wjjm fir L00N-0P-ZAND Uit Loon-op-Zand's verleden RAAMSDONKSVtER O föet mooiste (eest ban jjet jaar is Kerstmis 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 DECEMBER 1950. 3 V V V RIK- en BARAKCONCOURS VAN DE OUDEN VAN DAGEN. O o> VBOOM&DKEESMAXX CONCERT BEL CANTO. De Zangvereniging Bel Canto kan door omstandigheden haar jaarlijks Kerstconcert niet geven voor 7 Januari a.s. Verschillende nieuwe werken zijn voor deze ge legenheid ingestudeerd, terwijl het bestuur zich de medewerking ver zekerd heeft van het bekende Eindhovense Dubbelmannenkwar- tet onder leiding ven de heer Chr. Schafer, Velen uit Kaatsheuvel en omgeving kennen dit prima ensemble, dat op het door Bel Canto gehouden Zangconcours zeer hoog bekroond werd en op verschillende plaatsen de hoogste lauweren oogstte. TELEVISIE. Zoals wij in ons vorig nummer berichtten, experimenteerde de heer Jos de Brouwer Donderdag 14 December in de zaal van Eup- honia met een televisie-opname van Philips Experimentele Tele visie-uitzending voor de leden van de afdeling Kaatsheuvel van de R.K. Bond van Schoenfabri kanten. Alle leden, waarvan ver schillende met hun dames, wa ren belangstellend opgekomen om een kijkje te nemen, vele met de gedachten het niet ten volle te vertrouwen iets moois te zien te krijgen. Doch de verbazing steeg met de minuut, want niet al leen het geluid, doch daarnaast ook het beeld liet niets aan duide lijkheid en scherpte te wensen over. Daarbij was het nog een uitzending, voor het eerste ge deelte uitsluitend aan de schoe nenmodebranche gewijd. Dat de heer de Br. van de gelegenheid gebruik maakte om een keur van zijn artikelen op electro-technisch en radiogebied op zeer verzorgde wijze de heer J. Bakkers was zijn etaleur ten toon te stellen, mogen we als zakelijk prij zen. Het bestuur van de afdeling van werkgevers was de heer de Br. hoogst dankbaar voor het zeer goed geslaagde experiment. KAJOTTERS. Dinsdag 19 Dec. is het weer ..Wij Jongeren"-avond. Ditmaal zullen we Dr. Theunissen zien verschijnen, die wij allen nog kennen van verleden jaar. Dr. Theunissen zal spreken over „Het eeuwige Rome". Kajotters, laten we ook hier weer niet van afwezig blijven en toon je belangstelling. KAJOTTERS-AGENDA. Maandag 7.30 uur n.m. Kajot- tersgroep. Dinsdag 8 uur n.m. Wij Jon geren „Het eéuwige Rome", met lichtbeelden door Dr. Theunissen. Woensdag 7.30 uur n.m. Ont spanning. Donderdag 7.30 uur n.m. Ka- jottersgroep. Donderdag 8 uur n.m. bestuurs vergadering. Vrijdag 7.30 uuf n.m. Pioniers- groep. Zaterdag 7.30 uur n.in. Ont spanning. REPETITIE-WISSELING. Donderdag a.s. kan de repetitie van de Zangvereniging Bel Canto door omstandigheden niet door gaan. Met de K.G.V., die ook in de Bel Canto-zaal oefent, is over eengekomen, dat Bel Canto deze week op de gewone uren op Woensdag repeteert, terwijl de K.G.V. dan op Donderdag oe fent. De leden worden verzocht hiermede rekening te houden. AGENDA. Dinsdag 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor in de school, met het knapenkoor. Woensdag 7.30 uur n.m. repe titie Bel Canto dameskoor zaal Jan van Dun. Woensdag 8.30 uur n.m. repe titie Bel Canto Gem. koor zaal Jan van Dun. Woensdag 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz.gez. Euphonia. Woensdag 8 uur n.m. Apollo theater „Passagiers in de nacht" 18 jaar. Donderdag 8 uur n.m. oefen avond K.G.V. zaal Jan van Dun. Kerst-Matrné. Op 2de Kerstdag zal dit jaar door Loon op Zand's Gemengd Koor een Kferst-Matiné worden gegeven in de zaal Concordia. Op dit Matiné zullen uitslui'end Kerstgezangen worden uitgevoerd, werken van bekende componisten als