L Wijde Wereld! LfiNBSTHMT Waalwijkse en Langsiraatse Courant DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG CAPELLE WASPIK UIT DE dCa&ouK, Kzg.ze.Kt JUIST ALS BIJ ONS? MAANDAG 12 FEBRUARI '51 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. Direct succes door het krachtig optreden van de burgemeesters uit het Land van Cuyk. DE ECHO m HET ZUIDEN ï- - -- 74e JAARGENG No. 13 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES ..ECHO". Sinds dc Engelse Labourpartij vorig jaar aan haar tweede regeringsperiode begon na de oorlog, heeft zij al herhaalde malen bloot gestaan aan verwoede aan vallen der conservatieven, die trachtten haar om hals te brengen. De geringe meerderheid waarmee de re gering de twee jongste stormlopen te boven is ge komen vestigt opnieuw de aandacht op de moeilijke om niet te zeggen onmogelijke positie waarin zij verkeert om haar plannen uit te voeren. Maar Labour trekt zich daar niet veel van aan en gaat rustig door met nationaliseren. Na de luchtvaart en de kolenindustrie moet op 15 februari de staalindus trie er aan geloven. Zou dan de leer toch nog sterker zijn dan het leven? Het is natuurlijk mogelijk dat men zo zit vastgeroest in een bepaalde doctrine, dat men die hoewel ten onrechte Vereenzel vigt met het leven. Die indruk geeft Labour in hoge mate. Geen omstandigheden, geen waarschu wingen, geen aanvallen, geen fi asco's hebben haar kunnen weer houden van de toepassing der socialistische leer. Heeft men er aanleiding toe gevonden in vroe gere successen? Dat kan toch al heel moeilijk beweerd worden, want de nationalisatie der lucht vaartmaatschappijen hebben gfeens- zins een bloeiende luchtvaart ten gevolge gehad. Integendeel, de verliezen die er uit voortkwamen waren verre van bemoedigend. Dus inderdaad verwarring van leven en leer? De overwinning, die Labour bij de verkiezingen vorig jaar in Fe bruari behaalde, was weinig glo rieus. De stemmenverhouding tot de conservatieven was 2 millioen tegen 3 millioen, het aantal zetels 314 tegen 291, maar de conserva tieven hadden ondertussen 88 ze- tfels gewonnen. Er werd toen ge sproken over een soort Godsvre de, zelfs over een coalitiekabinet, over geen verkiezingen voor het najaar en de nationalisatie zou voorlopig wel van de baan zijn. Niets van dit alles is uitgeko men. Attlee vormde een eigen ka binet en wilde regeren naar eigen inzichten, hetgeen neerkomt op de principes van de socialistische leer. Churchill nam natuurlijk de hem toegeworpen handschoen op en al gauw lanceerde hij zijn eer ste aanval, die later door vele gevolgd werd. Iedere keer ont snapte Labour met kunst en vlieg werk. Er kwamen in het najaar geen nieuwe verkiezingen, de na tionalisatie gaat door enz. Chur- chills laatste poging om de rege ring ten val te brengen door een motie van wantrouwen wegens de voorgenomen nationalisatie van de staalindustrie werd verijdeld met een meerderheid van 10 stem men, de aanval van wfege het vleesrantsoen dat kariger is dan ooit werd afgeslagen met een meerderheid van 8 stemmen, alle maal ter wille van de partij. Dus regeert Labour nog. Maar Chur chill heeft aangekondigd dat hij zal blijven vechten en het zou niet zo verwonderlijk zijn als hij op den duur de overwinning bfehaal- de. Want Labour is niet erg popu lair meer in Engeland. Dat ligt niet alleen aan het vleesvliesje waarmee men op het ogenblik ge zegend is en dat kleiner is dan