j Wijde Wereld J n^PUROL Waalwijkse en Langsiraaise Courant Spijkers met koppen. Kou op de borst i iiiri =j-i Het vroegste Christendom in onze streken UIT DE Gemeente- en Bedrijfs- Begrotingen 1951 NATIONALE BIDDAG VOOR DE VREDE. 24 DECEMBER der gemeente Waalwijk. Niet zulk gunstig beeld als voor gaande jaren. Een moderne zwem-inrichting aan Hoefswiel. Talrijke straatverbeteringen. VRIJDAG 22 DEC. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TDELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 103 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Het wil er maar niet goed in op of tegen Kerstmis te praten of te schrijven over zaken die de mens heid op het ogenblik zozeer bezig houden. Noch tans gaan de gebeurtenissen door en moeten wij ze volgen omdat ze voor ons van het grootste belang zijn. Belangrijk is ongetwijfeld de conferentie die de Atlantische Raad deze week in Brussel heeft ge houden. Er zijn blijkbaar deze keer eens spijkers met koppen ge slagen, want binnen een dag was er een grote mate van overeenstemming bereikt. Eén van de voornaamste beslissin gen is zeker de benoeming van generaal Eisenhower tot opperbevelhebber van het At lantisch leger. De benoeming werd gedaan door president Truman op voordracht van de ministers van buitenlandse zaken en van defensie, die sa men de Atlantische Raad vor men. Alle Amerikaanse, Britse, Franse, Nederlandse en ande re strijdkrachten der deelne mende landen komen onder het opperbevel van Eisenho wer. De Franse minister van defensie heeft de Franse troe pen in Duitsland al ter be schikking van de generaal ge steld. Deze heeft verklaard dat hij rond 1 Januari naar Europa denkt te vertrekken en dan eerst een inspectie tocht langs de verschillende hoofdsteden zal maken. Eisenhower, die tot op he den president is geweest van de Columbia-universiteit te New-York, verklaarde op een persconferentie: „Alleen in eenheid kun nen wij zeker zijn van 't be houd van de idealen en prin cipes waaronder wij wensen te leven". De West-Europese landen mogen deze woorden van de generaal wel in hun oren knopen. Ze houden in dat men de noodzakelijke sa menwerking niet mag laten afstuiten op kleine dingen, zelfs niet op bepaalde grotere dingen, omdat wij dan nooit in staat zullen zijn tot een hechte eenheid te geraken. En in eenheid ligt onze kracht. Daarom is het ook zeer be langrijk dat de ministers eveneens tot overeenstemming zijn gekomen over Duitslands deelname aan de West-Euro pese verdediging. Op welke wijze is niet bekend gemaakt. Diplomatieke autoriteiten in Brussel hebben verklaard dat West-Duitsland uitgenodigd zal worden weer een mogend heid te worden met land-, zee- en luchtstrijdkrachten, als het er in toestemt het Westen mee te verdedigen. Veel wij zer wordt men daar niet van. Want is het de bedoeling dat het als volkomen gelijkwaar dige meedoet, of blijft de deel name beperkt tot zekere be perkte eenheden, zoals oor spronkelijk de bedoeling was? In het eerste geval zouden de Fransen hun standpunt hele maal hebben laten varen en hun vrees voor het Duitse militarisme geheel overwon nen. De Duitsers van hun kant zouden volkomen hun zin hebben gekregen met de voor waarde die zij gesteld hebben. Wij kunnen dit vooralsnog niet goed geloven. Gaat het over beperkte deelname, dan zal het nog heel wat moeite kosten om de West-Duitse re gering voor het plan te win nen. We kunnen ons voor stellen dat zij graag als vol komen gelijkwaardig wordt behandeld, maar daar staat tegenover dat het verleden de geallieerden wel wat huiverig voor een eigen Duits leger heeft gemaakt. Tenslotte heeft de Atlanti sche Raad besloten een pro- ductieraad voor de defensie in te stellen, die grotere be voegdheden zal hebben dan de huidige