Ö/ERMQGÈNF HET TYPE. DAT ALTIJD SLAAGT DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 DECEMBER^1950^ geenszins de slechte toestand van de wegen. Maar we zitten nu een maal met de erfenis van de oor log. De wegen zijn jaren lang niet onderhouden. Men moet er rtke- ning mee houden dat de gemeente 60 kra binnenwegen heeft. Wij zitten met deze erfenis, die we niet een twee drie kunnen herstellen. Wij kampen met het feit dat de DUW geweigerd heeft de wegen te herstellen. Er is heel wat werk te verzetten om die 60 km te her stellen. Wij hebben al 20.000 uitgegeven voor het herstel. Wij doen wat maar enigszins mogelijk ia. De heer de Cock: Het gaat hier om de bedreigde punten, de pun ten waar een hopeloze toestand heerst. De voorzitter: De slechtste we gen worden onmiddellijk onder handen genomen. De stukken be treffende de electrificatie zullen spoedig van de PNEM komen. De heer Mallens: Er wordt niet gevraagd 60 km weg te hers-ellen. Niet alle wegen hebben even hard herstel nodig. Als men het volgend jaar een ploeg aanwijst die ge regeld werkt is men in 5 6 jaar geheel klaar. Dan kunnen de we gen ook gemakkelijk onderhouden worden. De voorzitter: Dit zou alleen kunnen als de wegen in behoorlij ke staat waren. Wij moeten nu sommige wegen practisch geheel vernieuwen en dat is onmogelijk met een kleine ploeg arbeiders. De adressen worden voor ken nisgeving aangenomen. Een adres van de gemeente Wijk en een protest van d? com munistische broeders van Finster- wolde werden eveneens voor ken nisgeving geaccepteerd. Vlot erdoor. Het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeen komst, op de gebruikelijke voor waarden, met de N.V. Incasso- bank te Kaatsheuvel werd z.h.st. aangenomen. Betreffende punt 4, de benoe ming van een lid van het armbe stuur, merkte de heer Mallens op dat hij geen aanbeveling van het armbestuur had gezien en ook geen bereidverklaring van de heer A. J. P. Dekkers om de benoeming eventueel aan te nemen. De voorz'tter antwoordde dat de heter Dekkers destijds zich be reid had verklaard een benoeming aan te nemen en dat men hem nu niet onnieuw had gevraagd, waar mee dhr. Mallens accoord ging. De eerste candidaat, de heer Jansen, werd met algemene stem men gtekozen. Welstandstoezicht. Het voorstel van B. en W. om zich aan te sluiten bij een gemeen schappelijke regeling ovter het wel standstoezicht (zie prae-advies in ons vorig nummer) vond nogal wat obstakels op zijn weg. De heer Mallens zei dat hij had gepoogd de grote berg van stuk ken hieromtrent door te werken, maar dat hij hiterin niet was ge slaagd. Ik heb in de verordening gele zen, aldus de heer Mallens, dat het welstandstoezicht alleen de bouwaanvragen beoordeelt. Ik meen dat wij in de gemeente toch voldoende krachten hebben, die ook in staat zijn die te beoorde len. Door toe te treden tot dit grote lichaam moeten we 500 a 600 bijdragen. Wij moeten niet toetreden. In de gemeente zijn hiervoor voldoende krachten aan wezig. De heer Beerens: Welstands toezicht kunnen wij niet missen. Het is om het even bij wtelke in stantie dit berust, hoewel de voor gestelde regeling hoge kosten met zich brengt en mogelijk langzaam werkt. De voorzitterWe hebben zteer zeker kundig personeel. Maar welstandseisen gaan verder dan de aanwijzigingen van de veror dening. Deze zijn niet te omschrij ven. Welstandstoezicht beoor deelt de plaats in een stadsdeel enz. Dit kan ons personeel niet beoordelen. Inderdaad is ons per soneel technisch uitstekend, maar dit kunnen ze niet. Deze dienst kan dat wtel en daarom s'ellen wij voor om hierbij aan te sluiten. De kosten hiervoor zijn vrij laaq. Een deskundige aanstellen in de gemeente zou veel meer kos en. Deze dienst is uiterst deskundig. Ten aanzien van de o^merkinq van de heer Bteerens z»i de voor zitter dat de dienst vrij snel werkt. De heer Mallens: U do»t voor komen alsof de dienst heel wat anders beoont dan in