Uit de Provincie 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 MAART 1951 6 DE HEER CLAASSEN GEHULDIGD. PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. BUITENLANDSE FORD-TECHNICI IN AMSTERDAM EEN ONAANGENAAM AVONTUUR. Katholieke Middenstands bond bijeen. Donderdag heeft de Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Den Bosch een centrale raads vergadering gehouden in het Ca sino in Den Bosch. Op deze bijeenkomst behandel de prof. dr. Th. Thurlings het coöperatievraagstuk, terwijl de Eerw. pater dr B. van Bilsen O.F.M. sprak over de nieuwe mens. Ter inleiding van het eerste onderwerp wees de voorzitter, de heer T. van Leeuwen, er op, dat hierover herhaaldelijk contact is geweest met de K.A.B., die even als de Middenstandsbond een rapport heeft laten samenstellen. Met de N.C.B. bestaat nauw con tact over de productie coöperatie. Prof. Thurlings besprak dus de verhouding van de Middenstander tot de coöperatie en het groot winkelbedrijf. Hij erkende het rfecht van bestaan van deze beide laatste even goed als van de eer ste, maar ze hebben niet het uit sluitend recht van bestaan. An derzijds moet de middenstander zelf zijn bedrijf zo doeltreffend mogelijk inrichten, om daardoor te voorkomen dat de coöperatie zich overmatig uitbreidt. Ten slotte is er een sfeer van vertrou wen tussen beide partijen nodig. Pater van Bilsen spoorde er toe aan dat de moderne mens de ge schonden harmonie tussen gods dienst en lfeven, Kerk en maat schappij, zal herstellen. Op elk terrein moet God erkend worden. Hengstcnkeuring in Den Bosch. In Den Bosch is Donderdag een provinciale keuring gehouden van dekhengsten, uitgaande van de afdeling Noordbrabant van de vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaard-fokkerij in Nederland, Deze keuring was voor de goedkeuring voor de dekdienst en ter beoordeling voor de toekenning der provinciale bij dragen. Er was veel belangstel ling en er werd geconstateerd dat de kwaliteit van de Brabant se warmbloedhengstenstapel hard vooruit gaat. Van de Geldersen kreeg de 4- jarige vos Landheer, gefokt in Eist, een eerste provinciale bij drage, die onder de ouderen ver worven werd door de achtjarige Helmar van H. Verkuil tfe Bru- chem en J. v. d. Heuvel te Gen- deren. Van dezen kreeg onder de Groningse een eerste provinciale bijdrage de hengst Majesteit Hen drik. Van hen was ook een van de eferste prijswinnaars in de elite afdeling der keur- en preferente hengsten, n.l. de 11-jarige keur- hengst Erfgraaf. Landelijke ruiters bijeen. Woensdag hield de bond van Landelijke rij verenigingen van de N.C.B, kring Den Bosch een al gemene vergadering in Vught. Alle afdelingen in deze kring wa ren vertegenwoordigd. De voorzitter sprak in zijn ope ningswoord zijn voldoening uit over de goede geest die onder de landelijke ruiters heerst, de secre taris-penningmeester bracht ver slag uit over 1950, waaruit bleek dat er een batig saldo was van 12.Zijn beleid werd door Vinkei, Drunen en Elshout on derzocht en goedgekeurd. In 1950 namen 19 cursisten deel aan een commandantencursus die gegeven werd in Drunen en Berlicum. Con coursen werden gehouden in Dru nen, Vinkei en Nieland. Kring- kampioen drfesseur werd Wijger- gangs uit Berlicum en kampioen springruiter C. van Rooy uit St. Michielsgestel. De aftredende bestuursleden J. Verputten uit Nuland en C. van Eindhoven uit Gemonde werden herkozen. e Voor 1951 zijn twee concour sen definitief vastgesteld te St. Michielsgestel en te Olland. Over twee andere werd nog overlegd, daar Vught en Ammerzoden zich wegens de hoge kosten hadden teruggetrokken. De geestelijke adviseur, kape laan Hoek uit Berlicum, spoorde tenslotte aan de goede geest te handhaven. PLAN TOT BOUW VAN PALEIS-THEATER IN TILBURG VAN DE BAAN. Het plan tot bouw van het Pa- leis-theater te Tilburg, waarvoor