helm mT GEZAGS-CRISIS. Wijde WereldJ Waalwijkse en Langsiraatse Courant STAATSZORGEN 0RUNEN NIEUWKUIJK VLIJMEN KAATSHEUVEL HAARSTEEG SPRANG UIT DE VRIJDAG 9 FEBRUARI '51. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 12 Abonnement 17 cent per weck 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1875. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Wij willen ons niet begeven in een beantwoording van de netelige vraag, in hoeverre ei een psychologische verklaring mogelijk is voor de houding der Amsterdamse orkestleden, noch in een beoordeling van 't moeilijk, tactisch probleem, of het oplaaien van de harts tochten om de figuur van de dirigent Van Kempen had kunnen worden voorkomen. Wij achten de verklaringen van de regering en van de burgemeester van Amsterdam omtrent de politieke houding van Paul v. Kempen afdoen de, zijn zuivering onweerleg baar. Daar de heer Van Kem pen bovendien een toonkun stenaar is van erkende hoeda nigheden, lijkt ons de keuze van het bestuur van het Con certgebouw gerechtvaardigd. Daartegenover staat dat een verdenking van Duitsgezind heid ook wanneer zij geheel ten onrechte wordt gesteld gevaarlijk materiaal is. Ons volk heeft door de Duitse on derdrukking nameloos gele den en de herinnering aan dat leed is zo pijnlijk, dat zij men senmenigten in Nederland, ook buiten het geval v. Kem pen, dikwijls tot onrechtvaar dige daden en beoordelingen heeft geleid. Het Concertgebouworkest verkeert nog steeds onder de indruk van het droevige feit, dat men zijn wereldberoemde dirigent, Willem Mengelberg, die het orkest heeft groot ge maakt, om zijn onvaderlands lievende gedragingen heeft moeten afdanken. Een rel om een nieuwe dirigent, waarbij zijn betrekkingen tot Duits land worden mistekend en zijn juiste nationale daden verzwegen, moet de gemoe deren ontlasten. Wij veroordelen de dienst weigering der orkestleden, maar wij zijn ontvankelijk voor hun beroep op hun ge moedsgesteldheid, die het hun onmogelijk maakte kunst te geven in een van spanningen vervulde concertzaal. Ook staat het voor ons vast, dat er geen verband heeft bestaan tussen het orkest en de rad draaiers. Het is over die raddraaiers, dat dit artikel wil handelen. Want in de amokmakerij van een deel van het publiek, in en buiten de zaal, van stink bommen en klapperpistolen in een ruimte, waar wij zovele malen bet slot van Beetho ven's negende symfonie, als daar wordt uitgezongen, dat alle mensen broeders worden, waar de zachte vleugelslag der Muze aanwiekt, over ons hoofd hoorden ruisen in de opstootjes voor de muziektem pel, die door bereden politie moesten worden uiteengedre ven in dit alles openbaart zich een ontstellend maat schappelijk verschijnsel van deze tijd. Er is in Nederland 'n volks vertegenwoordiging, er is een veelgelede pers, waarin be zwaarde gemoederen bijna on beperkte gelegenheid hebben zich te ontlasten. Deze be proefde democratische instel lingen acht het wellicht om gekochte plebs onvoldoende. De straat wil regeren, met ge weld. Dit kan en zal nimmer worden toegelaten. Want dit ondergraaft de basis van de orde onzer gemeenschap. Het geeft ons een voorbode van wat wij te zien zullen krijgen wanneer ooit de revo- lutionnaire elementen aan de macht komen. Dan zal niet 't algemeen volksoverleg, maar het geweld en alleen het ge weld overheersen. Het ge beurde te A.msterdam en later ook in Den Haag, versterkt 't beeld van de wankele toestand waarin wij leven. Tegenover dergelijke ontsporingen der massa bestaat maar één ge neesmiddel onverbiddelijke handhaving van het gezag. Wat zich heeft voorgedaan, mag zich nooit en nergens meer herhalen. Noch op het gewijde gebied der muziek, noch op enig ander levenster rein. Alle geweld dat onze de mocratische orde verstoort, moet in de kiem worden ver nietigd. Wanneer wij dit vooropstei len, kunnen wij gevoel heb ben voor de moeilijke positie waarin de orkestleden zijn ge raakt. Dat begrip is bij vele weidenkenden aanwezig. