Waalwijkse en Langstraatse Courant KABINETSPERIKELEN. Er komt een nieuw bedrijf. RAAD VAN WAALWIJK. Tienminutenvergadering Kosten paratyphus f 28.000 RAAD VAN WASPIK. Griep?n Mijnhardye ProfLieftinck wil minder overheids investeringen. MAANDAG 29 JANUARI '51 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHQ m HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 6G. 74e JAARGANG No. 10 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". De populaire burgemeester van Rotterdam heeft dus het kabinet Dreesvan Schaik op rust ge stuurd. Ja, heeft hij gezegd, jullie zijn zo vtrmoeid en zo slap ge worden dat jullie er nodig mee moeten uitscheiden. En daarmee haalde hij het ongenoegen van minister-president Drees op zijn hals die dat zonder er doekjes om te winden zei. Maar intussen zitten we zonder kabinet. H. M. de Koningin voért dag na dag besprekingen met alle topfiguren uit ons politieke leven, maar op het ogenblik dat wij dit schrijven is er nog geen kabinets formateur benoemd. Er zijn heel wat politici die maar al te graag zouden zien dat Mr. Oud be noemd zou worden om hem dan grandioos te laten mislukken, het geen wij nu eigenlijk geen lands belang vinden. Niemand zal ons tegenspreken als wij zeggen dat dit kabinet niet erg sterk is geweest. De val van het kabinet zal voor niemand onverwachts gekomen zijn, de laatste maanden, feitelijk refeds vanaf de motie-Oud tegen Minister van Maarseveen, is het ministerie Dreesvan Schaik via een hellend vlak naar beneden geschoven. Mr. Oud heeft nu spijkers met koppen geslagen en de minister van buitenlands^ zaken, Mr. Stik ker, laten vallen, die het hele ka binet in zijn val meesleurde. De voornaamste redenen van de actie-Oud zijn ongetwijfeld de Nieuw-Guinea, maar vooral de defensie-politiek. Door het ont slag van Generaal Kruis moet men niet menen dat de chef-staf nu overal de schuld van is, hoe ongeschikt hij ook was voor zijn hoge functie. De kwakkel-politiek op het stuk der landsverdediging is primair de schuld van de re gering. De grote vraag is nuwelk team zal het demissionnaire kabi net kunnen vervangen. Zoals wij hierboven al opmerkten zouden velen graag Mr. Oud als kabinets formateur zien mislukken en als hij wordt aangewezen zal dat in derdaad gebeuren, maar daar ko men we niets verder mee. De na tionale en internationale toestand eist dat we zo spoedig mog'elijk weer een nieuwe regering hebben. Prof. Romme schreef in de Volks krant dat men midden in de stroom niet van paarden verwis selt. Men kan daartegenover stel len, dat men nieuwe paarden voor zijn koets moet spannen als de oude te vermoeid zijn, maar de uitlating van de Katholieke frac tieleider bewijst evenwel dat wij in deze omstandigheden niet zon der trekkracht kunnen zijn. Op het moment dat wij dit schrijven, ziet het er niet naar uit dat er spoedig nieuwe ministers zullen zijn. Mr. Oud zal achter de schfermen wel bezig zijn tot het formeren van zijn derde macht (V.V.D. en de Christelijke par tijen), de K.V.P. zal wel aan het overwegen zijn in hoeverre de samenwerking met de Arbeiders partij kan worden voortgezet (het geen niet mfee zal vallen door de interne spanningen in de Partij van de Arbeid) en de communis tennou ja, misschien doen die ook nog wel iets. Het is niet waarschijnlijk dat dit kabinet terugkomt. Daarvoor was het te onwezenlijk; alleen maar programma-kabinet. Het enige wat zij als vaststaand heb ben geformuleerd is dat de sou- vereiniteit over Nieuw-Guinea niet aan Indonesië zal worden overgedragen. Maar een kabinet dat zulks wel zou willen, hoeven we niet te verwachten. Daarbij komt dat we een figuur als minister Lieftinck toch eigen lijk moeilijk kunnen missen, hoe zeer hij ons ook uitkleedt en wie zal hem moeten vervangen. Een parlementair kabinet dan met een katholiek aan