het gemeentebestuur op 26 Aug. j.l. een lening van 1.000.000 toezegde op voorwaarde, dat de N.V. voor 300.000 preferente, aandelen zou weten te plaatsen, gaat niet door. De belangstelling van hen, die dit plan financieel mogelijk moesten maken, bleek te gering. Het plan-Paleis-theater is hier mee van de baan. Een ander schouwburgplan, dat van de Nieuwe Koninklijke Harmonie, is hierdoor opnieuw actueel gewor den. Het is immers een vaststaand feit, dat Tilburg schreeuwt om een behoorlijke theaterruimte. De Harmonie beschikt over een groot stuk grond in het centrum van de stad, waarop sociëteits- en feestlokaal. Daarbij komt een zaal voor 900 personen. De kos ten komen op 850.000 en 't efer- ste plan 1.300.000. maiwYK VERGADERING RODE KRUIS. A.s. Vrijdag 9 Maart zal de Waalwijkse afdeling haar jaarvergadering houden in zaal 20 van het raadhuis. Wij sporen de leden van 't Rode Kruis aan deze vergade ring te bezoeken. Hij begint om 8 uur precies. Donderdag was het veertig jaar geleden dat dhr. Claas- sen als kleermaker in dienst trad bij de firma Van Leent en Vermeer te v.m. Baard wijk. Op deze dag werd de jubi laris op intieme wijze gehul digd. Om kwart over negen kwam burgemeester Mr. R. J. J. Lambooy de heer Claassen de Koninklijke Onderschei ding, n.l. de bronzen ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitreiken, zoals wij in ons vorig nummer reeds hebben gemeld. De burgemeester compli menteerde de jubilaris en spelde de onderscheiding op de borst. Hierna werd de burgemees ter door de directeur, de heer Vermeer, door het bedrijf rondgeleid. Met de directie, personeel en familie werd vervolgens gezamenlijk ont beten. Dat dit ontbijt reuze gezellig was met zo'n stel kleermakers bij elkaar, be hoeft geen betoog. De heer Vermeer sprak de jubilaris toe, prees hem om zijn vakmanschap en toewij ding en bood hem een ge schenk onder couvert en een fruitmand aan. Aan mevrouw Claassen werd een bloemen mand aangeboden. In de loop van de dag kwa men nog verschillende oud collega's van de heer Claassen feliciteren. Er werd een foto gemaakt om dit heugelijke gebeuren te vereeuwigen. 's Avonds werd het feest in de huiselijke kring voortge zet. Naast de vele andere feli citaties bieden ook wij dhr. Claassen onze hartelijkste ge lukwensen aan en we hopen van harte dat het hem ge geven zal zijn nog lange ja ren te werken. „LOUISIANA STORY". De film „Louisiana Story", die de Kunstkring voor a.s. Donderdag op haar program heeft genomen, is vervaardigd in opdracht van een Oliemaat schappij, maar die heeft de regisseur zo vrij gelaten dat het element reclame er niet aan te pas is gekomen. Zij beeldt de strijd uit tussen na tuur en techniek in de staat Louisiana, waar een jongen van 12 jaar geheel vrij rond zwerft in de ongerepte natuur van dit prachtige land. Hij heeft 'n tam beertje en vangt krokodillen in de moerassen, maar op zekere dag komen er mannen van een oliemaat schappij en die beginnen met een proefboring, die aanvan kelijk mislukt, doch tenslotte overwint de techniek. De regisseur Robert Flaher ty heeft voor het maken van deze film 15 maanden onder de arme bevolking van Zuid- Louisiana gewoond en het re sultaat van zijn werk was dat zijn film van de British Film Academy de titel kreeg van de beste documentaire van 1948. Hij werd vertoond op de Biennale in Venetië, op het filmfestival in Knokke en op het Edinburgh-Festival. In Nederland kreeg „Louisiana Story" de onderscheiding „Film van de maand". De meningen zijn in onder delen verdeeld. „Allen echter zijn het er over eens, schrijft de filmcriticus A. van Dom burg, dat er ergens een mees terlijke vormgeving aanwezig is, dat de fotografie perfect verzorgd werd, dat de muziek als een noodzakelijke en za kelijke factor aanwezig is". Hij besluit zijn bespreking: Liefhebbers