VAL DA DOKIE DURF in: Boris Baal duikt op m Een belangrijke lezing ▼oor het Landbouwbedrijf Uii de Provincie 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 6 GEMEENTERAAD HEUSDEN. Nieuwjaarsrede Burgemeester van Delft. PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. Neem een doos echte KEELPIJN Wordt v#rvolgd. Dokie had goed om zich heen gekeken, zoals dat zijn ge woonte was. Ditmaal schenen er geen misdadigers in zijn buurt te zijn. „Een heerlijke vrije dag" zei de detective. „Een detective zonder misdadigers is als een hoofd zonder hoofdpijn" dacht Dokie. „Wij varen weer en jullie spelen weer, als Plotseling viel iedereen om, behalve Dokie, die nu eenmaal erg vast in zijn schoenen staat; daarom is hij ook de held van het verhaal. „Wij zijn op een mijn gelopen!" gilde iemand. „Dan moeten wij er weer afstappen" zei een gemoedelijke zeeman. Maar het schip begon zó te hellen, dat de gemoe delijke zeeman zijn tweede grapje inslikte. „Wij lopen zelf helemaal niet, het moet een drijvende mijn zijn" zei iemand die slim wilde zijn. „Dit was een torpedo" stelde Dokie vast. „Het wordt tijd om de „Samoa" te verlaten. Het schip zal spoedig zinken". Lith, ambtenaar ter secretarie, die in de organisatie een belangrijk aandeel heeft gehad, alsmede aan de Rijkspolitie, de consul en het onderwijzend personeel is hier ze_ ker op zijn plats. Vermakelijkheden De vermakelijkheidsbelasting heeft in 1950 totaal opgebracht 2397.09. Door het publiek is voor vermakelijkheden uitgegeven een bedrag van 11.985.45, dat is per hoofd der bevolking van de gemeente Heusden 3.93 p. jaar. Er zijn in totaal uitgereikt 8944 toegangsbewijzen. Voor de bioscoop bestaat de meeste belangstelling. Alleen hier voor werden 5924 toegangsbewij zen afgegeven, voor sport 1215 toegangsbewijzen, voor toneel vertoningen 819, voor concerten 123 en voor de overige vermake lijkheden 863 toegangsbewijzen. Hieronder zijn te rangschikken het dansen en het circus dat dit jaar de gemeente bezocht. In het voor- en najaar is het bezoek aan de vermakelijkheids inrichtingen het drukst, wat ook wel begrijpelijk is met een over wegend landbouwende bevolking. In de periode van Januari tot en met April zijn 2689 toegangsbe wijzen verstrekt, in de periode van Mei tot en met Augustus waren dit er slechts 902 (in hoofdzaak voor sportwedstrijden). In de pe riode van September tot en met December was er behoefte aan 5353 toegangsbewijzen voor ver makelijkheden. Opgemerkt moet nog worden dat voor liefdadig heidsvoorstellingen en concerten geen vermakelijkheidsbelasting ge^ heven wordt. Mijne Heren, ik besluit dit overzicht met het uitspreken van de hoop dat in onze gemeente vrede en welvaart zal heersen en dat Gods rijkste zegen op al onze werken moge rusten. PROVINCIALE COMMISSIE VOOR DE WERKGELEGENHEID. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, Overwegende dat het ge wenst is een commissie in te stellen, welke tot taak zal hebben hun college ter zijde te staan in het stimuleren van de werkgelegenheidspolitiek in de provincie en het advise ren aan de van rijkswege in gestelde organen als de In terdepartementale Commissie voor de Werkgelegenheid (I. C.W.) en het Coördinatie-Col lege voor Openbare Werken (C.O.W.); hebben besloten I in te stellen een Provin ciale Commissie voor de Werk gelegenheid (PCW) in Noord- Brabant; II in de P.C.W. Noord-Bra bant te benoemen: tot lid tevens voorzitter: Mr. J. A. P. M. van Hasselt te Bergen op Zoom, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, tot lid tevens secretaris: Mr. J. N. Metz te Tilburg, di recteur-inspecteur van de ge westelijke arbeidsbureaux in de drie Zuidelijke provincie*; tot leden: Ir. G. J. P. M. Bolsius te Vught, hoofdingenieur-direc teur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in de direc tie Noord-Brabant, Ir. H. M. Buskens te Vught, directeur van de provinciale