K KAATSHEUVEL Spoxt SPRANG RAAMSDONK RAAMSOONKSVEER De echte Jazzmuziek KORTE BERiGHTEN WIELRENNEN VOETBAL Ov^r duurte gesproken de prijzen gaan omlaag I 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN l VRIJDAG 5 JANUARI 1951 2 DE HEER VAN LAARHOVEN TEN GRAVE GEDRAGEN. V V schap 85 pnt.; Rozenjacht, Vlij men 78 pnt. Corps B Onderlinge Vriend schap 76 pnt. Rozenjacht, Vlij men 75 pnt. Corps COnderlinge Vriend schap 77 pnt. Rozenjacht, Vlij men 7ó pnt. Personele AK. v. d. Meij- den 23 pnt. B. Oremans 23 pnt. B. v. d. Griendt 22 pnt. Th. de Laat 22 pnt. Personele BA. v. Vugt 24 pnt. J. Herman 22 pnt. W. v. d. Wiel 22 pnt. Personele CTh. de Ruiter 23 pnt.R. de Laat 22 pnt. P. v. Beers 22 pnt. ZANGERS JUBILEUM. Dezer dagen herdacht dhr. G. Versteeg alhier de dag dat hij 25 jaar werkend lid was van de Chr. Gem. Zangvereniging Excelsior. Verschillende jaren vervult hij ook een bestuursfunctie in deze vereniging. Bij deze gelegenheid werd hem een stoffelijk blijk van waardering aangeboden, in de vorm van een prachtig pols horloge. TRAGISCH STERFGEVAL. De 60-jarige A. Verschuren, die sinds enige dagen onder medische behandeling was, moest Dinsdag naar het ziekenhuis te Den Bosch worden overgebracht, waarvoor de ziekenauto was gerequireerd. Toen men nog slechts een paar honderd meter van zijn woning verwijderd was, overleed V. Men kan zich de droefheid van zijn vrouw, die hem verge zelde. indenken. BENOEMD. De heer C. Braspenning alhier, districtsbestuurder van de Chr. Bedrijfsgroepen-Centrale en voor zitter van de Chr. Besturenbond Sociëteit 1946''. Enige hloem- Sprang-Capelle, is benoemd tot j stukken dekten de baar. werknemerslid van de Kamer van Dc plechtige H. Mis van Re Koophandel te Waalwijk. quiem werd gecelebreerd door de rtMrrvAr I Eerw- Heer Kapelaan P. van UINo AL. j Luijck, die ook de ahsoute ver- Dinsdagmorgen omstreeks 8 u. richtte. Bij de begrafenis waren kwam een B.B.A.-bus bij het o.a. aanwezig Burgemeester Prin- kruispunt aan de Prov. weg door sen en Mr. Th. Heere, lid van de gladheid van de weg te slip- Ged. Staten van Noord-Brabant.. pen en kwam in botsing met een lichtmast, waardoor de electrisch'e leiding defect raakte. De bus werd vrij ernstig beschadigd en enkele passagiers liepen lichte verwondingen op. UITVOERING. Op uitnodiging van de voetbal vereniging N.E.O. alhier zal naar wij vernemen a.s. Zaterdagavond 7 uur in 't Bondsgebouw, door het bekende Tilburgse Toneelge zelschap Sursum-Corda eeen to neeluitvoering worden gegeven. Opgevoerd zal worden het to neelstuk „Regina" in drie bedrij ven. Dit gezelschap heeft reeds vele opvoeringen van dit stuk ge geven en trok steeds overvolle zalen. Men verwacht dan ook dat het Bondsgebouw Zaterdag avond te klein zal zijn. Gezien de vele contracten die deze ver eniging nog heeft lopen, kan het stuk hier slechts eenmaal worden opgevoerd. PAROCHIESTATISTIEK. Gedurende het afgelopen jaar waren er in Raamsdonk 50 doop sels, 15 overledenen, waaronder 3 kinderen, 8 huwelijken. 