KERSTGEDACHTE miWYK ELSHOUT GAPELLE RAAMSDONK Voor de betere Textiels! HET TYPE, DAT ALTIJD SLAAGT 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 22 DECEMBER 1950. 3 :<OE5T, GHIFP... Alweer Kerstfeest: Symbool van liefde en vree! De Kerstdagen: Viert de wereld ze waarlijk mee? In-Christus' geest, dus in gebed en zielerust? Of is 't, dat 't mensdom altijd nog de Satan kust? Niet heimelijk, neen, in 't gezin, in 't openbaar Wordt Christus verloochend, van 't een in 't andere jaar! 't Lijden zonder waarde? Zijn Rijk nu afgedaan? O, mensdom van deez' tijd, wil toch Zijn woord verstaan! Hij kwam op aarde met Zijn Goddelijk bevel, En sprak zo duidelijk: „Wereld, versta Mij wel!" Versta Mijn Godd'lijk Woord! Zie Mij in Mijn lijden, Zo niet, dan tot 't eind der dagen: droevig strijden! En tot op dit Kerstfeest, o Godd'lijke Zoon, Koos 't mensdom jammerlijk Gods Kerk niet tot Zijn woon! 't Kerstfeest zonder volle glans! Oorlog in plaats van vree. O, mens, bekeer je toch! O, mens, wordt toch gedwee! Gij mens, gij worstelt, wees moediger in 't leven, Gij zijt beangst, bevreesd, bedrukt, 't is mij om 't even! Keer tot je zelf, o mens, en denk aan Christus' wet, O, mensdom, daar alleen je zinnen op gezet! Na zoveel eeuwen: en nog is 't niet begrepen Dat Christus is gestriemd door der barbaren zwepen! Nu striemt de wereld zich in oorlog en in haten, Begrijp Zijn lijden toch, gij wereld, diep verlaten! Hij steeg ten hemel: Hij gaf Zijn laatste accoorden, Wil luisteren gij, o mens, naar Mijne ware woorden! Hebt lief, vergeeft, bemint elkander steeds en veel, Eerst dan wordt 's Hemels vreugde Uw aller rijke deel. Viert Zalig Keistfeest, luistert naar Gods heilig Woord; Zingt samen allen, samen in een en 't zelfde accoord. Puer natus est nobis: Een Knaap is ons geboren, Opdat wij bidden zouden en naar Hem zouden horen! Puer natus est nobis: O, wereld toch, versta Hem wel! Want zonder Christus en Zijn leer: Gij blijft een ware hel! Op conferenties, aan „ronde tafels": Zijn Kruis daar in [het midden! En daaromheen terneergeknield. gij „Groten", [om tebidden! J. v, H„ VI. OOC 0C=0 '.XX)CXX> CXXDOOO CXX3CXX) OC-O CXX3DOO ooo 8 De NIEÜWJAAiRS-ADVERTENTIE IN DIT BLAD kan heel wat handdrukken, kaartjes en o brieven vervangen ook voor verenigingen is het c de gemakkelijkste wijze voor een heilwens aan leden, donateurs enz. en men vergeet nitmand. Maar dan een wens in „DE ECHO"; de prijs c is 1 kolom f 1.50 2 kolom f3. 6 Inzendingen ten spoedigste aan ons bureau x of bij de agent ter plaatse. jj< OOO OOO OOO OOO OOO CXX) OOO OOO ooo ooo ooo ooo ooo OOO VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Het was Maandagavond weer die kleine groep getrou wen, die de ontwikkelings avond van de K.A.B. bijwoon de. De voorzitter van de Waal wij kse afdeling, de heer F. Smolders, opende de avond met gebed. Hij heette de spre ker van deze avond hartelijk welkom en deed nog enige mededelingen. De K.A.B. zak agenda's en kalenders kunnen bij de heer Erekelmans wor den gekocht. Bij voldoende deelname zal een Rome-fonds worden gesticht opdat één lid van de Waalwijkse K.A.B. in Mei van het volgend jaar naar de heilige stad kan gaan. Hiertoe is nodig dat.250 men sen 0.10 per week bijdragen. De 2e Kerstdag zullen de ont spanningsverenigingen van de K.A.B. gezamenlijk een uit voering geven in de Gilden bond. De heer Jan Bechthold hield een voordracht onder de titel „Arbeid voor ons volk". Wij ontlenen hieraan het volgen de: Het is dringend noodzake lijk dat de arbeider zich ont wikkelt. De K.A.B. is hiermee op de goede weg, maar toch ontbreekt het vaak nog aan voldoende ontwikkeling. De BraBhntse