ooit onder de oorlog. Attlee is over het geheel niet zo succesvol geweest met zijn politiek in de af gelopen jaren, met name niet in het laatste jaar. Als er op dit mo ment verkiezingen werden gehou den, hebben de opinie-onderzofe- kers uitgerekend, dan zou Labour niet veel kans maken. Nog vier jaar dus zou nog vel een erg lange tijd zijn. Is het democratisch wat de re gering op het ogenblik op het stuk van nationalisatie doet? Zowat de helft van het land is er tegen en daarmee komt men weer op de vraag: hoe groot moet de meer derheid zijn? Men kan daar ein deloze discussies over voeren zon der het eens te worden. De een zal de zaak bekijken met de cij fers in de hand, de ander zal de zaak dieper bekijken en zich af vragen of de cijfers in een be paalde zaak de doorslag kunnen geven. In België hechtten de so cialisten indertijd bij de konings kwestie wfel erg weinig waarde aan cijfers, in Engeland schijnen ze althans voor het ogenblik vol doende te hebben aan een benauw de meerderheid. Het is weer de doctrine die de doorslag geeft. Zo zit Groot-Brittannië in deze zware tijd met een wfeinig sterke regering te kijken, die elk ogen blik gehandicapt wordt door de binnenlandse politiek. Het is te hopen dat er spoedig een rege ring komt die ook in het binnen land wat ruimer armslag heeft, dat zal de wfelvaart van het land en de algemene gang van zaken zeker ten goede komen. Nederlandse rechter onbevoegd. Donderdagmorgen heeft het Ge- rechtsof te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak van de K.P.M. tegen de Republiek der Zuid-Mo- lukken. Het hof verklaarde dat de Nederlandse rechter niet bevoegd is van dit geding kennis te ne men. Nederland heeft de R.I.S. en de R.I. die er op gevolgd is als sou- vereine staat erkend. De rechter kan slechts de gestelde onrecht matige daad der R.I. veroordelen als hij zich een oordeel vormt over de daden der R.I. Maar een souverfeine staat is niet onderwor pen aan de rechtsmacht van een andere souvereine staat. Hieruit volgt volgens het arrfest dat de Nederlandse rechter, hoe onrecht matig hij de ter dagvaarding om schreven oorlogshandelingen en aanval van de R.I. tegen de geïn- timideerden ook zal achten, en ook al zouden deze in strijd zijn met de fundamentele menselijke rechten en vrijheden als waarop de president van de Amsterdamse rechtbank zijn vonnis in het kort geding dofelt, niet bevoegd is daar over in rechte een oordeel uit te spreken. Recht doende vernietigde het Hof dan ook het vonnis van de president der arrondissements rechtbank te Amsterdam van 2 November 1950 en vferklaarde zich niet bevoegd van de vorde ring kennis te nemen. De vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken zal tegen deze uitspraak in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Financiële moeilijkheden. De Indonesische minister van financiën heeft aan het parlement de financiële nota aangebeden be treffende de hoofdbegrotingen van Indonesië over 1950 en 1951. De geraamde tekorten bedragen resp. 1736 en 987 millioen roepiahs. De minister waarschuwt dat de monotaire situatie niet langer ge doogt dat wordt voortgewerkt op de basis van aanzienlijke tekorten op de hele begroting. De te ver wachten aanvullende begrotingen zullen moeten worden opgevangen door bezuinigingen, die zullen moeten voortvloeien uit een daad werkelijke rationalisatie van het ambtelijk apparaat. Ongeveer de helft van het huidige ambtenaren corps zou moeten worden afge vloeid. P. v. d. A.