72000 H. Communies werden uitge reikt. Onder zeer grote belangstelling is onze plaatsgenoot, de heer A. van Laarhoven ter aarde besteld. De droeve stoet werd voorafge gaan door de Kon. Harmonie „De Eendracht", waarvan de overledene lid was, terwijl de kist met het stoffelijk overschot werd gedragen door leden van „De Sociëteit 1946'" VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers m» HULDIGING J. v. d. HEIJDEN. De diamanten jubilaris van de Harmonie Apollo, die op 6 Janu ari het zeldzaam feit herdenkt 60 jaren onafgebroken werkend lid van het corps te zijn, zal op die dag op waardige wijze gehuldigd worden. Om vier uur zal de ju bilaris aan huis worden afgehaald en onder de lustige tonen van Apollo naar de zaal geleid wor den, waar hij door bestuur en le den zal worden gecomplimenteerd. Na deze huldiging ontvangt de jubilaris het gehele corps aan huis, waar natuurlijk de stemming niet zal ontbreken. Ook in de familiekring wordt de nodige aandacht aan het jubi leum geschonken. Om 9 u. wordt in de St. Janskerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, terwijl tussen 12J^ en 1 uur gelegenheid wordt geboden te feliciteren. PREMIE-VERSTREKKING. De landbouwers hebben ver moedelijk wel kennis genomen van het feit dat alle lopende sub sidies op gierkelders, mestplaten en silo's automatisch zijn verlengd tot 1 Jan. 1951. De ass. R.L.V.D. A. Remmen deelt ons mede, dat voor zover hem bekend is alle objecten door hem behandeld zijn. Diegenen, die vanwege wateroverlast of vorst aan hun cementbouw het zij gierkelder, mestolaat, groen- voeder- of aardappelsilo thans nog niet zijn begonnen, doch er zodra mogelijk mede willen aan vangen, kunnen voor subsidiëring voor deze obiéeten uitstel vragen tot 1 Maart 1951. Deze aanvragen moeten echter voor 10 Jan. e.k. bij de assistent R.L.V.D. de heer A. Rennen, Hilsestr. 32 A, Kaats heuvel, worden ingediend. ZAKENJUBILEUM EN FABRIEKSFEEST. De firma G. Vloemans in de Gasthuisstraat alhier gaat Zater dag 6 Januari het 45-jarig bestaan der zaak herdenken. Reeds het vorig jaar lig het in de bedoeling, op de voortdurende uitbreiding, een fabrieksfeest te geven, doch de omstandiaheden van het plot- selinq overlijden van de stichter der firma de héér G. Vloemans, hebben dit toen verhinderd. Nu een nieuwe uitbreiding, n.l. het aanleggen van een transooriband en de verbouwing van de kanto ren is voltooid, besloot de firma op Zaterdaq 6 Januari hieraan een enigszins feestelijk cachet te q'even door dit met een onderling feest met het personeel te vieren. DUIVENSPORT. De vereniging van postduiven- liefhebbers Ons Genoegen, houdt op Zaterdag en Zondag a.s. in Café C. van Wanrooij een ten toonstelling waar natuurlijk een keuring aan vooraf gaat. Dit is de heer Jan van der Heijden, die morgen 't zeld zame jubileum viert zestig jaar werkend lid te zijn van de harmonie „Apollo". JUBILEUM. Dinsdag 2 Januari herdacht de heer J. C. Boelen, rayon-monteur van de P.N.E.M., zijn zilveren ambtsjubileum. De heer Boelen begon zijn loopbaan in dienst van de gemeente Loonopzand en werd in zijn functie door de PNEM overgenomen, toen acht jaren la ter het bedrijf door de gemeente aan de PNEM verkocht werd. Ieder die met de heer B. in deze kwarteeuw te maken heeft gehad, heeft hem leren waarderen als 'n zeer kundig, doch daarbij ook voorkomend ambténaar, die dag en nacht klaar stond, als zijn hulp werd ingeroepen. Dat deze voor komendheid en correctheid ge waardeerd wordt, bleek wel uit de vele blijken van attentie, die de heer B. Dinsdag moch t ontvan gen. De receptie was druk be zocht en zowel van de gemeente, als van de P.N.E.M. en de ver schillende electro-technische be drijven uit Kaatsheuvel en omge ving kwamen bloemen en geluks telegrammen binnen. AGENDA. Zaterdaq en Zondag duiven- tentoonstellinq