de verorde ning s'aat. Hierin staat echt°r al leen iets ovter het beoordelen van de bnuwaanvranen. Als we onze eigen verordening niet moqen uit- voe-en. is dit to-h al te nek. De voorzitter: De dienst beoor deelt de plaats in h°t on*wrp straat, omnev'nq e'cettera. De om- omschrljvinq hiervan is vrij vaag die kan men niet in een verorde ning vastlenoen. De heer Mallens De meningen van de dienst zelf lonen u'teen Een meneer van de dienst stelde in een b*»oaald geval vast dat op een bfigebonwtie al'een een «-chivn d-»k gebouwd mocht worden. M<; dunkt dat k"nnen we zelf ook beoordelen. Als er nrofe bouw werken moe*»n komen, kunnen we nog een deskundige in de arm ne men. De voor-rUter: II 7>t z*1* wat c»n snbieetieve marerife dit i«T daarom moet dit n«t"« dige nercooon in banden worgen gegeven. Ik stel meer prijs op de visie van een commissie dan van één persoon. tiet voorsttel wordt in stemming gebracht en wordt met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. '1 egen stemden de heren Mallens, Groot- swagers en van Kuijk. Punt 6 was de uitkering van 5 van de wedde of loon en een voorschot op de tweede 5 aan de ambtenaren in dienst der ge meente. De heter Beerens: Hoe lang duurt die comedie nog dat we de ze dingen telkens in de raad krij gen? De voorzitter: Wij moeten op de regering wachten. Overigens gaat ieder met het voorstel accoord. De nieuwe verordening op de heffing en invordering van keur loon voor vee en vlees vond te genstand van de heren Mallens en Grootswagers. De heer Mallens: Deze veror dening is woordelijk gelijkluidend aan dite, welke vorig jaar is afge wezen. Laat de hele zaak liever verdwijnen. De bedragen zijn te hoog. De voorzitter: Wij kunnen geen andere bedragen vragen dan de andere gemeenten van de keu ringskring. Zodra het mogelijk blijkt zullen de keurlonen worden Verlaagd. De kosten bedragen nu 5000.—. De heer Mallens: Ik zou graag de verzekering hebben dat als er een batig saldo is de keurlonen verlaagd zullen worden. De voorzitter: Als er een blij vend batig saldo is dan zal dat gebeuren, maar dit kunnen we nu nog niet beoordelen. De heer van Kuijk vroeg of de keurmeester administratief werk moest verrichten in Waalwijk. De voorzitter: Inderdaad. De keurmeester heeft 2 functies: in de .'intermaanden is hij keurmeester, s zomers verricht hij administra tief werk. De verordening wordt z.h.st. aangenomen. De heren Mallens en Grootswagers wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. De moeilijke auto en het gas. 4500.voor het aanschaffen van een bestelauto voor het ge meentelijk gasbedrijf. (Praeadvies in ons vorig nummer). De heer Grootswagers: Is het werk door de fa. van Leest voor deliger dan van het gasbedrijf zelf. De heer Mallens: lk heb niet gelezen dat de fa. van Lteest de taak niet naar behoren heeft uit gevoerd of te duur was. Waarom moet de gemeente een kwart van de aanschaffingskosten bijdragen. De gemeente is immers alleen maar een grote afnemer. Waarom zijn dan andere grote afnemers geen lotgenoten? Zal het gasbe drijf door middel van deze auto qoedkoper .uitkomen? Ik ben geen automobilist, maar men zegt dat het rijden van een bestelauto da nig wat geld kost. De voorzitter: Het is hiet de bedoeling enige blaam te werpen op de fa. van Leest. Wij zijn ge woon klant bij van Leest en dientengevolge afhankelijk van de drukte enz. in dat bedrijf. Boven dien moeten wij de lampen enz. tegen particuliere prijs betalen. Maar de firma is op geen enkele wijze tekort geschoten. Htet gaat trouwens niet alleen om Loon-op- Zand, maar ook om de andere randen van de gemeente. Men dient er verder rekening mee te houden dat de gaslevering niet hetzelfde is als de straatver lichting. Het gaat hier alleen om de verlichting. Daarom draagt de gemeente een viterde deel bij. In 't algemeen zal het, bedriifstech- nisch gezien, voordeliger blijken. De heer Mallens: Kunnen we dan qeen eiqen