NABESCHOUWING 40^ DE LMGSTHMT CAPELLE Waalwijkse en Langstraalse Courani WASPIK over het 15e Europese Biljartkampioenschap Bij Griep en Kou help! DAMP0 trouw Prinses Margriet VRIJDAG 19 JANUARI 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. OPGERICHT 1878. ECHO m HET ZUIDEN Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 74e JAARGANG No. 7 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". In de dagen van het internationale biljarttournooi in de Gildenbond heeft de biljartsport furore ge maakt. Er zijn' heel wat mensen, die enige maanden geleden zich hoegenaamd niet voor dit spel interes seerden en er thans enthousiast over zijn als een kind van 4 jaar met een nieuwe pop. Eerlijk gezegd: Wij hebben niet zo bar veel geloof gehecht aan „mysterieuze krachten in de sport". Natuurlijk: achter elke lichamelijke inspanning staat de superieure geest van de mens, maar de z.g. mental training is voor ons niet zo verschrikkelijk alleenzaligma kend als die door sommigen maar al te graag wordt voor gesteld. Voor het grootste deel der sporten geldt op de aller eerste plaats dat men licha melijk in goede conditie is en die mental-training lijkt ons toch maar secundair. Dat hebben wij ook wel wel eens gedacht van de bil jartsport. Maar van die dwa ling zijn wij volkomen be keerd. De vraag of een speler een partij, een tournooi zal winnen, hangt af van die „mysterieuze krachten". Men kan daarom bij vele tournooien feitelijk ook moei lijk zeggen of de kampioen nu wel inderdaad de beste speler is. Bij ons tournooi echter ge loven wij dat de kampioen in derdaad de beste, misschien is het beter de sterkste, speler was. Piet van de Pol heeft op de eerste plaats getoond een bil jarter van super-klasse te zijn met een enorme techniek, ge tuige o.a. zijn fenomenale in- piqué van Maandagmiddag. En ook zijn serie van 265, die hij met ijzige nauwkeurigheid speelde en nochtans een een voudige bandstoot miste. De zelfde crack was niet opge wassen tegen Dufetelle en verloor. Ook tegen Kruythof was Van de Pol niet zo dave rend, hoewel hij toch een serie van 120 maakte. Wij zullen ons de schitte rende partij tussen de Belgi sche matadoren lange tijd blij ven herinneren: beiden 400 in 4 beurten. Hoe is het dan mo gelijk dat Gabriels roemloos ten onder ging tegen De Ruy- ter met slechts 88 caramboles? 't Is inderdaad mysterieus! Er was nog een merkwaar dig man op dit tournooi: Jean Galmiche. In 1948 overwin naar in Schcveningen, ook over v. d. Pol en De Ruyter, en kampioen van Frankrijk. Nu telde hij bijna niet mee. Hij kon slechts moeizaam win nen van Alhinho en de jonge Semrad. Hoe het ook zij, wij hebben 'n evenement gehad in Waal wijk zoals wij er niet zo gauw meer een terug krijgen. Vijf dagen lang heeft een bijna steeds volle zaal kunnen ge nieten van de kunst van de grootste biljartmeesters van de wereld. Wanneer we de ba lans van dit tournooi opma ken, is dat dan ook een be langrijke post op ons debet. Maar daar is meer. Bovenaan staat de good-will, die Waal wijk voor zichzelf en ook voor Nederland heeft gekweekt door de perfecte organisatie en de buitengewone gastvrij heid waarmee Waalwijk spe lers en gasten heeft ontvan gen; ieder was daar vol lof over. Monsieur Avé zei: Ik ga nu al dertig jaar mee en heb practisch over de gehele we reld tournooien meegemaakt, maar zo hartelijk en zo goed als hier in Waalwijk heb ik het nog nooit gehad. En de heer Avé zegt zo iets zeker niet om complimenteus te zijn, maar dat meende hij van harte. Er heerste steeds een