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft bemiddeling aangeboden. Wij hopen dat de verzoeningspo gingen die aan de gang zijn, succes zullen hebben en dat de normale en gezonde toe standen, die het zo dringend van node heeft, in ons muziek leven zullen terugkeren. Carnaval is voorbij en we zijn begonnen aan een pe riode van veertig dagen vasten, het masker is ver vangen door een zwart kruis, dat ons er a3n her innert dat wc maar stof zijn en zelfs Het Ding ligt nu verloren in de wijdshud van het zilte nat dat de zee is. We kunnen ons dus weer met volle gemoeds rust wijden aan de problemen van alle dag, zoals daar zijn een kabinetscrisis, de verdediging, Korea, China en andere zaken die ons al lang bezighouden. Prettige dingen zijn cr helaas niet bij, alles verkeert in een krisis. Het is eigenlijk verwonderlijk hoe nauw het eigenlijk allemaal samenhangt. Wie had vroeger nu gedacht dat gebeurtenissen in Ko rea wel eens invloed zouden kun nen hebben in ons land. Toch is wat daar gebeurd is in Juni van het vorig jaar de aanleiding ge weest dat onze verdediging in het brandpunt der belangstelling kwam te staan. En de kabinets crisis is zeer erg gelieerd aan de .defensievraagstukken. Men ziet, 'het -eist jniet zoveel omwegen om ,drie schijnbaar zeer verschillende zaken bij elkaar te krijgen. Het is louter een uitvloeisel van de hui dige constellatie der wereld. Er is een tijd geweest dat de oppositie, ofschoon haar motie werd verworpen, een regering ten val bracht, omdat zij inconstitu tioneel zou gehandeld hebben in de kwestie Nieuw-Guinea. Mo menteel schijnt er niemand meer aan te denken, alhoewel er sinds dien nog geen regering is opge treden dit wel aan de eisen der constitutie voldeed, zoals een deel van de oppositie ze ziet tenmin ste. Twee kabinetsformateurs trachten de krisis waarin wij door die verworpen motie zijn komen te verkeren, (iets waarover het buitenland zich zeer heeft ver wonderd) op te lossen. Maar nu is de inzet Nieuw-Guinea niet meer. Heeft het dan zin daar de aan dacht op te vestigen? Och, er blijkt weer uit dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Men kan een kabinet laten tuimelen op een uit zichzelf misschien erg belang rijke zaak, naderhand blijken er nog weer belangrijker zaken te bestaan die de vorige ineen doen schrompelen tot onbeduidende proporties; ze zijn van later zorg. De formateurs Drfees en Van Schaik hebben een persconferen tie gehouden, waarop zij de pro blemen die bij hun taak een grote rol spelen hebben aangegeven. Dit zijn de versterking der defensie, de tekorten op de begroting en het tekort op de betalingsbalans, pro blemen waarmee we de laatste jaren aanhoudend worstelen. Ha re Majesteit de Koningin heeft 't kabinet, toen het zijn ontslag aan bood vferzocht alles te blijven doen wat het in het belang van 't land noodzakelijk achtte. Het is dan ook blijven doorgaan met de be studering van deze urgente kwes ties. Men wil eerst tot overeen stemming komen in het oude ka binet ovfer de maatregelen die moeten worden genomen. Daartoe horen: algemene