Waalwijkse en Langstraatse Courant OP DE DRFMPFL VAN 1951 jlaad van ^toan-op-Zand in hei bewogen jaar 1950 Nog sieeds bij de „Gelukkige landen Dames! Vooral nu Vredesgedachien zelfs voor de ioialiiaire siaien. Hoe warm hei was en hoe ver VRIJDAG 29 DECEMBER 1950 Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per weel? DE ECHO ÜT HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 1 OPGERICHT 187S. ©Ss uw Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Kr zijn, zo heeft de Nederland se historicus prof. dr. J. Romein eens vastgesteld, volken, die het, hoewel ook zij hun tegenslagen ennen, toch altijd betrekkelijk naar den vleze gaat, en anderen, die, wat zij ook proberen, er nooit in slagen, de wind in de zei_ len te krijgen. Ons land rang schikte hij onder de eerste, geluk kige categorie. Dat was vóór 1940. Nu, aan het eind van 1950, zou men misschien geneigd zijn over een dergelijke indeling met enige bitterheid te lachen. Wij ziin - men heeft dat in en buiten onze volksvertegenwoordiging bij de behandeling van de begroting weer in alle toonaarden horen verklaren een arm land gewor den. Van de overdaad van wel- eer overdaad, ondanks een depressie, gepaard gaande aan grote werkloosheid is niets meer over. En, naar onze minis ter van Financiën duidelijk heeft gemaakt, wij zullen misschien met nog iets minder genoegen moeten nemen, indien de internationale "situatie niet aanzienlijk verbetert. Maar toch, wanneer men op 't jaar 1950 terugziet, kan deze te rugblik somberheid niet tot het allesoverheersende gevoel maken. I enslotte moet men werken met vergelijkend materiaal. En wan neer men dan in een rapport van een der sociale organen der Ver enigde Naties leest, dat op deze wereld nog zes van de zeven men sen ondervoed worden en armelijk gekleed zijn, terwijl in ons land geen honger en koude geleden wordt, men elders leest van toe nemende werkloosheid, terwijl ons overbevolkte land toch nog vrij wel iedereen een taak kan toebe delen, en men uit zijn krant iedere dag weer hoort van kleine" oor logen, burgeroorlogen, sociale on rust en tweespalt elders, terwijl hier, ondanks meningsverschillen over de te volgen tactiek, toch bijna eenieder meewerkt aan het herstel van wat vernietigd werd, dan is men geneigd Nederland nog steeds op het lijstje der ge lukkige Janden te zetten. Eigenlijk is de toestand zo dat Nederland .zich op het einde van 1950 redelijk wel heeft hersteld van de enorme, in Wereldoorlog II geleden verliezen. In het jaar van het eerste lustrum na de be vrijding kon in de Troonrede met dankbaarheid en gepaste trots worden vastgesteld, dat het eco nomisch, maatschappelijk en gees telijk leven een beeld te zien gaf, dat getuigde van de veerkracht, waarmede ons volk vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te komen. Inderdaad vond in het achter ons liggende jaar dit herstel nog steeds op verheugende wijze voortgang. De woningbouw vorderde gestaag er is in Ne derland geen gemeente, waar men niet de nieuwe huizen uit de grond ziet schieten. Bijna 45.000 kwa men er dit jaar gereed. Zowel op het boerenland als in de fabrieken vergrootten de arbeiders van hoofd en hand, in leidende en on dergeschikte positie, met succes hun inspanning tot verhoging der productie. Talrijke nieuwe indus triële projecten, bestemd om onze nog altijd groeiende bevolking een bestaan te garanderen, kwamen gereed of bevinden zich in uit voering. Op 2 Juli werd de Briel- se Maas afgedamd, waarmede de mogelijkheid geschapen is van de Biesbosch vruchtbaar land te