DE L5WGSTHMT DOKIE DURF in: Boris Baal duikt op ELSHOUT B.D. NIEUWKUIJK WASPIK RAAMSDONK GEERTRUIDENBERG m 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 MAART 1951 6 PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. BEKENDMAKING NET PENSION waverijn.hollestelle DAGMEISJE Dolores heeft een goed ge heugen voor gezichten. Aan wie hier geregeld weldaden genieten, vraagt zij nu en dan een kleine wederdienst cn dat met zoveel strelend beroep op ieders eergevoel en ij delheid, dat elk haar graag ter wille is. Kinderen vegen geregeld de vloer, boenen en wrijven de meubels dat het een lieve lust is, houden de tuin in or de, voeren de kippen, de een den en de ganzen, putten em mers water, spoelen het was goed en verrichten graag voor de Goede Dame, zelfs zonder beloning, boodschappen in de stad. Landlopers timmeren, za gen, verven en witten. Enke le bedelaressen blijken voor treffelijke kooksters; er zijn er ook die rap met de naald kunnen omgaan en één weet zowaar wonderfraai te bor duren Zo redt Dolores zich uit sommige moeilijkheden, maar buiten haarzelf is dat alleen aan de pastoor bekend: hem heeft zij ingewijd in het spel van de schone schijn, dat hier wordt opgevoerd. Op zijn avondbezoeken waar Dona El vira, die steeds vroeg ter rus te gaat, niets van weet, be spreekt Zijn Eerwaarde gere geld met de trouwe Indiaanse de stand van zaken. En die wordt met de jaren zorgelij ker. Door een opening tussen de latten der jalouzieën oogt de bijna volle, maan in 't slaap vertrek van de meesteres. Het licht wekt haar en zij zucht: het kan nog geen midder nacht zijn. Morgen is 't Palm zondag. Het zal heet zijn, zel£s al gaan Dolores en ik vroeg naar de kerk Ergens in het huis hoort zij stemmen. Dolores?? Met wie kan die nog zo laat praten?? Zij gaat op het geluid af en blijft dan luisterend staan voor de deur. De pastoor? Wat bij alle heiligen hebben die twee met elkaar te verhande len? begrijp mij goed, Do lores", hoort zij de geestelijke zeggen: „Barmhartigheid is een deugd die de kerk ten hoogste eert. Maar iedere deugd moet met verstand wor den betracht. Het totaal van alles waarmede de kerk tot op heden'je meesteres gesteund heeft zonder dat zij daar zelf het minste vermoeden van heeft, beloopt meer, véél meer dan de waarde van al haar bezit, zelfs bij de ruimste schatting daarvan. Ik heb bij de bisschop gepleit wat ik kon.„En. eerwaarde?" ,.Ik kreeg ten antwoord dat die roekeloze liefdadigheid het waren monseigneur's ei gen woorden sterk, zeer sterk moet worden ingeperkt. En dat ik hierop zal hebben toe te zien en persoonlijk ver antwoordelijk zal zijn. Wordt aan dit uitdrukkelijk bevel geen gevolg gegeven, dan trekt de kerk noodgedwongen haar helpende handen van je meesteres af, met alle te ver wachten gevolgen" Een zucht van Dolores. „Ik erken", vervolgt de priester, „dat dit een hard woord is, maar het was te verwachten; laat ons 't daarover eens zijn, mijn kind". „Ach ja. eerwaarde. Maar u weet dat ik al sinds jaren uit die liefdadigheid getracht heb iets nuttigs te doen voortko men". „Dat kan zo blijven, maar onnutte bedelaars zul je voortaan de deur moeten wij zen. Als Manuelito nog leefde zo hij zeker zo verstandig zijn ons daarin gelijk te geven". „Misschien wel, eerwaarde. Maar hij zou wel zoveel in vloed op ze hebben dat er niet één onnuttig zijn zou, zelfs geen kreupele of blinde. Voor Jezus was er ook onder alle bedelaars niet één, die Hij als onnut afwees." De pastoor begint te lachen: „Daar heb je mij, Dolores! liet is jammer dat Monseig neur niet bij dit gesprek te genwoordig is!" „En dat Ma nuelito er niet bij is!", vult Dolores aan. „Jahoe lang is het nu al geleden sinds hij gestorven is?" „Bijna dertien jaar, eerwaarde„En ge looft je meesteres nog altijd dat