bezuiniging op de staatsbegroting, bezuiniging op de publieke en semi-publieke in vesteringen, consumptie-beperking en fiscale maatregelen. Als men het over deze punten eens is in de oude regering, zal het voor de formateurs ongetwijfeld gemakke lijker zijn een nieuwe in elkaar te steken, daar die voor een groot deel wfel uit dezelfde mannen zal bestaan. Uiteraard blazen de ministers van Financiën en van Ekonomi- sche Zaken een belangrijke partij in dit ensemble. Immers, op hen komt een groot deel der maatre gelen die genomen moeten worden nefer. De formateurs hebben dan ook met de heren Lieftinck en Van den Brink al herhaaldelijk geconfereerd. Een zeer voorname post is ook oorlog, want op de defensie kun nen ongeveer alle maatregelen worden teruggebracht. In dit op zicht moet niet alleen een man gevonden worden die in het tfeam past van binnenlands politiek standpunt bekeken, de persoon die op dat ministerie zetelt zal de doelstellingen van het Atlantisch Pact voor wat betreft Nederland moeten verwezenlijken. Geen si necure, want iedereen weet wel dat men inderdaad niet erg te vreden is over Nederland, zeker in Amerika niet. En dat er zo veel extra maatregelen worden beraamd bewijst wel dat we nog niet aan de vervulling van ons aandeel in het geheel toe zijn. De minister van oorlog zal dus geen benijdenswaardig baantje hebben. Hij kan zich slechts troosten met de gedachte dat onder de huidige omstandigheden niemand op een verantwoordelijke post te benij den is. In ieder geval kan het werk dankbaar zijn. Laten we het hopen. Wat is dus met dit al het voor uitzicht? Als het nieuwe kabinet er is, beginnen we niet aan een periode van nieuwe welvaart, maar een onbepaalde periode van nieuwe bezuinigingen, nieuwe of fers en hard werken. We hoeven ons zelf en elkaar niets wijs te maken. Slechts door te proberen ons er doorheen te slaan met alle moeilijkheden van dien, houden we de deur open voor een betere toekomst. Valt die eenmaal dicht, dan lijkt het verder wel erg zin loos. Werken dus mfet hoop in het hart om door alle krisissen heen te komen. Nieuwe Sovjetnota. Er is weer een nieuwe nota verstuurd over een eventuele bij eenkomst van de grote vier over Duitsland en andere urgente pro blemen. Deze keer was het er een uit Moskou naar de Westerse te genspelers de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Op het eerste gezicht lijkt ze heel ro yaal, want er wordt in gezegd dat de Sovjfetregering geen reden ziét waarom een bijeenkomst van de grote vier nog langer uitgesteld zou worden. Maar diezelfde re gering kan niet nalaten de aan dacht te vestigen op het onduld bare van de toestand, dat er niet alleen geen maatregelen worden genomen om Duitsland te ontwa penen, maar dat zelfs wordt ge streefd naar het herstel van een staand Duits leger en naar her stel van de oorlogsindustrie en dat er talrijke andere maatregelen worden genomen die gericht zijn op de haastige voorbereiding van een nieuwe oorlog. Van de andere kant acht de Sovjetregering de bestudering van andere kwesties buiten die van de ontwapening van Duitsland in de loop der zitting mogelijk. De indruk die deze zoveelste voorbereidende nota in het Wes ten heeft gemaakt, is niet onver deeld gunstig geweest. Men noemt de inhoud onduidelijk. Er zal dus nog wel heel wat water door de Maas vloeien eer het zover is. Ernstige treinramp. In Amerika is tussen New-York en het kruispunt Beyhead bij Woodbridge een trein in volle vaart door een viaduct gezakt. Het was juist spitsuur, zodat de trein