Wijde Wereld DE1 N GSTE AM k I Waalwijkse en Langsiraatse Courant hina en het Westen VLIJMEN DRUNEN NIEUWKUIJK HAARSTEEG CAPELLE HEUSDEN SPRANG Prinses Beatrix WASPIK RAAMSDONKSVEER a JIT DE m RAAMSDCNK Mr. STIKKER FORMATEUR Ui GEMEENTERAAD ld 3" di stj HAANDAG 29 JANUARI '51 Jitgever Vaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Joofdredacteur JAN TIELEN t>it blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 10 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 187S. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". J Dc toestand van het zorgenkind der Verenigde Na ties, Korea, is er dc laatste weken niet helderder op geworden. Alleen is het duidelijk dat dit niet op de eerste plaats aan de patiënt zelf ligt, maar aan ho gere politieke machten die er mee spelen. Was aan vankelijk de wereld naar aanleiding van het geval- Korea in twee kampen verdeeld, nu is de situatie aanmerkelijk ingewikkelder geworden, omdat er facto ren zijn opgetreden die verder rijken dan dc aanval op Korea en de militaire verwikkelingen die er nu aan vast zitten. Wat de verdeling der partijen betreft, niet het rode blok is uit eengevallen door een of ander verschil van inzicht. Nee, dit zit nog stevig genoeg in elkaar van het tegendeel blijkt althans niet naar huiten en het tracht slechts een sluw gebruik te maken van de onenigheid waarvan in het Westen symptomen waar neembaar zijn. Niet dat het al zo ver zou zijn gekomen dat er prin cipiële tegenstellingen naar voren komen, zelfs niet dat er in de praktijk een rechtstreekse tegen stelling zou bestaan, wélke poli tiek er gevolgd moet worden; wel echter bestaat er zoveel menings verschil dat men niet tot een de finitief besluit kan komen hoe de agrëssor China aan te vatten. Nadat het laatste voorstel van de Korea-commissie der Verenig de Naties door de Chines com- i munisten was afgewezen, was er een meer dan lichte wrevel merk baar in de Westerse wéreld. Met name de Verenigde Staten waren zeer ontevreden over China's hou ding en voelden er heel veel voor hun voornemen om de regering van Peking officiëél tot agressor te doen verklaren, uit te voeren. Ze dienden zelfs een resolutie met die strekking in. Op dat ogenblik waren ongetwijfeld verscheidene andere landen geneigd deze reso lutie te steunen. Edoch, daar was China's buurman, India nog. En het dichtst bij de deur zittend die de meeste landen meenden dicht gegooid te zijn, kon hij er blijk baar toch nog een kiertje in ont dekken, waardoor een oplossing naar binnen zou kunnen worden Desondanks verklaarde de Ame rikaanse afgevaardigde dat zijn re gering bereid is elke mogelijkheid tot een redelijke oplossing te overwegen. Het westen gaat soms wel heel ver in zijn lankmoedigheid. Dit moet ook wel, om geen scheuring teweeg te brengen in eigen gele deren. In het Oosten gaat dat an ders: men werkt daar voigens een bepaald principe, op welke wijze dan ook, en alles wordt ge regeld vanuit één puntMoskou. Voor verschil van mening tussen de leden van het rode blok is geen plaats. Dat dit tussen de Wester se landen wel mogelijk is, bete kent enerzijds hun sterkte, ander zijds hun zwakte. Dit laatste wel vooral in de harde strijd die ze hebben te voeren tegen een tegen stander van het formaat der Sov jet-Unie met haar satellieten. Al heel wat voordeeltjes heeft die in deze strijd behaald omdat het de- mokratisch'e stelsel in deze niet op kan tegen de totalitaire me thoden van een dictaconaal re giem. Daarom is het nodig dat de demokratische landen bij elk ver schil van inzicht in detailkwes ties hun eenheid bewaren in de grote lijn en in hun handelwjz Het kabinet van H.M. de Koningin heeft medegedeeld 'dat Hare Majesteit aan Mr. D. U. Stikker heeft opgedra gen informatorisch de moge lijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet dat het vertrouwen heeft van het parlement en Haar daar omtrent een rapport uit te brengen. Deze oplossing is waar schijnlijk de beste mogelijk heid om meester Stikker voor het kabinet te behouden. Aan vankelijk deden herhaaldelijk geruchten de ronde dat Mr. Oud tot formateur zou be noemd worden, maar men gaf hem weinig kans; later wer den weer Drees en v. Schaik genoemd, maar met dezen zou waarschijnlijk een groot deel van het vorige kabinet terug komen, iets waar men in de huidige omstandigheden toch ook niet op zit te wachten. Tenslotte is de opdracht ver strekt aan Mr. Stikker, wiens heengaan algemeen zeer be treurd werd. Of hij zal sla gen? Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft zijn oriëntatiereis door Europa vol bracht. Zaterdag is hij via Cana da naar de Verenigde Staten te ruggekeerd en dezer dagen zal hij verslag uitbrengen aan het Con gress. Aan Europa is deze reis van de Atlantische opperbevel hebber zeker niet zonder meer voorbij gegaan. Er zijn tékenen genoeg die dit bewijzen. Ook in ons eigen land is de defensie weer eens midden in de belang stelling geplaatst, overigens niet alleen door het bezoek van Eisen hower. Voorts gaat men het vraagstuk van de Duitse deelna- mé aan de Europese verdediging anders aanpakken en Frankrijk zal een aantal Westeuropese lan- Dit is de enige mogeliikheid om den voorstellen begin Februari de rode stroom te keren. |cen conferentie te houden ter be- Naast de politieke verwikkelin- studering van de vorming van een gen treft de merkwaardige mili- Europees legér, taire situatie op Korea zelf. ZoaL 1 vorige week gemeld werd, kon den de verbonden troepen ..naar believen" oprukken zonder noe menswaardige tegenstand te ont moeten. De Chinezen schijnen zich BJI-MJHtot even ten Zuiden van de be- gewerkt. Dus bracht Pandit Nehru ruchte 38ste breedtegraad te heb- j°_ee" en, als zijn mening naar voren dat de ben teruggetrokken. Wat is hier- deur nog wèl open stond voor on- |van de reden? Noodzaak? Uitput- derhandelingen. Dit is voor de ting van de strijdkrachten der Chinezen zéér zeker van groot belang geweest, waarbij komt dat Engeland er evenmin bar veel voor voelde om China tot agres sor te verklaren met alle konse- kwenties die daaraan zouden vastzitten. Was Peking enigszins geschrok ken van de verontwaardigde en felle toon die Amerika aansloeg? Dan was het tegelijkertijd enigs zins gerustgesteld door de aarze ling van Engeland en de vriende- ijke hand die Pandit Nehru toe- tak. Enérzijds hoefde het zich dus niet zó ongerust te maken, derzijds zou een veroordeling et al wat daaraan vasthangt toch k weer niet zó prettig zijn. De unst was dus om op een zo oordelig mogelijke manier tussen deze twee door te zeilen. Het resultaat hiervan waren aieuwe voorstellen van Péking: ,gematigder dan de vorige, maar j:och nog aanmatigend genoeg om Amerika nog eens het „onaan vaardbaar" te doen uitspreken. Dat is te begrijpen als men in aan merking neemt dat tot de vredes voorwaarden hoort: het terugtrek- cen van de Amerikaanse troepen van Formosa en uit de wateren rond dit eiland en de eis van Chi na de plaats te krijgen „die het toekomt in de Verenigde Naties misten. Doch Mao had niet zo slecht ge- I rekend, want Engeland beperkte zich nu niet tot huivering voor (iet Amérikaanse standpunt, doch sprak zelfs naar het voorbeeld van India nu ook van een „open deur". In India vond China naar aanleiding van zijn voorstellen de pleitbezorger die het nodig had in de Verenigde Naties, afgezien Ian van de Russen, die zich op bet ogenblik merkwaardig afzijdig bouden. En door India heeft het in zoverre steun van het blok der twaalf Aziatische en Arabische landen. De Indiase afgevaardigde, sir Benegal Rau, bracht de voor stellen in de politieke commissie Verenigde Naties? Taktiek