het hoofd? Dit lijkt ons de meest *voor de hand liggende oplossing. Minister Stikker zou dan, gezien zijn in ternationale reputatie en functies, in het nieuwe kabinet moeten te rugkeren, met Lieftinck. Maar de andere heren van het nu demissi onnaire kabinet hebben een te zwaar verleden om aan terugkomst te denken, uitgezonderd misschien minister v. d. Brink. In ieder geval lijkt ons dat de „rooins-rode coalitie" voorlopig voortgezet zal worden, niet om dat wij dit politifek huwelijk nu zo verschrikkelijk goed vinden, maar enkel omdat er geen ande re mogelijkheid is. Zal de politiek van een nieu we regering op essentiële punten van de politiek van het oude ka binet kunnen afwijken? Wij me nen alleen betreffende de defensie. Onze internationale politiek, ook met betrekking tot Nieuw-Guinea, zal niet wezenlijk van de oude verschillen. Het enige wat inter nationaal beslist noodzakelijk is, is een krachtigere houding ten aanzien van Indonesië. Wij moeten in het oog houden dat Nederland nog steeds een be paalde- mate van verantwoorde lijkheid voor de jonge Indonesi sche staat draagt en ook voor b.v. de Ambonnezen. Naar wij verne men zal gelukkig met de afvoer van deze mensen naar Nederland worden begonnen. Dit terzijde. Onze houding op het hoogste politieke forum, de UNO, zal niet veranderd behoeven te wor den. Bovendien hangt die ten nauwste samen met de houding van de andere Wtst-Europese landen en wordt zodoende maar zijdelings door de Haagse politiek beïnvloed. Het herstel van onze goede reputatie in de wereld heeft ook wel iets van node. Maar wel zal de defensiepoli tiek heel wat krachtiger moeten worden aangepakt. Daartoe zal men allereerst het vertrouwen van het leger moeten winnen. De be_ noeminq van Kolonel Hasselmans dreigt kwaad bloed te zetten en dat kan de Nederlandse landsver dediging in geen geval gebruiken. Binnen de kortst mogelijke tijd moeten wij het Atlantisch Pact een redelijk grote strijdmacht aan bieden. De vorming daarvan is de eerste taak van het nieuwe kabinet, uit welke mensen dat ook bestaat. De Raad van Waalwijk kwam Donderdagavond bijeen voor zijn maandelijkse verga dering en werkte die met voortvarendheid af. De burge meester was verhinderd we gens uitstedigheid en daarom werd het voorzitterschap waargenomen door wethouder Smolders. Wethouder v. Loon en de heer Pullens waren af wezig wegens ziekte. Na opening van de verga dering werden de notulen van de beide vorige vergaderingen ongewijzigd vastgesteld en de ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. Het voorstel inzake het aan vragen van aanvullende rijks voorschotten vooi woning bouw werd zonder mefer aan genomen. Het optreden van de para typhus maakte een begro tingswijziging van de dienst 1950 noodzakelijk. De gehele affaire had 28.000 gekost, waarvan van het rijk 7200 was terugontvangen, volgens de besmettelijke-z:ektenveror- dening 10750, dan nog ƒ250, zodat er nog 9800 ten koste van de kapitaaldienst kwam. De heer Duyvelaar vroeg of er nog maatregelen van kracht waren en hoe lang nog. Het eerste bevestigde de voorzitter, over het tweede kon hij geen uitsluitsel geven De raad keurde de wijziging goed. De begrotingswijzigingen 1951 hadden op de eerste plaats betrekking op de 25 subsidie die de raad de vorige keer had toegekend aan de Bond tegen het schenden van Gods H. Naam door net vloe ken, hetgeen natuurlijk werd goedgekeurd. Een andere wijziging betrof de bouw van twee leslokalen aan do R.K. Meisjesschool in de Wilhelminaslraat. De aan nemingssom bedroeg oor spronkelijk ƒ36347. Door be zuinigingen was die terugge bracht tot 33000 en nu moest het aanvankelijk toegestane crediet nog met ƒ1100 ver hoogd worden. Wat de raad toestond. Punt 5 was de eigendoms overname van een strookje grond aan het Laageinde te v.m. Baardwijk, wat