L Wijde Wereld] Waalwijkse en Langstraatse Courant Crisis in Frankrijk. De slag op de heide bij Oldebroek. UIT DE Uw wagen gemerkt Lichting 1949-11 oefent. i PAUS PIUS XII 75 JAAR MAANDAG 5 MAART 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VAN HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 19 Abonnement 17 cent per week 2.25 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". West-Europa verkeert op het ogenblik in een per manente regeringencrisis. Nederland heeft nu al ruim vijf weken geen kabinet meer gehad. Frankrijks re gering is vorige week gevallen en België noch En geland kunnen bogen op een sterk kabinet, want in beide landen steunt de regering op een meerderheid die nauwelijks voldoende is, laat staan dat ze een krachtig bewind zou kunnen voeren. Nu is het vooral weer de Franse crisis die ons bezig houdt, zoals dat sinds de oorlog al zo dikwijls is gebeurd. Het thans afgetreden kabi net dateerde van 12 Juli 1950, zodat Pléven het zeven en een halve maand heeft uitgehou den, voorwaar een respecta bele leeftijd voor een Franse regering. Als alle kabinetten het zo lang hadden uitgehou den, zouden we nu niet aan het veertiende of vijftiende (men raakt de tel haast kwijt) sinds de oorlog toe zijn. De kwestie waarover het kabinet-Pléven, na verschil lende successen in de buiten landse politiek, is gestruikeld, is verre van eenvoudig. Het gaat over de herziening van het kiesstelsel, welke herzie ning op de eerste plaats is aangevat om Gaullisten en communisten, twee gevaren voor de huidige Franse demo cratie, een hak te zetten. Door het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging, zoals dat in zwang is, krijgen deze par tijen meer zetels in de volks vertegenwoordiging dan voor het landsbelang gewenst is. Daarom had minister-presi dent Pléven een aparte minis ter in zijn kabinet opgenomen om ds kieswethervorming te ontwerpen. Het was de heer Giacobbi van de radicalen. Er werden heel wat voorstellen gedaan en verworpen. Ten slotte kwam de regering voor de Nationale Vergadering met het voorstel van twee stem ronden. Hiertegenover namen de katholieke M. R. P. cn de communisten eenzelfde stand punt in: ze voelden er geen van beide veel voor, omdat ze beducht zijn een aantal zetels er bij in te schieten en omdat de M. R. P. 't met name niet heeft op een lijst verbinding van linkse elementen. Daar om diende de rechtse afge vaardigde Delachenal een amendement in dat voorzag in verkiezingen door één stemronde. Het feest begon Dinsdag, toen de regering de kwestie van vertrouwen stelde op de vraag of de Nationale Verga dering de hervorming van 't kiesstelsel in twee ronden in behandeling zou nemen. Zij behaalde toen een meerder heid van 27 stemmen, waar bij de M.R.P. niet tegenstem de, maar zich onthield. Dat was voor Pléven echter blijk baar nog niet genoeg en hij ging naar president Auriol om het ontslag van zijn ka binet aan te bieden, dat ge weigerd werd. Dus stond de heer Pléven Woensdag weer voor de Na tionale Vergadering, die eerst stemde over het amendement- Delachenal. De minister-pre sident had van tevoren gezegd dat, als de Nationale Verga dering dit amendement zou aanvaarden, hij er zich bij zou neerleggen. Het was ech ter zo, dat de radicalen en een deel der socialisten zou den tegenstemmen en van de communisten had men rede lijkerwijs kunnen verwachten dat ze zouden voorstemmen. Dit gebeurde echter niet; de communisten verklaarden dat ze, hoewel ze voor verkiezin gen in één ronde waren, toch zouden tegenstemmen. Met 't gevolg dat het amendement werd verworpen met 295 te gen 311 stemmen. Dit zou niets gegeven hebben als de regering nu kans had gemaakt haar eigen voorstel