arbeider is in zich niet minder ontwikkeld dan zijn Amsterdamse collega. Maar wij lijden min of meer aan een minderwaardigheids complex; wij zijn soms bang en daar is helemaal geen re den voor. Integendeel! Wij hebben het Licht, de Weg en de Genade, wij moeten voor aan staan, niet alleen in Ne derland, maar ook in de Be nelux en West-Europa. De wereld is op hol gesla gen. Wij worden overdonderd door cijfers, milliarden en as tronomische getallen, waar niet tegen te redeneren valt. Wij moeten hier een voor beeld zien in de H. Vader, de Paus, die als slot van het ont zaglijke H. Jaar met enige eenvoudige arbeiders eht Ro zenhoedje bad in Zijn huis kapel. Wij hebben Zondag een prachtige brief gehad van de bisschoppen, die waard is nog dikwijls gelezen te worden. Inderdaad, de harmonie is verstoord. Wij moeten de fei ten zien zoals ze zijn, niet zwarter, niet witter. Wij zitten met het feit dat Christus door de wereld wordt vergeten: in Moskou, maar ook in New- York. Nederland is berooid uit de oorlog gekomen. Wij zijn In- dië kwijt, dank zij Engeland en Amerika. Het zal ons niet meevallen om er weer boven op te komen. Wij zitten met enorme problemen en daarop moeten wij ons instellen. Wij moeten emigreren. Er is geen sprake van overbevolking in de wereld, er is nog plaats ge noeg. Emigratie is noodzake lijk. Maar daarvoor moeten we ontwikkeld zijn. Wij heb ben altijd geëmigreerd, dat bewijzen vele aardrijkskundi ge namen: Nieuw Zeeland, New York, New Orleans. En wij kunnen het nu nog, zeker de Brabanters. Het volk van Brabant is nog gezond. Daar om ook slaagt de industrie hier zo goed. Maar wij moe ten zorgen dat we knappe koppen hebben. Weldra zal 't zo zijn dat de helft van de jeugd die in de fabriek werkt, in het Zuiden woont. Daarom moeten we hier meer onder wijs hebben, meer M.T.S.'n en de Technische Hoge School! In onze fabrieken moeten onze eigen ingenieurs staan! Er zijn nog zoveel meer problemen; we moeten sober der gaan leven enz. Wij wa ren een rijk volk, nu zijn we arm. Maar zoals in vroeger eeuwen Brabant er weer bo ven op kwam, zo zal het nu ook gaan; en Brabant zal voorop gaan. Wij behoeven niet wanhopig te zijn; er zijn erger tijden in de wereld ge weest. De lezing van de heer Bech thold werd met applaus be loond en de heer Smolders sloot, na een dankwoord, de bijeenkomst met de Christe lijke groet. KERSTM ATINÉE LIEDERTAFEL „OEFENING en VERMAAK" A.s. Maandag (le Kerstdag) geeft de Liedertafel met Ge mengd- en Mannenkoor^ haar traditioneel volksmatinée in „Musis Sacrum". Wij laten hier 't speciaal op het Kerstfeest afgestemde programma van koren, soli en duetten volgen: 1. a. Sanctus, Antonio Lotti b. Laudate Dominum, W. A. Mozart Soliste: Nel Dupont (gemengd koor) 2. Oud Engels Kerstlied „The first Nowell" H. Vesters 3. a. Adeste, J. P. J. Wierts b. Madonnakindje Catharina van Reones Leny Blom O, O, DIE BAARDEN GESCHIEDENIS Het stukje in Uw veelge lezen blad van 18 December j.l., waarin niet begrepen wordt waarom geen der raads leden tegen dit voorstel heeft geopponeerd, behoeft enige verklaring. Heeft nu niemand 't raads- verslag gelezen in Uw blad van Maandag 4 December 1.1.? Ondergetekende wilde op de punten, genoemd in het voorstel, niet ingaan omdat geen overleg was gepleegd met de organisaties. Ik heb daar ook uitdrukkelijk op ge wezen in genoemde raadsver gadering, en zelfs nog duide lijker als in genoemd verslag van 4 December in Uw blad werd vermeld. Ik heb toen 't tussen-voorstel, en ook de ge hele raad, gesteund van dhr. v. d. Hoven, omdat ik per soonlijk wel aan voelde ko men dat er anders geen ge legenheid meer zou zijn dat de organisaties hun bezwaren konden indienen; dus er is gelegenheid om bij B. en W. bezwaren in te dienen. Dit had ook de heer de Brouwer moeten begrijpen. Verder had de heer de Brouwer geen slapende hon den wakker moeten maken; vervolgens zijn er wel ernsti ger zaken geweest die door de heer de Brouwer niet werden ondersteund. Ik ben echter van mening dat die baarden-geschiedenis nog al opgezweept wordt, en ben helemaal niet ongerust meer dat er met Kerstmis met een baard wordt rondgelopen. A. J. van Seters. 