zonuer meer werd goedgekeurd en 't laatste voorstel was de ver koop van een villa-woning aan de Burgemeester Moonen- laan. Op een vraag van de heer Kemperman deelde de voorz. mee dat in de koopsom alles was begrepen. Het was nog geen kwart voor 8 toen wethouder Smol ders de openbare vergadering sloot. Nader vernemen wij dat 't hier handelt over de villa aan dé Burgem. Moonenlaan, aangekocht door de N.V. Lan- dis en Gyr hier ter plaatse, voor een bedrag van ƒ48.000. Zoals gewoonlijk heeft de gemeenteraad van Waspik vorige week Donderdag de raadsvergadering in een vlot tempo afgewerkt. Ditmaal een agenda van 14 punten plus twee additionele voorstellen. Het be langrijkste besluit was wel de goedkeuring van het voorstel om grond te verkopen voor de vestiging van een nieuw bedrijf. N ieuw jaarsrede Burgemeester. Na de opening met gebed deelde de voorzitter mede dat de heer Brokx wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. De voorz. wenste de heer Brokx van haite beterschap en hoop te dat hij de volgende verga dering weer aanwezig kon zijn. Hierna hield burgemeester Couwenberg de volgende Nieuwjaarsrede: Rede. Op 1 Januari heeft met de in zet van 1951 de tweede helft van de twintigste eeuw z'n aanvang genomen. In deze eerste vergadering van het nieuw begonnen jaar is het mij een aangenaam te vervullen taak LI allen en in U alle inwoners van Waspik een zalig err gelukkig Nieuwjaar toe te wensen. Bij deze wensen voor de naaste toekomst gaan tevens onze ge dachten een ogenblik terug naar het verleden, naar het afqelopen jaar 1950. Want de bekende woorden ,,In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal" hebben nog steeds niets aan waarde ingeboet. Het is goed even bij 't verleden stil te staan om tot eigen lering te zien waarin wij faalden en het goede, dat tot stand kwam, tot grondslag te doen dienen van het geen wij in de toekomst nog ho pen te bereiken. Onze belangstelling gaal uiter aard uit naar datgene wat onze gemeente in het afgelopen jaar heeft beleefd, wat niet zeggen wil dat wij geen belangstelling zou den hebben voor de nationale en zelfs internationale gebeurtenissen. Ik meen in mijn plicht tekort te schieten, wanneer ik niet zou be ginnen met van deze plaats af dank te brengen aan onze Was- pikse jongens, die in Indonesië hun plicht voor het Vaderland en daarmede ook voor Waspik heb ben vervuld of nog vervullen. Op dit ogenblik vertoeft nog één soldaat in Indonesië. Wij ho pen dat hij binnen afzienbare tijd behouden en wel in Waspik moge terugkeren Helaas hangt over de blijdschap van de behouden terug gekeerden nog steeds de onzeker heid over het lot van onze sinds 10 October 1949 vermiste dorps genoot, de le Lt. vliegenier Dré Brokx. Er zijn de laatste tijd berichten die mogelijk uitsluitsel en laten wij hopen een gunstig uitsluitsel in deze tot heden mysterieuze vermissing vermogen te geven. Moge God de ouders van deze jongen de kracht geven in berus ting de uitslag van dit onderzoek af te wachten en te aanvaarden en laten wij voor een gunstige uit slag bidden. Bevolking. Der traditie getrouw geef ik U weer een overzicht van de loop der bevolking over 1950. Aantal inwoners op 31 Decem ber 1949: 1803 m., 1689 vr., to taal 3492. Vermeerdering door geboorten 46 m., 53 vr; ver meerdering door vestiging 42 m., 51 vr., totale vermeerdering 88 m.. 104 vr. Vermindering door overlijden 16 m., 17 vr.; vermindering door vertrek 71 m., 70 vr., totale ver. mindering 87 m., 87 vr. Totale vermeerdering 1 m., 17 vr. Aantal inwoners op 31 Decem ber 1950: 1804 m., 1706 vr., to taal 3510. Er werden 30 huwelijke geslo ten. Zijn deze cijfers verheugend voor wat het geboortecijfer be treft, 28 per duizend, als een be wijs van de gezonde levensver houdingen, die er uit spreken, te leurstellend zijn