Ons Génoegen, ca fé C. van Wanrooij. Zaterdaq 4 u. n.m. huldiging J. v. d. Heijden door Aoollo. Zondag 8 u. n.m. Concert zang vereniging Bel Canto, zaal J. van Dun. Maandag 8 u. n.m. rep. Harmo nie Apollo. CONCERT BEL CANTO. Onqetwijfeld bestaat er weer veel belangstellinq voor het Con- cërt dat de Zangvereniging Bel Canto Zondagavond in de zaal van de heer Jan yan Dun zal ge ven, vooral waar hierbij een en semble van bijzondere capaciteiten als gast optreedt, n.l. het bekende Dubbel-Mannenkwartet uit Eind hoven, onder kundige leiding van de heer Chr. Schafer Jr. ERGERLIJK 1 Bij mij rust de overtuiging, dat in een goede maatschappij vrede, recht en orde moeten heersen. Dat daarbij een goed functio nerend poiitie-apparaat niet mag ontbreken, spreekt vanzelf. Doch in wat voor wereld moet ge u wanen, als ge zoals ik ge tuige waart geweest van een ta fereel, dat meer dan erg moet genoemd worden. Nadat op Zondagmiddag de Kaatsheuvelse ijsbaan gedurende enkele uren zeer druk bezet was geweest, word de bezoekers te gen vijf uur geboden de baan te verlaten. Dit gebod werd op goede gronden gegeven. De politie-dienaren. die met de uitvoering van dat gebod wjuen belast, onde:vonden dan ook weinig of peen strubbelingen. Wat echter te zeggen van de heer v. d. G., boswachter, die ik persoonlijk niet nader ken noch in zijn hoedanigheid als mens, noch in z'n kwaliteiten en bevoegdheden rondom de ijs baan. Deze heer stelde zich n.i., na dat vrijwel iedereen aan "de kant was gezeten en bezig zich van zijn schaatsen te ontdoen, wer kelijk kwaadaardig aan. Hij ijsbeerde gedurig op een 25—tal meters heen en weer, on vriendelijke woorden uitend te gen degenen, die zich aan de kant bevonden, hen koppig aansporend haast te maken. Eensklaps stormde hij van het ijs en wierp zich onverhoeds op een jongeman, die hij even tevo ren aangespoord had voort te maken, hoewel hij toch met eigen ogen zien moest, dat hij aanstal ten maakte zijn schaatsen uit te trekken. De jongeman had dat dan ook, geenszins recalcitrant te kennen gegeven. Hij verdedigde zich daarna vanzelfsprekend tegen dat brute optreden van zijn aanvaller, die zich, hoewel hij in de meerder heid was, op ergerlijke wijze van een gummiknuppel bediende. De kermende jongen werd daarna door een door v. d. G. te hulp geroepen agent het ijs opge trokken, m.i. meer om hem tegen verdere hardhandigheden van de zijde van v. d. G. te beschermen, dan uit drift van de politieman, die van tevoren geen aanleiding had gehad, driftig te worden. Wat er verder met de jonge man gebeurde, Veeet ik niet ,doch hetgeen ik op enige passen af stand zag geschieden, voel ik als onrecht en als zodanig kan ik niet nalaten dit openbaar te ma ken. AD VAN BEEK Nieuwstraat B 66 Vrijhoeve-Capelle. Feitelijk zouden we dit concert nog als een Kerstconcert kunnen betitelen, daar het programma met een der mooiste kerstmotetten uit de 1 Ze eeuw inzet. Het programma ziet er als volgt uit Bel Canto 1. Hodie nobis natus est, 5-stemmig motet 1619 Jan Pzn. Sweelinck 2. Laudate Dominum, 4-st. koor met sopr.-solo, W. A. Mozart. 3. Da Pacem, Domine (Geef Vrede, Heer) Joh. Brands. 4. Smeekkoor uit de opera „Guillaume Teil" G. Rossini 5. Vollendet ist das grosse Wérk J. Haydn. 