l Wijde Wereld DE LMGSTHMT Waalwijkse en Langsiraaise Courant Buitenlandse Zaken. Uit Loon-op-Zand' s verleden ELSHOUT HEUSDEN UIT DE D« Langstractse Schuttersbona vergaderde DOKIE DURF. MAANDAG 22 JAN. 1951 Uitgever Waalwljkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHO W HET ZUIDEN 74c JAARGANG No. 8 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES .ECHO' Dat de afdeling buitenlandse zaken van liet rege ringsbeleid de laatste jaren een zeer betrekkelijk begrip is geworden, is wel gebleken in de debatten die vorige week over dit onderwerp in de Tweede Kamer zijn gehouden. Ze werden voor een groot gedeelte in beslag genomen door het vraagstuk van onze verdediging, die nu eenmaal onverbrekelijk met die der overige Atlantische landen is verbon den. Het bezoek van generaal Eisenhower aan West-Europa is niet zoncler effect gebleven. Het heeft de landen aan de Atlantische Oceaan, de Noord zee en de Middellandse Zee opnieuw wakker geschud voor cle zoveelste keer in de afge lopen jaren en het is te ho pen nu voor goed. Eisenhower heeft spijkers met koppen wil len slaan, maar tot zijn teleur stelling kon dat hier niet om dat er geen spijkers voorhan den waren. Daarom heeft hij geëist dat tenminste al hot mogelijke wordt gedaan om een defensieve macht op te bouwen. Dit mogelijke ligt in cle huidige omstandigheden dicht bij het onmogelijke. On ze economische toestand is toch al verre van rooskleurig en nu daar de zware kosten voor dc defensie nog bij moe ten komen, zullen er nog gro tere offers van het Nederland se volk gevraagd worden. Nochtans zullen wij dat schier onmogelijke moeten presteren om de eenvoudige reden, dat het gaat om het laatste wat we te verliezen hebben: ons leven. Het is goed en nood zakelijk zich dit te realiseren omdat het ons anders wel eens te zwaar zou kunnen worden. Een goed moreel is echter een eerste voorwaarde om ons slaande te houden tegen de geweldige en zeer reële be dreiging waaraan we bloot staan. Men denke ondertussen niet er daarmee te zijn. Troe pen en wapens zijn onontbeer lijk om een eventuele aanval ler tegen te houden, resp. af te schrikken. Dat we op het ogenblik nog lang niet zover zijn, weet iedereen; dat we al les samen ontzettend lang zaam vorderen op de goede weg. is wel gebleken en het is het bezoek van Eisenhower geweest dat dit nog eens ge accentueerd heeft en het is ook ongetwijfeld daaraan voor een groot deel te danken dat er in de Tweede Kamer ern stige woorden zijn gesproken over deze materie. Zowel de minister-president clr. Drees, als de minister van buitenlandse zaken, mr. Stik ker, hebben gewezen op de ernst van de internationale toestand. Daarmee gaven ze gehoor aan de mening van Mej. Klompé, die betoogde dat het Nederlandse volk be hoort te weten hoe we er voor staan. Dr. Drees zei dat er ingrijpende maatregelen nodig zijn. zowel defensief als ook op sociaal en economisch gebied. Dit houdt in dat we er voorlopig van af moeten zien het goed te krijgen. Het woord welvaart blijft voor ons en West-Europa, om niet te zeg gen de hele wereld, taboe, zo lang we ons tot het uiterste moeten inspannen voor ons naakte bestaan. Minister Stik- ker betoogde dat het beter is nu geld en goed te offeren dan later het bloed van onze kin deren. Er bestaat voortdurend gevaar dat wat tegen Korea is gebeurd, ook tegen West- Europa zal toegepast worden. Misschien niet direct, maar zover mogen we het niet laten komen voor we ons klaar gaan maken. Voorkomen, is beter dan genezen, er van afgezien of we tot het laatste nog kans zouden krijgen. Minister Drees betoogde dat de Nederlandse regering niet minder heeft