ma ken. In Juni werd begonnen met de drooglegging van de Ooster polder. Handel en verkeer namen toe. Rotterdam kon zijn 10.000ste schip nog weer wat eerder ver welkomen dan in 1949 en ook Amsterdam brak records. En zo kan men doorgaan. Aan de ijver, aan de wil om te werken voor 'n betere toekomst, van het Neder landse volk, ligt het werkelijk niet wanneer er eind 1950 toch donke re wolken aan de horizon hangen. gewezen, dat een bewapenings wedloop als die waarin dc wereld thans gevangen is en waaraan Nederland om redenen van eigen veiligheid in het kader van het Atlantisch Pact meedoet, miljoe nen mensen aan het normale ar beidsproces onttrekt cn enorme hoeveelheden grindstoffen, die voor nuttige en aangename dingen zouden kunnen worden gebruikt, naar de in wezen improductieve bewapeningsindustrie doet vloei en. Dit veroorzaakt schaarste aan de gewone gebruiksgoederen en deze op haar beurt uit zich in prijsstijgingen. De prijsstijgingen van het afge lopen jaar hadden twee verschil lende oorzaken Die van het be gin van het jaar (op 8 Januari werd melk 1 cent per liter, het broodje 1 a 2 'cent duurder, op 14 Januari werden de spoorwegtarie ven met 5—15% verhoogd enz.) waren nog een gevolg van de de valuatie van 1949. De latere prijs stijgingen daarentegen moeten worden toegeschreven aan de on gunstige ontwikkeling der inter nationale situatie, die een hoogte punt vond in het uitbreken van de oorlog in Korea (25 Juni). NIEUWE LOONRONDE. Onder dc druk der hogere prij zen, die uit de aard van dc zaak ook de Nederlandse producten in bepaalde gevallen extra winsten bezorgen, moest de regering in September toestemmen in een nieuwe „loonronde". Per 1 Sep tember zag vrijwel geheel wer kend Nederland zijn inkomen met 5% verhoogd met een maximum van 180 per jaar. Tegen deze grens werd zowel door werkge vers- als werknemersorganisaties en bok door de Stichting van de Arbeid geprotesteerd, omdat men vreesde dat de voortdurende ni vellering der inkomens tenslotte de prikkel tot hogere productie zou wegnemen. Voor deze aan drang zwichtte de regering cn zij stond later toe dat de werkgevers desgewenst boven de eerstgestelde grens zouden uitgaan. Tot de door de vakverenigingen geëiste prijsstop wilde de regering echter niet overgaan, onder het motief, dat de prijzen te zeer afhankelijk zijn van het verloop op de buiten landse markten. Wel is sindsdien de prijscontrole weer verscherpt en wordt strenger gewaakt tegen het maken van onrechtvaardig ho ge winsten. nomen. Tot voorzitter van de be langrijke economsche en 'sociale commissie van de V.N.zAssem- blée werd mr. van Heuven Goed hart gekozen. Ook zag ons land zich voor de komende twee jaren benoemd als lid van de Veilig heidsraad, waarin de heer D. J. von Balluseck ons zal vertegen woordigen. Onze defensie. De internationale samenwerking legt ons land uit de aard van de zaak ook grote verplichtingen op en daaraan hebben wij ons in 9eti Jnkel °Pzicht onttrokken. Nederland is een van de wei nige kleine landen, die aan de op roep van de secretaris-generaal der Ver. Naties om ter uitvoering van de besluiten van de Veilig heidsraad steun aan de Zuid-Ko- reanen te bieden, daadwerkelijk gehoor heeft gegeven. Na de Ame rikanen waren wij de eersten, die vlootstrijdkrachten (de „Evert- sen ter beschikking stelden. La- ter; °P 5 October, volgden de vrijwillige landstrijdkrachten. Op 3 Augustus gaf de regering, na een langdurige kabinetszitting, een communiqué uit, waarin me dedelingen werden gedaan over het mobilisabel maken van drie divisies