de cijfers van vestiging en vertrek. Tegenover een vestiging van 97 personen staat een vertrek van 141, alzo een teruggang van 44 personen. De vermeerdering van de bevolking is derhalve alleen te danken aan 't geboorteoverschot. Woningbouw. Helaas laat de huisvesting van de bevolking nog zeer te wensen over. Het getal der woningzoe kenden bedroeg omstreeks het be gin van het jaar 110 en aan het einde van het jaar was dit terug gelopen tot 90. Dit betekent, dat ondanks alle inspanningde ergernis van de samenwoning het maatschappe lijk kwaad van het woningtekort; het persoonlijk leed van velen om gederfde woonruimte; een diepe teleurstelling over uitgestelde hu welijken; niet (of nauwelijks) kan worden ingeperkt. Maar anderzijds kon een be scheiden aantal gelukkigen wor den geholpen, hetzij door een hele woning, hetzij door een deel van een woning. Ik besef dat niet altijd de best denkbare oplossing zal gevonden zijn, maar ik weet ook, dat altijd naar de best denkbare oplossing wordt gestreefd. Bij de beoordeling daarvan ver- lieze men niet uit het oog, dat een verkregen oplossing voor de een veelal een teleurstelling voor een ander betekenen moet. Door de woningcommissie is hard gewerkt. Zij, die dit werk van nabij kennen, weten hoe in spannend en moeilijk dit werk is, dit werk van vergelijken van ge vallen tegenover elkaar en van tegen elkander afwegen van be langen; en hoe de bereikte resul taten niet zelden in teleurstellende verhouding staan tot de gepres teerde inspanning. Dat dit niet door eenieder be grepen wordt en dat de critiek haar spitse lansen richt tegen be paalde oplossingen, is begrijpelijk, vooral omdat aan de critici niet alle omstandigheden bekend zijn en kunnen zijn en de teleurgestel- den zo moeilijk een voor hen on gunstige beslissing kunnen aan vaarden, omdat het voor hen im mers om zo grote belangen gaat. Van het bouwplan 1950 kwa men 6 woningen gereed, die reeds zijn betrokken. Er zijn nog 4 nor male woningen en 5 duplexwonin- gen in aanbouw. Intussen is de, voor deze ge meente althans, niet ongunstige mededeling gekomen, dat voor de jaren 1951, 1952 en 1953 per jaar 15 woningen kunnen worden ge bouwd. Het gemeentebestuur heeft ge meend eerst particulieren gelegen heid te geven om van deze toe wijzing gebruik te maken, alvo rens de gemeente zelf tot de bouw overgaat. Wij hopen, dat vele particulieren deze gelegenheid zullen aangrijpen om zo nodig met financiële steun van Rijk en Gemeente een eigen woning te bouwen. Er werden 4 aanvragen ont vangen tot woningsplitsing' met toepassing van de terzake be staande premieregeling. In alle gevallen werd medewerking ver leend. Van de premieregeling voor ver betering van woningen werd door 8 aanvragers gebruik gemaakt, waarvan alle aanvragen werden ingewilligd. Er werden in 1950 in totaal 10 woningen onbewoonbaar ver klaard. In 1950 werden 74 bouwaan- vragen behandeld. Openbare werken. In 1950 kwam de doorbraak van het Centrum naar het uitbrei. dingsplan ..Dorp" (Beatrixlaan) en de bestrating, verlichting en beplanting van bedoeld uitbrei dingsplan geheel gereed. Ik geloof, dat wij met gematig de trots op dit werk kunnen neer zien en deze uitbreiding van de gemeente ongetwijfeld tot 't meest fraaie gedeelte van onze gemeen te mag worden gerekend. Ook de havendemping werd 'n feit. Tegenover het verlies van een misschien idyllisch dorpsbeeld staat de winst van het bezit van een zeer mooi centraal gelegen kermis-, markt- of feestterrein. De reconstructie van de ver lichting van 't rechtgetrokken ge deelte van de Schoolstraat kwam eveneens tot stand, waardoor de ze straat zeer zeker mede een der mooiste straten van onze gemeen te geworden is. Beplanting. De aanplant van nieuwe bo men en struiken ter verdere ver fraaiing van het gemeentelijk landschapsschoon vond in 1950 gestadig voortgang. 