UnmER Waalwijkse en Langsiraaise Courani GEMEENTE RAAMSDONK GAAT UITBREIDEN Geeft bijna een millioen crediet. Nieuwe straten, nieuwe huizen industrieterreinen RAAD VAN LOONOPZAND voor handvci'zorgiiig DE ECHO VM HEI ZUIDEN -X L 74e JAARGANG No. 14 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES ..ECHO". VRIJDAG 16 FEBRUARI '51 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN - Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. OPGERICHT 1878. KOMT ER EEN NIEUWE RIJKSWEG „Het belangrijkste van dit uitbreidingsplan" zei ons bur gemeester Prinsen, „is de woningbouw cn het scheppen van de gelegenheid tot indus trievestiging. Uiteraard hangt de realisering van dit plan voor een groot deel af van de financiële mogelijkheden en ook van de Biesbosplan nen en de wegenkwestic door de Langstraat". DE BEVOLKING. De belangrijkste bevolkingskern van de gemeente Raamsdonk is Raamsdonksveer, gelegen tussen de oudere kern Raamsdonk en de oude stad Geertruidenberg. Mis schien is Raamsdonk wel ontstaan door de expansie van den Berg, die zijn bewoners niet meer in het keurslijf van de omwalde stad kon bergen. Hoe het ook zij, Raamsdonks veer herbergt momenteel ongeveer K van de bevolking der gemeen te, een kleine 6000 mensen dus (het inwonertal der gemeente was op 1 Jan. 7920). De groei van de bevolking der laatste 40 jaren ligt beneden het normale. Volgens een rapport van 't Economisch Tech nologisch Instituut bedroeg het geboorteoverschot in de jaren 1900—1940 totaal 4667, terwijl de bevolkingsaanwas over dezelL de jaren slechts 1368 bedroeg. In het geboorteoverschot ligt dus niet de oorzaak van de langzame groei der bevolking maar in de omstan digheid dat de gemeente niet vol doende industrie heeft om dit overschot op te vangen en het verlaten van de gemeente te verhinderen. Dit geldt vooral voor Raamsdonksveer. Wat Raamsdonkdorp betreft, zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor het gebrek aan groei kracht de slechte waterstaatkun dige toestand, het uitsterven van de rietindustrie in de dertiger ja ren cn de agrarische gerichtheid van dit kerkdorp. Dat Raamsdonksveer desniette min in de laatste 40 ii 50 jaren sterk gegroeid is, is te danken aan de gunstige ligging t.a.v. wegen en waterwegen en zijn centrale positie ten opzichte van de om liggende agrarische gebieden, waardoor het ook meer betekenis kreeg als handelscentrum van landbouwproducten. GROTE WERKEN. De toekomst van de gemeente zal zeker beïnvloed worden door de grote wegen, die in provinci aal en nationaal verband op sta_ pel staan en ten dele reeds in ontwerp gereed zijn De nieuwe rijksweg naar Kei- zersveer, de nieuwe provinciale weg door de Langstraat, de plan nen voor de afsluiting van de Donge en het Oude Maasje (en daarmee samenhangend de inpol dering van de Biesbos) en ver scheidene cultuur-technische wer ken, ruilverkaveling etc. Een voor Raamsdonk buiten gewoon belangrijk project is de spoorweg van Breda over Kei- zersveer naar Amsterdam, die vroeger in het licht van de Bene lux is overwogen. Misschien wordt die nog wel eens uitgevoerd. Nochtans, ook zonder deze lijn zal, bij verwezenlijking van de plannen, Raamsdonksveer uit groeien tot een belangrijke invals. poort tussen Noord en Zuid, als tegenhanger van 's Hertogenbosch en ook de verbinding tussen het westen en midden van Noordelijk Noordbrabant ten Zuiden van de Maas en tussen het Land van Heusden en Altena en de Baronie zal Raamsdonksveer in