Sanapirin PROTEST slechts 45 woningen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 JANUARI 1951 Gemeenteraad WAALWIJK tegen het toewijzen van Uitzicht op nieuwe industrieën In de raadsvergadering van Vrijdag heeft Burge meester Lambooy een zeer belangrijke, maar ove rigens vrij bezorgde Nieuwjaarsrede gehouden, die wij hieronder in extenso weergeven. De gemeente- en bedrijfsbegrotingen werden na ge animeerde discussie vastgesteld, hoewel verschillende onderdelen daarvan nog een wijziging ondergingen. Nadat de heren elkaar de hand hadden geschud om eikaar een Zalig Nieuwjaar te wensen, opende de voorzitter, burgemees ter Lambooy, de vergadering met gebed. Vervolgens deelde hij mee dat de heer van Oss wegens ziekte was verhinderd ook de heer Pullens was afwezig. ERNSTIGE NIEUWJAARSREDE. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan, hield de burgemeester de volgen de Nieuwjaarsrede, waarin een toon van bezorgdheid viel te be luisteren Mijne Heren, Wanneer ik, naar gewoonte, bij de eerste vergadering van Uw raad in het nieuwe jaar in het kort overweeg de bij zondere gebeurtenissen, die een eigen stempel hebben ge drukt op het afgelopen jaar dan moet helaas worden ge constateerd dat het jaar 1950 wel één van de somberste is geweest in de veel bewogen en vaak roemvolle geschiede nis van ons vaderland. Op in ternationaal politiek gebied toch heeft Nederland onge twijfeld de grootst denkbare slag gekregen en zulks door het verlies van zijn gezag in practisch geheel de Archipel. Eens het machtige, natuurlijk door anderen benijd, bezit van het kleine Nederland, is dit prachtige land in een naar onze opvattingen veel te snel tempo overgegaan tot alge heel en souverein zelfbestuur, doch bewust beogend om het blanke ras uit dat deel van Azië te weren. Men is daarbij te werk gegaan te haastig in zijn revolutionair chauvinisme en meer luisterend naar tra- ditieloze demagogen, dan stre ven naar een rustig gewaar borgd behoud van 't onschat bare vele goeds, dat het had, niet het minst door Neder lands hoge opvattingen om trent zijn taak aldaar. Moge eens ons land beloond worden voor het feit, dat zijn rege ring ruiterlijk het Koninklijk woord van 7 December 1942 heeft willen honoreren en mogen de nabestaanden van de helaas al te veel aldaar ge sneuvelden, en de talrijken die in plichtsgetrouwheid vele van hun jonge jaren voor In donesië gaven ook thans zijn er nog 13 Waalwijkse jon gens kunnen getuigen, dat het bloed en de vele offers niet tevergeefs zijn gegeven. Ook ekonomisch was dit jaar niet rooskleurig. De oorlogs schade nog in genen dele te boven, heeft ons land de daar door nog zwaarder gevoelde last van het zo kostbare In donesische gebeuren moeten dragen en moet het thans weer zijn aandeel geven aan de millioenen vragende voor bereidingen en maatregelen tot verdediging, en dit, ter wijl grote werken moeten worden uitgevoerd om jaren lange achterstand in te halen, terwijl daarnaast steeds gro tere kapitalen" van 's lands fi- ïanciën worden gevraagd voor woningbouw. Daarbij is ms land een typisch import- overschot land, dat met zijn iwakke valuta dag in dag uit le weerslag ondervindt van de deels natuurlijke, deels kunst- natige stijging van de voor onze nationale behoefte no dige grondstoffen. Ook onze gemeente, mijne leren, heeft in de afgelopen naanden. gelukkig nog niet ïrnstig, de gevolgen hiervan mdervonden. Grondstoffen. orijsstijging tot soms het 12- /oudige, binnenlandse verza- liging en koopkracht-vermin dering, soms reeds nu al te loog opgevoerde productie brachten een angstwekkend iplopen van een moeilijk te 'iancieren voorraad, met het jevolg, dat tot, gelukkig be- jerkte, personeels-afstoting noest worden overgegaan. Sen sinds jaren niet meer 'oorkomend aantal werklo- en van meer dan 200 man in nedio 1950 in het rayon van iet Gewestelijk Arbeidsbu- eau, dat de gemeenten Loon 'P Zand, Drunen, Sprang- lapelle, Waspik en onze ge- neente omvat, en daarnaast og een groot aantal wacht- elders, gaf een onbehaaglijk evoel. Intussen is thans, mo elij k voorlopig, het aantal ïdustrie-werklozen in dit ge- ■ied tot een getal van geen etekenis teruggebracht. Naast een voor deze ge- ïeente met haar typische cwaliteitsgoederen-productie elukkig spoedig afgeëbde konomische depressie, heeft oor onze en voor alle andere ïdustriegemeenten zich een ieuwe zorg geopenbaard, n.l. et wegvallen van de onder- emingsbelasting. Weliswaar ïl ons voor de jaren 1951 en 152 een gelijk bedrag als wij over 1950 ontvingen, worden uitgekeerd, doch deze