'Er werden 320 nieuwe bomen aangeplant. Van 1947 af werden in totaal 970 bomen geplant, zodat thans vrijwel alle gemeentewegen be plant zijn. Ik spreek de hoop uit, dat ook de waterschappen er toe zouden besluiten langs de onder hun be heer staande wegen beplantingen aan te brengen, hetgeen ongetwij feld ten goede zal komen aan het landschapsschoon in - onze ge meente. Brandweer. Met genoegen n.aak ik weer gewag van de activiteit en pa raatheid van onze vrijwillige brandweer. Verschillende malen heeft zij getoond voor haar taak berekend te zijn en dit is mede een bewijs van de goede verstandhouding en saamhorigheid die er bestaat tus sen de commandant en de leden. Ik wil de vrijwilligers van deze plaats af gaarne dank brengen voor de opofferingen, die zij zich getroosten in het belang van het algemeen. De uitbreiding en modernisering van sput en materiaal heeft im mer de nodige aandacht. De huisvesting van de brand weer is evenwel zeer primitief en hierin moet dan ook noodzakelijk wijziging komen. In de loop van dit jaar zal U dan ook een voor stel worden gedaan voor de bouw van een nieuwe brandweergarage. Industrie. Jammer genoeg mocht het nog niet gelukken nieuwe industrie aan te trekken. Laten wij hopen dat 1951 ons in dit opzicht gun stiger gestemd zal zijn. Land- en Tuinbouw. Naar ik meen zijn de uitkom sten van de landbouw in 1950 goed geweest, maar voor de tuin bouw ral 1950 als een slecht jaar te boek blijven staan. Economische toestand. In 1950 zijn er 68.arbeiders ir. de overbruggingsregeling geweest en werd terzake in totaal 7300 uitgekeerd. Ik meen hiermede het wel en wee van de gemeente over 1950 zij 't dan in vogelvlucht, aan Uw geestesoog te hebben lafen voor bijgaan. Gaarne wil ik van deze gele genheid gebruik maken om mijn dank te brengen aan het gemeen- tepersoneel van hoog tot laag voor de trouwe plichtsbetrachting en ijver in 1950. Eveneens meen ik dat, ondanks verschil van inzicht in sommige opzichten, de prettige geest van wederzijds vertrouwen, die er tus sen U en het College van Burge meester en Wethouders en mij in de afgelopen jaren steeds heeft bestaan, niet is verstoord.Dit kan niet anders dan strekken tot heil van de gemeente, voor wier be langen wij hier allen toch zitten. Ik hoop, dat dit wederkerig vertrouwen in het belang van de gemeente zal blijven duren. In ons democratisch bestel is het eenieders goed recht critiek uit te oefenen. Het is begrijpelijk en aanvaard, baar dat ook op mijn handelingen critiek wordt geleverd, maar ik zou LI willen vragen, laat die cri tiek dan opbouwend en niet af brekend zijn en het persóonlijk element hier geheel buiten laten. Het is nu eenmaal ook voor mij want 't blijft toch immers alles mensenwerk niet mogelijk aan alle gestelde verwachtingen te kunnen voldoen. Er wordt gedaan wat gedaan kan en moet worden, maar U kunt er van verzekerd zijn, dat bij alles wat ik doe, steeds alleen de intentie ten grond slag ligt, het belang van de ge meente Waspik te dienen. Wij hebben een bang jaar af gesloten. Een jaar met veel zor gen, met veel spanning, met veel teleurstelling en met weinig licht punten. Ik moge een vers citeren uit het gedicht van Edna St. Vincent Millay. Het heden dreigt, de toekomst dreigt nog meer Schrikwekkende gevaren onbekend en monsterachtig, komen op ons aan. Maar zouden wij die stormen niet weerstaan Wij hebben meer gevaren getrotseerd en in het einde tóch getriomfeerd. Moge het nieuwe jaar rijker ge zegend zijn voor ons geliefd va derland, voor Waspik en onze gezinnen. Ik meen al mijn wensen te kunnen samenvatten in dat mooie, oeroude, hartelijke woord „ZALIG NIEUWJAAR". Ik heb gezegd. Hamerstukken. De notulen werden ongewij zigd gearresteerd. Diverse stukken werden voor kennis geving