-congres. Donderdag is de Partij van de Arbeid mfet haar derde partij congres begonnen. Vrijdag vierde zij haar vijfde verjaardag. Ir H. Vos, die onlangs uit het partijbestuur is getreden, maakte zich ongerust over de partij en meende dat zij zich teveel door de regering op sleeptouw laat ne men. Over Nieuw-Guinea zfei hij dat ons land zonder Nieuw-Gui nea beter af is dan met Nieuw- Guinea. Gisting in Tsjecho- Slowakije. Sinds de verdwijning van de ex-minister van buitenlandse za ken van de Tsjfechoslowaakse volksrepubliek, Clementis, is het er in dit land niet rustiger op ge worden. Zelfs president Gottwald schijnt niet meer veilig te zijn. Hij heeft vorig jaar de zuivering in zijn partij nog niet degelijk ge noeg uitgevoerd: hij had zichzelf weg moeten zuiveren. Hfet offici ële orgaan van de Tsjechoslo- waakse communistische partij is in het afgelopen jaar door Mos kou geregeld van te grote laks heid tegenover het Titoïsme be schuldigd. Behalve Gottwald zouden nog minstens drie andere ministers als gfevaarlijk worden beschouwd, na melijk de minister voor buiten landse handel, het hoofd van het vijfjarenplan en de minister van binnenlandse zaken. Als ze al niet gearresteerd zijn ziet het er niet mooi voor hen uit. Leen- en pachtgoederen. Amerika heeft de Sovjet-Unie officiëfel verzocht de 672 schepen die de V.S. haar in de oorlog op grond van de leen- en pachtover eenkomst heeft afgestaan, onmid dellijk terug te geven. Ook is ge vraagd de 800 millioen dollar die Rusland krachtens dezelfde over eenkomst schuldig is, te betalen. De Russen hebben aangeboden de 672 schepen te kopen, maar de Verenigde Staten zijn daar niet op ingegaan. ELK JAAR WEER MEER FAILLISSEMENTEN. Nadat in 1945 met een to taal van 168 faillissementen het laagste punt was bereikt, begon in 1946 een gestadige stijging, die onafgebroken voortduurde, zo deelt het C. B. S. mede. In 1950 zijn to taal 1945 faillissementen uit gesproken tegen 1694 in 1949. Dit blijft nog altijd beneden de aantallen van de vooroor logse jaren (van 1936 tot en met 1939 zijn resp. 4405, 3125 en 2129 faillissementen uitge sproken). GESTEGEN KOLENPRODUCTIE. In de Limburgse steenko lenmijnen heeft de productie in Januari 1.099.700 ton bedra gen tegenover 928.200 ton in December. Inclusief de inge voerde kolen kwam in totaal beschikbaar voor binnenlands gebruik 1.055.500 t. (1.015.300). VEREENVOUDIGDE LOON- BELASTING VOOR HUISPERSONEEL. Slechts een loonbelastingkaart. De Staatscourant van Vrijdag bevat een beschikking van de minister van Financiën, welke voor de werkgevers van huisper soneel een belangrijke vereenvou_ diging betekent met betrekking tot de heffing van loonbelasting van dit personeel. Tot dusver waren deze werkgevers in het al gemeen aan dezelfde verplichtin gen onderworpen als de werkge vers van bedrijfspersoneel. Loonbelasting voor maandloon uitwon, inwon. in geld nspers. hspers. 