IR VROOM DBEES1HAM Gemeenteraad Heusden INVENTARIS VAN SCHOENFABRIEK Fa. G. DEKKERS Eest écht, gezellig thuis, ingericht dö©r Dl DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 rJOEST, GRIEP... in Zie nu onze etalages, die geheel in het teken staan van de moderne woning-inrichting. Alleen het kijken al is een feest! Meubelen in een rijke variatie van stijlen, de nieuwste dessins in gordijnstoffen, - al wat nodig is voor een mooie slaapkamer, een handige keuken Onze deskundigen komen ook gaarne bij U thuis en adviseren U zonder de minste verplichting van Uw kant. Ook het behangen Oók het leggen van zeil Snel en vakkundig En voordelig. Zoals alles bij V D voordeliger is. Uw héle wo ninginrichting is in goede han den bij V D! DEN BOSCH EINDHOVEN - TILBURG Speciale actie voor Woninginr 10 tot 24 Februari PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. STIKSTOF FOSFOR KALI: A. S. F. korrels- TELEFOON 146 VRIJHOEVE-CAPELLE. TE KOOP AANGEBODEN: w. O, ZWIKMACHINE, STANZMACHINE, SCHALMMACHINE, LEESTEN, MESSEN, ENZ. ENZ. Brieven onder No. 3540 Bureau van dit blad Donderdagavond 8 uur kwam de raad dezer gemeente in voltal lige zitting bijeen. Na de opening hield de voorzitter zijn gebruike lijke Nieuwjaarsrede. (Wordt op genomen in ons volgend nummer) Een aantal ingekomen stukken gingen in een snel tempo onder de hamer door, nadat de heer v. Herpt de voorzitter had dank ge zegd voor zijn goede wensen en duidelijke uiteenzetting over de toestand der gemeente. Namens de gehele raad bood hij de voor zitter eveneens de beste wensen aan voor het jaar 1951. B. en W. blijve actief en al zal er wel eens verschil van mening zijn, niette min gfeeft hij de verzekering dat de voorzitter op de volle mede werking van de raad zal kunnen rekenen. Onder de ingekomen stukken bevond zich ook een ver zoek van de bewoners van het grintpad onder Hedikhuizen, die reeds meermalen ditzelfde verzofek tot de raad hebben gericht, n.l. om aangesloten te worden aan het electrische net. De voorzitter deelde mede dat van de P.N.E.M. bericht is ont vangen, dat binnenkort een kos tenberekening voor dez"e aanslui ting tegemoet kan worden gezien en tevens dat voor de electrifica- tie van de afdeling Bern contact is opgenomen met de P.G.E.M. Van de bewoners der nieuwe huizen aan de Herptsestraat het verzoek om deze huizen van go ten te voorzien. De voorzitter defelt mede, dat B. en W. hiervoor prijsopgaaf hebben gevraagd. Het verzoek van de „Fumca" suiker- werkfabriek, om het stukje ge meentegrond naast deze fabriek in huur te mogen hebben, om als op slagplaats te dienen, wordt inge willigd. De hiervoor te betalen vergoeding wordt gesteld op 2.50 per jaar. Voor het aan te bieden ramen- complex in de Amer-Centrale van de P.N.E.M. stelde de raad het door de Afd. Noordbrabant der Ver. van Ned. Gemeenten voor gestelde bedrag van 100 gulden beschikbaar. De heer v. Herpt achtte het onbillijk dat de ge meente hiervoor hetzelfde bedrag ter beschikking stelde als b.v. de gemeente Eindhoven. De voorzit ter merkt op, dat zulks met opzet is gedaan, om alle gemeenten ge lijke kansen te geven. Aan de Ned. Herv. Kerk te Herpt wordt tegen betaling van 1 gulden het stukje gemeentegrond overgedragen, waarop de toren van de voórmalige Ned. Herv. Kerk heeft gestaan. Op de vraag van de heer Verschuur of daarop in de toekomst zal worden ge bouwd, antwoordde Wethouder Groen dat zulks wel in de bedoe ling ligt. Wijziging salarisverordening. Deze wijziging is nodig, omdat de functie van gemeentebode