uitke ring mist haar fiscale basis en kan dus ook niet meer de bloei van de gunstige indus triële ontwikkeling volgen Dit heeft nu al direct met zich gebracht, dat de dienst 1950 niet meer geheel self-suppor ting is en dat, zij het dan ook in bescheiden mate, tot het aanspreken van onze reserves is moeten worden overgegaan. Alhoewel dit beeld, relatief gezien, niet zéér ernstig is, legt het toch anderzijds de plicht op om alle bronnen van welvaart, die mogelijk nog la tent zijn, open te leggen. Daarvoor is ook noodzakelijk dat mogelijk toekomstige in dustrie-werkeloosheid wordt voorkomen of opgevangen door het industriëel klimaat hier nog gunstiger te maken. Een niet onbelangrijke stap daartoe is door Uw raad gezet door het besluit diverse hec taren zeer gunstig aan de Ha ven gelegen industrieterrein in gereedheid te brengen, ter wijl wij voorts de bouw van mooie, ruime industriehallen in studie hebben. Met één der Waalwijkse industrieën die haar productie en daardoor haar, uitsluitend mannelijk, personeel aanzienlijk wil uit breiden zijn de onderhande lingen reeds in een ver sta dium gekomen, terwijl tot mijn spijt kan ik U nog geen namen noemen met een andere elders in Nederland gevestigde, ook practisch al leen met mannen werkende, industrie, die geheel vreemd is aan schoen en leder, op sla gen uitzicht gevende onder handelingen gaande zijn. Wij hopen dan ook U binnenkort voorstellen te kunnen doen tot de bouw van twee, moge lijk zelfs drie industriehallen. Het behoeft voor U geen betoog, dat in deze het wo ningprobleem onmiddellijk op het tapijt komt. Ongetwijfeld, ik zou U daarvan diverse voorbeelden kunnen noemen, zouden meerdere industrieën gaarne hun productie-capaci teit willen verhogen, als zij niet te kampen hadden met 't gebrek aan woonruimten voor hun personeel en vooral voor hun hoger personeel. Ook voor onze nieuwe industrieën doen deze moeilijkheden zich al tel kens voor en ik ben er van overtuigd dat, niettegenstaan de de luid verkondigde en ook juiste theorie, Nederland voor de onmiddellijke en verdere toekomst van zijn bestaan ver hoogde industrialisatie als een conditio sine qua non van no de heeft, hiermede in de praktijk veel te weinig reke ning wordt gehouden. Ik mag deze stelling wel staven met de sombere mededeling, dat voor de drie volgende jaren slechts 45 woningen aan Waal wijk zijn toegewezen. Wanneer men overweegt, dat wij in '50 slechts in to taal 6864 M' bouwvolume kre gen, waarvan, en dat is nog niet eens zeker, hoogstens 8 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd, omdat de rest van het volume begrijpe lijkerwijze voor particuliere bouw, die zo aanbevolen wordt, is beschikbaar gesteld geworden, dat wij een industrie-cen trum zijn met een in het pro vinciale beeld zeer hoog wel vaartspeil, dat onze bevolking in de laatste 10 jaren met 20,9% is toegenomen, tegen Noord- Brabant in zijn geheel 20,2% en het Rijk 12,9%, dat onze bevolking thans el ke 3^ jaar met 1000 inwoners toeneemt, dat de woningnood hier ab soluut en relatief steeds stij gende is, dat wij over voldoende bouwrijpe grond beschikken, dat onze bevolking 1/90 deel uitmaakt van de bevolking van Noord-Brabant, dat hier thans iedere dag 1400 mannelijke en 350 vrou welijke personen uit andere gemeenten komen werken, waardoor het gehele over schot aan industrie-arbeiders van enkele omliggende ge meenten hier ruimschoots en zelfs zeer ruimschoots worden opgenomen, dan is het aantal van 45 wo ningen, zijnde 1/150 der aan Noord-Brabant toegewezen woningen, ons een volkomen raadsel. Temeer is het aantal van 45 teleurstellend, wanneer ik U nog mededeel, dat ongeveer 30 aanvragen bij ons zijn bin nengekomen om, al of niet in herbouw, in het jaar 1951 par ticulier te mogen bouwen. Dit is stellig niet de metho de om een industrie-gemeente tot verdere ontplooiing te brengen en «en ernstig pro test zal dan ook zeker niet achterwege blijven. Ook het geheel ontnemen van het spoorwegvervoer wordt én practisch én psycho logisch als een ernstige af breuk aan onze ontwikke lingsmogelijkheid gevoeld. Hoe hier ook de oplossing van zal worden, het zal nodig zijn dat men ook daartegenover de Langstraat met zijn nijvere bevolking helpt en zeker niet ook nog eens met de woning toedeling tekort doet! Het gemeentelijk leven heeft in 1950 stellig wederom een opgewekt aspect gehad. Ver scheidene belangrijke zaken kwamen tot stand. Ik sprak U reeds over het nieuwe, mooi gelegen industrie-terrein; di verse nieuwe straten werden aangelegd ten Oosten van de Putstraat, om