VO-hJiXMiVXMi. Wijde Wereld] DELEN Waalwijkse en Langstraaise Courani Militaire begrotingen. MEN BERKDIJK UIT DE "N uit dut wij hier m d*t HOOFDPIJN K BELANGRIJK. VRIJDAG 19 JANUARI 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TDELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN t)it blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO Wi HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 7 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1875. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES .ECHO' Niemand kan zeggen dat wij het jaar 1951 in een opgewek te stemming zijn begonnen. Het ving aan met een huur verhoging en met een sombere redevoering van de minister president. En wij behoeven niet door zulke markante fei ten worden herinnerd aan de toestand, waarin wij leven. Het nijpt aan alle kanten. Wij gevoelen de pijn van de tijd aan den lijve. Het bewustzijn dat wij in economisch opzicht bezig zijn te gronde te gaan wil niet van ons wijken. Alles wordt duur der en de belastingen zijn niet meer op te brengen. Het be talingsverkeer loopt stroef en het credietwezen staat onder de allerstrengste controle. Al lerlei pogingen om nog wat terecht te brengen uit de al gemene malaise, mislukken. De gang van zaken met de Benelux werd een streep dooi de rekening. Moeizame pogin gen om een oplossing te vin den voor het vraagstuk onzer overbevolking, leidden nog niet tot vervulling van de wens der duizenden die wach- ten- j Wij staan nu voor de nood zaak der industrialisatie zon der de zekerheid te hebben dat zij de uitkomst geeft die men er van verwacht. Een es sentiële verandering voltrekt zich in de samenstelling on zer bevolking. De industrie, met haar hogere lonen, zuigt de boerenstand weg en er be staat bij de deskundigen vrees dat op deze wijze op den duur het intelligentiepeil van de agrariërs zal dalen. Met deze financiële en eco nomische crisis gaat een mo rele en politieke crisis ge paard. De verontwaardiging van ons volk over de houding der regering tegenover de Ambonezen is ten top geste gen. Men stuurt de mannen, die eeuwenlang de trouwste vrienden waren van Neder land en die hun bloed gege ven hebben voor onze zaak, in de armen van hun vijand. En middelerwijl houdt de kwestie van Nieuw-Guinea 't land in spanning en maakt de partij van de arbeid bij mon de van Mr. v. d. Goes van Na- ters zich gereed om aan de regering de weg van de min ste weerstand te wijzen. 0 Alle omstandigheden die ons omringen, werken samen om ons in een stemming van vrees en- beven te doen verkeren. Maar wordt daardoor de vrees voor een onmiddellijk op han den zijnde wereldoorlog ge wettigd? Wij geloven dat de zaken anders liggen dan menigeen ze ziet. China dringt op in Korea en wij mogen de be tekenis van die Chinese drang niet onderschatten. Het is on juist het Chinese communisme met het Russische te vereen zelvigen. Van China weten wij dat zijn nieuwe heersers worden gedragen door de wil en de sympathie van hun volk. „De uitgangspunten der Chinese revolutie", zo schrijft Jack Belden, een kenner van het nieuwe China, in zijn boek „Rode Taifoen", „de uit gangspunten van de Chinese revolutie waren: een in ont binding zijnde samenleving, zo doorziekt, dat ze niet meer in staat was de urgente vraag stukken van nationaal pres tige op te lossen of de be staansvoorwaarden der bevol king te behartigen. Ten twee de, een verbitterde haat tegen het bestaande regime, gepaard met een revolutionnaire stem ming bij geweldige lagen der bevolking, die zo in wanhoop verkeerde dat zij bereid was de grootste offers te brengen en haar toevlucht te nemen tot uiterste maatregelen om zichzelf te redden. Ten derde, onherstelbare verdeeldheid onder de heersende klasse, die :-alle scheppende vermogens en alle vertrouwen in de eigen bekwaamheid, de samenleving uit haar impasse te helpen, had verloren. Ten vierde, een nieuwe groep of partij, die in staat was alle bovengenoemde factoren te benutten om die macht in handen te krijgen en die zelf een programma gereed had om de samenleving te redden". De nieuwe heersers van China zijn de ordenaars ener teloor gaande volksgemeen schap, de nieuwe bezielers van de natie en het zogenaamde Chinese communisme mist de kentekenen van de dwang staat, die aan het Russische communisme eigen zijn. Het nieuwe leven in China is niet meer te stuiten en wij vrezen da'. Amerika zich in een uiter mate gevaarlijk avontuur ge wikkeld heeft. 