aangenomen. Het boek van de heer A. M. v. d. Rij ken „Dingeman Hoeks" werd door de raad in dank aan vaard. De tijdelijke regeling Te Utrecht werd door de ver eniging van Nederlandse gemeen ten een vergadering van alle ge meentebesturen belegd, waar meer dan 1200 gemeentelijke vertegen woordigers, in tegenwoordigheid van vele afgevaardigden der pro vinciale besturen, de medewerking bespraken, welke de gemeenten kunnen verlenen aan de financiële en monetaire politiek der rege ring. De vergadering werd geleid door mr. H. J. M. Loeff, burge meester van 's-Hertogenbosch en ondervoorzitter der vereniging. Prof. P. Lieftinck, minister van financiën, hield een toespraak, waarin hij de moeilijke positie van Nederland schetste ten aanzien van de handhaving van het mo netaire evenwicht binnenslands en voorts inging op het grote tekoht dat de betalingsbalans met het buitenland vertoont. Na een ana lyse te hebben gegeven van de ontwikkeling van de betalingsba lans over de jaren 1948, 1949 en 1950, constateerde spr. dat zich in 1950 een ongunstige wending heeft voorgedaan, waardoor het tekort in 1950 tot 1.2 milliard gul den is gestegen. Behalve enkele bijzondere omstandigheden van eenmalig karakter zijn hiervoor drie oorzaken van fundamentele aard aan te wijzen, n.l. verslech tering van de ruilvoet met het buitenland, de liberalisatie van het handels- en betalingsverkeer met het buitenland en de militaire krachtsinspanning. Deze ongun stige wending gaat gepaard met het aflopen van de Marshall-hulp. Nederland zal zich moeten aan passen aan deze nieuwe situatie. Een der belangrijkste oorzaken van het grote tekort op de beta lingsbalans is het hoge peil der investeringen. Deze zullen moe ten worden beperkt. Na te zijn in^ gegaan op le financieringsmoei lijkheden, welke de gemeenten thans ondervinden, deed de mi nister een beroep op de gemeente besturen om vrijwillig de investe ringen te beperken, ook bij indus trie financiering, enz. Hierbij dient vooral aandacht te worden ge schonken aan de deviezenquota. Aangezien het voor de gemeente besturen individueel moeilijk zal zijn de prioriteiten vast te stellen, wordt overwogen een centrale ad viescommissie, waarin ook de la gere publiekrechtelijke lichamen zullen zijn vertegenwoordigd, in het leven te roepen. Tenslotte drong minister Lief tinck er op aan, bij het doen van aanschaffingen de voorkeur te ge ven aan bestellingen in het bin nenland. over de bijdrage in de kosten voor ziekte e.d. van ambtena ren en daarvoor in aanmer king komende arbeidscontrac tanten werden eveneens goed gekeurd. Het volgende punt was het vaststellen van een nieuwe bouwcredietregeling. Een bui tengewoon gunstige. Aan niet- spaarders kan voor nieuw bouw een rijksbijdrage van 85% van de stichtingskosten worden verkregen. Ook voor spaarders zijn er aantrekke lijke voorwaarden. De voorz. deelde mee dat aan liefhebbers gaarne alle inlichtingen worden verstrekt en dat men van de medewer king van gemeentewege ver zekerd kan zijn. De raad stelde 100.be schikbaar voor een raam, met het wapen van Waspik, dat met de wapens van alle an dere Brabantse gemeenten de P.N.E.M. zal worden aange boden om in de nieuwe Amer- centrale te worden aange bracht. Voorstel no. 5 behelsde de inrichting van een garage tot verzamelplaats voor slacht- afvallen. Destijds was hier voor 700.uitgetrokken, maar het bleek dat men hier mee niet toe kwam. B. en W. had nu een andere oplossing gevonden in de garage aan de Veerstraat. De heer v. d .Broek: Het is ieders plicht om zuinig te zijn, maar ik geloof dat we hiermee in de verkeerde rich ting zoeken. De plaats is niet gunstig omdat er gezinnen met kinderen in de buurt wo nen. Misschien is zo'n ge bouwtje met oude stenen te bouwen en dan kan het mis schien wel met ƒ700. Ook de heer Zijlmans vindt