58.51-65.00 - 1.30 65.01-71.50 - 2.60 71.51-78.00 - 3.90 78.01-84.50 - 5.20 84.51-91.00 - f 6.50 91.01-97.50 1.30 7.80 97.51-104.00 2.60 9.10 104.01-110.50 3.90 10.40 110.51-117.00 5.20 11.70 117.01-123.50 6.50 13.00 123.51-130.00 7.80 14.56 130.01-136.50 9.10 16.12 136.51-143.00 10.40 17.68 143.01-149.50 11.70 ƒ19.24 149.51-156.00 13.00 20.80 136.000 gulden voor radium. De „HAAK-IN-ACTIE" voor de kankerbestrijding heeft Donderdag het bedrag van 130.000 gulden bereikt. Oor spronkelijk was het de bedoe ling 120.000 gulden voor 1 gr. radium bijeen te brengen. Men heeft nu besloten met de actie door te gaan, totdat het geld voor 1.5 gram bijeen is. PROVINCIAAL BUREAU van de Kamers van Koop handel en Fabrieken in Noord-Brabant. De vijf in de provincie Noord-Brabant gevestigde Ka mers van Koophandel en Fa brieken te weten: de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogen- bosch en Omstreken; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en Omstreken; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant te Breda hebben enerzijds gelet op ar tikel 17 van de Wet op de Ka mers van Koophandel en Fa brieken 1950 en anderzijds ge zien de in de laatste jaren op- gedafte ervaring, dat samen werking van de Kamers in provinciaal verband in be paalde aangelegenheden van groot nut is, in het leven ge roepen het Provinciaal Bureau van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant. Dit Provinciaal Bureau zal bij toerbeurt, telkens geduren de twee jaren, gevestigd zijn bij een in de provincie geves tigde Kamer, terwijl dan te vens de voorzitter en secreta ris van die Kamer de voorzit ter en secretaris van het Pro vinciaal Bureau zullen zijn. Voor de jaren 1951 en 1952 is het Provinciaal Bureau van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant gevestigd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch en Óm- streken. Dr. G. J. M. de Gruy- ter zal in deze jaren voorzit ter zijn, terwijl Drs. J. M. C. Seppema in deze periode het secretariaat zal verzorgen. Nederland. De kabinets formateurs Drees en v. Schaik hebben Zaterdagavond op pa- 1 leis Soestdijk aan Hare Ma- J jesteit de Koningin verslag uitgebracht van hun werk- zaamheden in verband met de kabinetsformatie. Het schijnt i dat zij met het oude kabinet tot overeenstemming zijn ge komen over een program, zo dat zij nu aan de eigenlijke formatie kunnen beginnen. GESLAAGD. Voor 't diploma Engelse Han delscorrespondentie slaagde onze dorpsgenote mej. Betsie Smits. Zij genoot haar opleiding bij de heer J. Jehoel, Grotcstraat te Drunen. LIJDENSMEDITATIE. De lijdensmeditaties in dc Vas tentijd zullen in onze parochie gehouden worden elke Maandag avond om half acht. De medita ties zullen gehouden worden door Rector Sondaal uit Ooegstgeest. LEZING. Maandagavond 11 Febr. om half 9 zal in de gymnastiekzaal door kap. Bartens een lezing met lichtbeelden worden gehouden over het H. Sacrament van Mi- hakel te Amsterdam. Deze lezing wordt gehouden voor de leden van de Stille Omgang en andere belangstellenden. Toegang alleen voor mannen. WIJZIGING LEERPLAN DER GEM. VAKSCHOOL VOOR SCHOENMAKERS. Zoals wij reeds eerder schre ven, bestonden er bij het bestuur der Gem. Vakschool voor Schoen makers alhier reeds geruimen tijd plannen om naast de handwerk methode, waarin tot op heden werd onderwezen, ook onderwijs te geven in machinaal schoenma ken. Deze plannen nemen steeds vastere vorm aan en zoals wij reeds eerder schreven, werden door de Drunense schoenfabri kanten diverse machines beschik baar gesteld om de plannen van het schoolbestuur mede te helpen verwezenlijken. Bij ministeriële beschikking van d.d. 18 Jan. zal men nu, dank zij het beschikbaar stellen der beno digde gelden, de eertijds gemaak te plannen verder kunnen ont wikkelen. Het gewijzigde leerplan zal kunnen ingaan na Pasen. Mo menteel is men