouden aan wat we vermeld vinden in artikel 23 van het Ko ninklijk Besluit van 21 Augustus 1835, een besluit dat vaststelt het reglement op een correspondentie bij ijsgang en hoog oppcrwater op de rivieren. Dat artikel luidt in z'n tweede gedeelte als volgt „Indien onverhoopt de dijken op een of andere plaats zouden doorbreken, zullen de heemraden of posthouders, het naast bij die j doorbraak gestationneerd, onver wijld daarvan schriftelijke berich ten zowel boven- als beneden waarts afzenden, en opdat hierin geen ogenblik verzuimd wordt, zullen op iedere post altijd een of meer paarden moeten in gereed heid zijn om de tijdingen met de meeste spoed te kunnen over brengen." Maar ook dit geschiedde niet. Op enkele stations in 't beneden- land, zoals Veen enz., werden nooit die berichten doorgegeven. De officiële tijding werd te Heus- den eerst in de morgen van de 30e om elf uur ontvangen door een telegram van de Commissaris van de Koning. Voor een gedeelte had het be- neclenland toen reeds met het on geluk kennis gemaakt. De heer Boll de secretaris- penningmeester van het College van de Hoge Maasdijk had om half negen naar Ecthen een bericht gezonden, met verzoek om doorzending aan Meeuwen en Ba- biloniënbroek. Het bericht was van de volgende inhoud „Ge rucht doorbraak bij Nieuwkuijk. Ik geloof 't. Zekerheid ontbreekt me." die zekerheid zou de heer Boll echter spoedig geworden Want het was nog geen negen uur, toen het water zich over de landerijen ten Oosten en ten Zui den van deze als een reusachtige olievlek begon uit te breiden, eerst de laagst gelegen plaatsen en de sloten en greppels vulde en toen schuimend en bruisend stad waarts rolde. Tot kering van het alles vernielende element had men daar reeds maatregelen getroffen. Riolen en sluizen werden versperd en de schutbalken waren in de poort gebracht en met zand en mest versterkt. Nauwelijks begon het water de landerijen om de stad te overstro men en kon er dus geen twijfel meer bestaan aan 't vallen van een doorbraak, toen de grote klok begon te tampen en met haar dof fe dreunende tonen te verstaan gaf dat een vreselijke ramp de polder had getroffen. Tegelijker tijd nam het aantal mensen, dat zich uit Herpt, Oudheusden en Elshout met hun vee en hetgeen ze nog konden redden, stadwaarts spoedde, geducht toe: men kan rekenen dat er ongeveer elfhon derd beesten achter de muren van Heusden een veilige schuilplaats hebben gevonden. We vinden hierbij nog aangete kend dat op de Haarsteeg en in de Hoeven dc meeste bewoners aanvankelijk in hun woningen ble ven en dat dhr. H. Honcoop, zoon

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1