4. a. O Domine Jesu Christe Josquin des Prés b. Stille Nacht, (mannenkoor) bew. Jos. Vranken Jr. 5. a. Kerstlied, Sevens b. Geen plaats in de herberg, G. Stam Rinus Hesselberth 6. Duet, De Engel en de Herder Nel Dupont en L. ran Oudheusden 7. Twee oude Kerstliederen bew. Jean Schrijvers a. In dulci Jubilo, singhet ende weset vroo b. Les Anges dans nos cam pagnes (gemengd koor). Deze uitvoering vangt aan om 12 uur en is voor ieder een boven 16 jaar vrij toe gankelijk. Van loon-Schrauwers Grotestraat 282 WAALWIJK in jeugdwedstrijden uit te ko men. De inleggelden voor de deelnemende elftallen werden bepaald op 0.50 per elftal. Van de rondvraag werd gre tig gebruik gemaakt. De voor zitter sloot de vergadering met een dankwoord. DE KNIL.GEZENNEN. Naar wij thans vernemen, zuL len op 27 December 9 TCNIL-ge- z innen in het voormalige klooster St. Norbertus hun Intrek nemen. Zoals bekend, werd de komst van deze gezinnen uitgesteld, omdat nog e^e voórztenlngen aan het gebouW 'getroffen moesten wor- ten. Zij zullen feestelijk worden ingehaald. Aan de Redactie van De Echo. De Ouden van Dagen willen U vragen hen geen „oudjes" te noemen. Wij toch kunnen roemen op wijsheid, ervaring, verstand. Wie toch regeert er een land? Heus niet het jonge geslacht. Veel wordt er van hen verwacht, maar om daden te stellen kunnen slechts de ouden tellen, daar komen geen jongens aan te pas. Trek Jan Tielen eens aan zijn jas, de man van Waalwijks Eelang zal U zeggen wie hier en elders de loodjes leggen. Was Majesteit Willemien ook van de jongeren misschien? Heeft ooit een Paus tot de jongeren behoord, of trok iemand anders dan Churchill zo strak aan het koord. MaeArthur, ook een man van formaat, een jongeman was nooit zo groot een soldaat. Maar kom, laten wij zwijgen, als wij maar gedaan kunnen krijgen dat men niet meer spreekt van „oudjes" in persverslagen, maar met eerbied van „ouden van dagen". (Bovenstaande gedachten zijn ontleend aan een brief van Bernard Shaw aan Gustaaf van Zweden). ABONNEERT U OP DIT BLAD. KERSTWIJDING. De vereniging van Prot. Kerkorgel- en Harmoniumbe spelers voor de Langstraat en het Land van Heusden hoopt а.s. Zaterdag 23 December om 7 uur een Kerstwijding te houden in de Ned. Herv. Kerk te Veen. Hieraan werken mee Ds. K. Ooms van AndelKerstmedi tatie; Ds. B. Haverkamp van Veen: Slotwoord en sluiting, en W. Blankers, orgel. Het ge heel o.l.v. de voorzitter, dhr. J. H. Ros. Programma: 1. Orgelspel. 2. Samenzang: Lofzang van Zacharias 1 en 5. 3. Schriftlezing Joh. 1 1-18 en opening door de voorz. 4. Samenzang: Stille Nacht, Heilige Nacht. 5. Orgelspel Ere zij God, Jan Zwart Stille Nacht, Jan Zwart Samenzang: Heerlijk klonk het lied der Eng'len. 7. Meditatie. 8. Orgelspel De herdertjes lagen..... Jan Zwart Van uit den hemel Jan Zwart 9. Samenzang: Daar is uit 's werelds duis'tre wolken 10. Orgelspel Postludium Jan Zwart 11. Slotwoord en sluiting. 12. Bewerking, „Blijf bij mij Heer Jan Zwart daarna samenzang. 