bezig de details van dit plan verder uit te werken en de school voor het gewijzigde leerplan in te richten. Ook be staan er plannen om met Sept. a.s. een avondschool in machinaal schoenmaken te openen. Bij het dagonderwijs blijft ech ter het handwerk hoofdzaak en daarnaast zal aan de machines hoofdelijk onderwijs worden ge geven om de leerling met de me chanische zijde van het vak ver trouwd te maken. Ook zal het onderwijs omvat ten de leer der krachten, de snel heid en haar verschijnselen, ter wijl tevens kennis omtrent de vei ligheidswetten en voorschriften wordt bijgebracht en over het al gemeen machinekennis. Is het patronenmaken, stikken en schachtmaken als vooroplei ding te preferen bij het handwerk, het onderwerkmaken. Het onderwijs, dat thans meer ir. machinale richting gaat, zal voor de leerlingen een har- monsche aansluiting kunnen ge ven bij het overgaan naar de in dustrie. Wij hopen Btraks na de inrich ting van de school, hierop nog nader terug te komen. Fraaie bekroning. Onze dorpsgenoot dhr. A. van Logten nam deel aan de kam pioenstentoonstelling konijnen met 'n Vlaamse Reus die een gewicht had van 16,5 pond. Hij behaalde het kampioenschap der kampioe nen die waren ingezonden: door drie keurmeesters gekeurd ont ving hij de volgende bekroning: Z.Z.G. 2 x en 1 x Z.G., met zeer goede punten. Efen beker viel hem als prijs ten deel, benevens de certificaten die van grotfer belang zijn dan de mooiste beker. Van Logten van harte proficiat met dit fraaie suc ces. Goed afgelopen. Doordat het paard van land bouwer van D. schichtig werd, moest een auto van de PNEM uitwijken en kwam in botsing met een langs de weg staande boom. De auto sloeg over de kop en kwam in de sloot terfecht. Met enkele kneus- en schaafwonden kwamen de chauffeur en enige in zittenden er af. De wagen werd met vereende krachten opgetakeld. Vergadering Vee verzekering. Na opening wordt door de se- erfetaris-penningmeester voorlezing gedaan van de betreffende jaar verslagen. De rekening sloot met een batig saldo van 211.82. De functionaris Jan van Logten werd dank gebracht voor zijn keurig werk. De aftredende bestuursle den wferden allen herkozen. En kele vragen werden door de voor zitter beantwoord. Inschrijving. Bij de inspectie voor het N. R. S. werden de volgende dieren in geschreven. Twee stieren van de kinderen Pulles en van L. Robben, drie koeien van de Wed. Mus- kens-van Sluisveld, een van L. Robben, een van W. Klijn-van Gils, een van A. Lammfers, een van Gebr. Buijs, een van J. v. d. Staak en een van A. v. d. Griendt Jaarvergadering. De fok- en controlevereniging de Vooruitgang hield in café van Hoorn haar jaarvergadering. De voorzitter dhr. P. van Huiten opende de vergadering, waarna de secr.-penn. dhr. J. A. Klijn een kfeurig verzorgd jaarverslag uit bracht. Het financieel verslag sloot met een batig saldo. Het aftredende bestuurslid dhr. A. Buijs uit Oudheusden werd bij acclamatie herkozen. Medegedeeld werd dat er 23 lfeden K.I. zijn. Het dekgeld werd vastgesteld op 8 per koe en 6.50 per pink. De voorzitter dankte de leden voor de prettige samenwerking en de vlotte besprfekingen. 