"korte berichten Zuinigheid moet de gezondheid ontzien WIELRENNEN Waalwijk VERLIEST TERREIN HOCKEY HET COMMUNISME 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 MAART 1951 3 WONINGRUIL Sportberichten o S.D.O.Nooit Gedacht. De j.l. Zaterdagmiddag ge speelde plaatselijke ontmoe ting tussen SDO en Nooit Ge dacht is geëindigd met 21 in het voordeel van de thuisclub, zodat beide verenigingen hun thuiswedstrijd met de oneven goal gewonnen hebben. Nooit Gedacht kwam met een inval ler voor de linksbuiten in 't veld, wat een grote verzwak king bleek te zijn voor de voorhoede. Reeds direct waren de gasten in de aanval, maar toen één der SDO-backs de bal met de hand juist voor een der Nooit Gedacht-voor- waartsen wegsloeg en zodoen de een zeker doelpunt voor kwam, wat de arbiter ontging, maakte direct daarop SDO 10. De centervoor der gas ten kreeg een ogenblik de bal vrij en schoot fraai in; 11. Na de rust, toen ook de linkshalf van Nooit Gedacht op halve kracht speelde, was SDO sterker, doch de center voor speelde de bal keurig vrij en schoot rakelings langs de buitenkant van het SDO- doel. De keeper van Nooit Ge dacht was in prima vorm. En kele minuten voor tijd speelde de rechtsback de bal te zacht terug op de keeper en hier door kwam SDO nog fortuin lijk aan de winnende goal. CAPELLE. HilvariaWit-Zwart 11. In deze wedstrijd zag het er niet naar uit dat de Wit-Zwar- ten een gelijk spel zouden beha len; niet dat zij de mindere waren, integendeel, maar de doelverdedi- gter van de thuisclub was deze middag in zo'n uitstekende vorm, dat hij ieder gevaarlijk schot on schadelijk maakte en hij zeker 3 of 4 doelpunten voorkwam. Over de wedstrijd het volgen de Vanaf het begin gingen bei de teams goed tegen elkaar op; de Wit-Zwarten waren echter het gevaarlijkste en na 5 min. spelen kreeg de rechtsbuiten van Wit- Zwart Verduijn de kans om de score te openen, doch zijn schot werd op meesterlijke wijze ge houden en even later zien wij een harde kogel van midvoor v. Beek hetzelfde lot ondergaan. Het ge luk is echter aan de andere kant en na 15 min. spelen is het de midvoor die zijn club de leiding geeft, 10, met deze stand gaat de rust in. Na de hervatting hetzelfde spel- beeld, de Wit-Zwarten het meest in de aanval, maar steeds is het de doelman der thuisclub die red ding brengt, doch 15 min. voor het einde is een hard schot van rechtsbinnen A. Priest, genomen uit een vrije schop, hem te mach tig, 11. Wel zien we nog en kele mooie kansen voor de Wit- Zwarten, doch met deze stand kwam het einde van deze span nende doch fraaie wedstrijd. De leiding was in handen van dhr. J. Damen die uitstekend leidde. De Junioren speelden tegen W. S. C. en wisten deze match te winnen met 60. Jongens, dit is een mooie prestatie, daar dit de 8e achtereenvolgende overwin ning is. WASPIK 1-R.W.B. 1 3-0. Waspik, dat reeds enkele we ken achtereen nederlagen te in casseren kreeg, toonde al van het begin af dat ze het verliezen beu waren. Er werd direct flink aan gepakt en de RWB verdediging kreeg handen vol werk. Langza merhand begonnen de partijen be ter tegen elkaar op te gaan. Van beide zijden werden mooie kan sen gemist. Ongeveer 15 minuten voor rust krijgt Waspik een cor ner te nemen, die door v. Tilburg krachtig voor wordt gegeven en linkshalf Rijken geeft met een keurige kopstoot doelman Snels geen schijn van kans. met deze stand kwam ook de rust. Na de rust krijgt Waspik de wind tegen. Het lijkt echter of dit de prikkel is om beter te plaatsen. Er wordt goed gecom bineerd en steeds dreigt er ge vaar voor het RWB doel. Na 25 minuten boekt C. Kamp succes, als hij een reeds door de rechts back met de hand gestopte bal, in het net jaagt. Nu zakt het spel van RWB steeds meer af en als reserve Schapers een prachtige soloren van P. de Klijn met een doelpunt bekroond, is RWB ge slagen en is Waspik weer twee kostbare puntjes rijker. DRUNEN. Were Di 1-R.K.D.V.C. 