raad voor militaire productie en bevoorrading. De nieuwe raad wordt belast met het opvoeren van de produc tie en met het bevorderen van het gemeenschappelijk ge bruik van de industriële ca paciteit der bij het pact aan gesloten landen. President Truman heeft ver klaard dat aanvullende Ame rikaanse troepen naar Euro pa gezonden zullen worden als deel van het Atlantisch leger. Hiertegen is verzet gerezen bij het Amerikaanse Congress. Verschillende leden willen eerst weten wat andere lan den doen in dit opzicht en zij menen dat er ook voldoende troepen moeten achterblijven om het eigen land te bescher men. Nieuw-Guinea. Mr. Mohammed Rum, de In donesische minister van bui tenlandse zaken, heeft Dinsdag in het parlement verslag uit gebracht over de besprekin gen die zijn delegatie in Den Haag voert over Nfeuw-Gui- ne*. Er ie blijkbaar geen aan leiding in gevonden om ver dere instructies te geven. Het mandaat voor de delegatie blijft onveranderd. De indo- nesische regering blijft op haar standpunt dat op 27 De cember een oplossing dient te zijn gevonden die gebaseerd is op het principe van erken ning van de Indonesische sou- vereiniteit over Westelijk- Nieuw-Guinea. Onze grote vriend Yamin heeft zich verplicht gevoeld ook nog eens een flinke duit in het zakje te doen. Zonder blikken of blozen verklaarde hij voor Aneta, dat voor het Indonesische volk de kwestie Nieuw-Guinea even belang rijk is als die van Korea voor de wereld. Ja, ja, als men de zaak uit propaganda-oogpunt omweg gaat opblazen tot on wezenlijke proporties, kan men veel beweren. Wij me nen echter dat de heer Yamin zich door zijn vurige ijver weer vrij dwaas heeft laten meeslepen door dergelijke ge zegdes de wereld in te sturen. Aan rhetoriek hebben we in zake Nieuw-Guinea niets en zeker niet aan die van Moham med Yamin. Maar hij daast door en zegt dat er ten aanzien van Nieuw-Guinea drie mo gelijkheden bestaan: misluk king, welslagen of een com promis (bravo!). Aangezien de Indonesische eis absoluut reëel is, zal de Indonesische delegatie in de komende be sprekingen voor het alterna tief staan: welslagen of mis lukken, aangezien er in geen geval een compromis te ver wachten is. Dat zijn pas uit latingen een staatsman waar dig, zo kom je er wel! Woensdagmorgen is Mr. Rum weer naar Nederland vertrokken, blijkbaar om te onderhandelen. Op welke ba sis echter? Als men 't stand punt van de Indonesische re gering bekijkt en dat van Ne derland daar tegenover plaatst schijnt er niet veel kans op een gemeenschappelijke for mule volgens welke de beide delegaties tot overeenstem ming zouden kunnen geraken. Laten de heren de Kerstda gen maar eens gebruiken om wat verlichting op te doen. Verschillende groeperingen in Nederland hebben een adres gezonden aan de Sta- ten-Generaal, waarin zij de handhaving van de Neder landse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea be pleiten. Op initiatief van de Commissie Nationale Her denkingsdag, die telkenjare in de maand Mei een plechtige herdenking van onze oorlogsgevallenen voorbereidt, hebben de verschillende Kerkgenoot schappen in Nederland besloten op Zondag 24 Dec. a.s. een nationale biddag voor de vrede te organi seren. Het buitenland heeft dit Nederlandse initiatief overgenomen. Een symbolisther dag is moeilijk denkbaar! Een Zondag, de dag des Heren en tevens de dag, vooraf gaand aan die grote dag, waarop de gehele Christen heid de komst in deze wereld van de Grote Vrede vorst herdenkt. Wij trekken Hem tegemoet en smeken Hem bij Zijn komst om de genade van rust en vrede, om erbarming met de gehele wereld, om terugkeer van verhoudingen, die een vreedzaam leven der volkeren waarborgen. Moge in deze verwarde en zo onbegrijpelijk ge worden tijden het oprecht