mogen dus de ge legenheid niet voorbij laten gaan". Die gelegenheid geeft de Kunstkring a.s. Donderdag ook in Waalwijk. AANBESTEDING. Vrijdagmorgen werd in Hotel „De Twee Kolommen" aanbesteed de bouw van een woning, annex schoenatelier in de Wilhelminastraat voor de heer Antoon van Bladel. Architect is de heer A. van Stokkum te Waalwijk. De inschrijving was als volgt: Fa. Kouwenberg, Waalwijk ƒ40.200 Fa. Schapendonk, Drunen 40.175 Fa. P. A. Kramer, Genderen 37.920 Fa. H. M. Kramer, Waalwijk 37.480 Fa. Wed. L. Fitters, Waspik 37.311 Fa .J. W. Nieuwenhuyzen, Sprang ƒ36.550 Fa. H. Maas, Waalwijk 36.430 Fa. v. Huiten, v. Bladel, Waalwijk 36.420 Fa. W. K. v. Erp, Kerkdriel 36.400 Fa. J. v. Asten, Tilburg 35.000 Fa. W. Dexe, ƒ34.800 Fa. J. Vlaanden en Joh. Smeding, Muiden 34.005 Fa. M. Kleingeld, Waalwijk ƒ34.000 Fa. J. Kooien, Waalwijk 33.990 FORD-FILMAVOND. Donderdag 1 Maart j.l. or ganiseerde Automobielbedrijf „De Langstraat" een film avond in Musis Sacrum. De heer P. Pot heette allen hartelijk welkom en was ver heugd dat er zovelen aan de uitnodiging gehoor hadden ge geven. Allereers werd een film over Canada vertoond en een aardig tekenfilmpje en ver volgens liet men zien hoe men in de oorlog in de Ford-fa brieken zweefvliegtuigen ver vaardigde. Na de pauze werd de hoofd film vertoond, namelijk „The Human Bridge". Deze film toont aan, hoe de nieuwe au tomobiel wordt ontworpen op het tekenbord en hoe de ver dere phasen van de construc tie zijn. In ruim een half uur maak ten de aanwezigen de geschie denis mee vanaf het plannen maken, het ontwerpen, het beproeven en het fabrireren FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES. 7) In het kamertje daarnaast waag de de kleine man met de grote hoed het even door zijn raampje te kijken en zag nog juist het bo ven de dakrand uitstekende deel van de ladder heftig bewegen; hij sprak tot de ander: Die man iest schoon weck; hienoenter. Veilik nu. Wij ook gaan. En hij maakte een venster open. Maar hij werd bij zijn arm ge grepen door zijn behoedzame ge zel, die eerst nog snfel de zolder wilde verkennen. Toen zij bij het gesloten luik stonden, meende Cyrus te be grijpen, wat er gebeurd moest zijn: partij 1 was, via de ladder, van het dak naar beneden geklommen, waarschijnlijk op de vlucht partij 2 was in onbekende sterkte nog aanwezig, zeer duidelijk hoor baar. Te duidelijk voor de kleine man naast hem, die plotseling in éénkromp, toen luide galmen op stegen: „Lach dan Paljazzo" „Besmeerrr U met poederrr..." Wat is 't?, giste Cyrus op het luik staande. lek Hóngar beleidiekt door dat gezing, steunde de kleine. Mein hart bloeden en mein maag protestieren tegen dat vreseliks. Het gezanq van Peter scheen hem werkelijk pijn te doen en dat was zo verbazingwekkend niet. Ter verontschuldiging diene echter, dat het lied, dat Peter had aangeheven, als een familie kwaal te beschouwen was. Hij had het zijn vader reeds in de badkamer horen zingen en als kleine jongen had hij het als een strijdlied overgenomen, even vals en steeds ook met Paljazzo; niet Paljas, noch Bajazzo, maar Pal jazzo, dat beter in de uithaal paste. Het lijden van de arme muzi kale Hongaar was echter van korte duur, want hij werd ijlings weer naar het zolderkamertje ge dirigeerd met de instructie om zo snel mogelijk langs de ladder om laag te klimmen en het huis weer door de keukendeur binnen te dringen. De man Cyrus zou dan al het luik geopend hebben om met de revolver de opmars van de Hongaar door het huis te dekken. Het was een goed plan, doch de gehele situatie was reeds te gecompliceerd geworden om nog ruimte voor plannen te kunnen overlaten. Dit werd bij voorbaat tot mislukking bestemd, aange zien de aanwezigheid van de een denjager er niet in verdisconteerd was. In plaats van ergens over de velden met vluchtende benen heen