Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant te Waalwijk. LANDBOUW PLUIMVEE Om volledig en uitvoerig op de hoogte te blijven van het nieuws uit Waalwijk en alle plaatsen van de Langstraat en Omgeving is een abonnement op „DE ECHO" noodzakelijk maar ook voldoende. Het kost slechts 17 cent per week. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 JANUARI 1951 3 OP LOSSING KERSTKRUISWOORDPUZZLE. Dr. H. G. LangemeijerMelles H. E. H. Langemeijer-Wehberg Henricus Josephus Hurkmans. TIMMERMANS Luxe Verhuur REDE, uitgesproken door de Heer J. W. van Heesbeen, voorzitter van het Kantoor Waalwijk van de voormalige Kamer van Koophandel en Fabrieken voor N. Brabant, in de ver gadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord- Brabant, gehouden op Donderdag 4 Ja nuari 1951 te Waal wijk. Mijne Heren, Het is mij een genoegen U hier bij welkom te mogen heten in deze eerste vergadering van de in onafhankelijkheid herstelde Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant. De herziening van het uit de bezettingstijd daterende Besluit op de Kamers van Koophandel en Fabrieken is met ingang van 1 Ja nuari j.l. een feit geworden. Dfe naar het Duitse leidersprincipe in gerichte, gecentraliseerde opzet van de Kamers van de Kamers van de Kamers van Koophandel is als niet-strokend met de Neder landse opvattingen verdwenen. De samenwerking van de Ka mers in provinciaal verband zal ook in de toekomst ongetwijfeld noodzakelijk zijn, teneinde de doelstellingen van de Kamers n.l. het bevorderen van de belan gen van handel en nijverheid zo volledig mogelijk te verwezen lijken; deze samenwerking thans is, gegrondvest als ze is op vrij willigheid, zeer zeker te prefere ren boven centralisatie. Met grote voldoening mag wor den geconstateerd, dat de ge dwongen samenwerking in pro vinciaal veSband gedurende de af gelopen iaren niet alleen nimmer tot conflicten heeft geleid, maar zelfs een hechte band heeft doen ontstaan, dife voor de vrijwillige samenwerking voor de toekomst een goede basis zal blijken te zijn. Geschiedenis. Het lijkt mij dienstig, nu in de ontwikkeling van de Kamers we derom een nieuwe phase is inge treden, U zeer in het kort een algemeen overzicht te geven van de geschiedenis van de Kam'ers van Koophandel in Nederland. Gedurende de Franse overheer sing in het begin van de vorige eeuw kwam in ons land een op de Franse wetten dienaangaande aansluitende regeling van het in stituut van de Kamers van Koop handel en Fabrieken tot stand. Na de overheersing in 1813 be stonden hier te lande vier Kamers t.w. te Amsterdam, Rotterdam, Middelburg en Vlissingen. In 1814 werd de Franse rege ling aan een herziening onder worpen en vfervangen door een Reglement, waarbij de vertegen woordiging van handel en nijver heid was geregeld. De bevoegd heden van de onder dit Regle ment opgerichte Kamfers waren gering; hun taak was in hoofd zaak een adviserende, hoewel ook voorstellen gedaan konden wor den „tot nut en bevordering van de commercie". Vooral terzake van de samenstelling van de Ka mers is dit Rfeglement herhaalde lijk ingrijpend gewijzigd en zo no dig vervangen. De voornaamste veranderingen dateren van 1851, toen een rechtstreekse verkiezing van de leden door de belanghebbende ne ringdoenden werd ingevoerd ter vervanging van de bestaande re geling, dat de leden werden be noemd door de Koning, en van 1896, toen na de opheffing van de patentbelasting in 1893 de ze belasting was de belangrijkste bron van inkomsten van de Ka mers het hierop gebaseerde kiesrecht wederom werd herzien. Het grootste bfezwaar tegen de regeling in haar geheel bleef ech ter, dat de Kamers slechts