in het kader van het At lantisch Verdrag uit de in de af gelopen jaren reeds geoefende troepen: 7-December-divisie, twee de divisie, de F-, G- en H-briga- de en 74 oude compagnieën. De regering gaf toe, dat dit voor ve len, die reeds jaren lang onder de wapenen waren geweest, het be zwaar van extra-herhalingsoefe ningen met zich zou méebrengen, maar gezien de internationale si tuatie achtte zij het niet verant woord, tot najaar 1951, wanneer de nieuwe lichtingen getraind zul len zijn, een vacuum open te la ten. De wapens voor deze divi sies komen in hoofdzaak van de overzijde van de oceaan: Canada heeft reeds de uitrusting voor een divisié geleverd en zal ook die voor een tweede divisie ter be schikking stellen. Bovendien stroomt het Amerikaanse materi aal thans zonder onderbreking binnen. Ook onze eigen industrie werkt mede. Fokker bouwt 150 straaljagers en ook andere fabrie ken zijn ingeschakeld bij de pro ductie voor onze defensie. Van meer direct nut voor het individu waren een verhoging der pensioenen, de herziening der kin derbijslagen, een nieuwe verho ging van de inkomengrens voor de sociale verzekeringen en een verlaging der Inkomstenbelasting. Grote veranderingen in de re gering kwamen er dit jaar niet. Mr. Wyérs verliet Justitie en werd na enige tijd vervangen door zijn katholieke partijgenoot mr. A. A. M. Struycken. Mr. Schokking, de minister van Oorlog nam tegen 't einde van het jaar ontslag, nadat er in de Tweede Kamer op het defensiebeleid van de regering nogal wat critiek was uitgeoefend. De partijloze mr. H. L. 's Jacob, tevoren secretaris-generaal bij 't departement van Financiën, volg de hem op. Kerkelijk. Op kerkelijk terrein hebben de katholieken over de gehele wereld, dus ook in ons land, in aanslui ting met Romé, het H. Jaar ge vierd en met grote luister de af kondiging van het dogma der Ten Hemel-opneming van Maria. De Ned. Herv. Kerk voerde de nieuwe Kerkorde in, wat van grote betékenis wordt geacht. Australië en Canada. De zorgen, die de regering zich om het welzijn van de Nederlan ders maakte, heeft niet mogen verhinderen, dat ook dit jaar weer enige tienduizenden, met wat zij van hun hebben-en-houden mee mochten nemen, naar vérre ge bieden zijn getrokken, om daar 'n nieuw bestaan op te bouwen. Australië en Canada waren en zijn bijzonder in trek. Het vol gend jaar belooft de uittocht nog groter te worden. Aangezien emi gratie voor ons overbevolkte land TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' van belang is, worden de land verhuizers onder hen bevinden zich de bésten van ons volk zoveel mogelijk geholpen. Toch moet men bij dit alles bedenken, dat emigratie alleen, zelfs al zou deze nog tienmaal groter zijn dan op het ogenblik is, het probleem der overbevolking niet kan op lossen. De industrialisatie, waar over reeds gésproken is, is in dit opzicht een veel probater middel. Allerlei. Hiermede zijn wij zo ongeveer aan het einde onzer beschouwing van „grote gebeurtenissen geko men. 1 ot deze moeten wij ook nog rekenen de publicatie van het laatste rapport der parlementaire Enquêtecommissie, dat definitief een einde maakte aan het sprook je, dat het zogenaamde „England- spiel" aan verraad te wijten zou zijn gewéest. De bijzondere rechtspleging liep zo n beetje op haar eind. Van der Waals, de aartsverrader, werd op 6 Januari terechtgesteld, de Duit se beulen Lages, Aus der Funten en Fischér hoorden de doodstraf over zich uitspreken, Van Geel kerken, de plaatsvervanger van Mussert, kreeg levenslang, ir. Huygen, de secretaris-generaal