Enorme groei van een uniek bedrijf IOON-OP-ZANO DOKIE DURF in: Boris Baal duikt op m Waalwijk DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 MAART 1951 Wa tfoor viijtige handen De particuliere tuinier. dat VRIJDAG-OCHTEND verschijnt, Aardbeiplanten zijn winter hard. 's Winters onderdekken is dus niet nodig, zelfs af te raden. Al kunnen de planten soms van droogte te lijden hebben, we moeten toch niet gauw overgaan tot gieten. Zeker niet gieten tijdens de bloei. Dr. P. COEBERGH. De nieuwe Minister Prof. Dr. A. Albregts. sm LEZING VEDEHOVA. Maandag 19 Maart a.s. zal e directeur van het T.N.O.- istituut Ir. J. Roelofs Heyr- ïans voor de vereniging Ve- ehova een lezing houden ver „Het werk van de orga- isatie T.N.O. en van 't leder- ïstituut in het bijzonder". De lezing vindt plaats in de aal van Hotel Verwiel en be- int om 8 uur. SCHOENEN-OMZET. Blijkens het cijfer-materiaal lat door het Econ. Instituut mor de Middenstand is gepu- jliceerd met betrekking tot 't >mzetverloop in de detailhan- lel en ambacht in Januari, vas het verloop voor de afd. Schoenen als volgt: In tal van schoenwinkels ■verden in Januari oprui- ningsverkopen georganiseerd 2n de indexcijfers voor deze branche brengen aan 't licht dat deze niet zonder succes :ijn gebleven. Immers, er wer den omzetten genoteerd wel ke zelfs nog een fractie boven de toch reeds hoge omzet van December lagen. Hierbij dient wel te worden opgemerkt dat de vrees voor prijsstijging mede tot deze gunstige omzet- beweging heeft bijgedragen. De geldomzet in Januari '51 was in deze branche 53 pet. hoger dan die in de gelijkna mige maand van 1950. Zulks komt voor een belangrijk deel op rekening van reeds door gevoerde prijsverhogingen, hetgeen duidelijk blijkt uit 't feit dat de stijging van de pa- renomzet ten opzichte van Januari slechts 9 pet. bedroeg. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel was gestegen van 12.35 in Januari 1950 tot niet minder dan 17.78 in Ja nuari 1951, dus met ƒ5.43. In December 1950 bedroeg deze gemiddelde opbrengst f 13.50 (grote verkoop van pantof fels). RECTIFICATIE. In het bericht betreffende het overlijden van mevrouw Merks-v. Spijk in ons vorig nummer zijn, buiten onze schuld, blijkbaar enige vergis singen gemaakt. Mevrouw Merks was bij de familie de A. niet om hulp te verlenen, maar zij kwam daags na de geboorte met haar oudste dochter op visite. Tij dens dit bezoek is mevrouw Merks in de armen van haar dochter gevallen. Zij heeft geen enkel teken van leven meer gegeven. Mevr. Merks heeft 9 kinde ren, waarvan er verleden Zondag één de Plechtige Com munie heeft gedaan. De overledene zou Dinsdag 3.1. 54 jaar zijn geworden. PERSIL-DEMONSTRATIES. Dinsdag heeft de fabrikante van Persil en andere wasmid delen in de Gildenbond een demonstratie gegeven met haar producten. Door de aan- I gename manier van optreden neerste een grote gezeuigneid in ae zaai. weruen enige mms verioona en tot slot lol- uers uitgereiKt, waarop de nuismoeuers nun bevinuingen met net geDiuix van ae wasr miuueien Kunnen noteren. OUDE MUNT. De heer Bart Bergmans voiiu Woensdag, bij 't graven in ae tuin acuter zijn huis, ten oua Gelders muntstuKje uit net jaar 1703. .tiet muntje heeft een door- sneue van ruim 2 centimeter, up ae ene zijde staat 't jaar- lai (1YU3) met daarboven „U GjlLRIAE" (de Latijnse aiKorting voor Hertogdom ueiaeriand) en aan de andere Kant staat het geKroonde Gel- uerse wapen met er om heen ae wooraen „bp. (spes) nostra in Deo"' (Onze noop is op God gericht). net muntje verkeert in goe- ue staat. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Johanna J. M., dv. F. Ernst-v. d. Heuvel He lena J. C., dv. P. B. Haver- nais-Maton te Sprang-Capelle Oiga M., dv. P. G. C. van HeesDeen-Weijers Geertru- da A. M., dv. A. G. Couwen- Derg-Puiles te Heusden iviarunus A. J., zv. M. L. Kip- ping-Beex te Loon op Zand ilieodorus J. A. H., zv. A. Verhooistad-v. Helden An- tonius T. A., zv. A. A. v. Well- Verharen Maria J. G., dv. G. H. Maas-Hombergen Ma ria J. A. A., dv. R. H. A. de Kuijter-v. Spijk Martinus K., zv. J. N. Treffers-Kroon (Jornelis J. A. J., zv. J. P. Willemse-Pullens Henricus J. M„ zv. H. V. C. J. Hoff- mans-v. d. Ven Adrianus A. M., zv. M. A. Hesselberth- Bouwer Maria T., dv. J. Hommel-Snijders te Loon op Zand Johannes H. M., zv. C. C. Schapendonk-Verheij- den. Overleden: Elizabeth van Spijk 54 j., echtg. van C. Merkx te Sprang-Capelle. Huw.-aangiften: J. B. M. van den Hoven 28 j. te Loon op Zand en P. M. den Teuling 28 j. te Waalwijk J. F. M. v. Bavel 34 j. te Tilburg en Th. J. Nieuwenhuis 30 j. te Waalwijk. Gehuwd: J. M. Berens 28 j. te Drunen en C. S. Schapen donk 24 j. te Waalwijk C. M. Leltz 28 j. en C. M. van Hilst 27 j., beiden te Waal wijk. Ingekomen: Q. H. G. M. v. Dessel van Bergen op Zoom A. H. M. L. Wintermans van Eersel A. J. Blom van Raamsdonk. Vertrokken: O. A. M. Ger- des naar Leiden M. v. As sen en gezin naar Sprang-Ca pelle J. H. C. M. Broos en echtg. naar Heusden G. A. Sars naar Australië. maat van ramp lieten we de ba- iaiis nog scmeien ook, zouat er urie ina.i aan te pas nioesien Ko men om nem weer terug ie trei nen. Meen, wij z»jii KeunenjK niet vi/or suixu in ae wieg geieya. vanar ueze aiKammauiiue wor- ueu ue Kasien vemer geiaui ïceera ui eiKe vorm en lorinaat, uie ae Kiaut wenst, ur zijn opuergxas- icii, geieeuscnapsKosten, laueu- /vuscen, KiteiKaaien enzovoort. Ue kasten woraen gemaakt met een geneel siaien deur, mei een gaasueur, met reent en scnuui uak, versteiuaar en onversteioaar, met zoveei vakken ais men wn. ^ortom, in elk model. ar men staal snijdt als peperkoek Eerlijk gezegd, het was ons tot enkele dagen geleden onbekend dat er in Waal wijk een fabriek was, die de grootste bedrijven in Nederland en daarbuiten tot in Zuid-Amerika toe van stalen kasten en rijwielrekken voorziet. En dat lag eigenlijk niet zo zeer aan ons als wel aan de firma zelf, die maar weinig liet merken van de enorme productie van het bedrijf. GROTE GROEI. Wij bedoelen de machinefabriek en constructiewerkplaats Somers, zoals de firma in de telefoongids staat vermeld. De fa. Somers is èn door haar producten èn door de ongekende groei van bet be drijf een zeer bijzondere verschij ning in de Langstraatse industrie. De fabriek maakt weliswaar al een jaar of vijfentwintig rijwiel- rekken, maar eerst na de oorlog is, dank zij de werkkracht van de beide fimanten, de heren F. P. R. en A. F. M. Somers, de fa briek uitgearoeid tot een bedrijf van wereldformaat. In de oorlogsjaren was het toch al niet grote bedrijf nagenoeq tot stilstand gedwongen. Nochtans hebben de beide heren Somers in die jaren niet stil gezeten. Ze zijn aan het werk getogen, jarenlang, tot ze het hele productieproces onder de knie hadden en hun n-oduct tot in de puntjes kenden. Daarbij zijn ze aan het rekenen geslagen in hoeverre het bedrijf na de oorlog kon worden uitge bouwd. Deze. wij zouden bijna zeggen, filosofische beschouwing van de mocelijkheden heeft aoede vruchten afqeworpen. In 1945-'46 werd met de productie aangevan gen. maar door de enorme moei lijkheden van die jaren bracht ei genlijk 1947 pas een activiteit zo als men zich had voorgesteld. Od 1 Januari 1947 werd het bedri'f omgezet in een firma, met de heide genoemde heren Somers als firmant. Dank zij de vriende lijke gastvrijheid van de fa. So mers waren wij in staat om de producHeciifers van 1946 met die van 1950 te vergelijken. Hieruit bleek dat de omzetten van die ja ren zich verhouden als 1:8, de waardevermindering van de gul den en de stijging van dc grond stoffen zijn in deze cijfers verdis conteerd. De lonen zijn in die