DE SPELERS V Waalwijkse en Langsiraaise Courant EUROPEES KAMPIOENSCHAP SOYEZ LES BIENVENUS. WELKOM IN WAALWIJK. ARBITRAGE. WAALWIJK, TOERN OOISTAD OM HET p-f 'ÊmÈ C VRIJDAG 12 JANUARI 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHD Wi HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 5 OPGERICHT 1878. Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Op het moment dat we dit schrijven, staan we daags voor de dag waarop begonnen wordt aan de strijd om de titel van Europees Kampioen Anker Kader 47/2, het groot se biljartfeest en grootste sportgebeuren dat Waalwijk organiseerde. We zagen reeds hoe het spel gespeeld wordt, hoe de speler tracht de moeilijkheden van dit kaderspel te bedwingen. we zagen welk systeem toege past wordt in de samenstel ling van de programma's en hoe dus steeds weer gezorgd wordt dat de besten en kans hebbers van het tournooi het laatst tegen elkaar komen. Laat ons nu even gaan zien wie de deelnemers zijn, welke 'lauweren ze reeds geoogst hebben en welke hun presta ties zijn geweest. De huidige titelhouder is onze eigen Waalwijker KEES DE RUYTER. Een groot man aan het biljart, die vooral zijn grote kracht toont in een oer- vaste rappèl, gespeeld met een groot tempo. Eenmaal inge speeld, is hij goed voor elke serie, ook die van het maxi male aantal caramboles. Ver leden jaar werd hij in St. Etienne kampioen, ongesla gen, met een algem. moyenne van 28.57, hoogste serie 186, hoogste gem. in 1 partij: 80.-. Dit seizoen speelde hij en won de nationale titel in Leeuwar den met ruim 49.- gemiddeld. Hij scoorde een serie van 305 en had een hoogste partij - moyenne van 133.33 (in drie beurten uit dus). Hij is we derom de grote favoriet in dit tournooi. De tweede Nederlander is de huidige wereldkampioen PIET VAN DE POL. Een groot meester, die welhaast met wiskunde zijn spel uit kient en machinaal zijn series haalt. Een begaafd cadre-spe. Ier, die 2 maal de titel van wereldkampioen behaalde in 45/2 resp. 47/2. De hoogste serie van 336 is een Europees record. Ook hij is één van de grote kanspaarden in deze wedstrijden. PIET KRUYTHOF is de derde Nederlandse deelnemer. Zijn promotie naar de hoofd klasse in dit seizoen recht vaardigde hij, door met een moyenne van 21.87 derde te worden in de Nationale Kam pioenschappen. Zijn hoogste serie was 160. Hij is een veel zijdig en vlot speler die mee telt en zelfs voor verrassingen kan zorgen. Als grootste tegenhanger voor de Nederlanders mogen we de Belgen noemen, die met v. Hassel en Gabriëls enkele sterke troeven in handen heb ben. CLEMENT VAN HASSEL was verleden jaar de tegen stander van Kees de Ruyter in de finale. Door in de gelijk makende beurt een serie van 288 te scoren, kon hij remise maken met De Ruyter. Door een tevoren geïncasseerde ne derlaag kon hij de titel daar door niet meer bereiken. Zijn hoogste part.-moyenne 133.33 geldt als wereldrecord en zijn laatste alg. gemiddelde was 43. Hij is de snelste speler van het gezelschap. RENÉ GABRIËLS is wat ouder en rustiger. Zijn palma res vermelden: 4 maal wereld kampioen 45/2; 3 maal we reldkampioen 45/1; meer dan 20 maal kampioen van België. Een respectabele lijst dus, die de klasse in ieder geval ken merkt. Hij is een uitnemend technicus die weet wat hij kan en zeer veel wedstrijdroutine bezit. De Belgen zijn beide goede, ja zeer goede kanshebbers. Frankrijk, de bakermat van de biljartsport, wees als af gevaardigden aan: JEAN GALMICHE en ROLAND DUFETELLE. De eerste werd in Scheve- ningen 2 jaar geleden kam pioen van Europa met 18.49 gemiddeld. Dit jaar werd hij Nous sommes heureux de souhaiter le bienvenu a nos