1 2-3. Voor de rust is DVC iets ster ker dan de gastheren, doch de an ders zo zekere achterhoede van DVC kon er nu niet inkomen en zo weet Were Di na een kwar tier spelen door haar midvoor de leiding te nemen. Tien minuten later vergroot dezelfde speler uit een voorzet van de rechtsbuiten de voorsprong, 2—0. Toch hangt er een DVC doelpunt in de lucht Een doelpunt van de DVC rechtsbinnen wordt onbegrijpelijk geannuleerd. Even later schiet dezelfde speler tegen de lat, maar 5 minuten voor de thee doelpunt hij met een prachtig trekballetje. Ruststand 21, Na de rust is DCV sterk in de meerderheid en met kunst- en vliegwerk moet Were Di vergro ting van de score voorkomen. Tien minuten voor 't einde speelt een Were Di man de bal met de hand in het beruchte gebied. De penalty wordt onhoudbaar door de DVC linksbinnen ingeschoten. In de allerlaatste minuut is het de Drunen linksbinnen die voor zijn club met een zeker schot de over winning nog binnenhaalt. RKDVC 3-RKDVC 2 1-2. RKDVC 5—Heusden 3 1-2. VLIJMEN. Berchem Sport 1-Vlijm. Boys 1 2-0. Deze uitwedstrijd is voor de Boys geen succes geworden want met 20 werd verloren. Vlijmen speelde met een invaller, n.l. Herman v. Ovérdijk, die wel goed werk deed, maar deze jeugdige speler is veel te min om tegen de meestal grotere tegenstanders te spelen in 'n duel moet hij steeds het leer afstaan. Het was geen hoogstaand spel, dat aan beide zijden te zien werd gegeven; de vele uitballen warer. hiervan de oorzaak. Er werd slecht geplaatst en bij de Boys ontbrak de grote wilskracht van enkele Zondagen geleden. Berchem werkte met alle inspanning en daardoor werd de overwinning uit 't vuur gesleept. Vlijmen trapt met wind mee af en is het eerst in de aanval, doch zonder succes. Berchem verplaatst het spel en speelt in hoofdzaak op links, hetgeen de verdediging van de Boys spoedig door heeft. De rechtshalf Berkelmans be waakt de gevaarlijke linksbuiten zeer goed en het grote gevaar van de voorhoede van Berchem is daardoor weg. Zo gaat het spel op en neer en veel moois is er voor de rust niet te zien. Na de rust pakt Berchem flink aan en na tien minuten komt het eerste succes. De linksbinnen heeft de bal keurig vrij gemaakt, een schijnbeweging en inplaats van naar links plaatst hij prach tig naar de rechtsbuiten, die fraai inkopt, 1—0. Vlijmen speelt hier na wat feller en enkele goede kansen brengen geen succes. In de 30e minuut na rust weer een aan val van Berchem; de linksbuiten plaatst een hoge bal op het doel en over de handen van de doel man verdwijnt de bal in het net 2—0. Vlijmen verplaatst even het spel en een strafschop brengt in de stand geen verandering. Van Overdijk trapt in de grond en de doelman kan de bal wegwerken. Hiermede komt het einde van deze matige wedstrijd. De leiding was goed. Vlijmen 2 leed bij Haarsteeg 'n flinke nederlaag, dief, verwacht werd. Boys, denk om uw tweede plaats. HAARSTEEG. HaarsteegMaliskamp 82. De wedstrijd tussen bovenge noemde elftallen is in een ver diende overwinning voor de thuisclub geëindigd. Ondanks de grote cijfers waarmede deze over winning is behaald, heeft 't ver toonde spel der thuisclub niet die bevrediging geschonken die er van hun werd' vferwécht; Vooral voor de rust ging het zeer slecht en wisten de gasten zelfs met de kleinst mogelijke voorsprong de eerste helft te beëindigen. Het waren de bezoekers die direct na de aftrap het initiatief namen en de thuisclub wist daar niets tegen in te brengen. Het samenspel ont brak geheel en de afwerking was geheel onvoldoende, hetgeen me de zijn oorzaak vond in het feit, dat de vleugelspelers te weinig in het spel werden betrokken. De bezoekers speelden veel doortas tender en na 10 minuten wisten zij dat ook uit te drukken in het maken van een fraai doelpunt. De thee scheen de thuisclub goed te hebben gedaan en ge steund door de nogal sterke wind ging zij direct tot het offensief over. Na enkele