en bij het Vre- desplein en ten Oosten van de Mr. van Coothstraat; het Vre- desplein zelf kwam gereed, terwijl de totstandkoming van de verlenging van de Noor der Parallelweg een kwestie is van enkele weken. Hier door zal bereikt zijn, dat het verkeer van Tilburg naar de richting Den Bosch, en het verkeer van uit het Zuiden van de stad naar Den Bosch en Tilburg, practisch geheel buiten het drukke verkeer van de Grotestraat kan wor den gehouden. Verder werden de Stationsstraat en enkele andere straatgedeelten van een geheel nieuw wegdek voorzien. Het mooie wandelpark dat getuige het zeer drukke be zoek, bijzonder in de smaak is gevallen, kon deze zomer ook geopend worden. Voorts werd besloten over te gaan tot de bouw van een modern badhuis, dat op het eind van de zomer gereed zal zijn, terwijl het laboratorium gedeelte van ons slachthuis zo werd gemoderniseerd, dat aan alle eisen van een weten schappelijk onderzoek hier ter plaatse kon worden yoldaan. Tenslotte nog mag in deze zeker niet de vermelding ach terwege blijven van de voor lopige vaststelling van het, tot mijn genoegen ook naar de mening van Uw raad, ge slaagd uitbreidingsplan. Ik wil U ook gaarne mede delen dat het nieuwe haven plan over enkele dagen ge reed zal zijn en hoop ik, dat, zeer in het bijzonder waar er sprake van schijnt te zijn dat de spoorlijn geheel zal wor den opgeheven, wij ook dit jaar tot principiële besluiten op dit gebied zullen kunnen komen. Op cultureel gebied moge ik U o.m. wijzen op de zo bij zonder geslaagde tentoonstel ling van schilderijen van le den van de Vereniging Jeroen Bosch, die wij in dit gemeen tehuis hebben kunnen organi seren. Een minder prettig iets was het zich in de zomer plotse ling voordoen van een ernstige para-typhus epidemie, die heel wat narigheid en financiëel nadeel met zich heeft ge bracht. Dank zij de bijzonde re hulp van de Inspectie van de Volksgezondheid, van de plaatselijke medici en van het verplegend personeel, is ook dit tenslotte tot een goed ein de gebracht. Ik moge U thans nog enkele cijfers geven, die U, naar ik meen, interesseren: onze be volking bedroeg per 1 Jan. 1950 13823; er werden 359 kinderen geboren, terwijl 589 personen zich vestigden. Er overleden 103 personen en er vertrokken er 554, zodat per 1 Jan. 1951 het bevolkingscij fer was: 14114, een vermeer dering van 291. Ik wil U er even op wijzen dat, aan de hand van deze cijfers, onze bevolking om de 25 jaar zich geheel zou vernieuwen. aanzienlijk is teruggelopen. 1950 1949 nuchtere kalveren 371 608 schapen 4 199 In het algemeen dus is er in 1950 een aanzienlijke voor uitgang te bespeuren geweest. Ik mag wederom met ge noegen constateren dat de am bitie en werklust van onze ambtenaren over 1950 zeer goed zijn geweest. Op velen van hen is door de drukke werkzaamheden soms een wat grote druk moeten worden uitgeoefend. Men heeft dit echter sportief gedragen en achterstand van betekenis is er in het geheel niet. Ik denk hierbij ook aan de weken dat de voor onze gemeente het zo belangrijke massale röntgeno- logisch borstonderzoek heeft Ook over de spoorwegen kwam de heer Verdoorn te spreken. Al len betreuren het verlies, zei hij en Waalwijk wordt er door ge degradeerd. Was het niet moge lijk geweest de N. S. een subsi die aan te bieden op het exploi tatietekort om zo de trein terug te krijgen De laatste weken had men de grote nadelen van de op heffing ondervonden. Als de lijn werd opgebroken was de herrij zing van de spoorweg uitzichts loos. Al kostte het de gemeente een subsidie van 25 a 30.000 gulden en andere gemeenten droe gen naar evenredigheid bij, dan had hij daar geen bezwaar tegen als de spoorlijn daardoor werd behouden. De heer Van Seters was over de woningbouw gedurende 1950 ondanks alles niet ontevreden. plaats gevonden, dat door zeer goede organisatie en bijzon dere arbeid van het secretarie- personeel naar mijn volle te vredenheid is verlopen. Mijne heren, zo gaan wij 't nieuwe jaar wederom in, waarvan wij niet kunnen ver moeden wat het ons brengen zal. Over enkele dagen gaat hier, zoals U weet, het Euro pees Biljartkampioenschap ge speeld worden, dat waarlijk voor de good-will van onze gemeente van zeer groot be lang is. Ik hoop dat iedereen, voor zover hij daartoe in de gelegenheid is, er toe mede werkt dat dit internationaal sportgebeuren óp de beste wijze verloopt en dat onze buitenlandse en binnenlandse gasten met voldoening aan deze dagen zullen kunnen te rugdenken. Het is te wensen dat "deze eerste grote gebeur tenis in het nieuwe jaar door diverse