goede, sportieve sfeer. Daarom mogen we blij zijn dat dit tournooi in Waalwijk is gehouden en, zij het dat we liever hadden gezien dat Kees de Ruyter kampioen was ge worden, dat het Europese Kampioenschap weer in Ne derland is gebleven. PROCLAMATIE EN HULDIGING VAN DE KAMPIOEN. Wij moeten, vóór 't verslag van het laatste tafereel van het glorieuze Waalwijkse bil jarttournooi, hulde brengen aan de bezoekers van de ver schillende partijen en aan de bevolking van Waalwijk, die de spelers na afloop van de proclamatie op zo'n grandioze wijze heeft toegejuicht. Wij vonden het vooral sym pathiek dat men aan de Bel gische spelers zoveel eer heeft bewezen. ,De hulde aan Cle ment van I-Iassel b.v. na zijn overwinning op Kees de Ruy ter was niet alleen een hulde voor de overwinnaar, maar tevens voor het publiek zelf. Ook de toejuichingen die René PIET VAN DE POL 11 keer boven de honderd Gabriels kreeg, toonden de sympathie voor de Belgen. En niet te vergeten het applaus dat men bracht voor de jeug dige Oostenrijker Gustav Semrad, dat zo hard was dat hij de handen voor zijn oren hield. Tijdens de séances was er steeds de sfeer in de zaal die past bij zo'n gelegenheid. Naar wij menen is er geen enkele moeilijkheid geweest, de con troleurs hebben geen zware taak gehad. En nu we toch pluimen aan het uitdelen zijn mogen wij zeker de politie niet vergeten. De agenten hebben het niet zo gemakke lijk gehad. Het was zware- dienst tijdens de tournooida- gen, maar zij hebben zich er op loffelijke wijze doorheen geslagen en er is geen wan klank gehoord. Alle hulde! De proclamatie. Bij de laatste caramboles van Piet van de Pol floepten filmlampcn aan en snorden de camera's. Persfotografen verdrongen zich onmiddellijk na het „partij" van de arbiter rond de nieuwe Europese kampioen en verschillende keren moest hij handjes schudden om vereeuwigd te worden. Blitzlampen flitsten, er klonken hoera's en ieder verdrong zich om de kampioen te complimenteren. Nadat André Hamers de eindstand had bekend ge maakt, proclameerde Mon sieur Alexandre, de officiële gedelegeerde van de U.I.- F.A.B Piet van de Pol tot Eu ropees kampioen 1950/'51. Een luid gejuich brak los. Door de luidsprekers klonk toen (een merkwaardige op name van) het Wilhelmus. Opnieuw was een Neder lander kampioen van Europa! De sprekers. Jhr. Dr. Mollerus, de voor zitter van de Nederlandse Bil jartbond, opende de rij van sprekers. RENÉ GABRIELS 2 medailles Het geeft in deze kring pas, aldus Jhr. Mollerus, te memo reren dat de belangstelling van overheidswege voor een biljarttournooi nog nooit zo groot geweest is als thans. Het is de eerste keer dat de hoog ste dienaar van H.M. de Ko ningin in een provincie blijk van belangstelling heeft ge geven. Dit feit zal voor altijd geboekstaafd worden in de an nalen van de N.B.B. Dr. Mie. dema is hier aanwezig als re presentant van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. En al moge het zijn op een andere blad zijde, ook U, Dr. Miedema, zult geboekstaafd worden. Jhr. Mollerus releveerde dat hij bij de opening iets te laat was geweest. Maar dat kwam door een lekke band, zei hij. Dat is me nu al twee keer ge beurd. En als het nog eens gej beurd, kom ik per trein naar Waalwijk. Een opmerking, die veel bijval vond. richtend, zei spreker: Burge richtend, zei spreker, Burge meester, U heeft het op fan tastische wijze klaargespeeld dit tournooi te organiseren. Fantastisch, zowel als magis traat als als koopman. Jhr. Mollerus bracht bui tengewoon hartelijk dank aan de