5e Par. Ontw. avond. In de zaal der Jongenscongre gatie werd de 5e parochiële ont wikkelingsavond gehouden. Spre ker was de Eerw. Pater Syrinus uit Den Bosch. De Z.E. heer Pastoor opende de bijeenkomst met de Christfelijke groet en leid de met enkele woorden de spre ker in. De zaal was matig bezet. De spreker had als onderwerp: Ontkerstening op het platteland, of beter gezegd, aldus spr., Hoe dreigt zich een geest op te drin gen die het geloof dreigt aan te tasten. Daar hiervoor ontelbare argumenten zijn aan te voeren, nam spr. drie factoren dife hierbij een grote rol spelen, n.l. angst, techniek en verkeer. AngstVoortdurend leeft men in de grootste angst over de oor log en verschillende dingen meer. Hierdoor wordt men afgestompt en onverschillig en dreigt dan het spook van geloofsvermindering. TfechniekDoor het grote comfort dat men tegenwoordig heeft in gezin en op zoveel an der gebied, heeft men de beschik king over veel vrije tijd. Vroeger, aldus spr., moest men lange da gen werken en vond men met gretigheid de tijd om naar de Kferk te gaan. Maar nu werkt men 8 uur per dag en men heeft heel geen tijd voor de kerk. Zelfs de Zondagviering komt door de sport in groot gevaar. Men neemt het niet meer zo nauw. Men gaat liever naar het sportterrein dan naar de kerk. Gfe- lukkig, er zijn nog altijd pracht- mensen die hun geloof boven al les stellen. VerkeerHoe gemakkelijk is het tegenwoordig met het moderne verkeer, waarmee men naar de grote stad kan trekken, om daar te gaan zien wat ten plattelande niet valt waar te nemen. Film, dansen, enz. enz., noem maar op, zoveel ge wilt. De stad biedt zo veel waar een plattelander ge prikkeld wordt en ook hier dreigt weer een aanval op ons geloof, vooral voor hen die niet sterk staan. Te allen tijde zal het zijn een strijd tussen duivel en God, 't kwade tegen het goede, zonde tegen deugd, wereld tegen geest. Hij spoorde tenslotte aan om 't H. Geloof dat ons dierbaar is, op recht te beleven, om ons daar nooit voor te schamen en er rond voor uit te komen. Versterving in deze H. Vastentijd is aanbeve lenswaardig en dringend nodig. De Z.E. heer Pastoor dankte de spreker voor zijn glashelder betoog en hoopte hem nogmaals in Elshout terug te zien. Zich tot de aanwezigen rich tend hoopte hij dat de woorden gfesproken door pater Syrinus rijke vruchten zullen afwerpen. Verslagen van O. L. Vr. Schuts en Jaarvergadering L.S.B. in het nummer van Vrijdag 16 Februari a.s. In verband met het verslag in ons Tweede Blad, onder bovenstaande titel, dat wij ontlenen aan „Het Huis gezin" en waarin een vergadering van de burgemeesters uit 't Land van Cuyk wordt beschreven, in welke verga dering spontaan en met kracht werd geprotesteerd tegen het stopzetten van het personenvervoer op de spoorlijn NijmegenVenlo en besloten werd tot een krachtig telegrafisch protest aan de directie der N.S., vernemen wij thans dat dit krachtig optreden direct succes heeft opge leverd en dat het personenvervoer op bedoelde lijn met ingang van 19 Februari zal worden hersteld. Zo ziet men wat eensgezind en krachtig optreden van autoriteiten vermag. En hoe is het bij ons in de Lang straat? WASDEMONSTRATIES. Op Woensdag 13 Febr. a.s. zal in café De Braai een wasdemon- stratie worden gegeven door Ech- falon. Alle huismoeders van Vlij- wen worden hierbij uitgenodigd. Van 14 tot 21.30 uur is het door, lopende demonstratie, Op Donderdag 15 Febr. zal in café Toonkunst van Joh. Peij- nenborg een demonstratie worden gegeven door de Radion. De huis moeders hebben het deze week gemakkelijk, want iedereen kan wat wasgoed meebrengen. Ook hier is het doorlopende demon stratie. P.V. DE ZWALUW. Zaterdag 17 Febr. maandver- nadering