F71 Tl W&ALWÏK HMD MN UIMSIfl Mil El W. GEMEENTERAAD WAALWIJK Bouw industriehal. - Uitbreidingsplan vastgesteld. Uit de Provincie Kindje verkouden? 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 MAART 1951 2 De Putsteeg-weg PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. Geen concurrentie. De gemeenten dienen zich in het algemeen te onthouden van rechtstreekse deelneming in het kapitaal van een on derneming. Een kapitaal deelname zal dan ook alleen verantwoord zijn wanneer deze van rijkswege wordt be oordeeld. In het oog zal moeten wor den gehouden, zo gaat de cir culaire verder, dat de ge meentebesturen elkaar niet beconcurreren door het aan bieden van niet verantwoorde faciliteiten en daardoor wel licht verkeerde investeringen bevorderen, terwijl voorko men moet worden dat de te nemen maatregelen verschui ving of verplaatsing van in dustrieën tot gevolg zullen hebben. Aan raadsbesluiten, welke verschuiving of ver plaatsing beogen, zal door Ge deputeerde Staten slechts in zeer bijzondere gevallen goed keuring worden verleend. REMINGTON RAND IN DEN BOSCH. Ttgen middernacht aanvaard de de Bossche gemeenteraad het voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen van één mil- lioen 390 duizend gulden voor de bouw van een fabriekscomplex, waarin een Euroupees bedrijf van de Remington Rand N.V. zal worded gevestigd. Het complex wordt bij contract voor dertig jaar aan de Amerikaans»? maat schappij verhuurd. Er zullen 600 arbeiders straks werk vinden in deze schrijfmachinefabriek. Dit aantal zal binnen de eerstvolgen de vijf jaar nog kunnen worden uitgebreid. EEN M.T.S. IN TILBURG 1 De commissie, door B. en W. van Tilburg ingesteld met het doel de behoefte aan middelbaar tech nisch onderwijs te onderzoeken, is tot de conclusie gekomen, dat met het oog op de belangen van de industrie in centraal en westelijk Noord-Brabant en van de stude rende jeugd, het oprichten van een M.T.S. in Tilburg noodzake lijk is. De M.T.S. zou een afdeling chemische techniek en een afde ling physische techniek moeten omvatten. In het bijzonder is hierbij ge dacht aan de belangen van de tex tiel-, suiker-, spiritus-, leder- en kunstzijde-industrieën en de ver verijen in centraal en westelijk Noord-Brabant en in de Lang straat. Bij de bestudering van dit onderwijsvraagstuk was volgens de commissie ook van grote be tekenis het feit, dat een opleiding voor genoemde vakken aan een M.T.S. in het Zuiden van het land nog niet aanwezig is. De gemeenteraad van Tilburg heeft Vrijdag op de noodzakelijk heid van het oprichten van een M.T.S. gewézen. Bovendien be sloot de raad een bijdrage te ver lenen tot 100 percent van het be drag, dat door particulieren voor dit doel beschikbaar wordt ge steld, met een maximum van 5000 gulden. De R.K. Werkgeversver eniging, de K.A.B., de Christelijke Besturenbond en het N.V.V. heb ben alle bericht, dat zij zich met de oprichting van de M.T.S. kun nen verenigen. BERNARD PESSERS N.V. TE TILBURG. Met het doel het fabriceren van leder, het bewerken van huiden, vellen en wol en de handel in deze artikelen enz., dit ter voortzetting van de za ken, gedreven in vennoot schap onder firma „Bernard Pessers", is opgericht de Ber nard Pessers N.V. te Tilburg. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 1.500.000, verdeeld in 12 prioriteits- en 1488 ge wone aandelen. Hiervan zijn geplaatst alle prioriteits- en gewone aandelen, die worden volgestort door inbreng van genoemde firma. Directeuren zijn de heren W. A. M., C. B. N. M. en B. D. C. M. Pessers. VOORJAARSKEURING STIEREN. Ingevolge het besluit van de Provinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de veefokkerij in Noord-Brabant, zal de voorjaarskeuring van stieren, die minstens negen maanden oud zijn, voor zover de in het verschijningsgebied van ons blad gelegen plaatsen betreft, als volgt geschieden: 28 Maart: Haarsteeg 9.30 u.; 19 Maart: Elshout 9.30 uur; Kaatsheuvel 10.15 u.; Capelle 11.00 uur; Waspik 11.45 uur; Raamsdonk 1.30 uur en Geer- truidenberg 2.15 uur. voor de parochie en zullen de schoolkinderen een operette opvoeren voor de jubilaris, familie en genodigden. Deze operette zal nadien voor de parochie worden herhaald en gratis toegankelijk zijn. EEN MOOI PLAN. Zoals bekend, viert de pa rochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in v.m. Besoijen op 29 Juni a.s. haar 100-jarig bestaan. Nu zijn er plannen gemaakt om bij die gelegen heid de parochiekerk een nieuwe kruisweg te schenken. Wij achten dit een zeer mooi plan. UITREIKING ERETEKENEN ORDE EN VREDE. Maandagmiddag werden door burgemeester Mr. R. J. J. Lambooy op het raadhuis aan militairen die in Indone sië hebben gediend, ere-teke- nen voor Orde en Vrede uit gereikt. De gedecoreerde militairen werden door de burgemeester in zijn kantoor ontvangen en toegesproken. Dan rug. keel of borstje inwrijven mét ZONDAGSDIENST 21 Maart 1951. Arts: Dr. Kolster. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 4 Maart 1951. 10 uur: Dienst. Bevestiging Kerkeraadsleden. ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR RAS. Maandagavond kwamen in Hotel „De Twee Kolommen" de vertegenwoordigers van de katholieke stands-, sociale- en godsdienstige organisaties, alsmede van die verenigingen waarvan pastoor Ras geeste lijk adviseur is, van de pers en van Waalwijks Belang, daartoe uitgenodigd mede na mens het kerkbestuur door de oudste kapelaan van St. Jan. de Weleerw. Heer Was- senberg, bijeen. Het doel van de bijeenkomst was de bespreking der feeste lijkheden en de inzameling van gelden voor het geschenk der parochie aan Pastoor Ras bij zijn zilveren pi'iesterfeest, in de vorm van een carrillon in de toren van St. Jan. Vooreerst werd overgegaan tot de vorming van een werk comité, bestaande uit: Kapelaan Wassenberg, voor zitter. A. van Stokkum, secretaris. Mevrouw Pulles-Hens; Th. Bakkers; C. v. Roy; H. Berg mans; Gijs Knepflé; A. van Duin; J. Mombers en A. Spit- ters. Hiernaast zal een ere-comi- té worden uitgenodigd, terwijl verschillende heren als col lectant zullen worden aange zocht. De heer Theo v. Delft, Koos Bergmans en J. Kobben zullen worden gevraagd de kerk-versiering te verzorgen, geassisteerd door het comité der Saci-aments-pi-ocessie. Wat de collecte betreft, zal bij alle parochianen een cir culaire met intekenbiljet wor den thuisbezorgd, hetwelk bij een der comité-leden of op de pastorie kan worden terugbe zorgd of later aan huis zal worden opgehaald. Ook zal er gelegenheid zijn z'n bijdrage in termijnen te betalen. Ook vex'schillende organisaties stelden extra bijdragen in 't vooruitzicht. Voor de inzameling is de parochie in talrijke wijken verdeeld, zodat de collectan ten een betrekkelijk klein rayon krijgen te bewerken, zodat zij dit met bekwame spoed en intens kunnen doen. Dit laatste zal wel nodig zijn om tot het beoogde doel te komen, daar hiermee niet minder dan een bedrag van pl.m. 35.000 zal zijn gemoeid. Wij vertrouwen dat