SPRING HEUSDEN SPRING-CAPELLE GAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 JANUARI 1951 kinderkoor. benoemd. ACCORDEOLA. vaardigden van de Boerenbond waren aanwezig de voorzitter en drie bestuursleden. Na een keurig verzorgd jaar verslag werd rekening en verant woording gedaan over het finan- ciëel beleid, waaruit bleek dat er een batig saldo aanwezig was. De aftredende secretaris P. v. d. Brandt Mzn. werd met bijna algemene stemmen herkozen. Tot leden van de commissie van toe zicht werden benoemd N:c. Sie gers en J. v. Esch. lot bode werd aangesteld J. Keetels. Er werd besloten om een stalwed- strijd en een rundveeheoordelings- wedstrijd te organiseren, waar voor veel belangstelling bestond. Door de geestelijk adviseur werden de leden aanqespoord deel te nemen aan de retraite, d'.e \an 26—29 Januari zal worden ge houden. Ook vroeg hij hun volle medewerking bij de actie Oosl- Priesterhulp. Bij de secretaris kan men zich opgeven voor een aardappel-se- lectieculsus. De gymnastiekclub zal weer in het leven worden ge roepen en er werd besloten om op 23 Januari weer met de oefenin gen te beginnen. De uitslag van de graslandwedstrijd is nog niet bekend. Men zal ook overgaan tot grondonderzoek, zowel op het ge bied van de land- als van de tuinbouw. Het houden van een excursie werd aangehouden tot de volgende vergadering. Nadat de rondvraag aan de orde was geweest, werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de Boerenbond die zijn waar dering uitsprak over het werk van de jonge boeren en het verheugde hem zeer dat er zo'n goede sa menwerking heerste. Met de chr. groet werd deze belangrijke en geanimeerde ver gadering gesloten. Kadercursus. Woensdagavond had in Café M. Achten de derde les plaats van de kadercursus die door de K.A.B. wordt gegeven. Als do cent trad ditmaal op de wethou der van sociale zaken uit Den Bosch, dhr. Nico Schuurmans. Op de hem bekende wijze zette hij de verplichtingen van een goed bestuurder uiteen en liet daarbij uitkomen het grote belang dat er aan is verbonden. Wij staan, al dus de docent, in een tijdperk dat alle krachten moeten worden sa mengebundeld, om hecht en sterk aaneengesloten weerstand te kun nen bieden aan de gevaren d.e ons bedreigen. Hij wierp nog een terugblik op de afgelopen oor logsjaren toen wij eensgezind ach ter de geestelijke leiders stonden en daardoor hebben getoond uit het goede hout gesneden te zijn. Het was een leerzame avond en de aanwezige bestuurders zijn weer verrijkt met een flinke dosis kennis. Vergadering Mannenkoor. De Mannenzangver. „Vrienden kring" hield Donderdagavond in café M. Achten, onder voorzitter schap van J. v. Veluw haar jaar vergadering. De voorzitter gat n overzicht van het afgelopen jaar, waarbij hij memoreerde het zo buitengewoon geslaagde festival, dat ter gelegenheid van het zilve ren bestaansfeest is gehouden. Door het bedanken van dhr. Kcenraad uit Gilze-Rijen als di recteur werd in diens plaats ge kozen dhr. H. van Beurden, thans directeur van het parochieel zang koor. Doordat een directeur die van ver moest komen veel van de uitgaven vergde, werd destijds be sloten de contributie te verhogen; nu er wederom een plaatselijke directeur is, zal de contributie worden verlaagd. Tevens werd besloten deel te nemen aan het festival dat in de a.s. zomer in Schaik zal worden gehouden. ONDERSCHEIDING. Burgemeester A. v. Delft heelt het ereteken voor Orde en Vrede met de gespen uitgereikt aan de heer H. M. M. Smits. De Chr. Zangver. „Sursum Corda" zal een kinderkoor op richten en dit seizoen deelnemen aan het concours te Rhenen. Tot leider van de Herv. Kna- penvereniging alhier is benoemd de heer W. Spuijbroek. NOODLANDING. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf maakte een klein type sport- vliegtuig afkomstig uit Denemar ken, dat op weg was naar Gent, een geslaagde noodlanding op het voetbalterrein van Sparta, in de buurt van het gemeentehuis alhier. Het vliegtuig was bemand met 4 personen en moest wegens ben zinegebrek dalen; kennelijk zocht de piloot reeds enige tijd in de omgeving naar een geschikt lan dingsterrein. Doordat het vlieg tuig bij de landing in het prikkel draad terecht kwam, liep het eni ge beschadiging op aan de vleu gels. Begrijpelijk trok deze landing op het „vliegveld Sprang-Capel- le" een enorme belangstelling; om het publiek op een veilige afstand te houden, werd het terrein door de Rijkspolitie spoedig afgezet. Autoriteiten waren spoedig aan wezig evenals ambtenaren van de douane. BAZAR VERKENNERS. Het is de laatste weken druk met de bazars in onze gemeente. De plaatselijke muziekverenigin gen proberen ieder met het hoit- den van een bazar zich op de been te houden en Marijke en Si- rena mogen reeds op een geslaag de bazar terugzien, terwijl wel zal blijken dat Kunst na Arbeid voor deze twee niet behoeft onder te doen. Thans is de Chr. Verkenners- groep Jan de Rooij met de orga nisatie van een groots opgezette bazar bezig en gezien de voorbe reidingen, dié reeds in volle gang zijn, belooft ook deze bazar er een te worden die zeker de ge wenste belangstelling zal trekken. De padvinders hebben ook geld nodig, o.m. voor het aanschaffen van kampeertenten enz. Reeds enkele weken hebben de padvin ders de beschikking over het voor malige stationsgebouw der Ned. Spoorwegen aan de Nieuwevaart, waar zij een mooie gelegenheid hebben om hun samenkomsten te houden. De bazar welke zij or ganiseren zal op 23, 24 en 26 Febr. a.s. in dit gebouw worden gehouden, terwijl daarnaast voor dit doel een tent van 25 x 8 m. werd gehuurd, waarin eveneens een deel der bazar zal worden ondergebracht. Een comité, waarin verschillen de dames en heren hebben zitting genomen, zal de Verkenners be hulpzaam zijn bij de voorberei dingen. Een groot aantal prach tige prijzen, bestaande uit luxe- en nuttige verbruiksvoorwerpen, spelen enz., werd reeds aange kocht, terwijl eveneens reeds vele aardige cadeaux werden ontvan gen en door vele zakenlieden en ingezetenen toezeggingen w'erden gedaan voor artikelen, ahndwer- ken, enz. enz. Ook zullen de no dige attracties hier natuurlijk niet ontbreken. VERGADERING. Donderdag 25 Januari 's-avonds half acht wordt in café v. Dijk een vergadering gehouden van de Bond van Plattelandsvrouwen af deling Sprang-Capelle, in welke vergadering door de Coöperatie ve Centrale Raffeisenbank te Utrecht een film met lezing zal worden gegeven overDe boei en z'n geld en over de Noord- Oostpolder. De film wordt ver toond voor de leden,-hun echtge noten en genodigden. UITVOERINGEN HET ROZENKNOPJE. De jaarlijkse uitvoeringen van de Gem. Zang ver. Het Rozen knopje behoren weer lot het ver leden. Beide avonden was de zaal goed bezet. In verband met de af wezigheid van enkele bestuursle den wegens ziekte, werden de feestavonden geopend door 't oud ste bestuurslid de heer M. van Dongen, die dit op een kalme en rustige wijze deed, zoals wij dat