I Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant Geen beslissing in Korea RECHTSZAKEN UIT DE STEUNT EN PRIJST HET ONDERWIJS De K.L.M. RAAD VAN VLiJMEN hoogvlieger. MAANDAG 12 MAART 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VAN HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 21 Abonnement 17 cent per week 2.25 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Dc opperbevelhebber der U.N.O. strijdkrahte^i, gene raal MacArthur, heeft ernstige woorden gesproken bij zijn laatste bezoek aan het Koreaanse front. Hij waarschuwde dat, als hij niet over meer strijdkrach ten kan beschikken en geen toestemming krijgt bases in communistisch China te doen bombarderen, er mo gelijk geen beslissing in de Koreaanse oorlog zal wor den bereikt. Deze verklaring stelt de Verenigde Na ties voor een ernstige beslissing. Tussen haakjes zij opgemerkt dat generaal MacArthur zijn sol daten niet alleen laat tobben aan het front, terwijl hij hoog en droog in Tokio zou blijven zitten. Nee, hij bezoekt hen geregeld en stelt zich dan terdege op de hoogte van de toestand van zijn troepen, wat zeer zeker een sterke morele steun betekent. Een van de redenen dat gene raal MacArthur zijn laatste ver klaring heeft afgelegd mogen we gerust zoeken in zijn bezorgdheid voor die troepen. De opperbevel hebber is een groot strateeg en een goed soldaat, maar dat houdt in dat het hem onverdraaglijk moet zijn zijn leger te zien vech ten, maanden en maanden lang, zonder dat er uitzicht is op een definitieve beslissing. Bekijken we de situatie eens. Gaan we terug tot het begin van de Koreaanse oorlog, in Juni 1950 en de eerstvolgende maanden daarna, dan zien we dat de Noordkoreanen de eerste U.N.O.- troepen konden terugdrijven, om dat die nog in de minderheid wa ren en zijzelf slechts korte verbin dingslijnen hadden. Langzamer hand echter werden de rollen om gekeerd: de strijdkrachten der Ver enigde Naties groeiden en de com munistische Verbindingslijnen groeiden ook, met het gevolg dat de Noordelijken op den duur tot het Noorden van Noord-Korea werden teruggedrongen. Maar ^.veer wisselden de krijgskansen door de Chinese inmenging en te ruggeslagen in het zicht van de overwinning moesten MacArthurs troepen bijna tot het uitgangspunt van hun eerste offensief wijken. Daar hielden ze stand en begon nen ze opnieuw een, nu voorzich tig, offensief. De lange verbin dingslijnen met Mandsjoerije ver hinderen ook de Chinezen een krachtige druk op de vijand te blijven uitoefenen. Tot nog toe hebben de U.N.O.-troepen verder het initiatief bijna permanent in handen gehouden, maar toch vraagt men zich af waar het op den duur heen moet. Er zijn twee grote moeilijkheden die generaal MacArthur momen teel in de weg staan en het ver velende is dat die meer van po litieke dan van militaire of stra tegische aard zijn. Het gaat om de 38ste breedtegraad en om de Chinese voorraden en reserves in Mandsjoerije. Wat de 38ste breedtegraad betreft, heeft presi dent Truman indertijd verklaard dat het aan MacArthur stond te oordelen of die overschreden moest worden, maar de generaal zelf wees de beslissing hierover terug naar de Algemene Verga dering der V.N. Nu heeft hij. zijn mening gezegd over de bases der Chinezen. Het moet voor een generaal een zeer grote handicap zijn als hij om politieke redenen verhinderd wordt de plannen uit te voeren die hij strategisch noodzakelijk acht. Het is allemaal heel mooi dat de U.N.O.