het geen plaats om daar een opslagplaats voor slachtafval- len te maken. De voorz.: Het gebouw ligt daar veel gunstiger dan op de oorspronkelijke plaats. Het is altijd bereikbaar. De reuk zal wel meevallen omdat', wan neer er 's Woensdags wordt geslacht, de afvallen Donder dags reeds worden opgehaald. Wij kunnen bovendien de huur altijd opzeggen. Als er klachten komen kunnen we 't gebouw verlaten. De heer v. Kuyk: Ik zou zeker denken dat ge daar klachten krijgt, vooral in de zomerdag. De voorz.: Laten we af wachten hoe het werkt. Als het niet goed gaat, kunnen we de huur opzeggen. Op een aanvrage van 't R.K. Schoolbestuur voor medewer king van de gemeente bij her stelwerkzaamheden werd af wijzend beschikt. De raad vond 't crediet van 12.477.56 en de bijdrage per leerling van 22.voldoende; daar kon het schoolbestuur de her stellingen, die ƒ364.bedra gen, wel mee uitvoeren. Aan A. Hogers werd een premie toegekend voor de verbetering van een woning, die hij had laten aanbrengen, zonder zelf daardoor gebaat te worden. Haven- en kadegcld. De nieuwe verordening diende om de oude, die van 1906 dateert, te "vervangen. De schippers moeten nu 0.05 per M:i waterverplaatsing be talen. De raad vond het goed. De verordening over de hef fing van kadegelden was ook al heel oud, van 1909, en moest dus ook nodig door een nieu we worden vervangen. De heer Zijlmans had er aanvankelijk nog al bezwaren tegen. Hij zei: De pulpkosten zijn altijd vrij geweest. Nu moet er 5 ct. per ton worden betaald. Voor wagens met 2 wielen ook 5 ct. en voor wa gens met 4 wielen 10 ct. Als nu iemand uit 't pakhuis b.v. een zak stikstof haalt met een wagen, moet dat dan ook be taald worden? De voorz.: Neen, alleen voor de goederen die van of naar het schip worden gebracht, worden de gelden geheven. De heer Zijlmans: En als de boeren zelf vanuit het schip laden? De voorz.: Dan wel. Maar de boeren kunnen het uit het magazijn halen en behoeven dan helemaal niet op de kade te komen. De heer Zijlmans is daar mee echter nog niet over tuigd. Aan de hand van een kaart en met toelichting van de burgemeester en wethou der v. Dongen wordt de zaak duidelijk gemaakt en dan gaat ook de heer Zijlmans met het voorstel accoord. Andere zaken. De woningen Veerstraat 55 en Vaartje 36 worden z.h.st. onbewoonbaar verklaard. De ontruimingstermijn voor on bewoonbaar verklaarde wo- lopig voor een jaar, behou dens goedkeuring van Ged. Staten. In de marktcommissie wor den bij acclamatie benoemd de heren A. v. Kuyk, W. de Glas en A. v. d. Broek. En toen kwam het eerste voorstel dat aan de agenda was toegevoegd aan de orde: Verkoop grond voor vestiging bedrijf. Een stuk grond van 0.0.22 hectaren werd verkocht aan de Coöperatieve Centrale Handelsvereniging G.A. Dit bedrijf zal op dat terrein een magazijn plaatsen voor een zaakvoerdersbedrijf met een verplaatsbare kraan aan de kade. De gemeente verwacht van deze vestiging dat zij naast een levendiger verkeer in de haven ook finantiëel voordeel voor de gemeente zal brengen. De grond zou ver kocht worden voor 660. De gemeente had aan de Handelsvereniging enige voor waarden gesteld: de even tuele verbouwing aan de wa terkering ten laste van het nieuwe bedrijf, recht van uit weg aan derden, recht van gebruik van de kraan door derden en recht van terug koop van de blote grond bij een eventuele opheffing. De C.H.V. had zich hiermede ac coord verklaard. De raad juichte het voorstel toe en keurde het dan ook z.h.st. goed. Het laatste punt was een voorstel om met behulp van het crediet ad. 20.000 voor herstelwerkzaamheden aan de voormalige ambtswoning van de burgemeester nu reeds di verse materialen vast te leg gen. Ook dat vond de raad goed en de voorz. sloot hierop deze vlotte vergadering.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5