hótes étrangers, Beiges, Francais, Portugais et Autriciens. Notre ville Waalwijk s'est préparée le plus bien possible pour le championnat européen de billard.. Toute la population s'est efforcée de faire un événement de ce championnat, non seulement pour la ville mais aussi pour les matadors. Nous avons "outillé la plus grande salie, nous l'avons décorée ainsi que vous vous y sentirez a votre aise sans doute. En outre nous avons croqué nos rues avec des décorations, comme des drapeaux, des fleurs etc. Nous avons il lumine notie hotel de ville et nous avons érigé un mat illuminé avec vos trophées, quelques queues et des billes. Ce sont les signes extérieurs do notre en thousiasme que vous avez vus aussitót que vous avez entré Waalwijk. Les jours suivants cepcndant vous verrez que le comité d'organisation s'est évertué afin que votre séjour icï soit si agréable que possible pour vous. Auparavant peut-être vous n'avez jamais ouï de Waalwijk, mais nous espérons que vous en garderez un durable souvenir. Afin que vous sachiez quelque chose de notre ville nous vous racontons qu'elle a plus de 14.000 d'habitants. La plupart d'eux gagne sa vie a l'industrie, c'est a dire dans les fabriques de souliers et de cuir. C'est pourquoi Waalwijk a une imputation universelle. Quand vous visiterez dans ces jours ces industries vous pouvez admirer vous-mêmes la qualité extraordinaire de nos produits et sans doute vous en emporterez une bonne opinion a vos pays. Comme vous pouvez voir nous avons un bel hotel de ville, quelques belles églises et un monument de guerre magnifique du célèbre sculpteur néerlandais John Raedecker. Les environs sont trés jolis: vers le nord il y a des polders étendus et pittoresques, vers le sud vous trouvez des bois et des dunes, favories chez les promeneurs. La population est gentille et active, elle aime l'amitié et dégoüte la querelle, com me vous apercevrez. Les autorités de notre ville font de leur mieux pour acquérir une plus grande prospérité. Elles ont soutenu énergiquement l'organisation de ce grand tournoi de billard. Le maire lui-même en a pris l'initiative et avec beaucoup de succès. Nous espérons que vous aussi direz cela quand le tournoi sera fini. Nous vous souhaitons tous un bon séjour a Waal wijk et un grand succès sportif dans votre concours. N'importe qui gagne, le succès sera assuré, s'il y a un esprit sportif entre les rivals et le public. Vous le comprendrez si nous espérons que notre concitoyen Kees de Ruyter sera le champion, mais nous n'envier- ons personne de nos hótes qui remportera peut-être le titre de champion européen. Nous tous suivons votre ieu avec grand intérêt. titelhouder van Frankrijk met hetzelfde moyenne. Een ge vaarlijk tegenstander deze Galmiche, die zijn grote rou tine v/el degelijk gebruikt als het floret van de fijne tech- j niek hem de genadestoot pro beert te geven. Dan komt zijn wapen naar voren: Carotte! En wee de tegenstander, die moedeloos daaronder wordt. Een gevaarlijk out-sider. Dufetelle werd vorig jaar kampioen van Frankrijk en werd nu derde. Zijn serie van zijn er twee tegenstanders te bevechten, die glashard zijn. Toch komt ook o.i. Alhinho zowel als Galmiche pas op de tweede plaats in aanmerking als kanshebber. Rest nog de Oostenrijker GUSTAV SEMRAD, die met ruim 13 gemiddeld kampioen 268 is een nieuw Frans record. In een internationaal tournooi heeft hij tot dusverre nog steeds niet tot de besten be hoord, alhoewel hij een veel zijdig speler 'is. De Portugees ALFREDO ALHINHO werd dit seizoen kampioen van Portugal. Zijn moyenne 18.75 getuigt van de kracht a Galmiche. En