gedaan dan de andere regeringen van West- Europa. Dit bleek vooreerst uit de kosten die er aan zijn besteed en vervolgens moet er rekening worden gehouden met de grote economische moeilijkheden waarmee wij te kampen hebben. Het heeft overigens geen zin, zei minis ter Drees, om voor de show mensen op te roepen als we geen instructeurs en geen wa pens hebben. Ook de kwestie met Ierland is in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. Bij monde van minister Stikker betreur de de regering het dat de Ier se regering het aanvaarden vah de v Britse uitnodiging door Nederland, beschouwt als partij kiezen in de controver se Engeland-Ierland. Dit is uitsluitend een aangelegen heid tussen de beide landen. Zowel van regeringszijde als uit de Kamer werd be toogd, dat het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Spanje geen goedkeuring inhoudt van het Spaanse be wind. Het wederopnemen van het diplomatiek contact is echter zowel een internatio naal belang als een belang voor het Spaanse volk zelf. Dc motie-Burger, die afkeur de dat de regering besloten had tot herstel der betrekkin gen met Spanje zonder over leg met het parlement, werd verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Vóór stemden P. v. d. A., S.G. en V.V.D. De stemming over de begroting zelf werd aangehouden. Nieuw Guinea-debat. Donderdagavond is de Tweede Kamer begonnen met het debat over de regerings nota betreffende Nieuw Gui nea. Van cle zijde der regering en van het publiek bestond hiervoor grote belangstelling. De eerste spreker was dhr. Schouten (a.r.)," die betoogde dat de regering het vertrou wen in haar woord ernstig heeft geschaad, zo ernstig dat het nu onherstelbaar is. Hij vond dat de regering geen be roep kon doen op de dwang dor omstandigheden om het afwijken van haar standpunt te motiveren. Zij had beloofd geen beslissingen te nemen zonder overleg met de Kamer commissie, maar volgens de heer Schouten gebruikte ze die nu als uitvlucht. De rege ring had de Kamer bij haar voorstel om de souvereiniteit over Nieuw Guinea over te drager, aan de Unie, niet mo gen passeren. Veel heil verwachtte dhr. Schouten niet van een samen werking tussen Nederlanders en Indonesië in een Nieuw- Guinea-raad, omdat beider standpunten recht tegenover elkaar staan. Hij vond dat de belangen en wensen der be volking van Nieuw Guinea weinig worden geteld of hele maal verwaarloosd. Daartegen richtte hij een ernstig protest. Als de regering hem niet be schaamd maakte zou de heer Schouten met een motie moe ten komen, waardoor de Ka mer zich zou moeten uitspre ken of de regering van het rechte spoor is afgedwaald. Prof. Romme stelde vervol gens voor in geheime zitting over te gaan om te bespreken of de notulen van het Comité- Generaal van 28 en 29 Sep tember, waarin is gesproken over Nieuw Guinea, voor pu blicatie kunnen worden vrij gegeven. Dat gebeurd'e. Beperking kolenverbruik. Minister v. d. Brink heeft enkele maatregelen aangekon digd om het kolenverbruik te beperken, daar er voor de eerstkomende maanden een groot gebrek is aan industrie kolen. Op de eerste plaats wordt met ingang van 1 Febr. a.s. de toew,zing van kolen aan de industrie tijdelijk tot 80% teruggebracht. Vervol gens zullen ook na het einde van de piektijd (27 Januari) reclame- en etalage-verlich ting aan beperkende bepalin gen onderworpen blijven. Ook gasfabrieken moeten 20% be sparen en de Spoorwegen hebben met ingang van van daag een beperkte dienstrege ling ingevoerd op trajecten waarop stoomtreinen rijden. Op sommige baanvakken wordt de treinenloop geheel gestaakt en wordt het reizi gers-vervoer voortgezet met