13. Orgelspel. Belangstellenden zijn van harte welkom. GEKOZEN. Op een te Den Bosch ge houden vergadering werd de heer M. van Hooff gekozen tot bestuurslid van de Ned. Bond van Consumptie-ijs- bereiders, afd. Den Bosch BoxtelOss en .omstreken. JEUGDVOETBAL. Onder voorzitterschap van de heer M. van Hooff werd een vergadering van de Ju niorenkring Langstraat van de K.N.V.B. gehouden. De verschillende problemen van het jeugdvoetbal werden besproken. Er werd bespro ken om in de toekomst streng de hand te houden aan de legitimatiebewijzen. Verder zullen voortaan slechts twee spelers dispensatie krijgen om ORANJE VERENfGlNG „WILHELMiN.V". Vrijdag 15 Dcc. j.l. hield Let bestuur van de Oranjevereniging Wilhclmina haar jaarlijks i'eest- avondje, waarbij cok de dames waren uitgenodigd. Elk bestuurs lid h-:d tevoren een vaste bijdrage moeten inleveren, benevens een eenvoudio geschenk voor de on der elkaar te houden verloting. Ook de leden van het ere-ccmité met hun dames waren uitgeno digd. Omstreeks half negen open de de voorzitter van de Oranje vereniging, de heer L. Poldervaart de feestelijke vergadering met een woord van welkom tot alle aan wezigen, in het bgzonder de Jeden van het ere-comité met hun da mes. Hij hoopte dat ieder op be schaafde wijze zou willen mede werken tof het slagen van deze avond, die zoveel biidroeg tot een oand van goede vriendschap cn waardering voor elkanders stand punt. Juist de Oranjevereniging met haar groot aantal bestuursle den (liefst 19 kon hier 'n voor beeld zijn in het klein, dat op sommige gebieden, met eerbiedi ging van elkanders standpunt, sa menwerking beslist mogelijk is, zeker waar het hier de liefde tot het Oranjehuis geldt. Hierna werd de koffie rondge deeld en toen een der bestuursle den de moed had als eerste zijn gaven te ontplooien, was het ijs gebroken en in bonte mengeling volgden liedjes (sommige zelfge maakt en zeer toepasselijk) en voordrachten elkaar op. Er werd danig gelachen om de komische effecten, maar het geheel bleel be schaafd en van een aanstekelijke vrolijkheid. Van een korte pauze maakte de voorzitter gebruik om Mevrouw Gerlach nog eens extra te bedan ken voor het vele werk, verbon den aan de voorbereidingen van dit feestje. De leuk gevonden en zelf gemaakte tafelversiering, die nota bene niets kostte, viel bij ve len in de smaak. Bijzondere hoogtepunten waren de vertoning van de film Ouden van Dagen en de film van de Oranjefeesten, opgenomen door Dr. Gerlach, een waarlijk buiten gewoon aardige verrassing. Er gingen direct stemmen op deze filmpjes later eens te vertonen voor het publiek. Later op de avond hield de heer H. Kerst, lid van het ere-comité, een korte toespraak, waarin hij de prettige geest van samenwer king tussen de leden van het be stuur roemde en het op prijs stel de hier tegenwoordig te zijn: hij waardeerde het bovendien zeer, dat direct na het openingswoord begonnen was met het zingen van het Wilhelmus. Na de verloting, waarbij ieder echtpaar een geschenk ontving, dat door een ander echtpaar was Ingeleverd en dat zeer in de smaak viel, werd begonnen aan de spraakwaterval, waarbij vijf personen twee minuten tijd kregen om te spreken over Capelle vooruit. Dit was een daverend succes. Het was reeds laat toen ieder afscheid nam, zeer voldaan over deze werkelijk spontane gezellige bijeenkomst, die niets geforceerds had, maar een band Van fijne ka meraadschap vormde tussen allen, die het welzijn van de Oranje vereniging zijn toegedaan. NUTSBIBIJOTHEEK CAPELLE. Drie jaar geleden werd op een ouderavond van de openbare la gere school te Capelle het idee geboren om te komen tot 't stich ten van een goede dorpsbiblio theek. Hiertoe wendde de heer L. Poldervaart zich tot het hoofdbe stuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en tot het de partement „Langstraat", geves