gebed van millioenen de wereld bewaren voor nieuwe, dreigende rampen. Zondag 24 December zij ook hier een ware bede dag. De Burgemeester van Waalwijk, Mr. R. J. J. LAMBOOY. Voordracht van Dr. Bannenberg. Dinsdagavond hielden het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant en de Vereni ging voor Heemkunde te Waalwijk een bijeenkomst in zaal 20 van het Raadhuis te Waalwijk. Druk was het er niet in vergelijking met de vorige keer, maar de voorzit ter, Jhr. Van Weede, toonde zich zeer wel tevreden over de opkomst, terwijl de elemen ten tocht zo tegenwerkten. Er waren dan ook een twintigtal belangstellendexi bijeen, on der wie de burgemeester. Tot deze richtte de voorzitter een bijzonder woord van dank voor de gastvrijheid die hij ook deze keer weer verleende. Als spreker trad deze avond op dr. G. Bannenberg, die een degelijke les gaf over 't vroeg ste Christendom in onze stre ken. Enkele interessante pas sages geven wij hier weer. Dr. Bannenberg begon zijn voordracht met een overzicht van de bevolking in de eerste eeuwen van onze jaartallen. De naam Franken komt in deze streken het eerst voor in het jaar 258. De wijze waarop zij zich vestigden besliste over hun romanisering: waar ze aaneengesloten woonden bleven ze Germanen, als ze zich verspreid vestigden (ten Zuiden van de huidige taal grens), namen ze van de Ro meinen taal en uiterlijke cul tuur over, maar gaven hun naam aan het land: Gallië werd Francië. Van groot belang voor de kerstening der Franken was het huwelijk van koning Clo- vis met de katholieke Clothil- de, die voortdurend ijverde voor de bekering van haar echtgenoot. Die bekering kwam in het jaar 488, toen Clovis zich overeenkomstig een gelofte door bisschop Re- migius van Reims liet dopen na een overwinning op de Allemannen. Dit had ontzag lijke gevolgen: de laatste scheidsmuur voor de christia- nisering van de Franken was gevallen en in het vervolg schreven ze zelf hun overwin ningen toe aan hun bekering. Prof. Van der Essen geeft drie factoren voor de succes- valle missie onder de Fran ken: le de goede verbindin gen door middel van de Ro meinse heirbanen; 2. de Pax Romana, waardoor er orde en trust heerste in het Romeinse Lijk; 3. de officiële voertaal in het hele Romeinse rijk was 't 'Latijn, wat de missionarissen 'grote mogelijkheden bood. Sporen van georganiseerd christendom komen het eerst voor in de vierde eeuw, met als brandpunt Tongeren, waar St. Servatius bisschop was. De kerkelijke indeling viel samen met de bestuurlijke indeling van Rome. Na het jaar 406, toen stam. men uit het Oosten opgejaagd door de Hunnen het Franki sche rijk waren binnengeval len, verplaatste bisschop Ser vatius zijn zetel naar Maas tricht en later verplaatste St. Lambertus die weer naar Luik. Deze bisdommen waren zeer uitgestrekt en konden daarom niet in hun geheel be reikt worden. Dit is waar schijnlijk de reden waarom Taxandrië, het tegenwoordige Noordbrabant, pas laat is ge kerstend, in de 7de en 8ste eeuw, toen St. Willibrord naar het Zuiden moest uitwijken. De geestelijke en economi sche begrenzing van een pa rochie vormde de grondslag voor de Frankische parochiële indeling. De huidige indeling ia later gagroaid. Sr waren twee soorten kerken: vrije kerken werden door de be woners van een openbare plaats (aan een rivierover gang b.v.) zelf gebouwd; ei gen kerken waren het eigen dom van de eigenaar van een domein, deze stelde ook de priester aan. In het tweede gedeelte van zijn voordracht sprak dr. Ban nenberg in het bijzonder over één van de acht aartsdiacona- ten van het bisdom Luik, n.l. Taxandrië, later de Kempen. Op Noordbrabants gebied la gen er drie dekenaten: Beek (Hilvarenbeek), Cuyk en Woensel. Er zijn drie bronnen waar uit opgemaakt kan