konden worden ingesteld op initiatief van de gemeentebesturen, wanneer de ze meenden, dat het belang van handel en nijverheid in de ge meente de instelling van een Ka mer van Koophandel vorderde. Zo wferd b.v. bij Kon. Besluit van 8 September 1877 voor de ge meente Waalwijk op verzoek van de Waalwijkse Looiers-sociëteit een Kamer van Koophandel en Fabrieken ingesteld; ook in Don gen, Loon op ZandKaatsheuvel en Raamsdonksveer werden Ka mers van Koophandel ingesteld. Van een eigenlijke vertegen woordiging yan handel en nijver heid door de Kamers kon in feite dus gfeen sprake zijn. Zo is dan gedurende de laatste jaren van de vorige en de eerste jaren van deze eeuw diverse malen een po ging tot verbetering ingesteld, met als uiteindelijk resultaat een op 26 Maart 1920 afgekondigde en op 15 Maart 1921 in werking getre den wettelijke regeling van de Kamers van Koophandel. Deze regeling ging samen met de invoe ring van een Handelsregister, het houden waarvan en het toezicht waarop aan de Kamers werd toe vertrouwd. Ook werd het aantal Kamers aanzienlijk beperkt en aan ieder der ingestelde Kamers een eigen district toegewezen, waar door tevens de vertegenwoordi ging van de gehele handel en nij verheid in Nederland werd ge waarborgd. Voor ons district wer den de Kamers van Koophandel te Waalwijk, Kaatsheuvel, Dongen en Raamsdonksveer opgeheven en opgenomen in de nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Zoals reeds opgemerkt, werd deze regeling door het Besluit op de Kamers van Koophandel en Fabrieken van 1942 weer teniet gedaan en werden de bestaande Kamers verenigd in elf Provincia le Kamers. Bij deze door de be zetter geforceerde reorganisatie was men er in geslaagd het appa raat van de 36 Kamers te behou den door daar, waar geen provin ciale Kamfer werd gevestigd, een kantoor der provinciale Kamer te handhaven. Dat dit Besluit zo spoedig mo gelijk na de bevrijding moest worden vervangen, werd allerwe- ge beseft en door de thans in werking getreden wet is deze ver vanging dan ook inderdaad tot stand gekomen. Ik heb het volle vertrouwen, dat de nieuwe Kamers zich met grote nauwgezetheid aan de hen opgelegde taak zullen wijden tot groter nut van de in hun district gevestigde handels- en industrië le bedrijven in het bijzonder en van de gehele Nederlandse han del en nijverheid in het algemeen. Jaaroverzicht. Het zij mij thans vergund U in het kort een overzicht te geven van de economische ontwikkeling gedurende het afgelopen jaar. De meest belangrijke gebeurte nis op internationaal gebied, welke mede in hoge mate invloed heeft uitgeoefend op het internationale en nationale economisch leven, is ongetwijfeld de ontwikkeling van de crisis in Azië en met name het conflict in Korea. Hoewel in oorsprong een botsing tussen po litieke ideologieën, moet n zozeer in het wfereldgebeuren ingrijpend conflict ook op economisch ge bied grote gevolgen hebben. Deze gevolgen zijn dan ook niet uitge bleven en oefenen nog steeds in vloed uit op de economische ont wikkeling. Het Koreaanse conflict toch heeft geleid tot opvoering van het militaire potentieel, welke uitbreiding niet dan met vrijwel gelijktijdige uitbreiding en verho ging van de productie plaats kan vinden. Het probleem van de ar beidsgelegenheid, dat wel in de Verenigde Staten niet zeer nij pend was, doch in verband met de dreigende conjunctuur-omslag, welke thans zij het kunstmatig voor onbepaalde tijd is ver schoven, ifeder ogenblik accuut kon worden en in verschillende andere landen steeds meer een onrustbarende vorm dreigde aan te nemen, kon hierdoor veel van zijn urgentie verliezen, vooral in de rechtstreeks betrokken