tigd te Waalwijk. Het laatstgenoemd depar tement schonk vollediqc steun aan dit streven en schonk het leeu wendeel van haar boekenbezit. Bovendien steunden het Hoofd bestuur en het Departcmentsbe- stuur inet subsidies, terwijl het departement Langstraat boven dien haar grote wand boekenkasten schonk, die pl.m. 2000 delen kun nen bevatten. Deze' kleine bibli otheek, die zo schuchter is begon nen met 350 boeken voor volwas senen en 150 voor de jeugd, is al lengs uitgegroeid tot een flinke dorpsbibliotheek, dank zij de on vermoeide activiteit van Mevr. Poldervaart en haar staf van flin ke helpers (helpsters) die elke Zaterdagmiddag van half 5 tot half 6 (in werkelijkheid van 4 tot 6) hun vrije tijd beschikbaar stellen om geheel belangeloos de gemeenschap te dienen. Het vol gende ovérzicht toont de groei duidelijk aanSeizoen 1947-'48, 3 maanden, gemiddeld leesgeld p. maand 16.50: seizoen 1948-'49 7 maanden, oemiddcld leesgeld p. maand 23.50 seizien 1949-*50 7 maanden, gemiddeld leesgeld p. maand 50.— seizoen 1950-'51 over de eerste 2 maanden gemid deld 60.—. Voorwaar een prachtige regelmatige stijging, een beloning voor het vele werk hier aan verbonden. Het boekenbezit is momenteel uitgebreid tot pl.m. 1000 delen, 650 voor volwassenen en 350 jeugdboeken. Reeds maken meer dan 100 volwassen lezers (lezeressen) en 80 kinderen ge bruik van de Nutsbibliotheek. In verband met dc drukte voor de Kerstdagen zal de uitlening a.s. Zaterdag een uur langer plaats vinden, n.l. van half 4 tot half 6, waarbij ook een aantal nieuwe romans zal worden toegevoegd aan de bestaande. Wij vertrouwen er op dat er steeds meer personen de weg zul len vinden naar deze bibliotheek want in deze oppervlakkige, ge jaagde tijd, is het lezen van een goed boek de beste ontspanning die men vinden kan, een ontspan ning, die verstandige ouders meer op prijs zullen stellen dan het slenteren langs de straat. Uitslag schaakwedstrijd. De wedstrijd tussen de Vrije Pion en de Bossche Schaakver eniging, waarvan de uitslag nog niet bekend was, omdat twee par tijen door de Bond gearbitreerd moesten worden, is gewonnen door de Vrije Pion met 64, daar zowel de partij van de heer Hoe- venaars als die van de heer Bo- gers na arbitrage voor bedoelde spelers gewonnen verklaard werd. Capelle la hiermee aan de kop van haar afdeling gekomen. 1 H. WIJDING. Vahdaag zal Mgr. Mutsaerts in de Bisschoppelijke Huiskapel de Tonsuur toedienen aan de Eerw. Frater Adelbcrtus v. Raamsdonk O.F.M. Cap. HET MOERDIJK-KANAAL. De Rotterdamse gemeente raad sprak zich in een motie uit tegen de Antwerpse eisen inzake het Moerdijk-kanaal. De Raad blijkt beducht te 2ljn voor ernstige verstoring der verhouding tussen de Bene- luxhavens, indien ontijdig zou worden ingegrepen in de be staande en rechtens be schermde vaarwegen tussen deze havens en de Rijn. HIJ noemt iedere beslissing dienaangaande voorbarig, zo lang niet na de totstandko ming en onder volledige wer king van een Economische Unie een diepgaand onderzoek is ingesteld ten aanzien van de vraag of de gemeenschap pelijke economische belangen een ingrijpen in de bestaande structuur der vaarwegen noodzakelijk maken en de re sultaten van dit onderzoek in openbare discussie zijn ge weest. EEN VROLIJK LEVENTJE. Een jaar geleden werd door een aantal sleepbooteigenaren te Rotterdam een coöperatie ve vereniging gesticht. Aan 't hoofd daarvan stond een di recteur, terwijl eveneens een accountant werd benoemd. Al spoedig bleek dat het er op het kantoor van deze coö peratie maar raar toeging. Al sooedig stokten de betalingen, die het bureau aan do knni- teins moesten doen, totdat het hen begon te vervelQn