worden wanneer een kerk gesticht is: geschreven, bronnen, maar die zijn hoogst zeldzaam, de patroonheilige en archaeolo- gische vondsten. Van de kerken van Loon, Drunen en Waalwijk staat wel vast dat ze in 1233 door de hertog van Brabant aan de abdij van Tongerloo zijn ge schonken, zoals in die tijd vaak voorkwam. De naam van de patroon heilige is een aanwijzing voor de eigenaar van een kerk. Voor de 13de eeuw werden nog wel eens namen gewij zigd, daarna niet meer. De kerk van Elshout was afhan kelijk van die van Oudheus- den die St. Jan Evangelist tot patroon had, dus Elshout ook. Van de St. Jan Baptist te Waalwijk waren afhankelijk Loon en Sprang, die een een heid vormden, en van Loon was Kaatsheuvel weer afhan kelijk. Alle hadden St. Jan Baptist tot patroon. Tot de oudste kerken beho ren de z.g. titelkerken, b.v. die, toegewijd aan de Aller heiligste Verlosser, de Maria- kerken (in het dekenaat Beek 15) en die toegewijd aan St. Jan Baptist, waarvan er in 't dekenaat Beek 14 waren. Zoals gezegd waren de ker ken van Loon, Drunen en Waalwijk in 1233 in handen van de hertog van Brabant. Waarschijnlijk waren het bij kerk van een moederkerk met als patroon St. Jan Baptist. Ze zouden dus aanvankelijk tot een domein behoord heb ben, bezit van de graaf van Taxandrië, later van de her tog van Brabant. St. Clemens werd als pa troonheilige vooral bevorderd door St. Willibrord, die onder deze naam tot bisschop werd gewijd. Deze patroonheilige werd o.a. aan Baardwijk ge schonken. De invloed van het bisdom Keulen op de keuze was gering, de namen waren meest van Romaanse oor sprong, vooral Maria. St. Jan Baptist en Petrus. St. Lambertus, gestorven in 729, en St. Willibrord, gestor ven in 739, voltooiden de be kering van onze gewesten. Een snelle organisatie, slechts even onderbroken door de in vallen der Noormannen, ver oorzaakten een ongekende bloei. Rond 1400 waren er al een 400 kerken en kapellen. Tot besluit stemde dr. Ban nenberg geheel in met Prof. Van Essen, die de tijd van 625 tot 739 de gouden eeuw noem de van de christianisering van onze gewesten. Na de lezing, die met grote aandacht was gevolgd, drukte Jhr. Van Weede zijn grote waardering uit en verklaarde dat zijn verwachtingen verre waren overtroffen. Bij de ge- dachtenwisseling wees drs. De Vries er nog op dat Waalwijk zeker voor 1303 stadsrechten bezat, waarop ook wijst 't feit dat er al in 1233 een kerk was. De voo: ~;hter van de Heem kundekring, drs. V. Timmer mans, sprak zijn tevredenheid uit over de samenwerking van het Provinciaal Genootschap met de kring en Jhr. v. Wee de antwoordde daarop dat door een goede samenwerking veel is te bereiken. Daarna sloot hij de interessante bij eenkomst. Memorie van Toelichting De bij Koninklijk Besluit van 22 Juni 1950 in het begrotingsmo del aangebrachte veranderingen, waardoor in de gemeentebegroting de bekende verzamelposten zijn komen te vervallen, hebben een vrij grote administratieve vereen voudiging van de begroting ten gevolge gehad. Deze begroting telt dan ook ongeveer 100 volg nummers minder dan die voor 1950. In onze nota, begeleidende de begroting voor 1950, wezen wij er op, dat de noodvoorziening ge- meentefinanciën naar haar oor spronkelijke opzet slechts zou gel den tot en met 1950, om daarna door een definitieve regeling te worden vervangen. Hoe die rege ling voor de gemeente in het alge meen en voor onze gemeente met haar industrieel karakter in het bijzonder zou uitvallen was niet te zeggen. „Daarin", schreven wij toen, „schuilt een element van onzekerheid en van enige stabili teit van de gemeentefinanciën is voorshands dan ook nog geen sprake terwijl wij in die nota verder benadrukten, dat er rede nen te over waren, om de verdere ontwikkeling van een