-troepen het initia tief kunnen houden, nadat zij de eerste Chinese stormlopen hebben gekeerd, maar een oorlog zonder dat er inderdaad een beslissing ge forceerd wordt is een onding. Be halve dat de U.N.O. haar doel niet bereikt, werkt het ook fnui kend op het moreel der troepen, die zich eveneens beginnen af te vragen: waarvoor werken wij? Er moet dus op een of andere ma nier een oplossing worden gevon den en die gfeeft MacArthur aan als hij meer troepen vraagt en verlof om bases in Mandsjoerije te bombarderen. Heel logische ver langens voor een strateeg. Door het bombarderen van Mandsioerijfe zou hij in staat zijn de Chinese aanvoer van mensen en materiaal een gevoelige slag toe te brengen en met een qroter aantal troepen zou hij sneller een beslissinq ten gunste van de U.N.O. strijdkrach ten kunnen forceren. En eerst als dit bereikt is, een overwinnina in Korea, zal het doel een eind dichter bij zijn en is er de moge- liikheid tot een gesprek waarin de U.N.O. een krachtige stem kan laten horen. Van de andere kant zijn er vooral tegen de eferste maatregel grote bezwaren in te brengen, be swaren van politieke aard. Mis schien is 't militair van belang dat ook d« Chinezen de verbindings lijnen vari de strijdkrachten der Verenigde Naties over zee onge moeid hebben gelaten, mogelijk omdat ze bang waren dat ook zij er dan aan zouden moeten gelo gen, terwijl de Amerikaanse vloot en luchtmacht ongetwijfeld veel sterker zijn. Als de Verenigde Na ties nu in Mandsjoerije zouden beginnen, was er voor de Chine zen geen reden meer om zich van aanvallen ter zee te onthouden. En ofschoon zij daarbij zeker in het nadeel zouden zijn, konden zij de U.N.O.-strijdkrachten toch verliezen toebrengen die deze nu niet lijden. Ernstiger zijn de politieke kun- sekwenties. Kunnen door het be dekte dreigement de Chinezen er misschien toe gebracht worden alsnog te gaan praten met de Commissie van Goede Diensten, wordt het dreigement een feit, dan zal de politieke atmosfeer in de wereld aanzienlijk verslechteren en komen we misschien weer even dicht bij het oorlogsgevaar als enige tijd geleden, toen China met zijn agressie begon, of nog dich ter. Tussen communistisch China en de Verenigde Naties bestaat dan in ieder geval een toestand die in niets verschilt van een vol ledige oorlog. En de verhouding tussen de Grote Vier, waarvan de plaatsvervangende ministers op het ogenblik in Parijs verga deren om een agenda op te stel len voor een conferentie van de ministers zelf, die dan zullen trachten de spanningen in Euro pa op te heffen, wordt dan even eens slechte:. Alles hangt op de dag van vandaag zo nauw samen, dat men aan de ene kant van de werteld wel degelijk rekening moet hou den met wat aan de andere kant van de wereld gebeurt. Het is dus niet ten onrechte als men zegt dat de Verenigde Naties voor een ernstige beslissing staan. De boodschap van MacArthur wordt druk besproken door voor aanstaande afgevaardigden bij de Veiligheidsraad en men was het er over eens, dat, als MacArthur zijn waarschuwing over de moge lijkheid van een onbesliste strijd in Korea herhaalt in zijn eerstvol gend rapport aan de V.N., de in ternationale organisatie een be slissing van grote draagwijdte zal moeten nemen. Zij staat dan voor een dilemma, aan de oplossing waarvan aan beide kanten grote risico's vastzitten. Laten we ho pen dat de beslissing die genomen wordt, de juiste zal zijn, opdat er in ieder geval een einde wordt gemaakt aan de strijd en de Ver enigde Naties het dotel van hun interventie bereiken. De „commissie voor aanvullen de maatregelen" der Verenigde Naties of „commissie voor sanc ties" van 12 landen heeft verga derd om te onderzoeken welke ekonomische of andere sancties mogelijk tegen rood China inge steld zouden kunnen worden. De beraadslagingen blijven geheim om het werk van de Commissie van Goede Diensten niet te hin deren. Begrafenis Overste Den Ouden. Het stoffelijk overschot van overste Den Ouden is Donderdag op het Kerkhof der Verenigde Naties bij Poesan ter aarde be steld. De opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in Korea, luitenant-generaal Ridgway, was met andere hoge autoriteiten bij de plechtigheid aanwezig en sprak woorden van lof voor de moed van de Nederlandse troëpen. „Ik betreur de dood van uw vroegere commandant", zei hij. De absoute werd verricht door aalmoezenier Van de Vrande. De kist wferd in het graf neergelaten