bevolking van Waalwijk. Wij komen nog eens terug, daar kunt U van verzekerd zijn! Op geestige wijze feliciteer de hij vervolgens Piet van de Pol en overhandigde hem de vergulde legpenning van de Nederlandse Bond. Verder was er de prachtige gouden coupe, die al zoveel jaren geleden door de heer J. W. Verloop uit Arnhem is beschikbaar ge steld en waarop de namen van alle kampioenen zijn inge- grift. Je mag even kijken naai de coup, Piet, maar je krijgt hem niet. Je naam zal er wor den ingegrift, sprak de beer Mollerus, maar dan zal hij verdwijnen in de veilige brandkast van de gemeente Waalwijk. Enfin, Piet kreeg hem toch even in handen en liet hem ook aan de anderen zien. t 4 GUSTAV SEMRAD ....Wiener Sangerknabe.... De Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, Prof. Dr. J. de Quay, zei o.a.: Mij valt de eer te beurt de me daille uit te reiken, die door Z.K.H. Prins Bernhard is be schikbaar gesteld voor de spe ler die de hoogste serie heeft gemaakt. Het komt voor mij nog al eens voor dat ik een medaille of zo iets moet uitreiken. Dit keer evenwel is het mij niet zo eenvoudig. De dagen, beter de uren, die ik in deze zaal heb doorgebracht, zijn zeer leerzaam en boeiend geweest. De eisen die het biljartspel stelt, zijn groter dair menigeen denkt. Ze zijn niet zozeer van fisieke, maar vooral van psy chische aard. Ik werd er soms zelf nerveus van. Ik had wel vermoed dat de medaille van de Prins dei- Nederlanden naar een ander land zou gaan en het is ons 't liefste dat hij dan naar Bel gië gaat. Prof. de Quay vroeg zich af of er nog wel iets bij kon bij de staat van kampioenschap pen en records van Gabriëls. En dan kan er nog iets bij, zei de Commissaris, het Europees record van de hoogste serie stond er nog niet bij. Dat hebt U nu behaald. Vervolgens reikte Prof. de Quay, onder een ovatie van de aanwezigen, de zilveren leg penning aan de de heer Ga briëls over. De vertegenwoordiger van de minister. Dr. Miedema, fe liciteerde Piet van de Pol met zijn kampioenschap en René Gabriëls met zijn record-ver betering. In regeringskringen, aldus Dr. Miedema, is men deze sport meer gaan begrijpen en waarderen. In de laatste de cennia is de biljartsport op een veel hoger niveau geko men. In Waalwijk is een buiten gewoon evenement gehouden, dat voor het grootste deel te danken is aan Waalwijks be volking en zijn buitengewoon gastvrije en actieve Burge meester. Aan Gabriëls werd de leg penning van de Minister, voor het hoogste moyenne, uitge reikt. De Burgemeester. Als ik het woord tot U richt, zo begon burgemeester Lambooy, dan moet U in mij twee hoedanigheden zien: De Burgemeester van Kees de Ruyter en de Burgemeester van Waalwijk. Niemand zal het mij kwalijk nemen dat ik liever mijn ge meentenaar had gefeliciteerd Maar de kans om kampioen te worden in eigen plaats was inderdaad zeer klein. Jouw omstandigheden, Kees, waren hier heel anders dan voor de andere deelnemers. Je ver loofde, je ouders en je vele vrienden wilden hier zien wat je kon presteren. Wat in het buitenland is gebeurd moes- ton ze maar geloven. Nu wil den ze het zelf zien. Dat is van grote invloed geweest Niettemin ben ik er van over tuigd dat je je best zult blij ven doen en dat ik je nog eens als kampioen zal kunnen huldigen. „.En, als burgemeester van A aalwijk moet ik zeggen dat het gemeentebestuur van Waalwijk de sport een warm hart toedraagt. De burgemees ter sprak vervolgens tot de verschillende spelers in het Frans, en in het Duits tot Gus tav Semrad, tegen wie Mr Lambooy zei