om in Lake Success een gunstig klimaat voor hun voorstellen te verwer ven? Het zijn allemaal vragen waarop het uiterst moeilijk is ant woord te geven. Hoe het ook zij, er is zeer weinig reden om aan te nemen dat deze terugtrekkende bewegingen voortkomen uit een oprecht verlangen om een recht vaardige oplossing van het Kore aanse probleem te bewerkstelligen. Zo staat ock in deze het Chi nese raadsel in volle omvang voor ons en de ontraadseling wordt niet vergemakkelijkt door de inge wikkelde en verwarde politieke en militaire situatie van het ogen blik. Er blijft ons derhalve niet veel méér over dan af te wach ten en er het beste van te hopen. Verliezen in Korea. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft het vérlies van 46.201 manschappen in de Kore aanse oorlog bekend gemaakt. Dit is 1.064 meer dan het totaal-cijfer van verleden week. Onder deze verliezen vallen 7.499 doden. De Britse strijdkrachten in Ko rea leden tot 20 Januari in totaal 813 verliezen, waaronder 139 do den, 416 gewonden en 258 ver- De betoging die de Franse communisten vorige week Woens dag in Parijs wilden houden tegen generaal Eisenhower is op niets uitgelopen. Er waren een tiendui zend man politietroepen op de 2500 man werden gear resteerd die er van verdacht wer den animo te hebben tot demon straties. Vier kinderen verbrand. Donderdagavond zijn in Slooten vier kinderen van één gezin door brand om 't leven gekomen. Twee huizen wer den verwoest. De brand ontstond om on geveer half tien op de zolder waar 5 kinderen lagen te sla pen. Alleen het oudste werd wakker en trachtte de ande ren te wekken, maar het vuur greep zo snel om zich heen dat hij hier niet meer in slaag de. Toen de vader zelf op de zolder kwam was het al te laat; ook hij kon zijn kinde ren, ondanks dat hij het vuur trotseerde, niet meer redden. Later moest hij met brand wonden in 't ziekenhuis wor den opgenomen. De kinderen die zijn omgekomen waren twee jongens en twee meisjes in de leeftijd van zes jaar tot twee maanden. De jongen die zich wist te redden was acht jaar. Het duurde meer dan een uur eer de brandweerlieden de slachtoffertjes konden ber gen. Over de oorzaak van de brand is niets met zekerheid bekend. Mostermans, heette de talrijke aanwezigen welkom, in het bij zonder de plaatsvervangende geestelijke adviseur en de spreker van deze avond de heer H. Basti- aanse. De vergadering gaat ac- coord met dc statuten, waarin volgens bericht van de C.H.V. de aan sprakelijkheid van elk lid 200 gulden zal moeten bedragen. Het lopende crediet wordt van 20.000 tot 30.000 gulden verhoogd. De aftredende bestuursleden Nic. v. Mierlo en G. v. Eagelen worden herkozen. De secretaris, de heer A. Mom. mersteeg geeft een uitgebreid ver slag waaraan we het volgende ontlenen De balans sluit in cindtellingen met 23.496.70 en een verlies van 1.098.67. De goederenvoorraad komt op de balans voor tot een bedrag van 7.315.98. Omgezet werd 623.862 kg. tot een bedrag van 94.737.51. De ontvangsten bedroegen 3.273.44, uitgaven 2.800.-, saldo 896.80. Voor het verslag en het accu raat beheer wordt de secretaris dank gebracht. Mededeling werd gedaan om in het vervolg de kinderen van de hoogste klas te laten testen. De WelEcrw. adviseur geeft hierop nadere toelichting, waaruit de noodzakelijkheid en het nut hier van duidelijk naar voren komt. De kosten van zulk een test bedragen slechts 2.50 per per soon, daar in de overige kosten door de overheid wordt gesubsi. dieerd. Op 15 Februari a.s. wordt in samenwerking met de K.A.B. een ontwikkelingsavond gehouden, waarvoor de geestelijke adviseur trouwe opkomst verzoekt. Dc heer Bastiaansc, landbouw- consulent, geeft een nadere en duidelijke toelichting op het re sultaat van het gehouden grond onderzoek. Ook in 1951 wordt hiervoor wederom 20 