JpoAfc a X KAATSHEUVEL RAAMSQQNKSVEER 'LSHOUT VLIJMEN DRUNEN a-f E -E BERKDIJK L00N-0P-ZAND WAALWIJK Het Europees Kampioenschap Biljarten n n 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 DECEMBER 1950. 10 11 LJ U U V uitvoering, onder leiding van di recteur Jac. Groen uit Heusden. Undanks de koude hebben de aanwezigen hier kunnen genieten van goede zang; zowel Excelsior en het Jeugdkoor, als natuurlijk het gebodene door mej. Blom, voldeden aan de verwachtingen die men aan deze uitvoering had gesteld. Het was een goede ge dachte van Excelsior om voor de ze jubileum-uitvoering ter gelegen heid van haar 65 jarig b staan een kracht als mej. Blom te en gageren, want door haar optreden werd het peil van de uitvoering niet weinig verhoogd, al getuigde ook het door de koren u'toe voerde programma van ernstige studie onder bekwame leiding. Het rijke programma werd vlot en op zeer te loven wijze afge werkt. Excelsior opende met „Komt allen tesamen" van F. Pijl man en „Al wankelt d'aard" van J. G. v. Herwaarden, waarna door Mej. Antoinette Blom de Kerk- aria van Stradella op sublieme wijze werd gezongen. Vervolgens werden door Jong Excelsior een 3-tal nummers op keurige wijze uitgevoerd. Mej. Blom gaf hierna 't Avondt van Mortelmans en Adeste van Wierts, waarna het groot koor zong „Avondstond van Otto de Vaal, met sopraan solo, die werd gezongen door mevr. Versteeq en die zich herin op uitstekende wijze van haar taak kweet. Ook de volgende nummers: Heer, waar Gij zijt woont de vrede van W. F. Kools en O Jezus mijn heil van J. S. Bach, werden door Excelsior op verdienstelijke wijze vertolkt. Door mei. Blom werd na: Be- reite dich Sion van J. S. Bach, Sei stille dem Herrn van Mendels sohn en O, du die Wonne van Handel, tot besluit gezonqen h-t Largo van Handel, waarna Ev- celsior pindigde met K°rs'zanq van G. Jellesma, met sopraan-solo door mevr. ten Ham. Het was een mooie avond, waarmed® F.xrelsior haar lubileum-v'erinq besloo'. Dp h-T L. Groen v«*rz^rnJe op ujtcfpJcende wiize de begeleiding. De uitvoering werd 6rv>r de ere voorzitter. Ds. Sf*»pfWk fn- oo°nd on n®-Wen: in z'in dank woord snrak h'i de hoon uit dat Excelsior nog vde maHn een der gelijke uitvoerinq zou geven. KERSTFEEST. Maandagavond (Eerste Kerst dag) werd in de Ned. Herv. Kerk alhier met de kinderen der Zon dagschool Kerstfeest gevierd. Het Kerstgebeuren werd voor de kleintjes op duidelijke wijze verteld en voorts werd een mooi kerstverhaal gegeven en werden verschillende Kerstliederen gezon gen pnz. Ook werden aan de kinderen ruimschoots tractaties uitgedeeld. Vele ouders toonden hun be langstelling voor dit jeugdwerk. GEMEENTERAADS VERGADERING. De raad kwam Zaterdag j.l. voor de laatste maal in dit jaar bijeen. De leden waren allen aan wezig. De voorzitter Burgemees ter frinssen opende met het ope ningsgebed. De ingekomen stuk ken bevatten een dogr Gedepu teerde Staten goedgekeurd crediei van 25.700.tot verbetering van de Oranjestraat. Het cor spronkelijk bedrag van 29.000 werd teruggebracht, omdat de be strating zal geschieden met zgn. enkele klinkers. De voorzitter deelde in dit verband verder mee. dat in principe door Ged. Stater: verder goedkeuring was gehecht aan een bedrag van ca. 100.000 Hierrrede zullen de straten op R'donk(dorp) verbeterd worden en zal de nieuwe Margrietstraat aangelegd worden. In 1951 zal men dus met de straten-verbete ring doorgaan. Tot lid van het Bestuur der Gemeentelijke Instelling voer Maatschappelijk Hulpbetoon were' gekozen de heer M. A. Wuyton. Tot lid van de schoolcommissie werd herkozen de heer A. A. Schoenmakers. In de plaats van de heer J. C. Dijkers werd tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd de heer J. P. van Heezewijk. Aan de R.K. Meisjesschool werden gelden toegestaan voor de aanschaffing van nieuwe banken. De gemeente-artsen zullen niet meer bezoldigd worden voor de armenzorg. Deze taak is overge nomen door het armbestuur. De door het gemeentebestuur aange gane grondaankopen in de Boter- polder werden goedgekeurd. De oppervlakte bedraagt ca. 11,5 ha, terwijl de prijs bedraagt ca. 33 ct. per M2. De heer Verschuwen vroeg of het