Handel, J. S. Bach, W. A. Mozart, de Nobel, e.a. De soliste van deze middag is mej. J. van Son. Geslaagd. Op het dezfer dagen te Eindho ven gehouden examen voor cou peuse. slaagde onze dorpsgenote mej. Sjaan Spapens. Enkel gebroken. Mei. Lies van Loon had Zater dag het ongeluk door de gladheid te vallen en haar enkel te bre- IS ken. Zij moest in het St. Ellsa- beth-ziekenhuis te Tilburg ter ob servatie worden opgenomen. Voor de K.R.O. Door de Kon. Erk. Harmonie Concordia werd vorige Zondag een reisje naar Hilversum gemaakt om een 4-tal muzieknummers op de plaat te doen vast leggen, d.e Zaterdagmiddag werden uitgezon den en keurig tot hun récht kwa men. Het programma bestond uit K. R. O.-mars van Stenz, Ouverture voor Harmonie Orkest van F. Mendelsohn; Ouverture Finlandia van J. Sibelius en als slot de mars „Stars and stripes" van J. P. H. Sousa. De Kon. Harmonie Concordia kan met genoegen terugzien op deze geslaagde uitvoering. Plechtige opdracht der Maria-Congregatie. Zondag had de plechtige op dracht der meuwe leden en de hernieuwing der opdracht der oude leden plaats. De H. Mis van 8 uur werd op gedragen door Pastoor Schoen makers, waarbij de gezangen werden uitgevoerd door de zan geressen der Maria-Congregatie, terwijl alle congreganisten ter H. i'afel naderden. In de middagvergadering had de plechtige aanneming van 29 nieu we leden plaats. Pastoor Schoen makers feliciteerde de nieuwe le den met het grote voorrecht lid te mogen zijn van deze vereniging. Hij sprak de hoop uit dat allen veelvuldig de vergaderingen, wel ke om de 2 weken gehouden wor den, zullen bezoeken. Subdiaken. A.s. Zaterdag hoopt onze dorpsgenoot de Eerw. Pater Vër- meer de H. Wijding van Subdia ken te ontvangen, waarvoor het gebed wordt gevraagd van alle parochianen. v'A-rt Hal s aTth" IX. Wanneer wc in de tijd komen van ongeveer 3000 voor Christus, wordt het wild dat hier leeft, meer gevarieerd het hert, het everzwijn en de haas zijn dan tot hier doorgedrongen en komen in grote getale voor. In deze tijd maakt de mens dan ook hoofdza kelijk jacht op dit zeer kleine wild met behulp van pijlen, vervaar digd uit dunne takken en voorzien van vele weerhaakjes uit vuur steen. Het is de tijd van de mi- crolithen, van de kleine vuurste nen wapens. Maar dan gaat lang zamerhand dc mens van levenswij ze veranderen. Reeds in het step- pentijdperk moet hij kennis ge maakt hebben met voor de graan bouw geschikte gewassen, die hij uitplantte in de as van de door hem in brand gestoken bossen. Maar nu begint een tijdperk van min of meer systematische land bouw. Dc mens moet zijn zwer versbestaan opgeven en een vaste woonplaats kiezen om toezicht te houden op de rijpende oogst. Bo vendien ontdekt hij, hoe hij aar dewerk kan maken uit gebakken klei. Het is de tijd van de urnen en touwbekers. Met zijn primi tieve, maar geleidelijk aan steeds meer geperfectioneerde bijl, hakt j hij in de machtig groeiende bos sen zijn weg. Want we moeten die wouden niet onderschatten. Die eikenwouden waren volko men ontoegankelijk, zelfs de Ro meinen hadden er in hun tijd nog ontzag voortoen ze hier onze streken kwamen veroveren, ble ven ze aan de randen van de bos- sen. Maar de inbreuk van de I mens op de natuurlijke begroeiing ging zich wreken. Hij had de bos sen verbrand om akkers te win nen wanneer de bodem was uit geput, liet 'hij echter de akkers weer braak liggen. Daaruit ont stonden de eerste heidevelden, omstreeks 1000 voor Christus. Steeds ruimer werd de boom loze kring rond de wooncentra, zegt Dr. H. H. Kreutzer in de Linie van 13-10-'50. Waar zich hier mensen vestigden, werden bomen gekapt om ruimte