Wijde Wereld j l Waalwijkse en Langsiraaise Courant Verdedigen of sterven UIT DE Russische houding getuigt van zelfbewustheid Ruilverkavelingsplan Eendennest aangenomen ALGEMENE VERGADE RING IN EUROPA. De indijkinq van de Biesbosch Ondanks hevige oppositie MAANDAG 18 DEC. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 102 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 56. TEL.-ADRES „ECHO". Daar schijnt het scherp Nu is het maar zo, dat dinczn ook niet komt. A der, zijn er allereerst da gemoede af of de verwe in een wat sneller tempo rekening zijn we nog ni enkele jaren geleden. Daarom heeft de Amerikaanse minister van defensie waarschijn lijk ook gezegd, dat, om 't hoofd te kunnen bieden aan een ernstige dreiging van een algemene oorlog in de eerstkomende maanden, een snelle organisatie van het Ame rikaanse productie-apparaat voor de landsverdediging noodzakelijk is. Dat ook wij onze bijdrage moeten leveren voor de verdedi ging, is ook al in alle toonaarden bezongen. Het materiaal zullen we voor het grootste gedeelte moeten krijgen, maar dan blijft er voor ons nog genoeg te doen over. Wij geloven dat de alge mene opinie de verdediging van het Westen te veel beschouwt als een taak van het buitenland, met name Amerika. Anderzijds zijn er de defaitisten We gaan er toch aan, laat dus maar lopen. Moeten we de dwaasheid van die opvat ting aantonen Natuurlijk, alleen kunnen we niets doen, maar dat is ook de bedoeling niet. Zoals we nu zijn, kunnen we zelfs met heel West-Europa bij elkaar niet veel uitvoeren, zeker niet als er bepaalde landen worden uitgeslo ten of met een scheel oog worden aangekeken. Doch dat is evenmin de bedoeling. Het gaat er om ons door gezamenlijke inspanning zo sterk mogelijk te maken, om zo met de hulp van Amerika, zowel de Verenigde Staten als Canada, een eventuele dreiging te kunnen afwenden of een eventuele aan valler te kunnen weerstaan. Dit kost offers. Zijn wij bereid die te brengen Och, als puntje bij paaltje komt, zal het wel moeten. Men zal het niet meer vragen en ons doodeenvoudig verplichtingen opleggen. Gekankerd wordt er toch, al zit er niet anders op. Nochtans zal er hier en daar nog wel eens wat van het verant woordelij ksge voel geëist worden, wanneer het er om gaat uit nood zaak iets prijs te geven, dat men tot zijn vast verworven bezit re kende. Het ondergeschikte moet echter wijken voor het hogere en het algemeen belang gaat voor groepsbelangen. Men moet iets voor elkaar, en daardoor indirect voor zichzeif, over hebben. Onlangs heeft de bevelhebber van de strijdkrachten der Wes terse Unie, veldmaarschalk Mont gomery, geëist dat alle landen van het Atlantisch Pact een dienst plicht Instellen van twee jaar. Wij hebben toen opgemerkt dat alleen Engeland en Portugal ge heel en Italië gedeeltelijk aan die eis voldoen. In geen der landen van West-Europa is het langer dan anderhalf jaar, in de meeste slechts een jaar, waaronder Ne derland en (nu nog) België. Wordt Montgomery's eis inge willigd, dan zullen er van de jon gemannen weer nieuwe offers ge vraagd worden. Voor velen im mers betekent de dienstplicht het ve-laten van hun werkkring of studie of het mislopen van een baan. Wanneer dit voor een jaar gebeurt, is dat al niet prettig, doch bij tweejarige diensttijd zal de situatie voor hen bij hun te rugkomst nog moeilijker worden. Waarmee wij maar willen zeggen dat het van het grootste belang is dat deze twee jaar niet verlo ren gaan en dat er niet roekeloos wordt omgesprongen met de kost bare tijd van jonge burgers. Het leger is een noodzakelijk kwaad laat men er dan ook voor zorgen dat de noodzaak in de organisatie blijkt. Er zijn zeer grote belangen mee gemoeid, doch die belangen zijn