ja ren 3y2 maal zo hoog geworden; zodat hieruit blijkt dat door rati onalisatie in het bedrijf de pro ductiecapaciteit ongeveer 2J^ keer groter is geworden. INTERESSANT PROCES. Door een van de directeuren werden wij door de fabriek rond geleid. Eerst naar de fietsenrekaf- deling. Van lange stalen rails worden daar de fietsenrekken ge maakt, in alle soorten en afme tingen, zelfs tot een lengte van 60 meter. De rail wordt door een snijmachine op maat gesneden. Een ontzaglijk snel draaiende ronde zaag wordt op het staal gedrukt en snijdt er door als was het een peperkoek. Door een zelf geconstrueerde pers worden de rails gebogen zoals rnen wil. De rail wordt verder montage- klaar gemaakt en het fietsenrek wordt bij de klant gemonteerd, met of zonder dak, zoals de klant het wenst. Dan gaan we naar de afdeling stalen kasten, een buitengewoon belangrijk product, waardoor de firma in de hele wereld bekend is geworden. Eigenlijk is dit proces erg simpel om het zo te zien. Er liggen aan de ene kant van de fa briek stalen platen en via de af- kantmachine en wat lasmachines komt er aan de andere kant een volledige kast te staan. De be langrijkheid van het bedrijf zit dan ook niet zozeer in de groot te, maar juist in de enorme snelle productie. Door een aantal bui tengewoon ingenieuze uitvindin gen van de heer Somers zelf, o.a. op het gebied van platen snijden en lassen, is de werkwijze zozeer versneld dat de weekproductie niet onder doet voor die van veel grotere bedrijven. Wij hebben ook eens gepro beerd om een plaat af te kanten. Dat gaat gepaard met een balans van zo'n honderd kilo. Enfin, er werd een plaat in ge zet en wij zouden die wel eens ombuigen. We vlogen bijna tegen het plafond omhoog en tot over- 1U tlcl oCuauiiamaKycilJ tlCllUd-OclCl. BEDRIJF VAN FORMAAT. Het is duidelijk dat een bednji .uei een jaai omzet van nonaeiu- uuizeiiaen yuiaens van Duuenye- woon oeiang is voor piaais en ocreek, ja, voor het lieie iana. i emeer omdat de ia. bomers aan ue giootsie bedrijven in Diunen- cii Duiteniand levert. Gaat U het .ijtje maar na De üataatse Re~ uoieuminaatschappij, de noiland- •nmcrika-iijn, de luiiragaouse Re- aoieummaacscnappij, ue Gruij- >.er, de Kromnout motorentanriek, remington Kand, Van ueiaer, uouwe ügberts zijn allen klanten. iJe nieuwe ivncneim-raorieken ai Den üosch zijn door de Waai- wijkse lahriek van skeletten en kasten voorzien. >\Ue grote gemeenten van Ne- uerland zijn araemeis van het waaiwijkse product, van de rijksinstellingen zijn vooral de isederlandse Spoorwegen, de R. T.T. en de rijksgebouwendiensi van belang, Met leger en de .ucntmacht plaatsen ïegeimatig grote orders. z,o zijn alie militai re vliegvelden in INederland door T!e lirma Somers van rijwielrek ken voorzien. De Genie heelt ook thans weer een grote order ge plaatst. Het Rembrandt-theater in Am sterdam is ook al door dc Waai wijkse ondernemers ingericht. Het bedrijf is voor Vv aalwijk van zo groot belang, omdat het de industriële balans, die nog steeds naar de schoen- en ledersector doorslaat, een beetje in evenwicht brengt. Bovendien werkt een be drijf als de firma Somers alleen met mannelijke werkkrachten. Fa brieken, die in verscheidene afde lingen alleen vrouwelijk personeel hebben, bezitten we genoeg in Waalwijk. Het is trouwens maar goed dat we in Waalwijk belangrijke be drijven hebben zoals dit. Immers door de opheffing van de spoor lijn is de naam Waalwijk zo n oeetje op de achtergrond geraakt. Onze naam is uit het spoorboekje verdwenen, die moeilijke verbin dingen schrikken veel reizigers af en daarom kunnen we bedrijven die de naam van onze industriële gemeente tot ver buiten provin cie en landsgrenzen uitdragen, ei genlijk niet genoeg waarderen. De teelt van aardbeien. Aardbeien worden geplant in Maart-April of in Augustus. Wanneer