procent re ductie gegeven voor bedrij ven- beneden de 10 H.A. Spr. geeft verder een uiteenzetting over het nut van het inkuilen van groen voer. Betreffende deze aangele genheid besluit men om op 21 Fe bruari a.s. een praatavond te hou den, waarbij dan ook de héér Baentiaanse zal tegenwoordig zijn. Hierna sluit de voorzitter dc vergadering. ls: ONTWIKKELINGSAVOND. De K.A.B. afd. Drunen geeft heden, Maandagavond 29 Jan. haar vijfde ontwikkelingsavond. Spreker voor deze avond is de en kwam in overeenstemming met Eérw. Pater Adam, die als onder- z.jn 11 politieke vrienden met het werp heeft: „Eten alleen is nog voorstel een ronde-tafélconferen- geen leven". Aanvang 7.30 uur in tie te houden tussen de zeven be- de gymnastiekzaal. Toegang vrij. trokken mogendheden: China, de Sovjet-Unie, Amerika. Engeland, Frankrijk, India en Egypte. Men ziet dat het begrip „betrokken" vrij ruim is. Het is niet zo dwaas dat on danks alles de Verenigde Staten R.K. WINKELIERSVER. De R.K. Winkeliersvereniging Drunen-Elshout houdt hedenavond 29 Jan. een algemene vergadering in de zaal van Th. Elshout. Op de agenda komen voor: financiëél niet zo bar enthousiast zijn ovér jaarverslag, verslag over de win- deze voorstellen. En ze hebban keiactie en besprekingen aangaan- daarbij medestanders in de Zuid- de toetreding tot de Midden- Amerikaanse landen. Frankriik en Istandsbond. Australië. Zij hebben blijkbaar genoeg van het eeuwige geschip per en beschouwen de Chinesë voorwaarden als een taktiek om beslissingen uitgesteld te krijgen. OUDERSAVOND. De Jeugdvereniging De Gidsen geven Woensdag 31 Jan. a.s. een oudersavond. Door de Gidsen zal een toneelspél worden opgevoerd, getiteld „Oord van Genade". UITVOERING. Het a Cappellakoor Cantabile zal Donderdagavond in de zaal van Th. Elshout voor haar dona teurs een concert geven. Cantabile heeft een prachtig programma. NATIONALE RESERVE. De nationale resérve afd. Dru nen zal 30 Jan. a.s. deelnemen aan grondoefeningen in groter verband, welke gehouden wor den te Kaatsheuvel. INSTALLATIE. Tot leider van het Jongens-gilde wérd Zaterdag j.l. onze dorpsge noot Kees Merkx geïnstalleerd. ALG. JAARVERGADERING VAN DE N.C.B. In café Joh. Siegers hield de N.C.B. haar algemene jaarverga dering. De voorzitter de heer Jac. MASSA-DOORLICHTING der bevolking op tuberculose. De bevolking van groot-Vlij men wordt nog eens onder de aandacht gebracht, dat op 12 Fé- bruari 1951 een begin wordt ge maakt met het massale röntgenolo- gisch borstonderzoek, dat beoogt, om ieder ingezetene, die de lagere scholen heeft verlaten, te laten onderzoeken op longafwijkingen en evt. afwijkingen van andere organen, die in de borstholte zijn gelegen. De aandacht wordt extra gevestigd op de huis aan huis be zorgde circulaire, waarin het gro te nut en de noodzakelijkheid van dat onderzoék voor de ganse be volking wordt naar voren ge bracht. Ook wordt de bevolking her innerd aan de propaganda-avon- den onder Nieuwkuijk, Haarsteeg en Vlijmen. Nadere inlichtingen zijn ten gemeentehuize te ver krijgen, bij de bésturen van het Wit-Gele Kruis, bij de E.H.B.O.- ers, enz. De gemeente brengt voor dit onderzoek grote financiële of fers, in de hoop, dat het massa- onderzoek zal slagen, en ieder er aan deelneemt. Bévolking van Groot-Vlijmen begrijp Uw belang en ga allen naar het onderzoek. VROUWENBOND. Woensdagavond bijeenkomst van de leden van de Vrouwen bond in het Patronaat. Op deze belangrijke bijeenkomst worden allen zeker verwacht. POSTDUIVENVERENIGING DE ZWALUW. De Maandvergadering die Za terdag 3 Febr. zou worden ge houden is uitgesteld en zal nader worden bekend gemaakt. THUISKOMST. Zondag wordt soldaat van der Zanden, die vanuit Indonesië op weg naar huis is, in Vlijmen ver wacht. De buurt is reeds druk in de weer om hem op passende wijzé te