Gem. Armbestuur een Kerstgave kon geven aan de ar men. De voorzitter van deze in stelling, Wethouder Lanqerwerf, bel-v-ifde dit te zullen bekijken. De heer Bergé wees op enkele slechte punten in de Luitenam- bachtstraat. De voorzitter zou de ze op laten ruimen. Daarna werd de vergadering gesloten. BEVORDERD. De heer J. P. van Heeswijk, commies ter secretarie alhier, is per 1 Jan. bevorderd tot hoofd- cAnmies, dit in de vacature van de heer J. Dijkers, die benoemd is te Oldenzaal. GESLAAGD. Op het te 's-Bosch gehouden examen typen, slaagden J. v. d. Sluijs, B. Weterings, B. Heyblom en J. Akkermans. van de Jonge Boerinnen Tweede Kerstdag een uitvoering in 't gym- nastieklokaal. De zaal was over vol en velen moesten worden te leurgesteld. Het eerste samengaan tussen de RKJB tn Boerinnenbond op toneelgebied is een waar suc ces gcwo'den. Opgevoerd werd het bekende toneelspel van Kees Spierings „Dorn in onrust''. De inhoud van dit spel is als volgtOp een wandeling met haar verloofde Govert wordt Cla- s'na doo- een kogel gedood. Go vert wordt voor de moordenaar aangezien en door de lasterpraat •n het dorp daar algemeen voor "«houden. Het is echter gebeurd -'oo- een verdwaalde kogel van Jhr. v. d. Bogaarde. Deze, door -<cwetenswroegino gekweld, komt M de pastoor om raad vragen en Govert aanvaardt een verzoening ronder de n&am van de dader te weten. Het is een spannend en prach tig gevoelvol spel, dat wij ieder een kunnen aanraden te gaan zien. De spelers kenden hun taak en ,v>en gaf goed en vlot spel te zien. De toneelclub van de RKJB heeft :n de paar jaar van haar bestaan n-ote vorderingen gemaakt. Men kan terugzien op een zeer "eslaagde en succesvolle avond. Maandag 1 Januari zal het op nieuw worden opgevoerd. IJSPRET. De pas opgerichte ijsclub had met Kerstmis de Bilt mee. Direct na de oprichting is men begonnen met te proberen een i'sbaan ter beschikking te krijgen. Tot op he den is men hierin echter nog niet kunnen slagen. Met de Kerstda gen hneft de ijsc'ub echter niet -til gezeten en de z.g. ..Zeek" werd als tijdeli;ke üsbaan voor de isc'ub ingericht. Ovc' belangstel- 'ing had men niet te klaoen. want men telde pl.m. 1500 bezoekers. KERSTORATORIUM. De R.K. Gem. Zangvercn'oino Tsjr.q en Vriendschap zal op 6 en 7 Januari een uitvoering geven -•an het bekende Kerstoratorium -'an Heinrich Friedrirh Müller. De uitvoering van dit Kerstorato- -ium m*t levende bee'den staat ^"der leiding van de heer Frans Wilmont, ren:e Th. v. d. Wiel. De so"st vn deze avonden is de Ve- Hesselberth uit. Waalwijk, '®rwijl ook het koor voor deze ••'tvoerinqen is versterkt. Vroe- "er is dit oratorium ook reeds met yres in Drunen uitoevoerd. De uitvoeringen zullen gehou- !en worden in de gymnastiekzaal de oDbrennst is t.b.v. de nieu- -•e ke-k. Wij wensen Zang en vriendschao met de uitvoe-ing •an dit oratorium zeer veel suc ces. DE KNIL-GEZINNEN. De komst van de KNlL-gezin- len in het klooster St. Norbertus s opnieuw uitgesteld. Ze worden iu begin Januari verwacht. De uiste datum kon men ons nog niet -.ededelen. NIEUWE KLOKKEN. Vrijdagavond had onder een bijeenkomst ter gelegenheid van 'e missieweek de wijding plaats 'an 2 nieuwe klokken. Ze wer- len gewijd door Deken Rooy- ckers. De klokken zijn vervaar- 'igd door Eysbouts-Lips uit As- en. Zondagmorgen riepen ze /oor het eerst de gelovigen op ?r kerke te komen. De kerk bezit thans 3 klokken. UITVOERING R.K.J.B. De toneelclub van de RKJB .ifd. Drunen gaf met medewerking In Mcmorlam Hendrina Johanna Jansen, jedureude meer dan vijf en twin- ie jaren werkzaam als Vroed vrouw in Groot Vlijmen en omgeving. Wanneer men tracht om in .voorden uit te drukken wat jut- .fouw Jansen in de voiste zin van .iet woord „betekend heert, laat ,<ns dan voorop stellen dat het -eer moeilijk is om haar grote verdiensten in kort verband te ..chetsen. Laten wij daarom beginnen met Je treffende regels waarmede haar jedachtenis-prentje aanvangt „Bekwaam en altijd klaar om .e helpen, en beslist in haar op- reden, heeft zij velen bijgestaan .n gered.. Diep godsd.enstig en .iet n rotsvast geloof en vertrou- ,-en op God, deed zij haar werk n gaf voedsel voor het lichaam