minuten spelen wist rechtsbuiten Boelen de par tijen op gelijke voet te brengen. Even daarna werd het door een blunder van de doelwachter 2—1. Het vlotte opeens over alle linies en al spoedig had dit tot resul taat dat P. v. Gestel de stand op 3—1 bracht mede doordat de achterhoede der gasten raar be gon te schutteren, werd het door haar toedoen na enkele minuten reeds 4—1. Bij een der sporadi sche aanvallen wisten zij met een juweel van een doelpunt de ach terstand te verkleinen, maar Haarsteeg bleef de toon aange ven en spoedig was het 5—2 door een penalty werd het even daarna 6—2. Voor het eindsig naal klonk, was de stand op 8—2 gebracht. WAALWIJKSE WIELERCLUB LEONORA. De trainingsrit van Zondag j.l. had een geanimeerd verloop; de A klassers legden 70 km. af in 1.56 uur, terwijl de B klassers in 1.18 uur de 42 km. haalden. Het was in de B klasse C. Klein die als eerste de finish passeerde exequo de hele ploeg. De uitslag was: 1. C. Klein, Waalwijk; 2. L. v. d. Houdt, Waalwijk; 3. C. Hermans. Waalwijk; 4. H. Dek kers, Elshout. Vooral het rijden van laatst genoemde, die voor de eerste maal een rit meemaakte, geeft alle hoop dat het een gevreesde tegenstander zal worden. In de A klasse was 't de sym pathieke v. d. Braak, die als eer ste de finish bereikte zijn sprin terskwaliteiten zijn van zeer hoog gehalte. Uitslag: 1. A. v. d. Braak, 's-Bosch; 2. A. Dekkers, Elshout; 3. L. Fitters, Waspik: 4. A. v. Es, Waalwijk; 5. Th. de Peffer, Waalwijk; 6. J. van Es (pech) Waalwijk. Reeds zijn onderhandelingen voor wedstrijden in Schijndel, Waspik, Tilburg, Goirle en nog tal van plaatsen buiten Brabant Aanbesteding Industriehal. Zaterdagmorgen werd voor rekening van de gemeente Waalwijk een industriehal aanbesteed, welke gebouwd zal worden op het nieuwe in dustrieterrein bij de Haven. De inschrijving was als volgt Fa. Schuurkens Tilburg 93.500 Fa. Couwenberg, Waalwijk 91.989 Fa. A. J. den Teuling Waalwijk 89.915 Fa. L. Kooien, Waalwijk 80.912 Fa. Kleijngeld, Waalwijk 1 80.899 Fa. W. v. d. Hammen, Waalwijk f 80.550 Fa. Van Huiten-v. Bladel Waalwijk f 78.742 Wed. A. Aarts Zn., Waalwijk 73.327 gaande en gezien de vorm dei- renners, zal 't ons tegen vallen als Leonora niet in verschillende courses de boventoon mede voert. Uitslagen 0—1 0—6 1-0 Heren IWarande I Demes 11Mop lil Heren IIWarande II (vriendsch/ Heren 11 'n Wedstrijd, die aan alie ver wachtingen voldeed en heel wat spanning en at en toe paniek veroorzaakte bij 't publiek. De wedstrijd werd dwirect met veel energie begonnen. Aanval na aan val werd van weerskanten opge zet en Waalwijk had hierin zon der meer de meerderheid en heeft jammer genoeg prachtige kansen verloren laten gaan. Dat de wed strijd hard was blijkt wel uit 't feit, dat enkele personen lichte verwondingen opliepen tijdens wat al te tors spelen. Ruststand 00. Na de rust scheen Waal wijk een kleine inzinking te on dergaan, waar Warande gretig gebruik van probeerde te maken, hetgeen niet gelukte door goed ingrijpen van de achterhoede. Het spel werd bezadigder door t ver moeid raken der spelers. Nu was Warande iets sterker in de meer derheid en Waalwijk moest har der werken om 't voor hun doel schoon te houden, totdat de rechtsbuiten van Warande op waarlijk slinkse manier de bal van de back wist te ontfutselen en de eerste goal in 't voordeel van Warande te scoren. Hierdoor Werd Waalwijk weer wakker geschokt en wist nog en kele mooie aanvallen op te zet ten. Jammer dat enkele mooie mooie kansen niet benut werden. Zo eindigde deze mooie wed strijd met "ri 0 overwinning voor Warande, waardoor deze t kampioenschap van de le klas onderafdeling behaalde en nu pro moveren naar de 3e klas boven- afdeling. Waarschijnlijk zal Waalwijk nu promotiewedstrijden moeten spe len en wij wensen hun daarom nog veel succes toe. Dames II Dezfe wedstrijd was 'n sterk contrast met de wedstrijd van Heren I. Mop had volkomen de overhand y wist