belang rijkheid doen stijgen. Ter vervanging van de uitvaart op de Bergse Maas vanuit de ha vens in de Langstraat is een ka naal geprojecteerd, dat even ten Zuiden van de dam in het Oude Maasje begint (de dam komt aan de monding van het Oude Maasje in de Bergse Maas) naar de mon_ ding van de Donge. De polders ten Noorden van dit kanaal die nen voor boezem van het over tollige water. Wanneer deze plannen gerealL seerd zullen worden, zal de indus trialisering van de gemeente daar mede gelijke tred moeten houden. Enerzijds om een normale groei van de gemeente te verzekeren, anderzijds om gelijk te blijven met de economisch-geografische groei van de gemeente, althans van het belangrijkste deel daarvan. BEVOLKINGSAANWAS. Door de Provinciale Planolo gische dienst en het Economisch Technologisch Instituut is de be volkingsaanwas in de komende 20 jaar becijferd op 26 zodat de bevolking voor 1970 op 9600 is te stellen. Van deze 9600 zou 15 van de beroepsbevolking in de agrarische sector, 47 in de in dustrie en 27 in handel en ver keer wferkzaam zijn. 1500 mensen van de geschatte toename zal voor rekening van Raamsdonks veer komen. De aantrekking van industrie, waarbij het oog gericht is op kleine en middelgrote be drijven, dient met deze bevol kingsgroei evenredig te zijn. Door de vestiging van industrie ver krijgt men een vergroting van de sedentaire beroepsbevolking, die momenteel, in vergelijking met an dere Noord-Brabantse gemeenten, vrij klein is, en dus een inkrim ping van het pendelverkeer. WONINGBOUW. Zoals Raamsdonks vriendelijke Burgemeester ons mededeelde, ligt het andere zwaartepunt van het uitbreidingsplan in de behoef te aan nieuwe woningen. De ge meente telt momenteel circa 1500 woningen. Van deze 1500 zou den er in Raamsdonksveer in nor male omstandigheden 117 onbe woonbaar zijn verklaard en in Raamsdonk-dorp 32. Door oor logsgeweld zijn er resp. 35 en 22 woningen verwoest en natuurlijk zullen in de komende jaren ver scheidene woningen voor bewo ning ongeschikt geraken of op een andere wijze moeten verdwijnen. Voor de nieuwe bevolking zijn nodig 2000 4 500 woningen. 100 woningen moeten in de ko mende jaren vervangen worden, 200 zijn er slecht, zodat het totaal aantal vereiste woningen 800 be draagt. In de berekening is nog niet gerekend op de z.g. gezins verdunning door wijziging in de leeftijdssamenstelling van de be volking. Een ruwe schatting vraagt hiervoor 375 woningen. HET PLAN IN HOOFDZAAK. Tussen Raamsdonkdorp en de bestaande Rijksweg is een verbin dingsweg ontworpen langs het be staande tracé van de landweg, de nieuwe Provinciale weg is ver bonden met de huidige weg ter hoogte van het historisch kerkje van Raamsdonkdorp en met de nieuwe Rijksweg ten westen van de kruising te Raamsdonksveer. Deze aftakkingen sluiten aan op een nieuw ontworpen weg. De gronden van het plan zijn in hoofdzaak bestemd voor agrari sche bebouwing. De gronden die de gemeente bezit in het Dombos (langs de Donge ten W. van de rijksweg) zullen ten dele vallen in bovengenoemde boezem. Het resterende deel (ca. 16 H.A.) is gereserveerd voor industrie. Tus sen de spoorweg naar Den Bosch en de bestaande prov. weg ten O. van de nieuwe rijksweg, is een bestaande plas met aangrenzend terrein bestemd voor openlucht zwembad. „Maar dat is nog ver re toekomstmuziek", zei de bur gemeester. RAAMSDONKSVEER. Voor Raamsdonksveer en de omliggende polders heeft burge meester Prinsen grote plannen. In hoofdzaak komen ze