dat de directeur steeds „niet thuis" eaf. Zij gingen naar de politie, die het eigenaardige zaakje, niet zonder veel moeite uit el kaar ging rafelen. Vast is komen te staan dat 18 kapiteins, die aangifte de den, voor een bedrag van 53.000 zijn benadeeld. Bo vendien staat er in het Ruhr- gebied nog een onbetaalde kolenrekening van 20.000 te kraaien. De heren hadden van het geld, dat aan de kapiteins toe kwam, een vrolijk leventje geleid. OPLICHTING VAN ƒ750.000. De Haagse recherche heeft een wijdvertakte en geraffi neerde opiichtersbende te uen Haag gearresteerd, die zich gedurende 2 jaar aan oplich ting heeft schuldig gemaakt. Een Rotterdamse zakenman en een Haagse dame waren hun slachtoffers en werden in de loop van deze twee jaar voor 750.000 door de heren opgelicht. Twee a drie weken geleden kwam de recherche hen op 't spoor en arresteerde zes man. Een zevende werd enige da gen geleden te Barcelona aan gehouden. Om zijn uitlevering is gevraagd. De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pijn ln keel en borst en verjaagt de aanval. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 15) Die avond was Francis Cor nish in een zeer opgewekte stemming. Hij ontkurkte een fles champagne en zette Ge rard steeds tot drinken aan; maar die bleef even matig als altijd. Na het diner zei de oude heer: Nu moeten wij allereerst onze zaak afhandelen. Ga maar even mee naar mijn kantoortje. Hij makte licht en trad op de schrijftafel toe, waar een document op het vloeiblad lag, dat zó opgevouwen was dat er enkel een onbeschreven kant van 't papier boven lag. Nu, daar tekenen, als-je- blieft! zei hij. Enkel maar „Claude Cornish", dan zal ik er, als getuige, mijn naam on der zetten. Gerard ging zitten en nam de pen in de linkerhand. Het schrijven was nog altijd een hele exercitie voor hem. Moet ik de actie niet eerst doorlezen? vroeg hij, en toen hij eens omkeek trof 't hem wat een uitdrukking van boosaardige triomf er op het gelaat van zijn aangenomen vader te lezen «tond. Neen, neen, dat is in or de; ga je gang maar. Mijn vrouw heeft een bijzonder edelmoedige schikking ten op zichte van jou genomen, maar zij wil niet dat je precies alle voorwaarden kent, vóór je eerst blijk hebt gegeven van je onbepaald vertrouwen in haar, door deze attestatie te tekenen, waarbij je onze aan genomen zoon wordt. De woorden „blijk hebt ge geven van je onbepaald ver trouwen" deden hem onaan genaam aan. Hij doopte in en maakte, maar zó dat de ander het voor onhandigheid of zenuwachtig heid kon houden twee gro te vlekken op het papier.... Haastig keerde hij het om dus met de beschreven kant boven en droogde de vlek ken op het vloeipapier. Wat vóór hem lag was ech ter geen aannemings-, maar een schenkingsacte; dit zag hij onmiddellijk, daar hij immers vóór zijn onder dienst gaan, klerk was geweest op een no tariskantoor. Door daar zijn naam onder te zetten als „Claude Cornish" zou hij, al wat hij bezat, nalaten aan zijn moeder, Sibilla Cornish. Hij stond op en keek de an der aan, die, wit van nijd, hem aanstaarde. Wat beduidt dit alles? vroeg hij op koude toon. Dat komt er niet op aan! Doe wat ik je zeg, en teken! Dit klonk heel dreigend, maar in antwoord hierop wierp Gerard de acte door 't open venster in de tuin. Hij begon er hoe langer hoe meer van te begrijpen: het weinige dat hij had gelezen van die brieven, daar boven in zijn kamer, in het oude bureau, waren hem nu een openbaring. De oude Squire schreef daarin immers van zijn erfgenaam, Claude Cor nish, die de aanstaande eige naar van het bezit Belrewar- de zou zijn. Met streng-veroordelende uitdrukking in de ogen en een vastberaden