door een Nederlands peleton, ter wijl een Amerikaanse erewacht een salvo afvuurde. Een neger orkest speelde het Wilhelmus. Bo ven het graf woeien de vlaggen van Nederland en de Verenigde Naties. Perzië. Men maakt zich sinds de moord op de Perzische minister-president Rasmara ongerust over de toe stand in Perzië. De situatie schijnt daar van tevoren al niet roos kleurig te zijn geweest, o.a. door de verregaande corruptie van het ambtenarencorps, die in bepaalde landen blijkbaar onvermijdelijk is. Rijst de vraag of Rasmara is vermoord door een nationalist van een godsdienstige secte of door een communist. Of spelen deze soms onder een hoedje. Rusland heeft altijd wel een meer vurige dan merkwaardige belangstelling voor Perzië getoond en de olie- concessies die Engeland er ge niet, vooral werk van de ver moorde premier, is een doorn in hun oog. Herhaaldelijk heeft het door beschuldigingen bedreigingen geuit, maar tot nog toe heeft de regering zich flink gehouden. De grootste krachtfiguur is nu echter van het toneel verdwenen. Wat nu de onmiddellijke ge volgen zullen zijn van de moord op Rasmara. Ongetwijfeld zal de regering haar best doen om de situatie in handen te houden. Zij heeft de staat van beleg afgekon digd, hofewel het parlement een verzoek daartoe afwees, en een groot aantal personen die in een nauwe of verwijderde betrekking stonden tot de moordenaar gear resteerd. Demonstraties werden de kop ingedrukt. Maar als het een communistisch grapjfe is geweest, de grote beschermer ligt op de loer. PHILIPS BESTAAT 60 JAAR. Sober, maar toch aantrekkelijk feestprogramma In 1941 was het 50 jaar gele den, dat Philips zich in Eindho ven vestigde. Uiteraard was het toen niet mogelijk dit jibileum op passende wijze te vieren. Het ligt dan ook voor de hand, dat men het 60-jarig bestaan van het be drijf niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. De noodzakelijke ver sobering heeft weliswaar ook op dit terrein haar invloed doen gel den, maar niettemin is men er toch in geslaagd een aantrekkelijk en gevarieerd feestprogramma sa men te stellen. De feestelijkheden nemen op Zaterdagmiddag 12 Mei een aan vang met de opening van een „Sprookjestuin" en een tentoon stelling o.a. van voor deze gele genheid door het Philips perso neel speciaal gemaakte werkstuk ken. De tweede Pinksterdag vra gen verschillende afdelingen van PSV de aandacht voor een groot scheepse sportmanifestatie. De korfballers binden de strijd aan tegen de Belgische kampioen „Voorwaarts" uit Antwerpen, de handballers tegen G.G.B. uit Bern en de voetballers tegen F. C. Hud- dersfield Town, terwijl de gym nasten voor een behoorlijke en tourage zullen zorgen. Dinsdag 15 Mei is de eigenlijke herdenkingsdag en deze zal der halve gewijd zijn aan een aantal officiële plechtigheden, die beslo ten worden met een massale bij eenkomst van het voltallige, in Eindhoven woonachtige Philips personeel (26.000) in het Philips Sportpark. Bij deze gelegenheid zullen eveneens de huldeblijken van het personeel worden aange boden. Niet minder dan 1500 zan geressen en zangers alsmëde ruim 700 musici zullen verder aan de ze avond hun medewerking ver lenen. Het hoogtepunt van de feeste lijkheden valt op 16 Mei. Zeven tien muziekkorpsen openen de dag met een muzikale reveille, waar na de kinderfeesten voor de ge hele Eindhovense jeugd in alle wijken der stad zullen beginnen. 's Middags zal een Jubileum- spel in de binnenstad worden op gevoerd en 's avonds zal op vij f verschillende plaatsen in de stad vuurwerk worden afgestoken. Tot slot van dit vierdaagse feestpro gramma zal dan nog wijksgewijze dit om concentratie van te veel mensen op één enkel punt te voorkomen gelegenheid wor den gegeven feest te vieren. Voor zover mogelijk zullen hoogtepunten uit de jubileumvie ring per televisie worden uitge zonden. De gemeenteraad van de gemeente Vlijmen had Don derdagavond slehts ander half uur n jdig om een be langrijke agenda af te wer ken. Toen hadden de bij zondere jongensschool, dc lagere school te Haarsteeg hun subsidie gekregen. Toen was ook besloten om te komen tot de oprich ting van een R.K. Land bouwschool en bavendien hadden B. en W. 