er van twee kanten, laat men de zaak dan ook van twee kanten bekijken. Om terug te komen op de ver klaring van Marshall, deze wees ook op de moeilijke toestand van het ogenblik, omdat de mogelijk heid bestaat dat, terwijl Amerika zijn best doet om een wereldoor log te voorkomen, een algemene oorlog wordt ontketend door een enkel woord van de tegenpartij. Daarom dient alles te worden ge daan om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Marshall gaf zijn verklaringen in een geheime zitting van de commissie voor de militaire toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden, waar de aanvrage van 17 milliard extra voor de defensie, die Donderdag gesteld op neer te zullen komen, men er met enkel praten over die Is het gaat over er op of er on- den nodig en men vraagt zich in zcnlijking der defensieplannen niet zou kunnen gaan. Per slot van et zo heel veel weerbaarder dan werd bekend gemaakt, werd be handeld. Hoe dikwijls zullen dergelijke dingen nog gezegd moeten wor den, eer we inderdaad op alle eventualiteiten zijn voorbereid Als we maar de kans krijgen om zover te komen. KOREA. De Koreaanse oorlog heeft vo rige week het hevigst gewoed op het diplomatieke front in Lake Success, al was het offensief be doeld om vrede te stichten. Vre delievende bedoelingen worden echter lang niet altijd vredelie vend ontvangen. Nochtans hebben de 13 Aziati sche landen kans gezien hun re solutie tot staakt het vuren, er in de Algemene Vergadering door te krijgen. Met 52 tegen 5 stemmer- bij 1 onthouding werd ze goedge keurd. De tegenstemmen kwamen van de Sovjet-Unie en haar satel lieten. De Russen willen terug trekken van alle troepen, zelfs van de Chinese „vrijwilligers". Daarvan is natuurlijk weinig hei! te verwachten, want eerst zouden de U.N.O.-troepen moeten ver dwijnen en daarna pas de Chine zen. Het is wel heel onwaar schijnlijk dat de Verenigde Naties zo'n voorwaarde zouden vervul len. Er is ook een commissie be noemd, die de aangename taak heeft de wapenstilstand in Korea te verwezenlijken. Ze bestaat uit de voorzitter der Assemblée, de Pers Nasrollah Entezam, de afge vaardigde van India, sir Benega! Rau en de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pear son. Ondertussen is de beste hoop op een goed resultaat al vervlo gen, omdat Amerika een onvoor waardelijke wapenstilstand eist en de Chinezen 'n aantal voorwaar den stelt, waardoor ze hun zin denken te krijgen in hun politiek, speciaal met betrekking tot For mosa. Aan het front is het in de af gelopen week vrij rustig geweest Aan de 38ste breedtegraad ver sterkten beide partijen hun posi ties en bij Hoengnam konden de UNO-troepen, zonder dat ze zware aanvallen te verduren kre gen, uit het bruggehoofd geëva cueerd worden. De Algemene Vergadering de- Verenigde Naties heeft besloter het volgend jaar in Europa te ver gaderen. Dit besluit werd geno men met 31 tegen 16 stemmen b: 31 onthoudingen. De Sovjet-Unie stemde met haar vazallen deze keer eens voor. De Franse afgevaardigde be schouwde dit besluit van grote -psychologische waarde en meende lat de Europeanen het als een blijk van vertrouwen en solidari teit zouden beschouwen. Men verwacht dat de Algeme ne Vergadering in Parijs zal wor den gehouden. Het grapje zal de Verenigde Naties millioen dollar extra kosten. MOHAMMED RUM NAAR DJAKARTA. Ondanks de verzekering, die de leider der Indonesische delegatie op de Nieuw-Cuinea-conferentie aanvankelijk had gegeven, dat hij niet naar Djakarta zou gaan, is hij Zaterdag toch vertrokken om overleg te plegen met zijn rege ling. Hij was van plan a.s. Vrij dag weer in Den Haag terug te zijn voor de vergadering van Za terdag. De Nederlandse regering heeft weer afwijzend