dan is het boksen voor de heren. Dan van Oostenrijk werd. Hij zal dus in dit unieke gezelschap misschien nog geen rol van betekenis kunnen spelen. De zo fel begeerde titel wordt bestreden. De eerste uit slagen zijn reeds bekend. Maar iemand die dit fascine rende spel nooit zag, kan zich niet indenken met welk een spanning de strijd tussen deze grootmeesters verloopt. Een strijd tot het laatst om de meest begeerde biljart-titel van Europa, die met deze be zetting practisch het bezit zal blijken van de titel: Wereld kampioen. Met groot genoegen heten wij al degenen welkom die van 11 tot 15 Januari ter gelegenheid van het Europees Biljartkampioenschap als gasten in Waalwijk verblijven. Waalwijk heeft zich, zoals U zult zien, ingespannen om van dit kampioenschap een gi*ote ge beurtenis te maken, niet alleen voor de plaats zelf, maar ook voor hen die ze bezoeken, speciaal de mata- doren. Wij hebben onze grootste zaal ingericht en aangekleed, zodat men er zich ongetwijfeld zal thuis voelen. Bovendien hebben wij onze straten opgefleurd met versieringen, zoals vlaggen, bloemen enz. Onge twijfeld hebt U onze welkomstgroet gelezen; wees er van verzekerd dat wij die van harte menen. Wij heb ben voor deze gelegenheid ons raadhuis geïllumineerd en een verlichte mast opgericht met de biljarttrophee- en. Dit zijn de uitex'lijke tekenen van ons enthousiasme die U hebt gezien zo gauw U Waalwijk binnenkwam. In de komende dagen zult U echter zien dat het oi'ga- niserend comité alles heeft gedaan om Uw verblijf in Waalwijk zo aangenaam mogelijk te maken. Er zijn excui'sies georganiseerd in onze schoen- en lederindus trie, waardoor Waalwijk wereldberoemd is. U zult zich bij die gelegenheid zelf kunnen ovex-tuigen van de bui tengewone kwaliteit, der Waalwijkse producten en U zult er vast en zeker een goede indruk van mee naar huis nemen. Wat wij verder nog voor bezienswaardigs en merkwaardigs te bieden hebben, kunt U elders in dit blad lezen. Wij kunnen U in ieder geval verzekeren dat het de moeite waard is de dagen die U in Waal wijk doorbrengt, goed te besteden. Onze stad, het centrum van de Langstraat, is een industrieplaats in opkomst. Onze stedelijke autoritei ten doen hun uitex-ste best om een grotere welvaart voor Waalwijk te verwerven om onze toekomst veilig te stellen. Eén van de middelen daartoe is Waalwijk meer bekendheid te geven in binnen- en buitenland. Het gemeentebestuur heeft begrepen dat de organisa tie van het Europees Kampioenschap Biljarten daartoe een uitermate geschikte gelegenheid is en dat is één van de redenen waarom zy deze organisatie met alle kracht heeft gesteund. Het initiatief is zelfs van de burgemeester uitgegaan en hij heeft er succes mee gehad. Dit neemt niet weg dat het sportieve element ook bij ons op de voorgrond blijft slaan. Wij wensen al onze gasten van harte een prettig verblijf in Waalwijk en de mededingers in het kam pioenschap een groot sportief succes. Wie er ook wint, dit succes zal verzekerd zijn als er een sportieve geest heerst onder spelers en publiek. Men zal ons begrijpen als wij hopen dat onze plaatsgenoot Kees de Ruyter ook deze keer de titel behaalt, maar wij gunnen elk van onze gasten die mogelijkerwijs kampioen wordt, deze eer van harte. Wij allen volgen Uw prestaties met grote belangstelling en hopen dat ieder een aan gename herinnering overhoudt van 't Europees Kam pioenschap Biljarten Cadre 47/2 in Waalwijk. Stilte s.v.p. Een zeer voornaam punt bij grote kampioenschappen vormt de ai'bitx-age. In het uiterst gevoelige bil jartspel, waai'bij voor de spe ler alles wat om hem heen is verdwijnt en