planologische dienst in Noord- Brabant, A. Buijs te Tilburg, dis trictsbestuurder voor het Zui den van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, Ir. H. M. Htesen te Tilburg, rij ksnij verheidsconsulent voor de Zuidelijke provinciën, L. F. W. Jansen te Cuijk, burgemeester, J. H. Kamerbeek te 's-Her- togenbosch, administrateur A, hoofd der Ille afdeling van de provinciale griffie van Noord- Brabant, Ir. C. G. Kraijenhoff van de Leur te Vught, hoofdinge nieur-directeur van de Rijks waterstaat in de directie Noord-Brabant, Ir. J. F. L. Krugers te Til burg, rijkscultuurconsulent voor Oost-Noord-Brabant, Mr. P. C. J. M. Kruse te 's-Hertogenbosch, administra teur, hoofd der IVe afdeling van de provinciale griffie van Noord-Brabant, Ir. A. J. Markvoort te Vught, hoofdinspecteur, hoofd van de inspectie Noord-Brabant van de Dienst voor de uitvoering van werken, Drs. H. A. G. Moonen te Tilburg, directeur van 't Eco nomisch Technologisch Insti tuut voor Noord-Brabant, Ir. J. P. van Noorden te 's-Hertogenbosch, hoofdinge nieur-directeur van de provin ciale Waterstaat in Noord- Brabant, G. P. Philippart te Eindho ven, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, Ir. A. H. Smale te Breda, rijkscultuurconsuulent voor West Noord-Brabant, Ir. A. Smits van Waesberghe te Breda, voorzitter van het diocesaan maatschappelijk co mité in het bisdom Breda, P. Vriens te Tilburg, voor zitter van de Diocesane Raad van Overleg der samenwer kende standsorganisaties in 't bisdom 's-Hertogenbosch, Ir. H. B. J. Witte te Bergen op Zoom, burgemeester. III te bepalen, dat in de P.C.W. Noord-Brabant nog zullen worden benoemd een tweetal vertegenwoordigers van landbouworganisaties en een vertegenwoordiger uit de kring van Nijverheid en Han del. In de laatste algemene ledenver gadering der Coöp. Lanbouwers- Aankoopvereniging te Sprang Capelle. gehouden op 6 Febr. 1.1. in 't café van de heer A. v. Dijk te Vrijhoeve-Capelle, heeft dhr. W. de Waard, voorzitter van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw, een interessante lezing gehouden, die we hier in z'n ge heel laten volgen Wij beleven een zwarte tijd, enorme belastingdruk met dage lijks stijgende prijzen voor nage noeg alle producten, zowel op de wereldmarkt als op de nationale markt. De oorlog in Korea duurt j in hevigheid voort en de defensie vraagt enorme bedragen. Eisen hower's reis door West-Europa heeft duidelijk aangetoond dat het de hoogste tijd is met onze defen sie ernst te maken, willen we het hoogste goed, onze vrijheid en on ze democratie, bewaren en veilig stellen. Wanneer we dan beden ken, dat speciaal Nederland zeer arm is, en we willen naast de on- opbrengbare lasten van de defen sie onze sociale wetgeving op hetzelfde niveau houden, dan heeft een regering het niet gemak kelijk om de touwtjes aan elkaar te knopen. Geen wonder dan ook dat de bom eenmaal moest bar sten en dat wij de thans nog voortdurende regeringscrisis moes ten krijgen. De internationale ver dragen en vooral het Noordatlan- tisch pact vraagt van ons verarmd en steeds armer wordend land enorme inspanning om aan de aan ons gestelde verplichting te vol doen. Voegt men hierbij nog de strijd om het behoud van Nieuw- Guinea en de vele andere moeilijk oplosbare internationale proble men, en we zitten temidden in de werkelijkheid van ons leven van elke dag. We leven als volk van Nederland in een wereld, die in de branding verkeert van botsen de ideologieën, belangen en natio nale gevoelens. De zorgen, die wij als boeren en tuinders hebben voor ons be staan houden ten nauwste verband met de economische ontwikkelin gen in de wereld als geheel, en wij, boeren en tuinders van Ne derland, hebben hiermede geducht rekening te houden. Geen enkel probleem is er nagenoeg meer, of wij zijn als agrariërs er bij betrok ken. Het is daarom zo goed, dat we dit alles gezamenlijk op gezet te tijden