voor de rust vijfmaal te scoren. Na de rust was Mop iets vermoeid, maar des ondanks wist 't nog 2 x te sco- gladde weg. Hij kwam zo onge lukkig terecht dat hij vijf ribben brak, wat hij overfgens pas merk te toen hij weer thuis in Amster dam was. De kabinetsinformateur Prof. Romme, heeft Zondag tussentijds verslag uitge bracht aan H.M. de Koningin. Hij heeft voorts besprekingen gevoerd met Ir. C. Staf en Mr. H. Mulderije, beiden van de C.H.U. Prof. de Quay, Fortman en Mr. J. Meynen (A.R.) hebben een ministers zetel geweigerd. Tsjecho-Slowakije. Mgr. Jo sef Beran, aartsbisschop van Praag, is op last van de commu nistische autoriteiten naar een geheime verblijfplaats buiten zijn aartsbisdom gebracht. Hij zal daar onder bewaking staan en zal te vens een boete moeten betalen. In het afgelopen weekend zijn tijdens de zuiveringswoede in Tsjecho-Slowakije drie generaals beschuldigd van verraad enz. en gearresteerd. Onder hen bevindt zich de oprichter van de arbei dersmilitie. Steller deze3 heeft nieuwe woning in Kaatsheuvel wil deze RUILEN voor goede woning in Waalwijk. Brieven onder No. 3580 Bureau van dit blad. Verslagen Handbal en Biljar ten volgend nummer. Het bekende wfeekblad de Sport wereld heeft een fusie aangegaan met het andere grote sportblad „Sport". Vanaf volgende week Maandag komen beide bladen ge combineerd uit. Hoofdredacteur van dit nieuwe blad, dat de naam „Sport en Sportwereldzal dra gen, is C. H. Gfeudeker. De re dactie bestaat uit Ir. A. van Em- menes, Martin Bremer en Wil v. Be veren. Wielrennen. SchultePeters hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag op de baan in Zürich een Américaine van 8 uur ge wonnen. In die acht uur legden ze een afstand af van 338 km 900 meter. Voetbal. De Ajax-speler v. Mourik heeft gisteren in de wed strijd AjaxHeracles (die 11 eindigde) zijn rech teronderbeen gebroken. Dit ongeval gebeurde in de eerste minuut, toen Van Mourik tezamen met Pezie naar de bal trapte. Van Mourik raak te de geblokkeerde bal zon onge lukkig dat hij zijn been brak. Van ruw spel was geen sprake. Door dit ongeval moet Ajax nu zijn derde speler ibissen, n.l. ook Van Dijk (enkel-blessure) en Potharst (ziek-. Wielrennen. Gisteren is het Italiaanse wielerseizoen geopend met de traditionele voorjaars- course MilaanTurijn. Tijdens de eindspurt kwam Fausto Coppi, die het vorig jaar ook al een ernstig ongeluk had, te vallen en brak zijn linkersleutelbeen. Hij werd naar- een ziekenhuis ge bracht. Florenzo Magni won ge makkelijk. Athletiek. Op de gisteren te Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie werd aan Wim Slijkhuis, die vorig jaar te Brussel Europees kampioen werd, de KNAU-beker uitge reikt. Gevallen. Albert Kaser, de oudste Nederlandse gangma ker, viel bi] het verlaten van de win terbazin in Hannover op een Volgens de New York Times kan het laatste bewijs van het feit, dat de collectieve kracht van het communisme in West-Europa voortdurend afneemt gevonden worden in een verklaring welke door de Italiaanse Katholieke Ac tie in Rome is opgesteld. In een hoofdartikel getiteld „Het com munisme verliest terrein", schreef de redactie van de „Times", dat hierin „een indrukwekkende en bemoedigende opsomming wordt gegeven van de landen, waar de communistische partijen reeds veel aanhangers en vertegenwoordigers in het Parlement alsmede invloed in de vakbonden verloren heb ben." Eenige geruststellende gedachten In het artikel wordt voorts ge zegd „Het Kremlin en de Kominform moeten wel reeds sinds lang in zien, dat van hun oproepen geen kracht uitgaat en zij geen nieuwe aanhangers kunnen winnen in lan den waar zij zich tegenover de mocratische methoden geplaatst zien. Dit is in het Westen fechter niets nieuws. Het communistische blok vormt op de kaart een uitge strekte massa om de doodeenvou dige reden dat het communisme zich zonder een van buitenaf op gedrongen revolutie niet kan uit