gunstige evenementen op welk gebied ook, zal mo gen worden gevolgd en dat 't wat somber beeld, dat ik U moest geven over 1950, in 1951 zal mogen worden tot een lichtende figuur van orde, rust, welvaart en vooral vre de. Moge ik eindigen met U voor Uw persoon, Uw gezin, Uw arbeid en Uw onderne ming een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar toe te wensen. Ik heb gezegd. De heer Meijs bracht hierop de burgemeester namens de raad hulde voor het zeer uitgebreide jaaroverzicht. Hij verklaarde dat de raad graag de wensen voor 1951 aanvaardde en wenste de burgemeester wederkerig hetzelf de. Hij sprak de hoop uit dat men het volgend jaar met vreugde ip 1951 zou kunnen terugzien en verzekerde dat de hurgemeester met zijn voortvarende plannen en ideeën de raad aan zijn zijde zou vinden. Gasbedrijf. De afgifte van gas bedroeg over 1949 1.738.736 M3, over 1950: circa 1.926.000 M3 of 10 procent meer. Er werden 1634 meter hoofdbuis gelegd, ter wijl 155 woningen en bedrij ven werden aangesloten. Electriciteitsbedrijf. De afgifte over 1949 be droeg: 2.111.955 kWh, terwijl deze over 1950 circa 2.233.000 kWh zal bedragen of 5,73% meer. Er werden gelegd 4047 meter hoofdkabel; 230 wonin gen werden aangesloten. Ver meldenswaard is ook, dat op 18 Januari het vijfde en op 22 Februari het zesde ondersta tion in bedrijf werden geno men. Waterbedrijf. In 1949 werden afgegeven 380.171 M3, terwijl dit over '50 350.000 M:' zal bedragen of 7,9% minder. Er werden 1119 meter hoofdbuis gelegd, ter wijl er 185 woningen werden aangesloten. Slachthuis. De slachtingen in 't slacht huis zijn gunstig geweest ten opzichte van het jaar 1949. Wanneer ik uit de cijfers van 1949 licht de getallen, die ver oorzaakt zijn door de eerst op 6 November 1949 geëindigde centralisatie, dan zie ik de volgende cijfers: 1950 1949 runderen 880 351 varkens 2696 1981 vette kalveren 87 3 Opmerkelijk is, dat het aan tal nuchtere kalveren, als mede het aantal schapen zeer ALGEMENE BESCHOUWINGEN. Als punt 1 stond dan op de agenda de behandeling der ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor 1951. De eerste die gebruik maakte om een algemene beschouwing te houden was de heer Verdoorn. Hij sprak zijn waardering uit voor het beleid door B. en W. ge voerd en voor het werk gedaan door secretaris en het secretarie- personeel. Uit de Memorie van Toelichting en het jaaroverzicht had hij ver nomen dat de financiële per spectieven voor de gemeenten niet gunstig zijn. Inderdaad, zei de heer Verdoorn, als het zo doorgaat en de uitkeringen uit het gemeentefonds worden be vroren, dan kan dat funeste ge volgen hebben. In verband hier mee vroeg hij om de betrokken excellenties de noodtoestand der gemeente onder de ogen te bren gen misschien was het mogelijk steun te krijgen naar behoefte. De woningvoorziening achtte de heer Verdoorn niet rooskleu- hig. Hij was blij van het voor nemen kennis te hebber genomen tegen de schrale bedeling te pro testeren en hij hoopte dat die succes zou hebben. Hij spoorde echter aan de woningen die er gebouwd werden solide te bou wen. Het was voorgekomen dat de montagewoningen na enkele maanden opnieuw bepleisterd moesten worden. Dit was lastig voor de bewoners en bracht veel kosten mee. Van de woningen in de Poolsestraat, nog maar enkele jaren oud, moesten duizenden pannen vernieuwd worden. Was dit niet door deugdelijk toezicht te voorkomen Met genoegen had de heer Verdoom gezien dat B. en W. voornemens waren in Besoijen woningen te bouwen. Hij sprak de wens uit dat er naar gestreefd zou worden dat op geschikte en aantrekkelijke punten bouwgrond beschikbaar werd gesteld tegen redelijke prijs, om mede daar door de particuliere woning bouw te stimuleren. Voorts had de heer Verdoorn geconstateerd dat met de uitvoe ring van grote werken weinig rekening werd gëhouden met het seizoen, o.a. met het industrie terrein. Hij betreurde het dat dit klaargemaakt werd in de winter, wanneer er korte werktijoen wa ren en er veel regen viel. Daar door werd de tijd van de misera bele verbinding met het Land van Heusden en Altena verlengd. Hij had de werkzaamheden liever in de zomer gezien. Hij had vroeger al gezegd dat stil stand een grote achteruitgang zou betekenen. Ondanks de som bere geluiden wilde hij toch niet al te pessimistisch zijn. Hij wees er ondertussen op dat het jammer was dat de woningbouw geen ge lijke tred hield met de uitbreiding der gezinnen en van de gemeente. Als de industrie goed gaat, zei de heer Van Seters, gaat alles goed. Daarom legde hij de na druk