van de N.S.B., 18 jaar en de Haagse politiemannen Poos en Slagter, die de Duitsers al te ijve rig hadden geholpen, évenveel. Rusland liet, geheel onverwacht, 100 Nederlanders uit krijgsgevan genschap vrij, knapen, die voor de Duitsers in de Sowjet-Unie had den gewerkt of gevochten. Het jaar 1950 was ook een jaar van grote tentoonstellingen: Dam- stadt, Mijlpaal (Arnhém), Van de Wadden tot het IJ en Rotterdam Ahoy. Maar slechts de Rotterdam mers bleken zakelijk genoeg om daaraan nog wat te verdienen. ropa door het ene land anders worden ontvangen dan door het andere. Het is daarbij duidelijk dat Engeland, aan 't hoofd staan de van de Commonwealth, die thans niet slechts Britse, maar ook Aziatische landen omvat, op an dere belangen moet letten dan dc landen, die tot Europa zijn terug te brengen. Het is nu de moeilijke taak van de Verenigde Naties om de conflicten, die geheel de we reld politiek en economisch schei den, te voorkomen, en zo dit niet kan, tot oplossing te brengen. Het is de taak van de Raad van Eu ropa om de uiteenlopende ge- Hamea-Gelri voor Uw handrn De reizen van ons vorstenpaar INTERNATIONALE BETREKKINGEN. DREIGING VAN OORLOG. Deze donkere wolken komen van over de grenzen naar ons toegedreven. Factoren buiten on ze macht zijn het, die de toekomst onzeker maken. Hét zeer redelijk economisch herstel van ons land dreigt te worden doorbroken door een ontwikkeling, waarop wij bij na geen invloed hebben, maar die wel invloed heeft op ons. Het binnenlands, jaaroverzicht is niet de plaats om diep in te gaan op de in de wereld heersende gevaar lijke verdeeldheid en haar gevol gen. Maar wel moet er op worden Op het gebied van de internati onale betrekkngen heeft Neder land er geen twijfel aan laten be staan, dat het zeer goed inziet, dat de volkeren van West-Euro pa en de Atlantische gemeenschap hun politieke, economische en mi litaire samenwerking in sneller tempo dienen te verwezenlijken. Belangrijke initiatieven onzerzijds bleven daarbij niet uit. Men den- ke slechts aan het z.g. plan-Stik ker, in zekere zin een plan-Schu- man in het groot. Aan de uitvoe ring van dit laatste plan werkt Nederland reeds ten volle mede. Op de weg naar de Economische Unie met België en Luxemburg is dit jaar weer voortgang gemaakt slechts het moeilijke landbouw vraagstuk en onze financiële po sitie vormen hier nog een laatste hindernis. In de Raad van Eu ropa volgde Nederland tussen de volbloed federalisten van het con tinent en dë zoveel voorzichtiger Britten, met hun grote belangen buiten Europa, een politiek van het realisme. Aan de dit jaar ondertekende Enropese Betalingsunie, die reeds een vrijmaking van de Europese handel met 60% heeft mogelijk gemaakt (een vrijmaking van 75% staat nu op het programma) werkt Nederland van harte mede, hoewel onze positie daarin moei lijk is, omdat onze voornaamste afnemer, West-Duitsland, aan zienlijk meer koopt (of in ieder geval gekocht heeft) dan het uit voert en zijn credieten veel eerder dan verwacht werd, waren opge bruikt. Daardoor stagneerde ook tijdelijk onze uitvoer van fruit en groenten naar onze Oosterburen. Dat onze stem in het buitenland nog voortdurend aan invloed wint bleek ook in de Ver. Naties, waar Nederland ter Algemene Verga dering het initiatief nam tot en t y°°r 6611 bijzonder nauwe aan haling van de banden met onze bondgenoten Frankrijk en Enge land, zorgden dit jaar koningin Juliana en prins Bernhard. Offi ciële bezoeken aan Parijs en Lon den gebracht, groeiden uit tot wa re manifestaties van vriendschap