breiden. Aangezien een dergelijke kracht alleen maar door het Rode Leger der Sowjets kan worden uitge oefend, konden na het einde van de tweede wereldoorlog alleen in de aangrenzende landen commu nistische regimes gevestigd wor den. De Oost-Europese vazalsta- teen werden overrompeld, door dat de communisten alle sleutelpo sities bezetten, terwijl het Russi sche leger het land bezette of voor de grenzen—lag. De niet- communistische politieke partijen werden tot samengaan gedwon gen, daarna op de tweede plaats gedrongen en tenslotte ontbonden. Een bittere pil. „Dit moet voor de communis ten van de oude stempel, die nog geloven in de deugdelijkheid van het Marxisme-Lfeninisme, een bit tere pil zijn. De oude Bolsjewie ken, waartoe ook Lenin behoorde, waren van mening, dat de we reldrevolutie door de arbeiders klasse tot stand zou worden ge bracht. Wij hebben nu afdoend erva ren, dat deze alleen door invloed van buiten kan worden gevestigd. Zelfs een land als Hongarije, dat in sociale en politieke ontwik keling ver bij de andere landen van West-Europa ten achter stond, kon met rechtmatige mid delen niet voor het communisme gfewonnen worden. De Hongaarse communistische partij was niet al leen een minderheid, maar nam zelfs nog, toen de communisten naar de macht grepen, voortdu rend in aanzien af. „Mensen, die slechts tot op ze kere hoogte ervaring hebben van wat een vrije politiek betekent of •van wier sociale voorzieningen werkelijk kracht uitgaat, zijn niet op communisme gesteld. Waar dat wel het geval is of waar het er de schijn van heeft, zoals in enkele delen van Azië, is dit op een misvatting gebaseerd. Dte Chinese boer, die het communis me aanvaardt of zelfs toegejuicht heeft als een verlossing uit zijn ellende, verdrukking en treurig bestaan, zal te zijner tijd ervaren, dat de beloften der communisten niets anders dan lege klanken zijn geweest. De grond die verdeeld werd, is na korte tijd voor col- lectivering teruggenomen, de schul den, die door het uit-de-weg-rui- men der geldschieters waren ge schrapt, zijn vervangen door drukkende belastingen en de hin derlijke ambtenaren door geduch te, overal aanwezige politiediena ren. Nationalisme 't gevaar. Het communisme wordt-dan 'n juk, maar een juk, dat nog nooit in een der landen waar het rode regime aan de macht gekomen is, kon worden afgeschud. Wij heb ben met dat deprimerende teit re kening te houden. De enige breuk die tot dusver in de communis tische kolos is opgetreden, werd veroorzaakt door de afscheiding van Joegoslavië, een feit, dat on gedaan zou worden gemaakt, zo dra Tito de macht zou verliezen, 'l'itoïsme is een uiting van natio nalisme en het is een veelbeteke nend feit, dat in het Westen na tionalisme het grootste gevaar voor het communistische imperia lisme vormt. De uittreding uit de partij door de beide provinciale communistische leiders in Italië toont aan hoe vaderlandslievende gevoelens het communisme kun nen ondermijnen. Daarom hebben 3e communisten in Azië, waar het nationalisme een nieuwe en on weerstaanbare kracht vormt, de ze uiting op handige manier aan hun doeleinden dienstbaar ge maakt, maar ook daar is het slechts een kwestie van tijd dat de misleide aanhangers tot het in zicht komen, dat het communisme onderwerping en geen nationale onafhankelijkheid mede brengt. Al leen een democratische regerings vorm kan waarachtige onafhan kelijkheid brengen. Up- en aigaande strijd Dit zijn yerusisteuciiue geuacn- ten, maar net zou üwaas zijn, ïn- aien wij het Delang daarvan op Korte termijn zouden overschatten liet communisme aJs revoluuon- naire kraent heeft geen onder steuning door de massa van node en wenst die zelts in de meeste gevallen niet. De verhezen onder de communisten, zoals die waar over wij uit Italië gelezen hebben, hebben betrekking op mannen, die niet langer vertrouwd kunnen worden. De communisten willen geen weitelende, onbetrouwbare en lauwe