hierop neer dat de Boterpolder en de Sandoel- polder (tussen haakjes: op Java heten verscheidene kampongs ook Sandoel) bestemd zijn voor indus trie. Er zullen verder heel wat nieuwe huizen en straten komen en de haven zal ongeveer 300 m. worden ingedamd. Tevens is de bouw van een nieuwe kerk in het plan opgenomen. Naar de Neuwe Polder zal van af de Prov. weg een nieuwe weg komen, die voert naar het cen trum van de polder en die de be„ grenzing is van de daar geprojec teerde uitbreiding. Wanneer de haven gedempt is, zal het reste rende deel worden verbreed, ten einde tevens als jachthaven ge bruikt te kunnen worden. Ook aan een gemeentelijke loswal aan de haven is gedacht. De Koningsstraat zal verbon den worden met de genoemde toegangsweg. Langs de Donge komt 'n nieuw industrieterrein van een 13 H.A., van het woongebied gescheiden door een groenstrook. Trouwens, de burgemeester is van plan om meer groen in zijn gemeente te brengen. Op verschil lende plaatsen is hiermee al een begin gemaakt of er zal binnen afzienbare tijd mee worden door gegaan. Een park met sportvelden is ontworpen aan de Zuidzijde van het plan van de Sandoelse polder. De Boterpolder is nagenoeg ge heel voor industrievestiging be stemd. Een bestaand speelveld in de Westpolder en de tuin met boom_ gaard van het huis Chartroise blijven behouden. In het plan is verder gerekend op de stichting van enige bijzondere gebouwen. Het grootste werk tot geschikt- making van de grond voor wo ningbouw en de vestiging van de industrie is de ophoging van het bouwterrein. Voor de Nieuwe Pol der bedraagt die 20 cm., voor de Boterpolder en de Westpolder on geveer 80 cm. Mogelijk zal in de Boter polder nog meer opgehoogd moe ten worden. Wat die ophoging betreft, is de burgemeester even wel optimistisch. Hij verwacht daarmee nog dit jaar te kunnen beginnen. Sandoel is in het plan inge perkt. De onaanzienlijke sloppen zijn bestemd om te zijner tijd te worden geamoveerd. Het reste rende deel, in hoofdzaak de San doelse dijk, is in het plan verbe terd en verbreed geprojecteerd. RAAMSDONK-DORP. Raamsdonk-dorp zal worden aangesloten aan de nieuwe wegen met een aftakking bij de oude kerk. Uitbreiding van de bebou wing is ontworpen langs een weg die in westelijke richting aftakt van de spooi wegovergang naar de Molenstraat. Het beloop van de Havenstraat en Kerkstraat wordt verbeterd. Uitbreiding van de bebouwing is hier geprojecteerd aan een nieuwe straat aftakkend van de Haven straat ter plaatse van het gedemp te Melkhaventje cn terugkerend in de Kerkstraat. Bij het voormalige haventje wordt de plaats voor kermissen e.d. verruimd. Aan de stichting van een bij zonder gebouw aan dc Zuidzijde van het Kerkplein is eveneens ge dacht. Het aantal ontworpen nieuwe woningen bedraagt voor Raams donk 160. De gemeente Raamsdonk heeft, getuige bovenstaande samenvat ting van de toelichting van het uitbreidingsplan cn de toelichting van de burgemeester zelf, grote plannen om met haar tijd mee te gaan. Hetgeen overigens 'n nood zakelijkheid is. Het getuigt van voortvarendheid van het gemeen tebestuur om nu, in deze moeilijke tijden, met een plan te komen dat zich uitstrekt over een tijdvak van 20 jaren (wat toch eigenlijk niet zo lang is)We hopen van harte dat de omstandigheden voor de j realisering van de plannen gunstig I zullen zijn. De voorz.: Alleen van de aansluitingen van de laatste drie jaar. De heer de Cock: De eige naren zullen dit als een on recht