landen. Immers opname van arbeidskrach ten is ter uitbrfeiding van de pro ductie noodzakelijk, terwijl bij vergroting van het militaire ap paraat ook een gedeelte van de niet-tewerkgestelden kan afvloei en in dit apparaat. Wel zal door uitbreiding van de dienstplicht aan de industrie een aantal arbeids krachten moeten worden onttrok ken, waardoor een tekort aan ge schoold pfersoneel zal kunnen ont staan. Dit brengt uiteraard het probleem van scholing en om scholing op korte termijn met zich. Hier staat evenwel tegenover, dat de nu veroorzaakte productiever hoging wel lfeidt* tot een grotere economische inspanning, niet ech ter tevens tot een grotere behoef- tenbevrediging, wat toch norma liter een logisch gevolg van iedere expansife van productie zou moe ten zijn. De hierdoor bereikte schijn- vooruitgang is dus in feite een achteruitgang, daar de oorlogs inspanningen een vermindering van het verbruik zullen moeten veroorzaken. Landen met een grote produc- tife-mogelijkheid van voor de oor logsindustrie noodzakelijke grond en hulpstoffen (ijzer en staal e.d.) zullen nu de gelegenheid hebben hun dollartekorten te dekken i. c. m. de gestegen vraag van de Ver enigde Staten naar deze producten en de sterk gestegen prijzen. Dfe- ze mogelijkheid is echter van tij delijke aard, zodat dit ook voor die landen geen eigenlijke oplos- sina betekent. Het gevolg van de door de vfer- hoogde vraag ontstane betrekke lijke schaarste aan deze grond stoffen maakt de instelling van 'n internationaal orgaan, dat nagaat ten aanzien van welke grondstof fen beschermende maatregelen gfe- nomen moeten worden geenszins overbodiq. Er zal immers con trole nodig zijn op aeregelde aan voer tegen aannemelijke prijzen in alle medewferkende landen en te vens zal moeten worden overwo gen hoe .de productie van die grondstoffen nog zal kunnen wor den opgevoerd, daar het grotere verbruik ten behoeve van de oor logsindustrie een verlaging van de levensstandaard betekent. Een gunstig gevolg van de Ko reaanse kwestie is, dat de inter- nationale samenwerking, welke I voorheen slechts langzame vorde- ringen maakte, onder de dreiging van de communistische aggressie, een flinke stoot in de gofede rich ting heeft gekregen. Hoewel de oorzaak valt te betreuren is op dit gebied positieve winst ge boekt. De hamsterwoede, welke na 't uitbreken van de strijd gedurende enige tijd bij het publiek zich deed gelden veroorzaakte een korte op leving vooral in de productie van duurzame goederen. Hierop is zonder twijfel spoedig een reactife te verwachten, daar de sterk ver minderde koopkracht voorraad- vorming op langere termijn niet mogelijk maakt. In enige landen bracht de grote vraag weliswaar 't aanbod enigs- Zins in moeilijkheden zonder ech ter blijvend nadelige gevolgen te hebben. Nederland. Voor Nederland is de ontwik keling in het wereldgebeuren geenszins gunstig. Wel wordt veelal een productieverhoging van verschillende goederen ver wacht, doch deze kan niet an ders dan van dezelfde aard zijn als de hierboven genoemde. In feite dus een schijn-vooruitgang. De sterke stijging var, de grond- stoffenprijzen betekent voor lan den als Nederland, welke voor deze grondstoffen in hoofdzaak op invoer zijn aangewezen, een verslechtering van de deviezen- positie. Het evenwicht van de be talingsbalans zal ernstig worden verstoord en grotere inperking van het gebruik zal noodzakelijk zijn om dit evenwicht enigszins te kunnen herstellen. In een de fensief pact als het Atlantisch Pact worden de deelnemende lan den echter verplichtingen opge legd mede t.a.v. bewapening en oorlogsproductie, zodat ver- bruiksbeperking hier weer niet in