hij in zijn con centratie zich één voelt met biljart, keu en ballen, mag niemand ook maar enigszins afbreuk doen aan die concen tratie, waardoor de kans zou bestaan dat een serie zou af breken en daardoor misschien zelfs een kampioenschap zou verloren gaan. Het publiek, dat de wed strijden bezoekt, dient zich dit ten zeerste te realiseren. Stilte dus in de wedstrijdzaal, waar bij natuurlijk bij een bijzon dere prestatie geapplaudiseei'd mag worden. Een kx-achtig, maar kort applaus werkt sti mulerend, een weifelend of langdurig applaus heeft mis schien een tegenovergestelde uitwerking. Het publiek mag dus niet hinderlijk zijn, maar ook de arbiter niet. Deze laatste kan dit zijn door een verkeerde opstelling, zodat hij i-egelma- tig de speler in de weg staat. Wel moet hij zo staan, dat hij duidelijk kan constateren of een carambole geldig is en ook de juiste positie van de bal len t.o.v. de kadervakken kan waarnemen. De arbiter telt de carambo les duidelijk verstaanbaar en annonceert de kaderposities. Hij is beslist in zijn optreden en zal het tempo van de spe ler op de voet volgen. Niet te traag, ook niet te snel annon ceren. Daardoor raakt de spe ler zijn „cadans" kwijt en dit kan een serie afbi'eken. De ar biter telt dan de speler „uit zijn spel". Hij moet die echter steunen en kan een speler, die moeilijk „op gang" kan komen „er in tellen". Dit eist, evenals bij de spe ler, een gx-ote concentratie en het is dus ook uit den boze tegen de arbiter te roepen, hem op mogelijke fouten te wijzen, ook al staat hij op het punt die te begaan, b.v. doox-- dat een speler met de ver keerde bal wil gaan spelen. Men kan niet genoeg door drongen zijn van het feit dat de speler een sportieve kamp uitvecht en de arbiter in deze strijd een rechtvaax-dige uit spraak doet betreffende regie, mentaire overtredingen van 't spel. Niemand mag zich in deze beslissingen mengen, ook al zou de ax-biter zich eens vergissen. Hij is ook een mens. Maar altijd staat dit de ar biter voor ogen: de speler te steunen in zijn spel, waardoor opvoering van px-estaties ver kregen wordt. Straks gaan de Europese biljartkampioenschappen be ginnen. Gi'ootmeesters uit vijf vei'schillende landen treden aan in de strijd om deze titel. De ai'biters zullen hen steu nen bij die wedstrijden zoveel ze kunnen. Moge het Waalwijkse pu bliek zich deze unieke wed strijden waardig tonen. A. HAMERS. Int. Arbiter. Laten wij U iets vertellen van de stad, waar nu het edele biljartspel in zijn hoogste vorm wordt beoefend. Misschien waart ge reed« vroeger in Waalwijk, mis schien komt ge voor de eerste keer in onze goede stad. Wellicht zult gij willen gaan wandelen en wat meer zien van plaats en omgeving. Laat dan dit over zicht U een gids zijn. Geschiedenis. Waalwijk is al een oude plaats. Hoe oud precies dat weten we niet, maar reeds in 1303 verleende Hertog Jan II van Brabant haar stadsrech ten, dezelfde als 's-Hertogen- bosch en Leuven reeds had den. In de oorlog van 1304 werden de Brabanters door de Hollanders verslagen en trokken op Waalwijk terug. Nicolaas van Putten verover- de de jonge stad en zijn troe pen staken haar in brand. De hertogen hadden blijk baar nadien niet meer zo veel op met Walewyc, zoals het toen heette, en de stad werd als heerlijkheid verkocht. De eerste heer van Walewyc was Reinoud van Brederode. In 1364 viel Waalwijk als heer lijkheid ten deel aan Dirk van Brederode. De titel, Heer van Waal wijk, is tot in deze eeuw be waard gebleven. Tot voor en kele jaren woonde er in Zwit serland >een edelman, die deze titel bezat. Of deze nu nog leeft en of de titel is overge gaan