we in het voorjaar planten, kunnen we van de vroege soort hetzelfde jaar nog redelijke opbrengst ver wachten, mits we verspeende planten gebruiken. Deze moe- ,en dan met grondkluit wor- ien opgenomen en zo worden overgeplant. Duits Evern is aén van de vroegste soorten. De smaak is lekker, de vruch ten zijn middelmatig groot. Madame Matot is een mid- delvroege soort, geeft grote aardbeien; smaak minder goed dan van Duits Evern. In het voorjaar geplant, geeft deze soort hetzelfde jaar geen op- orengst. Aardbeien verlangen voedzame grond. Vooral goed vrij houden van onkruid. Plantaf stand: in de rij 20 a 25 cm. Afstand rijen 50 cm. Ook wel 25 a 30 cm. om dan na de eerste pluk om de an dere rij te verwijderen. Het tweede jaar kunnen we de rijen vol laten groeien. We krijgen dan bedden van 1 M. breed, waartussen we een plukpad houden. Denkt U tijdig aan uw advertentie in ons Paas-nummer Laat de vruchten goed rood kleuren alvorens ze te pluk ken. Geen heerlijker vrucht dan rijp en vers uit eigen tuin geplukt. Vele groentensoorten kun nen we thans zaaien en plan ten. Spinazie als voorgewas of tussenteelt breedwerpig zaaien, dus niet op rijen. Zaai en we later, b.v. April, Man verdient het aanbeveling op rijen te zaaien. Benodigd zaad 200 gram per M-'. Hoeveelheid zaad kan bij latere zaaierij verminderd worden. Soort bfeedblad scherpzaad zomer. Ook zaaien we thans raap stelen, radijs, sla, worteltjes, doperwten en peulen. Ver schillende koolsoorten kunnen nu worden uitgeplant, o.a. bloemkool, savoye- en spits kool, tevens vroege rode kool. Dit zijn in de bak overwinter de planten, z.g. weeuwen. Onder glas voorgekiemde tuinbonen kunnen, zodra ze goed en wel boven de grond zijn gekomen, worden uitge plant in rijen van 50 cm. van elkaar, in de rij 15 a 20 cm. telkens een plant. Ook kan men thans ter plaatse zaaien. Op beschutte plaatsen gezaaid, hebben de planten zomers meer te lijden van de zwarte luis, vooral indien we dan laat gezaaid hebben. Bij vroege zaai kunnen de bonen worden getopt, vóór de zwarte luis optreedt. Benodigd zaaizaad 200 gram per 10 M*. Practicus. mrnm AANBESTEDING. Onder architectuur van de heer F. P. J. Ruts te Tilburg werd Woensdag in Hotel Euphonia aanbesteed het bouwen van 7 Middenstandswoningen aan de Rarkiaan bij het Natuurpark „De Efteling" voor rekening van de St. Vincentiusvereniging alhier. De uitslag was Fa. v.' Beurden, Tilburg 135.995.— Fa. M. v. Nieuwburg, Tilburg 130.999.— Fa. v. Aspert, Tilburg 130.979.— Fa. Nieuwenhuizen, Sprang 128.300. Fa. v. Berkel, Tilburg 125.000.— C. Sprengers, Tilburg 124.500.— Fa. Donders, Tilburg 124.450.— Gebr. Brekelmans, Kaatsheuvel 124.000. Fa. van Esch, Udenhout 123.500. C. Kolsteren, Kaatsheuvel 123.500. Maatschappij Tilbouw, Tilburg 123.400.— L. van Geel, Kaatsheuvel 123.400. C. den Teuling, Kaatsheuvel 123.150. Fa. Luxemburg, Kaatsheuvel 123.000. Fa. v. Hest, Loon-oj>-Zand 122.480. J. Brekelmans, Udenhout 121.950. H. v. Dongen, Udenhout 121.500. M. Kleingeld, Waalwijk .121.500.— Fa. de Kort, Kaatsheuvel 121.330. Gebr. v. d. Plas, Udenhout ,121.000. A. Kleingeld, Kaatsheuvel 121.000. Gebr. Brekelmans, Udenhout 121.000. Gebr. v. d. Hoven, Kaatsheuvel 120.992.50 Ea. S. Pepping, Kaatsheuvel 120.970. J. v. Speek, Udenhout 120.480.— Fa. Smolders, Tilburg 117.900.— P. J. Kramer, Genderen 115.833.