te snellen, de ondergaande zon tegemoet, stond hij op de drem pel tussen keuken en portaal, el ke vezel in hém gespannen. Want zijn scherp oor had door Peters uitbundige aria heen gerucht op zolder vernomen. En dat deed hem de overrompeling van de drieste zanger éven uitstellen. Hij had goed gehoord; een licht gekras over het luikdat heel langzaam in beweging kwam. Hij trok zich daarom een weinig te rug tegen de muur, zodat hij kon aannemen niet zichtbaar te zijn van het trapgat uit, dat traag groter en zwarter werd. Toen bracht hij zijn hand naar zijn van auto's aan de lopende band tot het moment waarop deze aan het publiek worden verkocht. Het was een zeer interes sante film-avond, waarvan de vele aanwezigen zeer zeker genoten zullen hebben. JAARVERGADERING R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND. Vrijdagavond hield de afdeling Waalwijk van de R.K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Willibrord" haar jaarvergadering in het café van de Gildenbond. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter v. Seters er op dat het wegens de toestand in de wereld niet mo gelijk is rustig te werken, doch hij spoorde aan tot Godsvertrou wen en hoop op vrede. De hui dige toestand legt ook een grote verantwoordelijkheid op leiders en bestuurders, maar ook in deze geldtniet angstig te zijn en ver trouwen te hebben in dc toe komst. En ondanks de moeilijke situatie zijn er belangrijke zaken tot stand gekomen, zoals de wet op de P.B.O., de wet op de on dernemingsraden, terwijl het over leg over een Wachtgeld- en werk loosheidsregeling wordt voortge zet. Daartegenover staat weer de aanhoudende spanning tussen lo nen en prijzen, waartegenover ook de regering machteloos staat. Met dankbaarheid gewaagde de voorzitter van de goede samen werking in het georganiseerde be drijfsleven, waar een goede ver standhouding heerst tussen werk nemers- en werkgeversorganisa ties, getuige het Pensioenfonds voor de Lederindustrie, dat enige tijd geleden tot stand is gekomen. Na een aansporing om de or ganisatie sterk te maken, in le dental en in innerlijke kracht, eindigde de voorzitter zijn ope ningswoord met de leden Gods zegen toe te wensen. De secretaris memoreèrde in zijn jaarverslag de achteruitgang in de schoenindustrie voor Korea en de opleving daarna. Voorts liet hij de diverse activiteiten van de afdeling gedurde 1950 de re vue passeren. Het ledental be droeg op 1 Januari 718 en op 31 December 671, hetgeen een ver mindering van 47 leden betekent. Bedankt om diverse redenen had den 95 leden, waaronder practisch geen oudere en 48 leden wer den bijgewonnen. Tien leden van de fabrieksarbeidersbond nemen deel aan de Sociale School. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden Van Da len en G. Bruysters automatisch herkozen, omdat er geen candida- ten waren binnengekomen. In de controle-commissie werd het af tredende lid Kuijten vervangen door het lid van der Velden. Vervolgens hield de Verbonds- penningmeester Redegeld een geldrede, waarin hij voor de le den uiteenzette wat er met hun contributie gebeurt. Ongetwijfeld zijn de toehporders tot de con clusie gekomen dat ze door con tributie te betalen geen paarlen voor de zwijnen werpen, maar dat er heel wat activiteiten en noodzakelijke behoeften mee gefi nancierd worden. Na deze uiteenzetting sprak de verbondspenningmeester nog een propagandistisch woord, waarin hij naar aanleiding van de we reldsituatie de taak van de arbei dersorganisatie tekende en de le den aanspoorde propaganda te maken voor die organisatie. Voorzitter van Seters sloot zich in zijn dankwoord hierbij aan. Er werd medegedeeld dat bin nenkort de C.A.