allen die aangezocht worden deze collecte mede te verzorgen spontaan daaraan gehoor zul len geven en dat ieder naar vermogen zal bijdragen om te komen tot het beoogde doel, de zilveren jubilaris en de parochie van St. Jan en Waal wijk waardig. De plannen voor de feest viering zijn ongeveer als volgt: Op 29 Mei zal de ju bilaris een plechtige H. Mis opdragen en de feestviering verder met de kinderen wor den voortgezet. Op Zondag 3 Juni is 't feest De volgende militairen ont vingen het ereteken met vier gespen (voor elk jaar dat men daadwerkelijk tegen terroris ten e.d. is opgetreden ont vangt men een gesp): I. A. den Bieman; N. A. L. van Bladel; A. P. van Brun- schot; J. A. van Engelen; P. A. M. v. d. Houdt; J. Kete laars; M. C. Knuist; J. L. Maas en A. D. Molegraaf. H. F. J. Rombouts ontving het ere-teken met twee en A. P. Schoofs met drie gespen. T.B.C. 1950. Dezer dagen werd door de penningm. van de T.B.C.- commissie rekening gedaan over het afgelopen jaar. Hoewel de inkomsten de uitgaven niet geheel dekken, is er geen reden tot ongerust heid. In totaal werd ontvangen: 9263.51 en wel: van Dr. Langemeijer, gift N.N. 100.Legaat Mej. v. Loon 200.Verkoop oude tent 50.Subsidie gemeen te 3000.van de Duiven vlucht „de Postduif" ƒ895.91; Vrouwen-vereniging Lydia te v.m. Besoijen 7.50; Kinder postzegels ƒ90.59; opbrengst busjes 627.79; van het Da- mes-comité ƒ1110.50; van het Prov. Fonds 870.65; bijdra gen patiënten 1974.24, enz. De opbrengst van de busjes is als volgt: Timtur-fabrieken 125.22; Schoenfabriek A. H. v. Schijn- del 177.47; Pulles van Ger- wen 52.73; Gompen 148.46; de Kort 54.25; van Iersel- Witlox 46.33 en enige klei ne bedragen. Uitgegeven werd totaal 9678.07, waaronder aan uit zending kinderen ƒ5094.02; Sanatoria ƒ3320.60; verster kende middelen 770.enz. ADVERTEERT IN DE ECHO VAN HET ZUIDEN CHRIST KLERKX 80 JAAR. •jr":' Zondag 4 Maart a.s. wordt dhr. Christ Klerkx, een be kende figuur in onze gemeen te, die pas van een ernstige ziekte is hersteld, 80 jaar. Hij was indertijd technisch adviseur der Gezondheids commissie en bewoog zich vooral op het terrein van de bouwvex-eniging, midden stands- en winkelierszaken, terwijl hij als taxateur e.d. nog steeds in functie is. Ongetwijfeld zullen velen hem a.s. Zondag op de recep tie, die bij die gelegenheid gehouden wordt, de hand gaan drukken en wij wensen hem bij voorbaat nog vele jaren. Van verschillende zijden bereikten ons ernstige klach ten over de toestand van de Putsteegweg, de weg van de Groensteeg naar 't Stoomge maal en 't Stukske. Deze weg verkeerde al geruime tijd in deplorabele toestand. Als ge volg van het zware vervoer dat er over ging en waartegen deze polderweg op de duur niet bestand bleek. Toen nu de gemeente 4000 voteerde om deze weg in orde te brengen, had den we alle hoop dat er ver betering zou komen. De weg werd afgesloten en gemeente werken begon met herstel, maar daarbij bleek dat de on dergrond van de weg, klei met een laagje grint, zo slecht was dat aan gewone reparatie niet te denken viel; de wals zakte voortdurend weg en alle misère meer, zodat er niets overschiet, naar wij ver namen, dan de weg geheel vernieuwen, wat de bedoeling is, zodra de weg naar Dron- gelen, de Zomerdijkweg, naast het industrieterrein, weer in gebruik kan worden genomen. Maar we zouden toch willen vragen in het belang van zo- velen die van de Putsteegweg gebruik maken om het Land van Altena, „*t Stukske" enz. te bereiken, of het niet mo gelijk is