er door te krijgen, maar Pléven be greep daarop ook geen kans te hebben. Immers, de com munisten zouden daar even goed tegen stemmen, want ze waren er werkelijk tegen, evengoed als de M.R.P., waar mee het voor de regering al verkeken was. Pléven trok dus zijn conclusies en liet 't niet op de tweede stemming, die de tegenstellingen maar nodeloos zouden verscherpen, aankomen en ging weer naar president Auriol. Voor deze zat er toen niets meer op dan het ontslag te aanvaarden en op zoek te gaan naar een nieuwe formateur. En dan verder? Men zit er nu mee te kijken, want de nieuwe regering staat voor dezelfde kwestie als haar voorgangster en zal dus een modus moeten zoeken om bei de partijen tevreden te stel len. Valt dat hier al niet mee, in Frankrijk zeker nog min der, waarbij nog komt dat 't kiesstelsel een uitermate de licate kwestie is. Het gaat er bij alle partijen om zoveel mogelijk zieltjes en zetels te winnen. En hoe moet men ze dan tot concessies bewegen? Daarbij hebben we nog niet gesproken over de talrijke andere problemen waar Frankrijk binnenslands mee worstelt en die even zoveel voetangels en klemmen be tekenen waarover een kabi netsformateur of een regering kan struikelen. De crisis is er nu wel. maar de oplossing? Nadat president Auriol met René Pléven had gesproken, heeft hij als eerste Georges Bidault, de voorzitter van de M.R.P., uitgenodigd een nieu we regering te vormen. Bi dault had het echter zo be keken en heeft zijn opdracht Vrijdag al teruggegeven. De Russen stemmen toe. De Russen hebben er in toe gestemd om een voorberei dende conferentie te houden van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland. Deze conferentie is vandaag in Pa rijs begonnen. De Russen zijn 17 man sterk opgekomen on der leiding van de onder-mi nister van buitenlandse zaken Gromyko. Op de agenda staan zo van die punten als de spanningen in Europa, de bewapening, 't probleem Duitsland, het vre desverdrag met Oostenrijk en dan nog een aantal punten waarover de Russen niet wil len praten. En dit is dan nog maar een conferentie om een agenda op te stellen voor een conferentie van de echte gro te vier, die dan in Washing ton zou moeten worden ge houden. Er zijn al heel wat van die voorbereidende be sprekingen gehouden, zonder dat ze ooit iets uitgehaald hebben. Als dat dan bleek, gingen de plaatsvervangers maar weer in arren moede uiteen. Moskou heeft vrij lang ge wacht eer het antwoordde op de Westerse uitnodiging van 19 Februari om voor de Vier- mogendhedenconferentie eerst de plaatsvervangers in Parijs bijeen te doen komen. Don derdag kwam het bericht plotseling uit de lucht vallen dat de Russen de uitnodiging accepteerden. Het is misschien niet beleefd, maar het is in ieder geval iets. Of de plaatsvervangers er in zullen slagen een agenda op te stellen die beide par tijen bevredigt? We zullen niet wanhopen eer het tegen deel is gebleken, al hoeft men inderdaad niet veel hoop te hebben. Doch wie weet heb ben de Russen niet zo'n plan netje in petto dat ze hierop de conferentie van de vier ministers zelf niet willen la ten afstuiten. Hoe het ook zij, aan hun ligt het of deze voor bereidende besprekingen iets uithalen. Tito zelfverzekerd. In een interview heeft de dictator van Joego-Slavië, maarschalk Tito, verklaard dat zijn land geen bepaalde moeilijkheden zou hebben om een aanval van Ruslands sa tellieten eventueel te keren. Hij verwachtte dat de Hon garen, Roemenen en Bulga ren zich niet hard zouden in spannen als hun door Mos kou bevolen werd tot de aan val over te gaan. Donkerder zag Tito de toestand in als de Russen hun eigen troepen in de strijd zouden brengen. In dat geval zou hij de hulp in roepen