n lessen voor de ziel; zij was vol nnig medelijden. Wat valt er eigenlijk om de jrootheid van haar karakter te chetsen nog aan toe te voegen? A?at haar „beslist optreden" bfe- ekent, weet ieder die zich de toe- tanden van vóór 25 jaar nog kan lerinneren. Het was in die tijd teer dan broodnodig dat er be- list opgetreden werd. Dit neemt •chter niet weg dat de zo nood- ;akelijke wijzigingen in het inzicht van 'n gewone bevolking, die a. h. w. taai en tegen alle beter we ten in vasthoudt aan oude ge woonten en gebruiken, dikwerf te vuur en te zwaard moesten wor den onderricht. Zij heeft dat ge daan. Zij heeft dat kunnen doen Zij was 'n sterke vrouw naar li chaam en ziel en met 'n bovenal inniq sociaal gevoel. Zij kon soms vechten, omdat de essentiële belangen van de moe der en het kind juist door héér in verre toekomst werden g°zien en begrepen. Zij kon soms heer send de tteuqels in handen nemen maar nooit anders dan om de belanqen te dienen van hen die aan haar zorgen waren toever trouwd. Zij stond midden in ons aller l»ven, als 'n machtige sterke eik. die naar het zich liet aanzien de eeuwen kon trotseren Maar de mens wikt... God be schikt... en na ruim 'n halve eeuw reeds velde Hij deze sioere en sterke boomWaarom? Wat God doet is wel gedaan. Wij zullen vrede hebben met Uw verscheiden... maar met spijt in ons hart... Hij riep U tot Zich, na 'n be trekkelijk kort, maar diep gelovig in en in katholiek werkzaam le ven. Bij het begin van dit bijna af gelopen jaar vierde zij haar zil veren feest en... voor het einde van dit zelfde jaar gaf zij haar ziel terug aan de Schepper van het Leven, Wiens wondermacht zij ruim vijf ten twintig jaren van nabij mocht ondervinden en Die zij door haar werk behulozaam mocht zijn in Zijn grote liéfde tot de mensen. Zij vierde 'n Zilve ren en 'n afscheidsfeest in 'n Hei lig JaarZij zal ginds worden opgewacht door vele vrienden en verwe'komd worden door moeders en kinderen die haar reeds zijn voorgegaan. Zij zal zovele ginds ontmoeten als zij dankbare harten hier achterlaat. z-ij was groot. Groot in haar liefde tot Zijn recht. Groot was hare wijsheid, die zij ten dienste stelde van onze samenleving. Nu echter is zij klein... klein als ieder schepsel dat voor Gods Rechterstoel... voor Zijne Onein dige Rechtvaardigheid verschijnt. Zij die in 'n opofferende liefde voor onze moeders en onze kin deren haar gehele leven in dienst stelde, ging naar God, om zich, naar wij vertrouwen, met haar Hemelse Moeder en het Kind Gods te verenigen. Laten wij in deze Kers'tijd aan het Goddelijk Kindjte vragen haar genadig te zijn en als God en Schepper van het leven haar te belonen voor alles wat zij voor ons heeft gedaan. Het is onze dure plicht van Christelijke naastenliefde en dank baarheid. JAN H. VERBOORD. Vlijmen, le Kerstdag. De speelwijze. In het 2-stoots cadre dus zitten nog al wat moeilijkhe den, maar, zeggen de cracks, die zijn er om opgelost te worden. Met grote vaardig heid „dirigeert" de speler de ballen in de juiste positie. Om nu zo weinig mogelijk last tr hebben van de dwang om bij de 2e stoot één der ballen uit het vak te doen gaan, zoekt de biljarter een plaatsje uit waar dit welhaast niet voor komt. De ballen liggen dan in de „a cheval" positie, dus aan weerskanten van een cadre- 'ijn, en wel vlak tegen elkaar. Om nu deze gunstige positie te handhaven en uit te buiten zal hij dus zeer nauwkeurig te werk gaan. Het grote biljart eist die nauwkeurigheid, want gaat de guns'ige positie verloren, dan breekt ook meestal de serie af, waarmee men de tegen stander moet kloppen. Daar toe maakt hij Pebruik van de „rappel". De biljartgrootmees ter zal in zijn kruimel-serie regelmatig de tweede bal weg- sAo+en tegen de dichtst bij zijnde band, en teruggestuit moet die weer op de eigen (speel-)bal komen, zodat dan de twee andere ballen weer tegen elkaar liggen, waarna hij dan weer gemakkelijk en kele caramboles kan maken, voordat hij wederom rappe- leert. Dit eist van de spelers een zeer grote vaardigheid, maar bovenal een fijn gevoel. Het gaat niet om decimeters, maar millimeters. En om nu dit ge voel van afstoot en effect zo nauwkeurig mogelijk