van hem gewend zijn, en waarbij de liefde voor de vereniging steeds op sympathieke wijze doorklonk. Na een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen, in 't bijzonder tot de heer burgemeester van Sprang-Capelle, werd begon nen met de afwerking van het programma, dat uit zang en to neel bestond. De liederen vielen over het algemeen zeer in de smaak. De duetten werden niet onverdienstelijk vertolkt, al leek het ons dat de accoustiek van de zaal zich niet erg leent voor der gelijke stukken. De koorzang kwam beter tot zijn recht, vooral de twee laatste nummers, het Sla venkoor uit ,,Nabuco" van G. Verdi en „Frühlingszauber" van M. van Weinzierl. Vooral het slavenkoor, dat Verdi beroemd maakte, deed het zeer goed en werd enthousiast toegejuicht. Het geheel was goed verzorgd en de dirigent, de heer L. Sars uit Waalwijk, was uitstekend voor zijn taak berekend. Mevr. Polder vaart begeleidde de verschillende koornummers op de piano. In de pauze (die wel zeer lang werd gerekt, waardoor de uitvoe ring pas om half 1 geëindigd was) werd een verloting gehouden, waarna begonnen werd met de opvoering van een blijspel in drie bedrijven, getiteld ,,Het hoedje van Marius". Het stuk als geheel viel bij het publiek zeer in de smaak wegens het feit, dat er toe standen in werden gehekeld, zoals die nu eenmaal in deze tijd voor komen Een bedorven jeugd, die langzamerhand tot inkeer komt, een verscheurd gezin, dat uitein delijk de goede weg trugvindt tot een happy end. Er werd over 't algemeen goed gespeeld. Verliep het geheel de eerste avond een beetje stroef, de tweede avond ging het vlotter. Wanneer men dan nog bedenkt dat alles zonder een goede regisseur werd ingestu deerd,, dan worden kleine tekort komingen, zoals de foutieve uit spraak van vreemde woorden gaarne vergeven. Het langdurig applaus aan het eind van elk be drijf bewees, dat het publiek mee leefde en het gebodene zeer op prijs stelde. Wat ons ditmaal op viel, was de buitengewone ver zorging en aankleding van het toneel. Dat was in écn woord af. Zij, die dit alles hebben afgestaan komt een woord van dank zeker toe. De heer M. v. Dongen, die de beide avonden sloot, had de laat ste avond de prettige taak alle medewerkers (sters) te bedanken voor alles wat zij voor de vereni ging hadden gedaan. Aan Mevr. Poldervaart werden bloemen aan geboden. Tot slot bleven velen nog lange tijd gezellig bijeen tot het sluitingsuur een eind maakte aan deze jaarlijkse uitvoering. GEMEENTERAAD. Vergadering van de Raad de zer gemeente op Donderdag 25 Januari 1951 om 19.30 uur ten gemeentehuize alhi'er. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel no. 1, tot toeken ning bijdrage in premie ziektever zekering gemeente-personeel. 4. Voorstel no. 2, tot aan vaarding van een geschenk. 5. Voorstel no. 3, tot vast stelling van een nieuwe bouwcre- dietregeling. 6. Voorstel no. 4, tot beschik baarstelling van een crediet voor het ramencomplex Amfer-Centra- le. 7. Voorstel no. 5, tot huur van een gebouw als verzamel plaats voor slachtafvallen. 8. Voorstel no. 6, m.b.t. een verzoek om medewerking ex. art. 72 der L.O. wet 1920. 9. Voorstel no. 7, tot toeken ning van een premie voor verbe tering van een woning. 10. Voorstel no. 8, tot vast stelling van een verordening op de heffing van havengelden. 11. Voorstel no. 9, tot vast stelling van een verordening op de heffing van kadegelden. 