— Fa. Rovers en Zn., Waspik 111.866. Wed. Fitters, Waspik 111.766. Gunning volgens bestek. PATER LIGTHART M.S.F. Zondag j.l. hield de Zeereerw. Pater Ligthart van de Mis sionarissen van de H. Familie in de parochie St. Jan, waar hij geruimen tijd als assistent werk zaam was in een tweetal H.H. Missen een afscheidspredicatie voor zijn vertrek naar de missie te Chili, terwijl in alle H. H. Mis sen een open-schaal-collecte tot steun van zijn missiegebied ge houden werd.. Pater Ligthart berichtte ons: Beste parochianen van St. Jan, Hiermede bedank ik U hartelijk voor uw gulle bijdrage 875.88) voor de Missie van Chili. Ik zal U niet vergeten bij mijn gebeden. Gods beste Zegen en hartelijk gegroet. Pater A. J. Ligthart. Naar ons werd medegedeeld hoopt Pater Ligthart in de week na Pasen scheep te gaan naar zijn nieuwe werkkring. JAARVERGADERING BEL CANTO. De Zangvereniging Bel Canto houdt Vrijdag 16 Maart om 8 u. n.m. in de zaal van de heer J. v. Dun haar uitgestelde jaarverga dering. Behalve de gewone huis houdelijke agenda met verslagen en bestuursverkiezing komen voor stellen ter tafel, die wel de be langstelling van alle leden zullen wekken. Om tot besluiten te kun nen komen is echter een algeme ne opkomst gewenst. Verder kun nen we mededelen, dat de plan nen bestaan om op Zondag 8 April een Paasconcert te geven. K. G. V. Er begint meer leven tfe komen in de Heren-afdeling van onze R.K. Gymnastiekvereniging K. G. V. Het aantal heren is momen teel zo groot geworden, dat een trainer voor deze afdeling is be noemd, n.l. de heer v. Nouwe- land uit Tilburg. Als ofefenavond is voorlopig vastgesteld de Maan dagavond, om 7 u. voor de adspi- ranten en om 8.15 u. voor de groteren. Er bestaat nog dagelijks gelegenheid voor belangstellenden om zich bij de bestuursleden te qvelden. APOLLO-THEATER. De Dijk is Dicht, de grote Ne- deriandse speeltilm onder regie en scenario van A. Koolhaas en met Kees Brusse, Henny Alma, Jan l'eulings en Kitty Knappert als hootdnguren, draait Zaterdag en Londag in het Ajxjllo-1 heater. De persrecensie's over dit werk zijn zonder uitzondering uitste kend. Het Handelsblad schreef: Een Nederlandse film van for maat. Het Haags Dagblad: Ein delijk een eerlijke Nederlandse speelfilm. De V.P.R.O.: Een hoogstaand en verantwoord werk. Ongetwijfeld zullen velen deze opname willen zien, niet alleen om de film zelf, maar ook om het echt Nederlandse werk, dat op Walcheren weer geleverd is en getuigt van onze echte volks aard en volharding. Het Apollo-Theater draait al leen Zaterdag en Zondag en ligt verder in de Goede Week stil. EVEN EEN HACHELIJK OGENBLIK. Toen Maandagavond na vol brachte arbeid aan de riolerings werken op de Markt de grote Dragline van de firma Corput uit Breda weer naar deze stad zou worden opgetrokken, schoof het zware gevaarte in de Peperstraat van de wagen, waarop het vfcr- voerd werd en kwam op het trot toir bij de winkel van bakker Mikkers terecht. Gelukkig was juist niemand op het trottoir aan wezig, waardoor de schade zich bepaalde tot een verzakking van de tegels. Het heeft uren geduurd eer de zware kolos weer op zijn plaats op de wagen stond. Het was bijna half twaalf eer het 'transport kon worden vervolgd. HET WATER NOG NIET BAAS. De bronbemaling toegepast bij de rioleringswerken op de Markt heeft nog niet het gewenste re sultaat mogen heboen. Toen maandag de dragline van de fir ma Corput de plaats waar de verzameiput moet worden ge Douwd weer pl.m. \y2 m had uit gediept, stroomde opnieuw het water overvloedig uit verschillen de wellen in de gegraven vijver. Een tweede bronbemaling zal nu moeten worden toegepast, wil men de plaats watervnj krijgen, tegenslag op tegenslag blijtt het werk vervolgen. AGENDA. Vrijdag 8 u. n.m. Jaarvergade ring Langver. Bel Ganto.^ Eaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. n.m. en 8.30 u. n.m. Apollo- t'heater „De Dijk is Dicht Alle leeftijden. Zondag 2.30 u. n.m. Competi tiewedstrijd DeskAlliance. Maandag 8 u. n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. Maandag 7 u. n.m. K.G.V. ad- spiranten en 8.15 u. n.m. heren leden training zaal Jan v. Dun. K. J. M. V. Dinsdagavond vervolgde de K. J. M. V. haar winterprogramma, waarop Moderator Jansen, na de opening de uitslag gaf van de boekenquêtte als gevolg van de laatste vergadering over litera tuur. Het was wel interessant te horen wat zoal de leesstof is van de K.J.M.V.