op de noodzaak van uit breiding der industrie en hij was blij dat daarvoor plannen in voorbereiding waren. Hij hoopte dat het rijk zou begrijpen dat in verband daarmee woningbouw noodzakelijk is. Voorts deed hij een beroep op particuliere per sonen die ervoor in aanmerking zouden komen om industrie te vestigen. Over de belastingen zei de heer Van Seters dat verhoging mis schien noodzakelijk was, maar hij wees er op dat verschillende huis gezinnen in moeilijkheden verke ren. Nochtans wilde hij er graag aan meewerken als het in het be lang van de gemeente was. Ten slotte dankte ook hij het gëmeen- tepersoneel, met name de ge meente-arbeiders. De heer Kemperman merkte op dat de voorzitter begonnen was met de toestand somber voor te stellen, o.a. in verband met de bevriezing der toelage. Doch de heer Kemperman vroeg zich af of die blijvend was, daar men nog bezig is de financiële ver houdingen te regelen. Bovendien vond hij dat Waalwijk er nog gunstig voor staat tegenover ge meenten met een niet sluitende begroting, terwijl er nog een re serve is van 250.000. Hij had ook geconstateerd dat er in het afgelopen jaar heel wat was ge- •beurd en hij bracht daarvoor dank aan B. en W. en het ge- mëentepersoneel. De heer Brouwer zei dat het punt der industriehallen een ge weldige belangstelling heeft in de industrie en dat er met schele ogen naar de gemeente Ouden bosch wordt gekeken, waar di rect industriehallen zijn gebouwd. Ook hij, vond dat Waalwijk, wat betreft de woningbouw, schraal was bedeeld. De gemeen te moest trachten industrieën aan te trekken die niet eenzijdig zijn georiënteerd. Bij uitbreiding van de industrie was er meer recht van spreken inzake de woning bouw. Subsidie aan de Spoorwegen, waarop de heer Verdoorn had gezinspeeld vond dhr Brouwer uit den boze. Toen het personen vervoer was hersteld, was de dienstregeling al beroerd. Hij meende dat de N.S. hadden gere deneerd Goed, je zult je zin hebben, maar wij moeten een ar gument hebben om het personen vervoer weer op te heffen. Van de protesten stelde hij zich voor dat ze wel weerklank zouden vin den. Blij was de heer Brouwer dat het havenplan gereed kwam, hij hoopte zelfs nog eens te kunnen spreken van een kleine Rotter damse haven in de Langstraat. De heer Verdoom antwoordde op de opmerking van de heer Brouwer, betreffende de subsidie aan de spoorwegen. Het speet hem dat hij het niet eens kon zijn met de geachte mening van de geachte heer Brouwer, maar hij vond dat de gemeente enige in vloed zou kunnen uitoefenen en voorwaarden stellen als ze sub sidie gaf. ANTWOORD VAN B. EN W. De voorzitter beantwoordde de sprekers die de begroting aan een algemene beschouwing hadden onderworpen, uitgebreid. Op de eerste plaats dankte hij voor de lof aan het college en de ambte naren toegezwaaid. Vervolgens besprak hij de mo gelijkheid om stappen te doen bij de regering door te wijzen op de zorgelijke toestand der gemeenten waarover de heer Verdoorn had gesproken. De voorzitter meende dat dergelijke aangelegenheden in eerste instantie bij de volksverte genwoordiging thuis hoorden. Bovendien had de commissie- Oud, waarin ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten was vertegenwoordigd, voortdurend contact met de regering over de ze kwestie. De bezwaren waren grondig naar voren gebracht op een wijze die in de redacties van de Vereniging niet gebruikelijk is. Actie van enkele gemeenten acht te de voorzitter niet op zijn plaats. De woorden omtrent de wo ningvoorziening onderschreef hij. Het was verder juist dat het met enkele bouwwerken niet was ge gaan zoals B. en W. dit graag hadden gezien. In de Poolsestraat had men nog moeten werken met materialen die men kon krijgen en dat was eigenlijk ook elders de oorzaak geweest. Overigens nam hij graag nota van de opmerking van de heer Verdoorn dat het bouwtoezicht verscherpt moest worden. De voorzitter was blij dat het punt van de woningbouw in Be- soyen naar voren was gebracht. Het was niet eens zeker dat er 8 woningen gebouwd zouden kun nen worden. De calculatie van de huur kwam hoger uit dan voor woningwetwoningen was toege staan. Dit lag aan de prijs van de grond. Dit hield geen verwijt in aan de eigenaren, maar de opper vlakte die bebouwd kon worden is klein, de gemeente breidt zich uit, zodat men verplicht is ge bruik te maken van grond die een redelijk hoge prijs heeft als cultuurgrond. De bouwpercelen in Waalwijk zijn zeer kostbaar, want in een gemeente in de buurt zijn bouwpercelen voor een tien de van de prijs van die in deze gemeente. Dit