voldoende mate zal zijn door te voeren. België is hierdoor dan ook reeds huiverig geworden een volledige economische unie met Nederland aan te gaan. Ook buiten de problemen ont staan tengevolge van het Kore aanse conflict blijven hier te lan de nog vele vraagstukken, welke dringend om een oplossing vra gen. Zo is het belastingvraagstuk, ondanks de kort geleden doorge voerde wijzigingen, nog niet op gelost. De belastingdruk blijft een 'moordende last voor het bedrijfs leven, dat verstikt dreigt te ge raken in de netten van een kou de socialisatie. Niemand zal ont kennen, dat belastingheffing noodzakelijk is en dat vooral in een door de oorlog verarmd land de noodwendige staatsuitgaven zware belastingen wettigen. Ver dere verarming van bedrijfsleven en bevolking ter wille van een sluitend staatsbudget mag echter geen gevolg zijn. Dat de belas tingen noodzakelijke vernieuwin gen niet dan zeer moeilijk moge lijk maken, moet op den duur tot een grote technische achterstand t.o.v. het buitenland leiden, waar door ook voor de toekomst een terugkeer tot een vooroorlogs productie-niveau wordt in gevaar gebracht. De vier beroemde regels voor de belastingheffer, welke door Adam Smith werden opgesteld, n.l. 1. heffing naar draagkracht, nader uitgewerkt in het beginsel van de progressie 2. zekerheid t.a.v. geheven be dragen en tijdstip van heffing 3. heffing op het voor de be lastingbetaler minst bezwarende tijdstip; en 4. grootst mogelijke beperking van de onkosten aan de heffing verbonden. mogen hier wel eens op practi- sche toepassingsmogelijkheid wor den getoetst. Vooral nu door enige indu strieën bfelangrijke schijnwinsten worden gemaakt, i.v.m. de stij gende grondstoffenprijzen, moeten de belastingen worden gebaseerd op de vervangingswaarde. Ook op het gebied van de lo nen en prijzen zal een regeling ter vermijding van inflatie niet uit mogen blijven, waarbij men evenwel moet bedenken, dat in grijpen van overheidswege alleen dan gerechtvaardigd is, indien op geen andere wijze tot een oplos sing kan worden gekomen. Loons- verhoqingen, welke vrijwel on middellijk worden achterhaald door gewettigde prijsstijgingen, zijn zinloos en versterken infla toire tendenzen. Het district van de Kamer. Ten aanzien van het econo misch leven in het district van onze Kamer, wilde ik gaarne Uw aandacht vestigen op het probleem van de werk gelegenheid. Vóór de Koreaanse kwestie, welke een opleving veroor zaakte, dreigde in de schoen en lederindustrie enige werk loosheid te ontstaan. Zo wa ren in het rayon van het Ge westelijk Arbeidsbureau, bij kantoor Waalwijk omtreeks 't midden van het afgelopen jaar ongeveer 250 geheel werkloze mannelijke arbeidskrachten en ongeveer 500 wachtgelders. De daarna ontstane grotere vraag naar arbeidskrachten is uiteraard slechts van tijdelij ke aard en vermag daarom de ernst van het feit van een ge leidelijk toenemen van het aantal werkelozen niet ver bloemen. Hoewel het gebrek aan voldoende werkgelegen heid thans nog niet onrustba rend behoeft te worden ge noemd, moet toch reeds op maatregelen ter vermijding van een gestadige groei van de werkloosheid worden ge zind. Vestiging van indus trieën, welke grotendeels aan mannelijke arbeidskrachten werkgelegenheid verschaffen moet daarom worden gesti muleerd. Dit brengt mij te vens op een ander probleem, n.l. de verkeersmogelijkheid in de Langstraat. Voor industrievestiging moet immers o.m. aan het vereiste van deugdelijke verkeersver bindingen worden voldaan. Mede door de opheffing van het personenvervoer per rail door de Langstraat, de zeer slechte toestand van de Oost- West-doorkruising en het ont breken van een vaste