Ö. in de Schoen industrie van de pers komt, en die werd bizonder in de aandacht van de leden aanbevolen. Deze week zullen de wijkboden In October 1950 bracht de Ford Motor Company Ltd. te Dagen ham, Engeland, op de Earls Court Show te Londen twee nieuwe mo dellen, nl. de „Consul" en de „Zephyr Six". fraaie interieurs zijn volkomen op elkander afgestemd. Nu de „Consul'' als eerste van de twee nieuwe modellen langza merhand in Engeland in productie is genomen, werd het nodig ge- de productie-lijnen, voorzien van door T L. buizen verlichte werk- „pits", Engelsen, Ieren, Denen, Belgen, Finnen, Zweden, Cana dezen, Zuid-Afrikanen, Brits In diërs, Nieuw-Zeelanders, Austra liërs. Spanjolen, Fransen en Ame rikanen, zich bekwamen in de pro ductie-methoden van de „Con sul". Men kan echter niet zeggen, De nieuwe „Consul" op de proefbaan van de Nederlandse Ford Automobielfabriek te A'dam. Ook te Brussel werd in het midden van Januari van dit jaar de „Consul" op de jaarlijkse auto show in het Palace Centenaire tentoongesteld. De „Consul" met zijn vier-cy- linder 47 p.k. 1J^ liter kopklep- penmotor, biedt gemakkelijk plaats aan vier tot vijf passagiers en heeft een wielbasis van 2,54 me ter, terwijl de „Zephyr Six" een zes-cylinder 68 p.k. 2,2 kopklep- penmotor heeft met een wielbasis van 2.64 meter. De uiterlijk vormen en de oordeeld, dat ook andere Ford fabrieken over de gehele wereld, welke producten van Dagenham op hun programma hebben staan, mét de fabricage-methoden van dit nieuwe model vertrouwd moesten worden gemaakt. Het was voor de Fordfabriek te Am sterdam dan ook een grote eer, dat zij werd uitgekozen als „Op leidingscentrum" voor de technici uit de gehele Ford wereld-organi satie. En zo zien wij dan op het ogenblik aan de speciaal voor deze nieuwe modellen omgebouw- dat er een Babilonische spraak verwarring heerst, want de lijf- taal in de Ford-organisatie is En gels. Na een rondgang door de „oud ste", maar niettemin de modernst geoutilleerde Nederlandse auto mobielfabriek, waarbij wij ook nog een blik wierpen op de nieuwe, bijna gereed gekomen fabrieks hallen, werd het ons duidelijk, dat deze fabriek een belangrijke scha kel vormt in de keten van de ge hele wereld omvattende Ford-or ganisatie. aan de leden komen vragen wie er mee gaat naar de grote K.A.B. manifestatie in hét Feijenoord- stadion te Rotterdam, ter gelegen heid van de herdenking van Re- rum Novarum en Quadragesimo Aimo op 26 Mei. Naar aanleiding van gestelde vragen werd meegedeeld dat er momenteel hard wordt gewerkt aan een Pensioenfonds ook in de Schoenindustrie. Iets definitiefs kon nog niet bekend gemaakt worden. Op een andere vraag antwoord de de voorzitter dat er in de Dio cesane Bond een fonds gesticht is om zwakke kinderen uit te zenden van hen die aangesloten zijn bij het R.K.Z. Toen alle vragenstellers tevre den waren gesteld sloot de voor zitter de vergadering met de Christelijke groet. Toen de chauffeur van ons blad in de vroege ochtend van Vrijdag met z'n couranten de Langstraat in reed, hoorde hij op de Capelse dijk, doordat hij 't raampje had openstaan tegen het aanslaan der ruiten, in de verte hulpgeroep. Hij hield direct op, en hoewel hij door de mist en 't half-duister weinig kon zien, ontwaarde hij achter het riet plotseling een man. Hij ging er heen en constateerde dat bakker de Zw. uit v.m. Besoijen met z'n transportfiets in een sloot zat. De man was per transportfiets op weg naar Capelle om brood te halen en was door de mist en het slechte weer van de weg gesukkeld en zo in de sloot terecht gekomen. Met vereende kracht was hij weer spoedig op de goede weg en het leed geleden. OP WEG NAAR HUIS. Met het troepentransport schip „Nelly", dat vermoede lijk 20 Maart in Amsterdam zal aankomen, komen de na volgende militairen naar huis: Sold. H. Hoevenaar, Horst 22 E, Kaatsheuvel. Sold. A. H. v. Esch, Haar- steegseweg 50, Haarsteeg. Sold. G. A. de Ruiter, San- doel 22, Raamsdonksveer. Sold. L. A. Chabot, Oost einde A 4, Sprang-Capelle. Sold. F. W. van Huiten, 2e St. Crispijnstr. 