beschouwen. Deze be lasting komt als mosterd na de maaltijd. De heer v. Kuyk informeer de welke gedeelten er aange sloten zullen worden. Hij had ook bezwaar tegen de baat belasting. Het is een groot on recht om de ene gemeente naar meer te laten betalen dan de andere. Ik vind dit zo verschrikkelijk dat het er niet mee door kan, was de ver- Tegen stemden de heren Mal- lens, Grootswagers, v. Laar hoven, Elshout en v. Kuyk. Hierdoor werd dus goedge keurd om de P.N.E.M. een bij drage te verlenen van 145.600 verminderd met de verlaging wegens de beperking aan de Provinciale weg Loonopzand- Tilburg. De school. Punt 10 vermeldde een ver zoek van het bestuur der R.K. Jongensschool te Loonopzand om medewerking van de ge meente voor de bouw van de twee nieuwe lokalen. De heer Mallens merkte Grootswagers bezwaar tegen deze vertrouwelijke bespre king. Hij zei dat zijn fractie al lang het vertrouwen in B. en W. had opgezegd en dus ook niet aan een vertrouwe lijke bespreking kon deelne men. Toen echter de voorz. een vraag van de heer Mallens of 'van de geheime bespreking ook notulen werden gemaakt, bevestigend had beantwoord, vond ook de heer Grootswa gers het goed. De heer Sins was de eerste die van de rondvraag gebruik maakte: Kan er niet wat aan de Dreefse weg worden ge daan? De voorz.: Men is met man en macht bezig, maar we kun nen niet alles in een vloek en een zucht. De heer v. Kuyk ging weer terug naar de opmerking van de heer de Cock in de vorige openbare vergadering. (Dat had hij in het begin van de vergadering ook al gedaan, maar de voorz. had hem toen verzocht dat tot de rondvraag te bewaren). Hij vroeg dhr. de Cock zijn woorden in te trekken of zijn bewering met bewijzen te staven. Want, zei de heer v. Kuyk, als er uit de woonruimte-commissie is ge klapt, dan kan alleen Ik dat gedaan hebben. Verder vroeg hij een licht punt op een hoek van de Mo lenstraat en de Dongense Vaart. De voorz.: Hier zal naar ge keken worden. De heer Beerens was de vol gende „rondvrager": De ge meente heeft bij de laatste verdeling slechts 40 woningen van de provincie toegewezen gekregen. Enkele steden slok ken ongeveer 4200 woningen op, dat is 63% van het totaal. De rest, 1132 gemeenten, krijgt slechts 37% van 't aan tal woningen, n.l. Waalwijk 45, Loon op Zand 40 en Don gen 35 woningen. Vught krijgt meer clan deze drie samen. Ieder dringt aan op industrialisatie, maar hoe moet dat gaan als men zo de woningen verdeelt? De heer Beerens vroeg wel ke stappen hieromtrent al wa ren gedaan en achtte 't drin gend gewenst om unaniem teeen deze verdeling te pro testeren. De voorz.: Wij begrijpen Uw vraag. Wij hebben ook onmid dellijk geprotesteerd, maar dat heeft geen direct gevolg, want de provincie heeft nu niets meer te verdelen. Er is één troost: Die 40 woningen zijn richtcontingent. Bij beoaalde behoeften is het mogelijk om meer te krijgen, maar overi gens vinden ook wij deze ver deling volkomen onjuist. De heer Grootswagers kwam eveneens met een belangrijke vraag: Wanneer is de riolering klaar? De voorz.: We zitten hier mee in een impasse, waaraan we geen schuld hebben. Bij de aanbesteding verschilden de laagste en voorlaagste in schrijver 25.000 gulden. In overleg met het architecten bureau hebben wij de laagste inschrijver genomen, zij het na enige aarzeling. Nu moeten we niet alle schuld op deze aannemer schuiven; hij heeft pech gehad door de regen en sneeuw-periode. Bovendien zijn er fouten begaan, waar door er water