deze weg provisorisch in orde te brengen, zodat hij voorlopig geschikt is voor het lichte verkeer, voetgangers, fietsers en personen-auto's, en afgesloten wordt voor 't zware verkeer. Dit kan de communi catie met 't Land van Heus- den en Altena en Waalwijk en de Langstraat slechts be vorderlijk zijn, want nu moet men nota-bene over Heusdcn of Capelle om. Hoe men er in de Klei over denkt moge blijken uit een briefje van een burgemeester wiens steun werd gevraagd voor een actie uit de Lang straat (Personenvervoer op de spoorlijn 's-BoschLage Zwa- luwe) Wij zijn bereid Uw actie te steunen, hoewel de ingezete nen onzer gemeente hierbij weinig belang hebben, zolang er geen betere verbinding met Uwe gemeente (Waalwijk) tot' stand is gebracht. Hieruit blijkt hoe nadelig dit alles is voor onze midden stand e.d. Laat men dus eens ernstig overwegen hier iets te doen, al is het dan alvast het geschikt maken van de Put steegweg voor licht verkeer. Wij achten dit van groot alge meen belang. JAARVERGADERING RODE KRUIS. Het is zeker geen gebrek aan belangstelling voor het Rode Kruis, zei de voorzitter, de heer Witlox, in zijn ope ningswoord dat er zo weinig leden aanwezig zijn, het is eerder een euvel waar zoveel verenigingen mee kampen, n.l. geen interesse voor ver gaderingen. Nu, daar had de heer Wit lox wel gelijk in, maar voor deze vergadering waren toch maar heel weinig leden, nog geen vijftien, en die zijn re glementair vereist om wetti ge besluiten te nemen. De vergadering bleef dan ook be perkt tot de verslagen. De secretaresse, Mevrouw Smelt, bracht het jaarverslag uit. Het jaar 1950 is een druk jaar geweest door de paraty- phus-epidemie. Gelukkig werd van de zijde van het hoofdbe stuur alle medewerking ont vangen. Het noodhospitaal met volledig instrumentarium werd gratis beschikbaar ge steld. De secretaresse bracht dank aan de Eex'w. Zusters, die in die dagen enorm veel werk hebben verzet. De transportploeg nam aan verschillende wedstrijden deel en behaalde goede resultaten, zelfs werd in Tilburg de eer ste plaats bezet. De voorzitter bracht dank aan de secretaresse. Het financiëel verslag van de heer Bakkers wees aan in komsten ƒ5778.60, aan uitga ven ƒ4758.29, zodat er een batig saldo is van 1019.41. Op de balans is als kapitaal vermeld ƒ3073.81. Hierin is begrepen het x-eserve-maga- zijn, waar voor 1000.— aan hulpstoffen, verband, enz. zijn opgeslagen. In de kas-commissie werden benoemd: Dr. Hordijk en de heer v. Adelberg. En hiermee was de vergadering afgelopen om bovenvermelde redenen. Volgens de statuten moet in zo'n geval een nieuwe jaar vergadering binnen 14 dagen worden uitgeschreven, waar op alle punten kunnen wor den behandeld. Het bestuur bepaalde hiervoor Vrijdag 9 Januari a.s. OPDRACHT. Het uitbreiden van de Le- derfabriek „Holland" te Waal wijk is bij onderhandse aan besteding opgedragen aan de firma A. J. den Teuling Zn. te Waalwijk. De architect is de heer A. van Huiten te Waalwijk. JAARVERGADERING „ORANJEHUIS". Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie zal op Maandag 5 Maart a.s. de jaarvergadering van de ver eniging „Oranjehuis" worden gehouden. Daar er o.m. de vaststelling van een program voor de a.s. Koninginnedag op de agenda staat, verwacht het bestuur dat degenen onder de talrijke leden die belangstel ling hebben voor een mooi feestprogramma, aanwezig zullen zijn. Ook belangstellende niet- leden zijn van harte welkom. NEDERL. R.K. FABRIEKS ARBEIDERS (STERS)BOND „ST. WILLIBRORDUS". Hedenavond om 8 uur heeft in het gebouw der K.A.B. de jaarvergadering plaats. Spreker is A. A. Redegeld, met als onderwerp: Wat ge beurt er met onze contributie? De agenda bevat o.m.: Jaarverslag penningmees ter; Jaarverslag secretaris; bestuursverkiezing; de Bonds- penningmeester A. A. Rede- geld spreekt; Mededelingen. Het leek erop, toen de gemeenteraad van Waalwijk Dinsdagavond vergaderde, dat men weer gauw buiten zou staan. Verschillende punten werden zonder meer goedgekeurd, de bouw en verhuur van een industrie hal had de algemene instemming, maar tegen een on derdeel van het uitbreidingsplan rezen ernstige be zwaren, waarover lang en breed werd gediscussieerd. B. en W. moesten tenslotte het loodje leggen en hun voorstel werd verworpen. Nadat de voorzitter, burgemees ter Lambooy, de vergadering had geopend, deelde hij mee dat wet houder van Loon wegens verblijf buitenslands verhinderd was de vergadering bij te wonen. Ook de heer Pullens was afwezig. De notulen van de vorige ver gadering werden zonder meer vastgesteld en de ingekomen stuk ken (zie ons nummer van vorige week Vrijdag) werden voor ken nisgeving aangenomen. Toen kwSrften er een tweetal kamerstukkenhet voorstel om 100 beschikbaar te stellen voor het deelnemen in de aanbieding van een geschenk aan de P. N. E. M. bij de opening van de Amer-Centrale en het voorstel tot verstrekking van een geldlening van 5(XXL, aan de K.M.H.C. Beide werden zonder meer aan genomen. Algemene instemming. Vervolgens was aan de orde het voorstel tot het bouwen en verhuren van een industriehal. De voorzitter zei bereid te zijn dit punt in de openbare vergadering te behandelen als de raadsleden geen zaken naar voren brachten die beter in geheime zitting be handeld konden worden. Met na me ging dit over bedragen. De eerste spreker was de heer I Van den Hoven. Hij juichte het plan van B. en W. om door het bouwen van een industriehal mee te werken tot vestiging en uitbrei ding van de industrie van harte toe. Hij vroeg of de huurkoop koop op afbetaling inhield en of er, indien er een tussentijdse koop onder disconto werd gesloten, contante betaling zou plaats heb ben. De heer Brouwer sloot zich bij de vorige spreker aan in lof voor het enthousiasme van B. en W. in deze. Hij meende dat de voor zitter in de eerste raadsvergade ring van dit jaar had gezegd dat er nog meer gegadigden voor een hal waren, ook iemand van el ders. De heer Brouwer was blij dat het eerste schaap vast over de brug was en hij twijfelde niet of het initiatief van B. en W. zou vrucht afwerpen. Wel achtte hij het een belangrijke besparing op de bouwsom als er 3 of 4 hallen tegelijk aanbesteed konden wor den. Ook de heer Verdoorn was het met de lof ten opzichte van het initiatief van B. en W. roerend eens. Hij vroeg zich echter af of het niet enigszins riskant was, als men een industriehal ging bou wen, deze in te richten naar de behoefte van een bepaald bedrijf. Als dit bedrijf het soms eens niet volhield en er kwam een ander in, dan had dit ook weer zijn spe- FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES. 6). Hier gaan we er in, sprak Gyrus en hij bleef stilstaan voer de keukendeur. De ander haalde zwijgend een vreemd instrument uit zijn zak en peuterde in 't slot. Het scheen niet mee te vallen, want hij mompelde een onver staanbaar woord, dat een verwen sing in zijn landstaal moest zijn. Maar het lukte toch en de kleine werd vooruit naar binnen ge duwd. Roehik