70, Waalwijk. 2e Lt. W. J. A. Klerkx, Sta tionsstraat 11, Drunen. Korp. J. v. d. Broek, Loons- hoekje 60 A, Kaatsheuvel. Sold. A. van Huiten, Be- soijensestraat 39, Waalwijk. Korp. A. G. M. Kruissen, Station 3, Drunen. Sold. J. H. Mandemakers, Besoijensestraat 62 b, Waal wijk. Sold. M. M. Oerlemans, A 395, Sprang. Sold. C. H. M. Spapens, Loonshoekje 73, Kaatsheuvel. Sold. P. A. Verschure, Car- melietenstraat 21A, Waspik. SCHEEPVAART GESTREMD. 1 en behoeve van de montage van de nieuwe ophaalbrug over het Wilhelminakanaal in de pro vinciale weg Tilburg—Loonop- zand in de gemeente Tilburg (Lijnsheike) zal de scheepvaart door die brug gestremd zijn van Maandag 5 Maart 8 uur tot Dinsdag 6 Maart 1951, 11 uur. rechtferbroekzak en wachtte in deze klassieke houding op de dingen, die gebeuren moesten, oog en aandacht fel geconcen treerd op het luik, doch telkens met een zijdelingse blik op de deur, waarachter Peters onver moeide stembanden thans geoefend werden op Tosca. Terwijl zo in het huisje aan de zandweg de spanning steeg en de Hongaar zijn korte beentjes over de dakrand werkte om mét de buik tegen de ladder gedrukt de begane grond te zoeken, gleed een schaduw langs de ramen, waarachter Peter zo druk in de weer was. Een zwarte hoed en twee donkere ogen verschenen voor het venster; zij zochten de zanger en vonden hem niet, maar als zij enkele seconden langer ge spied hadden, zouden zij Peter onder de divan uit hebben zien kruipen, waar hij juist singels en veren betastte, op zoek naar een verscholen bergplaats. Doch de schaduw gleed verder, de hoek van het huisje om en nu werd ook een pak zichtbaar, dat de man onder de arm droeg; een man, wiens verschijning juist op dit ogenblik op dit terrein de zich daar afwikkelende zaken alleen nog moeilijker te volgen maakte. Hij was tot twee passen van de keukendeur genaderd, toen hij eensklaps opkeek, op het gerucht van een menselijk gesteun en tot zijn ontzetting een kleine dikke man ontwaarde, die vlak bij hem van een ladder omlaag kwam, een lang mes tussen de tanden ge klemd. En het was de aanblik van dat mes, dat de ander een af schuwelijke schreeuw ontlokte en de boeren van Axen zouden ver baasd geweest zijn, indien zij hun koster zo hadden horen schreeu wen, gelijk hun speenvarkens aan de troggen. Het was de koster, wiens mys terieuze missie naar dit onzalige oord een zo verrassende wending gaf aan de voorbereidingen tot een grote veldslag, waarvoor de verschillende belligerenten juist zorgvuldig hun positie hadden in genomen. De schreeuw stichtte onmiddellijk verwarring. Peter, die bezig was het stof van de grond en uit de divan van zich af te schudden, snélde naar de gang. Hij vergat in de spiegel te kijken, die hij met zoveel voldoe ning had opgesteld, zag dus ook niet de man met het pistool in de hand boven in het trapgat, maar hoorde alleen het commando Handen omhoog! Peter keek op, zag in de loop van het wapen, bedacht snel, wat een goed burger onder zulke om standigheden zeggen moet, doch door het tumult, dat tegelijk zijn aandacht naar de keuken trok, schoot hem geen enkele snedige opmerking te binnen en hij besloot met een diepe zucht zijn handen boven het hoofd te houden, zo dat hij tenminste enkele secon den rust had om te zien, wat er allemaal om hem heen gebeurd was. De koster kreeg, na zijn angst uit zijn longen geschreeuwd te hebben, een normale reactie; de meeste burgers, die niet geregeld in dergelijke ingewikkelde situa ties verkeren en derhalve erva ring missen, zouden evenals de koster de openstaande keuken binnengevlucht zijn. Hij deed dat ook met een verhoogde snelheid, want het gevaar zat hem op de hielen. De Hongaar was aanvankelijk geheel verdiept in de voor zijn dik lichaam ongewone