van de Westerse mo gendheden. Volgens hem is het verzet tegen het Russische gezag ook in de communisti sche landen zeer sterk. Tito zal aan de Westerse mogendheden geen garanties vragen voor hulp in geval hij aangevallen zou worden, en van deelneming aan de ver- dediging van Europa in de Atlantische Unie wil hij niet weten. Over de binnenlandse toe stand zei Tito dat de politie ke sfeer in zijn land de laat ste twee jaar is veranderd en dat de staat een veel soepeler houding aanneemt tegenover het volk. „Er is trouwens geen reden om streng op te tre den", zei hij. Hieraan hoort men dat Tito zich nog veilig te paard voelt zitten en dat hij de bedrei ging van Russische zijde nuch ter bekijkt. Levenslang. De Officier van Justitie bij de Bijzondere Strafkamer te Utrecht, die tegen de plaats vervangend leider van de N.S.B., Van Geelkerken, de doodstraf had geëist, was in beroep gegaan bij de Bijzon dere Raad van Cassatie tegen de uitspraak van de rechter, die Van Geelkerken tot le venslang had veroordeeld. Vo rige week Woensdag diende deze zaak voor de Raad en de advocaat-generaal, prof. mr. G. E. Langemeyer, eiste ook hier levenslang en conclu deerde tot verwerping van 't beroep van de officier. De Raad zou na vier weken uit spraak doen. De twee voormalige Haagse politiemannen Poos en Slag ter, die de dood van 'n groot aantal illegale werkers op hun geweten hebben, heeft de Bijzondere Raad van Cas satie veroordeeld tot levens lang. Het Haagse Bijzondere Hof had hen in eerste instan tie ter dood veroordeeld en bij de behandeling van het beroep van de Officier van Justitie concludeerde de pro cureur-fiscaal tot een gevan genisstraf van 20 jaar. NATIONAAL MONUMENT. Het ontwerp voor het na tionaal gedenkteken Oorlog en Verzet 19401945 naar ontwerpen van de beeldhou wer John Raedecker, die ook het oorlogsmonument voor Waalwijk vervaardigde, en de architect J. J. P. Oud is of- ficiëel goedgekeurd. Het zal komen op de plaats, waar thans het Damplantsoen te Amsterdam is. HAAK-IN ACTIE. Haak-in, de actie tot aan koop van radium voor kan kerbestrijding, georganiseerd door de N.C.R.V., had vorige week Donderdagavond bijeen ƒ202.925.12. Er wordt in deze actie van alle zijden enorm gegeven. AMBON. De Stichting „Helpt Ambon in Nood" heeft met grote voldoe ning kennis genomen van het communiqué van Dr. P. Nikiju luw waarin deze Verklaart, dat hij, ondanks de tussen hem en andere Ambonnese vertegenwoordigers hier te lande gerezen zogenaamde politieke controversen, zich voor de Ambonnese zaak zal blijven inzetten en de leniging van de nood van Ambon met al zijn krachten zal blijven bevorderen. De Stichting „Helpt Ambon in Nood", schaart zich geheel achter Dr. Nikijuluw c.s., in de vaste overtuiging, dat de belangen van de Ambonnese bevolking, even als voorheen, ook thans bij Dr. Nikijuluw prevaleren en mede door zijn grote kundigheid, op voortreffelijke wijze door hem worden behartigd. De Stichting „Helpt Ambon in Nood" ondersteunt tenslotte wel zeer het verzoek, dat Dr. Nikiju luw deed op alle Nederlanders, om de steun, welke zij tot dusver gaven aan de Ambonnese be volking te blijven verlenen. Nog altijd is er op Ambon een groot gebrek aan voedsél, kleding en medicamenten. Om die te kunnen blijven zen den, heeft de Stichting „Helpt Ambon in Nood" Uw bijdrage dringend nodig. Het bekende gironummer van de Stichting is160.000. De kentekens voor personen auto's, vrachtauto's enz. zijn als volgt samengesteld: ND: Personenauto's, ambu lances, jeeps enz.; N A: Vrachtauto's, autobus sen, niet breder dan 2.20 m.; NB: ld. breder dan 2.20 m.; AA: Auto's van-leden van het Koninklijk Huis; C D: als tot dusverre: Corps Diplomatique; CD J: Als tot dusverre: Corps Diplomatique Justice (internationaal gerechtshof); F H: Fabrikanten, handela ren, importeurs van en in mo torrijtuigen; GN: (Geen Nederlandse) motorrijtuigen niet behorende tot het Nederlandse wagen park; KL. K N t/m K T: Konink lijke Landmacht; K M: Koninklijke ;Marine N E: Motorrijwielen met of zonder zij span wagen, motor carriers, invalidewagens met geen groter gewicht dan 400 kilogram; Z Z: (zeer zware) motorrij tuigen die niet voldoen aan wettelijke eisen, waarvan het rijden afhankelijk is gesteld van een ontheffing van de wegbeheerder. Generaal Opsomer„Dit Bataljon kan zich met elk buitenlands Bataljon meten". We hebben een veldslag mee gemaakt op de heide bij de Le gerplaats Oldebroek. Die Veldslag bestond niet uit een beetje heen en weer gesjok van een troep sol daten, maar hier oefende een ba taljon van de lichting 1949-11, dat met élan tegen een denkbeeldige vijand optrok, vurend met echte kogels en ondersteund bij de aan val door kanonnen, die echte bri- santgranaten gebruikten. Dat bataljon riep, toen het er ging spannen, de hulp in van straaljagers, die prompt versche nen. Dat was een deel van de lichting 1949-11 waarover nogal eens is gésproken en geschreven. Een van de bataljons, uit deze laatste oefeningen, welke de naam „Unito" droeg en waarbij de Ne derlandse pers was uitgenodigd. De gevechtswaarde van dit ba taljon was van dien aard, dat de Commandant Strijdkrachten te Velde, de pérs kon toevoegen: „Met dat hele bataljon durf ik te velde gaan en dit bataljon kan zich met elk buitenlands bataljon meten. Het is Woensdagmiddag 12 uur en we staan op 't stationsplein te Zwolle, waar de Legervoor- lichtingsdienst verzamélen gebla zen heeft voor de vertegenwoor digers van de Ned. Pérs en de persfotografen. De Voorlichtingsdienst zal ge dacht hebben, dat een soldaat niet kan vechten met een lege maag en een journalist niet kan schrij ven onder dezélfde omstandighe den, zodat allereerst 'n bezoek wordt gebracht aan Hotel Wien- tjes voor een koffiemaaltijd. Bij het nuttigen van het cadetje horen we, dat Lichting 1949-11 met pech te kampen heeft gehad. Aanvankelijk was deze lichting bestemd voor Indonesië. De jon gelui werden geoefend, maar na de veranderde omstandigheden in Indonesië naar huis gestuurd, later weer opgeroepen en opnieuw ge oefend. Men had gehoopt deze lichting Amferikaanse wapens te kunnen geven, maar zover is men nog niet. Geoefend is met dezelf de wapens, die het Engelse leger gebruikt. Binnen enkele weken zal de op leiding van lichting 1949-11 vol tooid zijn. Nu is men gékomen aan de laatste oefening in bataljons- verband. Daarna worden de ba taljons verenigd in de 44e. regi ments gevechtsgroep, welke om streeks half Maart de grote slot oefening zal houden. Op weg naar de heide. Onder leiding van Kapitein J. Polman van de Legervoorlich- tingsdienst, tevens een uitstekend "gastheer, rijden we in een V.A.D.- bus naar het gevechtsterrein. Als we de straatweg verlaten hebben en ovér een smalle weg hobbelen, zien we het landschap veranderen. Dichte dennebossen passeren we, tot de grote heide bij de Legerplaats Oldebroek voor ons ligt. Wé passeren de kanonnen die al voor het gevecht gereed staan en als dan de bus beslist niet ver der kan, wandelen we naar een heuvel, beplant met een zeildoeken gevaarte ter béschutting voor re gen en wind. Daar worden we voorgesteld aan Generaal A. E. C. Opsomer, de Commandant van de strijd krachten te velde, die de laatste oefeningen van lichting 1949-11 leidt. Daar is ook de luidspreker- installatie, die ons de nodige toe lichting geeft. De opzet. De opzet is, dat een bataljon een aanval zal doen op een vij andelijke stelling. Deze