dat hij had ver nomen „dass Sie in wirklich- keit Wiener Sangerknabe ge- wesen sind". De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit dat het kampioenschap wederom door een Nederlander was behaald. Aan het einde van zijn speech overhandigde Mr. Lam booy de legpenning van het gemeentebestuur voor de bes te buitenlandse prestatie aan Clement van Hassel, die ook al een ovatie kreeg. De voorzitter van het comi té, de heer Gerard Verwiel. reikte aan de deelnemers en veloppen uit (natuurlijk aan Van de Pol het eerst), waar in nummers zaten voor de prijzen, die door de Waalwijk se middenstanders beschik baar waren gesteld. Iedereen ging met een fraai geschenk van de Waalwijkse winkeliers naav huis. Tevoren was aan de kam pioen een bord uitgereikt, vervaardigd door dhr. Koos Bergmans. Namens de heer Salomons van de Wilhelmina-biljartfa- bnek werden aan Mevr. Lam booy en Mevr. Gabriëls bloe men aangeboden. En Mevr. Van de Pol ontving een gla zen coupe van Leerdam. En toen nog een keer het Wilhelmus was gespeeld, gin gen spelers en gasten onder luid gejuich naar Hotel Ver- wiel voor het banquet, dat door het district „de Lang straat' en het comité werd aangeboden. Hiermede was voor het pu bliek het einde gekomen van, we mogen wel zeggen, vijf feestdagen, zoals wij er maar weinig zullen hebben. Het slot-diner. Na afloop der prijs-uitrei- king en huldiging van kam pioen en spelers, had in Ho tel Verwiel 't slot-diner plaats, waaraan een 80-tal personen, de spelers, autoriteiten, offi cials van bond en district, hoofd-comité en comité-leden en verdere genodigden deel namen. De zaal en tafel wa ren smaakvol gedecoreerd, er heerste een allerprettigste stemming en spijs, drank en service waren natuurlijk van prima gehalte. Aan deze tafel, die onder leiding stond van burgemees ter Lambooy, werd natuurlijk heel wat gespeechd. Zo spraken de heren Miedema van 't Departement, Jhr. dr. Mollerus voorzitter van de Ned. Biljartbond, dhr. George Trophaas voorzitter van de Belgische Biljartbond, die z'n fijne rede in sierlijk Frans uitsprak, de voorzitter van de Luxemburgse Biljartbond, de heer A. Avé, gedelegeerde van de U.I.F.A.B., en nog meer anderen die als om strijd de lof zongen van de organisatie van dit tournooi, de meer dan hartelijke en joviale ont vangst, de prima huisvesting en verzorging, kortom, alles dat dit tournooi onder leiding van de burgemeester tot een unicum in de geschiedenis van het kampioenschap had ge maakt. De heer Avé, de ge- Vandaag vieren we de eerste verjaardag in ons Koninklijk Huis van dit jaar. Onze jongste prinses (van prinsesje kunnen we haast niet meer spreken) op één na wordt 8 jaar. Onder kommervolle omstandighe den in 1943 geboren in een vreemd land, zij het op Nederlands grondgebied, heeft zij ook na de oorlog nog niet die zorgeloze tijd kunnen meemaken die we haar en haar zusjes zo graag hadden gegund. Daar om spreken we met onza hartelijke felicitatie de wel gemeende wens uit dat die nog eens zal komen en dat ze een heel gelukkige toe- p komst tegemoet gaat, samen met heel het huisgezin op I Soestdijk. delegeerde van de U.I.F.A.B. uit Frankrijk ging zover te verklaren, dat in de 30 jaren dat hij in tal van landen tour nooien en kampioenschappen had meegemaakt, er geen en kel zo perfect was geslaagd, zo goed georganiseerd en zo in alles en voor allen verzorgd, als „Waalwijk 1951", wat na tuurlijk een dankbaar applaus verwekte. De voorzitter van het comi té, de heer Gerard Verwiel, bracht namens de comité's en namens allen