nu wordt aangemerkt als een volle dige dagtaak. Dit is mogelijk ge worden door hem tevens te be lasten met het ophalen van de huishuren en hem te benoemen tot marktmeester, beschrijver van de hondenbelasting en als plaatselijk deurwaarder, welke nevenbetrek- De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pün in keel en borst en verjaagt de de aanval. kingen niet worden bezoldigd. In overleg met Ged. Staten kan de jaarwedde worden vastgesteld op 1500, maximum 1900. Van deze noodzakelijke wijzi ging is tevens gebruik gemaakt daarin ook op te nemen de be loning van de huurophaler te stel len op 150 en die van de admi nistrateur van het woningbedrijf te stellen op 250. De beloning van de huurophaler wordt door het woningbedrijf aan de gemeen te uitbgetaald, in verband met de diensten dife door de gemeente bode ten behoeve van het woning bedrijf worden verricht. De heer Verschuur vraagt waarom de jaarwedde van de gemeentebode niet is gesteld op 1350 maximum 1750, tferwijl het woningbedrijf deze 150 dan rechtstreeks aan de gemeentebode uitbetaalde. De voorzitter antwoordt dat deze re geling door B. en W. zo is ge troffen om de zaak te redden, om de gemeentebode een gehele dag taak te bezorgen. Ged. Staten zouden dit anders niet hebben goedgekeurd. Hierop wordt met algemene stemmen overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. Op advies van de Inspecteur voor de Volksgezondheid en op voorstel van B. en W. wordt be sloten pand wijk A no. 27 (het „Kasteeltje te Oudheusden) on bewoonbaar te verklaren. In verband met de wijziging der drankwet wordt de verordening regelende de heffing van het ver gunningsrecht zodanig gewijzigd, dat bij de toekfenning van zo'n vergunning de eerste maal het be drag van 100 op 170 wordt verhoogd. Die voor de verkoop van zwak alcoholische dranken wordt van 25 op 45 gebracht. 1 oen het z.g. Burchtplein nog aan het Kroondomein behoorde zijn daarop krachtens verleende opstalrecht enige huizen gebouwd. Met de onteigening van dit plein is het ten name van de gemeente Heusden gekomen, zodat de zich daarop bevindende woningen van de opstalhouders in eigendom aan de gemeente zijn overgegaan. B. en W. achten het billijk de op stallen tegen de onteigeningsver goeding aan de opstalhouders toe te wijzen en hun tevens de grond toe te wijzen tegen de prijs van 3 per m2, welke prijs is afge leid uit de destijds door 't Kroon domein vastgestelde prijs per m2 voor het opstalrecht. Zonder discussie bfesluit de raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. en wordt perceel A 1542 voor 7175 toegewezen aan A. van Delft, perceel A 153 aan J. M. S. Kramer en M. de Haan voor 7615, perceel A 1544 aan J. v. d. Schoor voor 7612 en perceel A 1545 aan J. E. Nifcn- huis voor 7277. Op verzoek van de Evangelisch Lutherse Gemeente om subsidie in de kosten van herbouw van haar, door oorlogshandelingen verloren gegane gebouw wordt op voorstel van B. en W. besloten een subsi die van 1200 te verlenen. Deze subsidie werd berekend naar het zielental der Lutherse gemeente en In verhouding van de gemeente lijke subsidie verleend bij de her bouw der R.K. Kerk. Een aantal iepenboinen staande langs de Prov. weg naar Oud heusden en bij de voormalige ci- choreifabriek, de laatste die de ge meente nog heeft staan, zullen worden verkocht. De gemeente begrotingen 1950 en 1951, bene vens de begroting 1950 van het woningbedrijf, worden gewijzigd, overeenkomstig de voorstellen van B. en W.. Verder wordt nog besloten om de perceeltjes grond