6. La Vierge a la Crèche César Franck E.D.M.K. 7. Ave Maria Chr. Schafer Jr. 8. Serenade d'Hiver, Saint Saëns Pauze. Bel Canto 9. Avond op het meer Donizetti 10. War's das lachende Glück en Madel klein Fr. Lehar uit de opërette „De Graaf van Luxemburg" - arr. H. Mennen 11. La Danza G. Rossini E.D.M.K. 12. Daar was eens een meisje loos, in bewerking van Strategier 13. Sanack Spava Novak 14. Drie Hongaarse liederen arr. Chr. Schafer Jr. Wijzigingen in het programma voorbehouden. slachtoilers met een... goed ge ïmiteerd piastic pistooltje, ^lecnis in een geval haauen zxj succes. ue lUaueis Zijn ae zz-janye gioen- teooer Ui. vV. uit ae neierstr. in uen naag en een io-jauge Kruiaeniersoeuiende uit Rijswijk. z,ij haaaen in de Uuuejaars- naclu een borrel gedronken en wandelden na 12 uur ae straat op. z,i) kwamen toen op de ge- aachte om een auto te steien, ten- einde daarmee de tanuiie te gaan bezoeken. z,v\ verdwenen daarop met een auto van een garage aan mies. Biesbrouck heeft ver klaard in principe bereid te zijn tot het professionalisme over te gaan. J-J'er 's een lichtpuntje voor het begin van hel nieuiüe jaar: De Gruytcr heejt 49 prijzen Verlaagd! <Je »oulmarkt. waarmee z.j aan f*11> I r\r\o/iiunco knn'o in Op de nieuwe prijzen BLIJF-0 korting ge handhaafd. Nu is het de. hoogste tijd om de knoop eens door te hakken en Uw eigen belang vóór Ie-laten gaan; nu zult U toch be sluiten om óók De Gruyter- klant te worden Betere waar, verlaagde prijzen en 10 korlingkan 'n huis- Vrouw in deze tijd nog méér Verlangen de Loosduinse kaae in een sloot belandden. Vervolgens probeerden zij op drie andere plaatsen een auto te bemachtigen, waarna zij tensiotte bij de tamiiie bi. aan de 1 horbeckeiaan belden. Hier heb ben zij vader en dochter mét het plastic pistooltje bedreigd. iNa een vechtpartij, die daarop ontstond, zijn zij verdwenen. W. beweert toen met een taxi 1. naar huis te zijn gereden. Hel bleek dat hij reeds eerder wegens dieistal was aangehouden. Zijn conterieitsei berustte in het foto archief van de politie. Getuigen konden op die wijze W. als een der daders van de overvallen UNO-LEGERS VLUCHTEN Ui l' bKAisuEND SEOEL. Verdedigingslinie bezweek bij eerste aanval. De geallieerde troepen hebben Seoel prijsgegeven. Chinese elite regimenten dringen uit het Noor den en het Noordwesten de bran dende stad binnen. Woensdag avond sloegen Chinese infanteris ten, blind voor napalmbommen en artillerievuur, een diepe bres in de nieuwe linie van het Ame rikaanse Achtste Léger. Toen Noordkoreaanse divisies na een doorbraak bij Hongsjon, snel ai- zwenkten naar het Zuidwesten, gaf generaal Ridgway het bevel Seoel te ontruimen. Het vliegveld Kimpo, de beste luchthaven van Zuid-Korea is onhoudbaar ge worden. Wonjoe en Soewon zijn bet doelwit der communistische aanvalsspitsen. TWEE GEESTELIJKEN VEKOiNGELUKl'. Rector A. van Nistelrooij uit Veghel en kapelaan L. Lammers uit blelmond zijn Woensdaginor gen overleden na een autobotsing op de Antwerpse Steenweg te Westmalle in beigië. De autobe stuurder, kapelaan A. Sleegers en de vierde inzittende, pastoor Van der Wiel, beiden uit üss, liepen lichte veryondingen op. Het ongeluk gebeurde Dinsdag in de namiddag, toen de Neder landse auto plotseling moest rem men. De wagen slipte tengevolge van de gladheid en botste tegen een boom. De twee geestelijken, die Woensdag in het ziekenhuis van Turnhout zijn overleden, werden zwaar gewond uit de wrakstukken van de auto bevrijd. HERZIENING RTC-ACCOORD TE DJAKARTA OVERWOGEN. aanwijzen. In de nacht van Dins- - dag op Woensdag zijn beiden