hartelijk dank voor de wijze waarop de bur gemeester van Waalwijk voor de organisatie van dit kam pioenschap heeft gewerkt en niet minder aan de werkers van het district Langstraat, speciaal dhr. André Hamers, en de verschillende comité's, maar speciaal huldigde hij nogmaals de spelers om het kampioenschap, de voorzitters der bonden, de officials e.a. die ons de eer aandeden deze vijf dagen zo prettig onder ons te verblijven. Het deed hem zo prettig aan te ver nemen dat allen niets dan lof hadden over de ontvangst, of ficiéél en in de verschillende 1 families. Hij bracht dank aan alle gemeentediensten en niet te vergeten de politie, en het was hem aangenaam uit alle stemmen te mogen vernemen dat men meer dan tevreden was, zodat het tournooi uit stekend geslaagd mag heten. De burgemeester van Waal wijk, Mr. R. J. J. Lambooy, ging de wordings-geschiedenis van dit kampioenschap in Waalwijk nog eens na en het vele werk dat moest worden verzet; hij bracht dank aan de gemeenteraad voor de spon tane wijze waarop deze achter hem stond, daardoor bewij zend de „good-will" die deze dagen voor Waalwijk zouden De eindstand. Naam P. van de Pol C. van Hassel C. de Ruyter R. Gabriëls P. Kruythof R. Dufetelle J. Galmiche A. Alhinho G. Semrad brengen, direct aan te voelen en zonder meer een garantie fonds te voteren. Hij bracht nogmaals hul de aan allen uit verschil lende geledingen, die zo spon taan hun medewerking ver leenden, de Ned. Bond met z'n eminente voorzitter en se cretaris, arbiters, spelers, de gehele Nederlandse pers die al de dagen in Waalwijk verbleef cn z'n naam in binnen- en buitenland deed uitblinken, maar speciaal huldigde hij in de voorzitters de leden der verschillende comité's voor 't grote werk door hen voor dit kampioenschap en daarom ook voor Waalwijk verricht. Direct bij m'n komst in Waalwijk, zo zei de burgemeester, heb ik geconstateerd dat ik hier een kern van werkers om mij had, waamede men iets tot stand kan brengen, iets kan berei ken. „Waalwijk 1948" en „Waalwijk 1951" hebben dat bewezen. Hij bracht tenslotte dank 'aan de directeuren der ge meente-diensten, aan de po litie, aan de penningmeester van het tournooi de heer H. Bakkers, en niet het minst aan de secretaris-organisator de heer Harry Verwiel, voorts aan de biljart-fabriek Wilhel- mina, aan het verwarmings- bedrijf „Inventum" voor de spontane, geheel belangeloze medewerking en sloot daarna het „Kampioenschap Ancre- cadre 47/2 te Waalwijk 1951". Maar hiermee was het van zelfsprekend niet afgelopen; verschillende gasten vertrok ken wel naar het Noorden en naar België, maar velen heb ben deze prettige avond na een onvergetelijk tournooi, nog heel wat uurtjes doorge zet; maar ze hadden het dub bel verdiend! pnt. caramb. beurt. h.s. alg.gem. part.gem. 14 3150 109 265 28.89 100. 13 2821 102 191 27.66 100. 12 3138 100 246 31.38 57.14 11 2635 83 370 31.74 133.33 8 2506 141 159 17.77 23.52 8 2360 152 116 15.52 18.18 4 2245 148 224 15.16 44.44 2 1788 155 84 11.53 9.75 0 1215 152 76 7.99 NUTSAVOND DEPART. LANGSTRAAT. Drs. M. Klaassen, oud-resident van Nieuw-Guinea, het veelom streden eiland in de uithoek van onze voormalige archipel, zal op Donderdag 25 Januari a.s. in Ho tel Verwiel te Waalwijk een le zing houden over het onderwerp: Zwerftochten door Nieuw-Gui nea. De lezing wordt toegelicht met lantaarnplaatjes en film. De heer Klaassen, die door zijn grote kennis van Nieuw-Guinea reeds verschillende malen voor dr Radio-Volksuniversiteit heeft ge sproken fop Dinsdag 23 Jan.. 30 