12. Voorstel no. 10, tot onbe woonbaarverklaring van een wo ning. 13. Voorstel no. 11, tot ver lenging van de ontruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde woningen. 14. Voorstel no. 12, tot be noeming van een Marktcommissie. VRAGEN EN MENINGEN van onze lezeri DE VERBINDING MET HET LAND VAN ALTENA. Een abonné uit Drongelen klaagt opnieuw over de ellendige verbinding tussen de Klei en Waalwijk (de Langstraat). De Zomerdijkweg is allang afgesloten en nu volgt de weg naar 't stoom gemaal. Dit zal alles in de toe komst wel verbetering brengen, maar nu is 't verschrikkelijk en de nadelen voor Waalwijk zullen ernstig zijn, daar men de mensen dwingt zich met hun inkopen, met 't bezoeken van onderwijs- en amusement-inrichtingen op elders te oriënteren. Hij vraagt of er nu niets aan te doen is, om daarin onmiddellijk verbetering te bren gen. RETRAITE. Zoals andere schooljaren, zal de Lagere Landbouwschool alhier deze weck drie dagen retraite houden voor de 3e en 4e klas, ditmaal door pater Rompa Cap., die de conferenties houdt in het schoolgebouw. Zaterdagochtend sluiting in het klooster der Eerw. Zusters. Na de sluitingsmis is het aldaar gezamenlijk ontbijt. EIERVERENIGING. De eiervereniging, gevestigd in De Koppelpaarden op 't Dorp, zal haar 25-jarig bestaan herden ken en ter gelegenheid daarvan zal Dinsdagavond een algemene vergadering gehouden worden, waarin een overzicht over het af gelopen tijdperk wordt gegeven en de avond verder feestelijk wordt doorgebracht, DRONGELEN. Het bouwen van een nieuwe Ned. Herv. Krk alhier is opge dragen aan de fa. Kerstens te Raamsdonksveer ADVERTEERT IN DE ECHO VAN HET ZUIDEN GEMEENTERAAD WAAI WIJK Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op Donderdag 25 Januari 1951 te 19 Vz uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notu len der beide vorige vergade ringen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel inzake het aan vragen van aanvullende rijks voorschotten voor woning bouw. 4. Voorstel tot wijziging der begrotingen 1950 en 1951. 5. Voorstel tot eigendoms overname van een strookje grond aan het Laageinde te Baardwijk. 0. Voorstel tot verkoop van een villawoning aan de Bur gemeester Moonenlaan. GYMNASTIEKLOKAAL VOOR DE NIJVERHEIDSSCHOOL. Naar wij vernemen heeft de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zich PIET KLERKX OPENDE ZIJN NIEUWE TOONZALEN Donderdagmiddag heeft on der grote belangstelling de Fa. Piet Klerkx haar nieuwe toonzalen geopend. Burgemeester Mr. Lambooy, de beide wethouders en de ge meente-secretaris de heer v. Mierlo kwamen dhr. Klerkx en zijn medewerkers felici teren. Vóór hen waren Pas toor Pias en kapelaan Lempens al geweest. En natuurlijk wa ren er vele zakenrelaties van de heer Klerkx op de recep tie. Ongetwijfeld behoord de na geheel vernieuwde meubel zaak tot de grootsten van Ne derland. En Waalwijk mag daar trots op zijn. Zo gauw men binnen komt staat men in een ruime hall met hoge ramen, geheel ge vuld met een keur van sjieke ameublementen. Verder in de toonzalen, beneden, is de ge hele ruimte smaakvol ver deeld in kleinere ruimten, waarin de meubels zijn ge- etaleerd. Achter de grote toon zalen zijn speciale afdelingen in beginsel bereid verklaard voor tapijten, linoleum, vitra- zijn medewerking te verlenen ges e.a. Hierachter bevinden voor de bouw van een gym- 1 zich uitgebreide magazijnen, nastiek-lokaal voor de Nijver- j kantoren, de afdeling expedi- heidsschool voor Waalwijk en j tie, meubelfabriek en stof feerder ij. Boven