in de sleuf kwam. Nu wordt er bronbe maling toegepast en als die begint, hopen we in twee drie weken klaar te zijn. Wij vinden het buitengewoon on aangenaam dat het zo gegaan is. De heer v. Noye informeer de naar de verlichting in de huizen van de voormalige bouwvereniging. Hij had ver nomen dat die verlichting er nu werd uitgebroken en dat de bewoners die later weer op eigen kosten moesten laten aanbrengen. De voorz. zegde toe dit te laten onderzoeken. De heer Elshout: Op ver schillende plaatsen in de ge meente breekt ge de nek. Waarom blijven verschillende straten zo liggen? De voorz.: Er zijn dingen in de gemeente die ook voor ons onbegrijpelijk zijn. Ik geef U de verzekering dat wij zoveel mogelijk doen om alles zo spoedig en zo goed mogelijk in orde te hebben. En tenslotte antwoordde de heer de Cock op de vraag van de heer v. Kuyk: Ik heb in de vorige vergadering noch de naam van de commissie, noch de naam van een lid genoemd en ik wens hieraan verder niets toe te voegen. Hierna werd er dan ook niets meer aan toegevoegd en de voorzitter sloot de verga dering weer met de christe lijke groet. bij guur weer en huishoudelijke arbeid De vergadering van Loon op Zand van Maandag avond was buitengewoon belangrijk. Het totaal be drag aan uitgaven, dat de agenda veirneldde, beliep bijna 1 millioen gulden, om juist te zijn ƒ970.971.50. Wij hadden dan ook niet gedacht dat de raad maar een twee uur nodig had om dat bedrag toe te staan. Om half tien hadden B. en W. al de goedkeuringen in hun zak. De publieke tribune was volledig bezet toen burge meester Van der Heijden om 7 uur de raadsvergadering met de christelijke groet opende. De notulen van de vorige vergadering werden ongewij zigd gearresteerd. De verscnil- lende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De regeling betreffende de geneeskundige verzorging van het gemeente-personeel moest worden gewijzigd. De bijdra ge in de verzekeringskosten werd verminderd van 100. tot 50. Het speet de heer Mallens dat de bijdrage tot de helft gereduceerd moest worden. Het voorstel werd goedge keurd. Het volgende voorstel be helsde de verkoop van grond tegen f 3.40 per M2 aan de St. Vincentiusvereniging voor het bouwen van zeven woningen. De heer Grootswagers vroeg of 3.40 wel voldoende was voor deze grond. De heer Beerens: Het wordt tijd dat de St. Vincentiusver eniging dit plan met meer ijver gaat uitvoeren. Dit is al een half jaar geleden in de raad geweest en nu pas wordt er om grond gevraagd. De voorz.: De schuld hier van ligt noch bij de St. Vin centiusvereniging, noch bij de gemeente. Ged. Staten heb ben zo lang getreuzeld en eerst 25 Januari is het raads besluit dienaangaande goed gekeurd. En toen vond de raad het goed. Punt 6 was de instelling van een commissie uit de raad voor het vaststellen van de nieuwe politieverordening. De heer Mallens: Is 't voor stel als zodanig wel juist? Volgens de wet moet een com missie voor "net vaststellen van strafverordeningen geen commissie ad hoe, maar een vaste commissie zijn. De voorz.: Dat is ook de be doeling. Er werd gestemd en 't bleek dat de heer Broeders 10 en de heren Beerens, Grootswa gers en Van Noye ieder negen stemmen hadden gekregen. De heer Grootswagers acht te zich niet capabel en be dankte voor de benoeming. Toen werd weer gestemd en tot twee keer toe staakten de stemmen. Na nog een keer of drie ge stemd te hebben werd einde lijk de heer Sins tot commis sielid gekozen, die zijn