Jan. en 6 Febr. a.s. kunt u hem van half 7 tot 7 uur beluisteren) zal in grote lijnen de volgende onderwerpen behandelen: Klimaat, bodem en natuurlijke gesteldheid van het land; geschiedenis: be volking; contrast niet de bevol king van Indonesië; eerste be- stuursvestigingen; komst van mis sie en zending; aanraking met onafhankelijke stammen; zeden en gewoonten; koppensnellen, men seneten: andere gebruiken en mis bruiken; verband met animisme: bestrijdingswijzen; militaire ex ploraties paradijsvogeljacht voor- en nadelen commu nisten naar Digoel; Japanse in filtraties: Nieuw-Guinea tijdens de tweede wereldoorlog; na de bevrijding; huidige ontwikkeling; de olie op Nieuw-Guinea: wat men van de Papoea verwachten mag; mogelijkheden van Nieuw- Guinea; vergelijking met Austra lisch Nieuw-Guinea. Bij deze interessante cn actuele lezing mag geen enkel Nutslid ontbreken. Noteer daarom dus de ze avond. Het meebrengen van huisgenoten en introducé's is ge oorloofd. De bus rijdt weer de bekende route (zie programma). Wij rekenen op een grote op komst. Zij die Jungle-Pimpernel (bibliotheek Capelle) hebben ge lezen, zullen zeker van de partij zijn. POSTDIIIVENNIEUWS. Uitslag van de door de Postduivenver. De Luchtvaart in café Cové-v. d. Haart. a. Oude doffers H. Vos le, 3e en 4e pr.; C. Groeneveld 2e pr.; G. Treffers 5e pr.; A. de Jong 6e pr.; H. van Kampen 7e pr.; H. Verduijn 8e prijs. b. Oude duivinnen W. Haverhals le, 2e en 11e pr.; B. Pols 3e en 7e pr.; H. van Campen 4e pr.; A. Spicrings 5e en 6e pr.; A. Klootwijk 8e pr.; St. v. Peer 9e pr.; G. Treffers 10e pr. c. Jarige doffers J. de Meter !e, 3e en 8e pr.; H. v. Campen 2e en 4e pr.; A. Klootwijk 5e pr.; B. Pols 6e pr.; G. Treffers 7e pr. d. Jonge doffers G. Treffers le en 9e pr.; M. v. Campen 2e pr.; B. Pols 3e pr.; Emmers 4e en 10e pr.; St. van Peer 5e pr.; A. Spierings 6e pr. P. Nieuwenhuizen 7e pr.: H. v. Campen 8e pr. e. Jonge duivinnen J. de Meter le en 6e pr.; B. Pols 2e pr.; J. v. Doornik 3e pr. de Cloe 4e pr.; A. Versteeg 5e pr.; A. Spierings 7e pr.; G. Tref fers 8c pr.; W. Haverhals 9e pr.; A. Klootwijk 10e pr.; J. v. Oos terhout 11e pr. f. Late jonge duiven A. Klootwijk le pr.; M. Bax 2e pr.; H. v. Campen 3e pr.: P. Nieuwenhuizen 4e pr. De schoonste jonge doffer van de tentoonstelling behoorde aan J. de Meter. De keurmeesters, de heren van Iersel en Arts uit Tilburg waren vol lof over het ingezonden ma teraal en hadden beslist geen ge makkelijke taak. SPAARKAS. De spaarkas, gevestigd in café Cové-v. d. Haart, houdt Zater dag 20 Januari haar jaarlijkse feestavond. Spaarders, opgepftst, allen present. 10-0 OVERWINNING VOOR EERSTE TIENTAL VAN CA- PELSE S.C. DE VRIJE PION. De vierde wedstrijd voor de Brabantse competitie tweede klas se werd door De Vrije Pion Za terdag jl. tegen Tilburg II ge speeld. Binnen 2J^ uur waren al le partijen met overwinningen van de Capelse spelers besloten. De uitslagen waren C. Quirijns-J. Verdaasdonk 1-0 W. Goedhart-A. Schoep 1-0 J. Rosenbrand-C. Fonk 1-0 S. Oerlemans-J.Mulders 1-0 J. Benschop-G. Claassen 1-0 C. Hoevenaars-A. Kruger 1-0 A. Rijken-A. v. d. V^n 1-0 L. Stein-M. Aelen 1-0 H. Bogers-J. de Kort 1-0 H. Weistre- 1-0 TONEELUITVOERING. Ten bate van de vereniging ..Draagt elkanders lasten" gaf de toneelvereniging „Kunst en Kracht" uit Raamsdonksveer een uitvoering, waarin zij met veel succes opvoerde het blijspel „Liefde zoekt list". De heer v. d. Broek bracht aan 't slot dank voer het gebodene en de mooie geste.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5