die achter de eigendommen van de percelen A 1542, 1543, 1544 en 1545 zijn ge legen en die door de verdere be bouwing van het Marktplein voor de gemeente slechts van geringe waarde zijn geworden, aan de reeds genoemde eigenaren over te dragen tegen de door het prijzen- bureau vastgestelde prijs van 1 per m2, tot gelijkt diepte. De prijs voor de verdere diepte achter perceel 1542 mag slechts 50 ets. per m2 bedragen. Hierna volgde sluiting met ge bed. BRANDWEERAUTO IN VLAARDINGEN TE WATER GEREDEN. Vijf van de manschappen omgekomen. Een uiterst tragisch' onge luk heeft bij een brand te Vlaardingen aan vijf mannen het leven gekost en hun huis gezinnen in de diepste rouw gedompeld. Een vrij onbe tekenende oliebrand op het water van de Koningin Wil- helminahaven, die echter toch plotseling gevaarlijk begon te worden doordat een tank schip. dat hier gelegen was, ook ging branden, was er oor zaak van dat met groot brand- weormateriaal uitgerukt werd. Rotterdamse, Schiedamse en Vlaardingse brandweerauto's spoedden zich op top-snelheid naar de plaats van het onheil en toen één der auto's van de Vlaardinge brandweer daar was aangekomen, vroeg de chauffeur aan de zich hier be vindende burgemeester waar hij de wagen zou neerzetten. „Zet de wagen even vooruit", zei deze, doch de chauffeur, die zeer gehinderd moet zijn door de enorme rookontwik keling, die als een sluier over de omgeving bleef hangen, maakte daarop een verkeerde manoeuvre en in plaats van op de afgesproken plaats te komen, reed hij rechtsaf en pardoes het brandende water oppervlak van de Kon. Wilhel. minahaven in. De gevolgen waren ontzet tend. De wagen was practisch niet meer te zien; de vlammen grepen onmiddellijk ook de auto. Twee personen die op de wagen hadden plaats ge nomen, wisten zich op 't laat ste nippertje nog in veiligheid te stellen. Een sleepboot met een schuimblusser slaagde er tenslotte in het vuur rond de auto te blussen. Het was toen echter te laat en alleen de lij ken van de slachtoffers kon den nog geborgen worden. 4500 AMBONEZEN NAAR 1 NEDERLAND. Allen uit Surabaja. Van officiële zijde wordt te Djakarta vernomen, dat de te Surabaja gelegerde Ambone- se leden van de voormalige K.N.I.L. allen naar Nederland zullen reizen. Dit zijn in to taal 4500 personen, 1300 mi litairen, 1000 vrouwen en 2200 kinderen. Zij zullen scheep gaan aan boord van de „Kota Intendie dezer dagen ver trekt. In de andere kampen op Java is de keuze nog niet geheel bepaald. n dom FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGHS. 1). HOOFDSTUK I. Waarin Peter een kerkje fotografeert. Het was een kerkje zoals er zovele zijn, gebouwd op de penningen van een arme .pa rochie een wit gepleisterd torentje, rechte muren, die 'n lei-grauw puntdak schragen. Een kerkje, dat vader met on handige vingers voor zijn dochter zou tekenen en dat 't jongetje met zijn blokken bouwt. Het stond daar zó ple zierig zijn witte gevel in de zon te warmen, geflankeerd door twee stramme kastanje bomen, dat een man besloten had het te fotograferen. Hij nam zijn taak ernstig op en daarvoor was ook alle reden. Hij had immers in zijn leven kilometers rolfilm verknoeid, tegenover hoogstens een paar decimeter, welke de fotohan delaar hem overhandigd had in het aparte zakje, waarop gedrukt was „Deze kiek is 'n vergroting waard." Hij was te ongeduldig om ooit met al de knopjes van het foto-apparaat vertrouwd te raken en juist, omdat hij dit wist, ergerde 't hem meer dan zijn slachtoffers die hij met de lens belaagde, dat