overvol was. Bovendien brak er een paniek uit onder de reizigers. Deze ramp heeft bijna 100 doden en meer dan 500 ge wonden gekost. De trein storttfe naar beneden op straat doordat een hulpdijk, die was opgeworpen in afwach ting van een nieuw viaduct, het begaf. Het ongeluk gebeurde on geveer 50 km ten Zuidwesten van New-York. Korea. Het nieuws van het Koreaanse front was de afgelopen dagen in zoverre opgewekt dat de verbon den troepen bleven oprukken, hoewel de tegenstand groeit. De Chinezen hebben weer verster kingen naar het front gestuurd. De Turken veroverden in een ge vecht van man tegen man twee strategisch belangrijke heuvels ten Noordwesten van Soewon. Generaal Ridgway, de bevel hebber van de troepen te velde, heeft verklaard dat de verliezen toegebracht aan de Chinese com munisten, in het verloop van de operaties sinds het jongste offen sief der V.N. in sommigfe geval len 100 communisten tegen een geallieerde militair bedroegen. Volgens hem is de guerilla-acti- viteit de laatste maanden aanmer kelijk minder geworden. Als het waar is wat het Britse blad de Daily Telegraph meldde ziet het er niet mooi uit voor de communistische strijders in Korea. De Sovjet-Unie zou namelijk aan China en Noord-Korea meege deeld hebben een voortzetting van geregelde Russische materiële hulp niet te kunnen garanderen als de strijd in Korea niet spoe dig zou eindigen. Deze zou al het dubbele hebben verbruikt van de voorraden oorlogsmateriaal die Rusland niet alleen voor Korea, maar ook voor Indo-China en an dere Aziatische avonturen had bestemd. Volgens geruchten zou Mao Tse Tung naar Moskou zijn ge gaan om daar het een en ander met de grote baas te bespreken. OP ELKE DUIZEND NEDER LANDSE MANNEN 36 WERKLOZEN. Werkloosheid steeg sterk in onze provincie. In de maanden December 1950 en Januari 1951 nam de werkloosheid in ons land toe met resp. 30.460 en 8.017 (te- samen 38.477). Doordat de vorst ditmaal reeds in Decem ber inviel, steeg het werkloos heidscijfer in die maand sterk. De verwachting werd toen reeds uitgesproken dat de toe neming in Januari 1951 gerin ger zou zijn dan de gebruike lijke stijging van het werk loosheidscijfer in die kalen dermaand. Eind Januari 1951 bedroeg het totaal aantal mannelijke werklozen 110.905. t.w. 77.420 geheel werklbzen (de vorige maand 75.537). 31.754 DUW- arbeiders (25.216) en 1.731 wachtgelders (2.135). Naast 't winterweer oefen den ook de zeer hoge water standen in enkele delen van ons land ongunstige invloed uit. Door de grote vraag over de gehele wereld naar grond stoffen, ondervonden enkele bedrijfstakken moeilijkheden met de materiaalvoorziening. Tengevolge van de sterke stij ging der wolprijzen zag de textielindustrie zich genood zaakt tot ontslag van perso neel over te gaan. De werk loosheid steeg eveneens door het toenemend aantal gerepa- triëerden uit Indonesië. Het aantal werkloze bouw vakarbeiders steeg van 18.757 tot 20.390, metaalarbeiders van 5.520 tot 5.936, landarbeiders van 20.896 tot 22.601 en losse arbeiders v. 15.248 tot 16.577. Het aantal bij arbeidsbureau's ingeschreven gedemobiliseer- den daalde van 2.577 tot 2.300. Zij genieten prioriteit bij de arbeidsbemiddeling. Het aantal deelnemers aan de cursussen op de rijkswerk plaatsen voor vakontwikke ling daalde van 3.840 op 3.491, waaronder 2.092 gedemobili seerde militairen. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 13.431 tot 15.149. De werkloosheid blijkt in alle provincies te zijn toege nomen (uitgezonderd Over ijssel), maar relatief wel het sterkst in Friesland en Noord brabant. Op het ogenblik zijn er in Nederland 36 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren tegen 35 op 31 Januari 1950. METEOR-STRAALJAGER VERONGELUKT. Op het vliegveld Leeuwar den is Dinsdagmiddag om streeks half vier een Meteor straaljager in de landing ver ongelukt. Het toestel is in de bocht voor de z.g. „final ap proach" afgegleden en naar beneden gestort. De bestuur der, de tweede luitenant J. v. Leeuwen uit Delft van het 325e squadron werd gedood. Het toestel werd vernield. BELGISCHE AMBTENAREN GEEN COMMUNIST. De Koninklijke Prins Bou- dewijn van België heeft giste ren een decreet getekend, waarin ambtenaren wordt ver boden „zich aan te sluiten bij bewegingen, waarvan het dui delijk is dat zij gehoor geven aan buitenlandse bevelen". Op overtreding van dit besluit staat ontslag. Alhoewel de communistische partij in het besluit niet met name wordt genoemd, is het decreet in hoofdzaak tegen haar gericht. AGENTSCHAP K.R.O. Ook in Drunen is nu een agent schap van de'K.R.O. gevestigd bij dc heer Jos v. d. Hoven. Pro_ pagandiste is Mej. A. Verdiesen en correspondent dhr. W. Roozen. ONGELUK. In dc Stationsstraat had Dins dagmiddag een ongeluk plaats dat nog vrij goed is afgelopen. De landbouwer V. v. D. reed met paard en wagen in de richting van Elshout naar Drunen. Bijna bij de overweg moest een dienst auto van de PNEM hem passe ren. Vermoedelijk is de chauffeur te ver uitgeweken, waardoor hij in de zachte wegberm terecht kwam met het gevolg dat hij de macht over het stuur stuur ver loor en in de naastliggende sloot terecht kwam. Van de vijf inzit., tenden werden er twee licht ge wond en een, een zekere v. Rooij uit 's-Bosch, vrij zwaar gewond. Dr. v. d. Wouw, die zeer spoe dig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De materiële schade was gering. GESLAAGD. Onze dorpsgenote Annie van Wezel slaagde onlangs voor het te 's-Bosch gehouden examen Engelse Handelscorrespondentie. Zij genoot haar opleiding bij mej. R. v. d. Broek te Waalwijk. DE VROLIJKE KORNUITEN Naar aanleiding van het op treden van enkele muzikale jon gelui uit ons dorp bij de revue .Spijkers met koppen" van het Jongensgilde, zijn deze thans over gegaan tot het definitief oprichten van een bandje. Dc oprichtings vergadering is Zaterdag j.l. ge houden. Zij kozen de naam „De vrolijke kornuiten". Het bandje zal voor de eerste keer optreden tijdens een ouderavond van het Jongensgilde. UITVOERING Kon. Erk. Harm. Volharding. De Kon. Erk. Harm. De Vol harding gaf Zondag j.l. haar tweede winteruitvoering voor do nateurs. Toen de voorzitter de heer M. Elshout de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, was de zaal tot de laatste plaats be zet. Onder leiding van dhr. Jo Ver hoeven gaf de Harmonie aller eerst een concert dat gezien het hartelijk applaus zeer gewaar deerd wtrd. Opnieuw is ons door dit concert duidelijk geworden, waartoe dit orkest onder leiding van de heer Verhoeven in staat is. Wij weten dat men deze avond met de tijd te kampen had, maar het speet ons zeer dat dit con cert zo kort moest zijn. Medewerking werd deze avond verder verleend door de toneel groep „De Spieghel" uit 's-Bosch onder leiding van Jo van Erp. Dezfe kwamen voor het voet licht met het prachtige Vlaamse toneelspel met ernst en luim van Jac. Ballings: „Amor in de Pas torie". Goede wijn behoeft geen krans. Amor in de Pastorie is een prachtig spel mfet een tikje ernst en voor de rest echte hartelijke, kostelijke, Vlaamse humor. De