ontvangen. ROZENJACHT. Het Kruisbooggezelschap Ro- zenjacht, gevestigd in café A. van Vugt, beëindigde Zondag het on derlinge winterconcours, waarvan de uitslag is als volgt: Afdeling A: 1 Lamb. Oremans Frie v. d. Wiel 727 pnt.; 2 C. v. d. MeijdenA. van Vugt 690 pnt.; 3 Lamb. v. d. GriendtJo Herman 684 pnt. Jan LammersM. v. Overdijk 544 pnt. De prachtige prijzen wérden onder een toepasselijk woord van de voorzitter aan de gelukkige winnaars uitgereikt. Tot slot bleef men nog enkele uren gezellig bij een. FEESTVERGADERING. Dezer dagen hiéld de Vlijmen- se Vrijw. Brandweer haar jaar lijkse feestvergadering in café A. van Vugt. Tijdens deze bijeen komst werd de heer J. v. d. We- genberg géhuldigd, daar hij 25 jaar lid is van de brandweer en thans de functie van onder-commandant bekleedt. Wegens ziekte van bur gemeester van Hout werd de Ju bilaris namens het gemeentebé- stuur van Vlijmen toegesproken door Weth. van Bokhoven, die hem een kunstvoorwerp aanbood. Namens de Ned. Ver. van Brandweercommandanten, sprak de heer Donders, commandant der Bossche Brandweer en 'over handigde de jubilaris een schitte rende oorkonde en reikte hem te vens het kruis van verdienste uit. Ook de leden der Vlijmense Brandweer lieten zich niet onbe tuigd en boden een cadeau aan. Na een dankwoord door de ju bilaris voor deze hartelijke hul diging wérd de avond verder doorgebracht met muziek, zang en voordracht. ONTWIKKELINGSAVOND. In het kader van haar ontwik kelingsprogramma belegt de plaat selijke afdeling van de K.A.B. op p ue Woensdag 31 Jan. in café van a OijeS haar derde en laatste ont wikkelingsavond. Als spreker is uitgenodigd de heer H. Hand- graaf, districtsbestuurder van de K.A.B., die zal spraken over het onderwerp „Werkgelegenheid". PROPAGANDA-AVOND. VAANDEL HARMONIE MARIJKE. Het comité dat zich alhier ge vormd heeft om de Harmonie Marijke aan een vaandel te hel pen, organiseert op Zaterdag 10 Februari een uitvoering in het ge bouw van de Chr. Volksbond, waarvan de baten voor dit doel bestëmd zijn. Opgevoerd wordt een blijspel in drie bedrijven, getiteld: „De Hou ten Ham terwijl verder mede werking zal worden verleend door „De 4 Optimisten" de Gebrs. Ramstcin alhiér. Velen zullen zeker door nun belangstelling tonen het comité te willen steunen, opdat het haar plan spoedig tot uitvoering zal kunnen brengen. "COLLECTE MILITAIRE TEHUIZEN. Zoals bekend zal zijn verkeren de Prot. Chr. Militaire Tehuizen .n Nederland in financiële moei lijkheden. Het Centraal Comité voor Prot. dilitaire Verzorging, waarin sa menwerken het Prot. Interkerkelijk ""huisfront (P.I.T.), dc Ned. Mi- itaire Bond „Pro Rege" en de Jhr. Mil. Bond voor Oost en /Vest, organiseert een collecte, wélke in de gemeente Sprang- Capelle zal worden gehouden op Zaterdag 17 Febr. a.s. Het comité hoopt dat ieder een steentje zal willen bijdragen om de verzorging der militairen door middel van de tehuizen voortgang te kunnen doen vinden. PRO PATRIA. De Gymnastiekvereniging „Pro houdt op Woensdag 7 Febr. haar algeméne jaarverga dering in de zaal van de Chr. Volksbond. JONGE LANDBOUWERS. De vereniging van Jonge Land bouwers te Sprang-Capelle zal op Donderdag 1 Februari a.s. in café In verband met het röntgenolo- van DiJk een vergadering houden, gisch borstonderzoek dat van ge- waar een lezing met film zal wor- meentewege op 15, 16 en 17 Fé- ^en gehouden over: „Onderhoud bruari ook in onze plaats zal wor- en vérbetering van grasland en den gehouden, had Vrijdagavond Landbouwmechanisatie". Hier zal in café v. Oijen 'een propaganda- ook gesproken worden over on- avond plaats, waarvoor de be- kruidbestrijding in grasland. Spre- langstelling, gezien de belangrijk- ker is de heer van den Akker, heid, wel wat groter had mogen zijn. Als spreker trad op Dr. Kirch, directeur van de gezond