oefening op de ladder. Zijn geliefd wapen, het lange mes, prikte hem bij de afdaling en hij had het tussen de tanden genomen, toen hij door de angstkreet werd opgeschrikt, zo hevig, dat hij zijn mond opende en het mes omlaag viel. Hij keek snel om en zag de koster weg vluchten. Nu had de Hongaar een merkwaardige eigenschap, dat hij altijd hard achter iemand aan moest rennen, die voor hem weg liep. En zo liet hij zich met een smak van de ladder vallen, grab belde naar het mes en schoot de koster achterna, de keuken in. In die enkele seconden voorsprong van de koster op zijn achtervol ger was echter veel gebeurd. De koster struikelde in zijn angst over de deurmat, tuimelde languit door de keuken, tegen de knieën van de gelaarsde wachter en liet zijn pak vallen, dat voor de voeten van Peter gleed. En Peter was zo verdiept in de even onver wachte als wonderbaarlijke ver schijning van de koster, waarbij nog de aanwezigheid van een totaal onbekend heerschap kwam, dat hij zijn bewaker in het trap gat vergat en, zich bukkend, het pakket van de koster opraapte. Toch klonk er geen schot van boven af, want de man, die de opmars van de Hongaar moest dekken, was geërgerd doordat hij niets kon zien van wat er zich in de keuken afspeelde en begrij pend dat zich daar belangrijker figuren bewogen, dan de hem vol komen onbekende en argeloos uit ziende lange man met het slordige haar, was hij juist ijlings van het trapgat weggesneld. Hij dook door het zolderraam, miste door zijn zenuwachtigheid vrijwel de eerste sport van de ladder en was al halverwege, toen de volgende episode in de keuken zich reeds voltrokken had. (Wordt vervolgd). ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD: Kleding en reiniging: Meisjes voor confectie-ateliers Schoen en Leder: Aanklopper, Afmaker. Handaflappers, Handzwikker en Handoverhaler. Houtenhakkenzetters. Flexible krammer. Prima ophalers. Machine-zwikker. Overleersnijders en Zoolleer- stanzers. Bijtuigers en Gradeerder. Mannel. stikkers en leerling stikkers. Kantenschrooiers. Schoenstiksters en Thuisstik- sters. Plaksters. Jeugdige schoen- en lederwa- renfabrieks-arbeiders. Div. arbeiders voor eenvoudi ge werkzaamheden in de zwik- kerij en af makerij. Metaalnijverheid: Jongens en meisjes voor mon tagewerk. Een electricien. Land- en Tuinbouw. Jeugdige land- en tuinbouw- arbeiders. Vrije beroepen: Kantoorjuffrouw (bekend met boekhouding). Mannel. jongste bedienden voor kantoor en magazijn. Huishoudelijke diensten: Dagmeisje (voor halve dagen) Dag- en nachtdienstbode. BIEDEN ZICH AAN Bouwvakken: Een leerling timmerman met opleiding Nijverheidsschool. Timmerlieden. Schilders. Een halfwas schilder. Bouwvak-s j ou wers. Grondwerkers. Een meubelstoffeerder. Reiniging. Heren-kapper. Schoen en Leder: Huidenspanner. Snij meester - magazijnmeester Werkmeester onderwerkafd. Stikmeester. Schuurder (Lederfabriek). Metaalnijverheid Auto-monteur. Machine-bankwerker. Land- en tuinbouw: Land- en tuinbouwarbeiders. Voedings- en genotmiddelen Een brood- en banketbakker. Verkeer: Diverse chauffeurs. Vrije beroepen: Boekhouder/correspondent. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Ar beidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 10 Maart a.s. KOREA-VRIJWILLIGERS VERTREKKEN. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal in de loop van de volgende week een klein aan tal officieren en onderofficieren, die zich vrijwillig voor het Ned. detachement Verenigde Naties hebben gemeld, per vliegtuig naar Korea vertrekken, teneinde enke le ooengevallen officiers- en on derofficiersplaatsen aan te vullen. Een gedeelte van 't aanvullings detachement zelf, ten getale van omstreeks 150 man, zal omstreeks 19 Maart a.s. per schip uit Ne derland naar Korea vertrekken.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6