en ander met volle aandacht te blijven vol gen, om in staat te zijn tijdig de nodige maatregelen te treffen. De in uitzicht gestelde defini tieve regeling van de financiële regeling tussen het rijk en de ge meenten is intussen nog niet lot stand gekomen. Voor het samen stellen dezer begroting waren wij aangewezen op enkele voorlopige mededelingen van de Minister van Binnenlandse Zaken. Deze komen practisch hierop neer, dat aan uitkering uit het ge meentefonds dezelfde bedragen kunnen worden geraamd als voor 1950 en dat eveneens aan uitke ring uit dat fonds mag worden ge raamd inplaats van de vervallen ondernemingsbelasting welke voor onze industriële gemeente als bron van inkomsten van zo'n grote be tekenis was, een bedrag gelijk aan hetgeen aan opbrengst onderne mingsbelasting op de begroting voor 1950 mocht worden uitge trokken. Voor deze begroting konden wij dus, in tegenstelling met het vorig jaar, toen ,wij 87.000.— meer aan onderne mingsbelasting mochten ramen dan in 1949, op geen hogere ont vangsten rekenen. Het zal u duidelijk lijn. dat on der deze omstandigheden, mede gezien de stijgende lijn, waarin zich de uitgaven bewegen als ge volg van de talrijke voorzieningen die in de afgelopen jaren in onze gemeente zijn getroffen en de ver dere stijging van prijzen en lonen, het financiële beeld, dat deze be groting te zien geeft, niet zo op wekkend is als dat van het vorig jaar. Ook het thans bij de Staten- Generaal ingediende wetsontwerp, houdende een feitelijke verlenging van de noodregeling gemeentfi- nanciën 19481950, opent voor onze gemeente geen gunstiger perspectief. Daarin is toch o. m. bepaald, dat datgene, waarop de gemeenten over de jaren 1948 1950 uit het gemeentefonds feite lijk nog recht hebben, niet meer aan haar zal worden uitgekeerd, doch voor het fonds zelf gereser veerd blijft en dat aan de ge meenten de haar eventueel nog toekomende ondernemingsbelas ting over voorafgaande jaren wel zal worden uitgekeerd, doch dat die zal worden verrekend met de daarvoor in de plaats getreden uitkering uit het gemeentefonds, zodat zij te dezer zake ook nooit meer zullen kunnen ontvangen dan zij in 1950 hebben genoten. Uit het vorenstaande resulteert dus feitelijk deze toestand ener zijds een „bevriezing" van de voornaamste inkomsten op het peil van 1950 en anderzijds een toename van de uitgaven. Voor waar geen fraai en hoopgevend beeld Om nu een sluitende begroting te verkrijgen, hebben wij ons ge noodzaakt gezien u voor te stel len de enkele belastingen die de gemeente, nu de ondernemingsbe lasting haar ook nog ontnomen is, nog te barer beschikking zijn ge laten en welke hier ongekend laag waren, n.l. de straatbelasting, het schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, de opcenten op de per sonele belasting en de hondenbe lasting, te verhogen tot de bedra gen, zoals die in het Financiële- Verhoudingsbesluit 1948 zijn aan gegeven en zoals ze in practisch alle gemeenten worden geheven. Daarnaast zal beschikt moeten worden over een gedeelte van de voorlopige reserve en wel tot een bedrag van 60.000.—, inplaats van 16.000.—, zoals het vorig jaar. Aan voorlopig gereserveerde batige saldi van vorige jaren is dan nog beschikbaar «en bedrag van ruim 150.000.—. Daar naast blijft evenwel nog onaan getast onze algemene reserve van 392.532.26. Niettegenstaande evengenoemde reserves dus in totaal nog een be drag belopen van ruim 542.000. blijft waakzaamheid met betrek king tot gemeentefinanciën, voor al met het oog op de toekomst, ten zeerste geboden. Wat de begroting zelf betreft, deze staat veel minder dan hare laatste voorgangsters in het teken van wederopbouw en het inhalen van achterstand op allerlei ge bied, doch meer in dat van de verdere uitbouw der gemeente met het oog op de vrij sterke aanwas der bevolking. Aan buitengewone werken, dus werken die ten laste van de kapi- taaldienst komen, is uitgetrokken bij de dienst van Gemeentewer ken 506.625.