'n mach tiging in hun zak om de lagere jongensschool te Vlijmen zo nodig financi eel te steunen. Burgemeester v. Hout opende om 7 uur de openbare vergade ring en stelde de vaststelling van de notulen aan de orde. De heer Spanjers wenste in de notulen opgenomen te zien dat hij in de vorige vergadering tegen 't voorstel van B. en W. had ge stemd, wat de ruil van grond met de heer v. Boxtel betrof. Verder had niemand tegen de notulen bezwaar. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven betref fende de riolering van Vlijmen. De heer v. d. Meerendonk vroeg om bij de riolering spoed te be trachten. Als men industrie wil aantrekken, moet de gemeente 'n goede riolering hebben, aldus sipr. De heer v. d. Ven merkte op dat het tijd werd om industrieter rein in orde te maken, waarop de voorzitter antwoordde dat de grond bouwrijp is en er dus geen exceptionele werkzaamheden ver richt hoeven te worden. De voorzitter deelde nog mee dat op 15 Maart a.s. een verga dering zal worden gehouden met de pachters van gemeentegronden en de raadsleden over de toestand van de gronden. Hiervoor zegde de heer Spanjers dank. Er werd ook nog gesproken over de doorlichting. De door lichting was een succes geweest. Uit Nieuwkuijk en Haarsteeg was 92% van de bevolking doorge licht en de resultaten waren bui tengewoon gunstig. Het was even- wei gebleken dat verscheidene in woners, die er behoorlijk bij zit ten, niet betaald hadden. De raadsleden en ook de voor zitter spraken hierover hun ver ontwaardiging uit. Toen kwam het eerste voorstel aan de orde Een aanvullend be drag voor de beroepskeuzevoor lichting. De heer v, d. Ven, die dee: uitmaakt van de commissie voor deze voorlichting, bracht verslag uit van het tot nu toe gehouden onderzoek. Het psychologisch onderzoek is nog aan de gang. De resultaten van de tot heden geteste jongens zijn als volgt: 7 jongens zullen met succes de middelbare school kunnen volgen, 6 een Mulo-oplei ding; van deze 6 zijn er 3 be stemd voor de kweekschool, 35 kunnen er naar een nijverheids school, 2 naar een avondschool en 1 naar een speciale vakschool. Het gaat er nu maar om dat de ouders hun kinderen kunnen of willen laten studeren. Daarom stelde de heer v. d. Ven voor, voorlopig uit particu liere bijdragen, een fonds te stich ten, waarvan jongens, die goede aanleg hebben, kunnen studeren. De heer Spanjers vroeq of dit ook voor meisjes gold, waarop de heer v d. Ven zei dat voorlopig alleen jongens worden getest. De voorzitterWij moeten dankbaar zijn voor hetgeen de commissie voor de beroepskeuze voorlichting heeft gepresteerd. Dank aan de heer v. d. Ven voor zijn inlichtingen. Deze voorlichting is een be langrijk particulier initiatief en aan zulk initiatief hebben wij be hoefte. U kunt van B. en W. alle me dewerking verwachten bij de ver wezenlijking van uw idee de stichting van een studiefonds. De jongens die nu door de voorlich ting worden gekeurd moeten naar hun kennis en talenten op de plaats komen, waar ze die kunnen ontplooien. Wij zijn enthousiast voor uw idee en wij wensen de commissie goed succes. De heer v. d. Meerendonk Hoe staat het met de avondam bachtsschool De voorzitterAlle stukken hiervan zijn in Den Haag en wij hebben goede hoop dat de plan nen kunnen doorgaan. De inspec teur, ir. Bloeme, staat in deze geheel achter ons. Wij hopen binnenkort met nadere inlichtingen te komen. Het voorstel om de beroeps keuzevoorlichting een aanvullend crediet van 250.