geantwoord op de voorstellen der Indonesische dele gatie. In het memorandum dat werd overhandigd, constateert zij tot haar leedwezen dat er nog geen overeenstemming is bereikt. Zij weerlegt voorts de Indonesi sche bewering dat Indonesië sou- vereiniteitsrechten over Nieuw- Guinea zou gekregen hebben door de overeenkomsten der R.T.C. en eveneens tracht zij de Indonesiërs gerust te stellen inzake het toe komstige zelfbeschikkingsrecht; al leen de oorspronkelijke bevolking zal over haar toekomstige status uitspraak doen. BERTHA HERTOGH IN NEDERLAND. Donderdagavond om half negen is Bertha Hertogh in gezelschap van haar moeder met de K.L.M.- Constellation „Maastricht" op Schiphol aangekomen. Zij werd daar begroet door haar vader. Meer dan honderd publiciteits- mensc-n uit binnen- en buitenland verdrongen elkaar om deze aan komst in woord of beeld te ver slaan. In het stationsgebouw las de heer Hertogh een verklaring voor die hij had opgesteld. Hierin ver klaarde hij blij te zijn dat alles achter de rug was en diep ge schokt te zijn door de gebeurte nissen in Singapore. Hij betuigde zijn medelijden met de slachtof fers, hun nabestaanden en de ge wonden. Hij dankte allen die hun hulp verleend hadden, vooral het ministerie van buitenlandse zaken, de Nederlandse consul-generaal in Singapore en het Roode Kruis. Tenslotte sprak hij de wens uit met rust gelaten te worden. Het huis van de familie Her togh in Bergenopzoom was ver sierd en er heerste een enorme belangstelling. Eensdeels is dit 'n verheugend teken van medeleven, anderdeels is het te hopen dat die, nu Bertha thuis is, spoedig luwt en dat de wens van de heer Her togh in vervulling gaat. UIT HET PARLEMENT. De Tweede Kamer heeft Don derdag zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp aangeno men dat het mogelijk moet maken dienstplichtige militairen tot 1 April 1951 in Indonesië te hou den. Bij de behandeling deelde minister s' Jacob mede dat er nog 12.600 Ambonnezen in 4 kampen op Java verblijven. Hiervan ver trekken binnenkort 1000 man naar de Kei-eilanden en 1000 man naar Ambon zelf. Leden van de Ko ninklijke Landmacht gaan mee om de toestanden te onderzoeken. Als alles goed gaat, zullen in het be gin van het jaar de overigen ook vertrekken. Óp vragen deelde de minister mee dat 90 van de mi- htairen er de voorkeur aan geeft naar Ambon te gaan. Op 1 December waren er nog 5700 Nederlandse militairen in Tndonesië, van wie 1000 vrijwilli- -.choon verschillende kamerleden aers. Geleidelijk aan zullen allen -mar Nedcdand repatriëren. Of- hun teleurstelling uitspraken dat het nu weer 1 April zou worden inplaats van 1 Januari, werd het wetsontwerp toch zonder hoofde- 'ijke stemming aangenomen met de aantekening natuurlijk dat de communisten geacht wensten te worden tegen gestemd te hebben. BELGIË. Zeven Belgische arbeiders werden Woensdag avond gedood, toen ze werden overreden door de trein Antwer- aen-Brussel, die ze vanwege de •ook van een stoomtrein niet had- len gezien. U.N.O. De Algemene Ver gadering der Verenigde Naties heeft de Nederlandse afgevaar digde mr. G. J. v. Heuven Goed hart gekozen tot Hoge Commissa- •is der U.N.O. voor vluchtelin genzaken. „AMERIKA IS IN GROOT GEVAAR". In zijn aangekondigde radio rede, die over alle Ameri kaanse radio-stations werd uitgezonden, verklaarde pre sident Truman dat de Ver. Staten in een groot gevaar verkeren. Dit is volgens hem te wijten aan de heersers van de Sovjet-Unie. De president kondigde de nationale nood toestand af. De Amerikaanse regering neemt met onmiddel lijke ingang contrölemaatre- ge.en voor de prijzen en doet stappen om de lonen te sta biliseren. Truman verklaarde dat een bureau voor het op gang brengen van de mobili satie