volgelingen in de lei ding hebben; zij willen een harde kern van volkomen toegewijde mannen hebben, die de leiding zullen nemen door ondermijning, sabotage, verraad in een tijd van crisis. Zulke harde kernen bestaan in Italië, Frankrijk en elders en wij mogen hun bestaan nimmer uit het oog verliezen. Een ver loop zoals wij dat momenteel in West-Europa constateren, be hoeft niet blijvend te zijn. Het is een op- en afgaande strijd, waar bij het vandaag verloren terrein mogelijk morgen weer wordt her wonnen. Het heeft geen zin het com munisme anders dan met een hel dere en nuchtere kijk te beschou wen. Het zou echter tevens ramp zalig zijn de invloed en dc kracht van het communisme zo te over schatten, dat men er aan zou gaan wanhopen het de baas te worden. De laatste ons bekend geworden cijfers van de teruggang in de communistische partijen moeten ons de moed schenken de strijd voort te zetten in het vertrouwen, dat wij niet alleen het recht aan onze zijde hebben, maar ook het verlangen en de verwachting van het grootste deel der mensheid achter ons te hebben. In zekere zin is dat ons sterkste wapen." NIET ALLE DAGEN ZONDAG Al te velen hebben er zich na de bevrijding aan gewend om ge regeld gebakjes en andere ver snaperingen te eten, om ieder uit stapje en elke gezellige avond ver gezeld te doen gaan van een ein deloze stroom tractatics. Zonder de waarde van het tracteren voor de gezelligheid en de gastvrijheid te willen onderschatten, moeten heid, het maathouden uit het oog verliezen. Ons land is arm cn al ler inspanning is wel nodig om deze moeilijke jaren te boven te komen Bovendien is overmatig snoe pen, overvoeding in het algemeen schadelijk voor de gezondheid. Na dc oorlog, naarmate meer voedingsmiddelen verkrijgbaar werden, is bijv. het aantal lijders aan hartafwijkingen, gal-, lever en vaatziekten en andere kwalen, waarop een overmatige voeding slechte invloed heeft, toegeno men. Besparen op snoep en lekker nijen, die geen beschermende waarde voor ons lichaam hebben, komt dus in de eerste plaats. Verder bedenke al wie bezuinigen moet, dat thee, koffie cn cacao dure genotmiddelen zijn. Aan kinderen, die op thee en koffie vaak niet eens gesteld zijn, geve men lievfer wat melk, een moes appel, een wortel of iets derge lijks, dat zal ook hun gezondheid ten goede komen Laten wij het verder tot een gewoonte maken om niet meer thee te zetten dan zeker nodig is. Blijkt er toch te weinig te zijn, dan is een vers kopje vlug genoeg gezet en veel smakelijker dan een aftreksel dat lang gestaan heeft. VOEDINGSMIDDELEN DIE ONZE GEZOND HEID BESCHERMEN. Niemands gezondheid zal in gevaar komen, als hij op genot middelen bezuinigt, integendeel Anders is het, wanneer onze da gelijkse voeding ons niet vol doende beschermende stoffen le vert, en helaas zijn het over het algemeen de duurdere levensmid delen die daaraan rijk zijn. Voor al in Kaas, eieren, vlees en vis komen veel eiwitten voor en in groenten en fruit veel vitamines en al deze voedingsmiddelen be vatten verschillende voedingszou- ten (zoals kalk- en ijzerzouten) die wij al evenzeer nodig hebben. Gelukkig is er ook nog de melk, niet alleen een der goedkoopste, maar ook een van de beste eiwit rijke voedingsmiddelen, die er be staan en bovendien nog rijk aan verschillende vtamines en voc- dingszouten. Een halve liter melk per dag per persoon is dan ook wel een van de eerste vereisten voor een goede voeding. Af en toe kan ze eens door karnemelk worden vervangen. Het is voor deliger losse melk te nemen, wan neer men ze toch moet warmen of koken. Verder dient er iedere dag een eiwitrijk gerecht op ons menu voor te komen, hetzij een stukje vlees van 50 a 100 gram of een ei, hetzij 35 a 75 gram kaas of 100 a 200 (niet schoongemaakte) vis. De goedkopere vissoorten, zoals (hak) haring, bokking, wij ting e.d. doen in voedingswaarde voor de duurdere niet onder; bij zonder eiwitrijk is