autobussen, op andere baan vakken vallen stoomtreinen tussen electrische treinen uit. waarvoor in de plaats ook au tobusdiensten komen. Voorts heeft de minister op werkgevers en werknemers in de mijnbouw een beroep ge daan om van begin Februari tot half April vrijwillig lan ger te werken, door b.v. de vrije Zaterdagmiddag en Zon dag er aan te geven. Op het publiek wordt een beroep ge daan zuinig te blijven met electriciteit. Teleurstelling. De weigering van commu nistisch China om in te gaan op het voorstel van de U.N.O. op Korea een wapenstilstand te sluiten, heeft bij de Weste lijke regering diepe teleur stelling verwekt. President Truman heeft al aangekondigd dat de Verenigde Staten alles in het werk zullen stellen om communistisch China veroor deeld te krijgen als agressor en de Franse regering heeft besloten de V.S. in deze te steunen. Londen is bang voor zijn economische belangen in China als er een economische boycotte wordt ingesteld; ze zijn daarom zeer voorzichtig. De Nederlandse regering heeft bekend gemaakt dat ze haar standpunt ten aanzien van een veroordeling van China zal bepalen in overeenstemming met de andere West-Europese landen. Alleen Pandit Nehru is van mening dat het Chinese ant woord niet zonder meer als een verwerping moet worden beschouwd. Volgens hem blijft er nog ruimte over om te on derhandelen. Waar die ruimte te vinden is, zal hij dan toch duidelijk moeten maken. Neh ru blijft al maar schipperen voor de wex-eldvrede. Maar of de wereld daarmee gebaat is? Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft vorige week zijn tweede kruis tocht door Europa voortgezet. Na zijn bezoek aan West-Eu ropa cn de Scandinavische landen, heeft hij in Rome be sprekingen gevoerd, waarover in een communiqué werd ge zegd dat beiderzijds is vast gesteld dat het gemeenschap pelijk belang is gelegen in vrede en internationale vei ligheid. De communistische relletjes in Italië ter gelegen heid van Eesenhower's be zoek, hebben aan drie perso nen het leven gekost; een groter aantal werd gewond. Na Rome heeft de generaal Luxemburg aangedaan. De oorlogsbijdrage van het groot hertogdom zal vooral liggen op industriëel terrein. Betref fende de staalproductie komt het op de zevende plaats on der alle landen. Daarna volgen nog Wes.t- Duitsland o.a. voor besprekin gen met bondskanselier Aden auer te Frankfort en Grieken land voor overleg over de verdediging van het Middel- landse-Zeegebied. Herziening Technisch Onderwijs. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Tweede Kamer een nota gezonden over de stand van het lager en mid delbaar technisch onderwijs. Voor het lager technisch onderwijs acht de minister een kwantitatieve uitbreiding noodzakelijk in verband met de behoefte aan geschoolde arbeidskrachten, welke be hoefte wegens de toenemende industrialisatie in de toekomst nog wel groter zal worden. Daarnaast zal echter het leer- program herzien worden op grond van de opvatting dat het lager technisch onderwijs aan de dagscholen tot taak heeft aan zijn leerlingen een algemeen vormende opleiding te geven voor hun toekomsti ge werkkring in industrie of ambacht. Van die opleiding mag niet gevorderd worden dat ze de leerling vormt tot all-round vakman, maar wel moet de school de grondslag leggen waarop gemakkelijk voortgebouwd kan worden. Een voortzetting van de op leiding in het bedrijf na het verlaten der school, is nood zakelijk. Voor de algemene vorming wil de minister het eigenlijk vak-onderwijs pas na het ze vende leerjaar laten begin nen. „Tussen het einde van 't elementaire onderwijs aan de lagere school en het begin van het vak-onderwijs