wordt ingesteld onder leiding van Charles E. Wilson. Er komt een leger van vier millioen man, militaire credie. ten 100 milliard dollar, een vrijwel totale industriële mo bilisatie. Amerika moet zich op die wijze aanpassen aan de heersende toestand tussen oorlog en vrede in. DE 38ste PARALLEL OVERSCHREDEN. Groot winteroffensief der rode troepen? Volgens een woordvoerder van het Zuid-Koreaanse leger hebben communistische troe pen de 38ste breedtegraad overschreden. Men verwacht dat de com munisten met inzet van meer dan een kwart millioen man een groot winteroffensief zul len beginnen. Minister Bevin: „AMERIKA WILDE NIET LUISTEREN". De Britse minister van bui tenlandse zaken Ernest Bevin heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Ver. Staten het advies van Groot-Brittannië hadden genegeerd om in Noord-Korea niet verder op te rukken dan tot 160 km. ten Noorden van de 38ste breedte graad en 112 km. van de Mandsjoerijse grens. VOOR 23.000 AAN HUIDEN GESTOLEN. De politie hpeft negen per sonen gearresteerd die allen betrokken zijn bij een groot scheepse huidendiefstal uit 'n zouterij op de Cruquiusweg te Amsterdam. Onder de negen arrestanten bevinden zich 4 dieven, drie vervoerders, een heler en een tussenpersoon. De dieven stalen in de tijd en 870 kalfshuiden ter waar de van 23.000 gulden. Zij ver van één jaar 144 koehuiden kochten de buit ,.bij stukjes en beetjes" voor 17.000 gul den. Enkele van de arrestanten waren in dienst geweest bij de huidenzouterij. Zij be schikten over een sleutel en gingen in de avonduren en op 'Zondagen naar de zouterij, waar zij de huiden op hun wagen laadden. De buit ging dan rechtstreeks naar de he ler, die in de provincie Utrecht woonde. De eerste diefstal werd op 12 Sept. van dit jaar ontdekt, maar in de loop van de volgende maan den kwam er meer aan het licht. Fiasco in Korea goede les voor Amerika. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Berlijn, zendt aan z'n blad de navolgende, beschouwing, die wij hier in extenso laten volgen, omdat men hieruit een duidelijk beeld krijgt van de gerafi- neerde houding en inzicht der Sovjet-bonzen. Hij schrijft dan als volgt: De rust en de zelfbewust heid die de Russische politici de laatste tijd wel haast os tentatief aan de dag leggen, zijn weer tot uiting gekomen in de toespraak die Semjo- now, de buitengewone ambas sadeur van Rusland in Duits land, tot enige honderden ambtenaren van de Russische controlecommissie in aanwe zigheid van generaal Tsjoei- kow, de opperbevelhebber, heeft gehouden. Het is mij ui teraard niet gelukt op de vol ledige tekst van de rede be slag te leggen; de voornaam ste punten kunnen hier ech ter wel worden weergegeven. Amerika zal worden uitgeschakeld. De Amerikaanse positie in Azië zal in de komende 12 maanden op alle belangrijke strategische punten worden uitgeschakeld. Een oorlog be hoeft niet te worden gevreesd zolang de beide grote mogend heden, Rusland en China, ge meenschappelijk handelen. Het Russische en het Chinese volk zijn niet alleen in staat om een oorlog te beslissen, maar ook om een oorlog te verhinderen. Semjonow hield zijn medewerkers voor, dat zij zich niet blind moesten staren op de jongste succes sen van de Chinese bondge noten, omdat Korea in de wor ding tussen Oosten West slechts een ondergeschikte rol vervult. De Russische macht is op vrede gericht en Rusland is in tegenstelling tot de ka pitalistische wereld terdege in staat zijn politieke doelstel lingen op vreedzame wijze te verwezenlijken. Gewezen werd op het on verpoosde streven van de Rus sische buitenlandse politiek om een permanente vrede tussen Oost en West tot stand te brengen. De Westelijke we reld bevindt zich op 't ogen blik in