te krij gen, bouwmateriaal en brandstof. De hei, die hier het licht vond dat zij niet ontberen kan, breidde zich steeds meer uit. Maar ook hier greep de mens, zij het onbewust, opnieuw in en hield de natuurlij ke aang van zaken tegen. Hij brandde de hei af, om in de as boekweit te zaaien. Dc mens stak plaggen om er hutten van te bou wen en vernietigde zo de begroei ing. Dan komen even voor het begin van onze jaartelling de grote zandverstuivingen, natuur lijk gevolg van deze handelwijze en de Loonse en Drunense duinen worden geboren. Het moet ook omstreeks deze tijd zijn, dat een krijgshaftig en dapper volk Noordbrabant bin nendringt. Zij hebben strijdha mers en pijl en boog. Het zijn de mensen van de Bronstijd. Heeft men vroeger gemeend, dat de Bronstijd hier in onze streken niet veel te betekenen had, sinds de nasporingen en opgravingen op initietief van Pastoor Binck uit Alphen, is men wel tot andere gedachten gekomen, want deze hebben het tegendeel bewezen. De grafheuvels op de Rechte Hei in Goirle, te Alphen, etc. 2ijn uit deze periode. Het zijn de z.g. pa- lissadenheuvels. De grafheuvel te Hoogeloon is zelfs een unicum in West-Europa. Ik ben er dan ook vast van overtuigd, dat ook hier in Loonopzand grafheuvels, of minstens sporen uit deze tijd moe ten te vinden zijn. In de littera tuur vindt ik vermeld, dat er zelfs vroeger reeds een aantal voor werpen uit deze periode in Loon opzand zouden gevonden zijn, maar tot m'n grote spijt kan ik er niet achter komen .waar en door wie deze vondsten gedaan zijn en of deze opgaven op waarheid be rusten. In de periode van de Bronstijd, die voor ons land ligt plus minus 1000 vóór Christus, moet het kli maat droog geweest zijn. Moeras sen en vennen, de grootste hin derpalen voor het contact tussen de verschillende primitieve vol ken. drogen uit. Er is dan ook veel meer verkeer met omliggende volken in deze tijd. Ook de hei develden breiden zich steeds meer en taeer uit. Na de Bronstijd volgt dan de Ijzertijd en daarmee ko men we dan tenslotte in dc histo rische tijden. CORRIGENDA. Zelfs de zetter van De Echo kon het schijnbaar niet geloven, dat de mastbossen hier in onze streken nog minder dan 400 jaar oud zijn. Voor alle voorzichtig heid heeft hij daarom maar een nul achter het getal gezet, zodat het 4000 jaar werd. Toch is dit absoluut onjuist voor de tegen woordige bossen. Het eerste of minstens een van de eerste mast bossen in Brabant is het bekende „Mastbos" bij Breda, dat in 1505 geplant werd door Hendrick van Nassau. Voor Loonopzand vin den we het eerste mastbos in 1750 vermeld, ten Zuiden van de Kerk straat. Van tevoren is er enkel sprake van eikenbossen. Het bos droeg ook de naam „Mastbos". JOH. RIJKERS, M.S.F. bestond veel belangstelling, want meer dan 100 turnsters hadden zich voor dit examen laten inschrijven. Onze meis jes hadden een zeer goede dag, want van de 5 meisjes die op waren geweest zijn er vier ge slaagd, n.l. Ie graad: Betsie de Vries; 2e graad: Annv van Engelen; Jo Hurkmans; Nellie Voogd. Bovendien had Betsie de Vries de meeste punten be haald van al de turnsters die voor de le graad waren opge komen. KERSTSTAL TENTOONSTELLING. Het is één van de grootste verdiensten van de Verken nersbeweging dat de zelf werkzaamheid van de jongens gestimuleerd wordt. Dat bleek weer uit de Kerststaltentoon stelling die de Waalwijkse Verkenners gisteren in het K.J.C.