eens onder het oog zien en de voormannen van een orga nisatie dit beeld maar steeds voor de ogen houden der leden, die vaak de zin van bepaalde maatre gelen niet kunnen bevatten. De nieuwe koers in de landbouwpo litiek geeft ons, gezien datgene wat er de laatste tijd zich af speelde, reden tot bezorgdheid, want die koers is van uitermate groot belang voor de te behalen bedrijfsresultaten. De regering is m. i. allerminst scheutig, om de boeren en tuinders dat deel van het inkomen te geven, waaropzij, gezien hun inspanning, kennis en geldinvestering recht hebben, en 't lijkt er meer en meer op dat de landbouw de dupe wordt van de loon- en prijspolitiek der regering, en de landbouw wordt, zoals de heer Louwes dat eens zo kernach tig gezegd heeft,,de pakdragen- de ezel van de samenleving", zo als in het verleden zo vaak het geval is geweest. En dit is het, dat wij als boe- Alvorens met de afwerking van de agenda een aanvang te nemen, wil ik van de gelegenheid gebruik maken bij deze eerste vergadering in het jaar 1951 om U mijn beste wensen aan te bieden, zowel voor U persoonlijk als voor Uwe ge zinnen en ik hoop dat Gods on misbare zegen op al Uw onder nemingen mogen rusten. Mogen de bestaande spanningen in de wereld verminderen en wij behoed blijven voor de rampen van een derde wereldoorlog. Ofschoon ik U op het einde van het vorige jaar reeds heb be_ dankt voor de verleende mede werking, zo wil ik deze dank bij liet begin van het jaar nogmaals herhalen cn de hoop uitspreken dat ook in 1951 op Uw aller me dewerking kan worden gerekend. Alleen op deze wijze zal het mo gelijk zijn, datgene te bereiken voor de gemeente wat noodzake_ lijk is. Bij deze gelegenheid wil ik te vens nog mijn dank betuigen aan het secretariepersoneel, aan de Groepscommandant van de Rijks politie en zijn onderhorigen beho rende tot de Groep Heusden, voor de medewerking door hen allen betoond. Ook voor het jaar '951 durf ik te vertrouwen dat de me. dewerking op dezelfde wijze zal worden geschonken en dan ben ik er van overtuigd, dat hierdoor een goede gang van zaken zal worden verkregen. Ten aanzien van de gemeente kan het volgende worden vermeld: Bevolking Aantal inwoners per 31 Dec. '49 M. Vr. Tot 1512 1557 3069 Vermeerd. door Geboorten 30 47 77 Vestiging 76 8J157 Tot. vermeerd. 106 128 234 Vermind. door Overlijden 14 8 89 22 Vertrek 78 167 Tot. vermind. 92 97 189 Algeh. vermeerd. 14 31 45 Aantal inwoners per 31 Dec. '50 1526 1588 3114 Aantal voltrokken huwelijken 22. Financiën De gemeenterekening 1949 is nog sluitend met een netto batig slot. De gemeentebegroting 1950 leverde nog een behoorlijk bedrag op voor toevoeging aan de reser ve, doch de begroting voor het dienstjaar 1951 kon niet sluitend worden gemaakt dan middels ra ming van een bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas. Een zuinig beheer is dus geboden-, doch; dit moet niet insluiten dat noodzakelijke werken achterwege moeten blijven. Openbare werken De aankoop van een nieuwe wagen voor de gemeentelijke vuil nisophaaldienst en de aanschaf fing van een motormaaier ten be hoeve van plantsoenen en wallen betekent voor onze kleine ge meente al een flinke vooruitgang. De hoop bestaat dat dit jaar daadwerkelijk een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de verdere demping van de Demer en de uitvoering van het riole ringsplan. Wanneer deze werk zaamheden zullen zijn uitgevoerd, dan zal aan een jarenlang be staande mistoestand een einde zijn gekomen. Ten aanzien van de bouw van het nieuwe gemeentehuis worden nog onderhandelingen gevoerd. De noodzaak van de bouw behoeft uiteraard niet te worden aange toond, alleen over de bouwwijze bestaat nog geen overeenstemming met het departement. Hoewel het vorig jaar reeds de verwachting bestond dat de afde lingen Herpt, Hedikhuizen en Oudheusden zouden worden voor- zien van drinkwaterleiding, is de ze verwachting