aanval zal geschieden op uur U, oftewel 3 uur. Hét aardige van deze oefe ning is, dat er met scherp gescho ten zal worden, evenwel onder terdege voorbereide veiligheids maatregelen. Hét doel is de op rukkende infanterie vertrouwen te geven in de steun van de artille rie cn de vliegtuigen. Na een inleidende beschieting van de vijandelijke stellingen door de artillerié zal op uur U 1 min. door middel van rookprojec- tielen het sein gegeven worden dat de infanterie tot de aanval kan overgaan. Het zware artille rievuur noodzaakt dus de vijand in dekking te blijven en daarvan zal de infanterie gebruik maken om naar de vijandelijke stellingen op te rukken. Was het werkelijk heid, dan zou het vuur van de ar tillerie maar 100 meter voor de infanterie liggen, maar uit oog punt van veiligheid is deze af stand bij de oefening vergroot tot 500 meter. Wanneer de vijande lijke stelling veroverd is, moeten onzé troepen zich inrichten. De vijand zal echter ook niet stil zit ten en met mortieren béginnen te paffen, die echter door onze ar tillerie tot zwijgen worden ge bracht. Dan komen de vijandelij ke tanks opzetten en als de ba taljonscommandant deze met zijn PAG niet kan verdrijven, wordt de hulp van de luchtmacht inge roepen. Dit is in het kort de opzet van de oéfening die door 700 man in fanterie zal worden gehouden. De oorlogstoestand is als volgt: De blauwe partij (onze troepen) is in opmars van Oost naar West. De rode partij heeft reserves aan laten rukken en de lijn Heerde Broekhuizen ingenomen. Onze troepen hebben als uitgangspunt het kamp Margriet. De soldaten hebben een extra maaltijd gehad en een pakje sigaretten, op zich zelf plezierige dingen, die echter ook betekenen, dat er een aanval op komst is. Het aardige is, dat de troepen, die we links van onze tent reeds in de heide zien liggen, volkomen op de hoogte zijn ge bracht met wat er gaat gebeuren. Dat is het grote verschil met der gelijke oefeningen voor 1940. Toen wisten de soldaten niets. Uw ver slaggever heeft in zijn diensttijd verschillende grote oefeningen in de Achterhoek mede gemaakt, waarbij 't kader inlichtingen kreeg, maar Jan Soldaat volkomen on kundig met de komende gebeurte nissen werd gehouden. En dan was er na afloop altijd de klacht: „Waarvoor was nu al dié flau we kul, die ons alleen maar moe maakt". Dat is veranderd. Ook de soldaat weet waar het om gaat en daardoor is er animo voor de oefening gekomen. De soldaat moet weten waarvoor hij vecht. De waarde hiervan is in de laat ste oorlog duidelijk gebleken. Ge neraal Opsomer vertelt ons nog, dat de waarde van het schieten met 'scherp tijdens oefeningen hier in ligt, dat de infanterist vertrou wen krijgt in de artillerie. Hij moet horen, zien en voélen wat de artillerie is. Het spel begint. Dan begint zo langzamerhand het uur U te naderen. De zenu wen zijn gespannen en vooral die van de jonge soldaten die in de héide liggen te wachten op het sein tot oprukken. In de verte zien we de kanon nen staan. „Niet om het een of ander Ge neraal", zegt een van de colle ga's, „maar die artillerie kan ons hier toch wel zien staan". De generaal stelt hém gerust. Dan ineens is er het eerste schot, de artillerie is begonnen zich in te schieten. ■Even later is het tijdstip, waar op de oefening begint, gekomen en dan dreunt het over de stille, dorre heide. Alle kanonnen geven een snelvuur af op de vijandelijke stelling. De granaten verlaten snel achter elkaar de vuurmonden en zijn dan 8 seconden onderwég voor ze in de vijandelijke stelling met een daverende knal en veel rookontwikkeling uit elkaar bar sten. Gierend vinden de projec tielen hun weg. Even is er voor ons een herin nering aan de dagen van Mei 