te hand haven, zal hij proberen zulk een positie te krijgen op de kruising van de cadre-liinen waar de lange en de korte band even ver van de ballen verwijderd zijn. 47 c.m. De winnaar van St. Etienne, onze plaatsgenoot Kees de Ruyter, is zeer bedreven in dit rappeleren en het is haast of hij de ballen steeds weer naar dezelfde plek „terug roept". Zulk biljarten heeft men wel eens vergeleken met ren soort magische macht. Nauwkeurigheid en gevoel te- samen met een grote techni sche vaardigheid en uitge voerd in een goede concen tratie doen recordseries op de tabellen verschijnen. En die series maken de partij. Een speler die eenmaal zijn maat gevoel gevonden heeft, „er in" is dus, zal in zijn drang naar meer caramboles sneller gaan spelen. Kees de Ruyter is een voor beeld van een tempo-speler. Naast hem mogen we direct noemen de Belg van Hassel, die wonderbaar snel speelt en veel tegenstanders tempo van de kaart speelt. Van de Pol is niet zó snel als deze twee, maar heeft misschien nog een grotere concentratie en eveneens een zeer grote techniek. Deze drie, mét de bekende oud-wereldkampioen René Gabriëls,vormen het grote technische blok in de a.s. Europese kampioenschan- oen, en zeer waarschijnlijk zal uit dit viertal de kam pioen te voorschijn komen. Om nu niet vóór de laatste oartijen te weten wie kam- nioen is (uitzonderingen daar gelaten) worden de partijen volgens een zeker systeem vastgesteld. Dit systeem, het z.g.n. „Systeem Avé", genoemd naar de uitvinder, bepaalt, dat le. De spelers van dezelfde club (internationaal: land) het eerst tegen elkaar spelen. 2e. Na de eerste ronde steeds de sterkste winnaar tegen de zwakste verliezer wordt geplaatst. Zodoende komen in de slot- oartij de sterksten pas tegen elkaar. Na de eerste ronde wordt dus een stand opge maakt en komt no. 1 on die lijst tegen no. laatst. No. 2 komt dan tegen de voorlaat ste, enz. Telkens wordt na een gespeelde séance een nieuwe stand gemaakt en volgens deze regels de volgende par- fijen vastgesteld. Dit systeem waarborgt een spanning tot het s'oh ook voor de onderste plaatsen. In het mooie snel op het groene laken zit een even grote spanning, als bij de in teressante voetbalwedstrijd. r-PWEST. COMPPTITJF. DISTR. DE LANGSTRAAT. De uitslaqen van de wedstdii- den gespeeld op 16 December j.l :n de libre klassen D en E luiden a's volgt Tn klasse D. DESCentraal 5—3 Gr. Laken—Ons Gen. W. 2—6 Mt"d Ra->k—ONA 6-7 IKS—NAS 6-2 Ons Gen. K.-KTO 6-2 In klasse E Ons Gen.—A't'id Raak 2 3—6 NAS 4—Poedelv-ees 4—4 Groene L«ken—HKS 4A KTO-NAS 5 8-0 7 December. Poedelvrees—ONA 2—6 De klasse kamnioenen ziin deze '"eek In klascC D is het H. var Dun van DES. d.:e deze avon^ geweldig op dreef was en ook ■noest zijr, want z"n tegenstan der Ermerinqs van Centraal speel Je eveneens fonnidabei. Harri® hehaalde een knalqem. van 6.39 Ermerings liet 5.66 voor zich no- 'eren, maar verloor. De de-d- Vste man was M. de Ruiter var Ons Genoegen, die met liefst 5.60 wel won. J. Hendriks behoord'- ook bij al deze prominenten met een prachtig gein. van 4.81. Ir. klasse E libre is P. Boo- gaarts de grote man met een oem van 3.06. Deze Altijd Raaker heeft hiermede een doorlopend abonnement op de wekelijkse titc' oenomen, ditmaal was 't met een D-achtig gem. van 3.06. Het Al- t:»d Raak-team was ditmaal de gezamenlijke titel waardia. wan' er werd resp. met 3.06, 2.29, 2.20 en 2.32 gespeeld, wat een zeld zaamheid te roemen is. De tweede beste man was C. van Wanrooi' van Poedelvrees die ook 'n moo:e partij sneelde, waarvan een gem. van 2,88 het resultaat was. NAS 4 was ook goed op dreef door gem. van 2.07 door J. Groe- nendaal, 2.17 door L. B-okken en 2.26 door J. v. Wanrooij. AMSTERDAM-ZWALUWEN 0—2 Amsterdam heeft de 12e wed strijd tegen het Zwaluwen-elftal verlo-en. Ondanks de sneeuw op en vooral langs het veld, is er een behoorlijke partij voetbal te zier geweest. De ploegen gaven elkaar weinig toe en de 2—0 overwin ning is dan ook wel enigszins ge flatteerd. Ongetwijfeld was Möhring de beste man van deze 2e Kerstdag in het Ajax-stadion te Amster dam. De Enschedeër, zoals alle spelers ernstig gehandicapt door het gladde