toneelgroep de Spieghel gaf een goede vertolking van dit mooie Vlaamse spel. De spelers gaven stuk voor stuk goed spel te zien en keer op keer klaterde dan ook een hartelijk gelach door de zaal. Met een stormachtig ap plaus gafhet publiek ten slotte haar algemene waardering te kennen. De vice-voorzitter de heer Jo Vissfers voerde tot slot nog het woord. Spreker bracht dank aan de spelers, waarvan hij hoopte dat ze nog meermalen naar Dru nen zouden komen. Een hartelijk applaus ontlokte spr. nog voor de directeur van de Harmonie de heer Jo Verhoeven en vroeg ten slotte de donateurs hun steun te blijven gfeven aan de harmonie. In de pauze werd gecollecteerd voor Kath. Gezinszorg. Met deze uitvoering gaf de Volharding haar donateurs weer een genotvolle en hoogstaande avond. UITVOERING R.K.J.B. De R.K.J.B. afd. Drunen gaf in samenwerking met de Boerinnen- bond mfet vastenavond een toneel uitvoering. Opgevoerd werd een dol-komische klucht in drie be drijven van A. v. d. Lugt: De verkochte bruid. De zaal was overbezet en verschillenden moes ten worden teleurgesteld. De R.K.J.B. hefeft opnieuw be wezen dat het samengaan met de Boerinnenbond een goed samen gaan is. Met De verkochte bruid deed men voor de vastenavond uitvoering een goede keus. Het is een dolle klucht, dife bij het pu bliek de lachspieren danig in wer king heeft gebracht. Het span nend en vrolijk spel werd bijzon der goed en vlot ten tonele ge bracht. Wij zijn vol lof over de spelers als wij weten dat men dit stuk in vier wfeken heeft moeten instuderen. Decor en grime waren ook prima verzorgd. Het was een succesvolle en ge slaagde uitvoering, die ons ge heel in een vastenavondstemming bracht. Een hartelijk en verdiend applaus vifel de spelers en mede werkers tot slot ten 3eel. JAARVERGADERING VEEVERZEKERING. De vee- en kalververzekering hield in café Joh. Siegers zijn al gemene jaarvergadering. Na opening door de voorzitter de heer Jac. Mostermans, werd door de secretaris, de heer Th. Mostermans, een uitgebreid ver slag gegeven. Hieruit bleek o.:n. dat de totale inkomsten 8799.97 bedroegen, de uitgaven 8729.-, zodat er een batig saldo was van 70.97. Het totale bezit bedroeg op 1 Januari 1951 291.10. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. v. Bokhoven. Er werd besloten de vleesprijzen als volgt vast te stellen Voor jong vee 80 cent per pond levend gewicht met 15.toeslag voor de huid. Ge woon vee 70 cent p. pond slacht- gewicht met 30.— toeslag voor de huid. Kalfvee 90 cent met 30 gulden toeslag voor de huid. In 't afgelopen jaar werden 17 koeien en 4 kalveren voor de ver zekering opgeruimd. CARNAVALSUITVOERING. Traditiegetrouw gaf de Gem. Zangver. „Semprc Animato" al hier Zondag- en Maandagavond in het patronaat een uitvoering, die in alle opzichten schitterend is geslaagd. De koornummers, onder andere het Slavenkoor uit de opera „Nabucco" van Verdi, werden onder leiding van de di recteur, de heer Mich, van Hei voort prachtig gezongen en vonden bij het aandachtig publiek luide bijval. Naast dit gedeelte werd opge voerd het toneelspel met zang in drie bedrijven „Lieveke van Hc_ jncl". Deze opvoering oogstte na elk bedrijf een uitbundig, maar ook welverdiend, hartelijk ap_ plaus. De regisseur, de heer van Steensel, had met zijn groep we derom eer van zijn werk. De /vmmadines band uit Waal wijk verleende aan deze uitvoe ring haar medewerking en viel ten zeerste in de smaak. „Sempre Animato" heeft aan velen niet alleen een genoeglijke, maar ook een passende carnavals, avond bezorgd, die