(vorig jaar 572.587.—en bij de overige gemeentebedrijven 219.157.63 (vorig jaar 136.241.—) of in totaal 725.782.63 tegenover 708.828.in het vorig jaar. Op bijlage 31, houdende een overzicht van buitengewone wer ken, zien wij, dal bij post 432 der gemeentebegroting nog is uitge trokken een bedrag van 200.— voor kosten van het uitbreidings plan der gemeente. Zoals bekend, is het uitbrei dingsplan in Uwe vergadering van 26 October 1950 in ontwerp vastgesteld. In een der eerstvol gende vergaderingen zal het plan, nu de tijd voor het indienen van bezwaarschriften is verstreken, ter definitieve vaststelling worden aangeboden. Bij besluit nr. 1 is uitgetrokken een bedrag van 156.030.— voor aanleg en inrichting van 'n zwem inrichting. Zoals bekend, is de inrichting en accomodatie van de zwemin richting, gelegen aan het „Hoefs- ven", wel zeer primitief. Hetgeen er eenmaal aan gebouwen en kleedkamertjes aanwezig was, heeft tijdens en vlak na de oor logshandelingen, bij de bevrijding van onze gemeente, zodanig gele den, dat een en ander practisch niet meer te gebruiken was. De vereniging, die de inrichting ex ploiteerde, was financiëel niet in staat om alles in behoorlijke staat te brengen. De gemeente heeft toen de helpende hand toegesto ken en door het treffen van en kele provisorische maatregelen het weer mogelijk gemaakt, dat van de zweminrichting gebruik kon worden gemaakt. Wil de inrichting evenwel aan normaal daaraan te stellen eisen wat hygiëne en accomodatie be treft, voldoen, dan zal deze, met behoud overigens van het natuur schoon in het midden waarvan zij is gelegen, grondig moeten wor den herzien. Door de Heide-Maatschappij is hiervoor een plan ontworpen. Dit plan omvat, naast de stichting van 't bij een zodanige inrichting behorend gebouwencomplex, het verder in orde en op peil brengen van de zwemgelegenheid, waarbij deze dan tevens gesplitst zal wor den in twee afdelingen, n.l. een voor dames en een voor heren. Bij besluiten 2, 3 en 7 wordt voorgesteld de aanleg van straten, wegen en rioleringen en. wel a. ten Oosten van de Putstraat, waarvan de kosten worden geraamd op 114.030 b. tussen de Mr. v. Coothstr. en de Kerk straat, geraamd op 57.960 c. enkele straten in voorm. Besoijen, aan sluitende op de Besoij- ensestraat, geraamd op 71.242.50 De aanleg van al deze straten is dringend noodzakelijk, om te kunnen voorzien in de behoefte aan bouwgrond, zowel voor par ticuliere als voor woningwetbouw. Per 1 October van het vorig jaar becijferden wij het absoluut woningtekor op 312. Wij kunnen met zekerheid aannemen, dat dit tekort nog belangrijk groter is ge worden, daar de bevolking nog is toegenomen en onze gemeente in 1950 practisch ook geen bouw volume is toegewezen. Het wo ningtekort wordt hier met de dag dan ook nijpender. Zoals bekend, is door de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de Gedepu teerde Staten van de provinciën medegedeeld het aan de onder scheidene provinciën voor het 3- jarig tijdvak van 1951 1953 toe gedacht aantal woningen. Aan deze provincie schijnen te zijn toegewezen ruim 20.000 of per jaar gemiddeld 6678 woningen. In dit aantal is ook begrepen de bouw van woningen in de „vrije sector" dat zijn woningen gro ter dan 375 m3 en de herbouw van door oorlogsgeweld vernielde woningen. Gezien het aantal woningen men spreekt thans, in tegenstel ling met vroeger, niet meer van volumen, maar van woningen dat aan deze provincie ter verde ling aan de onderscheiden ge meenten is ter beschikking gesteld menen wij te mogen aannemen dat