doch!, protesteerde hij nog eens, maar hij stond al voor het fornuis en de lange deed de keukendeur weer dicht. Eerst inspecteren, of alles veilig is, bromde de man Cyrus en haalde een pistool uit zijn bin nenzak. Nu ging hij voorop. Be hoedzaam sloop hij het gangetje door, zag langs de ladder, die er stond, omhoog en posteerde zijn gezel er onder, met een enkel ge baar, zonder een woord te spite- ken. Alleen ging hij nu de voor kamer binnen. Dat leek ook be trekkelijk veilig, want rond het huis lopend, had men door de vensters verlaten vertrekken ge zien. De inspectie verliep vlot en zonder incidenten en teruggeko men in het portaal gaf hij de kleine met de punt van het pistool te kennen, dat de reis nu hoger sferen gold. Zij klommen de lad der op, voorzichtig, het duikelaar tje vijf treden voor de ander, die het trapgat met zijn wapen dekte. Zij verdwenen uit zicht in het duister van de zolder. Op dat ogenblik kwam een der de bezoeker het huisje binnen. Deze man, gekleed als een Brit, die op eendenjacht is, werkte op het eerste gezicht sneller en doel matiger dan zijn voorgangers. Hij klom door het raam van het ach terkamertje binnen en bewoog zich opmerkelijk vlug en geruisloos over de vloer ,door de deur, het gangetje in en bleef toen plotse ling verstijfd staan. Er werd gebeld, zo hard, dat de man in het bruine pak met de korte laarzen het gevoel kreeg, alsof een zware bronzen klok bo ven hem barstte. Hij trok een smartelijk gezicht, maakte toen een beweging als wilde hij weer de kamer inschieten, bedacht zich en klauterde toen ijlings de lad der omhoog. Het was een moei lijk besluit voor hem geweest, want hij was niet gewoon te wij ken voor gevaar. Twee sporten tegelijk klimmend nam hij zich ook voor aanstonds stevig af te rekenen met de man, die hem nu zo smadelijk op de vlucht dreef. Die man was Peter. Genieténd van de milde stem ming van het avondlandschap was hij langzaam het zandpad afgere den, had zijn fiets tegen de vlier gezet en belde, zoals het de bur ger past, wanneer hij een onbe kend huis wil binntreden. Maar ook voor hem was dit niet meer dan een formaliteit, want hij zou een bewoner nauwelijks gelegen heid gegeven hebben om de deur voor hem te openen, zo kort wachtte hij. Peter verwachtte nie mand thuis en dat was begrijpe lijk. Hij stapte van het stoepje af, liep het huis rond en vond tot zijn voldoening de keukendeur niet op slot. Hij ging binnen, keek ter loops en overbodig in het fornuis, smeet het weer dicht en gedroeg zich kortom zo luidruchtig als iemand dat doen zal, wanneer hij zich alleen in 'n huis waant en er' zeker van is, dat de bewoners tij"- dens zijn bezoek stellig niet thuis zullen komen. Hij liep de gang in en zag toen tot zijn verbazing juist het onderste deel van een ladder door het trapgat verdwij nen. Peter schoot de kamer in en bleef toen op een veilige afstand langs de deur de bewegingen van de ladder volgen. Men ging snel te werk, daarboven; de ladder was in enkele tellen niet meer te zien en meteen werd er geruisloos een luik neergelaten. Peter zuchtte diep. Wat voor onbekends daarboven ook was, j gelukkig kon hij er voor het ogen- blik geen contact mee krijgen. Hij was zozeer vervuld door deze on- i verwachte gebeurtenis in het huis je, dat hij verlaten gewaand had, dat hij nu eerst dacht aan moge lijke gevaren in de kamer, waar hij zich bevond. Met een ruk draaide hij zich om; er stond nie- j i mand achter hem en ook verder scheen het vertrek geen verras- j