moet ten minste één jaar liggen waar in aan de jongens noch lager onderwijs in de traditionele zin, noch vakonderwijs in de strikte zin behoort te worden gegeven". De nota geeft hier voor verschillende mogelijk heden aan. Voor het leerlingenstelsel sluit de minister zich aan bij de opvatting van de Stichting van de Arbeid, die in de col lectieve arbeids-overeenkomst het aangewezen middel ziet om per bedrijfstak tot alge hele invoering van het leer lingenstelsel te komen. Voorts geeft de minister nog" moge- Binnenkort zullen er weer spannende avonturen te be leven zijn in ons blad, want dan verschijnt Dokie Durf, de dappex-e slimme detective op het toneel. Hij maakt jacht op grote boeven en die ki'ijgt hij natuurlijk ook te pakken. Maar dat gaat zo maar niet. Hoe het gaat, daar vertellen we nu nog niets van; dat moet je zelf maar lezen als het zo ver is. Het verhaal heet „Boris Baal duikt op". En als die op duikt gaat er wat gebeuren. Reken maar! lijk heden aan voor het aan vullend ondex-wijs, dat be langrijk verbeterd zou kunnen worden als de leerling op grond van zijn leerovereen komst gedurende b.v. een dag per week door de patroon in de gelegenheid werd gesteld de school te bezoeken; en voor het uitgebreid technisch onderwijs, een tussenvorm tussen lager en middelbaar, dat veel sterker dan de am bachtsschool op de theoreti sche vorming moet worden gericht en als" voox'opleiding kan dienen voor een aantal functies in hot bedrijf. Voor het middelbaar tech nisch onderwijs wordt een commissie van onderzoek in gesteld om het op enige pun ten aan de bestaande behoef te aan te passen. Ter oplossing van een aan tal vraagstukken is de minis ter geneigd de voorkeur te geven aan de experimentale weg boven de theoretische. Bij enkele scholen van 't lager technisch onderwijs zal een begin worden gemaakt met de andex-e opzet van het on derwijs, waarbij het daartoe ontworpen leerplan aan de praktijk zal worden getoetst. Ook hiervoor zijn enkele commissies ingesteld. Aan de nota is toegevoegd een overzicht van de menin gen der Gedeputeerde Staten der Provinciën, die de minis ter naar hun zienswijze had gevraagd. INDIENING WETSONTWERP NIEUWE KIESWET. Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen een ontwerp van een geheel nieuwe kies wet de ministein-aad gepas seerd en kan binnenkort de indiening van een ontwerp bij de Tweede Kamer woi-den te gemoet gezien. NEDERLANDSE VEESTAPEL GROTER DAN IN WINTER 1949. Blijkens de thans door het centraal bui-eau voor de sta tistiek gepubliceerde uitkom sten van de wintertelling (De cember 1950) blijkt de Neder landse veestapel ten opzichte van de vorige winter wederom in aantal te zijn toegenomen. Het totaal aantal stuks rund vee bedroeg n.l. in December j.l. 2.671.000 stuks, tegenover 2.517.000 stuks in December 1949. Voor de varkensstapel luiden deze cijfers respectie velijk 2.273.000 en 1.795.000. Hoewel het aantal stuks jongvee ten opzichte van de in September j.l. gehouden telling is teruggelopen een cn ander in verband met sei zoensinvloeden ligt dit aan tal 10 pet. boven het cijfer van December 1949. Deze ont wikkeling bepaalt mede het verloop van de totale rundvee stapel, waarbij valt op te mer ken dat het aantal melk- en kalfkoeien wedex-om een ge ringe uitbreiding vei-toont. Ondanks het feit, dat onge veer 40.000 varkens van huis slachters buiten de telling zijn gehouden, is het totale aantal mestvarkens 45 pet. hoger dan een jaar geleden. De ver wachtingen omtrent de var kensstapel in de naaste toe komst kunnen worden afge leid van het aantal drachtige zeugen, dat 28 pet. boven dat van December 1949 