benoe ming, tot aller verlichting, aannam. De Waterleiding. B. en W. stelden voor mede werking te verlenen aan de uitbreiding van de waterlei ding in de gemeente. De heer Van Kuyk: Worden de mensen verplicht om aan te sluiten? De heer Beerens had met voldoening kennis genomen van het voorstel. Het is van buitengewoon belang dat ook de buitenwijken van de ge meente worden aangesloten. Maar, zo vroeg de heer Bee rens, volgens het prae-advies kunnen 216 woningen worden aangesloten. Als er nu meer aansluitingen komen, wordt dan dat bedrag van aanslui ting in mindering gebracht? De voorz.: Wij hebben het precies nagegaan en meer dan 216 aansluitingen zijn momen teel niet mogelijk. Wanneer er bijgebouwd wordt, worden die aansluitingen in mindering ge bracht. De heer Grootswagers is ge schrokken van het hoge be drag. Stellen alle bewoners die aansluiting wel op prijs, en zo niet, worden zij dan verplicht om aan te sluiten? De heer Mallens vond de bedragen ook erg hoog. Maar daarover wil ik niet direct spreken, zei de heer Mallens, maar wel hierover: Vroeger werden de brandkranen aan de gemeente aangeboden, nu moet de gemeente ze zelf ko pen. De maatschappij moet er voor zorgen dat Loon op Zand op goede wijze van water wordt voorzien. Welke perce len worden wel en welke niet van water voorzien? De men sen zijn blijkens het prae-ad vies niet verplicht om aan te sluiten. Moet de gemeente be talen voor degenen die niet aansluiten? De heer Elshout: De bedra gen zijn geweldig hoog. Het Galgeneind en het Land van Kleef worden van water ver stoken gelaten. Dat is stotend. Het zijn toch ook belastingbe talers. De voorz.: De maatschappij gaat er van uit dat niet meer dan 1000.— mag worden uit gegeven voor een aansluiting; 350.— hiervan is rendabel, 150.— betaalt de maatschap pij. Van de resterende 500. betaalt de gemeente de helft en de maatschappij de andere helft. De maatschappij legt een buis van 150 mm. naar Loon op Zand, maar berekent een buis van 100 mm. Het ver schil neemt de maatschappij voor haar rekening Momen teel is de aansluiting niet ver plicht. Het kan wel verplicht gesteld worden wanneer de volksgezondheid zulks eist. De verwachting is dat 60% direct zal aansluiten. De rest druppelt er dan wel bij. B. en W. zijn van mening dat er op de eerste plaats be veiligd moet worden tegen brand. Daarom worden in de onmiddellijke omgeving van het Galgeneind enz. brand kranen aangebracht. Het uit gangspunt is geweest dat hier tegen brand beveiligd moet worden. Misschien moesten vroeger de brandkranen niet worden betaald, maar nu weL De heer Sins: Wordt ook de Baan van water voorzien? De voorz.: Neen, dat was te duur. De heer Mallens: Ik mis de Paalstraat en de Dreef. De voorz.: De leiding loopt daar niet langs. En dan wordt het voorstel z.h.st. goedgekeurd. Het volgend punt is een be grotingswijziging. De heer Mallens zegt dat de Bedfordwagen te zwaar is be last. Zou het niet voordeliger zijn met een garage- of auto handelaar een contract te ma ken om de wagen om de 2 of 3 jaar in te leveren en dan een nieuwe aan te schaffen? De voorz. licht de bereke ning hiervan toe en belooft binnenkort met een voorstel te komen. En de raad vindt 't weer goed. De electriciteit. B. en W. kregen met hun voorstel om de verschillende straten en wegen op het elec- trisch net aan te sluiten, bijna kortsluiting. Het kwam zover evenwel niet, maar het duur de nog al een tijdje voor de laatste schakel in het net zat. Zie over