is een moeilijke omstandigheid, waarover het ge meentebestuur enige zorg heeft. Er is een oplossing men zou moeten beginnen met hoogbouw, twee of desnoods drie etagts hoog. De voorzitter vond dit niet mooi, maar ze heeft het voor deel dat het bijna voor de helft van de bouwkosten kan. Hij had de ervaring dat daarin de oplos sing moet worden gezocht. Dat grote werken buiten het seizoen worden uitgevoerd, meen de de voorzitter toe te moeten schrijven aan de omstandigheden. Nadat de onderhandelingen over het industrieterrein waren afgelo pen, was er direct begonnen. Het was de bedoeling dat de indu striehallen in het komende na jaar klaar zouden zijn. Voorts was het de bedoeling eerst de weg op te spuiten, opdat de verbin ding met het Noorden zo gauw mogelijk klaar zou zijn. Met de mening van de heer Verdoom dat Waalwijk door de opheffing van de spoorlijn was gedegradeerd, was de voorzitter het eens. Degenen wie om ad vies wordt gevraagd wat voor de ontwikkeling van de streek van belang is, heeft een moeilijke taak, meende hij echter. Er zijn drie soorten verkeer de rail, de weg en het water. Het water verkeer is voor Waalwijk niet voldoende, het wegverkeer naar het Zuiden kan er mee door naar het Westen is het slecht en naar het Oosten matig. Het spoorwegverkeer is .uitgevallen Wat moet er nu gebeuren Als de spoorlijn blijft liggen zal het nog 3 a 4 jaar duren eer de weg door de polder klaar is, als het niet uitgesteld wordt tot de pol der droog is. Omliggende ge meenten verkeren in dezelfde moeilijkheden als Waalwijk. Als er een weg gelegd kan worden over de huidige spoorweg is er een goede verbinding met het Westen, minstens tot Geertrui- denberg. Dit zou een voordeel zijn voor Waalwijk, maar als de gemeente zich uitbreidt zal nog scherper het' gemis van de spoor lijn gevoeld worden. Wat de kwestie van de subsidie aanging, de voorzitter geloofde niet dat die toegestaan zou worden. Hij achtte het ook niet juist dat de ene overheidsinstelling de andere ging subsidiëren. Als er onrecht was begaan moest dit trouwens tegengegaan worden langs de weg der overtuiging. In ieder geval was het handhaven van het per sonenvervoer zoals het was, on zin. Met de opmerking van de heer Van Seters die graag zag dat particulieren zouden overgaan tot industrievestiging, was de voorzitter het eens. Naar aanleiding van wat de heer Kemperman had gezegd, antwoordde de voorzitter dat hel verloop van de laatste jaren het idee gaf dat het rijk probeerde de koordjes uit handen der gemeen ten te nemen. De heer de Brouwer had schele ogen opgezët tegenover Ouden bosch. Hiertegen merkte de voor zitter op dat de noodzaak van in dustriehallen hier nog niet zo apert was geweest, omdat de in dustrie de laatste jaren had ge bloeid. Ze waren meer bedoeld om een eventuele werkloosheid op te vangen. Hiermee waren de algemene be schouwingen ten einde. gewezen. Uit het feit dat het ver lies evenals vorig jaar op 11 was geraamd, hoopte hij de con- clusië te mogen trekken dat de verliezen niïï hoger konden zijn. Wethouder Smolders betoogde dat de mogelijkheid bestond de verliezen tot nul te reduceren, maar geen enkele gemeente had in de praktijk geheel gelaste bui zen. Uitdroging der gewone lei dingen kwam door het andere soort gas wel voor. Door krach tig aanpakken had de directeur van het gasbedrijf echter voor 1951 van een normaal cijfer dur ven uitgaan. In sommige gedeel ten van de gemeente lagen even wél zeer oude leidingen. Wethou der Smolders hoopte dat na her stel zich geen moeilijkheden meer zouden voordoen. De heer van den Hoven vroeg of het niet mogelijk was het sy DE BEDRIJFSBEGROTINGEN. Naar aanleiding van de begro ting van het gasbedrijf merkte de heer Keraperman op, dat in aan merking genomen dat het gasbe drijf geen fabricagebedrijf meer was, de distributiekosten samen met de algemene kosten nogal hoog waren, 43 van de inkomst- prijs, en hij meende dat dit een der oorzaken was dat hier nogal duur gas is. Wethouder Smolders zette uit een dat dit hoge percentage voor al veroorzaakt wérd door de kost bare uitbreidingen. Overigens was het percentage niet verontrustend. De heer Van Heeswijk zei dat er geruchten liepen over verlie zen van 20 en 30 en dat de buisleidingen niet in orde waren door de gaslevering uit de mij nen. Hij was blij dat het tegen deel bleek, ofschoon het in ande re gemeenten wel was geconsta teerd. Hij vond het wél jammer dat hierop bij de onderhandelin gen met de mijndirectie niet was steem van geheel gelastë buizen de nieuwe wijken en bij vernieu