heidsdienst voor Noord-Brabant. "Na een inleidend woord van de loco-burgemeester, hield Dr. Kirch een gloedvol betoog over de grootscheepse actie ter bestrijding van de T.B.C. ondér de bevol king. In 1940 was het sterfteper centage teruggebracht tot 3 op de 10.000. De oorlog met al zijn ge volgen, bood, aldus spr., aan de bacillen de gelegenheid, hun ver nietigend werk opnieuw te begin nen, met het gévolg dat het sterf tecijfer weer aanmerkelijk steeg. Na de bevrijding werd de bestrij ding, met behulp van de inmid dels uitgevonden methodes en me dicijnen weer opnieuw intensief ter hand genomen met het resul taat dat het sterftepercentage weer belangrijk omlaag is gedrukt. KADERCURSUS. Woensdagavond had in café M. Achten de laatste les plaats van de kadercursus, die voor het district Langstraat van de K. A. B. werd gegeven. Als docent trad op pater Pretorius, die de les: De bestuurder in het werkmilieu, be handelde. Op zeer duidelijke wijze werd door de docent de taak van de bestuurder, zowel wat de sociale en economische verhoudingen, als die van de liefde en de rechtvaar digheid betreft, uiteengezet. Een pleidooi hield hij voor het bevorderen van een goéde fa- briekskern, die op gezette tijden contact hout met de directie, ook het instellen van een Credo-Pug- no-club in iedere afdeling werd door hem bepleit, omdat in dié club alle verschillen kunnen wor den besproken en alle bezwaren kunnen worden geregeld en opgee- lost. De afd. van de Bond van Staatspensionering hield een pro- paganda-vergadering in 't Wapen Burgemeester v. Woltérs van Heerwaarden hield de propagan- da-rede en de toneelvereniging uit Nederhemert voerde een blijspel op. Dé talrijke aanwezigen hadden een geslaagde avond. Het Kinderkoor van „Sur- sum Corda" telt reeds 55 leden, jongens en meisjes, die onder di rectie van de heer H. Nieuwkoop met de repetities zijn begonnen. HULDIGING W. J. VAN WILLIGENBURG. A.s. Donderdag 1 Februari viert de heer W. J. van Willigenburg Afd. B: 1 Tijs de LaatWilh. Zjjn zilveren jubileum als comman- v. d. Wiel 685 pnt.; 2 Lamb, van dant van de gemeentelijke vrijwil- GestelJos Kivits 645 pnt.; 3 Frans HermanC. d. Gouw 606 pnt. Afd. C 1 Has v BéijnenRien de Laat 621 pnt.; 2 M. Vennix Piet v. Beers 617 pnt. 3 Tom de RuijterBert v. d. Meijden 614 pnt.; 4 Mari de LaatAndr. v. d. Meijden 608 pnt.; 5 A. Ekels Walter van Beers 552 pnt.; 6 lige brandweer. Des avonds half acht zal ten gemeentehuize de of ficiële huldiging plaats vinden. ROODE KRUIS-FILM. Dinsdag 30 Januari des avonds half acht zal in de zaal van de Chr. Volksbond alhiér de Roode Kruis-film „Van Mens tot Mens" vertoond worden. OPENING VAN DE BAZAR KUNST NA ARBEID. Zaterdagmiddag 3 uur werd in een grote tent nabij het Stations koffiehuis de bazar geopend ten bate van de muziekvereniging Kunst na Arbeid. Reeds de vorige avond hadden wij omstreeks het middernachtelijk uur in een spon„ tane opwelling een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling, waar twee welwillende bewakers ons lieten zien, wat het comité en de bevolking van Capelle hadden geofferd om de expositie 'n aan zien te geven, die het vermelden alleszins waard is. Bij het betre den van de expositieruimte, die nog aanzienlijk was vergroot door het gebruik van het Stationskof fiehuis, trof ons in de eerste plaats al het grote kwantum tex_ tielgoederen in de vorm van spreien, babykleertjes, kleedjes. Tal van huishoudelijke artikelen en gebruiksgoederen, keurig geë taleerd, boden een fraaie aanblik temidden van de'meest uiteenlo pende voorwerpen, zoals men al leen op een bazar vermag aan te treffen. Natuurlijk ontbrak de pop niet, naar wier naam men raden moet. Eenmin 't rad van avon tuur en het werpen met de vogel_ pik. Het spijkers slaan, de olie bollenbakkerij, de theeschenkerij en diverse