hij slechts onthoofde men sen oogstte en gezichten van vrienden met tachtig brillen of 'n tante, verrassend scherp op een koe gemonteerd. Maar hij hield vol en nu stond hij daar voor het kerkje, zijn lan ge benen met een statief wor stelend. Zijn haar was nog al tijd even ongeciviliseerd als toen hij Peter gedoopt werd, maar als iemand hem daarop gewezen had, zou hij daar op dat ogenblik nauwelijks naar geluisterd hebben, want hij had het te druk om zijn batte rij in stelling te brengen voor dat een wolk als een witte meloen achter het kerktoren tje weggedreven was. Die wolk moest er op, juist als zij zich als een koepel over de twee kastanjes zou hebben uitgespreid. En dat lukte wonderwel. Peter drukte op het goede knopje en stootte niet eens tegen het statief. Anders zou deze historie wellicht nimmer geschreven zijn. Op hetzelfde moment, dat Peter de moeilijke operatie met nerveuze handen verricht te, maakte zich een figuuurtje los uit de schaduw van de half geopende kerkdeur. Het was een kleine man met een zon derling grote hoed, waaronder Peter het gezicht niet kon on derscheiden. Daarvoor was ook de afstand te groot en bleef het mannetje te kort staan. Even onverwacht als het zich vertoond had, loste het weer in de schaduw op. Peter was verbaasd en ook nieuwsgierig. Hij vouwde het statief op en stapte naar het kerkje toe. In het portaal hoorde hij onbestemde orgel klanken, maar toen hij de bin nendeur geopend had, bleef hij aarzelend staan. Er klonk een aangehouden dissonant uit het orgel, zo onwelluidend en ongastvrij, dat Peter niet wist of hij wel zou binnentreden. Toen hij daar even besluite loos stond, bekroon hem een onbehaaglijk gevoel het wa' niet alleen dit schrille, onheil spellende geluid, dat hem scheen tegen te houden, het was, alsof lange, onzichtbare vingers zich naar hem uitstrek ten. Hij trachtte de beklem ming van zich af te schudden. Hst moest de tegenstelling zijn van het zon-doordrenkte landschap en de kilheid in het halfduister binnen de kerk muren. Peter zette zich over zijn tegenzin heen en begon zich langzaam in de richting van de geluidsbron te bege ven, daar moest in elk geval een sterveling zijn. Hij liep tussen de lege ban- kenrijen door, doch moest na enkele schreden zijn fotogerei neerleggen om zich staande te houden in een hem overval lende duizeling. Het gonsde in zijn oren en hij voelde het bloed in golven naar z'n hoofd stuwen. Hij schrok van deze onbekende sensatie en hij vocht er tegen. Hy wilde gaan zitten, maar hij voelde zich onbehaaglijk in het open mid den van de kerk uit alle hoe ken waande hij zich bespied door vijandige ogen. Hij wilde zo snel mogelijk bescherming zoeken achter enkele zuilen aan de achterzijde, waar ook het orgel moest zijn en waar het .donker was. Hij wist zich tenslotte weer voort te bewe gen, moeizaam, want het was alsof een wervelstorm door zijn hersenen woedde en zijn benen waren als loden palen. Maar hij kwam aan het einde van het gangpad en het orgel vond hij achter een pilaar. Het was een klein instrument, zoals het in deze kapel paste; toen Peter zijn blik over de toetsen liet glijden, drong het eerst in zijn verward brein door, dat het niet door men senhanden bespeeld werd vier toetsen waren ingedrukt, twee registers uitgetrokken. De stoel achter het instrument stond er, als was het in haast terzijde geschoven de orga nist was er nietPeter kwam enkele passen nader, gefasci neerd door het vreemde ac- coord, aangeslagen als door 'n onzichtbare hand ,het accoord dat