hij in leven is?" „Ik denk het, eerwaarde, maar ik ben er niet zeker van. Zijn naam wordt hier nooit meer in huis genoemd. Misschien is dat ook wel mijn schuld. Maar ik ben hem niet vergeten en ik zal hem nooit vergeten! Om de gezegende nagedachtenis van dat kind, en daarom alleen ben ik hier gebleven en heb ik mijn meesteres niet in de steek willen laten. Ik heb nog enkele familiesieraden en wat geld, eerwaarde, maar weet u wat mijn allerkostbaarst be zit is? Een klein blond lokje van Manuelito, een speeldoos je en zijn lievelingsboek, waar hij nog in gelezen heeft op de dag dat hij stierf. Als ik dood ben mag jij dat hebben, DoloresIk hoor het hem nog zeggen Op dat ogenblik gaat de deur langzaam open en een witte gestalte treedt binnen: Dona Elvira! Zij zet zich, on der verschrikt stilzwijgen van Dolores en de priester, aan de tafel en ziet bij het kaarslicht beurtelings de een en de an der aan Eensklaps kan zij zich niet langer bedwingen: „Manuel, mijn Manuelito!" „God zij geprezen", fluis tert de pastoor, „haar ver stand is teruggekeerd Dolores ziet het als een be schikking vol diepe betekenis, dat juist op de drempel van de laatste lijdensweek Dona Elvira's ogen zijn opengegaan. „Wat is alle leed van sterve lingen vergeleken bij het lij den van de Christus en van de Moeder der Smarten?" zo zoekt zij haar meesteres te troosten. Doch Dona Elvira antwoordt: „Ik mag je niet te genspreken Dolores, maar be denk dat het lijden waarvan jij spreekt, op de Paasmorgen een heerlijk einde nam en in de opperste blijdschap ver keerde toen de Heer uit het graf verrees en aan al de Zij nen verscheen. Hier ligt het grote verschil, maar daarover verder te praten heeft immers geen zin". Dolores zwijgt ge hoorzaam. Op de Paasmorgen verklaart Dona Elvira thuis te zullen blijven. „Ga maar alleen naar de kerk, Dolores. Ik zelf kan niet gaan. Alles viert vandaag het feest van de Opstanding. Maar voor mij is er geen feest. Ik ben de gast zonder bruiloftskleed, die door de Heer werd uitgebannen, zoals in het Evangelie te lezen staat. Maar ga nu, Dolores, en bid voor mij als je gelooft dat dat helpt.. Dolores is vertrokken. Haar meesteres, alleen gebleven in de villa, sluit de luiken. Bui ten in de tuin rondom 't huis, groeten wuivende palmen de hete zon en wolkloos blauwt omhoog het azuur. Deze feest dag geeft Dona Elvira's hart slechts het heimwee naar de koelte van de goede dood, die haar herenigen zal met Ma nuelito. Dan, voor de open veranda, ziet zij een hurkende inlandse vrouw; naast haar staat een kleine mestiezenjongen, het gebruind gelaat beschaduwd door een breedgerande, uit stro gevlochten sombrero. Uit dat gezicht zien twee donkere, wijd open kinderogen haar vol verachting aan. Zeker weer bedelaars, is Dona Elvira's eerste gedachte, doch opeens herkent zij de vrouw: Asuncion! De begroe ting geschiedt hartelijk en met veel omhelzingen. Asun cion vertelt van haar vijf kin deren, en de vroegere padro- na kan niet nalaten de vrouw van een arme dagloner om haar rijkdom te benijden. Zij spreekt het uit met een droe ve glimlach: „Jij bent geluk kig, kind. Asuncion knikt instemmend en verklaart dan de reden van haar bezoek. Jaren geleden heeft Dolores al eens de bood schap aan iemand meegegeven dat zij Asuncion wel graag, eens zou terugzien en haar" zoontje zou willen bewonde ren. Nu heb ik er vijf, lachte Asuncion, en hij hier, mijn oudste, is al elf en zeker wel even groot als Manuelito in dertijd". Zij houdt plotseling ver schrikt op, doch Dona Elvira stelt haar gerust: „Ik ben blij, Asuncion, dat je Manuelito nog niet vergeten bent!" „Hoe zou ik dat ooit kunnen, Uwe Genade? De kogel die hem ge dood heeft had mij moeten raken. Maar God heeft ge wild dat uw zoon zich voor mij opofferde. Vandaag wil