-huis hielden. Er waren zeer aardige werkstukken te zien, b.v. het stalletie, dat in een grot was uitgehakt en de geheel uitneembare kerststal. Er was vrij veel belangstel ling. Na de sluiting werden de werkstukken, vijftig in ge tal, verloot. WILERCLUB LEONORA. Zaterdagmiddag werd in ca fé „De Lindenboom" de rood groene kampioenstrui uitge reikt aan de clubkampioen A. van Es. De voorzitter van de Waalwijkse Wielerclub, de heer P. Brouwer, complimen teerde de kampioen en hoopte dat hij het volgende seizoen niet alleen weer clubkampioen zou worden, maar dat hij ook in de verschillende courses als eerste over de finish zou gaan. De wisselbeker komt ook in het bezit van de kampioen. Deze wisselbeker wordt eigen dom als een renner twee ach tereenvolgende jaren of vijf keer in totaal clubkampioen wordt. Na de huldiging van de Waalwijkse kampioen werd de nieuwe home-trainer voor de eerste keer gebruikt, waar het overigens wel weer voor is. DE W.A.M.I.-BOYS. De personeels-vereniging van de Waalwijkse Melkin richting, de „Wami-boys", is onder leiding van hun regis seur Piet Brouwer druk bezig met het instuderen van de ca baret-revue „Wat is er nou weer". Deze revue zal op 18 Jana opgevoerd worden in het pa rochiehuis te Haaren voor het personeel en familieleden van het zusterbedrijf in Haaren. Op 1 Februari komen de „Wami-boys" in „De Linden- boom" voor het voetlicht. DE RIMBOE BRANDT. de oud-milltairen en nabestaanden van gevallenen en spoorde oud militairen aan lid van de bond te worden. De voorzitter opende deze bijeenkomst met de christe lijke groet, bracht dank aan de commissie en clubleden die het durfden te wagen om te vragen bij te dragen: voor de Ouden van Dagen. Hij bracht dank aan al de genen die prijzen voor het concours hebben gegeven, vooral de neringdoenden van groot tot klein, die het mo gelijk hebben gemaakt dat door 28 rikkers en 32 barak kers een flinke prijs kon wor den gewonnen. Hij sprak de hoop uit dat de welgemeende raad: Koopt toch ln den vreemde niet, wat de eigen plaats U biedt, in practijk werd gebracht.... Toen het „Wilhelmus" was gezongen waren de deelne mers binnen, en het spel kon beginnen. Dit concours was voor de Ouden van Dagen een gezellig feest, het is voor allen een prettige dag geweest en alle deelnemers konden met een mooie prijs huiswaarts keren. Moge deze charitas: Zorg voor de Ouden van Dagen om hen zo mogelijk een gezellige levensavond te verschaffen in onze plaats meer en meer worden gewaardeerd en ge financierd, opdat het mogelijk blijft dat zij steeds van een verwarmd lokaal kunnen pro fiteren; zij zullen het allen ten zeerste waarderen. De Commissie van Vijf. VOOR SALATIGA. Vorig bedrag f 800. N.N. te Baardwijk 25.— Totaal 825.— ST. VINCENTIUS- VERENIGING. Wederom kreeg de St. Vin- centius-vereniging van een onbekende gever een milde gift, waardoor zij in de ge legenheid werd gesteld diver se grote gezinnen met Kerst mis ruimschoots van kinder ondergoed en levensmiddelen te voorzien. Met deze Kerstgave was on geveer ƒ850.— gemoeid. Met dit koude weer zou zij zo graag weer enkele gezinnen van warme dekens voorzien. Wie stelt haar daartoe in staat? MIDDENSTANDS ETALAGE-WEDSTRIJD. U weet het evengoed als 't kleinste kind in Waalwijk. Er wacht Waalwijk over luttele dagen een evenement in de geschiedenis.. Wij behoeven U niet te vertellen dat dit de biljart-kampioenschappen zijn en om dit tournooi goed te doen omlijsten, zal gedurende deze dagen een etalage-wed strijd georganiseerd worden en wij vertrouwen dat alle leden hieraan mede zullen doen. Dezer dagen ontvangen de leden van het Middenstands actie-comité een schrijven be treffende deze wedstrijd, waarin aan hen de vraag ge steld wordt: Doet U mede of niet? Op zijn allerminst verwacht t comité van de leden antwoord terug. Het is de hoogste tijd nu in te haken