-ers. Dan kreeg de ZeerEerw. Pater v. Doornik het woord, met als onderwerp „Het Protestantisme en wij". Na een stukje voorgeschiedenis, waarom Kaatsheuvel Katholiek gebleven is en Sprang naar de Hervorming overging, behandelde spreker de verschillende punten van ons ge loof en hoe wij die tegenover andersdenkenden kunnen verde digen. Natuurlijk volgde een reeks van vragen, waaruit de belang stelling voor het onderwerp sprak. Als slot volgden een reeks me dedelingen over de nieuwe K. J. M. V.-revue „Hier zijn we weer". Reeds deze week worden de ge deeltelijk generale repetities ge geven, n.l. Vrijdag voor het lste gedeelte, Zaterdag voor het 2de gedeelte. Besloten werd, dat de K.J.M.V.-ers vrije toegang heb ben op de 1ste uitvoeringsavond, mits hiervoor op de 2de Paasdag plaats wordt besproken. Met een opwekking, dat allen hun beste krachten weer aan deze revue zullen geven, werd met de jeugd- groet gesloten. ORGANIST BENOEMD. In onze parochie werd tot or ganist benoemd de heer v. Gorp te Tilburg. POLS GEBROKEN. Mcj. de Wed. Moonen, die pei rijwiel op weg was naar St. Joa- chimsmoer, kwam zodanig te val len dat zij haar pols brak. GRATIS REIS NAAR ROME. Ook de leden van de K.A.B. willen dit jaar een afgevaardigde een gratis reis naar Rome ver schaffen, hiervoor werden de reis kosten gezamenlijk gedragen. De gelukkige winnaar van 't lot was de heer J. v. Leeuwen, Kterkstr. 74. PAASEI-ACTIE. Dezer dagen zullen door het comité huis aan huis zakjes wor den bezorgd, waarin men een gift naar vermogen kan storten, om de uitzending van zwakke kin deren mogelijk te maken. Zoals vorig jaar zullen deze zakjes om streeks Pasen worden opgehaald door de leden van het comité. Wij vertrouwen dat iedereen het zijne zal bijdragen om dit zo noodzakelijke werk te kunnen blijven voortzetten. VERGADERING GILDE ST. AMBROSIUS. Door het Gilde St. Ambrosius werd in de gildekamer een alge mene ledenvergadering gehouden die goed bezocht was. Na een openingswoord door de Overde- ken werd een regeling getroffen tot inning der contributie in drie termijnen. Naar voren werd ge bracht het houden van een dans avond om de kas te helpen bij de aankoop en vernieuwing van cos- tuums voor het gilde en tot dek king der onkosten, welke avond tegen entrée toegankelijk zal zijn. Een nieuw lid H. v. Nooye, DE MEESTER EN DE LEERLING. Het kan raar lopen in de wereld. Ook in een minis terraad. Daar zitten nu een meester en zijn leerling naast elkaar. Prof. Albregts is n.l. de vroegere leraar in de Staatswetenschappen van Prof. v. d. Brink aan de H.B.S. in Hilversum. Prof. v. d. Brink, die een buitengewone carière heeft gemaakt, werd op zijn 34e jaar minister, Prof. Al bregts op zijn vijftigste. werd met algemene stemmen aan genomen. Hierna werden verschillende ingekomen stukken behandeld, waaronder vele insch.-ijfbiljetten tot deelname aan gildefeesten. Besloten werd op 29 April deel te nemen aan het gildefeest te Casterlé (B.), in Juli aanwezig te zijn bij de gildefeesten te Els- hout en in de maand Augustus deel te nemen aan het landjuweel dat 22 Mei te Oirschot zal wor den gehouden. Verder was aan de orde het gouden huwelijksfeest dat een harer leden deze zomer hoopt te herdenken, waarbij door het gil de een serenade zal worden ge bracht. Vervolgens was het woord aan de voorzitter van de schutterij van het gilde, die een duidelijke uiteenzetting gaf over de ontsta ne moeilijkheden om tot oefening over te gaan, doch hij meende nu gedeeltelijk geslaagd te zijn. Door het bestuur is intussen 'n reglement vastgelegd, dat de le den wérd voorgelezen en accoord bevonden werd. Hierna volgde sluiting. VERGADERING R.K. MID DENSTANDSVERENIGING. Woensdagavond