ik Uw Genade daarvoor mijn dankbaarheid tonen. Ik weet wat Uw Genade in Manuelito verloren heeft, dat zal nooit te vergoeden zijn, maar, pa- drona, neem hier Pablo, mijn lieveling! Hij is flink en han dig en eerlijk. Hulpvaardig ook, en altijd vriendelijk. Ach padrona, het valt mij en zijn vader zwaar hem te missen, maar aan Uwe Genade geven wij hem graag. Hij wil 't zelf ook. Aanvaard hem, niet als zoon dat zou teveel eer zijn maar als slaaf, als uw ei gendom „Als slaaf?? Maar.maar Asuncion", stamelt de wedu we: „ik heb hier al sinds lang de lijfeigenschap afgeschaft". „Vergeef mij, Dona Elvira, ik wist het niet! Bij ons in de bergen horen wij zo weinig van wat er in de wereld daar beneden gebeurt. Maar ach, padrona, aanvaard toch mijn kleine peón; weiger hem niet". Dona Elvira, verbaasd en ontroerd, weet niet aanstonds wat hierop te antwoorden. Peinzend streelt zij de wangen van het kind. Een woord komt haar voor de geest, een woord, bijna tweeduizend jaar vroe ger tot een moeder gesproken: „Vrouw, zie uw zoon". Op dat ogenblik voert de wind het geluid van honder den zingende paasklokken uit de stad naar deze afgelegen villa. Een vrede, vol vertroos ting, daalt in Dona Elvira's hart. Is Dolores' gebed ver- hooi'd. nog eer het werd uitge sproken? Asuncion ziet tranen in de ogen der padrona. Maar dit zijn geen ti-anen van rouw of zelfbeklag: in hun glans weer spiegelt zich de reine luister der allerrijkste vreugde. Deze moi-gen, zij weet het, loont 'n leven en lijden van vele jaren. Later zal zij Dolores beken- Het was ongeveer half tien in de avond toen Gorgel langs het huis van Dokie Durf sloop. „Hij zal wel geen ouwe juf frouw zijn die 's avonds onder zijn bed kijkt" mompelde de boosdoener, terwijl hij zich. na een paar deskundige hand grepen aan het venster van de detective te hebben ver richt, de kamer binnensprong. „Ik weet niet of meneer Dui'f een hoogvlieger is, maar assie vannacht niet hoog de lucht in gaat, is mijn naam geen Gorgel zei de gangstei*, blijkbaar rotsvast er van overtuigd dat hij wel degelijk Gorgel was. Het pakje, of liever gezegd de bom, werd voorzichtig onder Dokie's bed geschoven. Alsof het zijn dagelijks werk was, verliet Gor gel, via de regenpijp, de kamer van de detective. nen: „Niemand heeft mij ooit een groter geschenk aangebo den dan Asuncion deze Paas zondag, toen zij mij haar zoon Pablo wilde geven. Die te kostbare gave mocht ik niet aannemen. Maar haar reis is niet vergeefs geweest. Het aanbod was genoeg, Dolores; méér blijdschan zou mijn hart niet kunnen bevatten...." F. A. B. VERGADERING FESTIVAL-COMITÉ Onder voorzitterschap van de heer D, v_ d. Brink werd deze vergadering in café Gez. Klerks gehouden. De heer v. Delft had een schrijven aan het bestuur ge richt. behelzende dat er een mis verstand is ontstaan. Het is niet zijn bedoeling om zitting te ne men in het comité, hij wil echter gaarne zijn medewerking verle nen als het festival daar is. Hij zal dus geen uitnodigingen voor de vergaderingen meer ontvan gen. Na voorlezing dankt de voorzitter de heer P. Jansen voor de keurige notulen en maakt te vens zijn compliment voor de ve le werkzaamheden door hem al verricht. Alvorens de agenda in behandeling komt, worden eerst de werkzaamheden van de ver schillende commissies door de voorzitter aangegeven en ver zoekt alle punten te noteren, dan kan men altijd de stand van za ken nagaan. De terreinkwestie kwam aan de orde. De heer van Venrooij deelde mede, dat alles met H. v. Hoorn was geregeld. Condities waren gratis de beschikking over het terrein en tevens de helft van de winst van het verteer over de dagen dat het Festival gehouden zal worden. Een prach tig voorstel van de familie van Hoorn, aldus de vergadering. De heer Lustermans deelde mede dat