lampen bij de fa. van Leest deponeren, die ze dan alleen behoeft aan te brengen. ue voorzitter: ja, maar v. i-eest vraagt nacuuriijK toon voor z>jn werK. ue heer Mallens: Het gasbe- dnjl moet zicnzetr bedruipen. /\ts bet dus een au*o wil aanscbaxten, moet het dit zeit betalen. net voorstel worut aangenomen mtet 12 stemmen voor en l (ivxal- lens en Orootswagers) tegen, zo dat het gasbednji zijn auto zal krijgen. liet volgende punt was de ver hoging van de gasprijs met 1 ct. per mi. De heer Beerens vroeg om de inkoopsprijs van net gas. De voorzitter: Dit is moeilijk precies te zeggen. Htet bedraagt ca. 7 ct. De heer Beerens vroeg verder het verschil in prijs zo klein mo gelijk te houden. De voorzitter: De verdeling is erg moeilijk. U moet niet vergeten dat de regeling voor grote gezin nen blijft bestaan. Wij trachten zo billijk mogelijk te verdelen. De heer Mallens stelde voor het prae-advies dusdanig te wijzigen dat de eerste 20 m3 op 15 ct. ble ven en de rest met 1 ct. vter ver hogen. Dan zal het voorstel ge makkelijker en met meer genoe gen worden aangenomen, aldus de heer Mallens. De heer de Cock vroeg reduc tie voor slagers, bakkers, te.d. In andere gemeenten is dat ook usance. De voorz. had bezwaren tegen het voorstel van de heer Mallens. Als er in "51 winst wordt gemaakt kunnen we verlaging van deze qroep beneden de 20 m3 overwe gen. Ten aanzien van de heer de Cock De gasprijs wordt niet al leen bepaald door de kolenprijs, maar mede door de afname per dag en de druk. Als er aanleiding is om de gasprijs te verlagen zal dit zeker overwogen worden, maar op dit moment moeten we deze prijs vaststellen om een sluitende rekening te krijgen. De heer Mallens dient het voor stel in om de eerste 20 m3 op 15 ct. te handhaven. Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Voor waren de heren v. Noije, Mallens, v. Laarhoven, Beerens, Grootswagters en v. Kuijk. Het voorstel van B. en W. werd nu op verzoek van de heer Grootswagers in stemming ge bracht en met 8 teqen 6 stemmen aangenomen. Dezelfde heren wa ren nu tegen. Een bouwvereniging in het geding. Punt 10 was een voorstel tot buitengewoon onderhoud aan 116 woningwetwoningen in Kaatsheu vel. Deze woningen verkeren alle min of meer in slechte toestand. De heter de Cock: Ik ben niet verbaasd, maar verbijsterd over dit agendapunt. Wat zal het be tekenen aJ* de proef om de wo ningen te ontkleden mislukt. Hoe is het in 's hemels naam mogelijk dat woningen die op 50 jaar zijn geschat, in 30 jaar vtersleten zijn. Dit is een zeer grote uitgave. Bo vendien moeten nog rente en af lossing aan het rijk worden be taald als de huizen zijn afgebro ken. Is het snel verval van deze woningen alleen te wijten aan oor logsschade of zijn er nog andere factoren? Sinds 1936 heeft de voorzitter van de woningbouw vereniging geen vergadering meer bijeen geroepen. Wie voerde het beheer tussen 1936 en 1948. De bouwvereniging zal toch wel re- Was het niet tactischer om be hoorlijke woiungen te nemen? Fioe groot is het percentage dat het i.jK Oijurauyc 1 De heer Mallens had met heel veel belangstelling van het voor stel kennis genomen. Uok hij vroeg zien af waarom de siechtste woningen waren uitgekozen en hoeveel de bijdrage van het rijk was. Bij het bouwen van de wo ningen is blijkbaar niet zo nauw gekeken met bouwstoffen e.d. zei de heer Mallens. Er zijn wonin gen bij, waar verdere ko6ten over bodig zijn. Het is het beste ruimte steun van het rijk te vragen. De heer Grootswagers: ik mis in het prae-advies de mededeling of er eventueel huurve.hogiug zal plaats vinden als de wonin gen vernieuwd worden. De voorzitter beantwoordde de verschillende leden: Er is practisch geen oorlogsschade aan deze hui zen. Het is moeilijk te bepalen waarom deze woningen zo vlug versleten zijn. De toestand van deze woningen is voor een groot deel te wijten aan het slechte on derhoud. De woningen kunnen slecht gebouwd