te-reln, speelde als in zijn beste jaren. De achterhoed; van de Zwaluwen (Busschers, v. a. Klink, Koers) hebben het dan ook vooral aan hun stopperspi te danken dat Amsterdam geen enkele goa! kon scoren. Dat wil niet zeggen dat deze drie niet zo best waren. Helemaal niet. De Hengelcër Koers seeft een stevige partij staan te backen. Hij heeft heel wat schoten tijdens het Am sterdamse offensief moeten keren. De Zwaluwen kwamen nooal goedkoop aan hun doelpunten. De eerste goal kwam vooral door de slechte uittrap van de Amster damse keeper. De bal kwam bij de Maurits-man van 't Hooft, d!e overigens een goede partij speel- VRAGEN en MENINGEN van onze lezers Waalwijk, Kerstmis 1950. WEL INGEZEEPT MAAR NIET GESCHOREN. Men was eens aan het „klazineren" De Echo's werden guldens waard Het ging om het scheren Van de Kerstman zijnen baard. De een die wou de Zondag eren, De ander wou zijn vachtje kwijt, Maar geen van beide Heren Die dacht aan Vader tijd. Ten einde raad Kwam de Raad met raad, Maar„zeepte in" De grote straat. De Kerstmis kwain, Bracht Vrede op aard, Maar niemand ontnam Baard-wljks baard. H. L. de, die er dankbaar gebruik van maakte. De tweede goal was waarschijnlijk als pass bedoeld. Nelissen (ook van Maurits) schoot de bal in het doelgebied, waar hij op de grond tikte en dank zij een oneffenheid van het veld langs de onthutste Hagenaars in het doel verdween. De elftallen waren als volgt sa mengesteld Amsterdam Hagenaars, Vole- wijekers; v. d. Oord, idem; van Mourik, Ajax. MiddenStoffelen, Ajax; Al- tink, Blauw-Wit; Feitman, AFC. Voor: Pitters, DWS; v. Dijk, Ajax; Koekebakkc-, Blauw-Wit; Bruins, Ajax; Scherpenzeer Bl.- Wit. Zwaluwen Koers, Hengelo v. d. Klink, H-DVS; Busschers, Enschede. Midden: Biesbrouck. RCH; Möhring, Enschede; Dijkgraaf, AGOVV. Voor: Roozen, Haarlem; Ne lissen, Maurits; van 't Hooft, Maurits, Kuncman, HBS; Groe- neveld, Blauw-Wit SPORTBERICHTEN. Gerrit Schulte heeft op de omnium-race te Gent de Italiaan Matteoli en de Belg de Beukelaa- re achter zich gelaten. Hij is nu tweede achter Gillen uit Luxem burg. De Amerikaanse bokser Ro binson, die onlangs door k.o. van Luc van Dam won, heeft thans Villemain in de touwen geslagen. Ook de Duitser Stretz werd door Ray tegen het kanvas getimmerd. Wim v. Est werd zesde in een wedstrijd achter motoren te Antwerpen. (Dolf Verschuren (België) werd eerste. WEER BOKSER OVER LEDEN NA MATCH. Voor de negende maal dit jaar is een bokser overleden aan ver wondingen, opgelopen in een ge vecht. Vorige week Dinsdag avond we'd de Amerikaan West, bekend als „sor.ny boy" in de ring zo ernstig toegetakeld, dat hij in de loop van Donderdag in een ziekenhuis te New-York over leed BOKS-LYRIEK. Maar er viel een stilte, toen Robinson verscheen, omringd dooi zijn volledige hofhou ding. De slanke Amerikaan gleed door de touwen en aan vaardde met superieure onver schilligheid de zorgen van zijn vazallen. Robinson herinnert aan een onaandoenlijke Hin doe-godheid, omringd door zijn hogepriesters. Een beetje moei lijk is het overigens wel voo- zijn trouwe dienaren, want het valt niet mee Ray's trainings broek (model Negus van Abbessynië) uit te trekken, als de kampioen hardnekkig weigert te gaan zitten De Sportwereld. AAA lijk kampioenschap kwamen de 10 hoogste korpswerpers in aan merking n.l. de heren A. Schal ken met 150 hout: J. Kemmeren en P. Kemmeren met 146: Fr. Timmermans met 142; Th. v. d. Linden met 135; B. Vesters met 131; T. Schalken met 130; Jos Schalken met 129, W. v. Haren mét 127 en Jo Roestenberg met 126 hout. Ieder van deze hcrer gooide tot beslissing nog 20 ballen, met als resultaat, dat de eindbeslissing viel tussen de beide rivalen Jan en Piet Kemmeren. Piet werd met 303. hout winnaar tegen Jan 297 hout. Op verzoek van de heer Kemmeren als voorzitter van NOP, reikte de voorzitter van de Natte Spons, de heer Pepping, de prijzen uit. waarbij hij de hoop uitsprak, dat een volgende wissel- beker eens door een andere club zou qewonncn worden. De heer Kern me-en dankte voor de felici tatie en de gesproken woorden en spoorde aan tot systeem werpen, waardoor ook dc andere clubs tot hogere prestatie zouden komen. Waar beide bekers definitief gewonnen waren, moest een jo viaal gebaar komen om de wissel wedstrijden te kunnen vervolgen. Natuurlijk kwam deze beau geste van de exploitant van Euphonia, de heer Harry v. Dun. die zowel voor de vijftallen als voor de drietallen een nieuwe beker toe zegde onder luid hoezee van alle clubbroeders. 