zijn bij de afd. slaap kamer-ameublementen nog verschillende toonkamers bij gekomen. Aan de straatzijde is, een beetje hoger dan, een ruimte geheel ingericht met exclusieve bankstellen etc. Naast de slaapkamers, langs een fraaie trap naar beneden, komt men weer in een show room met alle soorten meu bels, zowel aan de Zuid- als aan de Oostzijde. De zaak is aan de Oost-zijde ook uitgebreid met 6 grote etalages, die door de kundige etaleurs uitstekend zijn inge richt. De verbouwing is ontwor pen door de architect Emile Fr. Estourgie uit Nijmegen en uitgevoerd door de Fa. van Huiten-Krol en de Fa. G. Coppens te Waalwijk. Het schilderwerk was opgedragen aan de Fa. Hens en de prach tige verlichting is aangelegd door het Electrotechnisch Bu reau v. d. Heuvel. De verwar ming is eveneens geheel her nieuwd door de Fa. Visser en v. d. Giesen te Dordrecht. Wij wensen de Fa. Klerkx en zijn medewerkers gaarne alle succes toe in hun prach tige nieuwe zaak. Het is een gebouw, inrich ting, keurige show, die de grootste steden in ons land ons benijden zullen en dat een geweldige attractie zal vor men voor het centrum van de Langstraat. R.K. FABRIEKSARBEIDERS. Het bestuur van de afdeling Waalwijk van de R.K. Fa- brieksarbeidersbond had Vrij dagavond een vergadering be legd voor de leden in de zaal „Thalia" in verband met de inwerking-treding van het pensioenfonds. Na opening door de heer Jos van Seters, gaf de heer P. Buijkx een uiteenzetting van de voornaamste sociale voorzieningen die reeds zijn verkregen, zoals pensioen fondsen in verschillende be drijven, maar de organisatie heeft er naar gestreefd voor de bedrijfstak „Lederindus trie" het pensioenfonds voor alle betreffende ondernemin gen en voor alle arbeiders daar werkzaam, bindend te verklaren. Spreker wees er op dat voor de ooglog de werknemers in de lederindustrie, wat sociale regelingen betrof, achterge steld waren bij de arbeiders werkzaam in de schoenindus trie, doch dat door de veran derde mentaliteit van werk gevers en arbeiders in deze industrie veel verbeterd kon worden, zo zelfs, dat de werk nemers in de lederindustrie, wat pensioenen betreft, nu voor zijn op de arbeiders in de schoenindustrie. Dit alles neemt niet weg dat er ook nu nog voor de leder bewerkers verlangens over blijven. Daarom is het nodig dat de arbeiders trouw blijven aan hun organisatie. De heer Buijkx gaf dan een uitvoerige uiteenzetting over de totstandkoming van 't pen sioenfonds. De premie be draagt thans ƒ1.per arbei der en ƒ1.per arbeider door de werkgever te betalen, per week. Dezelfde premie dus als geldt voor de landbouw en textiel. De bedrijven, waar reeds pensioenfondsen be stonden en waar de voor waarden gunstiger waren als de thans bindend verklaarde, kunnen van de algemene re geling ontheffing vragen. De uitkeringen zullen bestaan in ouderdoms-, weduwen- en wezenpensioen. Door vijf or ganisaties is een Stichting in het leven geroepen, n.l. door twee werkgevers- en drie ar beidersorganisaties. Alle ar beiders van 14 tot 65 jaar, met uitzondering van hoger leidinggevend- en technisch personeel, kantoorpersoneel en vertegenwoordigers, vallen onder de pensioenregeling. In de eerste tijd zal de uitkering nog laag zijn, doch deze zal geleidelijk aan hoger worden. De lieer Buijkx gaf verder uit leg van de statuten en regle menten van 't pensioenfonds, waarna de heer Van Seters sloot. „OPERA WAALWIJK". In een Vrijdagavond gehou den vergadering is besloten tot oprichting van een stich ting „Opera Waalwijk". Het doel is het opvoeren van ope ra's in Waalwijk. Het bestuur is samengesteld als volgt: H. Bergmans, voor zitter; Harry Verwiel Azn., secretaris; Tonnv de Kort, penningmeester. Leden: Mej. R. v. d. Broek, Gijs Knepflé en Bep v. Hees been. Algemene leiding Mej. Alda van Boort. In het najaar van 1951 zal de eerste opera, n.l. de „Frei- schütz" van Weber, alhier worden opgevoerd. H. K. W. De afdeling Waalwijk van de Ned. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den zal Donderdag 25 Januari in zaal „Thalia" haar jaarver gadering houden. van het hele publiek nodig heeft. In ieder geval keerde men na afloop tevreden huis waarts. WISSEL-CONCERT. Het gemengd koor „Tot Bloei der Toonkunst" alhier, onder leiding van de heer J. Lombarts en „Waalwijks Vo caal Ensemble" onder leiding van Mevrouw L. Verhoeven- van Gent zullen a.s. Zondag 28 Januari hun medewerking verlenen aan het vocaal con cert dat in Loon op Zand wordt gegeven door de Lie dertafel „Echo der Duinen". De daaropvolgende Zondag, 4 Februari, komt „Echo dei- Duinen" met ha^r gemengd koor, dat eveneens onder lei ding van de heer J. Lombarts staat, een tegenbezoek bren gen. Dit koor zal dan mede werken aan een vocaal con cert dat de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" dan geeft in de zaal van Wed. v. Cromvoirt. Ook het „Waal wijks Vocaal Ensemble" zal aan dit laatste concert zijn medewerking verlenen. EMIGRATIE VOORLICHTING. Gezien het toenemende aan tal aanmeldingen, zal Dinsdag 30 Januari a.s. in het gebouw van het Arbeidsbureau te Waalwijk opnieuw een voor lichtingsavond worden geor ganiseerd, omtrent emigratie. Geïnteresseerden uit Dru- nen, Loon op Zand, Sprang- Capelle, Waalwijk en Waspik kunnen zich voor een uitno diging vervoegen aan dit bu reau, voormiddags van elke werkdag. EMIGRATIE. omstreken. GESLAAGDEN BOEKIIOUD-EXAMENS. Bij de in December j.l. ge houden examens van de Ne derlandse Associatie voor Practijk-examens, slaagden voor het diploma Moderne Be drijfsadministratie de heren A. Groenendaal te Den Dun- gen en Th. Rooyakkers te Schijndel; voor het Practijk- diploma Boekhouden de heren C. Brekelmans te Kaatsheu vel, A. de Jong te Waalwijk, P. de Kroon te Vlijmen en H. Vlot te Eethen. Geslaagden genoten hun op leiding aan het Instituut voor Economisch Onderwijs te Den Bosch en Waalwijk, o.l.v. J. A. de Waal, leraar Boekhou den M.O. en A. W. van Delft, leraar M.O. Handelsw. A. HET BILJARTKAMPIOEN SCHAP. Uit „Sportief". In de Grotestraat van Waal wijk was het Zondagavond zo druk als in de Amsterdamse Kalverstraat op Zaterdag avond. Het leek of de aan dacht van heel Brabant was geconcentreerd op de toe gangsdeuren van „De Gilden bond", waar een vijfhonderd toeschouwers rond de grote matchtafels konden zitten om alle spanningen en sensaties van het Europees Kampioen schap Ancre-cadre- 47/2 mee te maken. De liefhebbers van Accor- deonmuziek hebben Zaterdag avond in de Gildenbond hun hart kunnen ophalen. Daar speelde het bekende radio orkest Accordeola. Voor de pauze werden de radio-suc cessen van het ensemble met een gezellige vaart afgewerkt. En toen na de pauze de ver zoeknummers werden gespeeld was de goed bezette zaal he lemaal enthousiast; vooral 't „Kikkerlied" vond een gretig onthaal. Na de afscheidsmelodie van Accordeola mochten Theo Koppes en zijn mannen dan ook een hartelijk applaus in ontvangst nemen. WINANDO. Zondagavond