van B. en W. nog geen ant woord was ontvangen omtrent de kwestie der vergunning. De voorzitter meende dat het ver standig was de heer Paashuis al- Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. vast aan te schrijven voor het plaatsen van een danstent, doch beter bleek dat de inschrijving verband kan houden met de vast stelling van de toegangsprijs en de heffing van de vermakelijk heidsbelasting. Hiermede zou ge wacht worden tot bericht van B. en W. was ontvangen. Mej. Kleiks stelde het terrein beschik baar voor danstent en kermesse d'été. Over een eventuele ver goeding zou nog nader worden gesproken. Wat de vermakelijk heden betreft was men het er over eens om niet veel te doen plaatsen, daar dit toch een strop betekent voor de kermis-exploi- tanten. Een kinderfietsmolen, en kele kramen en misschien nog een vliegbomsport vond men wel vol doende. Binnen de 14 dagen zullen de ere-leden worden aangeschreven. Verder kwam ter sprake de advertentie-kwestie voor de pro grammaboekjes. De voorzitter vond dit punt zeer belangrijk, daar dit een mooie bron van in komsten kon betekenen,wanneer dit goed werd aangepakt. De prijzen werden vastgesteld en de gemeente in wijken verdeeld. Ook buiten de plaats zal men hier voor actief zijnj Ook werden programmaboekjes en affiches besproken. Betreffende het terrein voor rijwielstalling werd door de heer van Venrooij medegedeeld, dat hij zich in verbinding had gesteld met de heer Smetsers om het ter rein, gelegen voor diens woning. De heer Smetsers toonde zich niet erg ingenomen over de wijze waarop bij een vorige gelegen heid het terrein was behandeld en kon nog geen beslissing geven. Men was het er allen over eens dat dit een zeer geschikt terrein was en men zou het nog eens proberen. Ook andere mogelijk heden werden nog bekeken. Besloten werd dat de Verken-* ners de rijwielstalling bij het ker misterrein op zich zouden nemen en de leden van de Zangvereni ging bij het feestterrein. Als con- Iditie werd gesteld dat de helft van de opbrengst aan het comité moest worden afgedragen. De voorzitter had nog enige punten, o.a. de opening van het festival. De officiële opening op Zaterdag door de Edelachtbare heer Burgemeester Snels en Zon dags door de Zeereerwaarde heer Pastoor. De meeste leden vonden dat dit door het bestuur van de Zangvereniging het beste gere geld kon worden. Voor de verzorging der in signes zouden de Eerw. Zusters worden gevraagd. Opgemerkt wordt dat tijdig de BUMA moest worden aangeschreven voor af koop van de auteursrechten, evenals de provincie voor het aanbrengen der spandoeken. De volgende vergadering werd vast gesteld op 10 April in café H. v. Hoorn. GOED AFGELOPEN. Vrijdag sloeg 't paard van de landbouwer De Vaan uit Haar steeg op hol. Eerst was het in botsing geweest met een kar van M. van Beurden, waarbij hij een gapende wonde had opgelopen en de .kar, waarop 3 kinderen zaten, had omgelopen. De kin deren hebben het er goed afge bracht. Daarna holde het dier door naar de Grotestraat, waar hij moest steigeren anders had hij boven op de B.B.A.-bus gezeten, om vervolgens over een grote poort te springen en eindelijk tot stilstand te komen. GOUDEN BRUILOFT. Op Maandag 7 Mei a.s. hoopt het echtpaar G'. de Bont-v. Dom melen de dag te herdenken dat het voor 50 jaar in het huwe lijksbootje stapte. GESLAAGD. Voor 't examen landbouw-huis- houdonderwijs slaagde te Deven ter o.m. onze plaatsgenote Mej.' M. Th. Zijlmans. WIELERSPORT. Zondag werd door de Kaats- heuvelse wielerclub de clubkam pioenschappen verreden. Onze beide plaatsgenoten L. Fitters en J. van Horen wisten beiden be slag te leggen op de titel respec tievelijk in de klasse A Amateurs en klasse B Nieuwelingen. Zeer zeker een mooie prestatie die een hartelijke felicitatie