aantrekkelijke zaken voor jong en oud, ze waren alle present. Wat ons trof, was niet alleen de goed verzorgde etale- ring, maar bovendien het feit dat dc verschillende goederen niet te hoog waren geprijsd. Een verstan dig besluit van het comité. Nog verstandiger was het dat ieder in de gelegenheid wordt gesteld de tentoongestelde artikelen te ko pen. Toen mevr. Gerlach, bescherm., vrouwe van Kunst na Arbeid, Zaterdagmiddag om 3 uur met enige welgekozen woorden burge meester en genodigden welkom heette, was het met een zeker ge voel van voldaanheid en grote dankbaarheid voor het bereikte resultaateen groots opgezette bazar, gereed om het publiek te ontvangen. Hierna kwam de burgemeester van Sprang-Capelle voor de op gestelde microfoon. Hij begon met te zeggen dat de vriendschaps banden die hem met Kunst na Arbeid verbonden, hem gerede aanleiding gaven deze bazar te openen. Hij knoopte hier de op timistische verwachting aan vast dat er tussen de hoeveelheid ba bykleertjes en de geboorte van de 6000ste inwoner van Sprang-Ca pelle een zekere correlatie mocht bestaan, welke humoristische op_ merking hartelijk werd toege juicht. Na zijn beste wensen voor een groot succes kwam tenslotte de heer A. H. Kérst, vice-voor- zitter van Kunst na Arbeid op 't podium. Hij dankte op nadrukke lijke wijze ieder die had meege werkt om deze bazar mogelijk te Onze kroonprinses, Prinses Beatrix, viert a.s. Woensdag haar 13e verjaardag. maken, speciaal het comité, dat bergen werk verzet had. Hij wil de geen namen noemen, want elk comitélid had gezwoegd van het begin tot het eind, elk naar aan leg en vermogen. Het resultaat mocht worden gezien. Hij twijfel de er niet aan of deze bazar, die met zoveel jeugdig élan en in goede harmonie en geduldige sa menwerking was opgezet, een sa menwerking, die zijn afspiegeling vindt in de geestige rijmpjes langs de wanden van de tent, moest slagen. Als bijzonderheid werd medegedeeld dat een oorlogsinva lide uit de Meidagen van '40 uit Soest een keurig verzilverde brief opener had gezonden, een atten tie die zeer werd gewaardeerd. Vanzelfsprekend lieten de le den van Kunst na Arbeid zich niet onbetuigd en bliezen er dapper op los met het gevoelalles voor :deze bazar onder de leus,, er op of er onder". Met deze geest bezield, begon het talrijke publiek de stormloop op de goederen. Het rad van avontuur ratelde, de kinderen do_ ken in de grabbelton, de meisjes achter de stands verleidden het publiek eest tot kijken, daarna tot kopen. De spijkers drongen in het harde hout en de buksen knalden. Toen wij vertrokken, was dc 'bazar in volle gang. Zij zal Maan dag, Dinsdag en Woensdag wor den voortgezet onder het motto alles voor Kunst na Arbeid, voor nieuwe instrumenten, voor een goed gevulde kas. Een beter ge schenk kan de bevolking van Ca pelle haar fanfarecorps nimmer geven. ZANGKOOR. Het zangkoor van de St. The- resiakerk (Waspik-Boven) hield in café M. Meeren zijn jaarver gadering. Er wérd besloten om voortaan de repetities op Vrijdag avond te houden. Tot secretaris werd herkozen de heer W. Wa genmakers en tot penningmeester de heer J. Meijs. De vergadering werd tenslotte besloten met een tractatie op worstenbrood. NAAR ZUID AFRIKA. Onze dorpsgenoot de heer Ge rard Stokman is heden per K.L.M. van Schiphol naar Johannesburg Z.-Afrika, vertrokken, om daar opgeleid te worden voor opzichter in de goudmijnen. Na 3 jaar tro- pendienst als militair is hij thans naar een andere warme streek. Wij wensen de sympathieke Gerard een goede reis en veel succes toe. BILJARTEN. De uitslagen van de competitie Kring Waspik: O.K.K. I—Vriendenkring 2 10—2 de Poëlelaars't Groene Laken 4—8 KOTVriendenkring I 93 Er moeten in het geheel nog 4 wedstrijden gespeeld worden en over 2 weken zijn de kampioenen bekend. FEESTAVOND. Zaterdag werd de jaarlijkse feestavond der Loterijclub geves tigd in Café Sportwereld gehou den. De voorzitter de heer Seb. Matheijssen heette allen hartelijk wélkom. Daarna werden de boeken gecontroleerd en in orde bevon den, waarna men over ging tot 't versterken van de inwendige mens. Men bleef nog geruime tijd gezellig bijéén. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot M. Zijlmans slaagde te Utrecht voor het exa men doctoraal in de veeartsenij. UITVOERING. De toneelvereniging Het Clubkc gaf in Rehoboth een toneelavond. Opgevoerd werd „Tropenadel", een blijspel, onder regie van Gré Konings, voorafgegaan door de klucht „Kortsluiting in pension Rust en Vree". De zaal was ge heel bezet, wel een bewijs dat Het Clubke een goede naam heeft. De diverse rollen werden op su_ blieme wijze vertolkt. D. G. V. Naar wij vernemen zal de dam club D.G.V. alhier op 13 Febr, een uitvoering geven in Rehoboth. In deze uitvoering zal men we derom kunnen genieten van de tenorzanger Jo Jager uit Rotter dam. DAMNIEUWS. Onze plaatselijke damvereni ging D.G.V. bracht deze week een bezoek aan A.D.A. te Am- merzoden. Deze wedstrijd werd door D.G.V. met 128 gewon nen. Hieronder de persoonlijke uitslagen A.D.A. D.G.V. J. Verlouw-H. Blom 2— 0 M. Verlouw-P. Blom 20 H. v. Helvoirt-J. Steigenga 0— i i i A. Merkx_C. v. Strien 0— Th. Dekkers-Th. Zwets 1— I A. Boxman-J. C. Schott 02 A. Verhoèven- A. Vingerhoets 0— 2 L. Mil-G. v. Erk 1— 1 H. Hoskam-M. D. Barel 11 P. de Rouw-Jos Verduijn 1— 1 Totaal 812 TONEELUITVOERING. Ook dit jaar gaf het muziekge zelschap De Schorre Fanten een uitvoering. Voorgaande jaren be stond dit uit zang, muziek, caba ret en revue, thans verschenen zij voor het voetlicht met het toneel stuk „Als je nog een moeder hebt" van W. Houben. De di verse rollen werden op sublieme, karakteristieke wijze vertolkt. Ook de bijrollen werden goed weerge geven. De regie was in handen van W. Verduin. De openbare raadsvergadering werd gehouden op Zaterdag 27 Januari te half acht. De heer H. J. v. Strien was absent. Na gebed opende de voorzitter, burgemees ter Prinssen, met een rede, die wij in ons volgend nummer zullen op nemen. De heer Lnnkhuizen maakte zich tot tolk der vergadering en dankte de voorzitter voor 't vele en prachtige werk dat het afgelo pen jaar voor de gemeente is tot stand gebracht. Hij hoopte op verwezenlijking van de toekomst plannen en dacht hier vooral aan de industrialisatie en besloot met de wens dat Gods zegen hierop moge rusten. De notulen van 23 December 1950 werden onder dankzegging getekend. Ingekomen stukken en medede lingen. Een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. De goedkeuring tot grondaan koop van Mr. Heere (en grond ruil met Mevr. Simonis-v. Laar hoven en de heer Ruitenberg). Punt 2 der agenda behandelde de instelling van een grondbedrijf, wat o.m. inhoudt dat er een com missie in het leven wordt geroe pen voor het beheer der gronden, welke voor koop of verkoop in aanmerking kunnen komen. Op een vraag van de heer Ver meer deelde de voorzitter mede dat hiervoor geen aparte ambte naar nodig was. Voor 1951 is een bedrag vast gesteld voor de bijzondere lagere scholen per leerling. Dit bedraagt 22.en 24.voor L.O. en 36.voor U.L.O. onderwijs. Aan de bijzondere lagere scho len werd over 1951 een voorschot verleend. Het toelagebesluit 1951 zal ook van toepassing worden verklaard od het gemeentepersoneel (d.i. de 5% verhoging en de z.g. Joeke» gulden). Nu in Geriruidenberg de bouw der Amercentrale vordert, heeft de gemeente besloten een crediet van 100.— beschikbaar te stel len voor de vervaardiging van f j i i I '1 •"I >t v n it '»j in is ia 3- :n o- A c- g. at er oi it- a- rc ir' :h eJ >o ei :h g< ig. 0 al 01 er je 3e i: id' >p :ej >le

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1