waaraan onze Vorstin het ver stond een door Fransen en Brit ten zeer gewaardeerde menselijke noot te verlenen. Een dergelijk bezoek aan België moest nog ach terwege blijven wegens de ko ningskwestie. Van een enigszins andere, maar niet minder belangrijke aard, was het bezoek, dat prins Bernhard in het begin van het Jaar aan enige Zuid- en Midden-Amérikaanse staten en aan de Ver. Staaten ter opening van de Holland Fair" bracht. De prins trad daarmede in de voetsporen, die de hertog van Windsor indertijd als prins van Wales reeds drukte. Men noemde de Britse kroonprins toen gaarne „de beste handelsréiziger" van zijn land. Het is niet in cijfers uit te drukken, hoezeer de „good will" van Nederland op de Zuid- Amerikaanse markten, waar wij voor de producten van onze zich snel uitbreidende industrie een af zet willen zoeken, gestégen is, maar dat de reis- een groot succes is geweest moge men opmaken uit het voornemen van de Prins, om in overleg met de regering, ko mend jaar opnieuw naar Latijns- Amerika te gaan. Maar niet alleen het buitenland werd met een Koninklijk bezoék vereerd. Elke Nederlandse provin cie kreeg in de loop van het jaar gelegenheid, de kennismaking met hét Vorstelijk Gezin te vernieu wen. Waar grote politieke verschui vingen zich in het afgelopen jaar niet voordeden de Statenver kiezingen van 28 April brachten een kleine winst voor de midden partijen, verliezen voor de CPN en lieten voor het overige allés bij het oude had de regering over het algemeen weinig moeite voor de door haar voorgestelde wetten in beide Kamers een meerderheid te vinden. Dezé lagen weer voor een groot deel op sociaal en eco nomisch gebied. Van historische betekenis, waren daarbij de Wet ten op de Bedrijfsorganisatie en de ondernemingsraden, die ener zijds werkgevers, werknemérs en overheid tezamen belasten met de economische en sociale organisa tie van het bedrijfsleven en an derzijds de arbeider een advise ü!r verschillende re- rende sltm dc leidin, solht.es, d.e roet grote meerder- I van de onderncmin(|, waaraan van stemmen werden aange- lIljQ werWtracht geeft. Op 't einde van 1950 zal men geneigd zijn zich af te vragen of het wel nodig is over de gang van zaken in de 20ste eeuw, de tijd van ons geslacht, zo somber te oordelen als door velen geschiedt. Zou ook hier niet de scheidings lijn tussen eerste en tweede deel een wijziging kunnen teweeg bren gen waarnaar wij allen zo reik halzend uitzien, al is de geneigd heid om daarvoor offers mate riële zowel als geestelijke te brengen, niet altijd in overeen stemming met de intensiteit van deze verlangens. Men zal zeggen dat er langs de scheidingslijn van deze jaarwisse ling weinig tekenen zijn in de goede richting. Zelfs na de over winning op de nationaal-socialis- tische ideologie, in Duitsland ver wezenlijkt, hebben wij vijf jaren gehad, die niet uitmuntten door rust, kalmte, en daardoor vertrou wen in de politieke toekomst. Koude oorlog, die steeds stringen ter vormen aanneemt, is getreden in de plaats van de vrede, die wij hoopten te vinden en die, voor zover zij er is, nog slechts nega tief aanwezig is. Na de verwik kelingen in Perzië en Grieken land, na de blokkade rondom Berlijn, na de ideologische boycot van Joegoslavië, staan wij voor het geschil dat draait om Korea, maar in wezen het kernpunt vormt van de Aziatischë politiek. Geen westelijk land verlangt deze volken, bij wie het nationalisme is ontwaakt, onder vreemde druk te houden. Maar deze volken zijn, ongeacht wiens schuld dit is, niet gewend zichzelf te besturen. Zij