singen te kunnen inhouden. Er was zelfs geen kast. Bij het raam stond een grote tafel, waartegen twee wankele stoelen geschoven waren. Verder zag Peter nog een versleten divan, die hij snel van de muur wegtrok, maar ook daar achter kon zich niemand verber gen. Peter leefde weer op. Hij zette nu de kamerdeur wijd open, nam een grote, verweerde spiegel van de wand en plaatste die zo in de deuropening, dat hij van de ka mer uit juist het luik in het vi zier kon houden. Het leek hem het beste, wanneer hij maar flink rumoerig bleef doen, dan zou het daarboven wel rustig blijven. Wel besloot hij hier zo snel mogelijk te verdwijnen, met het oog op alle mogelijkheden en onmogelijkheden daarboven op zolder. En mogelijkheden waren er. Maar wie denkt, dat de gelaars de man met Cyrus en zijn kleine gezel gemoedelijk een kaartje zou leggen, boven op het luik, vergist zich. De twee partijen zouden el kaar niet terstond ontmoeten. Zodra onze eendenjager de lad der verzekerd had, verkende hij zijn omgeving. En die stond hem allerminst aan. Hij voelde zich als een tijger, die, gewend aan vrij heid en ruimte, zijn eerste uren in een paar afgerasterde vierkante meters doorbrengt. Hij zou zich meer op zijn gemak gevoeld heb ben, als hij geweten had, dat aan de andere kant van een der twee zolderdeuren, waaraan hij nu ruk te, de beide sinistere heren de adem inhielden en met spanning toekeken of het slot, dat zij zorg vuldig hadden gesloten, toch niet zóu openspringen. Het hield en dat was maar goed, anders zou dit verhaal waarschijnlijk op deze plaats al beëindigd zijn. Daarte genover staat, dat het ongetwijfeld interessant geweest zou zijn, als dat slot eens bezweken was. Dan zou een kat in een nest met slan gen zijn neergelaten. Nu gromde die gelaarsde kat alleen maar. Er was nog een ka mertje, waarop hij zijn krachten kan proberen en daar was de deur niet op slot. Het zag er even leeg en verwaarloosd uit als de zolder en spinnen hadden het raam dicht- geweven. Hij wrikte het venster open voorzichtig, om zo wei nig mogelijk lawaai te maken en zag langs de dakgoot omlaag. Hij schatte de afstand tot de grond en ging de ladder halen. Ademloos luisterde het tweetal in het andere kamertje naar zijn bewegingen. Het waren desperate mensen, de kleine vreemdeling m zijn magere gezel, die voorwaar geen pistool bij zich droeg om er wormen voor de vissen mee te schieten. Maar toen zij tegelijk een man in het portaal van het huis gehoord hadden met de luide bel van nog een bezoeker, meenden zij, dat het verstandiger was even de ontwikkeling van de zaken af te wachten, alvorens toe te slaan. Daarom hadden zij zich ijlings te ruggetrokken in het grootste zol derkamertje. Zij waren daardoor evenwel in strategisch nadeel ge raakt, doordat ze de sterkte van de laatst aangekomen troepen Peter maakte beneden een rumoer voor tien niet konden schat ten, zodat zij voorlopig in het de fensief moesten blijven. Van het gedrag van hun mysterieuze me de-zolderbewoner begrepen zij aanvankelijk niets. Zij hoorden 'n zacht geschuifel, dat zich uit de richting van het luik weer naar het tweede kamertje bewoog. Zij konden niet zien, dat de ander de ladder meesleepte en die door het raam in de dakgoot manoeu vreerde; hij ging er toen ook zelf doorheen en zijn bedoeling werd duidelijk: hij wilde van het dak omlaag klimmen, een omslachtige handeling, maar onder de om standigheden niet slecht bedacht. Hij had immers zijn oor aan het luik te luisteren leggend