waard is. RONDE VAN WASPIK. Ook met de ronde van Was pik voor 29 April a.s. gaat het buitengewoon goed. De vereiste goedkeuringen kwamen binnen, het aantal renners van naam dat deel wil nemen, wordt zeer groot. Het parcours komt piekfijn in orde. We mogen dan ook veron derstellen dat bij gunstig weer de ze eerste Ronde van Waspik een succes wordt. De organisatoren verzekerden ons tevens dat, al is de tijd kort, de voorbereidingen en regelingen af zullen zijn. BEEN GEBROKEN. Het zoontje van de heer Th. Boom-Wagemakers had het on geluk zo ongelukkig op school bij het spelen te vallen dat hij zijn been brak. Het tragsche van het ongeval is dat zijn moeder zes weken geleden van de trap viel en ook haar been brak, dus wel zeer onfortuinlijk, 2 ongevallen achter elkaar. LAAGSTE INSCHRIJFSTER. De fa. Elshout en de Bont is laagste inschrijfster voor de on derhoudswerken aan de Bergse Maas tot 'n bedrag van 47.500. MET PENSIOEN. De ploegbaas der Ned. Spoor wegen, de heer J. Fens alhier, gaat met pensioen. EEN NIEUWE SPOORLIJN? De paradox van 't leven heeft gewild, dat, hoewel het perso nenvervoer op de spoorlijn Den Bosch-Lage Zwaluwe is opgehe ven, de lijn niet wordt opgebro ken, integendeel is uitgebreid Zaterdag heeft n.l. de steenko lenhandel Snijders Zonen in Raamsdonk een eigen aftakking gekregen van de „grote" lijn. Nu kunnen de kolentreinen voor taan helemaal tot hun plaats van bestemming rijden, d. w. z. tot voor de kolenloods. Burgemees ter Prinsen kwam zelf kijken naar dit teken van leven op de spoor lijn Den Bosch-Lage Zwaluwe. Hebben de reizigers er geen voor deel van, dan toch de bekende Langstraatse kolenfirma Snijders. LICH. OEFENINGEN. In het parochiehuis alhier werd door de consulent v. d. Lichame lijke oefeningen uit dit rayon, voor het onderwijzend personeel en de mannelijke en vrouwelijke leerkrachten uit de omliggende plaatsen een gymnastiek-demon- stratie gegeven. De -bedoeling hiervan was om een inzicht te geven in het modern gymnastiek onderwijs, welk streven geslaagd mag heten. VOETBAL. Zondag waren de Madense Boys II te gast bij Right-Oh I, om te kampen voor de Toon Schreuder beker. Voornamelijk in het begin van de wedstrijd weer den de Madense Boys zich pri ma en zag het er naar uit dat zij spoedig de leiding zouden nemen. Right-Oh had moeite het spel op de helft van Made te krijgen en onze achterhoede moest alle zei len bijzetten om de zware druk te weerstaan. Ongeveer na 25 min. spelen zag Right-Oh kans door te breken en een welgericht schot van v. Strien gaf Right-Oh de leiding. Voor de rust kon Right-Oh de voorsprong tot 2 verhogen, doordat de keeper 'n corner zelf de goal inwerkte. Na de rust hadden de Madense Boys niet veel meer in te brengen, te meer daar zij toen tegen de wind speelden. De Madense achterhoede bezweek in de tweede helft nog tweemaal voor de aanhoudende druk van Right-Oh, zodat zij met een nederlaag van 4—0 ge noegen moesten nemen. Hiermede betuigen wij on*e hartelijke dank aan de H.H. Doktoren. H.H. Geestelijken, de retw. Zusters van het Wlt-Gele Kruis, alsmede Directeur en Personeel van de P.T.T., familie leden. buren, vrienden en ken nissen voor het medeleven tijdens de ziekte en het overlijden van onze dierbare Man en Vader. Wed. N. M. DE TONGH- BROEDERS en Kinderen. Waalwijk, Maart 1951. Kloosterweg 4. Hiermede betuig ik mede na mens mijn vrouw en kinderen mijn oprechte dank, voor de vele blijken van belangstelling in welke vorm ook, ondervonden bij geiegenhtid van mijn 40-jarig dier.stjubileum bij de Lederfabriek Gragtmans Wies man te Waalwijk. Speciaal dank ik de Directie en personeel van genoemde firma alsmede de Edelb Heer Burgemeester Lambooy en allen die deze dag voor mij tot een onvergetelijke hebben gemaakt. P. VOOGD Stationsstr. 