0 M«ar h«t aiet er o.i. niet avontuur zullen worden mee gesleept. Rusland belijdt nog altijd de leer van Lenin, dat men „het kapitalisme" aan ei gen gebreken en voosheid moet laten sterven. Doch waarom is Eisenhower in ons land? Waarom wordt er koortsig aangedrongen op de West-Europese bewapening? Er is een groter gevaar dan het Koreaanse. Dat is de po litiek van Rusland, om Duits land te herenigen, een plan dat spreekt tot vele Duitse harten, maar waarvan de be doeling is in Duitsland een nieuwe Russische satelliet staat te scheppen. Het Duitse geval vertoont merkwaardige trekken van overeenkomst met het Ko reaanse. Ook hier een kunst matige grens en een eenheids verlangen bij de uiteengesne- den bevolking. Het gevaar is niet denkbeeldig dat achter de Koreaanse kwestie de Duit se als een nieuw angstspook komt oprijzen. Maar dat is een probleem van morgen, zodat wij een adempauze krij gen om ons te bezinnen en te versterken. Mljnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct MijnhardtHoofdpijntabletton. 75a President Truman heeft aan het Congress zijn begro ting aangeboden voor het belastingjaar dat loopt van 1 Juli 1951 tot 1 Juli 1952. De president vraagt hier in een bedrag van ruim 71^2 milliard dollar, waarvan ruim 41 milliard voor de Amerikaanse strijdmacht en meer dan 7,1 milliard voor militaire hulp aan de bondgenoten. In Londen is aan generaal Eisenhower meegedeeld dat de Britse militaire begroting voor de volgende drie jaar verhoogd zal worden tot 5 mil liard pond sterling in plaats van de 3,6 milliard die eerst werden genoemd. De begroting die Truman ingediend heeft is 24.384 mil- lioen dollar hoger dan die van dit jaar en 27.209 millioen dollar lager dan de hoogste Amerikaanse begroting onder de oorlog. De Amerikanen zullen de hoogste belastingen uit hun hele geschiedenis moeten betalen: die zullen meer dan 27% van het natio nale inkomen voor de schat kist opeisen en ze zullen 30 procent meer moeten opbren- gen dan dit jaar. Onder de militaire uitgaven worden ook bedragen ge vraagd voor het aanleggen van grote voorraden oorlogsmate rialen van strategische waar de, zoals koper, chroom, ko balt en nikkel. Voor atomisch materiaal en atomische wa pens trekt Truman 1277 mil lioen dollar uit. In zijn toelichting verklaar de Truman dat het commu nistische gevaar, de situatie in Azië en de verdediging der vrije landen de door hem voorgestelde grote uitgaven nodig maken. De gevraagde gelden zullen worden gebruikt om de strijdmacht, die op het ogenblik 2Vz millioen man omvat, uit te breiden tot 3Vz millioen, terwijl dan nog snel 2 millioen mannen en vrou wen gemobiliseerd kunnen worden. Ook zal het aantal arbeiders in de defensie-in dustrie uitgebreid worden. Voorts wees de Amerikaan se president er op dat de ge zamenlijke sterkte aan men sen, industriële capaciteiten en natuurlijke hulpbronnen der vrije landen die der Sov jets ver overtreft.. Van de ene kant moet Amerika daar om zijn bondgenoten, vooral militair, met alle macht steunen en van de andere kant moeten de betrokken landen hun verantwoordelijk heid zelf ten volle nakomen. Op een persconferentie ver klaarde Truman dat de be grotingen voor 1953 en 1954 nog aanzienlijk hoger zullen zijn, dat controle op lonen en prijzen onvermijdelijk is en dat het publiek al tegen het einde van de komende