oever verbinding tussen Gorinchem .en Sleeuwijk, is het verkeers probleem hier in een impasse geraakt. Reeds onmiddellijk na de bevrijding heeft de Kamer telkenmale bij de Nederland se Spoorwegen aangedrongen op spoedige hervatting van 't personenvervoer. De hervat ting in 1947 was echter bij voorbaat gedoemd tot misluk king door_de zeer slechte uit voering van de diensten. Op 1 Augustus werd het perso nenvervoer dan ook gestaakt, terwijl het behoud van het goederenvervoer, tenzij de omstandigheden zich wijzigen, in gevaar dreigt te komen. Indien men zich thans ech ter beperkt tot beschouwing van de tegenwoordige toe stand, kan slechts geconsta teerd worden dat het ontbre ken van het personenvervoer per rail en van de mogelijk heid van snelgoederenvervoer een ernstige belemmering vormt voor de economische ontwikkeling en in het bij zonder geen stimulerende in vloed op de vestiging van nieuwe industrieën zal heb ben. Wellicht zal in de toekomst na het gereedkomen van het Biesbosch-plan naar raming van de Minister van Verkeer en Waterstaat zal hiermede nog 7 a 8 jaar gemoeid zijn opname van arbeidskrachten uit de Langstraat in dat nieu we gebied mogelijk zal zijn, doch een onmiddellijke oplos sing is thans vereist en deze kan m.i. slechts gevonden worden in het ontsluiten van de Langstraat door een ver betering van de verkeersver bindingen. Hoewel het gebruikelijk is in de jaarrede een zo volledig mogelijk overzicht op te ne men van de gang van zaken in dë onderscheiden bedrijfs takken in het district van de Kamer, zal dit jaar tengevol ge van het ontbreken van ge gevens over vele industrieën het overzicht in beoerkter om vang plaats moeten vinden. In het te publiceren jaarver slag zal naar grotere volledig heid worden gestreefd. De schoenindustrie heeft tengevolge van de vergroting van de vraag in verband met de verwachting van een grote prijsstijging na de inzinking, welke op de levering van de voorjaarsorders volgde, een niet-ongunstige opleving ge had, hoewel aan het einde van het jaar weer enige teruggang viel waar te nemen. De productiekosten werden snel hoger, ondanks het nog niet geheel opnemen van de loonsverhogingen in de kost prijzen, door de stijging van de grondstoffenprijzen van 50 tot 70%. Door de afgenomen koopkracht van het publiek werden mede de afzetmoge lijkheden beperkt. Mede werden de productie kosten ongunstig beïnvloed door de sterke stijging van de reclame-kosten, de onder houdskosten en de kosten van drukwerken. Voor de bedrijven in Waal wijk en Drunen komt hier te vens na de opheffing van 't treinverkeer een verhoging van de vervoerskosten bij, in verband met de hogere tarie ven van de B.B.A. De zware belastingen en so ciale lasten doen de vrees ont staan dat uitbouw, vervan ging en nieuwe investeringen niet in voldoende mate plaats zullen vinden en het produc tieapparaat zal oplopen. De personeelsnositie was niet ongunstig. Wel bleef het tekort aan geoefend vrouwe lijk personeel en geschoold mannelijk personeel ook dit jaar bestaan. Verdere perso neelsuitbreiding zal echter in verband met de onzekere toe komst niet plaats kunnen vin den. De exportmogelijkheden ble ven voorshands nog in niet- onbelangrijke mate aanwezig. Hoewel met zekerheid ui teraard omtrent de toekom stige ontwikkeling geen uit spraken kunnen worden ge daan, is men toch over het al gemeen niet pessimistisch ge stemd ten aanzien van 1951. Verschuiving naar de goed kopere massaproducten zal echter de afzet van het meer luxe schoeisel belemmeren. De lederindustrie ondervond gedurende de eerste maanden van 1950 de reactie op de gun stige opleving na de devalua tie in September 