1940, toen de granaten ook over ons heen gierden op de Grebbe- berg, maar toen zaten vfe dichter bij de springende projectielen dan hier in de tent op de heuvel. Voor de artillerie nemen wé in tussen ons petje af. De vuursnel- heid is groot en de schoten zijn uitstekend gericht. Het is een machtig gezicht die granaten te zien inslaan en de zwarte rook te zien verwaaien in de wind. Dan zwijgt het geschut ineens, na nog een laatste rookgranaat hoog boven de stélling te hebben geschoten. Dat is het teken voor de infanterie. Die infanterie doet het uitste kend. Er is geen moment van aarzeling. Precies op het juiste tijdstip begint het te leven in de hei en mét een snelheid van 100 meter in 3 minuten trekt de in fanterie de vijandelijke murw ge bombardeerde stelling tegemoet. Dat is ook een verschil bij vroeger, toen het vaak zo moei lijk was de jongens in beweging te krijgen, omdat alle interesse ontbrak. Hier is wel interesse en onder het oog van de „baas" willen ze het goed doen. En ze doen het goed. Voorwaarts gaat het, vurend met de lichte infante- riewapens vanaf de heup. Dé wa pens zijn ook met scherp geladen en de kogelbundels klieven als een zweepslag van het geweld de lucht. Het ratelt en knettert over al en het is of de spanning van het gevecht op de pérsmensen overslaat. „Generaal", zegt een van ons, „hebt U nog geen stelletje parti- sanen nodig, dan wordt het nog echter, wij doen allemaal mee". De Géneraal lacht, maar kijkt met welgevallen naar zijn jongens, die het zo uitstekend doen. Par- tisanen van de pen kan hij niet gebruiken. De stelling genomen. De aanval van onze troepen is gelukt en de vijandelijke stelling is genomen. De vijand wil het vérloren terrein terugwinnen. Er komt vijandelijk mortiervuur, maar dan spreekt de artillerie weer haar harde taal. De mortieren zwijgen. Vijandelijke tanks naderen en van onze kant slepen de carriers 't PAG-geschut naar de gedreigde troepen. Hét PAG vuurt tot de lopen rood staan, zoals de com mandant per telefoon bericht, maar de gehavende tanks zetten door. Er moet hulp van vliegtui gen komen. Boven Wijhe cirkelen de straal jagers en per radio worden ze ge roepen. Het duurt slechts enkële minuten, dan naderen de ranke vogels. Even hoog in de lucht verkennen hoe de situatie is en dan komen ze al in glijvlucht naar beneden en storten zich op de tanks. Het is een mooi gezicht die snélle straaljagers te zien duiken op de doelen. In deze oefening vuren ze niet, maar in werkelijk heid zouden alle kanonnen los branden op de tanks. Als je aan die werkelijkheid denkt huiver je even. Tijdens het optrékken van de infanterie is het goed te zien hoe weinig de soldaten opvallen in het terrein. Onze fotografen die er tussen zitten vallen direct op. Dan is het bijna 4 uur gewor den en oefening „Unito" is ge ëindigd. Door de luidsprekér ho ren we het aantal verschoten gra naten. Het zijn er 392 met inbe grip van 54 rookgranaten. Een brisantgranaat zal zo ongeveer 50 60 per stuk kosten. Ja, oorlog is geen goedkoop spel. En nu is bij deze oeféning het aan tal kanonnen nog wel tot een mi nimum beperkt en werd er maar enkele minuten gevuurd. Welke kapitalen worden er bij werkelijk heid dan niet de lucht ingeslin- gerd, terwijl bij deze oéfeningen nog maar projectielen van 25 En gelse ponden in gewicht zijn ge bruikt. Bij de thee. Als de oefening is geëindigd, de carriers en jeeps huiswaarts jagen, de vlaggen worden inge nomen en de jongens in groépjes nog wat napraten, gaan wij met onze bus naar de Cantine in de Legerplaats, waar Generaal Op somer op een kopje thee tracteert. We hebben nog heel veel te vragen en de Generaal wil graag alle vragen béantwoorden. „En Generaal bent