het aantal woningen, dat in 1951 aan onze industriële gemeente zal worden toegewezen, zeer belang rijk groter zal zijn dan zulks in 1950 het geval was. Zodra be kend is over hoeveel woningen wij de beschikking krijgen, zullen wij onmiddellijk voorstellen bij uw raad indienen voor beschik baarstelling van de nodige gelden om tot de bouw daarvan over te kunnen gaan. Wij spreken intus sen de hoop uit, dat ook het par ticulier initiatief in deze niet ach terwege zal blijven. Besluit nr. 4 betreft de verdere doortrekking van het gesloten wegdek van de Burgemeester Smeelelaan tot aan de 2e Zeine. Nu aan deze weg steeds meer huizen zijn gebouwd, wil ons dit werk noodzakelijk voorkomen. Bij besluit nr. 5 wordt voorge steld gelden beschikbaar te stel len voor de vernieuwing van de Groensteeg. Het ligt in de bedoe ling de verharding van deze weg niet alleen door te trekken tot de Winterdijk, doch tevens om over te gaan tot algehele verstrating van deze weg. Bij besluit nr. 6 wordt een cre- diet gevraagd om de Kloosterweg te rioleren en tevens te voorzien van een voet- en rijwielpad. Deze weg, een van de aardig ste toegangswegen tot onze ge meente, is nog niet gerioleerd en wordt ontsierd door open water lopen aan weerszijden, waarin het huis- en afvalwater wordt ge loosd van het vrij groot aantal woningen, dat langzamerhand aan deze weg is gebouwd. Ên op grond van wclstandsoverwegingen èn op overwegingen, ontleend aan de volksgezondheid, is het treffen van de voorgestelde voorzienin gen hier noodzakelijk. Het ligt in de bedoeling om de kosten van de riolering te verha len op de eigenaars van die gron den, die thans nog niet zijn be bouwd. Met de eigenaars van de reeds bebouwde gronden, die ook een groot voordeel van die riole ring hebben, zal getracht worden een billijke bijdrageregeling te treffen. De aanleg van een vrijliggend wandel- en rijwielpal Is mede noodzakelijk, omdat van deze .3 een vrij druk gebruik wordt ge maakt, niet alleen omdat het een toegangsweg tot de gemeente Is, maar ook omdat hij veel als wan delweg wordt gebruikt en er steeds meer huizen aan deze weg wor den gebouwd. De verder op bijlage 31 uitge trokken kapitaalswerken hebben betrekking op de Licht- en Wa terbedrijven en het Slachthuis. De voor 't Electriciteitsbedrijf uitgetrokken uitbreidingswerken houden voor 't grootste gedeelte verband met reeds aangelegde of bij deze begroting voorgestelde aanleg van nieuwe straten of we gen. Verder is weer een bedrag uitgetrokken voor het overbren gen van een deel der nog bestaan de bovengrondse aansluitingen op ondergrondse kabel. Voor het Gasbedrijf is, behalve voor de uitbreidingswerken, voort vloeiende uit de aanleg van nieu we straten enz., nog een bedrag van 6000.— uitgetrokken voor vernieuwing van een deel der ge trokken dienstleidingen, die op verschillende plaatsen niet onbe langrijke lekkages vertonen en vernieuwd moeten worden. Ook de voor het Waterleiding bedrijf uitgetrokken kapitaalsuit gaven houden voor het grootste gedeelte verband met de uitbrei ding van het buizennet, voort vloeiende uit de aanleg van nieu we straten. Het ligt in de bedoeling om de waterwinplaats geleidelijk te ver plaatsen naar het nieuwe, daar voor aangekochte terrein ten Oos ten vn de Watertoren. De dit jaar nieuw te boren bron, waarvan de kosten worden geraamd op 8600 zal reeds op dat terrein worden geslagen. Voor het Slachthuis worden gelden gevraagd voor vernieu wing van de grotendeels stukge reden toegangsweg, alsmede voor de aanschaffing van enkele tcech- nische hulpmiddelen, ter vervan ging van versleten of noodzake lijk vernieuwing behoevende ap paraten. HUNTER: de Export-Vlrgltüg ven blijvend goede kwallt

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5