lente de ongemakken aan de hoge uitgaven verbonden zou voe len. Ook zei de president dat de Marshall-hulp na 30 Juni 1952, de datum waarop ze ei genlijk eindigt, nog zou moe ten worden voortgezet. Bij zijn besprekingen met de Britse autoriteiten is ge neraal Eisenhower in kennis gesteld van een nieuw groot plan voor herbewapening van Engeland. De militaire uitga ven zouden worden verhoogd tot 5 milliard pond sterling, er zou nog een divisie ter be schikking komen in Duitsland (in totaal 4), 't bewapenings programma wordt uitgebreid en tegen einde Maart zullen in totaal 750.000 arbeiders zijn ingeschakeld in de Britse mi litaire productie. Tenslotte is aan generaal Eisenhower me degedeeld dat Engeland en de landen van het gemenebest overeenstemming hebben be reikt over een globaal plan voor de. verdediging van het Midden-Oosten. De Atlantische opperbevel hebber zou van plan zijn het leger van de aangesloten lan den in drieën te verdelen: een centraal commando, waar bij Frankrijk, Engeland, de Benelux-landen en eventueel West-Duitsland ingedeeld zou den worden, een Noordelijk commando met Denemarken, Noorwegen en IJsland en een Zuidelijk commando met Ita lië en Portugal en waarschijn lijk ook Spanje, Turkije, Grie kenland en Joego-Slavië. Voorstel afgewezen. De reprimande die de Brit se Hoge Commissaris in Duits land de Duitsers vorige week heeft gegeven over hun dub belzinnige politiek, heeft toch wel effect gehad. Bondskan selier Adenauer heeft tenmin ste prompt het Oost-Duitse voorstel tot besprekingen tus sen Oost- en West-Duitsland over de eenwording van het land, afgewezen. Voor vrije verkiezingen in heel Duits land stelde Adenauer 3 voor waarden: waarborgen van vrijheid en veiligheid aan de Duitsers in de Oostelijke zo ne; het toekennen der norma le democratische vrijheden aan Duitsers en organisaties in de Oostelijke zone; opheffing van de volkspolitie met een mili tair karakter, zoals die in Oost-Duitsland bestaat. Deze verklaring van West- Duitse zijde heeft op de Wes telijke- gealliëerden een goede indruk gemaakt. Een Britse woordvoerder zei dat de ver klaring in overeenstemming was met de politiek der Brit se regering. Fractieleider P. v. d. A. afgetreden. Bij de aanvang van de Tweede Kamer-vergadering van Dinsdagmiddag deelde de voorzitter Mr. L. G. Korten- horst mede, een schrijven te hebben ontvangen van Jhr. Mr. M. van der Goes van Na- ters, waarin deze bekend maakte dat hij als fractielei der van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer is afgetreden. Als motief gaf hij op het „ru moer" dat ontstaan was rond het op 3 Januari j.l. aan het A.N.P. toegestane interview betreffende de kwestie Nieuw Guinea. Als plaatsvervangend frac tie-leider van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer treedt op Mr. J. A. W. Burger. De burgemeester van Am sterdam, Mr. Arn. d'Ailly, heeft bedankt als lid van de P. v. d. A. en Ir. H. Vos, oud minister van Verkeer en Wa terstaat heeft ontslag ge vraagd als lid van het hoofd bestuur. Door deze gebeurtenissen is de tweespalt die in de P. v. d. A. heerste, naar buiten uitge broken. Ongetwijfeld zal de toestand helderder zijn als 't debat naar aanleiding van de regeringsnota over Nieuw- Guinea geëindigd zal zijn. Geen overeenstemming in Londen. De minister-president van India, Pandit Nehru, en de minister-president van Pakis tan, Liaquat Ali Khan, heb ben op de Gemenebest-confe rentie in Londen geen over eenstemming kunnen bereiken over Kashmir. Wel was men het er over eens dat het volk van Kashmir zelf over zijn toekomst moet beslissen, maar er kon geen beslissing geno men worden over het terug trekken van de troepen van India en Pakistan voor de volksstemming. Alle voorstel len daaromtrent wees de In diase premier af. Na de Gemenebest-confe rentie is Pandit Nehru naar Parijs vertrokken om met de ambassadeurs van zijn land in Europa de