van de Postduivenver. De Zwaluw in café B. Oremans. Trouwe opkomst wordt verwacht in verband met de zeer belangrij ke agenda, o.a. ringen afhalen, bespreking vliegprogramma, enz. enz. Dus allen present. GESLAAGD. Op het dezer dagen gehouden examen ter verkrijging van het diploma lingerie slaagden van dc R.K. Meisjesschool de volgende damesCorrie v. d. Biggelaar, Fria v. Beijnend, Gonda v. Esch, Gerda v. Esch, Cato v. d. Heij den, Dini v, Hcijst en Sjaan Mim- pen SCHADEPOST. In de nacht van Zaterdag op Zondag werden bi) de landbou wer M. Verhoeven door een bloeddorstige hond 32 kippen doodgebeten. Voor de betrokkene is het een hele schadepost. UITSLAG LOTERIJ. In café G. Kolen had Zondag avond de trekking plaats van de loterij, die ter bestrijding van de onkosten, verbonden aan de car_ navalsviering, is gehouden. De uitslag is als volgt No. 492 J. Koks, Haarsteeg le prijs, een rijwiel; 545 L. dc Vaan Haarsteeg 2e pr.; 618 Gebr. van Bokhoven 3e pr.; 883 A. van Nieuwkuijk, Vlijmen 4e pr.; 1927 Jansen Tilburg 5e pr.; 1061 J. de Vaan, Haarsteeq 6e pr.; 138 P. v. d. Brandt, Haarsteeg 7e pr.; 831 J. v. Oosterhout, Haarsteeg 8e pr.; 829 J. Jansen, Tilburg 9e pr.; 639 J. v. Zon, Haarsteeg 10e pr.; 34 A. Schilders. Waalwijk 11e pr.; 971 M. Achten, Haar steeg 12e pr.; 619 J. Walk, Haar steeq 13e pr.; 1604 Lips, Oister- wiik 14e pr. De prijzen werden na afloop met een felicitatiewoord aan de aanwezioe prijswinnaars uitqe^ reikt. Tevens had de uitreiking plaats van de wisselbekers aan de le prijswinnaars van de beide carnavalsavonden BEVOLKINGSONDERZOEK. Op 15. 16 en 17 Febr. zal in onze plaats het röntqenologisch borstonderzoek plaats hebben. Na dat op de sluitingsdag der aangif te was gebleken dat zeer velen niet aan de oproep haden gehoor gegeven om aan dit onerzoek deel te nemen, zijn de thuisblijvers door dc damesleden van de EH- BO-vereniqinq bezocht, om hun alsnog te bewegen het grote be lang daarvan ook voor hun eiqen gezondheid in te zien. Zij hebben echter moeten constateren dat er nog een zeker percentage perso nen zijn die niet aan dit onder zoek wensen deel te nemen. Om, dat door hun afwezigheid het gfestelde doel niet ten volle kan slagen, zouden wti vanaf deze plaats al'en achterblijvers nog maals willen aanraden, zich on verwijld voor dit onderzoek te willen melden. UITVOERING. Zaterdagavond werd in de zaal van de Chr. Volksbond alhier de aangekondigde uitvoering gegeven vanwege het comité tot aanschaf fing van een vaandel voor de Harmonie Marijke. De talrijke aanwezigen hebben genoten van het vrolijke spel: „De Houten Ham", dat op vlotte wij ze werd opgevoerd. Ook het ge presteerde door de 4 Optimisten, de Gebr. Ramstein, viel zeer in de smaak. SPRANG-CAPELLE. RATTENBESTRIJDING. Vanwege het gemeentebestuur wordt alhier tegen geringe prijs een doelmatig rattenbestrijdings- middel aangeboden, dat huis aan huis zal worden aangeboden. Wij raden de ingezetenen aan aan de bestrijding van de ratten- plaag mede te werken. BEROEPEN PREDIKANT Ds. J. van Dijk uit Gameren, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, bracht j.l. Donderdag in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek aan deze gemeente. Na kennismaking met deputaties van kerkbestuur en kerkeraad en bezichtiging van de pastorie en het in restauratie zijn de kerkgebouw, werd een auto tocht door een gedeelte der ge meente gemaakt, 's Avonds ging de