— te verschaf fen, werd verder zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Punt 3 was een verzoek van de bijzondere jongensschool aan de Koningin Wilhelminastraat om een aanvullend crediet voor het aanschaffen van de nodige leer middelen e.d. Zonder meer gaf de raad hier voor 1214.03. Ook met punt 4, de onbewoon baarverklaring van de woning Hei- dijk65, ging de raad accoord. Het volgende voorstel behelsde de beschikbaarstelling van een crediet voor de verlichting van het Plein. Dit bedroeg 6800.— De heer Samuels merkte op dat vroeger was beloofd dat er een lichtpunt in Nieuwkuijk bij zou komen, maar hij had er nog niets van gezien. Hij stelde voor de palen, die nu vrij kwamen op het. Plein, voor de verlichting van Nieuwkulk te bestemmen. De voorzitter onderstreepte dit en zei dat het bekeken zou wor den. Het voorstel werd goedge keurd. Het bestuur van de bijzondere lagere jongensschool in Haarsteeg had een aanvullend crediet ge vraagd voor de bouw van een nieuw leslokaal. Dit crediet zou 546.52 bedragen. De heer Samuels Ik vind het eigenaardig dat de aannemers nu meer geld vragen dan het bedrag waarvoor zij hebben ingeschre ven. Zo maken ze de maatschap pij kapot. Als ze er niet uitkomen dan moeten ze het niet aannemen. De voorzitterDit werk is al begin 1950 aanbesteed en de aan nemer kan de prijs van toen nu niet meer handhaven. Dat is zeer begrijpelijk. U weet toch ook dat de prijzen sindsdien zijn gestegen. De heer van Oye bracht dank voor de medewerking, die B. en W. voor deze school had ver leend. DE LAATSTE PUNTEN. B. en W. stelden de raad voor 100.— subsdie te verlenen aan de K.A.J. Het is de bedoeling dat per afdeling van de gemeente subsidie zal worden verleend. De heer v. d. Meerendonk stelde het natuurlijk zeer op prijs dat de K.A.J. subsidie verkreeg, maar hij vroeg ook nog aandacht voor de vrouwelijke jeugdbewe ging. Want die heeft helemaal niets, geen lokaal, geen materi aal, niets. De voorzitterWij willen dit graag onder de loupe nemen. Een aanslag op het kohier van de hondenbelasting werd vervol gens oninbaar verklaard en de plaatselijke schutterijen kregen verlof hun schiethoorn te ver plaatsen, terwijl in het laatste punt van de agenda werd beslo ten in Nieuwkuijk een landbouw school te bouwen onder architec tuur van de heer Verboord. DE RONDVRAAG. Voor men aan de eigenlijke rondvraag toe was, heeft de raad eerst nog gesproken over de kas geldleningen der gemeente. De gemeente was oorspronkelijk van plan om de rekening-courant- overeenkomst te verlengen, maar de heer v. d. Meerendonk had 'n ander voorstel. De directeur van dc Nederlandse Handelmaatschap- TUUT, DAAR HEDDE DE BUS ALWEER NIE Wij stonden Donderdag avond om 6 uur aan de bus, met een 30-tal reizi gers voor de richting Den Bosch. Om kwart over zes kwam de bus uit Tilburg, afgeladen vol, (zoals al tijd) zodat verscheidene mensen, waaronder wij, bleven wachten op lijn 22. Nu, die lijn 22 kwam niet, het werd half zeven, kwart voor zeven: geen bus. Het was die dag nog al koud en speciaal op het Raadhuisplein, waar een scherpe Noord-Oosten wind overheen sneed, was het uitermate onbehaaglijk. Enige reizigers die een verbinding in Den Bosch moesten halen hadden wei nig goede woorden voor de busverbinding en vertel den ons dat zij zich in het vervolg twee keer zouden bedenken als ze naar Waal wijk moesten! Verder stonden er een paar mensen die van hun werk afkwamen en na tuurlijk zo vlug mogelijk naar huis en hun avond maaltijd wilden. Het is ook voor hun erg laat geworden, want het was over zeven toen ein delijk een bus kwam. die ons allemaal wegbracht! Wat zijn we toch geluk kig met onze ideale ver binding! pij had hem meegedeeld dat hij voldoende geld voor een lening aan de gemeente beschikbaar had. De heer v. d. Meerendonk stelde nu voor om contact met deze di recteur op te nemen en de reke ning-courant niet te verlengen, want die was nogal duur. En toen stapte de spreker maar meteen over op de rondvraag en drong aan om met de meeste spoed de jongensschool in Vlij men te verbeteren. De toestand van nu kan niet voortduren. Ove rigens heb ik de grootste bewon dering voor het lesgeven in