internationale toestand en de pogingen van India om een vreedzame op lossing in Azië te verkrijgen, te bespreken. Ook de Indiase afgevaardigde bij de Verenig de Naties, sir Benegal Rau, is bij deze besprekingen aanwe zig. Uit het parlement. In het begin van deze week is de Tweede Kamer begon nen met het debat over de be groting van buitenlandse za ken. Op de eerste dag kwam uit de Kamer de wens naar voren dat het Nederlandse volk ingelicht zou worden over de ernst van de interna tionale situatie. Mej. Klompé van de K.V.P. was niet bang dat daardoor paniek zou ont staan, want het Nederlandse volk is nuchter genoeg. Voorts werd er weer betoogd dat Ne derland als het de kéuze heeft tussen aansluiting bij Enge land of de eenwording van West-Europa dit laatste moet kiezen, al gingen er ander zijds stemmen op die tot voor zichtigheid maanden. In ieder geval moeten we het er niet op aan laten komen dat Ame rika het wel zal doen. Ook het herstel van de di plomatieke betrekkingen met Spanje .kwam ter sprake. Daarover maakt de P. v. d. A. zich erg druk; die schijnt een reuze schrik te hebben van z.g. fascisten of wat zij voor fascisten houdt. Dat is dezer dagen op een ander terrein ook weer gebleken. In ieder geval was de fractieleider van de P. v. d. A. ad interim van mening dat de Nederlandse regering geen diplomatieke vertegenwoordigers had mo gen uitwisselen met Franco. In een motie sprak hij zijn te leurstelling over deze gang van zaken uit. Anderen echter hadden een afwijkende kijk op deze geschiedenis, geluk kig een beetje gezonder. Mr. Oud sprak over de Be nelux in verband met het Moerdijkkanaal. Hij vond dit helemaal geen conditio sine qua non voor het totstandko men van de Benelux. Integen deel, hij was van mening dat de laatste het eerst moest ko men en dat er dan over een Moerdijkkanaal zou kunnen gesproken worden. In deze geest is er enige tijd geleden ook een motie in zijn Rotter damse raad aangenomen. De agenda die de Tweede Kamer deze week moest af werken, omvat de begroting van buitenlandse zaken, de garantie-wet voor de Ambo- nese ex-K.N.I.L.-militairen en de regeringsnota over Nieuw- Guinea. Nieuw-Guinea. „Indien het Indonesische volk werkelijk één is, ben ik er van overtuigd dat Nieuw- Guinea weer bij ons zal zijn teruggekeerd vóór het och tendgloren op 1 Januari '52", aldus president Sukarno in een rede, die hij tijdens een pers-diner ten paleize te Dja karta hield. De president zei vervolgens: „Indien het volk mijn rede voeringen over Nieuw-Guinea in het afgelopen jaar be schouwt als een belofte, ben ik bereid vrijwillig af te tre den als president". Hij doelde daarbij op zijn uitspraak, dat Nieuw-Guinea vóór 1 Januari 1951 tot Indonesië moest be horen. Hij wees er vervolgens op, dat Nederland „thans een deel van het land onwettig bezet houdt". Voor mij persoonlijk, aldus Sukarno, is het misluk ken van de conferentie over Nieuw-Guinea een grote te leurstelling geweest, omdat ik altijd gestreefd heb naar sa menwerking met Nederland en in het bijzonder met het Nederlandse volk. Het is thans duidelijk, dat de basis van on ze samenwerking met de Ne derlanders herzien moet wor den. Tot voorzitter van de staats commissie die hiermee wordt belast, is benoemd professor Sufono. De commissie is nog niet samengesteld. Grote Middenstandsavond. Burgemeester Snels laat een waarschuwend geluid horen voor de Middenstand. Maandagavond werd in de zaal van Th. Elshout een grote mid denstandsavond gehouden, waarop diverse sprekërs het grote nut en de noodzakelijkheid van het ge organiseerd zijn voor de midden standers werd betoogd. Aanwezig waren op deze avond de Hoogeerw. Heer Deken Rooy ackers, de Weleerw. Pater Adam, de Geestelijk Adviseur van de Middenstandsvereniging afd. Dru- nenElshout de Eerw. heer kap. van Erp, de E.A. Heer Burge meester Snels en de de heer L. van Drunen, lid van de Kamer v. Koophandel. De