door de politie aangehouden. Bij huiszoeking werd het plastic pis tooltje gevonden. EVEN OPLETTEN: Wijziging in Zegelwet. Zegelwet. Per 1 Januari zijn verschillende wijzigingen in de Zëgelwet van kracht geworden. De belangrijkste wijzigingen betreffen het kwitan tie-zegel. Tot nieuwjaar toe wa ren de kwitanties vrij van zegel, indien het bedrag 10.of min der was. Voor hogere bedragen was 0.10 zégel verschuldigd. Voortaan is een kwitantie van 20.of minder, vrij van zegel; voor hogere bedragen is 0.15 zegel verschuldigd. Het „Formaatzegel" voor di verse acten. o.a. afhankelijk van het formaat van de acte, kostte tot nu toe 30 ct„ 50 ct. of 1 gul den. Na 1 Januari zijn deze bedra gen: 50 ct„ 1 gulden en 2 gulden. De Indortesische minister-presi dent, Mohammed Natsir, heeft in het parlement medegedeeld, dat Indonesië vanwege het mislukken van de besprekingen inzake Nieuw-Guinea te Den Haag, her ziening van de overeenkomst der Ronde-Taiel-conferentie met in begrip van het statuut der Ne derlands-Indonesische Unie zou moeten overwegen. „Enigerlei toekomstige bespreking zou moe ten geschieden op basis van sou- vereiniteitsoverdracht over Nieuw- Guinea aan Indonesië", zo zeide hij, „anders zouden dergelijke be sprekingen zelfs bij aanwezigheid en bijstand van een derde partij, nutteloos zijn". DISTRIBUTIE VAN METAAL IN VOORBEREIDING. Maatregelen worden voorbereid voor de distributie van enkele metalen voor de industrie. Als eerste metaal komt koper aan de beurt, waarvoor een distributie regeling reeds zeer binnenkort is te wachten. De wereldproductie van enkele metalen is reeds enige tijd door de oorlog in Korea en de toege nomen productie van de bewape ningsindustrie moeilijk geworden. In verband daarmee zijn in de Verenigde Staten beperkende maatregelen voor het gebruik en de uitvoer dezer metalen geno men. ONTPLOFFINGEN IN BERGEN OP ZOOM. Zes gewonden. In het butagas-magazijn van de firma V. te Bergen op Zoom, ex plodeerde gisteren een cylinder, tengevolge waarvan in de monta gewerkplaats brand ontstond, die door de brandweer in één uur was geblust. Vijf man van het perso neel en een voorbijgangster werden door de uitschietende steekvlam men gewond. Door de luchtdruk werden vele ruiten verbrijzeld. HAAGSE AUTOBANDIETEN GEARRESTEERD. De Haagse politie heeft twee jongelui gearresteerd die in de eerste nacht van het nieuwe jaar een viertal overvallen hebben ge pleegd op autobezitters. De heren, die een volledige bekentenis heb ben afgelegd, bedreigden hun RENTE RIJKSPOS x SPAARBANK NU 2.28 Ernstige Nieuwjaarsrede Directeur-Generaal P.T.T. Woensdagmorgen heeft de Di- recteur-Ceneraal van het Staats bedrijf der Ri f', de heer L. iNe- her, voor vertegenwoordigers van bedrijfsonderdelen uit het gehele land, zijn traditionele Nieuw jaarsrede gehouden. Zoals gebrui kelijk beert de heer Neher een overzicht gegeven van de in het algelopen jaar verkregen bedrijfs resultaten en verder uiteengezet, wat het Staatsbedrijf van het ko mende jaar verwacht. De heer Neher heeft aan de hand van de feiten uiteengezet, dat de toestand van het bedrijf in 1950 niet rooskleurig is geweest, maar dat PTT er zonder ernstige tariefsverhogingen toch gekomen is. PI T zal, als het enigszins mo gelijk is, trachten ook dit jaar te ontkomen aan het dreigend ge vaar der tariefsverhogingen. De Directeur-Generaal sprak de hoop uit, dat de uiteindelijke regeling van de