stokvis, waar van 100 gram (ongeweekte) voor vier personen toereikend is. Van dc vleessoorten zijn 't goed kopere paarden- en lamsvlees 'ze ker even goed als rund- en var kensvlees. Inplaats van deze eiwitrijke voedingsmiddelen kan ook een peulvruchtengerecht met aardap pelen eens dienst doen of een ex- Als in een gezin goed met zui nig gepaard moet gaan, dan kost dat de huisvrouw vaak heel wat hoofdbrekens. Vooral met het be zuinigen op de voeding zijn zorg zame huismoeders voorzichtig, omdat zij wel weteq dat een goe de voeding de grondslag is, voor al bij kinderen, van een heel kost baar bezit: een goede gezondheid. Vooral zuinigheid op dat gebied kan de wijsheid heel licht bedrie gen Maar wanneer er ingrijpend be zuinigd moet worden, is het toch niet mogelijk om dp voeding, die over het algemeen tussen de 30 en 50% van het gezinsinkomen in beslag neemt (een groter deel naarmate het inkomen kleiner is) daarvan uit te zonderen. In verschillende gevallen kan er trouwens nog wel wat op de- uitgaven aan vocdings- en genot middelen bespaard worden zon der dat het gezin er schade van ondervindt. Daarvoor moet men in de eer ste plaats weten, wat beslist no dig is en wat gemist kan worden (duh betrekkelijk als luxe moet wij daarbij toch niet de redelijk- worden beschouwd) en ten twee van allerlei vaste gewoonten of de moet men bereid zijn om „lek kere tanden" uit te trekken en vooroordelen op voedingsgebied af te stappen. Vooral tot dat laatste gaan de meesten van ons niet gemakkelijk over, maar als het „heilige .moe. ten" er toe dringt, dan blijkt het ^dikwijls nogal mee te vallen. Ge not dat tot een sleur is geworden is immers geen waar genot mfeer; juist wie zich betrekkelijk sober voedt, zal van een tractatie bij feestelijke gelegenheden van harte kunnen genieten tra portie melk of karnemelk, b.v. in de vorm van pap of pudding of yoghurt. Groenten en fruit zijn soms duur, maar hierbij komt het er in de eerste plaats op aan, profijt te trekken van de seizoenproducten en ten tweede is het van groot belang, dat ze op de beste manier worden bewaard en toebereid. Het bestanddeel van groenten en fruit, dat voor ons van heel veel waarde is, het vitamine C, gaat n.l. door de inwerking van lucht cn warmte, licht verloren; boven dien lost het in water op. Daar om geldt voor groenten zo vers mogelijk kopen, koel en donker bewaren, niet in water laten staan cn zo kort mogelijk voor het ge bruik klaar maken. Verder moet groente met zo weinig mogelijk water worden opgezet (blad groenten zonder water) cn zo kort mogelijk gekookt. Het groentenat kan men inplaats van het door dc gootsteen te laten verdwijnen, be ter in soep of saus verwerken (proefde U b.v. wel eens spina ziesoep Het is het voordeligste dc groenten rauw te gebruiken in de vorm van sla of van stamppot met rauwe groenten. Alle blad groenten en de meeste koolsoor ten zijn geschikt om er sla van te maken; 100 a 120 gram per per soon hirevan is voldoende. DE VOEDINGSMIDDELEN MET WEINIG OF GEEN BESCHERMENDE WAARDE. Deze doen voornamelijk dienst als brandstof in ons lichaam, zij stillen de honger en leveren ons arbeidskracht en warmte. Het spreekt vanzelf dat onze voor keur uitgaat naar het voedsel dat' nog een kleine hoeveelheid be schermende stoffen bevat. Daar om verkiezen wij bruin- en rog gebrood en regeringswittebrood voor dagelijks gebruik boven zui ver wit brood en kadetjes of luxe broodjes, die bovendien aanzien lijk duurder zijn. Stroop, appel stroop en jam hebben meer waar de dan hagelslag en andere zoete strooisels en smeersels haver mout, grutjes en griesmecl zijn uit voedingswaarde beter dan bloem, maizena, custard en andere pud dingpoeders, waarvan vooral dc laatste naar verhouding duur zijn, te duur voor een zuinige huishou ding Hetzelfde geldt over het algemeen voor pakjes-soep. Margarine is een goed vervan gingsmiddel van boter, sinds ze gevitamineerd is wat er mogelijk