101 WAALWIJK Hiermede betuig ik, mede namens mijn Vader, Opa, Oom en Tante mijn hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling die ik mocht ontvangen bij mijn be houden thuiskomst uit Indenesie van familie, vrienden en ken nissen, H.H. Geestelijken, Kath. Thuisfront. Patroon, K.A.J. Voet balvereniging D.E.S.K., Buurt- comité en Buurtbewoners. J. BEUNES. Kaatsheuvel. Maait 1951. Horst 15 FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES. Nou, meende Peter, heeft U dan ons bloemkoolincident vergeten Waarempel niet, meneer, dat was de dag voor Kerst, drie jaar geleden. Maar nu is het anders. Ik voel, dat er wat ergs gaat gebeuren. Maar eet U nu maar lekker Uw eitje op, 't is precies vier en een halve minuut gekookt, U weet wel en ja, er is ook een brief van juffrouw Fridolin voor U. Peter rukte zich omhoog te gen het kussen en liet zich het groene blad met alle heer lijkheden van juffr. Spoors vermaard ontbijt gemakkelijk op de deken schikken. De thee was een weldaad en Peter strekte de hand uit naar het ei. En die brief dan? vroeg juffrouw Spoor. Rustig toch, Spoortje, Bedenk dat u langzamerhand een boemeltrein geworden en dan moet u de ketel niet zo hard meer opstoken. Maar ze is natuurlijk nieuwsgierig, die Spoor, oud en jong, mooi en lelijk, ze zijn het allemaal. Eerst het ei, dan de brief. Maar ik zal hem u voorlezen, beloof ik. En Peter peuzelde zijn eitje op en bij zijn derde kop thee keek hij zijn hospita indruk wekkend aan. Ga maar zitten, Spoor, op de rand van het bed, dan zie ik niet hoe je handen beven. Daar gaat ie dan. Een ultima tum of nu al een oorlogsver klaring? Peter scheurde de envelop pe open en trok er een brief en een foto uit. De laatste be keek hij vluchtig en legde haar met een steelse blik naar juffrouw Spoor omgekeerd op het ontbijtblad. Toen begon hij hardop te lezen: Mijnheer! De Nederlandse taal is zeer rijk. Er bestaat om een voorbeeld te noemen, een woord dat voor drie begrip pen te gebruiken is. De nimmer volprezen Van Dale zegt het er volgende van: 1. gedeelte van een dag. 2. schouder, schenkel, inz. van dieren. 3. schoelje, schurk, vlegel. Het woord dat deze drie be tekenissen heeft is:'„schoft". Nu breng ik alleen de derde uitlegging op u van toepas sing, want de dag moet voor u nog aanbreken, u 't licht der beschaving brengen; evenmin kan er van u ge zegd worden dat u sterk ge- schoft bent, zoals je van de oudex-s van een stier spreekt. Maar de derde verklaring lijkt mij speciaal voor u ge schreven en wel in het bij zonder voor de betekenis van vlegel; schoelje en schurk, daarover kan ik nog niet oordelen. En dan wel te verstaan, niet een vlegel in de letterlijke betekenis, zo als Van Dale zegt: een lan ge stok met een andere kor te stok aan het einde beves tigd al lijkt u daarop wal wat doch in de figuurlij ke, welke Van Dale weer nader verklaart met: lom perd en boerenkinkel. U ziet hoe rijk onze taal is en ik heb u dan ook ter stond na onze kennismaking gerangschikt onder de cate gorie der vlegels, boeren kinkels en lomperds, kort om onder de „schoften". Maar ik houd van mensen, ook van de slechte exem plaren en daarom wil ik niet nalaten datgene bij te dragen wat in mijn vermo gen ligt om te trachten van u nog een enigszins redelijk mens te maken. Dit is ook in mijn belang, omdat het nu eenmaal plezieriger is onder één dak te wonen met behoorlijke mensen, dan met harken en vleugels. Mijn bijdrage is dan een fo to. Zet u die daar neer, waar u haar altijd zien kunt. Het is een portret van een beschaafd meisje. Van veel kijken naar iets dgt bescha ving geeft, gaat een opvoe dende en op de duur een beschavende kracht uit. Ik heb daarom een portret ge nomen dat toevallig voor de hand lag en dat ook al eer der voor een dergelijk