't Was een waar kegeifeest in Euphonia AGENDA. Donderdag Kerstviering K.J.M. V„ zaal Joh. Smit. Donderdag 7.30 u. n.m. repe titie Dameskoor Bel Canto. 8.30 u. n.m. repetitie gemengd 'coor Bel Canto. Zatferdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. en 8.30 u. n.m. Apollo-The- iter „De Menseneter van Kuma- on. Toegang 14 jaar. Zaterdag, Zondag en Maandag Duivententoonstelling Café C. v. Wanrooij. Maandag 6 u. en 8.30 u. n.m. Apollo-theater „Kapitein Blood", toegang 14 jaar. BOERINNENBOND. De Boerinnenbond hield een le denvergadering, waarin verschil lende punten van groot belang besproken werden. Aangaande de één daags-re- traite, die gehouden zal worden ora ook de ouderen die moeilijk langer dan een dag van huis kun nen de gelegenheid te geven een retraite mee te maken, is beslo ten in onderling overleg een dag vast te stellen voor een retraite in Tilburg. Met Tilburg zullen daaromtrent onderhandelingen worden gevoerd. Als bid- en boete-dag is vast gesteld 25 Maart e.k. Voor alle jonge boerinnen zal ;en Godsdienstcursus worden ge organiseerd, bestaande uit vier vormingsavonden, die door de G. A. of diens plaatsvervanger zullen gegeven worden. Ook zal een cursus worden aan gevraagd voor de bereiding van kip, konijn, wild en gevogelte t* geven in het Patronaat van de 3erkdijk. Deze cursus kan bij tij dige opgave aanvangen op 15 'anuari a.s. 's Woensdagsmiddags om 3 uur of op 15 Februari des Maandaqsmiddags om kwart over twee. Voor het geven van een ovond-cursus moet, zo dezfe ge wenst is, nog worden gewach*, daar momenteel de laatste bus ••eeds vertrekt om half arht en de lerares daarmede vertrekken moet. Ge cursus wordt gegeven door Mej. Koenraad. De Kringvergaderingen moeten meer belangstelling hebben van onze leden. De laatste kringver gadering in Tilburg was slecht bezocht. De ouders worden drin gend verzocht hun dochters voor deze belangrijke vergaderin gen te interesseren, daar op deze bijeenkomsten veel te leren valt. Nog wordt aangespoord op de dagelijkse vertegenwoordiging in de H. Mis. De Zeereerw. Pater Nathanaël gaf tot slot een zeer practische lezing ovtr katholieke Gezinsgebruiken. TAFELTENNIS BRAB. BOND K. A. T. De K.A.T. I behaalde, momen teel zo goed als gebruikelijk, weer een klinkende overwinning, thans op Never Despair 4 uit 's-3osch. Uitslag 010 in het voordeel van K.A.T. K.A.T. 3 ging bij K.T.C. 2 op bezoek. Na een 22 gfelijk spel liep K.A.T. 3 uit. Na veel span ning kwam K.A.T. met 4als overwinnaar uit de strijd. D; ko mende wedstrijden zijn: K.A.T. I de Kring I op 8 Januari; N.V. R. 2—K.A.T. 2 op 7 Jan. en St. Ca- thrien 4K.A.T. 3 op 7 Jan. DUIVENSPORT. De onderlinge duivenvrienden Ons Genoegen" in café C. van Wanrooij in de Mgr. Völkerstraat gevestigd, houden op 3031 De cember en 1 Januari een postdui- vententoonstelling, waarop de heer Ch. Insens uit Eindhoven als keurmeester zal optreden. KERST-ACTIE St. Vincentiua-vcreniging. De Kerst-actie der St. Vincen- tiusvereniging het vorig jaar op zeer bescheiden voet ingezet, is dit jaar reeds gegroeid tot een waar feest voor de armen. Op het pleinste hoek HoofdstraatPeper straat stond tussen beschuttend dennengroen, een eenvoudige kerststal, door de voortrekkers opgebouwd, terwijl op een drietal andere plaatsen, n.l. bij de St. Jo- sephkerk, de kerk in de Berkdijk en het Missiehuis versierde kerst bomen waren geplant waarbij of ferkisten uitnodigden een gave te deponeren voor de met minder goederen gezegenden. Daarnaast gingen in de kerken open collec teschalen voor hetzelfde doel. Kaatsheuvel heeft zich bij deze actie weer van zijn goede zijde laten kennen met het gevolg dat verschillende arme gezinnen een prettig Kerstfeest is kunnen be reid worden. De kerkcollecten brachten in de St. Jan-parochie bijna 375.in de St. Joseph- parochie ruim 70 en in de