trek om de mond sprak hij kalm: Ik weiger enig aandeel te hebben in deze handeling. Je weigert?Jij, die we uit de goot opgehaald heb ben?Je weigert de wen sen van mijn vrouw na te ko men, terwijl je weet hoe slecht zij er aan toe is en van hoe noodlottige uitwerking 't kan zijn om haar te dwarsbomen in haar verlangens? Jou, on dankbare vlegel, die wij over laden hebben met weldaden; je durft zo iets te weigeren? Francis was door het dolle heen van drift. Hij nam een stok die daar dichtbij op een tafel lag en trad op de jonge man toe met dreigend gebaar. Gerard, die wist dat hij het met zijn ene arm natuurlijk zou afleggen tegenover een man in het bezit van zijn le dematen, volgde eenvoudig 't document en sprong licht en luchtig uit het venster. Twee minuten later stond hij in zijn eigen kamer, met de deur af gesloten. Hij trad aan het schrijfbu reau, haalde er 't pakje brie ven uit en bestudeerde enige tijd de inhoud. Het was hem nn duidelijk: de oude Squire had zijn ach ter-kleinzoon, Claude, tot erf genaam willen maken, waar door hij zijn eigen zoon, de majoor, en de moeder van die slenteren langs de straat. Claude had uitgesloten van de erfenis. Wat Gerard niet goed begreep, waren enkele toe spelingen op Alfred Johnson. Wie ter wereld kon dat wezen en wat had die met de zaak uit te staan?Voortduren de toespelingen op zijn „ac teren" en „grimeren" bracht Gerard op het idee of dit ook soms een toneelnaam kon zijn van Francis Cornish. Maar wat ging hem dit eigenlijk aan? Hij was in ieder geval de rechtmatige erfgenaam niet en geen chantage zou hem de macht verlenen om Belrewarde en de grote in komsten daarvan over te dra gen op Sibilla Cornish. Met bittere glimlach wierp hij de brieven terug in de la de en mompelde: Ziezo, nu maken dat je hier vandaan komt en dat je zo gauw mogelijk weer de posi tie inneemt van Gerard Flyne. Ijlings verwisselde hij zijn avondkleding voor het een voudige blauwe pak, dat hij nog behouden had als een schakel met zijn eigen identi teit. Zo bezat hij nog een paar oude dingen, waarvan hij ook geen afstand had willen doen, ondanks zijn keurige, volledi ge uitrusting. Dit weinige pakte hij in een valies bijeen; toen schreef hij enkele woorden van afscheid aan Mrs. Cornish en legde de brief op de toilettafel, zó, dat die wel in het oog moest val len. Het was nu bijna donker, maar in de schemering kon hij toch nog Francis Cornish onderscheiden, die tussen de bloembedden zocht naar het verloren document. In ieder geval wist die nu wel dat zijn „aangenomen zoon" hem door zien had. Onwillekeurig moest Gerard weer even lachen, en, daar hij wist dat Cornish nu toch aan het zoeken was, ging hij naar beneden, nam daar een pet en een stok en was op 't punt het huis te verlaten, toen iemand, zo zacht mogelijk, hem boven aan de trap toe riep: Mr. Claude! Mr. Claude! Opkijkend zag hij in 't ern stige gelaat van Charlotta. Gaat u op reis, dat u uw valies bij u heeft? vroeg zij. Goede dag, Chanotta! antwoordde hij, eveneens zo zacht mogelijk sprekend. Zorg goed voor je meesteres en zeg haar nog maar niet dat ik weg ben, dat zou haar maar onno dig verontrusten! Voor Sibilla had hij nog al tijd een zacht plekje in zijn gemoed, want hij was er ze ker van dat zij deze hele transactie ondernomen had onder 'invloed van haar man. Charlotta boog zich nog die per over de trapleuning en fluisterde hem toe: Mrs. Cornish slaapt en ik zal haar ook niet wakker ma ken. Maar ik weet waar u heen gaat: naar mijn geliefde Bambino. Dat de heiligen u beiden behoeden. Vaarwel, Charlotta! Het ga je goed! (Wordt vervolgd) 4

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 3