belangstelling van de zijde van de middenstanders was niet zo erg groot te noemen, wat jammer genoemd mag wor den, gezien de belangrijkheid van deze bijeenkomst. De voorzitter de heer Wage- makers opende op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk wel kom. In zijn openingswoord merk te de voorzitter op dat 1950 voor de middenstanders van Drunen en Elshout geen slecht jaar is ge weest. Er werden o.a. twee grote winkelacties gehouden. Van 1951 verwachtte spr. dat het voor de middenstand op organisatorisch gebied een belangrijk jaar zou worden en dit was dan ook eer. van de redenen waarom deze ver gadering was belegd, waarop spe ciaal ook door de spreker van deze avond, de Eerw. Pater Adam, de taak van de midden stander in 1951 zou worden be sproken. Het eerst gaf de voorzitter het woord aan de E.A. heer Burge meester Snels. Burgemeester Snels stak zijn teleurstelling over het feit dat deze bijeenkomst zo slecht bezocht was niet onder stoelen of banken. Het wordt, aldus spr., zeer hoog tijd dat de middenstan der eens wordt wakker geschud voor zijn organisatie. Er staan, aldus Burgemeester Snels, grote belangen op het spel en wil de middenstander straks zijn positie tussen de andere stan den handhaven, dan zal hij andërs uit de bus moeten komen. Spre ker betreurde de geringe belang stelling van de middenstander, waar het hier ging om grote ma teriële en geestelijke belangen voor de directe en voor de verre toekomst. Het is pijnlijk dat de middenstander zoveel tekort schiet, aldus Burgemeester Snels. De algemene en financiële pro blemen zullen in de toekomst nog scherper aan den dag treden dan zij nu reeds doen en spr. was bang dat véle middenstanders in de toekomst hun hooggewaardeerde zelfstandigheid spoedig zouden moeten prijsgeven en dat velen in de toekomst niet meer in staat zouden zijn om hun eigen boon tjes alleen te doppen. Dan sprak spr. over de P.B.O. Straks, ja zelfs in de naaste toe komst, zal de P.B.O. werkelijk heid worden. Als er bij het Ver werkelijken van de P.B.O. geen rekening wordt gehouden met de belangen van de middenstand, dan is dat de schuld van de midden standers zelf, die zich niet heb ben willen organiseren. De middenstander ziet in zijn standgenoot meestal zijn concur rent, terwijl hij er zijn collega in moet zien. Men is bezig elkander te bestrijden en te beconcurreren en men vergeet daarbij, dat men op een dergelijke manier, door niet schouder aan schouder te staan, door anderen wordt dood gedrukt. Wij leven, aldus spr., in een tijd van organiseren. Men moet uren lopen om een arbeider of een boër te vinden die niet ge organiseerd is, maar men moet ook uren lopen om een midden stander te vinden die wèl geor ganiseerd is. De boeren en de werknemers hebben met hun standsorganisatie één doel, n.l. het behartigen van de belangen van hun eigen stand. Ook de standsorganisatie van de middenstand heeft dit do'el en zij moet daarbij gesteund worden door de middenstanders zelf. Straks komt de nieuwe wet op de vestiging Kleinbedrijf. Er zul len nieuwe en hogere eisen ge steld worden aan de eigenaren, ook van reeds bestaande zaken, dit allen opnieuw geregistreerd zullen moeten worden. Straks zal niet de middenstands organisatie zelf over deze zaak kunnen beslissen, maar de sociaal economische raad, waarin zitting hebben alle standen, al naar ver houding van hun organisatie. Van de 45 zetels welke de sociale raad telt, heeft de middenstand er slechts één bezet. Dit heeft tot gevolg dat anderen straks zullen beslissen over de belangen van de middenstand en niet de midden stander zelf. Hier, aldus Burge meester Snéls, heeft de midden stander de bus reeds gemist en het wordt hoog tijd dat de mid denstander eindelijk zich eens be wust wordt van de noodzakelijk heid van de organisatie die kan pleiten voor de belangen van zijn stand. Burgemeester Snels sprak ook nog over de vorming