ligt. Ook de hoender- en eenden- stapel namen aanzienlijk in omvang toe. XII. Willem van Home, dc eersle Heer van Loonopzand, bezat be halve Loon. ook nog andere leen goederen. oa.. Heeze en Leende. Hij was ook schildknaap von Hertog Jon. Hieraon donken de tienden, gelegen rond de oude kerk van Loonopzand. de naam van „schildtienden". Ze waren eigendom van de Heer en de oude kerk had dus hier geen tienden. Later werd de naam schildtienden verbasterd tot schilderstiend, maar burgemeester Jhr. Verheyen heeft op het eind van de vorige eeuw de naam weer in ere hersteld. De- pe tienden werden geheven in het gedeelte van de gemeente, dat „Land van Kleef" wordt ge noemd. Het mag zo langzamer hand we! bekend worden veron dersteld, dat hier eertijds het dorp yan Leon lag en wanneer we dus in deze tijden over Loon spreken, dan is het dit dorp rond dc oude kerk op het Land van Kleef. Wat de inkomsten van de vroegste pastoer van Loon geweest zijn en uit welke bronnen die geput wer den, is geheel onbekend. Mis schien mocht hij bij de gratie van ■de Heer van Loon een gedeelte van de novalc tienden innen. Pas in 1392, bij de fundatie van het nieuwe, thans nog bestaande kerk gebouw, schonk de toenmalige Heer Pauwels van Haastrecht dc .Oude, voor goed en voor vast de helft der heerlijke tienden rondom jde nieuwe kerk aan de pastoor Henricus Stiereken en diens op volgers, uitgezonderd de boven genoemde schildtienden, die lagen op of rondom de plek. waar het eerste kerkgebouw van Loon stond en die alle eeuwen door het bijzonder eigendom van de Heren van Loon gebleven zijn. De Heerlijkheid Venloon is in handen van de aanzienlijke fami lie van de Hornes gebleven tot 29 Augustus 1383. Op deze datum droeg Heer Zwedcr van Abcoude de Heerlijkheid Venloon over aan Pauwels van Haestrecht. De oor konde hiervan luidt als volgt „Wij Zwedcr, Heer van Gaesbeke, van Putte ende van Striene, maken cond allen lui den, dat wi gheloeft hebben en- de loven in goeden tro'.iwe Hc- "ren Pauwel van Haestrecht, on sen neve. dat dorp tot Venloen met alle sinen toebehoren, alsoe ouders gehouden hebben van alst ghelcgen is ende vuijt onse onser lieven vrouwen van Bra bant en van hare ouderen, te waren voer ons ende voer on sen erfnamen. In oirkonde de- sen brieve open bezeghelt met onsen zeghele, Ghegeven int jaer ons heren dusent driehon- dert drie ende tachtich, ses en de twintich daghen in Meije." (Perkamenten brief, zegels af gevallen). Op 10 October 1382 had Heer Sweder van Abcoude, heer van Gaesbeke, aan hertogin Johanna al verzocht, het dorp van Loon, geheiten Venloon, tegen de palen van Holland ende dat lant van Heusden palende, te mogen over dragen aan Heren Pauwels van Haestrecht, ridder, doch niet eer dan dat hem Heer Pauwels eenre sekere som gelts, die hem van derselver comanschap (koop) noch schuldich bleven was, be taalt soude hebben. Op 29 Aug. 1383 compareert te Brussel voor het Brabants Leenhof, onser ghe- tróuwen Heer Pauwels van Haes trecht. ridder, voorschreven, tho- nende aldaer eenen brief open, met 's heeren van Gacsbeeke se- ghelen besegeitberipende dat hem heer Pauwels alsulcken geit, als hij hem schuldich weer bleven, rurende van der coomanschap van den dorpe en goede van Loon vol- comenlijk en wel betaelt hadde. Waarop Pauwcls daarmede dan ook dezelfde dag beleend werd, zoals we boven reeds vermeldden. De koopsom van de heerlijk heid was 2200 Oude Franse Was Zwedcr van Hoorne, heer van Abcoude, nog een nakome ling van het geslacht van Hoorne. met Pauwels van Haestrecht komt Loon in handen van een andere adellijke familie. Pauwels van Haestrecht voert op zijn zegel een