hebben alle buitenlandse raadge vers, van wie velen het goed met hen menen, overboord geworpen. Zij zijn daardoor maar al te ge makkelijk open voor raadgevingen als die, welke via het tegenwoor dige Peking, hen door Rusland in de oren worden geblazen. Van daar verwarring die moeilijkheden schept voor de Westelijke mo gendheden, Amerika inbegrepen, maar in de eerste plaats nadelig is voor deze landen zelf. Enkele gebeurtenissen hebben de directe reactie ondervonden, die actie nu eenmaal opwekt. Toen Tsjechoslowakije werd over rompeld, sloten de West-Europe- se Staten zich tot een Unie aan een. Toen het gevaar niet denk beeldig was, dat vreemde invloe den zich óf in Griekenland óf in Joegoslavië zouden doen gelden, werd wapenhulp van de overzijde van de Oceaan toegezegd, die leidde tot het Atlantisch Pact. Toen het onmogelijk bleek met Rusland tot een accoord te ko men over het nieuwe Duitsland, werd met Westerse medewerking de Staat West-Duitsland in het „leven geroepen, die eenjiij Oost- Europa ingelijfd Oost-T)uitsland tegenover zich vindt. Toen Korea toonde, dat invasiegevaar niet denkbeeldig was, begrepen de mogendheden van het Atlantisch Pact dat zij krachten moesten verzamelen om zich teweer te stellen. Het Amerikaans verlan gen om Duitsland in deze herbe wapening te betrekken, het ver zet van Frankrijk daartegen heb ben deze stimulering van krach ten die helaas nodig is, vertraagd. Maar, hand in hand met de Mars hall-hulp, die zo te rechter tijd is gekomen, gaat men thans verder. De Raad van Europa heeft het verlangen uitgesproken naar een Europees leger, dat zal worden gevat in de lijst van 't Atlantisch leger. Te Straatsburg is men al pratende tot de overtuiging geko men, dat het Europees federalis me niet kan worden geforceerd. Er zijn jammer genoeg te veel Europese tegenstellingen, die niet ineens kunnen worden terzij de gesteld. Door middel van ge deeltelijke samenwerking, waar van het Schuman-plan een voor beeld biedt, hoopt men geleidelijk meer te bereiken. Geleidelijk zal dan de Raad van Europa in kracht winnen Te New-York zetelen de Vere nigde Naties. Voortbouwend op het werk van de Volkenbond de den zij veel op economisch, soci aal, humanitair en ander gebied. Zij konden weinig uitrichten op politiek gebied, omdat het veto recht, door Rusland vrijgevig ge hanteerd, hen in de weg stond. De Verenigde Naties hebben een soort vernieuwing ondergaan, door Amerika gestimuleerd, door de anderen niet afgewezen. Nu is het reeds zover dat, wanneer de Veiligheidsraad tengevolge van het veto niet in staat is zijn func tie uit te oefenen, de Assemblée kan ingrijpen. Daar is 2/3 meerderheid voldoende. De As semblée echter kan geen beslissin gen nemen, slechts aanbevelingen geven. Maar als 2/3 meerderheid deze aanbevelingen steunt, dan ir. de uitvoering er van voor een goed deel gewaarborgdTegen over al deze samenwerking blijft staan het egoïsme der volken. Elk der volken vindt andere egoïs tisch, maar heeft voor eigen ego- isme verontschuldigingen. De Marshall-hulp dient om Europa tot het oude peil van vóór 1945 te herstellen. Het is begrijpelijk dat uit de pot, die elk jaar valt te verdelen, ieder zoveel mogelijk tracht te krijgen. Het is ook be grijpelijk, dat maatregelen b.v. ter tegemoetkoming aan de monetaire en economische eenheid van Eu- zichtspunten van Europese landen te ordenen. Deze taak wordt ech ter onuitvoerbaar, wanneer som mige dezer landen, ook in de Ver enigde Naties, star vasthouden aan wat zij onmisbare souvereini- teit van de Staat