van de mid denstand. De arbeider en de boer ontwikkelen zich op cursussen, vormingsdagen, ontwikkelings- en praatavonden en de middenstan der, hij doet niets. Een geweste lijke sociale avondschool moest worden afgelast wegens gebrek aan belangstelling. Het wordt, al dus Burgemeester Snels hoog tijd, dat de middenstander zijn tijd eens gaat begrijpen. Spreker was er zich van bewust, dat zijn woorden meer bestemd waren voor degenen die niet aanwezig waren, dan voor die er wél wa ren. Als er ooit een tijd is ge weest dat organiseren noodzake lijk was, dan is dat juist nu. De spreker van deze avond, de Eerw. Pater Adam, kon met recht en reden zéggen, dat hij zich als spreker het gras voor de voeten zag weggemaaid. Maar spr. betreurde dit geenszins. Na de woorden van Burgemeester Snels nog eens onderstreept te hébben, bleek pater Adam nog voldoende stof over te hebben om een uurtje vol te praten, of lie ver, om in een helder, gloedvol en suggestief betoog het doel, de betekenis en de noodzakelijkheid van de organisatie te belichten. Dé middenstander moet even als de andere standen zich orga niseren, wil hij niet worden doodgedrukt. Het gevaar, aldus spr., is niet denkbeeldig dat de zelfstandige middenstander straks zal gaan verdwijnen. Men be concurreert elkaar en is de stel ling toegedaan dat men zijn con current moet dooddrukken om zelf niet doodgedrukt te worden en men vérgeet dat men gezamenlijk kan worden weggevaagd. Ook pater Adam sprak over vorming. De middenstander heeft vorming nodig. Vorming om zijn bedrijf te kunnen leiden en vor ming vooral omdat men gezamen lijk de zo hoog gewaardeerde vrijheid en zelfstandigheid kan verdedigen. Burgemeester Snels gaf verder deze avond nog enkele toelichtin gen op een binnenkort in Drunen in te stellen adviesbureau. Het woord werd ook nog gë- voerd door de Hoogeerw. Heer Deken Rooyackers. Als pastoor zegde deken Rooyackers aar de middenstandsvereniging alle steun toe. Deken Rooyackers kwam speciaal een lans breken voor een Jonge Middenstands-vereniging, aan welks bestaan spr. een grote betekenis hechtë. Deze kwestie werd uitvoerig besproken en het nut hiervan werd algemeen inge zien. Door het bestuur werd voor gesteld een comité te vormen, dat door huisbezoek zou trachten le den te werven. Dit wérd echter gewijzigd: aan de voorzitters van dc diverse vakbonden zal men nu verzoeken een vergadering te be leggen, waarop men zal aandrin gen een volgende grote propa- gandavergadering van de mid denstandsvereniging te bëzoeken. Het bezoeken van een binnen kort opnieuw te beleggen propa- gandavergadering zal op alle mo gelijke wijze worden gepropa geerd. Mogen dan de middenstanders hun taak beter zien. UITVOERING ZANG EN VRIENDSCHAP. Zondag kreeg Zang en Vriend schap bezoek van de toneelvere niging De Rederijkers uit Herpt. Het gold hier een tegenbezoek voor een uitvoering die Zang en Vriendschap onlangs in Herpt gaf. De Rederijkers kwamen in Drunen voor het voetlicht met een drama in 3 bedrijven „Het ruis zonder zon". De inhoud van het stuk deed ons wat onwerke lijk aan. Het lijkt ons onwaar schijnlijk dat in één nacht een zo uitgebreide en gecompliceerde handeling kan plaats vinden. De spelers treft hiervoor geen blaam, zij gaven een behoorlijke vertol king. Dit getuigde het dankbare applaus van het publiek. De heer Th. v. d. Wiel. leider van de toneelclub van Zang en Vriendschap, dankte tot slot de Rederijkers voor het gebodene. De voorzitter van de Rederijkers bracht dank voor de waarderende woorden en sprak de hoop uit dat de band tussen de twee gezel schappen gelegd, in de toekomst bestendigd moge blijven. DRUNENS TONEEL. Drunens Toneel geeft Zondag a.s. haar eerste winteruitvoering. Zij zal voor het voetlicht komen met een toneelspel in 3 bedrijven van Rosita Peters, getiteld „En de bossen zingen hun lied". Het is een fascinerende levensschets, een spel uit de