op de Midden standsactie. Komt allen, gij middenstanders, op de ab?e- mene vergadering op Doncrer- dag 28 Dec. 8 uur 's avonds in Hotel „De Twee Kolommen" en brengt allen Uw antwoord mee. Actie-comité. MOOIE PRESTATIE VAN DE TURNSTERS VAN O.W.S. Gisteren werden in Woen- sel bij Eindhoven keurturn- sters-examens afgenomen. Er Wanneer men een toneelstuk schrijft moet men toch wel een beetje op de hoogte zijn met de omstandigheden, gewoonten, etc. van het land en de situatie waar in men zijn stuk laat spelen. Dat is de schrijver van „De rimboe brandt" zeker niet ge weest. Een missionaris in Indone sië zal zijn pastorie toch niet bou wen ergens op een heuvel boven de kampongs en als het zo was gaat* er toch geen Nederlandse patrouille daarboven op zitten. Wij zijn nog nooit een patrouil le tegen gekomen met een zware mitrailleur en een jeep die een heuvel afrijdt, die bijna niet te beklimmen is. Trouwens een rim boe bij Tjimahi hebben wij ook nooit gezien. De Indonesiërs in het stuk zijn er met de haren bij gesleept. Het is toch nogal onge lofelijk dat er met een Neder landse patrouille een Javaanse arts meegaat, die bovendien niet te vertrouwen is. Dat dit dokter dan op een gegeven moment on der bewaking van een TRI-sol- daat wordt gesteld is nog dwa zer. De probleemstelling tussen de twee Javanen (in West-Java wo nen overigens Soendanezen), is wel erg naïef. Geloof maar genist dat het voor de Indonesiërs, en zeker voor de intelectuele groep, heel wat moeilijker was om partij te kiezen. De toneelvereniging St. Joseph uit Ammerzoden heeft aan het toneelstuk veel meer zorg besteed dan het verdient. De figuur van Bonk b.v. werd vootreffelijk gespeeld en de schrij ver maakt het hem toch niet ge makkelijk. Die ruwe Amsterdam se kerel moet b.v. in plaats van dokter pappert en voor de In donesiërs bruine gammetjes zeg gen, wel erg flauwe woordjes. Zo'n kerel zegt heel wat anders op een buitenpost. Inderdaad was de figuur van Bonk wel het beste, maar de overige spelers hebben eveneens goéd, soms ontroerend toneelspel ten beste gegeven, en ze hebben er voor gezorgd dat het publiek tevreden naar huis ging. Wij willen de Ammerzoden- se toneelvereniging gaarne nog eens in Waalwijk terug zien. De voorzitter van de Waal wijkse afdeling van de Bond van Oudstrijders en Mobilisatiekruis dragers sprak het openingswoord. Hij betreurde het dat de zaal niet geheel vol was. Hij zette het doel va nde bond uiteen: de zorg voor VISSCHERSLUST. De vereniging Visscherslust hield Zaterdagavond een druk bezochte vergadering. Twee jubilarissen werden gehul digd, de heren Antoon Kleine en Dingeman Verschuren wa ren 25 jaar lid van de vereni ging. De voorzitter huldigde deze trouwe vissers en bracht dank voor hetgeen zij in de 25 jaren voor de vereniging hadden gedaan. Het vaandel van de vereniging werd door de oude vaandeldrager J. de Peffer aan zijn opvolger Jos Verschuren overgedragen. Op de vergadering werd be sloten enige kwesties met be roepsvissers met behulp van de autoriteiten op te lossen en één lid wegens wanbeta ling te royeren. In verband met de minder goede kas-positie hebben vijf leden voor hun rekening ge nomen de wiel aan de Capel- se dijk leeg te pompen. Zoals bekend, zal in deze wiel kar per worden uitgezet, maar dan moet eerst de snoek uit het water. LICHT OP DE DIJK. Op de Winterdijk, aan het einde van de Goudmijn, is vandaag een gaslantaarn ge plaatst. Dat is, zeker met de sneeuw, hard nodig en de be woners zullen er dan ook blij mee zijn. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden t Bruine gebreide handschoen, rechtse glacé handschoen, bruin hondje, dekzeiltje, handschoen, hoofddoek, gebreide want, leren portemonnale, kinderwantje, re genjas, bruine want, gebreide handschoen, glacé handschoen. Verloren 1 pr. bruine glacé handschoe nen, Rode portemonnaie met inh., blauwe want, zwarte rok, fiets- raog, vulpen, zegelring, ball-point, vuilnisemmer, bruin glacé hand schoen, 1 leesboek „De prijs der vrijheid", 1 hand (jonge boxer). GOOI GEEN SNEEUWBALLEN. De sneeuw is erg verleidelijk om elkaar eens flink te bekogelen. En dat kan erg leuk zijn. Het is echter gevaarlijk om zo'n sneeuw- ballengeVecht op straat te hou den. Reeds is het voorgekomen dat iemand werd raak gegooid en ernstig viel. We behoeven niet te wijzen op mensen die brillen dra gen, oudere mensen enz. die door een sneeuwbal ernstig gewond kunen raken. Daarom: gooi niet met sneeuwballen op straat! De politife ziet hierop toe en reeds zijn 20 bekeuringen uitge deeld. Verschillende hiervan ga ven een valse naam op. Dit werd natuurlijk spoedig ontdekt en be trokkenen zullen zich nu voor de rechter moeten verantwoorden. vrachtwagen, béstuurd door G. uit Kaatsheuvel. De spatborden liepen wat schade op. Gisterenmiddag om half vijf slipte L. uit Kaatsheuvel tegen da auto van A. v. d. V. uit Gelli- cum op. Ook hier licht» schade. VERGADERING WINKELWEEK. Donderdagavond vond in café Kicboom de slotvergadering plaats van de tweede R.W.W. Óp deze bijeenkomst werd o.a. het verloop van de winkelactie besproken. Over 't algemeen waren de deel nemers goed te spreken over de organisatie. Na een verslag van de secretaris gaf de penningmees ter een overzicht van zijn finan- ciëel beleid. Een kascontrolecom missie werd benoemd. In het geheel werden 130487 klokjes in omloop gebracht. Aan prijzen ging 1188 naar 237 ge lukkigen. Dit was voer 500.— meer dan vorig iaar, toen er slechts een 20-tal prijzen beschik baar waren. Het batig saldo zal bestemd worden voor uitzending van kinderen naar diverse sana toria. Dit zal geregeld worden door de plaatselijke Wit-Gele en Groene Kruisverenigingen. Alles bijeen kunnen we deze Middenstandsactie zeer geslaagd noemen. Intussen zij nog vermeld dat er een permanent comité in 't leven is geroepen voor het voeren van eventuele verdere winkelac ties in de naaste toekomst. Te kwart voor 11 sloot voor zitter Nollen de bijeenkomst. Lake Succes. De leider der communistische Chinese delegatie bij de Verenigde Naties heeft op een persconferentie Verklaard dat de poging der Westerse landen om China in Korea het vuren te doen staken een val is. om de be zetting van Formosa te doen voortduren enz. Woe zei verder dat de Chinese strijdkrachten uit Korea zouden worden terugge trokken als zekere voorwaarden vervuld waren. VIJF JAAR K. V. P. Op de buitengewone Partij raadsvergadering die de K.V.P. het afgelopen weekeinde in Utrecht heelt gehouden, heeft par tijvoorzitter W. J. Andnessen een rede gehouden waarin hij de waarde naging van. de K.V.P gedurende de eerste vijf Jaar van haar bestaan. De heer Andriessen begon met te constateren dat een eigen staat kundige formatie voor de katho lieken noodzakelijk is om hun taak en hun redelijke belangen juist en ten volle te verstaan en te be grijpen. Ook het bundelen van eigen kracht was en is een klem mende reden voor het wëderom formeren en handhaven van een beginstelpartij. Deze bundeling is nodig om de waarde en betekenis van de katholieke levensbeschou wing, ook voor het staatkundig denken en de practische politiek zo sterk mogelijk te manifesteren en tot gelding te brengen. AANRIJDINGEN. De gladheid en de sneeuw zijn oorzaak van een drietal aanrij dingen in