een hysterische crisis en de industrie van de Ver. Staten wordt meer en meer op de bewapening ingericht. Al dit sabelgerinkel behoeft echter geen angst en schrik te veroorzaken, een bolwerk van de vrede is de macht van Rus land, welke met de dag groeit en generlei aanleiding biedt tot bezorgdheid. Indien Rus land op oorlog zou aansturen, had het daar al lang mee kun nen beginnen. Rusland was reeds sterk genoeg, voordat de Ver. Staten maatregelen tot mobilisatie hadden inge leid. ivorea is slechts een klein voorval, waarover na 'n maand of drie nog weinig zal worden gesproken. Er is evenwel in de wereld een hele reeks Ko rea's, volken, die hun aange legenheden zeer wel zelf en onder elkander kunnen rege len. Men mag de gerechtvaar digde verwachting uitspreken dat Amerika zich voortaan niet meer in de binnenlandse vraagstukken van vreemde landen zal mengen na het in Korea geleden fiasco en dat het Amerika op zijn minst moeilijk zal gelukken de Ver. Naties voor zijn plannen te winnen. Duitse herbewapening. In direct verband met Ko rea noemde Semjonow Duits land. Een West-Duitse remili- tarisatie, zoals zij thans door Amerika woidt nagestreefd, bevordert voor Rusland slechts de onvermijdelijke politieke ontwikkeling van Duitsland, d.w.z. dat Duits land de weg opgaat die Rus land heeft voorzien en wenst. Hoewel de remilitarisatie een zware last voor de Duitsers vooral in West-Duitsland zou betekenen, kan men toch de hoop koesteren dat zij de kans zullen beseffen, die 't krank zinnige Amerikaanse plan hun biedt, m.a.w., dat de Duitsers hun lot zelf in handen zullen nemen. In Oost-Duitsland hebben de Duitsers reeds lang hun po. litiek recht van zeggenschap. De West-Duitse remilitarisa tie zal de West-Duitsers dit recht vermoedelijk sneller te ruggeven dan men wellicht heeft gehoopt. Semjonow is overtuigd dat West-Duitsland deze kans zal grijpen. Het is uitgesloten dat een volk vijf jaar na de jongste ontzetten de oorlog zich in een nieuwe oorlog laat verwikkelen, zelfs de marionettenregering te Bonn keert zich tegen de Amerikaanse eisen en dat is duidelijke taal genoeg. Geen propaganda ter wereld kan 't spook van de Russische agres sie zo sterk te voorschijn roe pen, dat Duitsland daarvoor zelfmoord begaat. Woordelijk „de wapens, die de Amerika nen leveren, zullen eens tegen hen zelf worden gericht". Het is zeer wel mogelijk om een remilitarisatie van West Duitsland te verhinderen. Men moet zich dit, daar Rusland tot nu toe heeft gezwegen niet ontveinzen. Amerika zal zijn doel niet bereiken in Azië, noch in Europa. Om dit te voorkomen is echter geen oor log nodig. De absolute dwaas heid van de Amerikaanse po litiek zal tot de beyestiging van mijn woorden leiden, al dus besloot Semjonow. Wat de reden voor deze toespraak betreft, meende een deelnemer de volgende ver klaringen te kunnen geven: 1. De oorlogsspychose onder de leden van de Russische controlecommissie. 2. De inleiding van een nieuwe Russische politiek, die als doel heeft de stabilisatie van de laatste successen door een krachtige ontspannings- politiek, nq, men in Korea heeft bereikt wat men wilde, zonder zelf oorlog te voeren. werige delen van de kreken iet een gezamenlijke lengte an 35 km., welke voor di .