Scandinavische landen. Wij zijn van Drunens Toneel uitvoeringen gewend die voor honderd procent af zijn en het heeft daarom ook zijn reden dat onze verwachtingen voor a.s. Zondag hoog zijn. De uitvoering vangt aan om 7,30 uur precies in de zaal van Th. Elshout. Wij wensen Drunens Toneel een succesvolle avond. BONTE AVOND. Door de bond van oud-gemo- biliseerden en oud-strijders afd. Drunen is in samenwerking met de Stichting Ereschuld en Dank baarheid voor a.s. Woensdag avond 24 Jan. een bonte avond georganiseerd, waarvan de op brengst ten goede komt aan de militaire oorlogsslachtoffers en hun nagelaten betrekkingen. Me dewerking aan deze bonte avond zal worden verleend door het ca baretgezelschap H. v. d. Bosch uit Kaatsheuvel. Deze avond zal gehouden worden in de zaal van Th. Elshout, aanvang 7 uur. Ge zien het goede doel, mogen wij iedereen aanraden deze avond te bezoeken. ORIËNTATIERIT DE ECHO. De landelijke rijvereniging De Echo van Drunen-Elshout hield Zondag j.l. een oriëntatierit in de Drunense Duinen. Het was een zeer moeilijk parcours over 8,3 k.m. Verschillende ruiters werden dan ook misleid. De weersgesteld heid was vrij gunstig en om 13,55 uur werd dc eerste deelnemer ge start en daarna om de 3 minuten. Veertien deelnemers volbrachten de opdracht binnen de gestelde tijd. Dc prijzen werden 's avonds uitgereikt in café P. Klerkx. De leiding berustte bij Adr. Klerkx, W. v. Delft en C. v. Drunen. De uitslag is als volgt 1 C. v. Maaien; 2 A. v. d. Brand; 3 W. v. Delft: 4 J. Oer- lemans; 5 C. Brok; 6 C. Pelders; 7 C. Pulles; 8 A. v. Dommelen; 9 M. v. Delft; 10 Ant. Musters; HUNTERi de E x p o r VI r g I n van bil] vend goede kwaliti 11 M. v. Drunen; 12 A. Pulles; 13 C. Klijn; 14 J. de Gouw. APOLLO THEATER. De komende week draait het Apollo-theater weer twee ver schillende hoofdfilmen. Zaterdag en Zondag zal de adembenemen de film „Ontsnapt van het Dui velseiland vertoond worden met uitsluitend grote sterren in het spel. Tweemaal vochten ze voor hun vrijheid, de eerste keer om van het Duivelseiland te ont snappen en de tweede keer om hun vaderland te verdedigen. Toegang 14 jaar. Woensdag komt „Het Doden masker met Ingrid Bergmann, Joseph Cotten en Michael Wil ding. Deze film is gebaseerd op het toneelstuk van John Colton en Mary Libden en naar de Roman door Helen Simpson. Toegang 18 jaar. TAFELTENNIS K.A.T. K.A.T. 2 ontving N.V.R. 4 in eigen huis en had weinig moeite mét de Benjamin van den Horst. Met 73 bleef K.A.T. baas in eigen home. K.A.T. 3 had al even weinig moeite met de gasten uit Den Bosch. Beatrix I was op bezoek, doch moest met de kous op de kop naar huis terug. Eindstand 8 2. De strijd gaat spannend wor den. K.A.T. 3 staat met K.T.C. 2 boven aan de ranglijst, mét ieder nog een partij te spelen, t Kam pioenschap in deze afdeling blijft dus altijd in Kaatsheuvel. De komende wedstrijden zijn K.A.T. INever Despair 2. K.A.T. 2—N.V.R. 4. Excelsior 2K.A.T. 3. DE VREDESDUIF. Er is een storende fout geslo pen in het bericht aangaande de tentoonstelling, welke „Dé Vre desduif' Zaterdag en Zondag a.s. in Euphonia houdt. Er komen niet, zoals in ons vorig nummer staat 30 duiven, doch niet min der dan 300 duiven op deze show. Nogmaals verzoekt men ons er op te willen wijzen, dat de tentoon- j stelling eerst wordt geopend op Zondagmorgen 11.30 uur, daar de Zaterdagavond door keurmeester Wintërs bestemd wordt voor een praatje over de duivensport in de bovenzaal van het Café-Restau- j rant. AGENDA. Vrijdag 19 Januari 8 u. n.m. Jaarvergadering K.A.J. Gilden- bond. Zaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. n.m. en 8.30 u. n.m. Apollo Theater: Ontsnapt van het Dui velseiland. 14 jaar. Zondag 11.30 u. opening Dui- vententoonstelling De Vredesduif, Euphonia. Zondag 2.30 u. n.m. Voetbal wedstrijd DéskGoes, Natuur park De Efteling. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harmonie Apollo. RIOLERING-MISÈRE. We zitten er mee, of beter ge zégd de Markt en Omgeving zit ten er tussen. Bijna drie maanden duurt de misère en nog schijnt het leed niet gelëden. Het groots op gezette plan tot noodzakelijke ver betering van ons ellendig riole ringsstelsel heeft de raad doen be sluiten over te gaan tot een af doende verbetering. Er is een groot bedrag mee gemoeid, doch om tot iets goeds te geraken was dit noodzakelijk. De aanbesteding vond plaats en de gelukkige laagste inschrijver kon aan t werk. Als iets echter tegengeval len is, dan is het zeker de uitvoe ring van deze opdracht in een pe riode, waarin niets dan tegenslag te constateren valt. Regen in rijke overvloed, sneeuw in een hoe veelheid, als we in jaren niet ge noten, daarbij leemlagen, bijna niet te doorbreken, wellen en bronnen in rijke overvloed; er is niets wat de vlotte aanleg be vorderen kan, doch alles wat stagnatie en strubbeling kan te weeg brengen. Of er met de no dige tact en ervaring aangepakt is, willen wé niet beoordelen. We voelen ons daartoe niet bevoegd, doch zeker is, dat de Marktbe- woners, zowel zakenlui als par ticulieren, nu reeds maanden zit ten in een impasse, die groot na deel en een massa vieze vuilig heid hun deel doet zijn. We ho ren geruchten, dat getracht zal worden een vluggere oplossing te krijgen. Zowel voor de Marktbe- woners als voor die van de Gast huisstraat, die uit dit ellendige be gin wel weinig moed zullen put ten voor de tijd, dat daar het graafwerk begint, is dit te hopen. .„DE ZONNEZOEKERS". Nooit van gehoord?... Toch ze kér wel. „De Zonnczoekers die onder leiding staan van dhr. Toon Michels, komen Zaterdag 27 Jan. een bezoek brengen in de Gilden bond te Kaatsheuvel. O.a. treden op de twee Kaats- heuvelse Kajotters mét hun accor deon. Voor de Kajotters is dit cabaretgezelschap geen onbeken de meer. En voor U waarde le zers en lezeressen zal dit cabaret ook niet onbekend zijn. Als dit zo wel mocht zijn, komt dan allen op Zaterdag 27 Jan. naar dc Gilden-1 bond. U zult een hele avond kun-I nen genieten van zang, muziek en declamatie. Kortom, U zult ietsl te zien krijgen wat nog nimmer hier in Kaatsheuvel is gepresen-l teerd. Jaarvergadering K.A.J. Na een jaar van Kajotterswerk 1 is het nodig om bij elkaar te ko- i men en dan éven een terugblik tel werpen op de resultaten van het] afgelopen jaar en om nieuwe plan- nen te maken voor het komende jaar. Vrijdag 19 Jan. houden we onze jaarvergadering om 7.30 u. in de K.A.J.-zaal. Kajotters, laat geen enkele plaats onbezet, maar breng liefst] een nieuwe Kajotter mee. Hét be-j stuur rekent op aller aanwezig heid, opdat dan de jaarvergadering al voor een deel geslaagd is. Een goed begin is het halve werk. Ka jotters, laat dit spreekwoord tot uiting komen. Er zorgt dan hier door dat we met Gods hulp en een gerust hart ons nieuwe jaar in gaan. Indië in woord en beeld. Op initiatief van de K.A.J. zal in samenwerking met de oud-mi litairen, tevens oud-Kajotters, een tentoonstelling tot stand komen. Een tentoonstelling, die natuur lijk iedereen moet bezichtigen. De tentoonstellingshallen zijn naast de grote zaal van het K.A.B.-ge- bouw. De hallen zullen geopend1 zijn op 4, 5 en 6 Febr. Nadere bijzonderheden zullen nog gepubliceerd worden, onder* het motto: Indië in woord en beeld. ONS GENOEGEN. Het ligt in de bedoeling, dat de Gem. Toneelvereniging „Ons Genoegen Zaterdag en Zondag 20 en 21 Januari in de zaal van de heer Jan van Dun de première geeft van het bekende toneelwerk van K. en H. Philip: „De witte Boot", een werk, dat hoge eisen stelt aan de acteurs en actricës. Revue van August de Laat. J.l. Zondag 14 Januari bracht het toneel- en revuegezelschap o I. v. August de Laat, voor een totaal uitverkocht parochiehuis revue ten tonele, die ieders te vredenheid en bewondering af dwong. Het was een goed ver-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1