radio-distributie nu binnen enkele maanden haar beslag zou krijgen. Verder konaigde sprëker aan, dat met ingang van 1 Januari 1951 de telefoondistricten een grotere administratieve zelfstan digheid hebben gekregen. Ook voor de inspecties der pos terijen wordt, in de komende ja ren, een grotere zelfstandigheid voorbereid. Voorts wijdde de heer Neher aandacht aan het feit, dat 1951 veel van PTT aan inspanningen zal vergen om een grotere militai re paraatheid te verkrijgen. Mét nadruk stelde hij vast, dat het ci viele werk hieronder niet zal lij den. Het Koreaanse conflict heeft ook op de handel en wandel van P i'T veel invloed gehad, door een sprongsgewijze verhoging van de prijzen voor vele artikelen. Tenslotte heeft de Directeur- Generaal medegedeeld, dat de rentevergoeding op de saldi der inleggers bij de Rijkspostspaar bank met ingang van 1 Januari 1951 van' 2,16 tot 2.28 is vërhoogd. hoogd. Tot slot heeft de directeur van het Postkantoor te 's-Gravenhage, de heer A. J. Bruggeman, de heer Neher in een geestig speechje na mens het gehele personeel geant woord. Lake Success. De Wapen stilstandscommissie voor Ko rea heeft in de Politieke Com missie verslag uitgebracht over haar pogingen om een wapenstilstand te bewerken. De Chinese regering had ech ter elk formeel contact gewei gerd. De commissie heeft de hoop op een vreedzame rege ling opgegeven. Helgoland. Woensdag heeft een Britse patrouilleboot de Duitsers die Helgoland bezet hadden als protest tegen de Engelse bombardementen, te ruggehaald. Maar terwijl aan de ene kant de bezetters zich inscheepten, kwamen er aan de andere kant van het eiland nieuwe aan. land. Nederland. Op grond van de gestegen grondstofkosten is de maximumprijs voor rij wielbuitenbanden van 23 x 1% verhoogd van 4.85 tot 5.20. Duitsland. De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duits land, McCloy, en de vertegen woordiger van de West-Duit se bondskanselier, Blank, zijn gisteren begonnen met be sprekingen over West-Duitse deelname aan de verdediging van West-Europa. Nederland. Italiaanse voet balscouts hebben Biesbrouck, de linkshalf van R.C.H. en 't Nederlands Elftal een prof contract aangeboden van 800 a 900 per maand plus pre- De vele misverstanden die er nog altijd bestaan rond de zo po pulair geworden jazzmuziek, wa ren voor mij aanleiding in het kort iets meer ie verrellen over deze echt Noord-Amerikaanse volksmuziek. Immers, vele men sen weten eigenlijk niet wat jazz muziek is. Meestal verstaan zij hieronder wat „goedkope" dans- orkesten en strijkjes ten gehore brengen. Deze muziek heeft ech ter volstrekt niets te maken met jazz, want de echte jazzmuziek bezit wel degeiijk gevocls- en cultuurwaarde, al zullen we ha.nr nooit op één lijn kunnen en mo gen stellen met de klassieke mu ziek. Ze vraagt dat ook niet van ens. Jazz is volksmuziek, oprech te volksmuziek van de Noord- Amerikaanse neger. Deze legt daarin een wereld van gevoel bloot en voor ons Westerlingen kan het heus geen kwaad daar even serieus aandacht aan ie schenken. De eerste vorm van jazz is ont staan in de oerwouden van Afri ka. De muziek, die de negers daar hadden, was zeer primitief, zowel instrumentaal als muzikaal. De instrumenten die gewoonlijk ge bruikt werden, waren Tom-toms, een soort uit hout gesneden fluit en een instrument dat een voorlo per is van de tegenwoordige ban jo. Toen deze negers in het begin van de 17e eeuw