geval met succes gebruikt is. Het is een foto van mij, zoals u zult zien. Fridolin Nelsen. Peter keek juffrouw Spoor aan. Zij zeiden niets, zij lach ten niet. Zij keken ernstig. Onbeschaamd! verbrak Peter eindelijk de stilte. Dat zo iets in mijn huis moest gebeuren,zuchtte juf frouw Spoor. U weet mijn woorden boeken te staen. Haalt u Van Dale eens voor me als u wilt. Juffrouw Spoor slofte weg, maar zij bleek merkwaardig goed thuis in Peters boeken- massa's. Zij kwam met Van Dale terug. Zoekt u eens „bakvis" op en leest u wat daarachter staat. Met een natte vinger wor stelde juffrouw Spoor zich mompelend door Van Dale heen en riep toen triomfante lijk: Bakvis! Aanstellerig aan komend meisje van 14 tot 17 jaar. Precies, zei Peter. En nu ga ik me aankleden. Spooi", maak dat je wegkomt! Maar tot kleden kwam het vooralsnog niet. De morgen was zo voortreffelijk, dat Pe ter in zijn kamerjas voor het open raam een brief ging schrijven: Beste Frank, Een verzoek uit deze stad zonder schoten. Noteer pre cies elke onregelmatigheid, hoe onbelangrijk zij ook op het eerste gehoor of gezicht ook moge lijken, door ie mand, wie dan ook, in de laatste tijd bij de kerk waargenomen. Daag, Peter. Het waren zes regels, maar Peter deed er zo lang over, als stelde hij een tractaat op over grafschilderingen van Pharao Menes uit de derde dynastie. Peter werd geplaagd door moeilijke gedachten. De foto van Fridolin hinderde hem. Telkens speelde een idee door zijn hoofd dat dit portret op iets zeer bekends leek, maar wèt, kon Peter zich niet her- innei'en. Zo hield hij zich een tijd lang met nutteloze zaken be zig, zoals het terugduwen en naar voren h?len van boeken die uit hun gelid gekomen wa ren en ging tenslotte achter de piano zitten om 't accoord van Ossiefski te reconstrueren A-bes-f-. Toen juffrouw Spoor binnen kwam met een kopje koffie, riep hij opgewonden: Ik heb het Spoor, A-bes en B-f. Zo, meneer, zei juffrouw Spoor ongeïnteresseerd, Mar cus, de boekenman, is geweest. Hij had.... Peter sprong op. Wacht eens Spoor, houd het vast .Marcus! Ja ik ben er. Octavia daar lijkt ze op. Wie, meneer? Spoor, let eens op. Zet die foto van dat nieuwe wicht op mijn bureau! Juffrouw Spoor verbaas de zich over niets meer sinds zij Peter kende en gehoorzaam volgde zij zijn bevel op, ter wijl Peter haastig zijn boeken- rijen aftastte. Daar is het, riep hij zege vierend en ging met een dik blauw boek achter zijn schrijf tafel zitten, sloeg twintig, der tig bladzijden tegelijk om en bekeek snel de foto's. Is dat niet het boek van mijnheer Mommsen? prevelde juffrouw Spoor over zijn schouder, ijverig meezoekend. Met al die lelijke Romeinse keizers er in. Goed zo, Spoortje. Een tien en een griffel en daar hebben wij haar. Octavia. Kijk nu eens, Spoor. Lijkt ze er op? Gunst ja meneer, dezelf de bolle wangen. Wordt vervolgd. Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank aan de leden en donateurs van de V.V. Wlt-Zwart en In 't bij zonder aan de heren J. v. Raamsdonk en D. Lesage voor de spontane blijk van medeleven tijdens mijn ziekte en voor de prachtige Paas- mand die Ik van hun heb mogen ontvangen. L. J. Schoenmakers en Ouders Capelle, Maart 1951. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat hij verhinderd is op Dinsdag 27 Maart zijn gewone spreekuur te houden In plaats daarvan zal hij spreekuur houden op VRIJDAG 30 MAART 1951 De Burgemeester van Waalwijk, Mr. R. J. J. Lambooy R.K. JONGEMAN, 22 jaar, ZOEKT per 1 Aprll'51 met huiselijk verkeer, in Waalwijk of omgeving. Brieven onder no- 3588 bureau van dit blad. Mevrouw te Capelle, Binnenhaven C 194 VRAAGT 'n nat beschaafd voor de huishouding. Inditnfs'fedlrg zodra mogelijk. Aanmelden des avonds na 7 uur.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6