hield de R.K. Middenstandsver. haar jaarver gadering in café S. Wijtvliet. De voorzitter opende de vergadering met een welkomstwoord, speciaal tot Pastoor Schoenmakers. Hij bracht hierna een gloedvol ver slag uit over het afgelopen jaar. Spr. herinnerde aan de gemeente verordening, die als voorlopig was vastgesteld, n.l. dat de krui denierszaken gesloten moeten zijn op Woensdagmiddag en de kap perszaken op Dinsdagmiddag ter wijl de andere neringdoenden hier van vrij zijn. Tevens bracht de voorzitter onder de aandacht de actie welke momenteel uitgaat van het V.V.V. betreffende de „Efteling" en de toekomstige olannen om in beide kerkdorpen zowel Loonopzand als Kaatsheu vel kampeerplaatsen aan te wij zen. Tevens deelde hij mee dat dit jaar de contributieregeling van het C.C.I. naar oude traditie zal worden gehandhaafd. Vervolgens Draent de secretaris veisiay un over nei aiyeiopcu jaar, waaruit DieeK aac j nieuwe reden waren toegetreden. Ue heer jcic. v. jj,acn wc.u nerisozen, tei- wiji de neren J. namers. f, ney- ua en J. v, uongen ais nieuwe oestuursieüen geKozen weraen. rneina voigae net verslag van ue penningmeester, dat siooc met een Dauy saiuo van aüo.oJ. Ue neren f. v. l-oon, J. IVlaas tn L. v. d. Moven werden ais commis sie van controle oenoemd. Mierna braent de neer Morvers het verslag uit over bAiN 1 Ub, waaraan nij toevoegde dat bAiN- jl ua zich verder neett ontwik- keid, n.l. door hulp in de gezin nen, priesteropleiding en het L>r. t_.nrisc Jansenionds. Mij verzocht de leden steeds hun milde steun aan dit onmisbare werk te geven. De voorzitter bracht dank vooi^ de diverse verslagen van secre taris, penningmeester en SAN- i uS, waarna fastoor Schoen makers het woord nam om alles nog eens onder de loupe te ne men en de leden aan te sporen zich hecht aaneen te sluiten voor de socaal-economische belangen der vereniging. Verder dankte Pastoor Schoenmakers het schei dende bestuurslid de heer Schoen- mekers voor de prettige samen werking, een lange reeks van ja ren ondervonden en hoopte dat hij een goed lid zou blijven. Hierna volgde sluiting met de gebruikelijke groet. Gorgel behoefde niet lang; te wachten op zijn boei. Al heel gauw zag hij een vissersvaartuig, bemand met „jongens van de club" op hem afstevenen. Er was zelfs een „hoge" aan boord, één van die mannen die gewoonlijk op de ach tergrond blijven. Gorgel werd door een korte handbeweging in de kajuit geroepen. Een zware reusT Baals afgezant in deze haven, stond voor hem. „Je hebt goed werk geleverd" zei de reus. „Daarom heb ben wij vertrouwen in je". Hij haalde een pakje te voor schijn. „Dit pakketje, Gorgel, is bestemd voor iemand die ons voor de voeten begint te lopen. Durf is zijn naam. Ga naar zijn huis en leg deze kleine verrassing onder zijn bed. Het zal zeker het laatste pakje zijn dat. hem wordt ge stuurd". GESLAAGD. Op het gehouden examen materiaalkennis in de sier" teelt, welke te Tilburg werd afgenomen, slaagden onze plaatsgenoot M. v. Bokhoven en Fr. v. Son uit Drunen met de hoogste punten. Beiden zijn thans werkzaam als tuinman aan de gemeente Waalwijk. Ofschoon de pensioenwet de ouderdom van 65 jaar be schouwt als de tijd waarop een ambtenaar zijn functie moet neerleggen, zijn er per sonen die op hoge leeftijd nog tot uitnemende prestaties in staat zijn. Tot die vitale mensen be hoort ook Dr. P. Coebergh, le raar in Scheikunde aan de rt.K. H.B.S. te Waalwijk en de R.K. Lycea in 's-Hertogen- bosch en die tevens in Tilburg nog doceert aan de R.K. Leer gangen voor de opleiding voor de Middelbare Akte Natuur- en Scheikunde. Deze energieke en sympa thieke leraar wordt op 8 Mei a.s. 73 jaar en verricht zijn veel omvattende taak nog met onverflauwde ijver en ambi tie. A.s. Maandag is het 50 jaar(!) geleden dat hij pro moveerde op een proefschrift over