nog aan ontbreekt, kan door het geregeld gebruik van melk aange vuld worden. Vet en olie zijn zeer geschikt voor bakken en braden, maar in tegenstelling tot marga rine bevatten ze geen bescher mende stoffen. Veel vet in de maaltijd maakt, dat die ons vlug verzadigt degenen die zwaar li chamelijk werk doen of lang in de kou moeten zijn, hebben een goede portie vet wel nodig. Voor de anderen echter kan een ruim vetgebruik schadelijk zijn, vooral kinderen zijn daardoor dikwijls al verzadigd voordat zij nog vol doende van de voedingsmiddelen met beschermende waarde gege ten hebben. Suiker is als genot middel van veel waarde, maar een ander belang heeft het voor ons niet Hiermee gaven wij een kort overzicht van wat voor een goe de voeding nodig is en wat ge mist kan worden. Daarbij blijven we er van overtuigd dat ook op het punt van de zuinigheid geldt, wat Vader Cats zei „Het beste stuk uit 't huisbedrijf Dat is een goed en handig wijf'. mmmi WIT-GELE KRUIS. Er waren vele verklaarbare om standigheden voor het niet druk ke bezoek op de jaarvergadering van het Wit Gele Kruis Zondag morgen in Euphonia, o.m. de Stil le Omgang in Amsterdam en de Plechtige H. Communie in de ver schillende parochies alhier. Voor zitter Th. v. d. Linden wees hier op in zijn welkom en opening, waarin hij de overleden voorzit ter, de heer Mich. v. Nieuw- stadt, als de grote stuwkracht en initiatiefnemer van verschillende actie s van het W.-G. Kruis her dacht en mededeelde, dat het be stuur drie H. H. Missen voor diens zielerust, als dank had doen op dragen. Penningmeester J. v. Woensel gaf een zeer uitvoerig finantiëtl overzicht, waaruit bleek dat de inkomsten met inbegrip van een kasvoorziening van 1000. in totaal 15076.26 bedroegen, de uitgaven 14528.60, ^zodat een saldo ontstond van 547.66, dat echter door het nadelig slot van het vorig jaar bedragend 136.97 tot een nadelig eindresultaat werd teruggebracht van 315.37. De T.B.C. vereniging van het Wit-Gele Kruis wordt afzonder lijk gefinancierd onder beheer van de heer H. van Woensel. Hier van waren de inkomsten 4871, de uitgaven 4136, zodat hier een saldo geboekt werd van 735.—. Na dank gebracht te- hebben aan bfeide functionarissen verzocht de voorzitter aan de se- i cretaris, G. v. d. Hoven, een jaar verslag uit te brengen. Uit dit verslag bleek, dat het bestuur momenteel bestaat uit: Th. v. d. Linden, voorz., G. v. d. Hoven, »ecr., J. v. Woensel, penningm., H. v. Woensel, A. Dekkers, J. v. d. Schaaf. In de loop van het jaar 1950 hebben zich vele ver anderingen in het bestuur voltrok ken met bovenvermeld resultaat. De beide geneesheren Wijten- burg en Raaymakers fungeren als medische adviseurs, terwijl de Hoogeerw. Heer Deken v. d. Bre- kel als geestelijk adviseur der ver eniging optreedt. In 1950 werden 4 bestuursver gaderingen gehouden. Het ledental bedroeg per 1 Ja nuari j.l. 1408. De instelling ziekenverpleging getuigt van grote bloei. Het aan tal patiënten beliep in 1950 247 met 3361 bezoeken, 620 zuigelin gen-bezoeken en 891 huisbezoe ken. Dezfe dienst werd tot 1 Au gustus waargenomen door Zr. v. Boekei, en vanaf die datum door Zr. van Wezenbeek. Van de hoogtezon werd door 45 patiënten met 585 bestralingen en 148 zittingen gebruik gemaakt. Van 't verplegingsmagazijn wferd 233 keer gebruik gemaakt. Omtrent de Tuberculosebestrij ding door Zr. Wilmink waarge nomen stonden het bestuur mo menteel nog geen gegevens ten dienste. In het jaar 1950 wferden niet minder dan 39 kinderen uitgezon den naar de vacantiekolonie te Eersel. Deze waren allen boven de 6 jaar. De dienst kraamverpleging ver leende 105 maal hulp bij beval lingen, waarvan 63 interne hulp en 42 beurten. Naast Zr. van Woensel is aan deze dienst ver bonden Zr. Otten, kraamverzorg ster in dienst getreden 1 Jan. '49. Zr. v. Eyck, kraamverzorgster in dienst getreden 1 Oct. 1949 en

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 3