de gemeente, die geluk kig alle nog goed afliepen en slechts lichte materiele schade veroorzaakten. Vrijdag reed aan het einde van de Stationsstraat een auto, bfe- stuurd door L. uit Kaatsheuvel tegen een auto, bestuurd door C. uit Waalwijk. Beide auto's wer den licht beschadigd. Korte tijd later geraakten twee vrachtauto's in moeilijkheden. Een BBA-auto, bestuurd door P uit Tilburg boute tegen een Nog eens herhaalde de voor zitter dat dit niet geschiedt om het katholieke volksdeel te isole ren of het als een bijzonder deel te karakteriseren. Hat is en wil blijven een onverbrekelijk deal van de volksgemeenschap. An derzijds gebiedt de voorzichtig heid de katholieken zich in een partij te handhaven om te behou den wat in de laatste decennia is verkregen, en het stelling nemen tegen aan onze levens- en we reldbeschouwing vijandige begin selen en stromingen op het poli tieke erf, is het best verzekerd in •en eigen sterke, door diepe over tuiging gedragen partij. De periode van vijf jaar over» ziende meende voorzitter Andries sen te mogen getuigen dat de in 1946 genomen beslissing een goe de is geweest en dat ons vader land de vruchten van deze be slissing heeft geplukt. Alleen het welzijn van land en volk was het criterium voor de gedragslijn van de partij en zij is er van over tuigd daarmee 's lands belang ge diend te hebben. Er is dan ook veel ten goede veranderd, al baart de ontwikkeling van de laatste maanden weer grote zorgen. Ge leidelijk is aan de opbouw van de partij gewerkt langs een vaste koers en de heer Andriessen be tuigde warme erkentelijkheid voor de duizenden die hun schouders onder het moeilijke werk hebben gezet. Er zal echt»r nog veel ge daan moeten worden. Vervolgens sprak de partij voorzitter over de structuur van de partij, uitgedrukt in drie ele menten een volkspartij, een de mocratische partij en een progres sieve partij. Wat het eerste be treft constateerde de heer An driessen dat er geen aanleiding is om van het element volkspartij afstand te doen. De partij moet het gehele katholieke volksdeel kunnen omvatten en dat blijven doen verschillen zullen altijd voorkomen. De vraag of het de mocratisch karakter van de partij bevrediging heeft gewekt cn vol doende tot uiting is gekomen, meende de voorzitter bevestigend te kunnen beantwoorden. De reg lementen zijn vruchten van lang durig en dikwijls diepgaand over leg en van opleggen van beslis singen is geen sprake. Het pro- pressieve karakter van de partij moet eveneens worden bewaard. Met als basis beginsel en program heeft zij gedurende haar eerste lustrum een politiek gevoerd die paste in het kader van deze tijd. Ook de komende tijd zal dit pro gressieve karakter blijven eisen, waarbij de concrete omstandighe den en het algemeen welzijn uiter aard bepalend zijn. Aangaande de samenwerking met andere partijen zei de heer Andriessen Wij zijn in beginsel steeds bereid samenwerking met die partijen te zoeken en te aan vaarden, welke met inachtneming van haar program met haar deze belangen te dienen. Dit impliceert dat zij niet gebonden is aan een bepaalde samenwerking, al zullen de concrete verhoudingen er toe kunnen leiden, dat deze samen werking in bepaalde richtingen wordt gezocht. En om Uw huiskamer in een gezellige, intieme sfeer te brengen, vindt U bij Vroom 8. Dreesmann een keur van Kerstversieringen: BALLEN. KERST LOPER PAPIEREN Voor Br Kerstboom: KLOKKEN. PIEKEN, KAARSJES. SNEEUW. Voor Br Kersttafel: kandelabers, dikke Voor Be huiskamer: KERSTKLOKKEN KAARSEN. IN DIVERSE MATEN. EINDHOVEN - TILBURG DEN BOSCH

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 3