1949. De zoollederprijzen waren laag; door belangstelling in 't buitenland, vooral België en Duitsland, werd echter toch enige opleving veroorzaakt tijdens de slappe periode. De situatie in Korea bracht een omwenteling teweeg. De huidenprijzen stegen met 100 procent. De ledermarkt volg de langzaam. Ook de andere grond- en hulpstoffen waren aan voortdurende prijsstijgin gen onderhevig. De kostprij zen kwamen hierdoor hoog te liggen. De vraag was echter goed en de afzet hierdoor ver zekerd. De slinkende koop kracht maakt echter de voor uitzichten onder meer norma le omstandigheden slecht. In het afgelopen jaar was een groot gedeelte van de ge maakte winst slechts schijn winst, die door de belastingen zwaar wordt getroffen. De stijging van de grondstoffen- prijzen maakte tevens grotere kapitaalsinvestering noodza kelijk, welke nu eveneens door de belastingen onder zware druk zal worden gezet. In werkelijkheid is dit echter kapitaalsheffing. Het langdurig looiproces brengt groot risico met zich, daar de nadelige gevolgen van een plotselinge prijsdaling in verband met gewijzigde om standigheden geheel voor de lederfabrikanten zullen ko men. De export ontwikkelt zich bevredigend. De hoge huiden- prijzen werken hier echter remmend. Deze gelden echter ook voor het buitenland en 't is nog mogelijk, vooral op de overledermarkt, een goed en concurrerend artikel op de markt te brengen. De door vele landen doorgevoerde ver hoging van de invoerrechten, gelijktijdig met een verrui ming van het handelsverkeer, doet de voordelen van de li beralisatie echter weer teniet, wat vooral voor de Neder landse overleder-industrie, welke voor de afzet van een groot gedeelte van de produc tie op het buitenland is aan gewezen, zeer ongunstig is. De toestand op de arbeids markt geeft geen aanleiding tot het maken van speciale opmerkingen, slechts bleef zich een tekort aan vakbe kwame arbeiders openbaren. De seizoen- en mode-invloe den doen zich vooral in de overledersectie steeds meer gelden. De vooruitzichten zijn in 't algemeen voor 1951 niet gun stig. Grote risico's zullen moe ten worden gedragen en om trent het verdere prijsverloop en de afzetmogelijkheden kunnen onmogelijk op rede lijke grond gebaseerde voor spellingen worden gedaan. (Slot volgend nummer) WINTERBESPUITING VAN ONZE VRUCHTBOMEN Nu de tijd voor de winterbe- spuiting is aangebroken, is het van groot belang dit onderwerp eens te bfehandelen, omdat de ve le fruitkwekers de lange winter- De oplossing was: WIJ WENSEN U EEN PRETTIG KERSTFEEST. Van de vele goede inzendingen zijn de volgende als prijs winnaars uit de bus gekomen: le prijs, Het mooie boek „Dingeman Hoeks" door A. M. v. d. Rijken L. VAN HERPT, San. Dekkerswald, Groesbeek. 2e prijs: Mej. T. TRIMBACH, Antoniusstr. 63, Waalwijk. 3e prijs: P. J. VAN DRONGELEN, B 10, Vrijh.-Capelle. 4e prijs: W. H. VAN DOMMELEN, Burg. v. d. Venstr. 6, Vlijmen. 5e prijs: NETTY SüOSS, Baardwijksestr. 26, Waalwijk. Aan alle prijswinnaars zal een aardige verrassing worden toegezonden. avonden zullen gebruiken om hun spuitplan op te maken. Immers aan de waterbehande ling van onze vruchtbomen moet de uiterste zorg worden besteed. In de eerste plaats dient men er zich bewust van te zijn, dat de te bestrijden parasieten levende organismen zijn en dat deze zich onder verschillende weersomstan digheden ook verschillend kunnen gedragen. Zo zullen in een vroeg, warm voorjaar de eieren van verschei dene parasieten vroeger uitkomen dan in een jaar met een lange, koude winter. Valt de vorst laat in, dan zul len voorts verscheidene parasie ten (o.a. bladluizen en winter- vlinders) nog lang doorgaan met het afzetten