zeer te waar deren valt RöNTGENOLOGISCH BORSTONDERZOEK. Daar vele inwoners van Vlij men de propaganda-avond van vorige week niet bezochten en zich tot heden niet ten gemeente- huize gemeld hebben, worden deze alsnog in de gelegenheid gesteld aan dit onderzoek deel te nemen. Op verzoek van het gemeentebe stuur zullen enige personen dege nen die nog niet zijn ingeschreven bezoeken voor 't verstrekken van verdere inlichtingen. Bevolking van Vlijmen, besef toch het grote nut en dc noodza kelijkheid van dit onderzoek, dat voo- u allen van groot belang is. RADIO-AVOND. De radio-avond in café De Braai is een groot succes geweest en allen waren verrast. Een trac- tatie werd verstrekt en een goo chelaar wist de aanwezigen nog enkele uren te vermaken. Het was een geslaagde avond. THUISKOMST Uil' INDIË. Zondagmiddag arriveerde kor poraal G. v. d. Zanden, na zijn dienstplicht in Indië te hebben vervuld, weer in zijn woonplaats. 's Avonds werd door dc buurt een serenade gebracht en ver, schillende zangnummers werden uitgevoerd, zodat de leider al1® eer van zijn werk had. Een prac-h, tige versiering cn verlichting maakte een schitterende indruk en verhoogde de vreugde om deze blijde thuiskomst. Namens de buurt sprak dc heer C. Coensen dc gerepatriëerde toe. Kees v. d. Heuvel, die kort geleden uit In dië terugkwam, bood een nieuw rijwi! aan namens de inwoners van Vlijmen. De gerepatrieerde bracht dank voor de g-ootse ontvangst, de pfachtige versiering en het mocie cadeau. De belangstelling was overgroot, zelfs Prins Carnava1 met gevolg en de Raad van Elf kwamen de gerepatriëerde felici teren met zijn behouden thuis, komst. Nog één soldaat verblijft nog in Indië en dan zijn allen weer thuis. Carnaval tc Vlijmen. Maandag en Dinsdag wer den groepswedstrijden gehouden, waar veel animo voor was; 11 groepen bekampten elkaar en de jury had een zeer zware taak om de prijzen toe tc kennen. Uitslag van Maandag Groep Noten 38 pnt. Ie prijs: Groep Coensen 37 pnt. 2fe prijs; Leeuwerikken 37 pnt. 2e pr.; Bie- tenbouwers 35 pnt., 3e pr.; Vijfde Rad 35 pnt. 3e pr.; Groep Bruur mijn 35 pnt. 3e pr.; Groep Tob- bers 34 pnt. 4e pr.; Na zeven jaar 29 pnt. 5fe pr.; Overschotje 29 p. 5e pr.; Zonder Naam 29 p. 5e pr.; Carnavalsvrienden 25 p. 6e prijs. Dinsdag: Na zeven jaar 35 pnt. Ie prijs; Groep Coensen 35 pnt. Ie prijs; Vijfde Rad 34 pnt. 2e pr.; Over schotje 33 pnt. 3e pr.; Kwasten 32 pnt. 4e pr.; Zonder Naam 29 pnt. 5e pr.; Leeuwerikken 28 pnt. 6e pr.; Nooit Volmaakt 26 pt. 7e pr.; Tobbers 24 pnt. 8e pr.; Car navalsvrienden 20 pnt. 9e prijs. De carnaval is weer netjes ver lopen, geen wanklank werd ge hoord, de café s waren tjokvol. Als bijzonderheid kan nog wor den gemeld dat Groep Noten, die Maandag de etrste prijs behaalde, deze spontaan heeft afgedragen aan Mgr. van Kessel voor de Missie van Borneo. Een extra- prijs geschonken door caféhouder Lammers is behaald door de Car navalsvrienden. Voetbal. Vlijmense BoysR K.O.S.C. Zondag speelt Vlijmen thuis tegen R.K.O.S.C. Dit wordt een zware wedstrijd. Wanneer van 't TENTOONSTELLING IN KAATSHEUVEL. JANG PALING BAIK. Dc- Kaatsheuvelse Ka jotters hebben het goede idee gehad om eens ten toon te stellen, wat hi! nleden die in Indone sië zijn geweest, zoal hebben meegebracht. 't Is jammer dat de tentoon stelling niet wat langer duurt, want ze is zeker waard om be zocht te worden en het lijkt ons dat de expositie niet vol doende bekend is. Maar wellicht krijgen we nog een reprise. Op de tentoonstelling was een keur van Indonesische kunst- en siervoorwerpen ge ëtaleerd krissen van Java en Sumatra, beelden van Bali, zilverwerk van Kendari en Djokja. Een mooie verzame ling. 