wingen ook toe te passen. Hij vroeg dit te onderzoeken, want het zou jaarlijks een besparing van een groot aantal kubieke me ters betekenen. Wethouder Smol ders beaamde dat het de moeite waard was dit grondig onder het oog te zien. Voorts deelde hij mee dat het gemeentebestuur dezer dagen be richt had ontvangen dat de kolen wëer 2 per ton waren verhoogd Men moest er rekening mee hou den dat de verhoging van de gas prijs dit jaar in de raad opnieuw aan de orde zou worden gesteld. Naar aanleiding van de post uitgetrokken voor wegbeplanting op de Winterdijk te Baardwijk vroeg de heer Kemperman of de Winterdijk niet in zijn gehëel in orde was te maken voor door gaand rijwielverkeer; er hoefde dan nog geen echt fietspad ge maakt te worden. De voorzitter zei dat B. en W deze aangelegenheid zouden be kijken. Hij geloofde niet dat er overwegende bezwaren tegen zou den bestaan, al moest rekening gehouden worden met het Polder bestuur dat dit gedeelte van de dijk in onderhoud heeft en met de opmerking van de heer Van Heesbeen dat het gedeelte achter Baardwijk als kinderspeelplaats werd gebruikt. De voorzitter antwoordde dat het niet bekend was of "dit nodig zou zijn. In ieder géval zou de beplanting aangehouden moeten worden tot er iets meer met ze kerheid bekend was over de spoorlijn. Het was niet uitgesloten dat dit spoedig zou zijn. De heer Brouwer vroeg in ver band met de post onderhoud van sportterreinen,- welke sportterrei nen door de gemeente onderhou den wérden. De voorzitter zei dat de sportverenigingen .hadden ge vraagd enige hulp te bieden Vandaar was dit voorstel geko men, hetgeen de heer Brouwer slechts kon toejuichen. De heer Mombers gaf in over weging over te gaan tot de aan schaffing van een sneeuwploeg, om de hoge kosten van het sneeuwruimen te verlagen en de mogelijkheid te openen tot vlot tere ruiming. Ook de voorzitter vond een sneeuwploeg een nuttig instrument. B. en W. zouden de aangelegenheid bespreken en als het ekonomisch verantwoord was trachten er volgend jaar een aan te schaffen. De heer Kemperman had enke le opmerkingen naar aanleiding van de post voor aanleg van een riool met rijwielpad langs de Kloosterweg. Hij zag twee moge lijkheden: verbreding van de weg of twee rijwielpaden. Hij vond dit veiliger. In verband hiermee maakte hij ook aanmerking op de hoge rijwielpaden langs de bur gemeester van der Klokkenlaan. Hij had er al verschillende klach ten over gehoord. Als er op de Kloosterweg maar één rijwielpad zou komen, dan zag de heer Kem perman liever een iets bredere weg. De voorzitter antwoordde dat bij verbreding van de wég de bo menrij zou moeten verdwijnen, terwijl de Kloosterweg een van de mooiste wegen van de gemeente was. Bovendien was een afge scheiden rijwielpad het vëiligste, terwijl bij de breedte rekening zou worden gehouden met de brom fietsen. De heer Brouwer merkte op dat er geen bedrag voor een nieuw urinoir in Bësoijen op de begro ting stond. Die er stond verkeer de in een desolate toestand en moest vernieuwd worden. De voorzitter zegde toe dat B. en W. een onderzoek zouden instel len. Hierna kwamen de eerste be grotingswijzigingen aan de orde o.a. aanleg van straten in het uit breidingsplan ter hoogte van de Putstraat en tussen Mr. v. Gooth- straat en Kerkstraat, gesloten wegdek in de Burg. Smeelelaan en verbetering van de Groen- steeg. De heer Verdoorn bracht weer bezwaren naar voren tegen de naam Groensteeg, maar ook de vooriitter bleef op zijn vroger in genomen standpunt staan. Toen tenslotte de heer Verdoorn met een voorstel kwam, werd hij al leen gesteund door de heer Brou wer, zodat het niet in stemming kwam. i HET ZWEMBAD WORDT VERNIEUWD. Bij de volgende begrotingswij ziging stélden B. en W. voor de zweminrichting „Het Hoefsven" te vernieuwen voor een bedrag van 156.030. De commissie van onderzoek, bestaande uit de he ren Duyvelaar Meijs en Van Heeswijk bracht hiér bezwaren te gen in en stelde voor met een nieuwe zweminrichting te wach ten tot het havenplan definitief was vastgesteld en daarbij een zwembad aan te leggen. Voor de bestaande zweminrichting wilde ze volstaan met ze voorlopig in orde te brengen. B. en W. bleven echter bij hun voorstel en de voorzitter lichtte het standpunt van het college mondeling toe. Hoe mooi de ge meente ook is, ze mist een goed recreatie-oord. Toch zijn er wei nig zwembaden zo mooi gelegen als het Waalwijkse. Het kwam B. en W. voor dat de bevolking voldoende gelegenheid moet wor den gegeven om in eigen gemeente te zwemmen. Indertijd zijn er plannen ge maakt voor een