beroepen predikant in het ge bouw Elthato voor een aandach tig gehoor in de bediening des Woords voor. Na beëindiginq van de kerkdienst was er voor de ge meenteleden geleqenheid tot ken nismaking met Ds. en mevr. v. Dijk, waarvan door meerderen gebruik werd gemaakt. BEDANKT. De heer J. A. H. de Wit, die tal van jaren bestuurslid is ge weest van de muziekvereniging Kunst na Arbeid, heeft gemeend hiervoor te moeten bedanken. NIEUWE CONSULENT. In verband met het vertrek naar elders van Ds. van der Meulen te Raamsdonksveer, die tot nu toe consulent van de vacante Ned. Herv. gemeente alhier was, is tot consulent benoemd Ds. M. Ver- weij uit Waalwijk. MANNENVERENIGING. De Ned. Herv. Mannenvereni- ging Filologus houdt Woensdag 14 dezer des avonds kwart voor acht ten huize van de heer J. Smits een ledenvergadering. Door dhr. W. Rijken wordt ter bespreking een inleiding gehouden over het eerste gedeelte van het boek Ruth. 'T ROZEKNOPJE zal aan Concours deelnemen. De gemengde zangvereniging 't Rozeknopje heeft besloten tot deelname aan het Zaterdag 21 Ju li a.s. te Nijmegen te houden Ju bileumconcours ter viering van t' 70-jariq bestaan van het mannen koor Adolf Kolping aldaar. WEER THUIS. De ZeerEciw. Heer Pastoor Rovers is na een verblijf van twee maanden in het ziekenhuis weer in onze parichie teruggekeerd om thuis verder algeheel herstel te vinden, hetgeen wij Z.Eerw. van harte toewensen. UITVOERING. In het Patronaat werd Zate-dag en Zondag een toneelspel opge voerd doop de toneelvereniging O.B.K.. getiteld ,,De laatste reis" vissersspel in drie bedrijven. Bel_ de avonden was de zaal geheel uitvc-kocht. Alle rollen werden uitstekend gespeeld, dat bleek wel uit het daveren applaus van het publiek na elk bedrijf. Het geheel was weer eens een mooie avond. RONDE VAN WASPIK. Ook dit jaar zal er vermoede lijk weer een ronde van Waspik worden georganiseerd, waarvoor de plannen nog moeten worden uitgewerkt. Wij komen t.z.t. wel met 'n uitvoerig bericht hierover. BILJARTEN. Voor een overvolle zaal had bij de heer C. Montens de finale plaats van de biljartkampioen schappen van de krinq Waspik, tussen OKK 1 en het Groene La ken, we'ke finale werd gewonnen door OKK met 8—4, waardoor deze club in het bezit kwam van de mooie wisselbeker. Dit kampioenschap van de kritig Waspik is schitterend ge slaagd er is gezellig en vooral sportief om de eerste plaats ge streden en alle spelers waren het er over eens om een en ander het volgend jaar over te doen. Na afloop werden door de voorzitter, de heer J. de Groot, met een toepasselijk woord de prijzen uitoereikt, waarvoor de heer S. Mathijsen dank bracht, ook aan diegenen die voor prijzen hadden gezorgd. Tot laat in de avond bleef men nog gezellig bij een om het kampioenschap op feestelijke wijze te vieren. De uitslag van de competitie is als volgt l.OKK 1 (Akkermans) 91 p. 2. Groene Laken (Montens) 84 p. 3. OKK 2 77 p. 4. Poedelaars (Sportwereld) 66 p. 5. Vriendenkr. 2 (Meeren) 65 p. 6. Vriendenkr. 1 63 p. 7. KOT (Rovers) 58 p. Korea. De Zuid-Koreanen hebben aan de Oostkust van Korea opnieuw de 38ste breed tegraad overschreden. Nadat de verbonden troepen zonder strijd Jondongpo, een voorstad van Seoel, de havenstad Ints- jong en het vliegveld Kimpo hadden bezet, hebben de Noordelijken hen door felle tegenaanvallen gedwongen en kele kilometers terug te trek ken.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1