niet verwezen lijkt. Als de ons verstrekte gege vens juist zijn, dan kan nu bin nenkort de beslissing van de Re gering inzake de bijdrage van de ze waterleiding worden tegemoet gezien. Woningbouw De uitvoering van de op 12 Aug. 1950 aanbestede elf wonin gen op het Burchtplein heeft ern stige stagnatie ondervonden door de vroege winter. Indien zich geen bijzondere moeilijkheden meer voordoen, bestaat de hoop dat deze woningen thans spoedig ter bewoning gereed zullen zijn. In verband met de vroege winter is eveneens vertraging ontstaan ir» de aanleg van de openbare wer ken op het Burchtplein, wat mede tengevolge heeft gehad, dat de aanbesteding van de nog te bou wen 15 woningen niet binnen de oorspronkelijk bedoelde termijn heeft kunnen plaats vinden. De verwachting bestaat evenwel dat deze aanbesteding spoedig plaats kan vinden. Hoewel de woningvoorraad dus weder met een aantal woningen is toegenomen en zal toenemen, is hiermede nog geen einde gekomen aan de woningnood. Ook het jaar 1951 zal hiervoor geen oplossing brengen, temeer als men bedenkt dat het aantal woningen dat dit jaar mag worden gebouwd slechts 5 bedraagt. Economische toestand Voor zover bekend hebben de ter plaatse aanwezige industrieën in het afgelopen jaar regelmatig kunnen werken. Ofschoon de toe stand voor dit iaar ten aanzien van de grond stoffen niet zo hoop vol is, hopen we dat voldoende orders zullen kunnen worden ver- kegen en uitgevoerd, opdat werk loosheid van enige betekenis zal kunnen worden voorkomen. In 1950 is aan overbruggingsuitke ring uitgegeven een bedrag van 9695.39, verdeeld over 2069 daguitkeringen of ongeveer 345 weekuitkeringen voor totaal 58 personen. In het eerste halfjaar waren er 1455 daguitkeringen tot een be drag van 6893.24, waarvan er ongeveer 74% of 5529.89 aan kostwinners is betaald. In het tweede half jaar waren er 613 daguitkeringen tot een be_ drag van 2802.35, waarvan on geveer 53.8 wegens uitkeringen aan kostwinners. Hieruit blijkt dat de jeugdwerkloosheid in het 2de halfjaar groter is geweest dan in het le half jaar. Dat de uitgaven wegens over bruggingsuitkeringen hoger zijn dan in 1949 (in 1949 was het n.l. 7095.52) vindt in hoofdzaak zijn oorsprong in het feit, dat zowel in het eerste als in het tweede half jaar perioden zijn geweest van vorst en onwerkbaar weer, door hoog water en sneeuwval. Veel werkobjecten zijn in die pe rioden stil gelegd en de arbeiders moesten toen worden opgenomen in de vorstverletregeling. In de sociale bijstandsregeling zijn in totaal 7 personen opgeno men geweest, met een totaal van 452.83 tegen in het tweede half- 25 uitkeringen en een bedrag van 490.21. Over het eerste halfjaar waren er 23 weekuitkeringen met een bedrag van 452.83 tegen in het tweede halfjaar 2 weekuitke ringen met 'n bedrag van 37.38. Gezondheidstoestand Voor zover ons bekend, heeft de gezondheidstoestand van de bevolking geen reden tot klachten. Openbare veiligheid Ook onze gemeente heeft mede, gedaan aan de Actie Veilig Ver keer. Werd er vorige jaren alleen maar enige propaganda gemaakt op de scholen, in 1950 is in sa menwerking met de plaatselijke politie en de consul voor veilig verkeer hier ter stede, een "jeugd- verkeersexamen gehouden, dat ongetwijfeld een groot succes ge noemd mag worden. Over een uitgestippeld parcours voorzien van miniatuur verkeers borden, moest de schooljeugd zijn kunnen en kennen tonen. Van de 97 leerlingen die aan het examen deelnamen, kon er 73 het jeugd- verkeersdiploma worden uitge- reikt. Dit betekent dat deze 73 leerlingen minder dan 3 fouten maakten. Het ligt in de bedoeling ook dit jaar een dusdanig examen te houden, doch thans onder aus piciën van het Verbond voor Vei lig Verkeer, waarbij dan geen ge meentelijk diploma zal worden uitgereikt, doch het diploma van het Verbond. De veilig verkeersrebus, die door de kinderen van de hoogste klassen van de vier scholen kon worden opgelost heeft aan 14 goe de oplossers een prijs gebracht. Deze prijzen waren welwillend beschikbaar gesteld door de plaat selijke middenstand. Een woord van dank aan dhr. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN ja Door J. A. AGES. 2). Nu hij zich even veilig wist, kon hij z'n rumoerige gedach ten ordenen. Hij keek naar de neuzen van zijn schoenen en dacht wat juffrouw Spoor wel zeggen zou, wanneer zij het bruine leer zozeer besmeurd en bekrast zag. En als zij hem hier zag zitten, als een ver- 'schrikt konijn weggescholen achter een heiligenbeald, dat nu met stenen ogen neerzag op een moordenaar en een le venloze organist. Peter had het schot niet gehoord, dat de man in de nek getroffen had; het geluid was verloren ge gaan in de orgelklanken een orgel, dat speelde zonder aan geraakt te worden Waar schijnlijk konden de toetsen, eenmaal aangeslagen, vast ge zet worden. Maar hoe En waarom was de organist in doodsangst teruggekeerd naar zijn instrument? Waarom had hij met stervende handen dat accoord weer overgenomen om het in zijn laatste ogen blikken met zo'n kracht te spelen, dat de zenuuwen van een mens er door dreigden te bezwijken? Wat wilde die or ganist en wat zou er gebeurd zijn wanneer hij had kunnen doorspelen Deze vragen moesten onbe antwoord blijven, want Peter werd opgeschrikt door 'n der de scherpe tik. Ver van hem nu, maar het moest toch een schot zijn, in hout ditmaal! Pistool met geluidsdem per, dacht Peter bijna hardop, zich prijzend over zijn van de film geleerde scherpzin nigheid. En het beeld van de bioscoopzaal vol levende men sen, verdriet en geluk meele vend met de schimmen op het witte doek, deed hem zijn sombere gedachten over de vermoorde organist een ogen blik vergeten. Er viel weer een schot, maar nu van een echt pistool en uit een andere hoek en plotseling besefte Peter dat er mensen op elkaar aan 't schieten wa ren. Dèng Ték-ték, klonk het weer, zacht en hard. Peter trok onwillekeurig partij voor de luidruchtige krijgsman; de ander had iets lafhartigs met zijn geruchtloos wapen en bo vendien had die ook hemzelf belaagd, waarover Peter nog verontwaardigd was. Hij leefde op door het duel en toen het schieten nog even doorging, kreeg hij aanvech tingen om langs zijn zwijgza me beschermvrouwe te gluren om het slagveld te overzien en een plan de campagne te beramen voor een flankaan- val op de vijandelijke sluip schutter. Hij stelde zich weer Bluecher voor, de grauwe generaal, die uit de kruit damp kwam galopperen met een kromme pijp onder de walrusknevel, aan het hoofd van zijn grenadiers, om Wel lington te ontzetten. Maar dat waren de Pruisen bedacht Pe ter, ontsteld over de plotselin- RA STILLES ge waardevermindering, die zijn jeugdideaal doormaakte. Zonder Bluecher ten voor beeld was hier echter ook een heroïsch optreden mogelijk. Maar met welk wapen Het statief natuurlijk, dat nog er gens op een kerkbank moest liggen Weggevaagd waren meteen alle heldhaftige voorstellingen en plannen; Peter was de kleine burger geworden, die zijn schamele have uit het krijgstumult wil redden. En de begeerte naar zijn fototoe stel was dan ook zo hevig dat hij terstond zijn schuilplaats verliet en over de stoffige grond voortkroop, tussen de bankenrijen door, zoekend naar de plaats waar hij zijn apparaat had neergelegd, toen de duizeling hem overviel. Hier moet het zijn, dacht Peter, bij rij 11 gekomen. Nu kwam 't gevaarlijke moment. Hij moest een weinig overeind komen om op de bank te kun nen zien en hij wenste dat hij een helm had. Daar gaan we dan, sprak hij zich moed in. Eén, twee, héél vlugMaar er ge beurde niets. En het fototoe stel lag niet in rij 11. Voor waarts weer. Tèk!, ging het, nu rechts van Peter. Dèng!, links van hem; gekraak van hout. Toen piep te de deur en Peter, die juist langs rij 12 keek, vergat zijn hoofd terug te trekken en zag