•heepvaart en voor de afwa- •ring in stand zullen moeten blijven en die evenzeer voor ;le zeilsport openblijven. Voorts ligt het in het voor nemen het gehele gebied tus sen de Amer en de Zuidelijke iijk van de Biesbosch tot na tuurreservaat te bestemmen Het is de bedoeling te trach ten de efgendom van de op pervlakte, die nog aan parti culieren toebehoort, voor het rijk te verwerven, terwijl een iergelijke stap wordt overwo gen ten aanzien van het deel /an de Zuid-Hollandse Bies bosch, dat nog niet is inge polderd. Wanneer de boven bedoelde pogingen zullen sla gen, zou, naast het bovenbe- proken binnendijks recreatie gebied, een oppervlakte van 1650 ha. buitendijks terrein beschikbaar komen, waarbin nen zich dezelfde natuurlijke bntwikkeling zal afspelen, •velke thans de Biesbosch tot :ulk begeerlijk terrein voor ratuurwetenschap en recrea- ie heeft gemaakt. Wanneer het vastgestelde blan zal worden verwezenlijkt can worden aangenomen, dat een oppervlakte van ongeveer 1500 ha., die thans nog met griend en riet is begroeid, in Verschenen is de Memorie van Antwoord van de Minis ter van Verkeer en Water staat op het voorlopige ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het negende hoofdstuk b der rijksbegroting voor het dienstjaar 1950 (kosten, ver bonden aan het watervrij ma ken van het gebied van de Donge en het Oude Maasje en de indijking van de Bies bosch). Hieraan is het volgende ontleend: Recreatie-gebied blijft behouden. Achter de ontworpen uit wateringssluizen in de Zuide lijke afsluitdijk van de Bies bosch zal een grote waterplas overblijven, waarin verschil lende kleinere oppervlakten griend- en rietland en met biezen begroeide slikken, die in verbinding met de direct daarbij aansluitende gedeel ten van de grootte van onge veer 450 ha., dat voor recrea tie een zelfde aantrekkelijk heid behoudt en daarvoor be schikbaar blijft. Daarbij sluit dan onmiddellijk aan een op pervlakte van 290 ha. van de de toekomst voor andere cul tures kan worden bestemd. Daartoe kan na de inpolde ring onmiddellijk worden overgegaan. Deze oppervlak te zal dan worden toegevoegd aan de oppervlakte van ca. 5700 ha., waarop thans reeds de normale landbouw wordt uitgeoefend, doch die nu bij hoge stormvloeden nog gere geld aan instroming bloot staat en eerst na aanleg van de nieuwe omdijking daarte gen beveiligd zal zijn. Vermindering van 't griend- areaal kan geen bezwaar op leveren. Ten aanzien van de binnen visserij worden geen moeilijk heden verwacht; deze zal kun nen worden voortgezet. Er mag op worden gerekend dat niet tot afsluiting van de Biesbosch zal worden overge gaan, voordat maatregelen zijn genomen, die zullen voor komen dat Dordrecht daarvan bezwaren zou ondervinden. Welke dit zullen zijn, is af hankelijk van de stand van zaken in het gebied der be nedenrivieren op het ogenblik dat de afsluiting tot stand zal worden gebracht. Omtrent de bijdrage, die van belanghebbenden zullen worden gevraagd in de kosten van uitvoering van de Bies- boschwerken, is het overleg nog gaande. Door de prachtige winterse Langstraat togen wij Vrijdag middag naar Waspik om om 10 uur de beslissende verga dering over het ruilverkave lingsplan bij te wonen. Naar schatting waren een 5 a 600 stemgerechtigde boe ren naar Hotel van Iersel ge. komen en de zaal was dan ook stampvol. En niet alleen vol boeren; als je binnen kwam moest je eerst een rookgordijn opzij duwen. Om ongeveer kwart over tien opende de voorzitter, Mr. Heere, de vergadering. Hij heette allen hartelijk welkom, •speciaal Ir. Roebroek, de he ren Henkei en Smale van de cultuurtechnische dienst, de burgemeesters van Raams- donlc, Sprang-Capelle, Was pik en 's-Gravemoer en de ambtenaren van het kadaster. Voor de stemming werd ge legenheid gegeven de schrif telijk ingediende bezwaren mondeling toe te lichten. Ver schillende aanwezigen maak ten hiervan gebruik. De heer Wagemakers uit Capelle zei o.a.: U verkeert in de mening dat U met deze verkaveling een weldaad be wijst, maar het zou een wel daad zjjn als U deze zaak on middellijk sluit. Zodoende wordt het communisme opge drongen. U moet rekening houden met de mentaliteit van de werkelijke eigenaars. Als "de boer een