als slaven naar Amerika gebracht werden, namen zij deze muziek met zich mede. Zij werden te werk gesteld op dé plantages in het Zuiden van de tegenwoordige Verenigde Staten (Mississippi-delta). Het werk was hard en afmattend. Als uiting van hun leed begonnen zij onder hun beklagenswaardig en mono toon werk liederen te zingen. Een van de werkers hief plotseling een lied aan met geïmproviseerde wijs en woorden, waarop de rest dan steeds in koor inviel. Het werk werd dan op de maat van deze liederen uitgevoerd, waardoor het enigszins verlicht werd. Zo ont stond de Worksong. Na de vrijmaking van 1863 kwam de neger in aanraking met de christelijke godsdienst. Zijn vi sie hierop was natuurlijk heel an- dej-s dan die van een blanke. Langzamerhand -werden er ver schillende negerkerken gesticht, waarin de christelijke liederen op „negerse" wijze gezongen wer den. Dit waren de z.g. Negro Spi rituals. Deze spirituals zijn onge looflijk inooi. Een passage uit de Bijbel, een zinsnede uit een preek zijn veelal aanleiding tot het zin gen van zo'n spiritual. Iemand herhaalt enkele malen zo'n pas sage al zingende, waarna de ge hele gemeente invalt, al improvi serend. Deze soort spirituals is de moeite van het beluisteren dubbel en dwars waard. Luistert u eens (als u tenmin ste de kans krijgt) naar „Peter, go ring dem bells" of „I hope my mother will be there", „Meet me in Jerusalem", om er maar eens enkele te noemen. Mits deze na tuurlijk niet gezongen worden door een beroemd negerzanger of beroemd koor, maar door een Reverend met zijn Congregatie. Deze spirituals nu vormen één van de grondelementen der he dendaagse jazz. Als volgend ele ment kunnen we noemen de Blues, maar daarover in een volgend nummer. ARIE VAN PAS. KAATSHEUVEL. NIEUWS VAN DE K. ERK WIELERCLUB „KAATSHEUVEL" A.S. ZATERDAG IS HET DRIEKONINGEN. Ja, dat weet iedereen, 6 Januari vieren wij Driekoningen, maar niet iedereen weet dat a.s. Za terdag 6 Januari Home-trainer wedstrijden door de W.C. Kaats heuvel worden georganiseerd. Aan dit opschrift en letters kan iedereen al zien dat a.s. Za terdag bij Th. v. Boxtel iets heel bijzonders, iets aparts gaande is. De plannen zijn zodanig uitge werkt, dat iedereen, al of niet wielerenthousiast deze avond moet meemaken. De home-trainer-wedstrijden voor de W. C. - leden begin nen om half acht. Na de ver schillende manches zal dan de club-kampioen bekend zijn, waar na de grote vergassing, die wij helaas niet vooraf mochten be kend maken, komt. De Hometrainerwedstrijden on der de leden zullen vooraf span nend zijn. Na deze verschillende manches tussen onze beste renners Fitters, v. Gennep, Montes, v. g. Ven's, A. v. Boxtel, Scheerders, Ver- voort en mogelijk nog A. Snoe ren. komt dan de grote attractie van de avor.d. IK HEB MIJN LAATSTE ACHTERVOLGING GEREDEN.... ....dixit Geriit Schulte. Sedert jaren schreeuwt Gerrit Schulte het over daken en hui zen dat de achtervolging voor hem dood en begraven is. In wer kelijkheid is de machtmens Schul te er van „gedégouteerd". Waar om Dat zou hij misschien zelf zo bepaald niet kunnen zeggen. Dat is mijns inziens meer van zielkundige dan van materiële aard. Oscar Daemets is de laatste bestuurder geweest die Schulte er toe heeft kunnen overhalen, om nog eens een achtervolging te rijden. Zoals onze lezers weten noemde de tegenstander Paul Matteoli, de moderne Armand Blanchonnet, zoals men Matt noemt in