met -zes korte puntige dwars streepjes bezette schuinstreep. over twee beurtelings gekanteelde dwarsbalken. Hij had de heerlijk heid Haestrecht in of voor 1379 gekocht van de Heer van Arkel. Bovendien was hij hoveling van hertog Aelbrecht van Bcijeren, in 1394 zelfs zijn thesorier. Hij Te v.m. Baardwijk in café ,,'t Vos je'' kwam het bestuur van de L. S. B. in vergadering bijeen, ter vaststelling ener agenda voor de jaarvergadering, die gehouden zal worden op Zondag 11 Februari a.s. des middags te half drie pre cies, eveneens in 't Vosje. Op Zondag 28 Januari zal des voorniiddags te 10 uur een comi té bijeenkomen om besprekingen te voeren betreffende het regle ment. Hiervoor zijn aangezocht A. van Bladel, voorzitter L.S.B.; M. Kops, W. de Kort en G. van Keulen. Te 3 uur opende voorzitter v. Bladel deze bijeenkomst. Hij sprak de hoop uit dat de bestuursleden van de L.S.B. al hun krachten zouden geven om een hechte ba sis te vormen voor het jaar 1951. Speciaal O.L.V. Schuts, die dit jaar haar 650-jarig bestaan gaat vieren, wenste hij veel succes. Hij zegde namens de L.S.B. alle me dewerking toe. Alle bestuursleden onderstreepten dit betoog van de voorzitter. Op een korte inlei ding van dc heer M. Kops, stel den alle verenigingen die over reservemateriaal beschikten dit spontaan ter beschikking van O. L. V. Schuts. De commissie nam hiervan nota. Er zal moeten worden geloot wie in 1951 aan de beurt is om een bondsconcours te organiseren. Alleen Elshout maakt dit jaar een uitzondering, daar zij dit jaar een Gildedag organiseert. Deze Gilde- dagen worden gebruikelijk 's Za terdags geopend met een Bonds concours. Elshout is dus van lo ten vrij en krijgt automatisch een Bondsconcours toegewezen. Hierna ging men over tot de samenstelling der agenda voor de jaarvergadering 1951. G. v. Keu len werd door alle aanwezigen benoemd als wrn. secretaris, zulks in afwachting der beslissing van O.L.V.S., die voor 10 Febr. ge vraagd zal worden om een ander bestuurslid aan te wijzen, daar de Hoofdman van O.L.V.S. door het bestuur der L.S.B. voorgedragen zal worden om tot erelid van de L.S.B. te worden verklaard, daar hij dan toch steeds de vergaderin gen van de L.S.B. kan bijwonen. Men waardeerde zijn werk in het belang van de L.S.B. gedaan. Agenda 1. Besoijen wenst niet meer aan de bekercompetitie deel te nemen. Als motief geldt te weinig schutters. Voorgesteld werd daar om, het reglement van de B. C., waarin dergelijke dingen vervat zijn op de jaarvergadering aan de orde te stellen. 2. Personele kampioenschappen. Zij die hieraan wensen deel te nemen, moeten zich op het eerste Bondsconcours melden en de ver schuldigde bijdrage van 25 cent per concours, voor het gehele seizoen in eens voldoen. 3. Voorgesteld zal worden 't zo te regelen dat schutters die nooit voor prijs in aanmerking komen, ook eens met een prijs huis waarts kunnen keren. Daarom werd voorgesteld om voor 100 procent prijzen te kopen en bet inleggeld vast te leggen op 1.50 per lid. 4. Het inleggeld voor liet bonds concours wordt voorgesteld te handhaven op 6.per vereni ging. 5. Wanneer de Bondsconcoursen een aanvang nemen zal voor de bomen, die één, twee of drie tak hebben, alleen de vogel waaroo geschoten wordt gehandhaafd blij ven, de andere op de zij-armen moeten verwijderd worden. 