zo'n zeldzame gewaarwor ding in z'n bloedbanen scheen te veroorzaken. Verbijsterd staarde hij naar het orgel; hij sloot de ogen en schudde drif tig het hoofd, als twijfelde hij aan zijn waarneming. Maar toen hij weer opkeek, zag hij de organist wel. Hij wist dat dit de man zijn moest, die, met de rug naar hem toe, voet voor voet behoedzaam achter, uit schuifelend, naar het orgel kwam. Peter kon zijn gezicht niet zien, maar het was alsof de man zijn ogen strak ge richt had op iets, dat achter de pilaar was, waarvan hij zich nu verwijderde en dat buiten Peters gezichtsveld lag. Hij had de armen achter zich gestrekt als hield hij zich met moeite in evenwicht. Toen zijn vingers het orgel raakten, draaide hij zich om, zodat Peter verschrikt 'n stap terug deed. Maar de man zag hem niet, eeri ogenblik bleef hij geleund staan tegen 't in strument als was hij vermoeid of gewond. Toen graaide hij als een blinde met de linker hand naar de stoel, rukte die naar zich toe, liet zich er op neervallen en boog zich over de toetsen. Peter zag hem on der de registers tasten en toen vulden zijn lange vingers de vier gaten van het reeds inge drukte accoord. Krachtiger dan tevoren klonk 't geluid nu uit het orgel. Peter voelde een nieuwe duizeling in zich op komen en zijn benen werden onstandvastig. Hij kon dit niet langer verdragen. Wankelend deed hij enkele schreden naar voren, totdat hij achter de speler stond. Hij greep hem bij de schouders en schreeuw de door de eindeloze dissonant heen Hé, idioot! Neem die vin gers Verder kwam Peter niet. Zijn mond bleef open in een onuitgesproken woord. Want de linkerhand van de organist gleed weg; de rechter volgde, het lichaam zakte langzaam voorover en daardoor zag Pe ter eerst het bloed in de nek van de man, die nu als een uitgespeelde lappenpop met slappe ledematen onder het orgel viel. Meteen was het wezenloos stil en Peter voelde terstond de beklemming in zijn hoofd verdwijnen 't was alsof met iedere hartslag het bloed rustiger begon te stro men. Hij stond dwaas te kijken naar de levenloze mens aan zijn voeten en krabde zich achter het oor, zoals hij meer deed in ogenblikken van spra keloosheid. Maar tijd was hem niet ge gund om al dit verbijsterende gebeijren te verwerken, want er klonk een scherpe tik naast hem. En nog een Toen bukte Peter zich instinctief, hij ging naast de dode organist op de grond zitten en opziende ble ven zijn blikken rusten op 'n diepe schram in het pleister van de zuil. Wat schilfers en wat gruis lag aan de voet. Peters eerste gedachten wa ren aan revolverschoten, maar daarbij paste een overtuigend geluid. Toen nam hij het ze kere voor het onzekere en be hoedzaam kroop hij uit de ge varenzone naar een groot beeld, he tenige dat hij in de kapel gezien had. Achter de zware plooien van het stenen gewaad van de schutsvrouwe maakte hij zich zo klein mo gelijk en hij verwenste zijn lange benen. Wordt vervolgd. Kalk Ammon. Salpeter los 16.20 af Hooipers Waspik ld9m - 16,50 franco boerderij Zwavelz. Ammoniak 16,95 Kalk Salpeter in papieren zakken 16,45 Slakkenmeel 62 cent per dus 16% 16 x 62 cent is Super 17% los Super 18% Kristal Super 17° Kalizout 20% Kalizout 40% Patent Kali 12 x 10 x 18 9 x 10 x 23 9,92 7.75 8,10 8,- los in papieren zakken idem 6.80 12.- 13,50 29.20 29,20 De prijzen gelden voor levering franco bedrijf, tenzij anders vermeld. De LOSSE artikelen kunnen opgezakt worden in kopers zakken, tegen een vergoeding van f0.10 per 100 kg.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6