pa rochie van de H.H. Martelaren van Gorkum 20 op; de collec tebussen bij de kerststal en de kerstbomen leverden een bedrag van bijna 140, waarbij nog ve le gaven in natura, die zeer ge schikt waren om Kerststemming te brengen, waar anders wéinig vreugde zou hebben geheerst. APOLLO-THEATER. Het Apollo-theater brengt de komende dagen twee sensatie-fil men. Zaterdag en Zondag pre- jente'ert het theater „De Mensen eter van Kumaon". Niet ver schrikken, 't gaat niet over kop pensnellers of andere wilde volks stammen, neen t betreft hier een tijger, die eenmaal mensenvlees geproefd hebbend, voortaan op mensen aast en zo de schrik is van een hele streek. Pracht na- tuur-opnamen in Brits Indië ma ken deze film tot een genot voor al voor natuurliefhebbers. Maandag en Woensdag a.s. draait „Kapitfein Blood" de groot ste avonturier der zeven wereld zeeën. Fragmenten uit het leven van de grote held, die eens de schrik der zeeën was en daden verrichtte, die aan het ongeloof lijke grensden. KEGELFEEST EUPHONIA. Woensdagavond waren de drie kegeicluos, gevestigd in Euphonia in een groot kegeneest op de ba nen bijeen, om in jaarlijkse kamp om 't ivaatsheuvelse ciuo- en per soonlijk kampioenschap te gooien. 't Was weer een echt ke geifeest, zoals dat alleen onder kegeloroeders mogelijk is, die met volle ernst een sport beoetenen, doch daarbij vooral ook de ge zellige stemming weten te houden, die van de sport een vrienden band maakt. In het jaar 1942 is met de onderlinge wedstrijden begonnen en met onderbreking van vier jaren, 19421946, is nu zes maal de gezellige strijd ge streden, en het is telkens de oude club N. O. P. geweest dife kampioen werd. Weer was het N.O.P. dat de beker voor de vijftallen thans opnieuw voor de derde maal, dus definitief de beker voor de drietallen alleen ook definitief en de per soonlijk kampioenschapsbeker, die heer P. Kemmeren, wist te win nen. De uitslag van de wedstrijd vijftallen was: N.O.P. 677 hout; Zet 'm Op 647 hout en De Nat te Spons 607 hout. Drietallen: N.O.P. I 364 hout; Zet 'm Op 357; De Natte Spons I 342; N.O.P. II 319 en De Natte Spons II 299. Voor de strijd om het persoon- In de gezegende ouder dom van ruim 89 jaar, overleed heden zacht en kalm, na een langdurige, maar geduldig gedragen ziekte, onze beminde en zorgzame tante en oud tante Mejuffrouw JOSEPHINA MARIA .VAN DER MÈE Door Z. H. Paus Pius XII begiftigd met het gouden erekruis ,.Pro Ecclesia et Pontifice" Hoofd-zelatrice der H. Kindsheid. Hoofd-prefecte en gouden jubilaresse der Maria-Congregatie. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uw gebed en H. Misoffer aan. Uit aller naam, WED. J. KOOLEN- VAN HULTEN en Kinderen. Waalwijk (Baardwijk) 28 December 1950. Laageinde 95. DUIVEN- TENTOONSTELLING. Zaterdag 23 en Zondag 24 December stond de zaal van Th. v. Boxtel door de duivententoon- sttlling van de juniorenclub ,,De Vrolijke Vliegers" in het teken var de belangstelling. Deze mooie duivententoonstel- fing is door vele duivenliefheb- bers bezocht en allen waren vol lof over de organisatie en het ge bodene. Er waren prachtige prij zen beschikbaar gesteld door dc vereniging zelf en door anderen, waarover de „grote" verenigin gen versteld stonden. Het geheel mag dan ook goed geslaagd genoemd worden en het actieve bestuur mag met trots te rugzien op dit welslagen. Keurmeester Stokwielder uit Waalwijk werd bij het slotwoord van de voo-zitter W. Donders hartelijk dank gezegd voor de uit stekende wijze, waarop hij zijn geenszins gemakkelijke taak had vervuld. Ook de heer Th. v. Boxtel werd niet vergeten. De prijzen werden als volgt be haald Jonge duivinnen 1 en kampioen W. v. Osch: 2 H. v. d. Linden; 3 J. van Dijk" 4 T. IJpelaar; 5 Jan Sperber: 6 Th. v. Wanrooij: 7^A. Groot- swagers. Jonge doffers 1 en kampioen Th. van Riel: 2 J. Donders: 3 P. de Man; 4 A Kamp; 5 J. Donders; 6 J. v. Dijk. Oude duivinnen 1 en kampioen J. Sperber: 2 Th. v. Riel; 3 W. van Osch' 4 T. IJpe'aa-; 5 Th. v. Wanrooij; 6 J. Sperber. Oude doffers 1 en kampioen L. Donders 2. F. Dingemans; 3 L. Donders: 4 W. v. Osch; 5 L. Donders; 6 Th. van Warrooij. KERSTSPEL. Dinsdagavond om 7 uur werd in het