was Winando dan weer in de Gildenbond. En opnieuw met veel succes. Een overvolle zaal heeft de sterke staaltjes van de tele- paath bewonderd, zich gea museerd met zijn vrolijke ex perimenten en ruim van de gelegenheid gebruik gemaakt om door middel van foto's e.d. inlichtingen te vragen. Bij 't vorig optreden hebben wij al uitvoerig verslag gedaan van hetgeen Winando bood; we kunnen dus volstaan met te vermelden dat het program ma, dat in dezelfde geest was als laatst, geslaagd was, al valt het voor de telepaath niet mee als hij de medewerking Hoezeer het emigratieprobleem bij de boeren in het middelpunt der belangstelling staat, bleek weer eens te meer uit de drukke opkomst op de lezing met licht beelden, die j.l. Vrijdagavond in de zaal van de heer Fr. v. Hel- voirt alhier vanwege de N.C.B. werd gegeven. Ir. Wellen, 2e secretaris van de N.C.B.zette in een vlot en dui delijk betoog uiteen hoe de be staansmogelijkheden voor de boe ren in Nederland steeds geringer worden. Verdere splitsing der vaak reeds veel te kleine boeren bedrijven is niet meer verant woord. Het is daarom niet aan te raden de jongens automatisch hoer te laten worden. Reeds in het zesde leerjaar der lagere school dient aandacht te worden besteed aan de beroepskeuze. Van zijn 13e tot zijn 18e jaar dient de jongen tc worden opgeleid voor het beroep dat, mede in overleg met 't hoofd der school, voor hem gekozen wordt. Voor ongeschoolde werk krachten zullen er in de toekomst al heel weinig bestaansmogelijkhe den zijn. Eerst wanneer blijkt dat er voor de jongen in eigen land geen toekomst zit, dient men pas over emigratie te gaan denken. Er lig gen inderdaad in het buitenland nog vele mogelijkheden voor de boer. Maar als het de bedoeling is een jongen in de toekomst te laten emigreren, is het van het grootste belang hem tijdig de vreemde taal te laten leren, een goed vakopleiding te geven, liefst op een groot mechanisch boerenbedrijf, b.v. in de N.O. polder en hem zoveel mogelijk zelfstandigheid bij te brengen. Uitvoerig behandelde spr. daar na de emigratie naar Canada. De grond is daar heel wat goedkoper dan hier. In de N.O. polder bijv. is de prijs 10.000.- per ha. en in het emigratiegebied van Cana da 200 a 300. Met uitzonde ring van de kinderbijslag zijn in Canada geen sociale voorzienin gen en men komt er niet altijd in een katholiek milieu. Katholiek onderwijs wordt van overheids wege nergens gegeven, dat moet door de onders zelf betaald wor den. Daarom heeft emigratie van gezinnen met kleine kinderen zijn bezwaren. Een degelijke voorbe reiding, en goede voorlichting, niet alleen door arbeidsbureaux, maar vooral door katholieke in stellingen, die zich op dit gebied bewegen, is voor emigratie een eerste vereiste. Spr. behandelde in het kort nog de emigratiemogelijkheden in Aus tralië, Nieuw-Zeeland en Frank rijk. In Australië is de schapen fokkerij zeer lonend door de hoge wolprijzen. Nieuw-Zeeland, dat geen gezinnen, doch alleen zelf standigen toelaat, biedt voor de landbouw ook goede bestaansmo gelijkheden. In Frankrijk zijn de sociale voorzieningen beter dan in welk ander land. doch de boeren pro fiteren daarvan niet zoveel. De plattelandsbevolking loopt daar sterk terug. Er is ook een groot tekort aan priesters. Dit land biedt ook vele mogelijkheden en heeft het voordeel dat men niet zo ver van huis is. Mocht men dus onverhoopt niet slagen, dan is er nog niet zoveel verloren. Met een fraaie serie