Frankrijk. Schulte liep Matt in; na een zeer bewogen kamp, waarin de zuivere klas besliste. Schulte ver loor terrein in den beginne, maak te dan gelijk, maakte zijn tegen stander dan ongenadig af, met dien verstande dat hij vanaf de 20e ronde zijn freins toetrok en het doodvonnis uitstelde tot aan het einde der 25e ronde. Ziehier nu hoe Schulte zelf die laatste achtervolging heeft ,,ge- commenteerd". Toen hij zich naar de start be gaf, stopte hij een ogenblik aan een groepje sportmannen Thuur Van der Stuyft, Carlo Gevaerts, Rik Paeshuys, Jef Dervaes, Mau rice de Wolf, Omer de Bruyc- ker en ikzelf, om met de voor naamste te eindigen En Gerrit zei met een wanhopige zucht „Ik ga naar de slachtbank Na een gemist vertrek werd dan de wedstrijd gereden tot er «in het rennerskwartier een tube ontplofte. Matt dacht dat Schulte platgereden was en dat de match „afgeschoten" werd. Schulte dacht dat Matt platgereden was en dat de aankomstrechter door bet klassieke revolverschot de match stop zette. Beiden stopten enne... dat zal wel een voorval geweest zijn, enig in zijn aard. Na een paar binuten begaven Schulte-Matt zich weer naar de hen toegewezen plaats. Gerrit stopte weer effekens aan dat zo even genoemde groepje en zei „Ik zak rats door mijn benen". Edgard Peckstad loste 't start schot en beide renners vertrokken in razende snelheid. Matt met 24 x 7 of 7.30 en Schulte met 27 x 8 of 7.12 m. De Fransman nam nochtans 20 meter voor- spreng. Maar aan de 16e ronde maakte Schulte gelijk. Toen sprak de klas. Ik bedoel de we reldklas, de grootste, allergroot ste wereldklas. Matt verzwakte eventjes en Schulte versnelde heel lichtjes. Op écn ronde van 161.30 meter was het lot van Frank- rijks trots bezegeld. Hij had drie meter verloren. Vijf ronden later hing Schulte nog 15 meter achter Matt. Vrijwillig stelde hij de te rechtstelling uit. Schulte remde opzettelijk om Matt het affront te sparen voor het einde te wor den ingelopen. Hij regelde het zodanig dat hij hem inliep, een halve meter voor de eindmeet Gedurende 5 a 6 minuten heeft Schulte totaal leeg nevens de pistboord gezeten. Hij had wer kelijk tot op de bodem van zijn ontzaglijke klas moeten gaan. Een kwartier later kwam hij mij opzoeken en ziehier wat hij mij verzocht zwart op wit „in de krant" te zetten „...Dat is de laatste achtervol ging die Gerrit Schulte ooit in zijn leven heeft gereden. Mogelijk als Coppi niet start in het we reldkampioenschap, zou ik de ti tel weer kunnen winnen. Het laat mij koud. Men mag mij tienduizend gul den aanbieden, ik weiger. Geen mens ter wereld zal mij ooit nog kunnen overhalen om een achter volging te rijden. Het is nu een maal mijn gedacht en het is on- wederroepelijk zo. Voor éénmaal zult ge me een genoegen doen, dat in uw krant te schrijven". KAATSHEUVEL. VOETBALVERENIGING „BERKDIJK" Hieronymus—Berkdijk 2 Na een lange rustperiode zul len hopelijk weer 2 Berkdijkse elftallen in het geweer komen. Berkdijk 2, dat momenteel wat verliespunten betreft, bovenaan staat, zal haar kansen hoog hou den, zo mogelijk verbeteren. De tegenstander is niemand anders dan het sterke Hieronymus uit Tilburg. Berkdijk 3—R.K.C. 6. Berkdijk 3 krijgt R.K.C. 6 uit Waalwijk te gast. Voor hen geldt hetzelfde als voor hun. „be tere" clubmakkersVan begin af aan aanvallen en doorzetten, de 2 puntjes zijn dan onverbidde lijk voor ons.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2