kwartje uit geeft wilt hij geen drie stui vers beuren. Op dit betoog volgde luide de instemming van de verga dering. Een ander wees op het feit dat verschillende stemgerech tigden niet konden komen en bij niet-aanwezig-zijn wordt men geacht te hebben voor gestemd. Ook waren verschil lende landeigenaren niet aan geschreven en andere hadden twee oproepen ontvangen Derhalve vroeg spr. zich af of deze vergadering wel wets- geldig kon stemmen. De heer v. Henkei gaf uit leg hierover, maar het leek ons dat men hierdoor geens zins bevredigd was. De heer v. d. Hoeven uit 's Gravemoer wees op de aan te leggen provinciale weg en zei dat iedereen, ook zij wier land er ver vandaan ligt, moe ten meebetalen. De heer v. Henkei: Deze gang van zaken lijkt inderdaad zo, maar al het iand dat men geeft wordt betaald. De heer v. d. Veen uit Ca pelle zei: De mentaliteit onder de boeren is opgeruid. De voorz.: Ieder heeft zijn eigen methoden. De een is elegant, de ander onelegant. De heer v. Henkei gaf ver der nog uitleg over de vrij stellingen. Iemand, die geheel geen profijt van de verkave ling heeft, wordt vrijgesteld. Hierna kwamen stemmen uit de vergadering om een controle-commissie in te stel len bij de stemming. Aange zien die niet bij de wet is voorgeschreven en ook geen gewoonte is, werd dit verzoek afgewezen. Zeer tot ongenoe gen van de vergadering. „Dan stemt geen man!" werd er geroepen. Wij hebben in de zaal met heel wat tegenstanders van de verkaveling gesproken en de meeste bezwaren kwamen neer op de hoge kosten die aan de verkaveling verbon den zijn. Deze hele zaak, zei er iemand, wordt ons door de ambtenaren opgedrongen! Ze hadden eerst eens naar de ei genaren moeten luisteren en niet achter een bureau zo'n plan klaar moeten stomen. Dit vond bijval. Een ander vroeg zich af wie de kosten die hij kreeg moest betalen. „Ik kan het nie" zei hij. Het was een druk geroeze moes in de zaal. Overal ston den groepjes landeigenaren te praten en wij hebben weinig voorstanders kunnen ontdek ken. Waarschijnlijk waren die niet aanwezig, want hun stem werd toch als „voor" geno teerd. Toen de stemming begon was er nog een neiging om niet te stemmen. „Niet stemmen!" klonk er. Maar na enige aarzeling werd toch met de stemming begonnen, die erg lang duur de. Vrij veel boeren hadden ook nog een volmacht van 'n ander. Direct na de stemming werd de voorlopige uitslag bekend gemaakt. Van de 937 uitge brachte stemmen waren er: 332 tegen 605 voor. De sfeer in de zaal werd op deze bekendmaking zeer ge laden. Er kwamen een paar boeren naar voren die om uit leg vroegen, omdat toch bijna iedereen in de zaal tegen ge stemd had. Het bleek dat de meeste uit- gebrachtte stemmen waren van de landeigenaren die niet aanwezig waren en dus wer den geacht te hebben voor gestemd. Velen waren er ondertussen die in Hotel van Iersel een hartversterking gingen ne men, in afwachting van de definitieve uitslag. Die kwam na ruim een uur en luidde als volgt: Het te verkavelen gebied is groot 893.53.11 ha. van 937 eigenaren. Ingevolge art. 34, 2e lid sub 2 van de gewijzig de ruilverkavelingswet 1938 werden hiervan 8.41.06 ha. buiten beschouwing gelaten. Blijven dus over 885.12.05 ha. Hiervan hadden 333 stem gerechtigden met 548.40.10 ha. land tegengestemd en 604 eigenaren met 336.71.95 ha. land waren er voor, zodat 't ruilverkavelingsplan was aan genomen op grond van meer derheid van stemmen. De ruil verkavelingswet geeft n.l. 2 mogelijkheden tot aanneming: de meerderheid van stemmen of de meerderheid van het aantal hectaren land. Toen de uitslag werd be kend gemaakt was een ge deelte van de landeigenaren reeds naar huis gegaan, maar

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5