zijn, maar de hoofdzaak is het niet-onderhou- den.Het is de bedoeling de wo ningen geleidelijk af te breken, maar eerst moeten er nieuwe ko men. Waarom juist dezte woningen genomen zijn. Ja, het is van buiten niet te zien welke de slechtste zijn. Wij hebben niet de besten en niet de slechtsten gekozen, voorzover dit te bepalen was. Alle 116 zul len niet afgebroken worden, maar een gedeelte zal wel afgebroken moéten worden. Btetreffende de huur zijn wij in onderhandeling met de regering. Van het rijk krij gen we in ieder geval een bijdrage van 75 we zullen proberen om 90 te krijgen. De heer Grootswagers infor meerde naar de 6 woningen op het Wilhelminapltein. De voorzitter deelde mede dat die niet in deze 116 begrepen zijn. De heer de Cock: Het is een regelrecht schandaal dat de bouw- vereniginq zo schromelijk is te kort geschoten. Alle leden gingen vervolgens met het voorstel accoord. Het gaat even vlot. Met de wijziging van de veror dening op de heffing van straat belasting ging eveneens iedereen accoord. Op de begroting voor het aan vullend ertediet voor de bouw van een brandweergarage staan 4500 voor toezicht en 12000 honorarium voor de architect. De heer Beerens vroeg wat met die 4500 bedoeld was. Van die 12000 gulden voor de architect kan ook wel toezicht gehouden worden, vond hij. Kan dit toe zicht niet door eigen personeel gebeuren De voorzitter: De architecten hebben een landelijke regeling voor hun honorarium. De archi tect heeft iemand nodig om toe zicht te houden. Wij overwegen om iemand van eigen personeel hiervoor aan te sttellen. Als het enigszins kan zullen we die post niet uitgeven. De raad vond het O.K. Punt 13 vermeldde het opnieuw gewijzigd vaststellen van het be sluit tot het overnemen van nood woningen van het rijk. De voorzitter hoopte dat dit de laatste keer was en de raad vond het goed. jnet volgend punt behelsde een verzoek om meaewerking van de R.x\. Meisjesschool bt. Maria in de parochie van bt. Jozef, om een verwarming te kunnen aanleggen. Ue heer Mallens: Mad men bij het bouwen ook niet dit bedrag kunnen ramen. Ue voorzitter: De centrale ver warming is inrichting. De raad hoeft alleen te besluiten of Zij met deze medewerking in begin sel accoord gaat, Ue raaa vond bet z.h.st. goed. De begrotingswijziging van punt 15 hield o.a. in een badrag beschikbaar te stellen voor het vervaardigen van oorkonden, die te gelegener tijd aan de oorlogs vrijwilligers die in Indonesië heb ben gediend uitgereikt zullen wor den. De heer Mallens vroeg of dit met enige plechtigheid zou gebeu ren, hetgeen de voorzitter beves tigde. De hele raad vond het goed. En toen de begroting Het eerste was de heer de Cock aan de beurtlk kijk elk jaar met ontzag naar de dikke boeken van de begroting. Helaas hebben wij niet voldoende tijd om alles door te wterken. Deze keer kreeg de raad de stukken 5 of 6 dagen voor de vergadering toegestuurd en die tijd is te-kort om alles be hoorlijk te kunnen bestuderen. Het is mij een behoefte, U meneer de voorzitter, en Uw college, een woord van waardering toe te vote- gen voor de prachtige initiatieven die U hebt genomen in zo'n korte tijd. Ik behoef maar de tentoon stelling, het natuurpark De Efte- ling in herinnering te roepen. Ik dank U hiervoor. De heter Beerens vroeg zich af of B. en W. niet al te veel hooi op hun vork nemen. Men dient rekening te houden met de een zijdige industrie der gemeente, die in slechte tijd van nadelige in vloed op de gemeentefinanciën kan zijn. Hij bevteelt de nodige voorzichtigheid aan in het finan ciële beleid. De uitvoering van de woningbouw vond de heer Bee rens maar tergend langzaam gaan. Wat is de oorzaak, zo vroeg hij, van de langzame uitvoering van het bouwplan. Wethouder v. Tilburg heeft gezegd dat het de schuld van de arbeiders is, maar ik moet hier met klem tegen pro testeren. Wordt er bij de woning bouw wel voldoende aandacht besteed aan de particuliere bouw In Dongen en Waalwijk is dit veel beter. Waarom staan de ver schillende subsidies nu reeds op dc begroting? Over het algemeen zijn wij tevreden. B. en W. heb ben met buitengewone zorg de ge meentebelangen behartigd. Rede van de heer Mallens. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de serves atehad hebben, konden die pijnstillende Thermogène; de serves genau ucu weldadige warmte verjaagt ver- dan niet aangesproken worden. koudheid. De heer Beerens was ook ver baasd. Hoe is deze proef moge lijk, vroeg hij zich af, de slechtste woningen zijn er voor uitgekozen. De heer Mallens begon zijn grote rede met meer vergaderin gen te vragen. Zijns inziens wa ren 9 vergaderingen per jaar niet voldoende. Een ander bezwaar van spr. was de eenzijdige samenstelling van de verschillende commissies. De wegencommissie bestond b.v. gehteel uit landbouwers. Hij zei: Dus geen arbeiders in die com missie in deze ihdustriegemeente, ook niet een ander burger, maar uitsluitend landbouwers. Zou het mogelijk hieraan te wijten zijn dat de buitenwegen raomentetel slech ter zijn dan ze ooit geweest zijn. Wanneer het waar zou zijn dat die commissie niet eens wordt ge raadpleegd, zo wordt verteld me neer de voorzitter, dan zou ik haar ernstig in ovterwening wil len geven zich eigener beweging met haar klachten voor wegen tot B. en W. en, desnoods, tot de raad te wenden ofwel zichzelf ge woonweg te ontbinden. Bij een andere commissie vergat de raad, al dan niet toevali.g, iemand als lid daarin op te ne men, die zich verstout heeft zich in die raad te doen verkiezen op de lijst van mij. lk bedoel hier de commissie Woonruimte wet 1947. lk wil de heren van de an dere zijde toch nog even in her innering brengen dat ietwat meer bescheidenheid hunnerzijds meer correct zou zijn, wijl bij de ver kiezing tot samenstelling van de ze raad, zij met hun 4 lijsten slechts 2547 stemmen wisten te vergaren, terwijl de twee lijsten van deze zijde 2840 stemmen kregen. De heter Mallens herinnerde verder aan de commissie der re kening 1949, waarin de heer Grootswagers niet werd gekozen. En onmiddellijk geef ik bij voor baat reeds toe dat de eenzijdige samenstelling van het college van B. en W. en van enige der aange haalde commissies wtettelijk niet onjuist is, maar ben tevens van mening dat juist deze eenzijdigheid groot gevaar in zich sluit voor de te geven prae-adviezen en de daarna te nemen besluiten en dus voor het algemeen bestuur. Deze uitbuiting van de geringe meer- dterheid in raadszetels bij de sa menstelling van deze raad (8 te gen 7), en dat terwijl het behaal de stemmenaantal der 7 groter was dan dat der 8, is in werke lijkheid in hoge mate in strijd met alles wat aan democratie en de mocratisch bestuur ten grondslag ligt. Spr. staafde zijn btewerinq met een citaat van de Amsterdamse hoogleraar in het Staatsrecht, Prof. van den Bergh, die zegt: „dat het diepste wezen der demo cratie veeleer is gelegen in haar verdraagzaamhteid dan in het meerderheidsbeginsel en verder „wanneer een uitermate sterke minderheid een zaak anders dan een zwakke meerderheid, een meerderheid met net de hak- ken-over-de-sloot, dan zal deze zich in het algemeen welzijn meer, of wil men, nog mee: aan de minderheidsmening gelegen moeten laten liggen, dan wanneer de minderheid uitermate zwak is tegenover een geweldige meerder heid.' Spr. concludeert dan dat de kleinst mogelijke meerderheid var: de raad dan ook zeer gematigd moet zijn en steeds bereid met overleg met de sterke minderheid. Er mag geen enkel besluit tot stand komen, waartegen de gehele minderheid ernstige bedenkingen maakt. Spr. haalde voorbeelden aan uit het verleden, waarbij dit wel gebeurd was. De heer Mallens vroeg ver volgens waar de verschillende verordeningen bleven die vroeger door B. en W. waren toegezegd. Zo was in de eerste vergadering van de raad in deze samenstelling beloofd dat