klas sen van 62 jongens, terwijl het gebleken is dat het peil van de leerlingen buitengewoon hoog is. Dit is te danken aan dc onder wijzers. Maar hier moet verandering komen, anders kan de school het volgend jaar de kinderen niet meer opvangen. Ik verzoek u met de meeste spoed die denkbaar is. dit op te lossen. Verder had spr. nog 'n voor stel. Het wa^gebleken dat dc raad, die toch heel wat over het onderwijs moest behandelen, niet voldoende ingelicht was over de gang van zaken op de scholen. Hij stelde voor een vaste com missie "van bijstand te benoemen, die dan nauwer contact en een betere samenwerking met de verschillende schoolbesturen kon waarborgen. De voorzitter zegde toe met be trekking tot dc fnanciële positie van de gemeente contact op te nemen met dc Nederlandse Han delmaatschappij in Waalwijk. Verder zei de burgemeester De zaak van de jongensschool is van zo grote omvang dat het nog niet mogelijk was een definitief voorstel in te dienen. Wij stellen ons voor nog deze maand met 'n voorstel te komen. Met betrekkng tot het peil van het onderwijs deelde de voorzitter mee dat ook dc inspecteur van 't lager onderwijs buitengewoon te vreden was over het peil van het onderwijs. Om zo spoedig mogelijk in dc behoefte aan meubelen en leer middelen aan de school te vol doen, vroegen B. en W. een machtiging om eventueel tot een bedrag van 20.000 voorschot aan het bestuur van de betref fende school te verlenen en ze kregen deze zonder verdere dis cussie. En hiermee was het einde ge komen van deze vlotte vergade ring. De K.L.M. is een hoogvlieger, in de letterlijke zin van 't woord, maar ook figuurlijk. Dat wil zeg gen, zij stelt zich niet tevreden met wat zij heeft verworven en streeft er naar haar luchtnet uit te breiden en de accomodatie steeds aantrekkelijker te maken. Op 15 April treedt de zomer dienstregeling in werking en daar in zijn weer verschillende verbe teringen aangebracht. Op de eer set plaats probeert men 't lucht vervoer goedkoper te maken door een nieuw nachtdienstnet tussen Amsterdam, Brussel, Kopenhagen, Stockholm, Londen, Parijs, Ba zel en Zurich met goedkope ta rieven, alhoewel moet worden af gewacht of buitenlandse maat schappijen hieraan willen mee werken. Van de zomer kan men in ieder geval voor een 25 la ger tarief 's nachts naar Londen vliegen. Verdere toekomstmuziek zijn vliegtuigen met le, 2e en 3e klas en luchtbussen. Llit de cijfers kan men opma ken dat het niet slecht gaat met de K.L.M. De omzet steeg van 86 millioen gulden in 1945 tot 18? miilioen in 1950, met een inzin king in 1949, toen het buitenland probeerde de lijn Amsterdam Batavia af te snijden. Van de zo mer zullen de 64 machines van de K.L.M. samen 73 steden in 56 landen verbinden. Per dag vlie gen ze dan 2J^ maal de omtrek van de aarde. Het luchtnet zal dan 153.000 km. lang zijn en daarvan wordt per dag ruim 108.000 km. afgelegd. Tweemaal per week wordt er op het ogenblik met een emigran tenvliegtuig naar Australië gevlo gen in die vliegtuigen heeft men het aantal zitplaatsen verhoogd van 48 tot 61 om de capaciteit te verhogen. Ook de frequentie van de vluch ten zal opgevoerd worden, zowel in Europa als daarbuiten. Naar Londen kan men zes keer per dag vliegen en naar Parijs drie keer, terwijl men naar diverse andere plaatsen meermalen per week kan vliegen. De diensten naar Duits land worden sterk uitgebreid naar Düsseldorf, Neurenberg, Stuttgart, Hamburg, München en Frankfort. De frequentie van de dienst naar New-York wordt uit gebreid van 6 tot 9 keer per weck en in Rio de Janeiro en Buenos Ayres kan men drie keer komen. Men ziet, de K.L.M. blijft niet met al haar machines op Schip hol zitten. Integendeel, ze zou er nog graag meer hebben, maar dat kost geld. Er wordt in ieder ge val gewoekerd met wat men heeft. OFFICIER EIST GEVANGE NISSTRAF VAN ZES MAAN DEN, WAARVAN 4 MAAN DEN VOORWAARDELIJK, VOOR DOODSLAG TE WASPIK, 's Hertogenbosch, 8 Maart. Voor