van eieren. Ook de gewassen, waarop parasieten voorkomen, zijn levende organis men, die eveneens op gewijzigde omstandigheden verschillend kun nen reageren. Zo lopen bijv. de bomen en struiken het ene jaar vroeger uit dan het andere, al naar gelang het weer warmer of kouder is. Bij de uitvoering van bestrij dingsmaatregelen dient men hier mede rekening te houden. Ver volgens zal men een keuze moe ten maken uit de groep winterbe- strijdingsmiddelen. De middelen op basis van Di- nitro-orthocresol zijn van groot belang voor latere bespuitingen. Dit geldt vooral voor de concen trated DNOC Winterwash „Iali- ne" dat het vorig jaar nog zo werd genoemd en waarmede in het gehele land goede resultaten zijn bereikt. De besparing aan geld en ar beid mfet dit geconcentreerde mid del is zeer belangrijk. Bovendien is het middel gemakkelijk te men gen en toe te passen en geeft een bedekking, die in gunstige zin vergeleken kan worden mfet an dere typen van winterbespuitings- middelen. Het werkzame bestanddeel van dit geconcentreerde Engelsfe mid del is Dinitro-orthocresol, zodat dti product in het bijzonder werk zaam is tegen die insecten, die met kleurstoffen bestreden wor den. Hfet toepassingspercentage be draagt slechts 0,4 (400 gram op 100 liter water), waardoor niet alleen de prijs van de sproeivloei- stof lager komt te liggen, maar ook het verspuiten gemakkelijker wordt. Laten we hopen, dat dit nieu we middel weer een vferbetering zal te zien geven van de reeds vele bestaande middelen. Onze fruitteelt zou er zeer mee gediend zijn. Voordeliger en minder ar beid en betere mogelijkheden be horen tot vereisten, die ook de fruitteelt stelt. De strijd tegen parasifeten gaat steeds door, en dit is ook nodig, wil men straks een goed product af kunnen leveren. vreesde ziekte onder ons pluim vee, n.l. ,,snot". Hierover schreef ik reeds enige malen. „Snot" wordt veelal veroor zaakt door kouvatten, een on doelmatige huisvesting enz. Wanneer deze ziekte onder de dieren heerst, ziet men at de slijmvliezen van neus en ogen zijr ontstoken, gepaard gaande met vocht, dat aanleiding kan geven tot ontstoken neus en ogen. Door verstopping begint het dier te niezen en het tracht door het schudden met de kop het slijm kwijt te raken. Constateert men een en ander, dan moet het dier direct afgezonderd en het drink water ontsmet worden. Een kop- bad in een ontsmettingsmiddel is zeer aan te bevelen. Diphterie en pokken kan men 't beste voor komen door de dieren te laten inenten door een dierenarts. „Voorkomen is beter dan gene zen". De kosten zijn niet hoog. KIPPENVRIEND Nadruk verboden. Hedeu werd plotseling door de dood van onze zijde wegge nomen onze geliefde Man en Vader ANTONIE VERSCHUREN, In de ouderdom van 60 jaar De diepbedroefden, Sprang, Wegerlna Hendrlka Verschuren-Haneman Bastiaan A. Verschuren Pleter B. Verschuren Ermelo, Antonie Verschuren Sprang. Neeltje A. Verschuren Sprang, 2 Januari 1951. Besoijensestraat. De begrafenis is bepaald op Zaterdag 6 Jan 'snamlddags 3 uur. Zeer terecht schreef een der pluimveebladen deze week „voor komen is beter dan genezen". Dit naar aanleiding van de zo ge- De Heer en Mevrouw en bedanken voor de vele geluk wensen, die zij met Nieuwjaar mochten ontvangen en wensen wederkerig allen een GELUKKIG NIEUWJAAR. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van medeleven, welke wij mochten ont«angen bij het over lijden van onze geliefde zoon broer, zwager en oom Uit aller naam WED. HURKMANS Waalwijk, Januari 1951. Grotcstraat 55 wenst zijn clientele een GELUKKIG en VOOR- SPOEDIG NIEUWJAAR. Telef. 38 SPRANG

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 3