dit voorstel het prae-advies in ons nummer van vorige week Maandag. De heer de Cock vroeg of van alle aansluitingen baat belasting geheven zou wor den. zuchting van de heer v. Kuyk. De heer Grootswagers had dezelfde bezwaren. Hij vroeg zich bovendien af of alle per celen ook zouden aansluiten. De heer Mallens had ook al dezelfde bedenkingen. Hij gaf in overweging om de maat schappij maar alles te betalen en geen belasting te heffen. De heer Elshout had er vooral bezwaar tegen dat de huizen aan de Beukenlaan niet werden aangesloten. Er woont nog een politie-agent, zei de heer Elshout, en die heeft toch zeker recht op elec- trisch licht. Maar ook de boer derijen hebben er recht op. Die kunnen niet van electrisch licht verstoken blijven. De ei genaars hebben het hard no dig voor de pluimveeteelt. De voorz. vertelt dan wat er zoal niet en wat wel wordt aangesloten. De baatbelasting is niet iets nieuws. Dat heb ik vroeger al uitvoerig betoogd. Wanneer de noodwetten niet vervangen waren en de gemeente had niets betaald, dan was er he lemaal niets gekomen. Aan vankelijk was de baatbelas ting gesteld op 60%, maar dat was te hoog en thans is de belasting vastgesteld op 30%. Dit is zeer billijk en slechts een heel klein offer. U moet niet vergeten, mijne heren, dat het hier gaat om een uit gave van 275.000. Dit voor stel is ten behoeve van de in woners en er is geen sprake van onrechtvaardigheid. In de Moer is zelfs door de bewoners zelf voorgesteld om een fonds te vormen om aan sluiting op het net te krijgen. Ten aanzien van de opmer king van dhr. Grootswagers, zei de voorz. dat er inderdaad geen zekerheid over de aan sluiting bestaat en tot de heer Elshout zei hij dat de aan sluiting van de percelen aan de Beukenlaan 10.000 15.000 zouden kosten omdat er op een afstand van 1400 meter maar twee percelen zijn. De andere zijn zomer huisjes en zijn alleen bewoond omdat er een tekort aan woon ruimte is. De heer v. Kuyk kon zijn mening niet veranderen, want de Baan bleek er niet bij te zijn. De voorz.: De aansluiting van de Baan zou f 6500. kosten, dat is door mijzelf on derzocht. De heer v. Kuyk: De men sen die het langst van licht verstoken zijn moeten nu be talen. De voorz.: Men betaalt nu slechts 30 cent per week. Vroeger was dat veel duurder. Deze belasting is belachelijk laag. Wij blijven bij ons voor stel, en als dat niet in z'n ge heel wordt aangenomen, trek ken wij het in. De heer Grootswagers voel de ook zijn bezwaren blijven. De mensen moeten achteraf betalen en dat acht hij niet juist. De heer de Cock stelde voor om de kosten van de nieuwe aansluiting op alle aangeslo tenen om te slaan. De heer Mallens vond het eveneens bezwaarlijk om na derhand belasting te heffen. Ik vind het niet elegant om te zeggen dat, als de belasting er af gaat het hele voorstel in getrokken zal worden. De heer Elshout: De kippen houders moeten licht hebben. De voorz. zei ten aanzien van de opmerking van de heer de Cock dat iedere aansluiting van dit net moet meebetalen. Wij blijven bij ons voorstel en wij wensen het niet te split sen. De heer Beerens vroeg in dat geval het voorstel eerst nog eens nader te bekijken. Hij voelde veel voor het voor stel van de heer de Cock en vond het niet billijk om als antwoord op de bezwaren te gen de belasting dan maar helemaal niet aan te sluiten. De voorz.: Het centrum heeft vroeger veel grotere be dragen betaald. Het is niet billijk om hun nu weer te la ten betalen. Ik kan niet