zwëmbad aan de Zuidkant van de Parallelweg. De ze waren moeilijk te verwezenlij ken, want ook hier zou het hele maal kunstmatig moeten worden aangelegd. Toen is aan de Heide maatschappij opdracht gegeven om een nieuw plan te ontwerpen. Dit heeft verschillende voordelen. Zo zal er gescheiden gezwommen kunnen worden. B. en W. ontrieden het zwem bad in het Havenplan op te ne men, op de eerste plaats vanwege de omgeving, vervolgens moet dit terrein vrijgehouden worden voor industrieterrein en ten derde zou het zeer kostbaar zijn. Voor het huidige plan bestaat de gelegen- rfr r 'nedewerking van de D.U.W. Dit betekent een mede werking van 36000 van rijks wege, terwijl het bovendien werk verschaffing is. Voorts achtten B. en W het niet goed de zaak uit te stellen, daar alles de tendens elt kostbaarder te worden. Zij gaven toe dat de lasten groot zijn, maar betoogden dat het plan moest gezien worden in het kader van de uitbreiding der gemeente, ^ij raadden dan ook klemmend aan op het voorstel in te gaan. De heër Kemperman sloot zich dij dit betoog geheel aan. Hij vond de kosten hoog. maar ge- beei verantwoord. De heer Brouwer had nog ho gere kosten verwacht. Hij vond de gedachte aan een thëehuis bij het zwembad, niet alleen voor zichzelf, maar vooral voor vreem- dehngen Hij zou het toejuichen ais Waalwijk een zwembad kreeg waar menigeen trots op zou zijn, vooral m verband met de volks gezondheid en het grote aantal fabrieksarbeiders. De heer Van Seters had veel over deze aangelegenheid qe- dacht. Van de ene kant zou hij iet doen, aan de andere kant vond hij het toch een hoog be drag. Hij was voor een goed zwëmbad. Maar het was toch een grote last, terwijl er daarnaast belastingverhoging kwam, waar aan hij overigens graag zijn me dewerking verleende. Hij vroeg zich af of hij de hoge kosten wel zou aandurven, of er geen voor namere dingen te doen waren, b.v. industriewoningen. Ook hij vond dat het zwembad mooi ligt, maar veraf en de toegangswegen bie den moeilijkheden. Hij was niet tegen de vernieuwing, maar Vroeg toch stemming. De heer van Heeswijk vond dat het antwoord van B. en W. ver helderend werkte. Hij achtte het nu ook gëwenst niet langer te wachten. Hij vroeg zich af of het zwembad op den duur in staat zou zijn de toeloop te verwerken, anders zou het jammer zijn van de kosten. Ook hij achtte de af stand nogal groot. Voorts was hij van mening dat de exploitatie van nu de oorzaak is dat de grote volksmassa er weinig gebruik van maakt. Hij vroeg van B. en W. de verzekering dat de entreeprij zen zëer billijk zouden zijn, dan durfde hij wel met het voorstel accoord te gaan. Ook de heer Mombers stond sympathiek tegenover de voor stellen van B. en W. Hij vroeg zich ondertussen af welke facet ten nog urgenter zijn in Waal wijk en noemde het ziekenhuis dat te kléin gaat worden. Een beter geoutilleerd en groter zie kenhuis achtte hij zeer urgent voor de naaste toekomst. De heer Meijs sloot zich aan bij de eerste woorden van de heer van Hëeswijk. Hij achtte het evenwel de vraag of het plan niet te ver ging in verband met de financiën. Nochtans wilde hij de zaak niet te somber inzien. Het was de bedoeling van de commissie geweest het huidige zwëmbad voorlopig te herstellen, anderzijds moest men de kans nu niet voorbij laten gaan. De ver binding met het zwembad vond ook hij niet voldoende, er moesten auto s kunnen komen, anders was het jammer van de kosten. De voorzitter concludeerde uit de woorden der diverse sprekers dat zé allemaal van mening wa ren dat er een nieuw zwembad moest komen. Hij antwoordde nog op diverse opmerkingen. Onge twijfeld was het gewenst dat er auto s zouden kunnen komen. De kwaliteit van het water was be oordeeld als een van de beste van Noordbrabant. De afstand zou mettertijd met de uitbreiding der gemeente geen bezwaar opleve ren. Op de opmerking van de heer Van Seters zei hij dat als er wo ningwetwoningen werden gebouwd het rijk bij zou dragen in het te kort, industriehallen moesten op een rendabele manier vërhuurd worden. Tot de heer Mombers: de eerste stap tot de bouw van een nieuw ziekenhuis is geno men. Dit is echter geen kwestie van enkele jaren. De cijfers zijn niet te vergelijken, want een zië- kenhuis zou op een drie millioen komen. Dit is een vraagstuk op zich. waarvan de kosten niet al leen door de gemeente worden gedragen. Samenvattend oordeel de de voorzitter dat de raad het wel over eens was en hij zou graag zien dat het voorstel zon- (Slot? Zie Eerste Blad).

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6