achten. Zonder dat men het beseft en gevoelt, zijn wij getreden in de eerste phase van strijd tegen nationale souve- reiniteit, een begrip, dat interna tionaal prestige met zich brengt en reeds op de grond tot onover komelijke moeilijkheden heeft ge leid. De wereld beleeft in zoverre een nieuwe tijd dat meer dan te voren de volken eigen lot, ook naar buiten, in handen nemen. Tot vóór 1914, eigenlijk tot voor 1940, werd het als een normale toestand aanvaard, dat de rege ring in het meest democratisch ge vormde land voor haar binnen landse gedragingen tot in de kleinste bijzonderheden verant- .woording aan het Parlement schuldig was, maar tegelijkertijd, reeds door zich in naam van het volk te binden, onbeperkte vrij heid had in haar verhoudingen tut het buitenland. Voor de aankoop van een nieuwe womrg van een min of meer ondergeschikt eicel van het Staatsapparaat was ae goedkeuring van het Parlement vereist verdragen, actoorden, werden aangegaan zonder dat, dikwijls pas na geruime tijd, de parlementen er kennis van kre gen. De buitenlandse politiek wordt thans meer in het openbaar gevoerd, al worden de beslissin gen en dat kan moeilijk anders in het geheim voorbereid. Dit is nadeel voor de democra tische staten tegenover autjrirai- re tegenstanders, omdat deze Iaat- sten daardoor slechts het oor ne-- hoeven te luisteren te leggen om te weten wat er omgaat, terwijl de democatische staten van de ver houdingen van de autoritaire sta ten onderling weinig of niets we ten. Welke de banden zijn van Sovjet-Rusland met de staten van het Oost-Europese blok, welke de politieke basis is waarop Moskou en Peking samenwerken, wij we ten het niet Aan President Auriol, die de indruk maakt van een krachtig regeerder, wordt de uitdrukking in de mond gelegd, toen begin December tijdens het Deense vor- stenbezoek aan Parijs, minister Pleven hem het ontslag zijner re gering om interne aangelegenhe- rtepruelde hulp bij verkoudheid voorVa der, Moederen kind den kwam aanbieden en hem ge kleed vond in rok voor 't staat siediner der Deense gastenEr mag dan „something rotten" zijn m de Staat van Denemarken, ook voor andere landen geldt dit. In derdaad de dagen, waarin 't Chi nese ingrijpen in Korea in volle kracht losbarstte, was niet 't ogen- mik, waarop een Frans parle ment zijn regering op een onder geschikte aangelegenheid mocht doen vallen. Een Amerikaan aan wie gevraagd werd wanneer de koude oorlog in werkelijke oorlog zou overgaan, antwoordde Wij zijn reeds in oorlog. Zulke begrip pen blijven betrekkelijk. Ziet men naar verleden tijden, dan werden andere maatstaven aangelegd dan dc tegenwoordige. Het is alsof de neiging om met vuur te spelen, al thans aan één zijde, is toegeno men naarmate de bewapening een punt heeft bereikt, waarop uren. zo niet minuten en seconden een voordeel vormen voor de aan valler. Dit maant echter tot dub bele verantwoordelijkheid. En, wanneer tengevolge van zulk een onvoorzichtigheid de crisis spoe dig tot een hoogtepunt is geste gen .krijgt men de indruk, dat dit beseft wordt, ook aan de kant, die tot agressie gereed leek té staan. Aan de andere zijde is men het zich vanzelf indachtig en de pogingen tot verzoening wijzen er duidelijk op. Wij gaan een nieuw jaar in. Niemand kan zeggen wat dit jaar brengen zal. Niemand zal het wa gen een "prognose van gedetail leerde aard te stellen. Wel over weegt de indruk, dat vrede, in elk geval de onthouding van geweld, een groter plaats in de overwe gingen, zelfs van totalitaire lan den inneemt dan tevoren. De gro te