zag op de drempel een man in een lange, zwarte jas staan. Hij herkende hem als de kos ter. Tèk! Tèk!, knetterde het. Te hoog, mompelde Pe ter, nu met de onverschillig heid van de krijgsman, die de vuurdoop reeds ontvangen heeft. Toch trok hij zijn hoofd schielijk terug. Hij kon nu on der de banken door juist de benen van de koster zien en die benen verdwenen plotse ling weer. Maar de deur bleef op een kier, zodat Peter aan nam dat alleen nog het punt je van des kosters neus zicht baar moest zijn. Is daar iemand? De vraag kwam wat beverig door de deur. Geen antwoord natuur lijk. Werd daar geschoten?, klonk het nog zachter, haast fluisterend. Stilte; en de deur bleef nog steeds een hand breedte open. Peter overwoog dat hij de enige van alle par tijen was die van het tijdelijk staken van het vuren profijt kon trekken door rustig zijn taak te vervolgen. En hij kroop verder naar rij 13. Hij tastte met de hand over de hoekbank en zowaar, daar lag het statief. Maar het viel klet terend op de vloer. Dat incident veranderde de gehele situatie. In de linker hoek stommelde het plotse ling en van rechts klonk een diepe zucht. De koster \yas on verwachts tot een besluit ge komen. Hij liet zich voorover vallen en kroop snel op han den en voeten over het mid denpad vooruit. Een moedig man!, prees Peter zachtjes en hij zegende het dat de koster niet het an dere gangpad had gekozen voor zijn weg. Peter zou niet weten hoe hem aan te spreken bij een ontmoeting op handen en voeten: „Hoe maakt U het?" zou ongepast zijn, even als het ongeloofwaardig moest klinken indien Peter vroeg: „Hebt U iets laten vallen?" De moeilijkheid bleef echter vrijwel dezelfde wanneer de koster in zijn gang eenmaal rij 13 passeerde en even ter zijde zou blikken. Maar Peter, voorzichtig om de hoekbank spiedend, zag, dat de koster een merkwaardige tactiek volgde. Telkens deed hij vier handen- en voeten-passen vooruit en keek dan vlug op. Blijkbaar vreesde hij, evenals Siegfried, in de rug aangeval len te worden. Peter had toen één van zijn heldere momenten. De koster was juist rij 13 gepasseerd en zou omkijken, toen Peter een dreunende slag met zijn sta tief op de houten bank gaf. Hij schrok er zelf van, maai de koster schoot, als door een gifslang gebeten, vooruit en ale veiligheidsgedachten ver latend, liep hij ijlings met uit gestrekte handen de kerk door. Wat er toen gebeurde ver oorzaakte grote opschudding in de kerk en ver in de om trek: de kerkklok begon te luiden. In wanhoop had de koster zich op het zware touw ge worpen en liet nu wild de alarmklok slaan. Peter schrok er zo van, dat hij zijn kost baarheden greep en ook weg holde, maar niet in de rich ting van de koster. Hij hoorde nog geschuifel en gestommel achter zich: het vastgelopen front kwam in beweging. Maar Peter zag niet meer om; in één ren was hij de deur uit, naar de kastanjeboom, waar tegen zijn fiets stond en met gekromde rug stoof hij over de landweg. >t ren of tuinders niet meer aanvaar den, wij zullen ons daartegen in sterk georganiseerd verband ver zetten, en hier kom ik op 'n punt dat ik vanavond in dit gezelschap nog eens extra wil beklemtonen. Ik zei, in krachtig georganiseerd verband, dus wordt verwacht dat iedere boer en tuinder zich orga_ niseert en krachtig meewerkt zijn organisatie op te bouwen, zich niet laten verleiden door het zoet gefluit van de vogelaar, die wil beweren dat de organisatie niets doet, want die zulke taal spreekt, doet een ondergrondse aanval op uw bestaan. Ook een gespleten heid tot stand brengen of bevor deren, en, al zijt ge ontevreden over bepaalde dingen, verlaat daarvoor niet uw organisatie en denk daarbij niet dat aansluiting bij een andere organisatie het voor u beter zal maken en nog erger is het, als u zich helemaal niet meer zou organiseren. Mijnhart s Aambeienzalf Hoe denkt ge, mijne vrienden' over het volgende, dat ik enige weken