lichtbeel den over Canada werd deze zeer interessante lezing besloten. De voorzitter van de plaatse lijke afdeling van de N.C.B., de heer Arn. v. Huiten, bracht na mens de vele aanwezigen, waar onder ook verschillende dames, dank aan Ir. Wellen, waarbij de ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. VRAAG EN AANBOD. Worden gevraagd: Kleding en reiniging Meisjes voor Confectie-atelier 14 15 jaar. Schoenen en leer Overleersnijders. Bljtuigers. Gradeerder. Prima ophalers. Zoolleerstanzers. Kantenschrooiers. Houtenhakkenzetters. Flexible krammer. Machinezwikker. Afmaker. Mannel. stikkers en L.L. stikkers. Div. arb. voor eenvoudige werk zaamheden i.d. zwikkerij en af makerij. Schoenstiksters Thuisstiksters. Plaksters. Jeugdige schoen- en lederwaren- fabr.arbeiders. Metaalnijverheid Jongens en meisjes voor mon tagewerk. Land- en tuinbouw Een tuindersknecht (16 17 jaar) Handel Verkoopster. Vrije beroepen Kantoorjuffrouw (bekend met de boekhouding) Mannel. jongste bedienden. Huishoudelijke diensten Dagmeisje. Dag- en nachtdienstbode. Bicden zich aan Bouwvakken Een leerling timmerman met opl. Nijverh. school. Timmerlieden. Schilders. Een 1.1. schilder. Meubelmakers. Metselaars. Grondwerkers. Opperlieden. Kleding en reiniging t Een herenkapper. Een paswerker. Een kleermaker (kleinwerktr) Huisnaaister (nieuw- en verstel werk). Schoenen en Leer Siikmeester. Snijmeester-Magazijnmeester. Handzwikkers en handoverhalers. Werkmeester onderwerkafdeling. Schuurder leerfabriek Sjouwers (looierij). Huidenspanner. Metaalnijverheid. Mach. bankwerker. Stoker. Landbquw en tuinbouw Land- en tuinbouwarbeiders. Voeding- en genotmiddelen. Een brood- en banketbakker. Verkeer Div. chauffeurs. Vrije beroepen Een boekhouder-correspondent. Aanmelden tussen 9 en 12 uur v.m. (dagelijks) op het Arbeids bureau te Waalwijk, Grotestraat geestelijke adviseur, pastoor v. d. Breke!, zich gaarne aansloot. Deze laatste beval tevens de komende collecte en inzameling voor Oost-Priesterhulp bij allen aan. WATER. Onze gemeente heeft weer veel last van 't water, vooral in het nieuwe gedeelte, spe ciaal op die stukken waar nog niet gebouwd is en in de tui nen der woningen. Langs Wilhelmina Bernhardstraat enz. staat alles blank; ook de Antoniusstraat en Klooster straat hebben veel overlast. Over de laatste stroomde het water Zaterdag dwars over heen en ook op gedeelten van de St. Antoniusstraat stond 't blank, zodat sommigen over planken hun huis moesten bereiken. Deze morgen was he wel iets minder, maar er is op tal van plaatsen veel overlast. Wat is daar aan te doen? BALS. Er is druk gedanst, het laatste week-end. De Zeilver eniging „Bergse Maas" gaf haar jaarlijks bal in Hotel Verwiel, „Ons Huis" gaf een bal-avond in „De Twee Ko lommen", terwijl de wieler club haar leden en supporters ten dans nodigde in „De Lin- denboom". Overal was 't druk en heerste een gezellige stem ming. SCHEIDSRECHTERSBAL. Traditiegetrouw houdt de Scheidsrechtersvereniging de Langstraat haar jaarlijks bal voor leden en donateurs op Zaterdag 27 Januari om 7.30 u. in zaal Thalia. Het orkest „The Melody Band" onder leiding van dhr. Fr. v. d. Hoven zal er de gezelligheid wel weer in brengen en de gratis verlo ting onder de aanwezigen zal de stemming nog wel verho gen. Enkele firma's hebben hiervoor prijzen beschikhaar gesteld. GOEDE PRESTATIE. De Waalwijkse hardloper Ad van Ravensteijn van de

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2