is ons niet bekend. In 1407, de 24e Mei, kwam Waalwijk aan de Hollandse Graaf Floris, de zoon van Foijken van Wermonde. In 1409 vex-leende graaf Willem IV tolvrijdom aan de inge zetenen van de heei-lijkheid. De 18e November 1421 werd Waalwijk voor de 2e keer ge heel verwoest door de St. Elisabethvloed. Het duurde lange jaren voor Waalwijk die ramp te boven was. Door de eeuwen heen heeft Waalwijk bekend gestaan om zijn gx-ote nijverheid. Reeds heel vroeg waren er in onze stad schoenmakers en in de middeleeuwen waren hier bloeiende schoenmakersgil den. Een merkwaardig feit is nog dat het katholieke Waal wijk gastvrijheid verleende aan 10 Remonstrantse predi kanten, die in 1619 uit Hol land werden gebannen, met verlof van de Bisschop van Den Bosch. In 1619 kwam ook Hugo de Groot in Waalwijk. Op zijn vlucht naar Fx-ankrijk verwis selde hij in het „Veerhuis" aan de Haven, waar thans het „Oud-Schippershuis" staat, zijn vex-momming voor een beter costuum. Natuurlijk is de straat, waar hij toen waar schijnlijk is dooi'gekomen, Hugo de Gx-ootstraat genoemd. In April 1625 bevond Fre- derilc Hendrik zich te Waal wijk. Het was ook in Waal wijk dat gezanten der Staten hem mededeelde dat de Prins was benoemd tot Admiraal- Generaal der Nederlanden. Waalwijk, zoals het nu is, bestond vx-oeger uit 3 dorpen: Baardwijk, Waalwijk (beiden Brabants) en Besoijen dat Hollands was. Deze drie na men zijn tot heden bewaard gebleven. In 1784 kwam voor de twee de maal een Oranje naar Waalwijk. Prins Willem IV vestigde er zijn hoofdkwartier. In 1811 kwam zelfs de Keizer der Fransen, Napoleon, naar onze stad om er te overnach ten. In 1824 kraaide de x-ode haan weei\ Dc 26e Juni werden 54 huizen en 4 schuren een prooi dex vlammen. Uit die tijd dateex't een gro te treurzang van een onbe kend dichter. De tweede strofe hiervan luidt: Het bloeijend Waalwijk wel bekend. In Noord-Bx-aband gelegen, Is thans gedompeld in elend, 't Moet ieders hart bewegen, Terwyl 'n droevig Ongeluk. Dit schoone Dorp thans stort in druk, Met haare vruchtbre Velden Zo ons de Tyding melden. In de 19e en 20ste eeuw werd Waalwijk een industrie plaats. Door de grote werk kracht en ondernemingszin van zijn bewoners, werd Waalwijk één van de' belang rijkste centra van de Bx-abant- se industrie. Bezienswaardigheden. Als ge nu in de biljartzaal zijt van de Gildenbond, dan zijt ge vlak bij ons prachtige stadhuis. Misschien hebt gij gisterenavond de illuminatie al gezien. Die illuminatie wijst al op het feest dat Waalwijk van dit Europees tournooi heeft gemaakt, want alleen voor grote feestdagen wordt die verlichting voor de dag gehaald. In de hal van het raadhuis, rechts achter de zware deux', vindt ge een stoer beeld van Hertog Jan II, van onze Waal wijkse schilder-beeldhouwer Theo van Delft, dezelfde die het portret schilderde van H.M. de Koningin van de Sta tenzaal in Den Bosch. Verder in de hall van het raadhuis is een schoon tegel tableau van Felix Timmer mans, voorstellende St. Cris- pijn en St. Crispinianus, de pati-onen van schoenmakers en leerlooiers. Aan het eind van de hall door de deur links komt ge bij een groot mozaiek in prachtige kleuren, een uit beelding van de schoennijver heid. Boven in het raadhuis langs de monumentale trap, met 'n beeld van een zittende hond, komt ge in de mooie raads zaal en de trouwzaal met een grote muurschildering van Theo van Delft: Adam en Eva in het paradijs. De kerken. Het raadhuis hebben we nu gezien. Een bezoek aan de prachtige neo-byzantijnse St. Janskerk, waarvan de ranke toren hoog boven de huizen

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1