't Was overigens een goede gedachte om de expositie de naam „Pasar Malem" te ge ven. Wanneer men in Indone sië gaat feestvieren dan is een pasar malem daaraan inhae- rent. Dan wordt op een groot terrein een soort kermis op gericht met alle soorten at tracties. Daarnaast zijn er ook stands uit het zakenleven, daarop duidt de naam pasar (markt). Als ze nu in Indone sië carnaval zouden vieren, zouden ze het ongetwijfeld met een pasar malem doen. De Kajotters in de Kets deden het nu juist andersom en ze haalden de pasar malem naar Kaatsheuvel. De tentoonstelling is nu weer voorbij en de Kajotters kunnen er met genoegen op terugzien. Maar, Kajotters, jullte moeten het nog eens over doen en dan nog meer exposeren wij misten b.v. de Wajangpoppen en snijwerk van de Toradjas, dat er onge twijfeld in Kaatsheuvel is. En wanneer wij ons een opmer king mogen veroorloven, dan is het deze de tentoonstelling was niet systematisch inge deeld. Maar ook dat zal een volgende keer wel verbeterd zijn. begin af wordt aangepakt kunnen de puntjfes in Vlijmen blijven. Dus Boys opgepast, daar is nog alles mogelijk voor de bovenste plaats. Aanvang half drie. Carnavalsviering. De carnavalsdagen zijn ook dit jaar weer op echt ouderwetse wij ze gevierd. Dit vermakelijke feest van dwaze zotternij is vooral na de bevrijding weer in ere her steld. Reeds lang werd er door 'n uitgebreid carnavalsbestuur aan de voorbereidingen gewerkt en ze hebben dan ook veel succes gc- i oogst. j 's Zondags had er een gccostu- meerde handbalwedstrijd plaats i tussen de dames van Haarsteeg- Oost en Haarsteeg-West. De wedstrijd werd geleid door Mej. j Verharen, die zich uitstékend van i haar taak kweet. Na een span- i nende strijd werd dc wedstrijd door- de dames van West met 21 gewonnen, j s Maandags en Dinsdags had den na afloop van de kerkelijke diensten groepswedstrijden plaats, waarvoor veel bfelangstelling be stond. De uitslag was Maandag: le pr. Voor het laatst op Carna val, 386^2 Pnt: 2e prijs, Vrede, i Vrijheid, Vreugde, 376 pnt.; 3e I prijs, De Vrolijke Carnavalsvier ders, 375 pnt.: 4e prijs. De Hut- I terspot, 369 pnt.; 5fe prijs, Machi nale mensen op Carnaval, 316 pnt. Dinsdagle prijs, De Tele visie, 380 pnt.; 2e prijs. Leve de Carnaval, 374 pnt.; 3e prijs, Ou den van dagen op stap, 368 pnt.: 4e prijs. De zes hoofdfiguren uit j de krant, 357 pnt. BEGIN VAN BRAND. Tijdens de carnaval geraakte Dinsdagavond de patates-frit- wagen van J. Koks in brand. De brand ontstond vermoedelijk door dat de olie vlam vatte. Door snel en doortastend optreden konden de vlammen spoedig worden ge doofd en bleek de geleden schade gering. UITVOERING. Zaterdagavond half acht wordt in de zaal van de Chr. Volksbond alhier de aangekondigde uitvoe ring gegeven, die vanwege het Comité tot aanschaffing van een Vaandel voor de Harmonie „Ma rijke" werd georganiseerd. Het vrolijke spel: „De Houten Ham" dat zal worden opgevoerd, zal de bezoekers de gelegenheid geven eens hartelijk te lachen, terwijl de avond verder zal wor den gfevuld door „De Vier Op timisten", de Gebrs. Ramsteljn, die met hun liedjes en moppen er de stemming zullen weten in te hou den. Het doel, de opbrengst is ge heel bestfemd voor dc aanschaf fing van een vaandel voor Ma rijke, is sympathiek, waarom wij voor deze uitvoering veel belang stelling verwachten.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1