de rechtbank te 's-Her- togenbosch vond vanmiddag dc verdere behandeling plaats van de zaak tegen de kruideniersbe diende J. P. v. E. te Waspik, aan wie doodslag ten laste was ge legd. In de avond van 10 December 1949 had er te Waspik in dc Schotse Hooglandersstraat een vechtpartij plaats, waarbij L. H. zodanig verwond raakte, dat de man aan dc gevolgen is overle den. H. was die avond op bezoek geweest bij de familie v. E. De man zou dronken zijn geweest en men zou pogingen in het werk hebben gesteld om de man te kal meren. Hoewel er grote onenig heid was tussen H. en de familie v. E., was de toestand op die be wuste Decemberavond toch zo, dat H. zich min of meer thuis voelde bij zijn tegenstanders'', gezien het feit, dat H. te kennen gaf met de familie een borrel te willen drinken. Hij is weg gegaan om 'n kruik jenever te halen. Terugge komen, tracteerde hij de familie, waaronder dc verdachte, op een borrel. Verdachte verklaarde, dat hij drie borrels had gedronken en toen naar zijn woning was ge gaan, die vlak naast het ouderlijk huis is gelegen. Hij had de bedoe ling naar bed te gaan, doch werd in zijn voornemen gestoord dcor zijn zuster, die hem kwam vragen broer Piet te gaan waarschuwen, omdat het thuis met de dronken H. niet erg pluis was. Verdachte zag echter toen hij buiten kwam, dat zijn broer en zijn vrouw bij zijn ouders binnen gingen. Hij meende dat dc zaak in orde zou zijn en keerde weer terug naar zijn woning. Doch weer kwam zijn zuster, die de hulp van de politic wilde inroepen, omdat H. in huis alles kort en klein aan het slaan was. Op zijn sokken en zo maar in zijn borstrok is verdachte naar de politie gerend. De wacht meester bleek niet thuis. Onver- richterzake ging hij weer terug naar zijn eigen huis en nam daar een tafelmes. Inmiddels was H. naar buiten gekomen en liep zwaaiend over de weg. De vader van verdachte kwam achter H. aan. Verdachte kon zich niet meer realiseren door welke Impulsen hij gedreven werd toen hij H., voor wie hij en z'n familie doods bang waren, met het mes in dc vuist aanviel. Het gebeurde in de Schotse Hooglandersstraat. H. zwaaide en slingerde op zijn be nen. v. E. gaf hem een slag met de vuist, waarin hij het mes ge klemd had en de slag kwam zo ongelukkig terecht, dat het mes door het ooo drong en de herse nen verwondde. Dc substituut-officier van jus titie, Mr. J. J. M. Dony, achtte doodslag en de opzet daartoe be wezen. Hij meende, dat in dit ge val niet van noodweer gesproken kan worden. De Officier keerde zich echter tot niet nader ge noemde dorpsgenoten van ver dachte, die hem met het gruwe lijke woord „moordenaar" zou den hebben nageroepen. Mr. Do ny zeide, dat hier van moord geen sprake is. Hij had een open oog voor de omstandigheden, die hier een belanqriike rol hebben gespeeld. De Officier eiste een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 4 maapden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, Mr. H. v. Zin- nicq Bergmann, betwistte de be wering van de Officier, dat in dit geval opzet in het spel zou zijn gewest. De koclbloedigste mes- sensteker zal het niet aandurven zijn tegenstander in het oog te steken, zo zeide de advocaat. Hij schilderde de vrees die er heerste bij de familie v. E. voor de fa milie H. Er waren reeds eerder bedreigingen geuit door H. en dit alles in aanmerking genomen, zou volgens de verdediger toch ge sproken kunnen worden van nood weer-exces. Een incident noodzaakte de raadsman zijn pleidooi te onder breken. Een vrouwspersoon op de publieke tribune protesteerde luidkeels en schreeuwde een aan tal beschuldigingen naar de toch al dood-zenuwachtige verdachte. Zij werd door de parketwacht uit de zaal verwijderd. Mr. van Zinnicq Bergmann vroeg de rechtbank de uiterste clementie te willen betrachten en zijn cliënt een geheel voorwaar delijke straf te willen opleggen. Uitspraak over veertien dagen.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5