U tevre den?" Een trek aan een Old Mac en dan komt het antwoord: „Ik ben zeer tevreden over de oefening". De Generaal vertelt intéressan te dingen over de Amerikaanse methode van het lopend vuren en het doel van de oefeningen om de troep te leren aanvallen. Na de capitulatie hééft een Duits ge neraal gezegd, dat de Hollanders uitstekende verdedigers waren, maar van de aanval geen kaas gegeten hadden. Wij leren de troep de aanval en vooral de ver rassende aanval. Ik heb, aldus de Géneraal, ver trouwen in de Nederlandse sol daten. Ook Korea bewijst het weer. We hopen deze troepen bin nenkort het Amerikaanse materi aal te kunnen geven, waarmee zé na enige oefening zeker spoedig vertrouwd zullen zijn. Wellicht Op 2 Maart j.l. vierde Z.H. Paus Pius XII zijn 75ste ver jaardag en volgende week Maandag, op 12 Maart, is het de 12e verjaardag van zijn kroning. Wie zal de werk zaamheid meten die deze Paus in een mensenleeftijd en in de twaalf jaar van Zijn Pontificaat heeft ontplooid? Op welk terrein is Hij niet actief geweest voor de uit breiding van het Godsrijk op aarde en het herstel en be houd van de vrede. Wij hoe ven maar te herinneren aan Zijn talrijke encyclieken, de vele toespraken op alle ge bied, echter steeds gericht op het ene grote doel. Ons past daarom diepe dankbaarheid dat God ons in deze uiterst moeilijke tijd een Paus XII heeft geschonken om de wereld door de chaos die zij zelf heeft aangericht, de weg te wijzen naar onze eindbestemming. Luisteren we naar Zijn stem die ons voor licht en bidden we tot God dat Hij Hem de kracht geve Zijn Kerk te leiden overeen komstig Gods plan. Moge het Hem eens gegeven zijn de vrede over de wereld te zien opgaan, waarvoor Hij zo on- vermoeidbaar strijdt. gaan we in de toekomst oefenen mét onze bondgenoten in de En gelse zone van Duitsland vanwe ge het gebrek aan grote oefenter reinen in Nederland. En zo eindigt oefening „Unito", die over enkele weken in groter verband gevolgd zal worden door oefening „Crescendo". We zijn blij, dat we deze oefe ning hebben kunnen méemaken, niet alleen om de aardige afwis seling die er in zat, maar vooral omdat we gezien hebben dat 't moreel van onze Nederlandse sol daten goed is en ze zich uitsté kend hebben gehouden in een oefening, die iets van de werke lijkheid had. Laten we eindigen met de in nige wens, dat 't nooit weer wer kelijkheid zal worden en dat het kan blijven bij een soldaten spel, ook al is dat een beetje prij zig. Deze oefening „Unito" heeft ons echter nieuw vértrouwen ge geven in het Nederlandse leger dat moeizaam en met grote offers wordt opgebouwd. TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN. Donderdagmorgen is de 22-ja- rige motorordonnans van de luchtmachtstaf H. C. C. Deckers uit Hilvarenbeek nabij het via duct over de Rijksstraatweg te Wassenaar dodelijk vérongelukt. Hij botste in volle vaart tegen eentankauto, die onder het viaduct uit kwam. Donderdagmiddag is bij werk zaamheden te Hurwenen bij Zalt- bornmel de 54-jarige arbeider W. J. C. U. om het lev engekomen. To eneen op een stellage gemon- teérd vliegwiel op een auto werd gebracht, sloeg de stellage om, waardoor U. werd getroffen. Hij was op slag dood, LEVENSLANG GEEIST VOOR MOORD. H' 1 Tegen de 28-jarige tuinders knecht J. W. v. d. A. uit Loos duinen, die in de nacht van 20 op 21 Februari van het vorig jaar in de slaapkamer van zijn woning zijn vrouw met bijlslagen en dolksteken van het leven be roofde, is door het Haagsé ge rechtshof levenslange gevange nisstraf geeist. De Haagse recht bank had een straf van 18 jaar opgelegd, van welk vonnis de of ficier van Justitie in hoger beroep ging.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5