de raadsleden in het bezit zouden worden gesteld van alle verordeningen en besluiten en uitvoeringsvoorschriften, waarmee een raadslid te maken kon krijgen. Na 16 maanden was die belofte nog niet ingelost. Spr. maakte ernstig bezwaar tegen het feit dat de definitieve aanvragen voor woningbouw in 1950 nog niet op 1 Juli waren in gediend, zulks in tegenstelling met hetgeen was toegezegd. Spr. zei dat de meerderheid destijds de beslissing over het bouwplan had doorgedrteven. Hier blijkt weer dat de acht van de andere zijde domineren. En dit is in strijd, niet alleen niet het aan gehaalde citaat van Prof. van den Bergh, maar ook met de menin gen van Pa'er Mr. Dr. Loeff en Prof. Dr. Verberne, uitgesproken op het lustrumfeest van het ..Cen trum voor Staatkundige vorming'' Dte heer Mallens besloot aldus: Uitdrukkelijk werd hier naar voren gebracht, dat alleen dc so cialisten en liberalen aanhangers zijn van de voluntaristische staats opvatting, dat de helft plus één beslist. Uit alles toegepast op de ze raau, meneer de voorzitter, waar men een meerderheid heeft A de helft plus een half, doet de vraag bij mij opkomen of ik deze meerderheidsmensen moet indelen bij de socialisten of bij de liberalen. Dat men zich een der gelijke vraag sttellen moet in een nagenoeg geheel katholieke ge meente, met een uitsluitend uit ka tholieken bestaande raad, is waar lijk een wel diep droevig ver schijnsel. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 16). Van de oprijlaan kwam hij op de grote weg. tot hij een voetpad bij de velden insloeg, dat leidde naar de heuvels, waar hij niet meer gezien kon worden en dus ook vrij zou 7ijn van vervolging, naar hij hoopte. In Bristol zou hij wel "en vroege trein naar Londen nemen, maar hij had nog een lange wandeling vóór zich en was nog niet zo heel sterk. In het eerst zette het ver- ïaneen om maar zo gauw mo gelijk van Eelrewarde weg te komen hem tot spoed aan, maar toen er een paar uur veHoren waren was hij toch wel héél, héél moe. Bovendien was zijn gemoed vervuld van aPerlei sombere voorgevoe- ^ns. Hij had een handvol goud en zilver in de zak, maar be- ?at overigens niet meer dan zijn karig pensioen om van te leven. En hoe zou hij daar nu ooit een vrouw van kunnen onderhouden? Toen hij Quee- nie had gevraagd, had hij zich nik gewaand; maar nu wist hij dat hij arm was en dat hij in het geheel geen uitzicht had op verbetering van zijn nositie. De wanhoop sloeg hem om 't hart, als hij dacht i dat hij haar dan zou moeten opgeven. De Cornishes zouden I haar met hun lezing van het geval te voorschijn komen en die zou zij dan wel moeten aanvaarden, want Gerard voelde dat hij haar niet zou kunnen inlichten wie hij in waarheid was; dat hij haar enkel zou kunnen mededelen: „Ik heb ongenoegen met je familie gehad", en daarmee uit. Het ochtendgloren begon al, toen hij zich uitstrekte op een be most gedeelte onder een eiken boom en niet anders dan het be treuren kon, dat hij in handen ge vallen was van zulk een schurk. Van het begin af had hij Fran cis Cornish al gewantrouwd, maar dit optreden was dan toch wel beneden alle critick geweest. Na enige tijd hervatte Gerard zijn tocht, maar hij bleef bitter gestemd, tot ineens de herinnering aan Queenie's uitspraakU be hoort tot 't type dat altijd slaagt", hem de toestand althans iets min der hopeloos deed inzien. En toen hij aan het station in Bristol een kaartje derde klas nam, scheen hij zich al enigszins verzoend te heb ben met zijn lot. In de trein viel hij in slaap, maai was weer wakker toen hij, als Gerard Flyne. in Londen aan kwam. HOOFDSTUK IX. Zodra Queenie in Kingstown van de stoomboot aan wal stapte, hoorde ze een jongen met een te legram in de hand hardop roepen: Is er ook iemand hier van de naam Cornish? Naam Cornish? Zuster Queenie maakte zich 1^, Lil 1 M i - bekend en deed het telegram open. Het was getekend „O'Neill en luidde kort en bondig