geleden ergens beleefde, op bezoek zijnde bij een vrij grote boer. Toen ik hem vroeg, of hij ook zeer ontstemd was over de melkprijsverlaging, lachte hij eens en zeiach, het kan mij niet zo veel schelen, ik maak toch altijd nog 20 cent en meer voor mijn melk, door mijn vetgehalte. Ik zei toen En uw collega's dan in an- ere streken Dat interesseerde hem weinig en toen kwam de klap op de vuurpijl. Ik vroeg hem of hij ook georganiseerd was. Nee, zei hij, Iaat dat een ander maar doen, ik deel toch mee in de voor delen, die de organisaties berei ken. Hoe denkt u, mijne heren, over zo n collega Is het niet in en in treurig, dat er nog zulke a- sociale creaturen rondlopen Het nieuwe systeem van de landbouw politiek, meerdere vrijheid in de bedrijfsvoering met prijsgaranties voor enkele producten, 'als melk en varkensvlees, aardappelmeel en suikerbieten, heeft inderdaad aan lokkelijke perspectieven. De doel stelling een redelijk bestaan voor het goed geleid sociaal en econo misch verantwoord bedrijf is aan vaardbaar. De vraag is echter, hoe wil en zal de regering dat verwezenlij ken En juist daarover zijn we niet gerust, gezien de ervaringen van de laatste tijd, of nog sterker, tegen de thans gevolgde koers hebben wij ernstige bezwaren Vooral als we de gedane toezeg gingen van de Minister v. Land bouw, n.l. dat de gunstige markt positie van een bepaald product volledig ten goede ^ou komen aan cfe producenten, bezien in 't licht van de werkelijkheid. Toen de exportprijzen van de kaas volgens de Minister te hoog kwamen te üggen, heeft hij de export afge roomd door het opleggen van iief- kingen, onder het motief dat an ders de kaasprijzen in het binn- n- land te hoog zouden oplcpen, waardoor bepaalde groepen deze kaas niet meer zouden kjnnen ko pen. Weliswaar is toen die hef fing weer ingetrokken, doch ik memoreer het systeem. Het komt kort en goed hierop neer, dat zo dra de producent eens extra kan profiteren van een oplopende prijs van oen bepaald product, wordt ingegrepen, terwijl, wan neer een product verlies gevende prijs opbrengt, de boer aan zijn lot wordt overgelaten en in dit verband denk ik ook aan 't aard appeldrama van een paar jaar ge leden en aan de prijsbeiieersing der aardappelen op dit moment. Nu kunnen wij als boeren cck wel bepaalde ïnaatrcgelen over wegen. Wanneer we ons bepalen b.v. tot de tarweprijs, deze is te laag, de prijs door het L.E.I. be rekend, moest door de regering nog gedrukt worden. Gezolg, er werd veel minder tarwe uitge zaaid, nu zoudt ge zeggen, daar van is de slechte en natte herfst de schuld. Neen, mijne vrienden, ik ken diverse tarwetelers die wel_ bewust geen of veel minder tar we hebben uitgezaaid en nu zit de regering er mee gerekend werd op een uitzaai van honderddui zend H.A. en deze blijkt slechts ruim de helft te zijn. Dan kom ik op de melkprijs, waarover zoveel deining is ge weest en die tegen de berekenin gen van het L.E.I, in met 'n hal ve cent werd verlaagd. De Stich ting van de Landbouw was na veel besprekingen accoord gegaan met een prijs van 18 cent, niette genstaande men wist, dat deze voor het zand te laag was. Het zandbedrijf zou voor deze te lage prijs compensatie vinden in goede prijzen voor varkensvlees en eie ren. Niettegenstaande dit heeft de Minister de prijs gesteld op 17J--2 cent, hetgeen de boer komt te staan op een minder inkomen van 25.000.000. Gelukkig hebben de omstandigheden zich in gunstige richting gewijzigd door de grote export van boter naar België te gen hoge prijzen, doch dat is zui ver toeval. In dit verband wil ik ook nog wijzen op de leuze der regering, meer te produceren en te rationaliseren en hier is een voorbeeld, dat, als we daar mee doorgaan, we in ons eigen zwaard vallen. Immers de Minis ter heeft beweerd, dat het L.E.I. de opbrengsten per koe te laag heeft gecalculeerd.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6