massa, zelfs in de meest demo cratische staat, dient zijn leiders zekere mate van armsiag te ge ven. De grote massa echter dient kracht te tonen door het brengen van offers, die behoud van vrij heid, recht en rechtvaardigheid mogelijk maken. Die .grote massa kan ha3r sterkte tonen door zich te onthouden van gevoelens van angst en opwinding, die maar al te geneigd zijn op te laaien bij bij zondere gebeurtenissen. Geven zij zich daaraan over, dan spelen zij, zonder het te weten, in de kaart van de tegenstander. Moge 1951 een jaar zijn, waar in redelijk overleg kan en zal lei den tot redelijke verhoudingen en moge over de gehele wereld de fout hersteld worden, dat alles wordt gebaseerd op de mens, maar dat men God bant uit het staats bestel Zonder Zijn zegen bouwt men geen huis, ook niet het huis van vrede op aarde. Meer dan V/i uur heeft Loon op Zands gemeente raad nodig gehad om de begroting te behandelen en enige belangrijke besluiten te nemen, ondanks soms hevige oppositie. Zo werd besloten een bestelauto voor het gasbedrijf aan te schaffen, 116 woningwet woningen zullen beproefd worden of ze nog te her stellen zijn en de brandweergarage en de school in de parochie St. Jozef kregen een aanvullend crediet voor de inrichting. Donderdagavond kwam de raad der Gemeente Loon-op-Zand on der voorzitterschap van Mr. R. J. Th. v. d. Heijden in openbare zitting bijeen. Afwezig was de héér Elshout. De openstaande notulen van de vorige vergadering werden goed gekeurd. Verschillende goedgekeurde raadsbesluiten van Gedeputeerde Staten werden voor kennisgéving aangenomen. Bij de adressen betreffende de electrificatie en binnenwegen deel de de voorzitter mede dat men meer vroeg dan gegeven kon wor den. Er is destijds besloten om zoveel mogélijk percelen aan te sluiten. De plannen voor de elec trificatie hebben enige vertraging ondervonden, maar de volgende vergadering zullen ze de raad kunnen worden aangeboden. De DUW heeft geweioerd ar- béiders beschikbaar te stellen voor het herstellen van de binnenwe gen. Er zijn evenwel nieuwe plan nen gemaakt. Het gemeentebe stuur is in onderhandeling met de Néd. Heidemaatschappij en deze onderhandelingen verkeren in een vergevorderd stadium. Binnen niet al te lange tijd zullen nieuwe voorstellen ter tafel komen. B. en iW. stelden voor deze adressen voor kennisgeving aan te nemen. Maar verschillende raadsleden wensten hierover nog wat te zeg gen. Dc binnenwegen. De heer de CockDe wegen kwestie is zeer ernstig. B. en W. zien het anders dan de boeren, dié zeer veel last hebben van de slechte toestand der binnenwegen. Door het natte najaarsweer waren verschillende wegen vaak in moe- rassen herschapen. Zo erg dat de melk niet kon worden opgehaald en de kinderen niet naar school konden. De boeren zijn hier onte- vréden over. De wegencommissie i wordt veel te weinig opgeroepen. Ik hoop dat na de winter direcl j wordt ingeroepen. De heer van Kuyk kan zich ge heel bij de woorden van de heer de Cock aansluiten. Hij vraagt bovendien ernstige aandacht voor I de electrificatie. De heer Mallens In de adres sen vraagt men alleen de électri- ficatie van de bereikbare perce len. De wegen zijn inderdaad in slechte staat en er wordt onjuist en ondoelmatig aan de verbete ring gewerkt. Een kléine groep arbeiders kan hier veel doen. De boeren hebben nu niets aan de plannen van B. en W. De wegen moeten zo goed mogelijk en zo snel als het kan herstéld worden. De voorzitter: Wij ontkennen Raamsd.veer ARIA C. KERST

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5