Blijf in Kingstown. Wij steken over met de nachtboot." Dus niet zodra was ze in Ier land aangekomen, of ze moest te rug naar Holyhead. Nu had ze dus nog een hele tijd te harer be schikking en was juist aan het overleggen, hoe ze die uren be steden zou, toen er een al grij zende heer op het perron ineens op haar toe kwam en met onmis kenbare vreugde riep Miss Cornish Maar dit is dan toch zowaar een geluk! Tot nu toe was ik niets ingenomen met die schikking van het lot, dat mij naar Ierland voerde, maar nu ben ik daar weer volkomen mee verzoend. Dokter Herchell schudde haar de hand en Queenie trachtte haar verrassing te verbergen door heel snel te praten. Ik ben pas aangekomen en nu hoor ik dat ik weer het Kanaal moet oversteken. Nu, dan heeft u nog heel wat uren voor de boeg. Want de nachtboot vaa-t eerst laat op de avond uit, is het niet? Om tien uur. En ik voelde juist dat ik er maar het beste aan zou doen éérst te zorgen dat ik ergens een goed maal kreeg. Maar waar? Dat is de kwestie. Niet hier aan het station zei dokter Herchell beslist. Dat is niet goed genoeg voor u. Maar laat nu aan mij de leiding over. Ik zelf zou ook anders met mijn tijd geen raad weten, want ik moet hier een paar militairen spreken, maar hun trein schijnt nog niet aangekomen te zijn. Queenie draalde even en zodra dokter Herchell haar zenuwach tigheid gewaar werd, haastte hij zich haar gerust te stellen Ik beloof u dat ik 't u niet lastig zal maken, miss Cornish. Ik zal u geen vragen van per soonlijke aard doen, u begrijpt mij wel, hè We zullen hier enkel een vriendschappelijke bijeen komst van maken, iets waar ik later met genoegen op kan terug zien. Heel graag neem ik dan uw uitnodiging aan. Herchell hield woord: hij maak te geen enkele keer een toespe ling op hun laatste ontmoeting, toen hij haar ten huwelijk had ge vraagd. Queenie moest zichzelve beken nen dat hij zeer onderhoudend ge zelschap was. Hij bestelde 'n fijn dinertje en in afwachting van de dingen die komen zouden, geno ten ze vast van het schone uit zicht op het terras. Het werd een opgewekte maal tijd eens maar trad er een ogen blik van stilzwijgen in en zag de dokter ook dat Queenie's gezicht een peinzende uitdrukking kreeg, een bewijs dus dat haar gedach ten elders verwijlden. Dit was ook zode geur van jasmijn en rozen had weer de samenkomst met Claude bij haar opgeroepen, op die avond in de tuin van Belre- warde. Het gelaat van de dokter be trok en onwillekeurig dacht hij Er is zeker een andere man, maar toch bedwong hij zich en sprak zijn hartewens niet uit, maar ver telde heel onderhoudend van zijn reizen in het verre Oosten en de eigenaardige ervaringen, die hij daar had opgedaan. Zo verliep de tijd snel en ze waren al onderweg naar de kade, toen een man in khaki Herchell staande hield en Queenie vast doorliep. De schemering begon al in te vallen en weer dwaalden Queenie's gedachten naar Belre- warde. Zou Claude haar evenzeer missen als zij hem vroeg zij zich af. Verstrooid stak ze de weg over en juist kwam er een auto de hoek om, die haar met z'n lichten zo danig verblindde dat ze de ver keerde kant uitweek enin minder dan geen tijd er onder lag. De auto stopte, twee officieren sprongen er uit, maar Herchell stond al naast Queenie, had haar half opgericht en betastte haar zo vluchtig, echter met trillende vin gers. Is zij ernstig gekwest vroeg een van de officieren. De dokter antwoordde niet. Er trad iemand naderbij met 'n lantaarn en bij het licht daarvan zagen zij het schone gelaat, waar over zich een asgrauwe tint ver spreidde, terwijl de ogen gesloten waren. Nog steeds stond de dokter over haar heen gebogen, toen zond hij iemand om een ambulan cewagen te waarschuwenhij ver zocht de nieuwsgierigen zich wat terug te trekken en toen de wa gen er een ogenblik later was, til de hij er zelf miss Cornish in Zij, die geen tien minuten geleden zo vol leven was, leek nu