Patronaatsgebouw door de kinderen van de R.K. Meisjes- er Jongensschool o.l.v. kapelaan W Hulsen een groot Kerstspel opge voerd voor een geheel uitver kochte zaal. Wat de bezoekers door de kinde-en geboden werd was werkelijk een waar kunst stukje. Het spel was prachtig er goed verzorgd, wat ook bleek uit het dave-end applaus. Iedereen was ontroerd en opgetogen over hetgeen hier door de jeugd gebo den werd. De verdiensten warer hier zeker in eerste instance door de sublieme leiding, maar dc kin- deen zelf verdienen ook veel lof Zondag 24 December was dr generale repetitie gehouden voor alle schoolgaande kinderen van Berkdijk. Ook de opkomst hierbij en het spel van de jeugdige ac teurs was buiten vèrwachting. NIEUWS VAN DE K. E. W.C. KAATSHEUVEL. A.s. Zondag 31 December houdt dc Wielerclub Kaatsheuvel haar jaarvergadering in het club lokaal van de heer Th. v. Box tel, Kruisstraat en wel om half 12. Aan de orde 1. Opening door de voorzitter; 2. Notulen; 3. Jaarverslag voor zitter; Idem secretaris; Idem pen- ningmcester; 6. Bestuursverkie zing; 7. Ballotage nieuwe leden: 8. Rondvraag en sluiting. Er wordt verwacht dat elk lid al dan niet actief, op tijd aanwe- zig zal zijn terwijl degene die als nog lid van de wielerclub wenst te worden, dit voor de vergade ring moet doen, waarna hij deze vergadering kan hijwonen. GESLAAGD. Op het dezer dagen te Vechel gehouden Kostersexamen slaagde onze dorpsgenoot de heer C. J. Akkers, die koster is in onze pa rochie. GOED AFGELOPEN. Bij de fam. vau R. in de Berg straat had de moeder haar twee jarige kleine mee naar de zolder genomen in de verwachting dat het kind rustig zou spelen, ter wijl zij haar werk deed. Op een gegeven moment echter hoorde zij het raam opengaan en toen zij snel ging kijken, bleek dat het kind er uié was gevallen. De he vig geschrokken moeder vloog Ijlings naar beneden, maar de val van 3j/2 meter bleek dank zij de sneeuw niet veel kwaad te heb-* ben gedaan. Het kind mankeerde niets en speelde rustig verder. ZONDAGSDIENST 31 December 1950. Dr. Kolster. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 31 December 1950. 10 uur: Bediening H. Avond maal. 6.30 uur: Oudejaarsavond- dienst - Ds. W. L. Jens. Nieuwjaarsmorgen 1 Januari 1951 10.30 u.11.30 u.: Korte wijdingsdienst - Ds. W. L. Jens. HAAGS MATROZENKOOR. Woensdagavond zong het Haags Matrozenkoor in een nagenoeg geheel bezette zaal van de Gildenbond. Het is een zeer schone uit voering geweest. Dit jongens koor staat ongetwijfeld op de top van een hoge muzikale ladder. De schoonheid van de liederen, gezongen door deze prachtige zuivere jongens stemmen, is eigenlijk niet te beschrijven. Die moet men bewaren in zijn hart en er de vreugde van smaken: De vreugde van de schoonheid. Nu moet men nog eens komen vertellen dat het publiek niet van klassieke muziek houdt. De Haagse matroosjes zongen twee liederen uit de Spaanse en Venetiaanse school van de '6e eeuw, een koor van Men delssohn en nog liederen van Brahms en Mozart. Zonder twijfel allemaal klassieke werken. Vittoria en Groce leefden zelfs nog ongeveer inderhalve eeuw voor Johann Sebastian Bach zijn muziek schreef en over hun muziek was men Woensdagavond en- 'housiast. Ra-ra, hoe kan dat? De Matroosjes bleken niet alleen uitstekende zangertjes, maar ook goede acteurs. Ze --neelden tenminste kostelijk ^e landelijke repetitie van Yranz van Suppé. Sjonge, wij 'nebben ons in lange tiid niet zo kostelijk geamuseerd. Er zijn heel wat koren van grote mensen die aan deze jongens een voorbeeld kunnen nemen. B.v. aan de uitspraak van de vreemde talen, trou wens aan gle uitspraak in het algemeen.' Wij hoorden deze dagen een koor een kerstlied zingen, de ene helft zone Bèteliem en de andere helft Bétlehem. Dat zal bij de ma troosjes niet gebeuren. Men hoort geen papier ritselen en geen enkel zangertje begint net iets te vroeg om zijn mooie stem maar eens te laten horen. En die dingen hoor je zo vaak bij een groot koor. We moeten enkele menden uit het publiek nog op de vin gers tikken. Het komt niet van pas om een lied te gaan meeneurieën (en dat nog vals

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 10