gehoord, dat Peter daar beneden, fluitend en zingend, zich kenne lijk zo onbekommerd alleen waan de, dat een verrassende actie te gen hem nu wel succes moest hebben. Om de ladder weer door het luik in de gang omlaag te brengen was te gevaarlijk; een aanval van buiten af moest het zijn! En die werd nu ingeleid. (Wordt vervolgd). ciale behoefte en dan zou de in richting weer veranderd moeten worden. Daarom ontraadde de heer Verdoorn het in deze geest te doen. De heer Duyvelaar merkte op dat in deel I van de berekening de kosten van onderhoud als voor rekening van de huurkoopster stonden vermeld, in deel II niet. Een duidelijke omschrijving achtte hij gewenst. Voorts vroeg hij of in de prijs ook het architectenloon was begrepen, wat er zou gebeu ren als de prijzen bij de aanbe steding anders zouden komen te liggen dan begroot was en bij wie de beoordeling berustte of de on derhoudswerken goed werden uit gevoerd. De voorzitter dankte op de eer ste plaats voor de adhaesiebetul- gingen. Hieruit bleek dat B. en W. de goede vogel hadden ge schoten. De vraag van de heer Van den Hoven kon hij begrijpen. Hij wees er echter op dat termijnbetaling iets anders was dan deze huur koop. Deze was opgebouwd uit een huurelement en een koopele ment. Als de huurkoopster plotse ling zou ophouden met betalen, dan zou de overeenkomst geacht worden niet meer te bestaan en zouden alle betalingen zonder meer aan de gemeente toevallen. Tot de heer Brouwer zei de voorzitter dat B. en W. graag hadden voorgesteld 3 of 4 hallen te bouwen. Hij hoopte in ieder geval niet dat dit de laatste zou zijn. Men moest echter in het oog houden dat voor goedkeuring van de bouw door Ged. Staten aan enige voorwaarden moet zijn vol daan. Het moet ofwel zijn voor een nieuwe vestiging ofwel voor uitbreiding van een bestaande vestiging met uitbreiding van werkgelegenheid, waarbij het dan speciaal gaat over mannelijke in dustrie. Overigens zeide de voor zitter dat er op het ogenblik nog geen gegadigden waren voor an dere hallen. Op de opmerking van de heer Verdoorn antwoordde de voor zitter dat B. en W. indertijd uit gegaan waren van het beginsel: alleen een niet-aangeklede hal met aansluitingen op waterleiding, gas en electriciteit. Bij de onderhande lingen bleek de betreffende indus trie echter al belangrijke bedragen te moeten investeren. Daarom had de gemeente een bedrag van 22500 buiten de oorspronkelijke bedoeling uitgetrokken, van de andere kant echter om de garan tie te verhogen de zaak gebonden n het gebouw. De overeen komst zou dus niet om redenen van bijkomstige aard opgezegd kunnen worden. Bovendien waren bijna alle voorzieningen ook voor andere industrieën nodig. Aan de heer Duyvelaar zei de voorzitter dat B. en W. waren uitgegaan van tweeërlei mogelijk heid: bij huur zou het onderhoud gekomen zijn aan de gemeente, bij huurkoop kwam het voor rekening van de eigenaar. Bij diverse bou wen van industriehallen hadden gemeenten „iets gedaan", maar daarvan hadden B. en W. afge zien, doch als service hadden ze de gemeentelijke dienst om niet ingeschakeld. In de berekening was een minimum aan architecten- loon begrepen. Naar aanleiding van een andere vraag van de heer Duyvelaar zei de voorzitter geen moeilijkheden te verwachten bij de aanneemsom, anders zou er op nieuw contact opgenomen worden. Het onderhoud kwam vanaf het eerste moment voor rekening van de eigenaar, het was dus voor hem

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 4