een scheikundig onder werp. Toen hij dit schreef was hij nog geen 23 jaar. Mede namens het plaatse lijk Schoolbestuur wensen wij hem van harte geluk met dit zeer bijzondere feit. We ho pen dat hij voor vele jongeren een lichtend voorbeeld ter na volging moge zijn. G. J. de Vries, Directeur van de R.K. H.B.S. en M.M.S. Herinneringen uit zijn studiejaren. Wel stond ik even verbaasd bij het horen van de naam en het zien van het portret in de pers van de nieuwe Minister Prof. Dr. A. Albregts, doch niet lang, want na de opgang van zijn persoonlijkheid gedu rende de laatste jaren: alg. secretaris der Kath. Werkge versvereniging, doctor in de economie, buitengewoon hoog leraar te Tilburg, kon men zich met recht afvragen of deze reeks nog vervolgd zou worden. Als kwekeling reeds toonde hij zich tot veel in staat: hij was een goed student en hard werker, daarbij had hij een sterk gestel. Hij was het type van een snel, doch goed wer ker. Dit laatste wezen de re sultaten uit: steeds was hij een der eersten van de klas. De magere jaren 19151918 hebben we samen op de Bos sche Kweekschool doorge bracht. Vooral voor hem, met zijn lange gestalte en zijn ge zonde jongensnatuur, zal het extra zwaar geweest zijn want de spoeling was dun, doch de gelukkige: omstandigheid dat we op de schoolwandelingen vaak door Vught kwamen en langs zijn ouderlijk huis, maakte veel goed. Het magere rantsoen kon zodoende iets worden aangevuld en ook ik zijn buurman in de studie klas voer daar wel bij. Het half uurtje na het mid dagmaal bracht hij iedere middag door aan een oud har monium in de muziek-afde- ling, waar hij al trappend met zijn lange benen blijk baar zijn uiterste best deed om ooit kerkorganist te kun nen worden, niet vermoedend dat hij ooit geroepen zou wor den om in moeilijke tijden één der eerste violen in 's Lands orkest te bespelen. Nu deze joviale vriend van de hele kweekschool-klas ge roepen is tot het behartigen van de belangen van het volk op zulk een zware en werk zame post, moge de wens in vervulling gaan dat ge dachtig de waarheid „zo de jongeling is, is de man" hij de eigenschappen tot ontplooi ing moge brengen welke hem reeds als kwekeling kenmerk ten: hij werkte vlug, doch goed en vooral was hij door tastend. En op de Bossche Kweek school, de oude Alma Mater, zal thans ongetwijfeld een enigszins opvallende lijst aan de wand worden gehesen tus sen de vele afgestudeerden en wel met de beeltenis van één der meest prominente figuren onder hen: van Minister Prof. Dr. Guust Albregts. En de te genwoordige grijze directeur onze toenmalige leraar ge schiedenis de Eerw. Frater Norbertus, zal daarvan onge twijfeld de meeste voldoening smaken. J. A. Thijssen. Waalwijk, 14 Maart '51. Korea. Zuid-Koreaanse troepen hebben zonder slag of stoot hun hoofdstad Seoel ge nomen. Toen zij de stad bin nentrokken waren er geen communistische troepen meer aanwezig. De U.N.O.-troepen hebben practisch overal het contact met de vijand verlo ren. Ze rukken in een geslo ten front op naar de 38ste breedtegraad, waar, naar men verwacht, de communisten nieuwe stellingen hebben be trokken. REGERING ONTSTELD OVER ONVEILIGHEID IN INDONESIË. De Nederlandse regering over weegt ernstig om haar diepe te leurstelling over deze situatie bin nenkort openlijk kenbaar te ma ken. Over de vorm, waarin dit zal geschifeden, wenste men zich nog niet uit te laten, doch men wees er op dat de Nederlandse regering enerzijds slechts bemoeie nis heeft met de ongunstige ge volgen van de toenemende on veiligheid, voor zover deze de Nederlandse gemeenschap treffen, maar anderzijds bij een eventuele officiële stap de onveiligheid der Nederlanders zal bezien worden tegen de achtergrond der alge mene onveiligheid. ABONNEERT UOP DIT BLAD

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2