wel ten dode opgeschreven. Even later kwam Mrs. O'Neill met een twaalftal zusters met de trein aan. (Wotdt vervolgd) De repliek. De voorzitter beantwoordde de sprekers o.m. als volgt Inderdaad zijn 5 of 6 dagen tekort om de stukken voor de be groting te bestuderen, maar Gede puteerde Staten wensen de be groting voor 't einde van dit jaar in hun bezit te hebben en dus moesten wij haast maken. Wij streven er naar de stukken zo vroeg mogelijk te zenden, lk dank de heer de Cock en de heer Bee rens voor hun waardering. De heer Beerens kan ik ove rigens geruststellen. Bij het finan ciële beleid houden wij rekening met eventuele invloeden van bui ten, die overigens tegenwoordig niet zo groot zijn. Wat de opbouwplannen betreft: Wederopbouw beschouwt de plannen eerst dan als ingediend, wanneer ze definitief zijn. Wij zijn ook teleurgesteld in de lang zame uitvoering van de woning bouw. Dit had vlugger gekund. Particuliere woningbouw heeft on ze instemming, maar er was in de gemeente weinig animo in tegen stelling met gemeenten in de om- geving. Betreffende de subsidie kan ik mededelen dat iedere subsidie apart bekeken wordt. De vergaderingen worden be paald door de behoeften, meer vergaderen is niet gewenst. De verordeningen komen geleidelijk aan. Vragen worden beantwoord in de vergadering in zoverre no dig is. Nog meer sprekers. De heer de Cock: Ik vraag me af hoe het in raad zou zijn als de fractie Mallens de meerderheid had. Het is mij verder gebleken dat een commissie-vergadering niet geheim was. Daarom zijn wij voorzichtiger geworden. De heer v. Kuijk: Slaat dit op mij? De heer de Cock: Ik ga er ver der niet op in. De heer Mallens: Wat bedoelt U met niet gewenst meer verga deringen te houden. De voorzitter: U zegt dat het gewenst is, wij zeggen dat het niet gewenst is. Wij bedoelen er niets mtee. De heer de Cock was er zeer op tegen meer vergaderingen te houden. De voorzitter deelde bij de be spreking van de begroting mee dat hij hoopt begin volgend jaar een gewijzigd uitbreidingsplan in te dienen. De rijwieltoelage voor ambte naren zal zo spoedig mogelijk worden verhoogd. De heer Mallens vroeg de post voor de uitkering bij brand met 500 te verhogen en een rich tingaanwijzer DongenWaalwijk bij het klooster van de Broeders te plaatsen. De voorzitter antwoordde dat het moeilijk is de kosten voor de brandweer juist te schatten en dat er in de gemeente zo weinig mo gelijk richtingaanwijzers moeten komen om de gemeente niet te ontsieren. De heer Mallens: Is het niet wenselijk dat er in Kaatsheuvel een wijkgebouw komt voor hei Wit-Gele- of Groene Kruis. De voorzitter: Dit ligt niet op de weg van B. en W. Het parti culier initiatief moet hier door slaggevend zijn. De heer de Cock: De begro tingscommissie schrijft dat de raad wil dat aan de woonruimtecom missie de bevoegdheid wordt ge geven woonruimte toe te wijzen. Dit is niet het geval. Er zijn geen klachten, dus laten we het zo laten. Tumult. De heer van Kuijk: De heer de Cock heeft gezegd dat er uit de commissie geklapt is. Dat kan al leen ik zijn. Hij moet die woorden intrekken. Het gaat zo maar niet om iemand in de te zetten. Bende nou bedonderd. De heer de Cock: Ik wens er verder niet op in te gaan. De voorzitter: Meneer v. Kuijk, gebruikt U fatsoenlijke woorden. De heer de Cock heeft Uw naam niet genoemd, dus er is geen re den dit op Uw fatsoen te trek ken. Dit kalmeerde de gemoederen geenszins: er ontstond een tumult en verschillende heren schreeuw den door elkaar heen ondanks de roffel van de voorzittershamer en het bezwerende „heren, heren van de voorzitter. Enfin, het werd weer rustig en de heer de Cock verzocht de leef tijdsgrens van 40 jaar voor de aanneming van ambtenaren met 5 jaar te verhogen. De voorzitter: De overweging hiervoor is dat het pensioen bij een diensttijd van zijn 40e tot 65e jaar te klein is.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6