6. Wanneer bij het kampen schijnt echter in ongenade geval len te zijn, of minstens verdacht van een of andere misdaad, want in 1396 werd hij gegijzeld te Vlis- sineen en later op het slot Loeve- stein gevangen gezet. Hij wist er echter te ontsnappen, „daer hi vuytbrak ende ontquamdair hi sijn lijf ende alle sijn goede te gen ons verbuert heeft." In 1397 werd het decreet van verbeurd verklaring tegen hm uitgegeven, uitgezonderd wrden allen zijn huis in en wat hij had tussen „Loen en der Spronghen". Zijn vrouw mocht behouden de tocht van haar eerste man en hare erfenis harer ouders. JOH. RIJKERS, M.S.F. (personele prijzen) een schutter de eerste ronde laat voorbij gaan, wordt voor de betreffende schut ter een nul genoteerd. Hij kan met de andere die op nul staan als het zijn beurt is verder kam pen. 7. Om de twee jaar, dus ook dit jaar, kunnen nieuwe bestuurs leden worden voorgesteld. Zij die hiervan gebruik maken, gebeve.i dit te doen voor 1 Febr. a.s. De voorzitter kan bij acclamatie ge kozen worden. Komen er meer gegadigden dan volgt stemming. 8. Met de Bondsconcoursen zal telkens een bekercompetitie wor den verschoten. Op de jaarver gadering wordt daar om geloot. De heer Brouwers stelde voor om de thans bestaande schiet- commissie op te héffen en dit over te laten aan het gehele bestuur. De heer A. de Kort wenst juist het tegendeel en zou het zeer op prijs stellen om een schietcom- missie in het leven te roepen die op Vrijdagavond persé de bomen gaat keuren. Is iets niet in orde dan hééft men altijd Zaterdags nog de tijd om het gewraakte euvel te herstellen. RECTIFICATIE. In ons blad van 19 Januari is een ernstige fout geslopen. In het verslag van de fcestvcr- gadering staat, dat bij de receptie tegenwoordig was de Edelacht bare heer v. Sprang, wethouder te Drunen en tevens voorzitter van de K.A.B. te Elshout. Hierbij is de naam van het raadslid Jos v. d. Wiel uitgevallen, die tevens voorzitter is van de K.A.B. te Elshout. BILJARTEN. De biljartvereniging D.V.P., gevestigd bij M. v. Huiten, speel de op 18 Januari een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de Stoot- troepers te Heusden, gevestigd in Hotel Concordia. De uitslag hiervan was DVP 328 caramboles, de Stoottroep?rs 289, zodat DVP deze vriend schappelijke match met 37 caram boles wist te winnen. OUDERAVOND. Door de St. Jansgroep zal op Dinsdagavond 23 Januari 1951 een ouderavond worden verzorgd. Deze avond vangt aan te 7 uur precies en zal geopend worden door de aalmoezenier van de St. Jansgroep, de WelEerw. Heer v. d. Berg. kapelaan te Elshout. Het programma ziet er als volgt uit 1. Opening. 2. „Plaatjes met praatjes" door hopman Peters. 3. Speciale attractiesFilm journaal 1950 met flitsen van dc dodenherdenking te Drunen. de Wigwamuitzendino te Elshout. de ristorischc optocht te Tiel, liet openLuchtspel te Drunen. 4. Pauze, waaronder adembe nemende verloting. 5. Kampvuur. 6. Sluiting door de Z.Eerw. heer Versteeg, pastoor te Elshout. Vergadering Polderbestuur. Hét Polderbestuur hield een vergadering bij Gez. Klerks. De voorzitter kon tot z'n grote vreug de mededelen dat in 1951 de noodbruggetjes over de Wetering en het Oude Maasje op de Héus- denseweg en op Oud-Heusden de finitief zullen worden hersteld. Besloten werd de houtverkoop in percelen te doen plaats hebben. Praatavond. Door de heren A. Kamp en v. Arendonk wérd voor de Mariën- donkstraat, Hcusdenseweg en ge deelte Kerkstraat, een praatavond gehouden, waarbij verschillende problemen aan de orde kwamen, o.a. bevloeiing en afwatering, ge wassen, eiervéiling enz. Vanavond praatavond bij H. v. Hoorn, voor de rest van Elshout. Rattenbestrijding, enz. In de zaal van de heer J. Ver hoeven te Herpt wred een druk bezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door 't gemeente bestuur van Heusden en de afd. Herpt van de N.C.B. Het onder werp was de rattenbestrijding, aardappelmoeheid enz.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5