be grijpen dat die 30 cent een bezwaar zijn. Het voorstel werd in stem ming gebracht en met vijf stemmen tegen aangenomen. hierover op dat de voorge stelde dokterskamer maar een paar keer per jaar gebruikt behoefde te worden. Tevens informeerde hij naar de 12.000 gulden die werden uitgetrok ken voor gasverwarming. De voorz.: Het gedeelte van het oude lokaal wordt na de verbouwing te klein voor klasselokaal en wordt be stemd voor dokterskamer. Dat is gemakkelijk, want de dok ter heeft nu eenmaal een ka mer nodig. Wat de verwar ming betreft, de verwarming die er nu is, is zeer ondoel matig. De gasverwarming is voor ons het voordeligste. Overigens is dit een voorlo pige, mondelinge aanvraag. De heer Elshout: Is er geen andere oplossing mogelijk? De voorz.: Neen. Het voorstel wordt aange nomen. Alleen de heer Els hout is tegen. Tehuis voor bejaarden. Over het te bouwen tehuis voor bejaarden moest de bur gemeester ook heel wat uit leggen voor hij goedkeuring van de raad verkreeg. De heer Grootswagers was bezorgd over de alleenstaan de personen. Wordt het niet te duur voor hen, zo vroeg hij zich af. De heer Mallens voelde er meer voor om kleinere wonin gen te bouwen. De heer Beerens: We wer ken op deze manier niet erg planmatig. We lopen vooruit op het uitbreidingsplan. Vijftig vrijgezellen in het huis zal nog al moeilijkheden geven. Vrijgezellen zijn over het algemeen nog al verstokte personen, die niet graag in zo'n huis worden onderge bracht. De heer Beerens vraagt ver der voorrang aan ingezetenen te verlenen. Hoe denkt de ge meente dit plan te financie ren? Het is voor de gemeenten toch al moeilijk om geld te krijgen. Als we geen vaste lening kunnen sluiten komt de hele zaak financiëel op los se schroeven te staan. De voorz.: Dit komt in de plaats voor woningwetwonin gen. Als we die zouden bou wen, zouden wij er ook mee uit moeten komen. De huur voor de huisjes van dit plan bedraagt 8 gulden. Bij wo ningwetwoningen zou dit ca. 6.50 bedragen, maar in dit plan behoeven de bewoners alleen voor de kost zelf te zor gen. Ten aanzien van de vraag van de heer Beerens, zei de voorz. dat het niet allemaal vrijgezellen behoeven te zijn. In het hoofdgebouw wonen kost 4.maar wil men vol ledig pension, dan zal men natuurlijk meer moeten beta len. Dit plan past in 't raam van het uitbreidingsplan. Het definitieve uitbreidingsplan hopen we spoedig in de raad te brengen. De financiering is in orde, hoewel wij geen definitieve toezeggingen voor de toe komst kunnen doen. Maar we hebben vertrouwen. De heer Elshout informeer de naar de kookgelegenheid in de huisjes. De voorz.: Hiervoor zal wel gas beschikbaar worden ge steld, uiteraard onder beper kende voorwaarden. De heer Elshout: Het zal niet de bedoeling zijn om de gaskraan ook 's nachts open te laten staan. Het voorstel wordt z.h.st. goedgekeurd, de heer Groot swagers wenst geacht te wor den te hebben tegengestemd. Het laatste punt. Punt 12 was later aan de agenda toegevoegd en behels de een voorstel tot het ver lenen van medewerking inge volge art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 t.b.v. de school van de parochie St. Jan ten bedrage van 14.301.50. Dit bedrag was nog oorlogs schade en kan aan de minis ter worden gedeclareerd. De raad vond het zo maar goed. De rondvraag. Nadat de raad in geheime vergadering was geweest, be gon de rondvraag. Voordat dat kon gebeuren maakte de heer

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5